Mohammedanen eisen streng optreden tegen Indonesische communisten Koninklijk paar beëindigde het bezoek aan de Antillen MILITAIR INGRIJPEN NA WINST VAN DE OPPOSITIE IN BRAZILIË HET WEER De operatie van president Johnson BELGISCHE VAKBONDEN STELLEN NIEUWE SOCIALE EISEN BESTAND WORDT NAGELEEFD DOOR INDIËRS EN PAXISTANEN Toestand blijft gevaarlijk MORGEN IS SURINAME AAN DE BEURT Engelse conservatieven over de toekomstige buitenlandse politiek China in de U. K. DONDERDAG 7 OKTOBER 1965 21e Jaargang No. 653^ Ophangen' Gemarteld Weerbericht Hoogwater Acht uur verhoord Revolutie belangrijker dan wraak' Djokja heroverd Gromyko wilde de paus alleen spreken Zon- en India weigert financiering waarnemerskorps Prins was enthousiast Westindische Compagnie Elektrische centrale De samenzwering tegen Nasser BROOI* rn RFILGIE DUURDER Fratilterfng 68 afcoaHsmeat: TZRNBüZEN CXMeteur-Hoofdpeifaetenrj van a® Sand® Redactie- en Administratie-adres; Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 8,60 per kwartaal; fier maand f 2,20; per week 53 ct. Losse nrs 11 ct. DE VRIJE ZEEUW Gitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sandete Terneuzen, AdverfenReprffs per mm 10 et; minimam per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding; Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het geeomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Volgens een in Singapore opge vangen bericht van radio-Djakarta mogen acht kranten in de Indone' sische hoofdstad weer verschijnen, Het communistische partij-orgaan „Harian Rakyat" en het nationale persbureau Antara hebben nog geen toestemming gekregen hun activiteit te hervatten. De vereniging van mohamme daanse studenten heeft er bij de Indonesische regering op aange drongen alle deelnemers aan de „beweging van 30 september" ter dood te veroordelen. Volgens een ander in Singapore opgevangen bericht heeft ook de mohammedaanse „Nahdatoel Oela ma"-partij een oproep gedaan om de Indonesische communistische partij te verbieden. Zij vermeldt in dit verband dat deze partij wapens heeft rondgedeeld onder de leden van haar vakbonden en jeugd- en vrouwenorganisaties. Leden van deze organisaties zijn vóór de staatsgreep van Oentoeng c.s. uit andere Javaanse streken naar het gebied in de omgeving van Djakarta overgebracht, waar de zes generaals en de luitenant van het Indonesische leger wer den vermoord, aldus de „Nahdatoel Oelama". Radio-Djakarta meldde ook dat de Indonesische regering alle dag bladen en tijdschriften heeft ver boden. die zich in waarderende zin over de staatsgreep van Oentoeng hebben uitgelaten. Radio-Djakarta meldde woens dagochtend verder dat Djokjakar ta nog steeds in handen der rebel len was. De strijd in dit gebied duurde voort. De Maleisische ra dio-omroep meldt dat duizenden betogers in Madan in Noord-Su- matra het ophangen van de leider der Indonesische communistische partij, Dipa Noesantara Aidit, heb ben geëist. Radio-Djakarta heeft omgeroe pen dat de gezinnen van de mili taire bevelhebber in Djokiakarta en van diens plaatsvervanger door de rebellen zijn uitgemoord, toen deze de stad bezetten. Het dagblad van het Indonesi sche leger heeft woensdag tot in bijzonderheden beschreven op wel ke wijze zes generaals en een lui tenant van dit leger door commu nistische rebellen werden ver moord. „In de vroege ochtend van vrij dag één oktober werd het huis van generaal Achmad Jani, de bevel hebber van het leger, door rebel len beschoten. Het vuur werd door de militaire wachtposten buiten de generaals woning beantwoord. Da generaal kwam naar buiten en werd getroffen, waarop hij door de opstandige militairen werd meegenomen. Zij brachten hem in een jeep weg naar Loebang Boeaja Kro- kodillengat) nabij de luchtbasis Ha- lim en martelden hem onderweg. T)e strijdkrachten in Rio de Janeiro en Sao Paulo zijn in staat Van paraatheid gebracht, zo is van gezaghebbende zijde in Rio vernomen. Dit zou erop kunnen duiden dat de militaire leiding van plan is tussenbeide te komen na de overwinningen