Opstandige beweging in Indonesië neergeslagen PAUS PAULUS DE ZESDE NAAR NEW YORK VERTROKKEN HET WEER FELLE BOTSINSEN IN ADEN Soekarno opperbevelhebber Maleisië „ver Maandag 4 dinsdag 5 olrtóber 1965 21e Jaargang - No. 653i, Autara gesloten Weerbericht Drukte in Amerika gevlucht Wapens uit China Oevechten tussen leger en communisten Soekarno ernstig ziek Twe*"ri!e verklaring van Soekarno Laatste nieuws 16-JARIGE SCHOLIER GEDOOD Hoogwater Zon- en Maanstanden De paus aangekomen Straatgevechten rpahSèrfnf rtoftfUSörf: TERNEÜZEN Dirêefeur-TTonMreflaetetir: L van de San'de Redactie- en Administratie-adres: Smïdswal Telefoon: 01150 2078 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 6,60 per kwartaal; per maand 2,20; per week 53 et. Losse nrs 11 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuzen. Advertentieprijs per mm 10 ct; minimum r*r advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kbine Advertenties" (géén handels advertenties) 3 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Hoewel het nu duidelijk is dat de nationalistische en „conserva tieve vleugel van dg Indonesische strijdkrachten het heeft gewonnen van de linke stroming, die onder leiding van luitenant-kolonel Oen tong een greep naar de macht deed, blijft de toestand in Indonesië ver ward. Zondagochtend liet president Soekarno, van wie sinds donderdag niets was gehoord, in een radio rede weten, dat hij in goede ge zondheid verkeerde en nog steeds aan het hoofd stond van "de staat, de regering en de revolutie". De president zei dat hij de leiding van het leger op zich had genomen en hij riep de bevolking op kalm en waakzaam te blijven. Na de rede die drie minuten duurde, werd voor radio-Djakarta een verklaring voorgelezen van ge neraal Omar Dani, de opperbevel hebber van de Indonesische lucht macht. Deze zei dat hij niets te maken had gehad met de „bewe ging van de 30ste september" van overste Oentong. Nadat het leger, de marine en de politie vrijdag al hun steun aan Soekarno hadden betuigd, liet de luchtmacht bij monde van de onderbevelhebber generaal Andoko pas zaterdag we ten dat zij aan de kant stond van de gezagsgetrouwe strijdkrachten. Van generaal Omar Dani was eer der gezegd, dat hij pro-communis tisch zou zijn. Behalve de onder delen van de strijdkrachten heb ben ook talrijke politieke organi saties hun aanhankelijkheid aan Soekarno betuigd. Onder deze betuigingen ont breekt tot dusver die van de com- Paus Paulus beeft vanmorgen vóór zijn vertrek naar New York in een korte toespraak gezegd dat het doel van zijn reis is de mensen van goede wil aan te moedigen, gerust te stellen en te zegenen. Hij hoopte on een „antwoord van goede wil" van de wereldleiders. „De wereld vraagt om vrede en wacht erop. De wereld heeft vrede nodig, de wereld eist vrede". De 68-jarige paus verklaarde dat de vijandelijkheden moeten ophouden en geschillen door on derhandelingen moesten worden geregeld. De ordelijke vooruit gang van het leven in bescha ving en de bloei van de vrije activiteiten van gedachten en kunst moeten worden verzekerd. DROOG EN ZONNIG WEER Het K.N.M.I. deelt mede: Over een groot deel van het Europese vasteland strekt zich een krachtig gebied van hoge luchtdruk uit. Het centrum er van trekt door het westen van Rusland in de richting van de Zwarte Zee. Op de oostelijke helft van de oceaan beweegt zich daarentegen een depressie naar het zuidoos ten. Ze koerst op de noordkust van Spanje af en doet in Frank rijk de luchtdruk geleidelijk da len. Als gevolg daarvan over heersen boven West-Europa zuid oostelijke winden, die droge lucht aanvoeren. Hierin komt weinig bewolking voor, zodat het ook morgen droog en overwegend zonnig zal zijn. Een bij de depressie behorend front dringt heel langzaam het westen van Frankrijk binnen. Het is echter niet waarschijnlijk dat de bewolking van dit front mor gen tot Nederland zal doordrin gen. ..Alleen de vrede kan dit garan deren. En wij vragen om vrede met een stem die ongewapend is, maar gesterkt door de kracht van de prins van de vrede, van wie wij de gezant en vertegen woordiger op aarde ziin". De paus richtte zijn bede om vrede aan de staatshoofden, diploma ten, geleerden, wijsgeren, des kundigen op financieel en econo misch" gebied, literatoren en