In Midden-Java nog hevig gevochten wordt Desnoods zonder een E.E.G. van ,vijf, Frankrijk Zuid-Koreaanse mariniers naar Vietnam Luchtmachtofficieren gearresteerd GEEN HET WEER MOGELIJK schending in Kasjmier ENGELAND VOOR TOELATING VAN CHINA TOT DE V.N. VRIJDAG 8 OKTOBER 1965 21e Jaargang - No. 6533 Twee dochters van Nasoetion gedood /Miudant van offerde zich op Geen ongewoon voorval' De kolonialisten'... Vergeefs beroep Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Vrouw en acht kinderen vermoord Alle Nederlanders in goede gezondheid Gestaoo-daad Risico China bondgenoot 140.000 Amerikaanse militairen Johnson-verering op Nieuw-Guinea Besluit was gerechtvaardigd Pantalons Truien Jacks „Eigen Haard" GROTE OVERSTROMINGEN IN SUEZ-KANAALZONE ARABISCHE LANDEN KLAGEN BIJ VEILIGHEIDSRAAD NA DE SAMENZWERING TEGEN NASSER Fwricwtol Wf tlwwrfiwwsnfc TKWOTZEN Dirscteur-HoriMredsetetir: L ven de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon? 011S0 207? Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 8,60 per kwartaal; per maand ƒ2,20; per week 53 et Losse nrs 11 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sandete Terneuzen. Advertentieprijs per mirt 18 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Khine Advertenties" fgéén handels advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 et Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uw v.m. De Indonesische luchtmacht heeft donderdag de opstandelingen Tl uur de tijd gegeven om de wapens neer te leggen. Zij die hieraan geen gevolg geven, zullen „verschrikkelijk" worden gestraft. Inmiddels wordt in Midden-Java nog hevig gevochten. Volgens radio- Djakarta zijn er aan de zijde van de regeringsstrijdkrachten 70 man gesneuveld. Zestig man worden vermist. De opperbevelhebber van de luchtmacht, vice-maarschalk Omar Dhani, heeft de arrestatie van officieren van de luchtmacht bekend gemaakt. Deze volgden als vrijwilliger een opleiding op de luchtbasis bij Djakarta. Onder de arrestanten bevinden zich ook vrouwelijke offi cieren. Verscheidene organisaties en bla den van de strijdkrachten eisen het verbod van de communistische partij, haar persorganen en de met haar verbonden organisaties. Zes massabewegingen hernieuwden de eis dat de communisten die bij de staatsgreep betrokken waren, ge fusilleerd worden. Waarnemers wijzen er op dat Soekarno zelf heeft opgeroepen tot „een poli tieke regeling" van de 30 septem- ber-affaire en de bevolking heeft gemaand haar gevoelens van wraak te laten varen. Volgens de Maleisische radio zijn twee dochters van generaal Nasoetion bij de opstand gedood Zijn zesjarige dochter overleed enige dagen nadat zij door een ko gel zwaar was gewond. Zijn 15- iarige dochter werd onmiddellijk door een kogel gedood. Zijn vrouw werd zwaar en hijzelf licht ge wond, aldus de radio. Een van de slachtoffers die ge neraal Nasoetion, minister van de fensie en opperbevelhebber van 't Indonesische leger, woensdag heeft herdacht, is de 26-jarige luitenant Piet Tendeam, die bij de aanval van de manschappen van Oentoeng op het huis van de minister werd gedood. Terwijl generaal Nasoetion wegvluchtte, vroegen zij aan Ten deam, die toen geen uniform aan had, of hij de minister van defen sie was. Tendeam, die slechts zeer vaag op generaal Nasoetion leek, aarzelde geen ogenblik en zei „ja", waarop hij onmiddellijk door ko gels werd doorboord. De luchtmachtbasis Halim, waar verscheidene generaals na hun ar restatie door de opstandelingen werden doodgemarteld, is dezelfde waar president Soekarno heen was gegaan, waarschijnlijk in een hef- schroefvliegtuig dat door generaal Omar Dhani werd bestuurd. Dhani is commandant van de luchtmacht. Soekarno was van plan te vluch ten, zoals hij zondag in een