Binnenlands nieuws Indonesische televisie r- bracht film over vermoorde generaals ER IS KANS DAT INVOERING VAN OMZETBELASTING OP TEXTIEL EN SCHOEISEL NIET DOORGAAT BEURSOVERZICHT MINISTER SPAAK IN VERBAND MET E. E. G.-CRISIS NIET MET KONINKLIJK PAAR NAAR AMERIKA -^Aanvaring op de Noordzee LUNS IN DÜV.N. DE ,LOENA 7' Massaal afscheid van de Willem Barentz' Nederlandse kustvaarder klem onder Schotse brug E. G. K. Si- prijsvraag voor geschikte woning De luchtmacht ook Geen wraak Donderdag 7 oktober 1965 DK V"R f [F 7,F.FDW Pagina 3 werden dan ook bij stukken uit de put naar boven gehaald na eerst door soldaten die naar beneden waren gegaan, aan stukken hout te zijn vastgemaakt. Het is waarschijnlijk aan de te genwoordigheid van geest van en kele vrouwen van ontvoerde gene raals te danken geweest zij kwa men op het idee de andere gene raals per telefoon te waarschuwen dat het leven van generaal Na- soetion, de opperbevelhebber van het Indonesische leger, gered is kunnen worden. Nasoetion wist in pyama te ontsnappen door over 'n muur om zijn huis te klimmen, maar zijn dochtertje van vijf jaar werd door een kogel getroffen en overleed de volgende dag in het ziekenhuis. Vlak vóór de vertoning van de film verscheen generaal Soeharto op het televisiescherm. Met een van woede trillende stem gaf hij bijzonderheden over de moord op de generaals. Hij zeide dat men de lijken had gevonden vlak bij de basis waar de luchtmacht vrijwilligers opleidde van de communistische bewegingen „Pemoeda Rakjat" (voor de mannen) en „Gerwani" (voor de vrouwen). Een van die vrouwelijke vrijwilligers, die in r ri yi Ongeveer zes mijl ten noorden van Ameland zijn gisteren twee Duitse schepen met elkaar in aanvaring gekomen, het 2.336 ton nietende m.s. „Rodenbek" en de coaster „Windsbraut" van 101 ton. Op het verzoek van de „Ro denbek" om hulp voor de coaster die zwaar beschadigd zou zijn, zetten twee Nederlandse sleep boten, de „Simson" en de „Hol land" koers'.naar de plaats van liet ongeluk. De „Rodenbek" seinde later, dat et- geen onmiddellijk gevaar voor de „Windsbraut" bestond en dat niemand van de beman ning was gewond. Wanneer de veelbesproken belastingvoorstellen straks in de Kamer ter sprake komen, zal minister Vondeling zich schrap moeten zetten tegen kritiek uit twee richtingen. Uiteraard zul len de beide middelgrote oppo sitiepartijen, de V. V. D. en de C. H. U., heel wat kritische no ten op hun zang hebben, maar meer dan de kritiek van rechtse oppositie zal de bewindsman de kritiek van zijn links georiën teerde verwanten vrezen. De vakbeweging heeft reeds te kennen gegeven ernstige be zwaren te koesteren tegen be paalde lastenverzwaringen, die zwaar drukken op het gezins budget. Hierbij wordt voorna melijk gedoeld op de invoering van een omzetbelasting on schoeisel en textiel. Indien deze lastenverzwaringen niet naar andere sectoren worden afge wenteld, zullen de vakbonden hun looneisen waarschijnlijk stevig opschroeven, die van de huurverhoging ook niets moe ten hebben. Toch zal deze soep niet zo heet worden gegeten als ze wordt opgediend. Wij verwach ten dat minister Vondeling be reid zal zijn bepaalde verschui vingen aan te brengen; hij heeft dit reeds met zoveel woorden gezegd. Bovendien zal de volks vertegenwoordiging pogingen in het werk stellen om een nieu we zware loongolf te voor komen en wanneer men minis ter Vondeling een redelijk alter natief biedt in de opbrengsten sector, is de kans groot dat de omzetbelasting op textiel er. schoeisel niet doorgaat. De vakbonden hebben tevens bezwaren geopperd tegen een omzetbelasting op bromfietsen, maar deze bezwaren zien wij niet zo. Voor hetzelfde geld kan men dan bezwaren opperen te gen een omzetbelasting op ra dio's of auto's. Of als het gaat om de belangen van de „kleine" man tegen een ver hoging van de accijns op tabak. DE TREINRAMP IN ZUID-AFRIKA Durban: Slachtoffers van de treinramp bij Durban worden op brancards weggedragen. Er zou den bijna 100 doden te betreu ren zijn. Minister J. M. A. H. Luns, gefoto grafeerd tijdens zijn toespraak tot de algemene