journalisten. „Aan allen wordt verzocht hun bijdrage te leveren aan het grote werk van de vre de. dat iedereen nodig heeft om diepe en onuitroeibare wortels te schieten in de huidige tijd". Voordat de paus vanochtend het Vaticaan verliet, bad hij in zijn particuliere kapel. Hij riep de bescherming van Maria voor zijn reis in. Tijdens de vlucht zond de paus boodschappen aan de staatshoof den en de bevolking van de lan den waarover hij vloog. Voor zijn vertrek richtte hij een bood- schap met goede wensen aan pre- sident Saragat van Italië en het Italiaanse volk en later soortge lijke wensen en betuigingen van vrede aan o.a. het Zwitserse staatshoofd, aan president De Gaulle en president De Valera van Ierland. Boven de Atlanti sche Oceaan volgden boodschap pen aan president Johnson en de Canadese gouverneur-generaal. In de straten van New York hadden vele belangstellende Ame rikanen 's nachts al een plaats ingenomen voor het bezoek van de paus. Uren vóór het vertrek uit Rome vormden zich grote groepen voor de kathedraal van Sint Patrick. Men verwacht dat vijf miljoen Amerikanen langs de route zullen staan wanneer paus Paulus zijn 38 km lange tocht van het vliegveld naar de kathedraal maakt. munistische partij. Naar In Dja karta verluidt zou de leider van deze beweging, Aidit, zijn onder gedoken. Op last van de militaire bevel hebber van Djakarta zijn alle link se bladen, waaronder het commu nistische blad „Harian Rakjat" en de pro-Chinese „Warta Bhakti", verboden. „Harian Rakjat" had in een hoofdartikel zijn sympathie betuigd met de actie van de op standelingen, die „revolutionair en vaderlandslievend" werden ge noemd. Het officiële persbureau Antara is gesloten, omdat daar vele pro-communistische journalis ten zouden werken. In een boodschap van de mili taire commandant van Djakarta werd de „beweging van de 30ste september" er van beschuldigd, dat zij wapens uitdeelde aan burgers, opdat deze zouden kunnen helpen bij verrassing leden van het leger, de marine en de politie te over meesteren". Hieraan werd toegevoegd dat militairen in het gehele land zui veringsacties blijven uitvoeren. Mensen die vuurwapens in handen hadden gekregen, werd opdracht gegeven deze wapens binnen drie dagen bij de autoriteiten in te le veren,, als zij niet met de dood wil den worden gestraft. Buitenlandse waarnemers in Dja karta vrezen dat het wellicht itt midden-Java nog zal komen tot een treffen op grote schaal tussen gezagsgetrouwe troenen onder ge neraal Soeharto en gewapende communisten van de beweging Oentong. Deze overste zou een week ge leden te Oengara in rm'clden-Java een geheime bijeenkomst hebben geleid, waaroo hij met communis tische vertegenwoordigeds de bij zonderheden van de stastsgreen zou hebben besproken. Het eerste doel van de beweging zou ziin ge weest alle verzet van de strijd krachten te verlammen door de lei dende generaals uit te'schakelen. DE SITUATIE IN INDONESIË Djakarta: Militairen hebben de weg afgezet, welke leidt naar het paleis van president Soekarno. Wat deze generaals betreft, werd zondag in Diakarta vernomen, dat generaal Jani. de stafchef van het leger, niet zou zijn gedood zoals aanvankelijk gemeld, doch ont voerd en gewond. Generaal Pan- jaitan, een naaste medewerker van de generaal Jani, zou om het leven zijn gekomen bij een hevig gevecht in zijn woning in de nacht van donderdag op vrijdag. Leden van de „tiakra birawa", de lijfwacht van Soekarno, zouden zijn huis hebben doorzocht. Bij het daarbij ontstane gevecht zouden ook ver scheidene leden van de lijfwacht van generaal Panjaitan zijn ge sneuveld. Het lijk van de generaal zou in een tapijt gerold en en door stoken met een bajonet, uit het huis zijn gehaald. Voorts werd vernomen, dat ge neraal Nasoetion, de minister van defensie heeft kunnen vluchten door achter zijn huis over een muur te klimmen. Korte tijd later heeft men hem nog in het zieken huis van Diakarta gezien aan het bed van ^ti dochtertje dat ern stige verwondingen had opgelopen en later is overleden. sië zal blijven strijden tegen het nëo-kolonialisme en imperialisme en alles zal doen om „Maleisië te verpletteren". Soekarno en zijn getrouwe troe pen schijnen de macht in handen te hebben. Drie feiten wijzen daarop: de aankondiging dat de dag van het leger