toe spraak verklaarde. Het Indonesische leger, dat woe dend is over de afslachting van zeven officieren, schijnt zich neer te leggen bij de lastgeving van pre sident Soekarno om géén vergel dingsmaatregelen tegen de moor denaars te nemen. schijnt te zijn, dat hij de commu nisten nodig heeft om zijn links ge richte buitenlandse politiek te kun nen voortzetten, waarbij de presi dent naar nog hechtere vriend schapsbanden met zijn voornaam ste bondgenoot, de Chinese volks republiek, streeft. De president houdt steeds staan de dat „de geschiedenis van de 30ste september" op „vriendschap pelijke wijze en in het politieke vlak moet worden opgelost". Hij heeft bij geen enkele gelegenheid de linkse groep naar de staats macht een „staatsgreep" genoemd. Soebandrio Zei ook dat de presi dent had toegegeven dat „de ge beurtenissen van vrijdag j.l. kun nen leiden tot verzwakking van de Indonesische eenheid". Soekarno meende echter dat wraak op de aanhangers van de „beweging van 30 september een uitnodiging zou zijn aan de nieu we kolonialisten en imperialisten om Indonesië overeenkomstig hun plannen aan te vallen". Soebandrio voegde hieraan toe: „Wij beschikken over stukken, waaruit het bestaan van deze plan nen blijkt". Karamso, op gruwelijke wijze heb ben vermoord, toen zij er niet in geslaagd waren de kolonel zelf in handen te krijgen. De stoffelijke overschotten werden in stukken gesneden aangetroffen. In het leger heerst een aarze lende stemming na Soekarno's ra diotoespraken van het afgelopen weekeinde. Generaal-majoor Soe harto, die de leiding heeft van de zuiveringsoperaties, heeft 'n wan hopige poging gedaan om Soekar no ervan te overtuigen dat nu de tijd is gekomen om met de commu nistische partij af te rekenen. Zijn beroep bleek vergeefs. Inmiddels zijn op muren van ge bouwen in geheel Djakarta inder haast geschreven pamfletten aan geplakt, waarin de eis wordt ge steld: „De P. K. I. van de terroris tische moordenaars van Lobang Boeaja moet worden verboden". NOORDOOSTELIJKE WIND Boven een groot deel van het Europese continent bevindt zich een hogedrukgebied. Het strekt zich uit van Rusland tot aan de Alpen. Een ander hogedrukgebied verplaatst zich van het zeegebied tussen IJsland en Noorwegen naar Zuid-Scandinavië. De noordelijke winden aan haar oostelijke flank voeren drogere en koude lucht naar het zuiden. Deze lucht zal óns land waarschijnlijk niet voor hedenavond bereiken. Als gevolg van deze ontwikkeling neemt de wind bij ons wat toe uit noordoos telijke richting. Hierdoor zal de mist in grote delen van het land overgaan in laaghangende bewol king. Plaatselijk zijn ook opklarin gen mogelijk. De temperaturen zul len over het algemeen lager zijn dan donderdag, behalve in de noor delijke provincies, waar het kwik donderdagmiddag al niet veel ho ger kwam dan 14 graden. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Veel bewolking Veel bewolking met vooral aanvankelijk hier en daar mist, maar plaatselijk ook opklarin gen. Zwkke tot matige noordoos telijke wind. Over het algemeen lagere middagtemperaturen dan gisteren, maar in de noordelijke provincies weinig verandering in temperatuur. VRIJDAG S OKTOBER Breskens Terneuzen Hansweert. Walsoorden Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 08kt' 6.52 18.02 18.06 5.10 09 6.54 - 18.00 18.06 5.10 Een bewijs, dat er geen maat regelen zullen worden genomen tegen de communistische partij en haar mantelorganisaties, wordt ge zien in de verklaring, die de mi nister van buitenlandse zaken dr. Soebandrio woensdag op de trap pen van Soekarno's paleis in Bo- gor ten overstaan van Indonesische en buitenlandse journalisten heeft afgelegd. Volgens Soebandrio had Soe karno Oentoengs staatsgreep be schreven als „een