die de op- RUSTIG WEER Een hogedrukgebied boven Oost-Europa dat ook bij ons op de meeste plaatsen reeds enkele dagen mooi nazomer weer bracht neemt verder in betékenis af. Boven de Faroër-eilanden en IJsland komen flinke luchtdruk stijgingen voor, die daar tot de vorming van een hogedrukge bied leiden. Dit heeft tot gevolg dat de wind bij ons oostelijk blijft en de aanvoer van continentale lucht voortduurt. Op de meeste plaatsen zal de mist in de loop van de ochtend oplossen en zullen de middag- temperaturen weer boven nor maal worden, woensdag werd hier en daar 23 graden gemeten. Plaatselijk kan echter de mist overgaan in laaghangende be wolking, waardoor het kwik bij aanzienlijk lagere waarden zal blijven steken. medegedeeld door het K.N.M.Ï., geldig tot donderdagavond. Weinig wind In de ochtend plaatselijk mist of laaghangende bewolking, later overwegend zonnig. Maximum temperaturen van 18 tot 22 gra den, maar op plaatsen waar mist of bewolking zich handhaaft, omstreeks vijf graden lager. Zwakke wind uit oostelijke rich tingen. DONDERDAG 7 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 11.47 12.03 Terneuzen 0.22 12.38 Hansweert 1.02 1.18 Walsoorden 1.12 1.28 VRIJDAG OKTOBER v.m. n.m. Breskens 0.35 12.45 Terneuzen 1.10 .20 Hansweert 1.50 2.00 Walsoorden 2.00 2.10 positie bij de verkiezingen in een aantal Braziliaanse staten heeft geboekt. Dinsdagnacht hadden de mili taire commandanten vergaderd over de uitslag van de zondag ge houden verkiezingen en over de opzienbarende terugkeer van de vroegere president Juscelino Ku bitschek. Volgens geruchten waren de jonge officieren, die een zoge naamde „harde lijn" voorstaan, geprikkeld door de terugkeer van Kubitschek. Het staat vast dat in dfe be langrijke staten Guanabara (het gebied van Rio de Janeirol en Minas Gerais de oppositiekandi daten, beiden grote vrienden van de pas teruggekeerde ex-presi- d'ent Kubitschek, klinkende over winningen hebben behaald, waar door zij in december de hoogste post in die staten zullen bekle den. Ook in de staten Goias, Ma- goas, Santa Catarina, Mato Grosso en Rio Grande do Norte is de oppositie aan de winnende hand. In twee van de elf staten waar verkiezingen zijn gehouden, Parana en Paraiba. schijnt het succes verzekerd voor de pro-re volutionaire kandidaten van de nationale democratische unie. Intussen is ex-president Ku bitschek sinds zijn terugkeer al acht uur verhoord door militaire commissies die een onderzoek instellen naar beweerde commu nistische infiltratie tijdens zijn vroegere bewind. Meer verhopen staan op het programma. In Loebang Boeaja werd het lijk van generaal Jani in een put ge gooid", aldus het verslag van het dagblad. Van welingelichte zijde is ver nomen dat het Indonesische leger ongeveer 2000 militair geoefende leden van het communistische jeugdfront heeft gevangen geno men. Meer dan 200 communisten in Djakarta die in het bezit van wa pens waren, zijn gevangen gezet. Radio-Indonesië meldt dat presi dent Soekarno in de gisteren ge houden kabinetsvergadering de „beweging van de 30ste septem ber" die aan zoveel leden van de revolutie het leven heeft gekost heeft veroordeeld. Soekarno deed een beroep op het volk zijn kalmte te bewaren. „Het redden van de Indonesische revolutie is belangrijker dan de ge dachte aan wraak". Hij deed een beroep op het volk en het leger „om ontbinding van de natie te voorkomen". „Politieke chaos zou slechts de neo-kolonialisten en im perialisten ten goede komen". De radio zei voorts dat Soekar no zijn ministers had uiteengezet hoe zij de strijd tegen „de buiten landse ondermijning" moesten lei den. Na de kabinetsvergadering was een minuut stilte in acht genomen ter herdenking van de slachtoffers van de staatsgreep. Uit Djakarta werd gisteren ge meld, dat er nog steeds hevig wordt gevochten in Klaten bij Djokjakarta en bij Cheribon op 250 km ten oosten van Djakarta. Djok jakarta is dinsdagavond door de regeringstroepen heroverd. Radio-Maleisië meldde dat rle kabinetsvergadering, die gehouden