dinsdag wel zal worden gevierd, de trouwbetuiging aan Soekarno door de comman dant van het regiment „Diepo Ne- goro" op midden-Java, die de le:- ders van de staatsgreep zou heb ben gesteund en dg radiotoespraak van Soekarno van zondagochtend Oentong en maarschalk Omar Dani zouden ziin gevlucht. Men weet niet waar Soebandrio is. Ook is het onbcfend waar Aidit. de leider van de communistische partij, verblijft, Radio Maleisië zegt dat hij is ondergedoken, an dere berichten willen dat hij in Pe king is om de 16de verjaardag van communistisch China bij te wonen. Te Djakarta hebben eenheden van de „siliwangi"-divisie, die trouw is aan Soekarno, de wacht rond het paleis versterkt en een aanval gedaan op een groep op standelingen op de luchtmacht basis Haüm, niet ver van de hoofd stad. Deze basis zou door pro- communistische officieden zijn ge bruikt voor opleiding van het ka der van de communistische partij. Volgens diplomatieke kringen zou den Indonesische vliegtuigen de afgelopen tiid wapens uit Ohina in de nacht hebben' aangevoerd voor de opstandelingen in midden- en oost-Java. Radio-Maleisië meldt dat in In donesië gevechten aan de gang zijn tussen het leger en communisten. De radio geeft geen bron voor dit bericht, waarin het verder heet, dat de communisten verantwoor delijk zijn bevonden voor de po ging tot een staatsgreep. Indone sische troepen zouden thans com munistische organisaties opheffen en leden ervan gevangennemen. Radio-Maleisië maakt in het bij zonder melding van gevechten op het platteland. De „Sunday Telegraph" schrijft: „Een Chinese geneesheer van Soe karno heeft twee maanden geleden de leiding der ïndondesische com munistische partij gewaarschuwd dat president Soekarno in het na jaar zo ernstig ziek zou zijn, dat hij niet in staat zou zijn de rege ring op doeltreffende wijze te lei den. De dokter gaf zijn waarschu wing in opdracht van Peking om de Indonesische communisten te waarschuwen voor de gevaren, die een dergelijke toestand voor hen zou medebrengen. Het comité der Indonesische communistische par tij hield daarop op dertien en vijf- lien augustus een speciale verga dering om de maatregelen te be spreken, welke in geval van een overlijden van de president zouden worden genomen, In diplomatieke kringen in Dia karta is het een en ander bekend geworden over hetgeen er toen is verhandeld. Het centrale nartii- cornité zou ervan zijn uitgegaan dat het leger waarschijnlijk de macht aan zich zou trekken, zodra de president van het politieke \.o- neel zou zijn verdwenen. Men gaf daarop last de vorming van com munistische kernen in de Indone sische luchtmacht zoveel mogelijk te bevorderen, daar dit onderdeel der weermacht de gunstigste bo dem bood voor communistische doordringing", aldus de „Sunday Telegraph". Dit blad meldt ook dat Soekar no op de dag van de staatsgreep, dus dertig september i.l„ op het punt stond een aanbod der Chi nese communisten te aanvaarden om op Indonesische gebied een kernenergie-ontploffing teweeg te brengen. In een tweede verklaring voor de radio heeft president Soekarno vandaag alle strijdkrachten in In donesië opgeroepen tot eenheid ter redding van de staat en van de revolutie, Syrië heeft zijn vertegenwoor diger bij de Verenigde Naties op gedragen de „kwestie 7,ui(f-Ara- bië" in de algemene vergadering' aan de orde te stellen. Na te hebben tegengesproken, dat de Indonesische luchtmacht betrokken geweest zou zijn bij de door luitenant-kolonel Oentoeng ondernomen putsch, verzocht Soe karno de strijdkrachten hun waak zaamheid te vergroten en alle on nodige meningsverschillen te ver- miiden. De oproep van de Indonesische president via radio-Djakartais door Singapore opgevangen. Daar vóór had radio-Diakarta in een nieuwsuitzending meegedeeld, dat generaal Subroto, het hoofd van de legervoorlichtingsdienst, de putsch van 30 september in strijd met de Indonesische revolutie en met de „pantsja siia" (de vijf beginselen van de Indonesische politiek) had verklaard. De bevelhebber van het Indo nesische leger, generaal Achmad Jani, en vijf andere generaals die vrijdag door de opstandelingen waren ontvoerd, zijn dood in een nut aangetroffen, zo heeft de Indonesische radio een uur ge leden gemeld. President Soekar no heeft zeven dagen rouw af gekondigd. De