Paus terug in Rome na een bezoek van Wh uur aan de „aardse stad van de vrede" Vermoorde Indonesische generaals met militaire eer begraven STOP 'N TIJGER IN UW TANK! HET WEER £sso. RADIO DE KOOK MOOROEN IN CANADA Ernstig spoorwegongeluk in Zuid-Afrika WOENSDAG 6 OKTOBER 1965 21e Jaargang - No. 653" Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstandc n STAATSMAN GROMIKO BOOG VERMOEID BEDEVAARTGANGER VOOR DE VREDE DANKBAAR PLEITBEZORGERS LIEFDEVOLLE HULP PAUS EN JOHNSON WISSELDEN GESCHENKEN UIT PAUS ZOU NAAR CHINA WILLEN ARRESTATIE NA MELDING; BOM AAN BOORD VAN VLIEGTUIG DE „ÏZVESTIA" OVER REIS VAN DE PAUS Rebellen nog actief in Midden^Java DjGkiakarta gevallen Helden van de natie' President Johnson moet operatie ondergaan GELUKWENS VAN SOEKARNO AAN CHINA Chinese beschuldiging Frafrëfsrïng '63 abonnement: TBR If BOZEN pireeteOT-Hoofareasetem: L vafi 8# SaniJt Redactie» en Administratie-adres: Smidswaï Telefoon: 01150 2078 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 6,60 per kwartaal; per maand 2,20; per week 53 et Losse nrs 11 ct. DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sandete Terneuzen. Advertentieprijs per mni 16 et; PsïnfeKtms p» advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" '(géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meei 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adrej Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummei tot 10 uur v.m. De door de rebellen vermoorde zes Indonesische generaals en een eveneens om het leven gebrachte luitenant zijn dinsdag in Djakarta met militaire eer begraven. De lijken der zeven vermoorden werden, verscheidene dagen nadat zij door Oentoengs opstandelingen waren ontvoerd, zwaar verminkt in een put aangetroffen. Radio- Djakarta meldt dat in verband met de moord verscheidene leden van communistische frontorganisatie 5, waaronder jeugd- en vrouwengroe pen, zijn gearresteerd. De begrafenisplechtigheid op 't militaire kerkhof van Kalibata werd geleid door de minister van landsverdediging en opperbevel hebber van het leger, generaal Na- soetion. De rebellen hebben ook gepoogd Nasoetion te ontvoeren. Hij wist evenwel zij het gewond te ontkomen. Dinsdagochtend, ruim een et maal nadat hij van het Romein se vliegveld Fiumicino was ver trokken voor een bezoek van flertien-en-een-half uur aan New York en de zetel van de ver enigde naties aldaar, was paps Paulus de zesde weer op terug reis naar de „geestelijke stad van de vrede" zoals hij zelf in zijn rede voor het wereldforum Rome noemde. De ontmoeting van deze stad met de „aardse stad" van de vre de (New York), zo karakteri seerde de paus in zijn rede het bezoek waartoe de uitnodiging reeds twee jaar geleden door secretaris-generaal Oe Thant was gedaan. De vrede in de wereld en de middelen om daartoe te geraken vormden dan ook het centrale thema niet. alleen van 's pausen toespraak in de algemene verga dering van de V. N., maar ook van zijn gesprekken met presi dent Johnson in het Waldorf- Fraai najaarsweer duurt voort Boven de Oostzee ligt een standvastig hogedrukgebied, dat het weer in het grootste deel van Europa bepaalt. Aan de zuid flank van dit luchtdrukmaximum stroomt met een oostelijke tot zuidoostelijke wind continentale lucht naar onze omgeving. Het weer van woensdag zal dan nok slechts weinig van het weer type van dinsdag verschillen. Vermoedelijk zullen de maxi mumtemperaturen iets lager zijn, omdat in Duitsland, waar de lucht vandaan komt, de maxi- mumtemparaturen dinsdag iets minder hoog waren dan maan dag. Dinsdag bereikte het kwik op veel plaatsen in ons land een maximumwaarde van 22 graden. In midden Frankrijk liep de tem peratuur zelfs op tot 26 graden. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Zonnig weer Zonnig weer met maximum temperaturen van 18 tot 22 gra den. In de eerste ochtenduren echter plaatselijk mist. Zwakke tot matige wind tussen oost en zuidoost. WOENSDAG 6 OKTOBER Breskens 11.12 11.25 Temeuzèn 11.47 Hansweert 12.27 0.40 Walsoorden 12.37 0.50 DONDERDAG 7 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 11.47 12.03 Terneuzen 0.22 12.38 Hansweert 1.02 1.18 Walsoorden 1.12 1.28 Okl. 06 07 09 6.49 18.07 6.50 18.04 6.52 18.02 6.51 18.00 17.21 17.38 18.06 18.06 1.35 2.46 5.10 5.10 Astoriahotel en met Oe Thant en van zijn preek bij de plech tige mis in het Yankeestadion waarmee het programma van zijn bezoek, het eerste dat een paus aan Amerika bracht, maan dagavond laat werd besloten. Als hoofd van de grootste chris telijke kerk ter wereld maar tevens als hoofd van de soeve reine Vaticaanse staat wist paus Paulus met zijn bekende een voud van optreden de figuur van geestelijk wereldleider en die van staatsman in één persoon te verenigen. Met het bekende ge baar van beide handen de me nigte langs de route van het vliegveld naar de Sint Patrick- kathedraal groetend en voortdu rend zegenend, was hij aanvan kelijk voor deze duizenden de kerkleider die meer nog met ontroering en eerbied dan met luidruchtig vertoon werd be groet. Maar al spoedig trad de staatsman naar voren, bij het eerste onderhoud in de geschie denis op Amerikaanse bodem tussen de paus en de president van de V. S., dat ruim drie kwar tier duurde op de 35ste verdie ping van het Waldorf-Astoria. Een frêle witte figuur op het spreekgestoelte in de machtige zaal van de algemene vergade ring der verenigde naties werd paus Paulus, na zijn rede waar in hij de politieke beginselen tot een synthese bracht, door de af vaardigingen van 117 landen, blanke en gekleurde en van zo velerlei politieke idealen, toege juicht. Daarna, zich onderhoudend met de ministers van de vier grote wereldmachten, hoog ook de Russische minister van bui tenlandse zaken, Gromiko, hof felijk en glimlachend voor de paus en wisselde vriendelijke woorden met hem. Bij de ontvangst van leiders van protestantse en Joodse ge meenschappen in de kerk van de heilige familie was het weer de kerkelijke herder die de oecu menische gedachte naar voren bracht. En dat ideaal van de broederschap hernam de paus als geestelijk leider opnieuw in het Yankee-stadion, waar hij het middelpunt vormde van de be langstelling van zo'n negentig duizend aanwezigen bij de avond mis onder het licht van machti ge schijnwerpers, aan een een voudig altaar dat midden op het veld was neergezet. In zijn preek, in wit misgewaad en met witte mijter, een groot smeed ijzeren kruisbeeld in de linker hand, richtte paus Paulus nog maals tot het gehele Amerikaan se volk in al zijn ras- en geloofs- schakeringen een oproep tot vre de zoals hij dat enkele uren te voren tot de staatslieden in de V. N. had gedaan. Hij moest ken nelijk moeite doen om zijn ver moeidheid en een opkomende verkoudheid te onderdrukken. Paus Paulus de zesde is dins dag te ongeveer twaalf uur per vliegtuig uit New York in Rome teruggekeerd. De paus werd begroet door de Italiaanse christen-democratische eerste-minister Moro, de plaats vervangende socialistische vice- premier Nenni en buitenlandse diplomaten. De paus hield op het Romein se vliegveld een toespraak, waar in hij verklaarde dat hij de ver enigde naties had bezocht om de verzekering te geven dat de r.k. kerk „altijd aan de zijde staat van de bouwers aan de vrede". De paus die zichzelf een „bede vaartganger van de vrede" noem. de, zei dat hij „de werken van en het onderhandelen voor de vrede" had willen aanmoedigen. „Onze reis is een ongebruike lijke bedevaartgang geweest. Het betrof hier een vredesmissie. On ze reis had geen andere bedoe ling en werd om geen andere reden gemaakt", aldus het hoofd der r.k. kerk. De paus vervolgde: „Aan het einde van onze reis zouden