werd in Soekarno's buitenverblijf te Bogor, werd bijgewoond door de communistenleider Loekman en Njoto. Radio-Maleisië meldde voorts, dat er bij de strijd in midden-Java tanks zijn ingezet. Er zouden daar ook burgers zijn vermoord. President Johnson heeft dinsdag bekendgemaakt, dat hij moet worden geopereerd: een galblaas, die hem veel last veroorzaakte moet worden weggenomen. In de tijd, dat hij niet in staat is zijn functie te vervullen zal vice-president Hubert Humphrey zijn taak volledig overnemen Hier de president en zijn plaats vervanger. Zodra president Johnson van daag in het ziekenhuis aankomt, waar hij zoals aangekondigd vrij dag aan de galblaas zal worden geopereerd, zar daar een speciaal perskantoor onder leiding van Bill Boyers, de perssecretaris, beginnen te werken. Het zal alle belangrijke aankondigingen ver zorgen totdat de president weer thuis is. De operatie zal worden uitge voerd door drie chirurgen onder leiding van dr George A. Hallen- beek, hoofd van de afdeling voor chirurgisch onderzoek aan de Mayo-kliniek in Rochester (Min nesota). Vijf andere dokters zul len voor consult beschikbaar zijn. De suite van de president in het marinehospitaal in Bethesda (Maryland) waar hij tien maan den geleden korte tijd verbleef met een zware kou, is op de der de verdieping gelegen en biedt ruimte voor agenten van de vei ligheidsdienst, personeelsleden van het Witte Huis en voor me vrouw Johnson die daar waar schijnlijk veel tijd zal doorbren gen. Er wordt een hele batterij van telefoons voor verbinding met het Witte Huis en andere be langrijke punten geïnstalleerd. Vice-president Humphrey blijft in Washington voortdurend in contact met kabinet en functio narissen totdat Johnson terug is. Johnson en Humphrey hebben destijds een regeling afgesproken over eventuele tijdelijke waarne ming van de presidentiële be voegdheden. De ontmoeting van paus Pau- lus de zesde, maandag bij de V. N„ met de Russische' minister van buitenlandse zaken Gromy ko is op wens van Gromyko tot stand gekomen, aldus wordt van betrouwbare zijde vernomen. Grom.yko zou de wens te kennen hebben gegeven de paus onder vier ogen te spreken. Om politie ke sensatie te vermijden nodigde de paus echter ook de ministers van buitenlandse zaken van de V. F,., Engeland en Frankrijk uit. Over hetgeen tussen de paus en de vier ministers is verhandeld, wordt het stilzwijgen bftwaara. De twee grote Belgische vakbon den hebben deze week een geza menlijk programma opgesteld mot nieuwe sociale eisen. De katholieke en de socialistische bond verlan gen verbeteringen op vrijwel elk gebied, van kosteloze werkkleding tot reorganisatie van de arbeids inspectie voor een doeltreffender controle. Tot de eisen behoren een derde week vakantie met dubbel loon, *n minimum-staatspensioen per 1 ja nuari 1966 van 48.000 francs (3450 gulden) en verhoging van de kinderbijslag tot 1.000 francs (72 gulden) per maand voor het twee de kind, waarbij nog de verhogin gen komen volgens leeftijd en stu die. Een onderzoek wordt verlangd naar het arbeidstempo in de grote Een officiële Pakistaanse woord voerder heeft meegedeeld, dat Pa- Maar^iitden Okt. 07 08 00 6.50 18.04 6.52 J8.02 6.54 13,00 17.38 18.06 18.06 2.46 5.10 MO meter Indisch gebied beheerst en 850 vierkante kilometer van In disch Kasjmier. De Indiërs zouden slechts 1.115 vierkante kilometer Pakistaans gebied hebben ver overd, waarvan 455 vierkante kilo meter in Pakistaans Kasjmier. De woordvoerder zei verder, dat het bestand op het ogenblik nage leefd schijnt te worden, afgezien van enkele incidenten die zich nog zouden voordoen in de Tsjaamb- sector In Djammoe. De woord voerder ontkende, dat de Ihdiërs erin geslaagd waren het Itsjigol- kanaal enkele kilometers ten oos ten van Lahore over te steken. India weigert een aandeel te dragen in de kosten van het optre den van V. N.