voorval dat niet ais ongewoon kan worden be schouwd in een land, dat nog steeds een revolutie doormaakt". Soebandrio verklaarde verder dat de president „begrijpt dat de barbaarse moord op de generaals droefheid heeft veroorzaakt en wraakgedachten heeft doen ont staan". Soebandrio zei echter niets over de moordpartij, die Oentoengs aan hangers in Djokjakarta hebben aangericht, waar zij de vrouw en acht kinderen van de bevelhebber van het 72ste regiment, kolonel Bij de Nederlandse ambassade in Djakarta is geen enkel bericht bin nengekomen, waaruit zou blijken dat ook maar een enkele van de ongeveer 300 permanent in Indo nesië wonende en ongeveer 100 in dit land op bezoek zijnde Neder landers als gevolg van de uitzon deringstoestand op Java in moei lijkheden verkeert. De nuchterheid, die goede Hollandse karaktertrek bij uitnemendheid, voerde de afge lopen dagen onder de Nederlandse kolonie in Djakarta de boventoon bij de schermutselingen in de hoofdstad en ook bij de aankondi ging, dat de stad in staat van be leg was verklaard. Verscheidene Nederlanders ook ambassadepersoneel waren verwonderd te vernemen, dat men in Nederland de eerste dag de ra dio-uitzendingen regelmatig had onderbroken om het laatst opge vangen nieuws uit Djakarta in om te roepen. Er is geen moment spra ke geweest van paniek onder de Nederlanders en voor zover be kend, bestaan er onder hen geen plannen voor een terugkeer naar Nederland. De corresponds!», .van liet.A.N. De Belgische baron J. Ch. Snoy et d'Oppuers die indertijd met minister Spaak voor België het E;E.G.- en Euratomverdrag on dertekende heeft in een artikel over de E.E.G.-crisis de conclu sie getrokken dat de vijf zonder Frankrijk de Europese gemeen schap moeten en kunnen voort zetten, als generaal De Gaulle weigert verder deel te nemen aan een gemeenschap op basis van meerderheidsbesluiten. In een artikel dat „Nieuw Europa", het orgaan van de Europese beweging in Nederland, deze week publiceert, stelt ba- P. in Djakarta heeft zonder het zelf te beseffen heel dicht bij het vuur gezeten. Hij woont nauwelijks 200 meter verwijderd van het huis van leger-minister generaal Ach- mad Jani, die omstreeks drie uur in de ochtend van zijn bed moe* zijn gelicht. De correspondent had dienst als „vrijwillige nachtwacht." tegen veelvuldige inbraakpogingen en zat met drie anderen rustig te bridgen toen in de aangrenzende straat generaal Jani uit huis werd gesleept en weggevoerd naar zijn gruwelijk einde. Het hoofd van de Indonesische legervoorlichtingsdienst, generaal Soebroton, heeft donderdag vol gens radio-Djakarta verklaard dat de poging tot een staatsgreep „een terroristische gestapo-daad" was, welke als een nationale aange legenheid en niet louter als een in terne kwestie van de strijdkrach ten moest worden beschouwd. ron Snoy dat men niet voor de vraag staat: „Europa zonder Frankrijk, maar voor het pro bleem: kan Europa met Frank rijk wel verenigd worden? Snoy schrijft: „Niemand zal de verantwoordelijkheid op zich willen nemen Frankrijk buiten de Europese constructie te hou den, die zonder dat land altijd onvoltooid en misvormd moet zijn. Maar als Frankrijk zelf zou besluiten zich er uit terug te trekken, het mechanisme of de geest ervan te vervalsen, de con cepties te verloochenen die de zijne zijn geweest sedert 1950, dan zullen de anderen wel zon der Frankrijk moeten handha ven en consolideren wat groten deels dank zij Frankrijk is ge schapen". Hij acht een economische ge meenschap van de vijf mogelijk. Ook al zou dat een „vertekende" gemeenschappelijke markt zijn, zou ze toch kunnen functioneren gezien de omvang en veelheid van de handel en de enorme in vesteringen van de laatste jaren. kunnen onmogelijk het perspec tief aanvaarden van een