wij willen zeggen dat wij geroerd zijn door de aandacht, die aan onze nederige woorden is ge schonken". Hij gaf uiting aan zijn dank baarheid en waardering voor de secretaris-generaal der verenig de naties en voor de individuele vertegenwoordigers „van deze verdienstelijke organisatie en de treffende aandacht ,die aan onze nederige woorden is geschon ken". De paus had ook woorden van dank voor „het uitbundige en godsvruchtige welkom, dat de Amerikaanse katholieken hem hebben bereid. Hij zond hun en hun zieleherders zijn liefdevolle groeten, die tevens bestemd zijn voor het gehele Amerikaanse volk". „De geestdrift, die wij van de Amerikanen bij ons korte ver blijf in hun gastvrije land heb ben ondervonden, heeft ons als het ware namens alle ons dier baar zijnde volken ter aarde dui delijk gemaakt hoe krachtig in de harten van alle mensen de vredeswil leeft", aldus de paus. De paus is drie kwartier na zijn aankomst op het Romeinse vliegveld in het Vaticaan aan gekomen. Tienduizenden mensen ston den achter de afzettingen op het Sint-Pietersplein samengepakt om de paus te verwelkomen. Een rode loper was uitgelegd over de trappen van de basiliek. Te kwart voor één begonnen de klokken van da Sint Pieter te luiden toen de open auto nader de, waarin de paus met de schou dermantel over de witte toog rechtop stond, wuivend en zege nend. Toen hij uitsteeg, werden hem door twee kinderen bloe men aangeboden. Daarna begaf de paus zich naar de basiliek waar de concilievaders na de gewone vergadering van 's och tends de paus afwachtten. De in de basiliek aanwezigen applaudisseerden uitbundig toen de paus binnentrad en zich naar zijn zetel aan de presidiumtafel begaf. Kardinaal Lienart van Rijssel bracht in het Latijn de hulde der vaderen aan de opperherder over. Hij verzocht toestemming New York: Paus Pavlus VI tij dens zijn toespraak tot de Alge mene Vergadering van de Ver enigde Naties. Op de achtergrond van links naar rechts: secretaris generaal Oe Thant. de voorzitter Fanfanien de vice-secretaris van de Algemene Vergadering C. V. Narasimhan. de door paus Paulus voor de verenigde naties gehouden rede op te nemen in de akten van het concilie. Daarna nam de paus, ook in het Latijn, het woord. „In naam van Christus hebben wij tot de mensen van goede wil gespro ken", zei hij. „Nu moeten wij nog meer dan voorheen werkers aan de vrede zijn. Wij zullen onszelf tot pleitbezorgers van rechtvaardigheid maken". Nog nimmer heeft die evan gelische boodschap een zo uitge breid en aandachtig gehoor ge had, aldus de paus, die er aan herinnerde dat het concilie zich thans beraad over de rol van de kerk in de moderne wereld en zei dat de kerk een plicht tot liefdevolle hulp aan de ontwik kelingslanden had. Verklarend dat het niet zijn bedoeling was zich op politiek of economisch gebied te bege ven, vervolgde de paus: „Wij kunnen en moeten meehelpen aan het vestigen van de vrede door middel van onverdroten morele steun en eventueel door werkzame liefdadigheid, ook materieel en reëel." De bisschoppen applaudisseer den na de korte toespraak van de paus die, nadat gezamenlijk het „Angelus" was gebeden te voet de Sint Pieter verliet om zich naar zijn kamer op de vier de verdieping van het Vaticaan te begeven. President Johnson heeft de paus bij zijn bezoek aan N York een kleine gouden werd bol ten geschenke gegeven. D inscriptie luidt: „Aan zijne hei ligheid paus Paulus de zesde van Lyndon B. Johnson - 4 ok tober 1965". De paus heeft de Amerikaanse president een werk van Filoca- mo, de herijzenis van Christus voorstellend, geschonken. Aan vice-president Humphrey en aan minister Rusk schonk hij klei nere schilderijen van Considori. Burgemeester Wagner van New York heeft de paus tot erebur ger van zijn stad verklaard. Paus Paulus heeft tegenover verslaggevers op zijn