simcaiooD irawnsHi® 12 oktober: Half miljoen scholieren op stap voor „Zorgenkinderen" DE PAUS VOOR V.N. SIMCA-garage ANDRE DEES toont U alle Simca-automobielen Een zakje kinderzegels kost f 2,50 DE AARDAPPEL Nederland moet sparen om het bouw programma te kunnen verwezenlijken Martin Bormann toch in Brazilië? Overlegorgaan vakcentralen over de miljoenennota Rooms- Katholieke Kerk zoekt naar vernieuwing ZEEUWSE FRUITFEE MET 600 KG APPELS NAAR WENEN Verkouden? Pagina S. «ganblikkeUik da doal- grits 0nv«r<tacttt 0 o Pomnofri SURINAME Oppositie vraagt ontsiag van premier Tsjombe MOET WEER HELEMAAL GOED ZIJN Vredesoproep van het Rode Kruis Atoominstallatie in de Belgische Ardennen Industriële bouw groeit De strijd! tegen de Kongolese opstandelingen Nieuwe richting Nog geen oecumene Vrijdag 8 oktober 1965 m VFTTF 'ZFKtrW l an kunt u de rapp®» U leest het goe<J= vo°rtk geieverd krijgen met i -ir« Simca 1000 oo y beproe^ sem^automatische «''"""'"".wpala PFRODO-systeem, da P stadsverkeer/ S and af 9'°» g^'naar gehandhaafd. verv0,maakt met attrak- Da kal. «'an van da 2» da."» tieve extras, vraa» Kom eens kijken in onze nieuwe garage en maak een proefrit in de auto van nu! Mr. HAARMANWEG - TERNEUZEN - TELEFOON 01150—2035 Na afloop van de ochtendles sen op dinsdag 12 oktober a.s. zullen 550.000 leerlingen van 8500 scholen over alle dorpen en steden in Nederland uitzwermen om kinderpostzegels aan de man te brengen. Ze nemen hestellin gen op voor zegels en prentbrief kaarten, die dan op of vlak na 16 november thuis worden be zorgd. Het zakje kinderzegels kost dit jaar 2,50. Het bevat geen losse zegels, maar voor 't eerst slechts één velltje, waarop vijf post zegels van 8 cent met een toe slag van 6 cent en zes zegels van 18 cent met een toeslag van 12 cent zijn afgedrukt. Het motto „door het kind voor het kind" gaat dit jaar voor hon derd procent op: het zijn niet al- 'een kinderen die een groot deel van de verkoop voor hun reke ning nemen, ook de ontwerpen op de zegels zijn door kinderen gemaakt. Ze zijn geselecteerd uit de 65.000 inzendingen die vorig jaar binnenkwamen voor de door het Nederlands comité kinder postzegels uitgeschreven wed strijd „Teken eens wat". BIJZONDERE ZORG De mapjes prentbriefkaarten die bij de schooljeugd kunnen worden besteld, kosten elk 1,25. De opbrengst van de actie die de laatste jaren in de mil joenen loopt is bestemd voor tehuizen, instellingen en organi saties van alle gezindten die zich bezighouden met de opleiding, f Wa<j«mD§en .ju r* i S i .jottfensevtmna frms Afo&eko j $yzit» I mmm HET KONINKLIJK BEZOEK AAN SURINAME Dit kaartje van Suriname toont de verschillende plaatsen welke door het koninklijk paar de ko mende week-tullen worden be zocht. Het vorige week door de Kon golese minister van binnenlandse zaken Nendaka gevormde „Front democratique Congolais" waarin alle partijen zijn verenigd die tegen premier Tjombe's nationa le Congolese conventie zijn, heeft het ontslag van Tsjombe en de vorming van een overgangsrege ring overeenkomstig de grond wet geëist. De woordvoerder van het F.D. C. zei donderdag op een pers conferentie dat de oppositie de regering als niet meer aan de macht zou beschouwen als deze haar ontslag niet voor 20 okto ber aanbood. Het „F.D.C." deed een beroep op president Kasa- voeboe iemand aan te wijzen die overleg met de politieke leiders over de vorming van een rege ring van nationale eenheid zou moeten beginnen. Het „F.D.C." is niet bereid wijziging of uitbrei ding van het kabinet-Tsjombe te aanvaarden. De consumptie-aardappelen die aan de detailhandel en de consu ment worden aangeboden, zullen van nu af weer geheel moeten voldoen aan de