vermoorde gene raals zullen dinsdag worden be graven. In dezelfde uitzending werd meegedeeld dat de viering van de „dag van de strijdkrachten", die dinsdag zou plaatshebben, is uitgesteld tot 10 nov. a.s. Dit uit stel komt enigszins als een ver rassing. Diplomatieke waarne mers hadden verwacht dat de viering op de vastgestelde dag zou worden gehouden om de be volking duidelijk te maken dat alles weer normaal was, In Aden kwam zondag een bom tot ontploffing, waarbij een Brits echtpaar en een kind werden ge wond, Iir de middag deden zich in de wijk Crater, waar 100.000 mensen wonen, nieuwe felle botsingen voor. Gebruik makend van de omstandigheid dat het uitgaans verbod was opgeschort, trokken betogers door de straten en sta ken een synagoge en een bak kerij in brand. Met behulp van Britse hefschroefvliegtuigen wer den mensen gered die naar de da ken waren gevlucht. Ook het ge bouw van het blad „Fatatoel Je- zirah" werd in brand gestoken, maar hier kon de brandweer het vuur spoedig blussen. Bij de ongeregeldheden wéïd een 16-jarige leerling van een middelbare school, His.ia'm Zoka- ri, doodgeschoten. Een ander werd ernstig gewond. Een Britse soldaat, diens vrouw en zoon en een andere vrouw werden ge wond door een granaat die in 't district Maala uit een rijdende auto werd geworpen. Zaterdag en zondag werden te zamen meer dan 760 personen gearresteerd. Radio Aden zei la ter dat daarvan 229 weer waren vrijgelaten. De onlusten van zondag begon nen tijdens een periode van drie uur waarin men mocht winkelen. Een deel van de wijk Crater, voornamelijk bewoond door In diërs e« Joden, scheen het voor naamste doelwit van de onrust stokers te zijn. Nadat het uit gaansverbod weer was opgelegd, was in lVz uur de orde hersteld, DE SITUATIE IN INDONESIË Nog een foto uit Djakarta. Zwaar bewapende militairen in de om geving van het paleis van presi dent üoekarno. medegedeeld door het K.N.M.I. geldig van maandagavond tot dinsdagavond, droog weer. Droog en zonnig weer, maar in de nacht en vroege ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige zuidoostelijke wind. Ongeveer ri~-'e1fde temperaturen als van daag. ÏMNSDAG 5 OKTOBER Ereskens 10.00 10.44 Terneuzen 10.35 11.19 Hansweert 11.15 10.59 Walsoorden 11.25 11.09 WOENSDAG 6 OKTOBER Breskens 11.12 11.25 T-rneuzen 11.47 "-'isweert 12.27 0.40 Walsoorden 12.37 0.50 k\ r' 6.49 18.07 17.21 1.35 6.50 1'8.04 17.38 2.46 OS 6.52 18.02 18.06 5.10 09 6.54 18.00 18.06 5.10 In de Verenigde Staten heeft men het vertrek van de paus in een directe televisie-uitzending via de satelliet „Early Bird" kunnen volgen. Om 12 uur vanmiddag (Ned. tijd) kwam de DC-8 boven het vasteland van Canada. _Op dat moment gingen de inzittenden aan de lunch. Het antwoord van koningin Elizabeth van Engeland op de boodschap van de paus bevatte een wens voor het welslagen van zijn vredesmissie. •In Vaticaanstad moest de po litie er aan te pas komen om or de te scheppen bij een door non nen gedreven postzegelhandel waar een opdringende menigte herdenkingszegels van het be zoek van de paus aan de V. N. wilde bemachtigen. Paus Paulus is in New York aangekomen voor zijn hezne1' vc- een d- - tijdens hetwelk hij een vredesoproep in de algemene ver gadering der verenigde naties zal uitspreken. Volgens in Londen ontvangen in lichtingen zijn de opstandelingen nog steeds actief en hebben zich zondagmiddag in Djakarta straat gevechten afgespeeld. De voor naamste militaire leiders hebben hun commando's echter weer in handen en schijnen vastgesloten de opstandelingen een beslissende slag toe te dienen. Generaal Nasoetion zou zater dagavond een bijeenkomst hebben bijgewoond ten paleize van presi dent Soekarno in Bogor. Daarbij zouden ook aanwezig zijn geweest generaal Omar Dani, chef van de luchtmacht, admiraal Martadinata, chef van de marine, generaal Soepto, hoofd van de politie en de generaal Soeharto en Johannes Lei- mena, tweede vice-premier. Na deze bijeenkomst heeft generaal Saboer, commandant van de pre sidentiële garde, bekendgemaakt dat Soeknarno persoonlijk het op perbevel over het leger had ge nomen. Op die bijeenkomst heeft Soe karno generaal Soeharto gelukge wenst met het neerslaan van de opstand, Soekarno zei dat Ind'

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1