vlucht naar New York gezegd, bereid te zijn een reis naar China te maken ter wille van de vrede. Ook was hij bereid een reis te maken met het doel een bijdra ge te leveren tot het tot stand brengen van vrede in Vietnam. De paus voelde ook veel voor het denkbeeld van een tweede uitvoeriger bezoek aan de V. S. (Adv TANK DUS NIEUWE ESSO EXTRA In een telefooncel in Boston is een man gearresteerd die het kantoor van een luchtvaartmaat schappij had gemeld dat aan boord van het vliegtuig waar mee de paus naar Rome terug keerde, een bom was geplaatst. Volgens een mededeling van de politie was de man, de 36- jarige kok Arthur Brouillard, aangehouden nadat een employé van de luchtvaartmaatschappij het F.B.I. had opgebeld. De em ployé had de kok net zo lang aan de praat weten te houden tot de politie bij de cel arri veerde. Brouillard had gezegd dat de bom zou ontploffen, als het toe stel zich boven de Atlantische Oceaan zou bevinden. Paus Paulus wenst vrede in Vietnam, „maar hij heeft geen enkel concreet voorstel gedaan", zo schrijft het Russische rege- ringsblad „ïzvestia" in een com mentaar op het bezoek'van de paus aan de verenigde naties. Het blad heeft grote passages uit de toespraak van de paus gepubliceerd. „ïzvestia" schrijft voorts dat men in de Verenigde Staten heeft getracht het pauselijk be zoek uit te buiten. De rooms- katholieke leiders met aan het hoofd kardinaal Spellman zien •in het bezoek een erkenning van hun toenemende rol in de katho lieke wereld en president John son „heeft getracht zijn ontmoe ting met paus Paulus te gebrui ken om het prestige van Wa shington te vergroten", aldus het blad. Het Sowjetrussische persbu reau „Tass" gaf een lang en gunstig commentaar op de rede van de paus in de V. N. Het zei onder meer dat de verklaringen die de paus heeft afgelegd, „on getwijfeld een positieve bijdrage vormen ter versterking van de internationale vrede", „De vermoorde officieren heb ben het land twintig jaar trouw gediend. Het Indonesische leger zal zijn taak, bestaande uit het be veiligen van de natie en het ver zekeren van de voortgang der re volutie, voortzetten", aldus Nasoe tion in zijn grafrede. Radio-Maleisië meldde dinsdag dat er nog steeds in midden-Java wordt gevochten. Overblijfselen van Oentoengs troepen schijnen zich daar bij communistische groe pen te hebben gevoegd. Volgens de Maleisische radio- omroep beheersen de rebellen en kele steden en dorpen in de om geving van Djokjakarta. Generaal Sarbini, de bevelheb ber van de in midden-Java geleger de Dieponegoro-divisie, verzeker de dat dit gebied van „avontu riers" zal worden gezuiverd. „Een heden, die naar de rebellen waren overgelopen, zijn weer naar het leger teruggekeerd", aldus gene raal Sarbini. Radio-Maleisië meldt nog dat president Soekarno voor vandaag een dringende kabinetsvergadering heeft uitgeschreven in zijn paléis in Bogor (het voormalige Buiten zorg), ongeveer 65 kilometer ten zuiden van Djakarta. Radio-Maleisië meldt uit onge noemde bron te hebben vernomen, dat de Indonesische para-militaire communistische troepen, die achter de leider van de staatsgreep, kolo nel Oentoeng, staan, zich naar Midden-Java terugtrekken om zich bij andere rebellen-eenheden te voegen teneinde het hoofd te bie den aan een aanval van gezagge- trouwe Indonesische troepen. Ko lonel Oentong zou reeds in Mid den-Java, het bolwerk van de com munisten, zijn. Radio-Maleisië meldt voorts, dat luitenant-kolonel Soehirman van het Dieponegororegiment, zich in het gebied van Djogjakarta en Magelang ophoudt. (Kolonel Soe hirman zou zich eveneens achter de putschisten geschaard hebben. De stad Djokjakarta is gisteren opnieuw in handen van de opstan delingen gevallen, zo heeft radio- Djakarta omgeroepen. Het is de derde maal in achtenveertig uur dat de stad in andere handen is