kwaliteitseisen van het produktschap voor aard appelen. De algemene inspectie dienst van het ministerie van landbouw zal daar nauwlettend op toezien. Een tijdlang, van eind juli af, is de A. I. D. wat soepeler opge treden omdat de aardappelen door het slechte weer moeilijk konden voldoen aan alle eisen, met name aan de eis dat er geen grond aan mocht kleven. Hetgeen niet wil zeggen dat alle afwij kingen van de voorschriften wer den getolereerd. Nu de weersom standigheden al geruime tijd be ter zijn en de oogst intussen vrij wel is geborgen, kunnen volgens het produktschap weer voldoen de aardappelen worden afgele verd die volledig aan de kwali- teits- en sorteringseisen voldoen. Meststoffen van de staatsmijnen In het bemestingsjaar 1964— '65 dat op 30 september werd af gesloten, is door de staatsmijnen 1.211.000 ton meststoffen verzon den. 60 pet was bestemd voor de binnenlandse markt, 40 pet voor export naar meer dan 50 landen. verzorging en opvoeding van kinderen die bijzondere zorg no dig hebben. Een van de vele facetten van het werk „voor het kind" is het medisch kleuterdagverblijf, dat een belangrijk onderdeel vormt van de totale kleuteruitzending. In Nederland zijn acht medische kleuterdagverblijven. Binnenkort komen er twee bij in Rotter dam en Utrecht terwijl Ven- lo, Enschede, Eindhoven, Gro ningen en Maastricht al bouw plannen in een min of meer ge vorderd stadium hebben, die mede dank zij het „kinderpost- zegelgeld" op wat langere ter mijn zullen worden gerealiseerd. ZE WORDEN BEWAAKT" De dagverblijven zijn bestemd voor in hun lichamelijke en/of geestelijke ontwikkeling be dreigde kleuter. Het gaat daar bij om kinderen van één tot zes jaar. De Arnhemse kinderarts B. Hengeveld, voorzitter van de fe deratie van medische kleuter dagverblijven .stelde tijdens een persconferentie dat, juist omdat de ontwikkeling in de eerste levensfase zo snel gaat en zo be langrijk is voor de verdere ont plooiingsmogelijkheden, deze jonge groep met grote aandacht moet worden „bewaakt". In de kleuterdagverblijven worden meestal op verzoek van de huisarts of het consulta tiebureau kinderen opgeno men die vaker ziek zijn dan nor maal, kleuters die gedragsstoor- inssen vertonen en kinderen die door hun speciale gesteldheid in hun eigen milieu een te groot probleem gaan vormen voor hun ouders. AL 50 JAAR Kleuterdagverblijven bestaan al een halve eeuw. Dr. Mol in Den Haag begon vijftig jaar ge leden ten behoeve van „verpie terde stadskindertjes" al met zijn vereniging „naar het strand". Een belangrijk pionierster was Christine Bader, die dit voorjaar op 87-jarige leeftijd is overleden. Zij deed in 1904 haar artsexa men en richtte in 1928 in Arn hem een medisch kleuterdag verblijf op. Zij had veel contact met dr. Jacques Louis Keyzer die in 1933 in Tilburg „Kleuter- heil" stichtte en zijn verzorgsters eerst sage liet lopen in Arnhem. In 1945 voerde hij de actie „zuid helpt noord" en dank zij dit ini tiatief stonden zodra het noor den was bevrijd, mensen en ma teriaal klaar voor de steden bo ven de grote rivieren. Hieruit resulteerde de oprichting van medische kleuterdagverblijven in Amsterdam, Haarlem, Leiden en Nijmegen. Het Italiaanse persbureau An sa heeft woensdag een bericht gepubliceerd dat Hitiers plaats vervanger Martin Bormann jaren geleden onder een aangenomen naam naar de oerwouden van de Mato Grosso in Brazilië is ge vlucht. Het agentschap zegt dit vernomen te hebben van een „no toir persoon" uit de tijd van Mus solini, Pasquale Donadio te Flo rence. Deze was woensdag niet thuis. Een van zijn vrienden-jour nalisten, die het bericht aan Ansa had verstrekt, zei dit al twee jaar celeden te hebben