terug keer tot de omstandigheden die deze oorlog hebben veroorzaakt. Zij kunnen onmogelijk de op gang naar eenheid vertragen en wachten tot elk land rijp zal zijn om op bepaalde terreinen het nationale stelsel achter zich te laten. Het besluit om het klei ne Europa in het leven te roe pen was indertijd op deze rede nering gebaseerd en de geschie denis heeft dat besluit gerecht vaardigd. Men moet er ook nu nog aan vasthouden. Als het on mogelijk is met de zes verder te gaan, zal men verder moeten gaan met hen die het gemeen schapsregime van de verdragen van Rome aanvaarden en alle andere Europese landen moeten toelaten die in staat zijn dit te doen, aldus Snoy. (Adv.) Waarnemers menen dat de thans 64-jarige Soekarno van mening PRESIDENT SOEKARNO WEER IN HET OPENBAAR President Soekarno (m.) gefoto grafeerd tijdens de kabinetszit ting in Djakarta, woensdag, de eerste maal na de staatsgreep, dat de president weer in het openbaar is verschenen. Links zien we nog de eerste onder-pre mier Subandrio en geheel rechts de tweede onder-premier dr. Lei- mena. Tweede van rechts de ma rinechef, vice admiraal Martadi- nata. In Canranh in Zuid-Vietnam zijn donderdag 5000 Zuidkore- aanse mariniers aan land gegaan die zondag met twee Amerikaan se schepen uit Poesan (Zuid-Ko- rea) zijn vertrokken. Naar het Zuidkoreaanse minis terie van defensie meedeelt, was het vertrek om veiligheidsrede nen geheim gehoouden. Sedert 7 februarai heeft de Amerikaanse luchtmacht 2000 aanvalsverkenningsvluchten op Noord-Vietnam uitgevoerd. De 2000ste vlucht had woensdag plaats. De duizendste aanval had op 5 augustus plaats. Gevechtsklare troepen van üe Amerikaanse eerste legerdivisie zijn 'donderdag te Voeng Tau in Zuid-Vietnam aan land gegaan om zich bij een brigade van deze divisie te voegen die reeds in Zuid-Vietnam verblijft. Deze di visie is daarmee op volle sterkte, 15.000 man, gekomen. Het totale aantal Amerikaanse militairen is nu 140.000 rpan. Dp Zuidvietnamese premier, maarschalk Ngoeyen Cao Ky, is inmiddels van een officieel be zoek aan Maleisië teruggekeerd. Hij maakte bekend dat hij een provinciehoofd zal ontslaan dat een corruptieschandaal heeft ver oorzaakt waarbij meer dan 600.000 dollar aan Amerikaanse hulp is betrokken. Het is luite nant-kolonel Pham Dinh Tsji, hoofd van de provincie Binh Toey. Het schandaal kwam maandag aan het licht, waarna de Amerikanen twee van hun functionarissen uit de provincie terugtrokken en de hulp op schortten. Tji zou volgens Ky niet persoonlijk bij de zaak zijn betroken. Zijn ondergeschikten waren corrupt, zei hij. Op New Ireland (Australisch Nieuw-Guinea) zijn arrestatie bevelen uitgevaardigd tegen drie leiders van een groep „Johnson- vereerders", die hebben gewei gerd hun belasting te betalen omdat zij willen dat president Johnson hen regeert in plaats van de Australische regering. Er zijn op dit eiland reeds veel men- sen beboet of tot gevangenis straffen veroordeeld wegens het weigeren van belastingbetaling. Bij de laatste verkiezingen weigerden zij hun stemmen uit te brengen omdat de naam van de Amerikaanse president niet op de verkiezingslijsten voor kwam. Snoy geeft toe, dat er een po litiek risico is verbonden aan een constructie waarin Duits land, door het enkele feit van zijn economische gewicht, de zwaarste partner zou zijn. Maar dat risico zou tijdelijk kunnen zijn, meent hij. Andere Europese landen zouden op korte termijn kunnen toetreden tot de reste rende gemeenschappelijke markt en het evenwicht herstellen dat niet ontbeerd kan worden. Dit gevaar van Duits overwicht weegt volgens hem minder zwaar dan dat van een belangrijke economische recessie ten gevol ge van de ineenstorting van de hoop die op de gemeenschappe lijke markt is gevestigd