overgegaan. De opstandelingen hadden de stad maandag veroverd en des nachts was Djokjakarta door ge- zaggetrouwe troepen heroverd. Deze troepen zijn nu weer door de opstandelingen verdreven. Het be richt van radio-Indonesië is in Koeala Loempoer onderschept. President Soekarno schijnt het politieke initiatief weer in handen te hebben genomen en heeft een decreet uitgevaardigd, waarin hij de viering van de dag van de strijdkrachten tot 10 november uit stelt. Verder heeft Soekarno in een door radio-Djakarta uitgezonden verklaring hulde gebracht aan de generaals, onder wie generaal Jani, het hoofd van de generale staf van het leger, wier verminkte lijken in een put nabij de Djakartaanse luchtmachtbasis Halim werden ge vonden. De president heeft deze slachtoffers tót „hélden van de na tie" uitgeroepen. Maarschalk Omar Dani, bevel hebber van de Indonesische lucht macht, heeft een dagorder uitge geven waarin hij „ce verraders die de naam van de luchtstrijdkrach ten afbreuk hebben gedaan", met zware straffen bedreigt. Radio-Djakarta heeft voorts ge meld, dat de minister van buiten landse zaken, dr. Soebandrio, een bijeenkomst van het operationele opperbevel onder leiding van ge neraal Achmadi heeft bijgewoond. (Adv." President Johnson heeft dins dagavond meegedeeld dat hij vrij dag een galblaasoperatie moet ondergaan. „Wij wensen vurig dat de vriendschappelijke betrekkingen van samenwering die tussen on ze twee landen bestaan altijd rechtstreeks onder uw gezag vallen", heeft persident Soekar no gezegd in boodschappen aan de Chinese president, Lioe Sjao Sji, en de Chinese premier, Tsjoe en Lai, ter gelegenheid van de 16e verjaardag van de volksre publiek China. Aldus heeft het persbureau Nieuw China dins dag gemeld. De Amerikaanse luchtmacht heeft de afgelopen dagen ver schillende malen vissersboten voor de Chinese kust gemitrail leerd en gebombardeerd, waar door het leven van de vissers in gevaar werd gebracht en zij hun werk moesten onderbreken. Dit meldt het persbureau Nieuw China. Op 4 oktober was een vissersboot door twee Ame rikaanse jagers aangevallen en dinsdag hadden twee Ameri kaanse jagers vissersboten met mitralleurs beschoten. Het persbureau noemt deze aanvallen „vergrijpen tegen het internationale recht" en zegt dat de Amerikaanse regering ver antwoordelijk is voor dit „pro vocerende optreden". TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 In het gebied van Montreal zij» de lijken van vijf vermoorde men. sen gevonden, van wie er drie met ongebluste kalk waren ver minkt om identificering te voor komen. De minister van justitie van de provincie Quebec zei dins dag dat twee van de doden waar schijnlijk betrokken waren ge weest bij gevallen van fraudu leus bankroet en brandstichting, die door de autoriteiten werden onderzocht. De minister achtte het zeer wel mogelijk dat in de omgeving van Quebec en Mon treal de lijken van nog zes of ze ven slachtoffers van de onder wereld zullen worden gevonden Het doel van de moorden zou zijn, mensen die rechtstreeks of indirect bij de genoemde misdrij ven betrokken waren, het zwij gen op te leggen. In Noord-Natal in Zuid-Afrika zijn maandag meer dan 100 Afri kanen om het leven gekomen en enkele honderden gewond, door dat bij Effingham Road drie rij tuigen van een passagierstrein uit de rails liepen. Het Zuidafri- kaanse persbureau Sapa bericht te dat woedende passagiers na het ongeluk twee blanke spoor wegbeambten aanvielen, van wie er een werd doodgeslagen. Meer dan 40 ambulances namen aan het reddingswerk deel. Het was het ergste spoorweg ongeluk in Zuid-Afrika sinds ja ren. De trein die vol zat met on geveer 1500 arbeiders dde 's mid dags terugkeerden naar de Afri kaanse nederzetting Kwa Masjoe. ontspoorde op ongeveer 15 km van Durban.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1