geweten maar ondefïKch-gtftflftaan te hebbMUt uit vrees voor mogelijke gevol gen voor Italiaanse oud-fascisten in Brazilië. Volgens het bericht heeft Bor mann enige jaren geleden een Italiaanse oud-officier van de luchtmacht in een grote Zuida- merikaanse stad opgebeld. Deze Italiaan zei in 1963 tegen Dona dio, dat Bormann na Hitiers dood in burgerkleding uit Berlijn was gevlucht. Hij zou via Spanje naar Venezuela zijn gereisd en zich nu verborgen houden bij een India nenstam in het Braziliaanse oer woud. Op het twintigste congres van het internationale rode kruis in Wenen is donderdag met grote meerderheid een resolutie aan genomen, waarin er bij de rege ringen op wordt aangedrongen geschillen vreedzaam op te los sen en in te stemmen met alge mene en volledige ontwapening. Ook werd gepleit voor de in stelling van kernwapenvrije zo nes en voor een akkoord inzake het niet verder verspreiden van kernwapens. Het voorstel was afkomstir van de Rode-Kruisvereniginge'- van de Sowjet-Unie, de V. S. Oost-Duitsland, Hongarije, Ja pan, de Philippijnen, Grieken land, Polen en Tsjecho-Slowa- kije, alsmede van de regerings afgevaardigden uit de V. S. In de resolutie werd ook bezorgd heid uitgesproken over schen dingen van het recht op zelfbe schikking van alle volkeren. De conferentie die op twee oktober werd geopend, wordt bijgewoond door ongeveer 600 afgevaardigden uit ruim negen tig landen. De mogelijkheid bestaat dat in de komende jaren de grootste atoomsplitser ter wereld zal wor den gebouwd in de Belgische Ardennen. Het Europese cen trum voor kernonderzoek is se dert enkele tijd op zoek naar een geschikte plaats daarvoor. Twee Belgische gemeenten, Maissing en Focant, hebben zich kandi daat gesteld. In de gemeenten zijn reeds grondonderzoekingen verricht. De bodem van Focant, een dorp met driehonderd inwo ners op negen km van Beau- raing, is daarbij het meest ge schikt bevonden. Ook West- Duitsland en de Scandinavische landen hebben zich bereid ver klaard grond beschikbaar te stel len voor de installatie. De centrale zal een vermogen ontwikkelen van driehonderd miljard volt. Met de bouw is een bedrag gemoeid van twintig mil joen gulden, een uitgave die over tien jaar zal worden ver deeld. De minister van volkshuisves ting en ruimtelijke ordening, dts Bogaers, heeft er gisteren de na druk op gelegd dat er volgend jaar voor zes miljard gulden gebouwd kan worden, mits de nationale be sparingen in 1966 een flink stuk groter zijn dan in dit jaar. De bewindsman zei dat er vol doende mensen in de bouw zijn (in de woningbouw 34 procent meer dan in 1962), er is organisatiever nuft (op het moment zijn er 180 „bouwstromen" in gang) en er is materiaal genoeg. De behoefte aan bouwwerken bestaat en de over heid is bereid de nodige rijksgoed- kèuringen te geven. Maar de na tionale spaarquota zal moeten stijgen, wil ook aan de zesde voor waarde voor het slagen van het bouwprogramma worden voldaan. De miniscter zei dit toen hij in Kootstertille de nieuwe woningfa- briek van de Noordelijke Bouwele menten-industrie opende. Met cij fers illustreerde hij de groeiende bijdrage die industriële bouwsy stemen leveren aan de feitelijke woningproduktie. In 1963 werden er 3300 industriële woningen op geleverd, het jaar daarop kwamen er 5900 gereed en dit getal zal dit jaar weer worden overtroffen. Op het moment zijn er namelijk 11.000 van deze woningen in uitvoering, dat is rond zeven procent van alle huizen die in aanbouw zijn. Vorig jaar nog lag dit percentage op 5,5. Bouwminister Bogaers wees er verder op dat in Friesland de wo- 'ngproduktie verheugend is toe- -nomen. Het aantal gereedge- vien woningen ligt er op het