-waarnemers in het Indisch Pakistaanse grensgebied. In een nota waarvan de inhoud woensdag in New York werd be kendgemaakt, wijst de regering in Nieuw Delhi op een in 1948 aange industrieën, gelijke beloning voor mannen- en vrouwenarbeid, de ar beidsduur, verhoging van de so ciale uitkeringen bij invaliditeit en arbeidsongevallen en maatregelen ter bevordering van dé bouw van goedkope volkswoningen. Van het staatspensioen wordt ir het programma verder gezegd, dat elk jaar een stap dichter moet wor den gezet naaf de verwezenlijking van het doel, dat de arbeider aan het einde van zijn loopbaan 75 pro cent van het loon ontvangt. Het verbond van de Belgische nijverheid heeft onlangs aange drongen op een „sociale pauze" omdat er ondernemingen zijn, die door de sterk gestegen loonlasten in moeilijkheden waren gekomen. Een dergelijke pauze werd echter reeds de vorige week door de voorzitter van het christelijk vak verbond van de hand gewezen. nomen resolutie, volgens welke slachtoffers van agressie kunnen rekenen op een bijzondere behan deling bij het verdelen van de kos ten van een vredesactie van de vol kerenorganisatie. In dit verband stelt India dat het een slachtoffec van Pakistaanse agressie is. Intussen heeft secretaris-gene raal Oe Thant in een rapport aan de veiligheidsraad gezegd, dat de Fcfësland in het genoemde grens gebied gevaarlijk blijft. Op bepaal de plaatsen zijn incidenten niet te voorkomen, doordat daar de twee partijen slechts enkele meters van elkaar verwijderd zijn. Het hoofd van de V. N-waar nemers, de Canadese generaal Mac- Donald, heeft bericht dat hij trach1. te bereiken de ruimte tussen de stellingen van de Indiërs en de Pakistanen tot enkele honderden meters te vergroten, Dinsdag hebben koningin Juliana en prins Bernhard hun bezoek aan de Nederlandse Antillen officieel beëindigd, hoewel zij pas vrijdag via Portorico naar Suriname rei zen. Zij zullen twee dagen rust houden op Sint Maarten, alvorens te beginnen aan het tweede ge deelte van hun bezoek aan de West. Met de kruiser „De Zeven Pro vinciën" vertrokken zij dinsdag naar Saba en Sint Eustatius. Saba is een dode vulkaan die op enkele tientallen meters na dui zend meter boven de zee uitsteekt. De wegen zijn smal en vaak steil en slingeren zich met haarspeld bochten over het eiland. Jeeps mpt vierw-ielaandrijving zijn er dan ook het aangewezen vervoermiddel. Het spreekt vanzelf, dat de jeeo. waarin koningin en prins reden, een bijzonder mooie was. Een lange stoet auto's reed van de zeekant naar het dorpje The Bottom, dat omgeven is door hoge wanden, de vroegere wanden van de krater. Het eiland is mooi en biedt fantastische vergezichten, terwijl de huizen dikwijls schilder achtig tegen de bergen zijn ge legen. Op de airstrip, die vlak aan zee is gelegen en 400 meter lang is terwijl aan het einde van de baan de rotswand loodrecht naar be neden in zee verdwijnt, was de Franse piloot José Dormoy aan wezig, die op verzoek van gezag hebber Beaujon wel even wilde la ten zien wat hij presteerde met zijn Dornier-vliegtuig. Hij liet er geen gras over groeien en stoof met zijn vliegtuig weg. Na 150 meter was hij al los, maar daar bleef het niet bij. De piloot bleek nog meer stunts op zijn pro gramma te hebben en toen bij weer geland was, had bij een compli mentje van een enthousiaste prins Bernhard in ontvangst te nemen. Tijdens de terugtocht bracht de koningin een bezoek aan het Prin ses Irene-ziekenhuis te Sint John. Daarna ging het gezelschap met roeiboten en motorsloepen weer terug naar „De Zeven Provinciën" Toen de motorsloepen van de oor logsbodem weer aan boord waren gehesen, kwam men tot de ontdek king dat even uit de kust van Saba nog twee roeiboten dreven, waarin zich leden van het gevolg en een aantal journalisten bevond. Snel werd opnieuw een sloep gestreken en behoorde deze omissie ook weer tot het verleden. De kruiser zette vervolgens koers naar Sint Eustaius, het laat ste eiland van de Antillen dat ko ningin en prins bezochten. Ook Sint Eustatius kan men al leen bereiken door eerst gebruik te maken van een motorsloep en vervolgens van roeiboten. Men was drie kwartier op het programma ten achter, toen konin gin en