vergadering van de V. N., dinsdagavond. Het Russische ruimtestation „Loena 7", dat maandag werd ge lanceerd, moet de maan vrijdag acht oktober om één uur in de nacht Moskou-tijd (7okt 23.00 Ned. tijd) bereiken, zo heeft het Russische persbureau Tass ge meld. Het persbureau zei voorts dat geregeld radiocontact met bet ruimtevoertuig bestond. Tijdens liet zesde contact was dinsdag nacht Tie baan overeenkomstig 't programma gecorrigeerd. Alle instaBööïteit- functioneren nor- Gedurende het laatste half jaar hebben ruim 57.000 mensen een bezoek aan de „Willem Ba- rentsz" gebracht, die in Amster dam lag gemeerd. Een groot deel van de kijkers bestond uit scho lieren: bijna 20.000. Zij hebben afscheid kunnen nemen van onze trotse walvisvaarder, die deze maand zijn thuishaven Amster dam voor een in Zuid-Afrika zal verwisselen. De bezoekers aan de „Willem Barentsz" vormen een onderdeel van rondvaarten die door een rederij worden geor ganiseerd. De „Barentsz kan op deze manier nog tot de 15e ok- tober wopdan bekeken. INTERNATIONALS MERENDEELS FLAUW Het Damrak heeft gisteren voor de meeste internationale waarden een stap terug moeten doen, dit hoofdzakelijk door ge brek aan kooplust. Op de vaste tendentie van de voorgaande beursdagen volgde een koers- reactie. Zo daalde Kon. Olie van 144,50 tot 143,60 tegen een voor gaande slotprijs van 146,20. Phi lips zakte in van 117,90 tot 117 (118,60). Unilever noteerde 134,20 na een opening op 134,60 waarmee het koersverlies 1,40 bedroeg. A.K.U. gaf tegen de marktver houding in een avance te zien van ruim een punt tot 440. Hoog ovens werd onveranderd op 503 geadviseerd, K.L.M. iets hoger op 226, dit laatste doordat het aandeel in Wallstreet dollar hoger sloot, terwijl Philips en Kon. Olie er nauwelijks prijshou dend waren. De verkoopopdrach ten die van weinig betekenis wa ren hadden, toch nog de over hand. De beroepshandel gaf wat stukken „blanco" af in de hoop deze later tegen een lagere koers terug te kunnen kopen. Er vonden ook lokale winstne mingen plaats. De beurs ver wacht een lager Wallstreet na het bericht over een galoperatie van president Johnson. In ver band hiermede nam het publiek een afwachtende houding aan. De internationale waarden slo ten op het laagste punt van de dag. Wallstreet sloot dinsdag vast. Het Dow Jones-gemiddelde voor de industrie-aandelen steeg er tot 938,70. Het benaderde hier door het in mei bereikte hoogte record aller tijden van 939,62. De kooporders in Wallstreet waren het gevolg van gunstig bedrijfs nieuws. De scheepvaartsector moest een veertje laten waardoor de verliezen circa één punt bedroe gen. Ook in deze hoek ging wei nig om. De staatsfondsenmarkt was wederom aan de zwakke kant. De beurs verwacht binnen niet al te lange tijd een nieuwe le ning van de Bank voor Ned. Ge meenten plus een staatslening. Bij navraag heeft de Bank voor Ned. Gemeenten medegedeeld, dat er .nog met geen enkel woord is gesproken over een nieuwe le ning. Deze zal niet op korte ter mijn plaatsvinden, maar 1965 is nog niet ten einde, aldus de. woordvoerder van deze bank, In aandelen Vl.A.M. werd op de in courante markt 80 gedaan tegen dinsdag 65 als laatste koers. Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, vandaag gel dend in Amsterdam, luiden: Engels pond 10.0310.13 C?'">adese dollar 3.31V23.36% Anerik. dollar 3.57V23.61% Br 'sche frank (100) 7.147.19 Frrnse frank (100) 73.15—73.65 Zwitserse fr. (100) 83.05—83.55 Duitse mark (100) 89.4589.95 Zweedse kroon (100) 69.1070.10 Noorse kroon (100) 49.9050.90 Deense kroon (100) 51.60—52.50 Oostenrijkse schilling (100) 13.90—14.00 Italiaanse lire (10.000) 57.50—58.50 Portugese escudo (100) 12.47%—12.62% Spaanse peseta (100 gr. coup.) B.92tm6.07 A.K.U.: Hoogovens: Nabeurskoersen (439%) (505) (143.00) Kon. Olie: 143.70143.10 Philips: 117.50—117.60 (117.40) Unilever: 134.30—134.70 gl (134.30) K. L. M.: 227 (225.80) Stemming; zeer stil. Daggeld wederom verhoogd Het tarief voor daggeld (call money) is gisteren wederom met een half procent verhoogd tot vier procent, dit als gevolg van de steeds