en een terugkeer tot een Europese eco nomische ruimte met nationale compartimenten, waarmee re cente investeringen onverenig baar zouden zijn. Het gevaar van een Europa dat weer door nationalistische demonen in bezit is genomen, aldus Snoy, kan niet onderschat worden. De economische geschie denis met de jaren die volgden op het verdrag van Versailles zijn nauw verbonden met de rampen die er op volgden. „Niemand zal een conclusie om de E.E.G. zonder Frankrijk voort te zetten lichtvaardig of zonder leedwezen trekken", zo besluit het betoog. Maar zij die de ramp van Europa na de laat ste wereldoorlog hebben gekend, SPORTHANDEL Terneuzen v.m. n.m. 0.35 12.45 1.10 .20 1.50 2.00 2.00 2.10 OKTOBER v.m. n.m. 1.15 1.18 1.50 1.53 2.30 2.33 2.40 2.43 Indiase strijdkrachten zijn woensdagnacht in het gebied van Achrioer in Kasjmier in de aan val gegaan, zo is in Rawalpindi bekendgemaakt. De Pakistaanse troepen hadden de Indiërs terug geslagen en talloze gevangen ge maakt. In Nieuw Delhi is gezegd dat de Pakistaanse troepen het Indi ase gebied waren binnengedron gen. Een aantal Pakistaanse mortieren was buitgemaakt en 35 Pakistani waren gedood. Volgens de Pakistaanse ver klaring waren de Indiase troepen in die aanval gegaan om zich van verscheidene Pakistaanse posten meester te maken. De Pakistaan se strijdkrachten waren verplicht geweest terug te slaan. Donder dagochtend hadden de Indiërs opnieuw aangevallen. De gevech ten duren nog voort. De Pakistaanse autoriteiten hebben de waarnemers van de V. N. op de hoogte gesteld. De Britse minister van bui tenlandse zaken Michael Stewart heeft donderdag in de algemene vergadering van de V.N. gezegd dat de vredesmissie van het ge menebest voor Vietnam nog steeds bereid is naar Hanoi en Peking te gaan, „zodra die deu ren geopend zijn." Engeland is ook bereid deel te nemen aan een nieuwe Geneefse conferen tie. In het gebied van Ismailia bij het Suez-kanaal zijn door over stromingen tengevolge van he vige regenval drie mensen om het leven gekomen. In Fayed zijn 3.000 mensen dakloos. Twaalf Arabische landen heb- Den in een brief aan de veilig heidsraad van de V.N. verklaard, dat de situatie in Aden „een ern stige bedreiging van de vrede en de veiligheid in de wereld" be tekent. Volgens het Algerijnse pers bureau eisen deze landen verdei „opheffing van de belangrijke (Britse) militaire basis in Aden'. Stewart zei te geloven dat er vroeg of laat vrede in Vietnam zal komen op een basis die niet veel zou verschillen van de Brit se voorstellen. Hij stelde de instelling van een fonds voor, waaruit bij toekom stige vrede bewarende operaties van de V.N. zou kunnen worden geput. Het zou nuttig zijn als een groeiend aantal naties V.N.- strijdkrachten ter beschikking zouden stellen voor vredebewa rende taken. Volgens de Britse regering zou meer gebruik moe ten worden gemaakt van het in ternationale gerechtshof. Minister Stewart herhaalde dat Engeland het toelaten van communistisch China als lid van de V.N. zou steunen. Sinds kort geleden in Egypte een samenzwering tegen presi dent Nasser werd ontdekt, vindt in de gelederen van de Egypti sche politie éen groot aantal mu taties plaats. Van tenminste 30 hoge politiefunctionarissen en ve le lager gegradueerden wordt verondersteld dat zij met ver vroegd pensioen zijn gezonden. In het gehele land zouden dui zenden mensen door de veilig heidsdienst zijn gearresteerd na de ontdekking van de mohamme daanse broederschap een fa natieke godsdienstige organisa tie die de voornaamste leiders en de ambassadeurs van Enge land, de Verenigde Staten, de Sow jet-Unie en Frankrijk wilde vermoorden. Grote hoeveelheden wapens zouden bij de razzia zijn eevoi. den.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1