prins voet zetten op de rode loper die op het strand was uitge legd. Dit strand biedt een bijzon dere aanblik, doordat er zich de resten bevinden van de voormalige pakhuizen van de Westindische Compagnie. Van dit eiland uit werd handel gedreven op de Ver enigde Staten van Amerika, die toen door Engeland en Frankrijk nog niet als zodanig waren erkend. Allereerst begaf het gezelschap zich naar het huis van de admini strateur, waar een ontvangst was g.organiseerd en waar jeugdvereni gingen acte de présence gaven. Verder was er een zanghulde en trok een z.g. donkeycavalcade aan koningin en prins voorbij. Ou.de vrouwtjes zongen de koningin toe en zeiden: „I'm glad to see you". „I too", repliceerde de koningin, die hier verrast werd met een hon derdvijftig jaar oude theepot. Daarna reden zij naar de ruïne van de vroegere hervormde kerk. (Wegens de handel met Amerika verwoestte de Engelse admiraal Rodney de kerk in 1776). Tussen de geschroeide muren zong eën koor koningin en prins gezangen toe, die zij nadien op de band ten geschenke kregen. Het slot van het bezoek werd gevormd door de ingebruikstelling door prins Bernhard van een elek trische centrale, waardoor de An tillen nu geheel geëlektrificeerd zijn. De prins moest een handle overhalen om de dieselmotor in werking te stellen. Het ging niet. „Verzopen?", informeerde de prins deskundig onder algemene hilar; teit. Een tweede poging had meer succes en toen in de fabriek de eerste lampen aangingen, was de feestvreugde algemeen, vreugde die voortduurde lang nadat de ko ningin en prins zich weer naar „De Zeven Provinciën" hadden be geven. Het schip lichtte het anker en dat betekende het einde van een negendaags koninklijk bezoek aan de Nederlandse Antillen. Toenadering tot de Europese eco nomische gemeenschap vormt het kernstuk van het nieuwe politieke manifest van de Britse conserva tieve oppositie, dat vandaag in Londen wordt gepublicee'd met het oog op het congres van de con servatieve partij cat volgende week begint. De conservatieve partij zal, in geval zij opnieuw aan de macht komt, de eerste de beste gelegen heid na het opheffen van de hui dige crisis binnen de „zes" benut ten om tot de E. E. G. toe te tre- Het Egyptische blad „Al Gom- hoeria" schrijft dat ongeveer 400 leden van de mohammedaanse broederschap, die onlangs na de ontdekking van een tegen presi dent Nasser gerichte samenzwe ring waren gearresteerd, terecht zullen staan. Volgens het blad zal een spe ciale commissie uitmaken wie van 'de gearresteerden geen aan deel in de samenzwering hebben gehad. Zij zullen worden vrijge laten. Het totaal in de afgelopen maand verrichte arrestaties is niet gepubliceerd. Het blad „Al Akhbar" schrijft dat het onderzoek naar de groep samenzweerders onder Hoesein Tewfik is afgesloten. De groep wordt beschuldigd van het voor bereiden van een aanslag tegen Nasser, den. De conservatieven willen te vens de landen van het gemene best en de E. V. A. aanmoedigen nauwe banden met de E. E. G. te zoeken. In de periode tot de definitieve aansluiting bij de „zes" zal een con servatieve regering ernaar streven de samenwerking met andere Europese landen op alle gebied, voornamelijk echter op technisch wetenschappelijk terrein, te ver sterken. Andere hoofdpunten van de con servatieve buitenlandse politiek zullen zijn: het streven naar een algemeen kernstonverdrag met het uitwerken van plannen voor ont wapening en bewapeningscontrole; het in stand houden van een onaf hankelijke Britse atoomstrijdmacht en daarmee de bevoegdheid over het gebruik van een eigen kern- wapenarsenaal; voortzetting van de Britse militaire aanwezigheid in zuid-oost-Azië; versterking van de vredesactles der V. N. en toetre ding van China tot de wereldorga nisatie. Met ingang van 11 oktober zal bet brood in België met 0,25 frs. (bijna 2 cent) duurder worden, zo is woensdag bekendgemaakt. Gewoon brood gaat. dan 74 cenl per 1.000 gram kosten en hel luxe-brood 74 cent per 900 gram.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1