krapper wordende geld markt door belastingbetalingen. Brand in Haagse Boekhorststraat De Haagse brandweer heeft woensdagmorgen vroeg met vrij veel materiaal en grote moeite een brand moeten bedwingen die in het centrum van de stad in de Boekhorststraat woedde. Het vuur was door onbekende oorzaak in de loop van de nacht ontstaan in een uitbouw op een binnenplaats van een magazijn in sportartikelen en werd om streeks 5 uur ontdekt. Een jong echtpaar dat op de tweede etage boven de sport zaak woont, werd door de brand weer in veiligheid gebracht. Een groot aantal voetbalschoe nen, tennisschoenen, huurtenten en ongeveer 50 paar schaats- schoenen zijn verloren gegaan. De brand heeft veel schade aangericht aan gebouwen en voorraden, die wordt geschat op ongeveer twee ton. Zowel de be- !woners als de eigenaar van de zaak waren verzekerd. Inbrekers aangehouden De Haagse politie heeft de vo rige nacht twee Hagenaars inge rekend, die in een kantoorge bouw een brandkast probeerden te forceren. De 23-jarige monteur M. K. en zijn 19-jarige collega en vriend E. F. A. de P. waren het kantoor van een schrijfmachine- handel aan de Bezuidenhoutse- weg binnengegaan. Omwonen den waarschuwden de politie. Om kwart over twee was het pand omsingeld. De daders wis ten zich betrapt en sloegen op de vlucht. De sommatie om te blij ven staan werd genegeerd. Waarschuwingsschoten van de politie brachten de mannen tot andere gedachten. Bij onderzoek bleek dat in het kantoor het slot- plaatje van de brandkast reeds was verbroken. Overvaller pompstation Halfweg aangehouden Een 26-jarige Duitser, de los arbeider K. A. B. die dinsdag avond in de hoofdstad werd aan gehouden, omdat hij geen papie ren en onvoldoende geld in zijn bezit had, blijkt de medeplichtige te zijn van de 26-jarige glazen wasser M. G., eveneens uit Dutis- land, die dinsdagmiddag door de rijkspolitie Halfweg werd gear resteerd, kort nadat hij uit de FRED PLEVIER VAN „THE MOUNTIES" OVERLEDEN Hilversum: Fred Plevier (rechts) en Piet Bambergen, die het duo „The Mounties" vormden. Fred Plevier is dinsdagmiddag tijdens een camerarepetitie in de tv- studio onwel geworden en later in het ziekenhuis overleden; ver moedelijk aan een hartverlam ming. Hij was gehuwd en vader van twee kinderen. De Nederlandse kustvaarder „Noblesse" heeft woensdagmid dag gemeld, dat hij was klem gevaren onder de brug over de monding van de Schotse rivier de Tay bij Dundee. Het 397 me tende vaartuig, dat eigendom is van de scheepvaartmaatschappij „Nobecka" in Groningen, vroeg om onmiddellijke assistentie, aangezien het opkomend tij was. De „Noblesse" is tegen halfzes door een sleepboot uit zijn be narde positie getrokken. Het schip zette zijn reis voort naar Dundee. Het ziet er niet naar uit, dat ernstige schade is aan gericht. kassa van het pompstation aan het Dr. Baumannplein een sta pel bankbiljetten ter waarde van ruim vijfhonderd gulden had ge stolen. De los arbeider blijkt de man te zijn die in een voor het pomp station gereedstaande personen wagen met Duits nummerbord zat te wachten, toen de glazen wasser de overval pleegde. B. wist in de auto te ontsnappen. De politie heeft reeds van haar Duitse collega's vernomen dat de auto in Duitsland is gestolen en dat beide mannen op 2 september uit de gevangenis in Kassei zijn ontsnapt. eBiden zijn gedetineerd in Haarlem in afwachting van hun voorgeleiding aan de officier van justitie. De genie gaat grondwerk verrichten voor „Het Dorp" Personeel van de genie gaat volgende week een belofte inlos sen die het tijdens de actie ,Open het dorp" heeft gedaan. Inder tijd heeft het namelijk toegezegd voor „Het Dorp" grondwerk te willen doen. Volgende week zal het daar nu van komen. Personeel van de 102e mecha nische uitrustingcompagnie uit Wezep zal maandag beginnen materiaal over te brengen naar het nabij Arnhem verrijzende dorp. Er gaan drie dozers heen en een tien-tons graafmachine. Bovendien zullen er nog acht zes-tons kipauto's worden inge zet van de 107e kipautocompag- nie, eveneens uit Wezep. De twin tig man personeel die onder lei