ogenblik ongeveer 75 procent bo ven het gemiddelde peil van 1962 en '63. De fruitfee met haar beide hofdames. Het overlegorgaan van de drie vakcentralen, het N.V.V., het N. K.V. en het C.N.V., heeft zich beraden over de miljoenennota en de macro-economische ver kenning voor het jaar 1966. In een communiqué wordt daarom trent medegedeeld: De stijging' van de overheids uitgaven, nodig om knelpunten in de structurele ontwikkeling van ons land te overwinnen, ont moet bij de vakcentralen begrip. Verontrusting bestaat evenwel over de wijze waarop de rege ring meent de meerdere uitgaven te moeten financieren. De verho ging van de indirecte belastingen op een aantal produkten drukt zwaar op de gezinsuitgaven. Bo vendien moet rekening worden gehouden met de gevolgen van de voorgestelde huurverhoging en de stijging van sociale verze keringspremies. De vakcentralen hebben even eens overwogen dat een lasten verzwaring, gelet ook op het voortdurende tekort aan arbeids krachten, haar repercussies op de loonvorming niet zal missen. Het overlegorgaan is derhalve van oordeel dat matiging in de voor gestelde maatregelen noodzake lijks is. Deze dient te worden ge vonden door de voorgenomen herinvoering c.q. verhoging van de omzetbelasting op textiel, schoeisel, schoenreparaties, als mede op bromfietsen achterwege te laten en de huurverhoging verder te temporiseren. Voor zo ver vervaging van aldus wegval lende middelen noodzakelijk is, lijkt naar het oordeel van het overlegorgaan een beroep op de kapitaalmarkt, mede gezien de in de macro-economische ver kenning verwachte stijging van de spaarquota en het overschot op de betalingsbalans, mogelijk. De Kongolese stad Baraka aan het meer van Tanganjika is thans geheel in handen van de rege ringstroepen, zo wordt in een le gercommuniqué gezegd. Bij een gevecht buiten deze stad werden donderdag 115 opstandelingen ge dood. De omgeving wordt van verzetshaarden gezuiverd. Baraka ligt ongeveer 50 kilo meter van Fizi, welke stad be schouwd wordt als het belang rijkste steunpunt dat de rebellen nog in handen hebben. In het legercommuniqué wordt gezegd dat grote hoeveelheden Russische en Chinese wapens op de rebellen zijn buitgemaakt. Volgens berichten van de Kon golese inlichtingendienst her groeperen de opstandelingen zich in de bergen tussen Bendera en Loelimba ongeveer 125 kilometer van Fizi. De enige pauselijke reizen waar van men vroeger vernam, waren die tussen Rome en Castel Gan- dolfo, het buitenverblijf van het Vaticaan. Aan die traditie heeft Paulus VI resoluut een eind ge maakt door naar het Heilige Land te trekken, naar India te vliegen en nu naar de Ver. Naties in New York. Ongetwijfeld is zijn bedoe ling hiermee een eind te maken aan de idee dat het hoofd van de rooms-katholieke Kerk slechts zou leven in de beslotenheid van zijn zetel in Rome. Paulus' reizen symboliseren zo dat hij en zijn Kerk volop in het leven van de hele wereld staan Het is een ander teken van de ver nieuwing die in de r.-k. Kerk be gonnen is onder paus Joannes XXIII, de man die het nog durende concilie bijeenriep. Dat concilie is er een ander te ken van dat er iets aan het veran deren is in de relatie tussen deze kerk en de maatschappij. Het is 'n bijeenkomst die leeft uit het be sef dat juist op dat punt de kerk niet voldoende heeft meegeleefd, in zeker zin verstard was en daar door in menig opzicht tekort schoot. De discussie tijdens het concilie over tal van onderwerpen, ook die de betrekking tussen Kerk en we reld aanroeren, toont hoe hier nnar een nieuwe weg wordt gezocht. Juist doordat de discussie nu hoogtij viert in zijn kerk, is het ook een ander soort paus die voor het forum van de wereld heeft op geroepen tot vrede. Hij was minder de absolute kerkelijke monarch met als een monolithisch geheel de kerk achter en onder hem; hij komt meer als vertegenwoordiger van een groots instituut dat zelf worstelt zij het vaak op ander vlak met dezelfde problemen die de Ver. Naties ontmoeten. De vernieuwing in de r.