ding van eerste luitenant H. J; Mager aan het werk gaan, den ken voor het klaren van het kar wei een dag of tien nodig te heb ben. Door achteruit rijdende zandauto gedood Woensdagmorgen is de 56-ja- rige schipper A. S. Ramsteijn uit 's-Gravenmoer door een achter uitrijdende zandauto overreden en op slag gedood. Het slachtoffer was een half uur tevoren met zijn schip met een lading sisal de haven van Maassluis binnengevaren. Naar de juiste toedracht van dit ongeluk stelt de politie een onderzoek in. De heer Ramsteijn was vader van vijf kinderen. De Belgische minister van bui tenlandse zaken, P. H. Spaak, zal koning Boudewijn en koningin Fa- biola niet vergezellen op hun offi ciële reis naar Zuid-Amerika van 18 oktober tot 18 november. In een communiqué van het ministerie van buitenlandse zaken te Brussel wordt medegedeeld, dat de minis ter aanwezig dient te zijn op de vergaderingen van de ministerraad van de Europese gemeenschap op 25 en 26 oktober en „in de loop van november". Tijdens deze vergaderingen zul len de mogelijkheden worden be sproken ter oplossing van de hui dige crisis in de „zes". Op 25 en 26 oktober zullen al leen de vijf E. E. G.-partners zon der Frankrijk, dat sinds 30 juni de Europese instellingen boycot, bij eenkomen. Uit een verdere mededeling in Brussel blijkt, dat minister Spaak aanval van jicht, Voor-de komende het bed moet houden wegens een dagen is een aantal afspraken van hem afgezegd. De ambassadeurs van Argenti nië, Chili en Mexico, de landen die het Belgische vorstenpaar zal be zoeken, zijn woensdag van de ver vanging van minister Spaak door de Belgische minister-secretaris voor ontwikkelingshulp en buiten landse handel, E. Adam, op de hoogte gesteld. De hoge autoriteit der Ë.G.K.S. heelt een prijsvraag met een eer ste prijs van ruim 70.000 gulden uitgeschreven voor het ontwerp van een woning, geschikt voor een gezin vaaviiFcersonen, RED 8AND ROOSENDAAL met kogels en bajonetsteken. Ze Duizenden mensen in Djakarta hebben voor de televisie een ver schrikkelijke film gezien. Vijf mi nuten lang ontrolde zich voor hun ogen het beeld van de opgraving van de deerlijk verminkte lijken van zeven officieren, onder wie zes generaals, die bij de mislukte staatsgreep van 30 september wer den vermoord. De lijken van deze officieren, die zijn afgeslacht na eerst gemar teld te zijn, werden in het dorp Loban Boeaja in een droge put ge worpen op rond twaalf kilometer ten zuiden van Djakarta. Verschil lende lijken waren onthoofd of in stukken gesneden en doorzeefd Cheribon was gearresteerd, had verklaard dat de vrijwilligers uit midden-Java waren gekomen, Generaal Soeharto bestreed ook de verklaring van president Soe- karno, volgens welke de lucht macht niet betrokken is geweest bij de mislukte staatsgreep. Het hele Indonesische volk heeft een week rouw aangenomen na de plechtige begrafenis van de offi cieren. Soekarno was niet op de begrafenis. Het was generaal Na soetion, die met een" asgrauw ge zicht en kennelijk met moeite zijn ontroering beheersend, de lijkrede uitsprak voor zes van zijn beste vrienden. Na het blazen van de „last post" had hij ruim een mi nuut nodig vóór hij met zijn rede kon beginnen. Duizenden mensen stonden langs de route naar het „heldenkerkhof". Op de daken waren soldaten ge posteerd. Er deed zich geen enkel incident voor. Het opperbevel van de Indone sische strijdkrachten heeft nu 30 procent van zijn sterkte verloren. Overgebleven zijn de generaals Nasoetion, Soeharto en Pranoto Sosamodra. De laatste is een over tuigd mohammedaan die niet tot de linkervleugel behoort. Door twee soldaten ondersteund stond hij voor de lijkkisten. Van daag, zo zei hij, zijn de strijdkrach ten vernederd door verraad en marteling. In naam van God be loven wij verder te gaan op de weg van de waarheid, de eerlijkheid en de rechtvaardigheid. Na hulde te hebben gebracht aan de ontslapenen, deed Nasoe tion een beroep op alle aanwezigen om niet toe te geven aan de zucht tot wraak en het oordeel aan God over te laten. 4

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 3