-k. Kerk, het aggiornamento, is nog in een beginfase. En in menig opzicht heeft het concilie en wat er uit voortkwam soms ook ondanks de bisschoppen door pauselijk in grijpen de toeziende wereld te leurgesteld. Zo inzake de verklaring over de Joden, waarin die niet zo onom wonden werden vrijgepleit van de godsmoord als velen wel hadden gehoopt en gewenst. Ten aanzien va nde andere religies is de open heid niet zo ver gegaan als ook vele bisschoppen gaarne hadden gezien. Bij protestanten gaf het aanstoot dat de passage waarin stond dat zij God vinden in de hei lige schrift werd bijgeslepen tot: zij zoeken. Maar in deze en in an dere zaken is het niet zo belang rijk wat het concilie verricht dan wel hoe de r.-k. Kerk zal bewerk stelligen, dat na dit concilie het vernieuwingsstreven niet ten ein de is. De paus sprak tot de verdeelde wereld ook als hoofd van een kerk die nog moeizaam poogt uit een veelheid van interne meningen zich een nieuwe koers te formeren. Daarom viel wellicht van zijne hei ligheid niet te verwachten dat hij al te concreet was in zijn uitspra ken, die bijvoorbeeld over de ge- van de andere religies is de open- len en min of meer werden beman teld door een oproep alle wereld bewoners voldoende te voeden. Een Zeeuwse fruitfee, compleet met appelwangetjes, is donderdag morgen met twee jeugdige hof dames als charmante omlijsting van een uit vijf heren bestaande Zeeuwse tuinbouwdelegatie van Schiphol naar Wenen vertrokken voor een goodwill-reis naar Oos tenrijk. Zij is de 21-jarige Dineke Wielenga uit Goes, in het dagelijks leven lerares bij de huishoudkun dige voorlichting ten plattelande. Zij zal in Wenen de Oostenrijkse president dr. Jonas een Zeeuwse fruitmand aanbieden. Bovendien heeft de missie 600 kg appels bij zich voor een bejaardencentrum in Wenen. De reis is voortgevloeid uit het initiatief van de consulent voor middenstands- en kleinbedrijven A. Korstanje, die vorige maand m Goes een Oostenrijkse week orga niseerde. Deze viel samen met de jaarlijkse fruitweek in Goes en al dus kwamen de Oostenrijkse gas ten in contact met het Zeeuwse fruit en de Zeeuwse tuinbouwers. De provinciale organisatie van de tuinbouwveilingen in Zeeland wist het centraal bureau van de tuinbouwveilingen in Den Haag voor verdere plannen te interesse ren met het gevolg, dat thans on der auspiciën van dit bureau de goodwill-missie naar Wenen is ver trokken. Zij is samengesteld uit de heren G. Opstelten van het cen traal bureau; J. A. van Willegen, voorzitter van de stichting Zeeuws fruitcorso; M. Haasdonk, secreta ris van de provinciale Zeeuwse V. V. V.; J. Parent, kabinetssecre taris van de commissaris van de koningin in Zeeland, en A. Kor stanje, consulent. Doel van de missie is een poging te wagen de export van fruit naar Oostenrijk weer op gang te bren gen. Het gezelschap keert zondag 'terug naar Nederland. UetofooMf Cfl Rillerig Onprettig? Pas dan op! Neem bijtijds 'ASPRO'. 'ASPRO'bevat alles om Uw verkoudheid snel en doel treffend te bestrijden. Iteüfoouur- op Maar dat de paus dit keer, lie ver dan van verre een oproep te richten tot de wereld in het alge meen, zich actief inzette vror het forum waarvan zoveel afhangt voor de wereldvrede, dat is een vernieuwing die de wereld slechts kan verbeteren.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 3