Goede Herder Kerk officieel in gebruik genomen llit de Provincie Rennies lit liter Rotlands ridder in de orde van Oranje Nassau Een knooppunt maar geen rustpunt in kerkelijk leven" DIRECTEUR CENTRALE VIERDE 4C-JARIG DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 Rede burgemeester Andere sprekers Terneuzen Aardenburg Hulst Overdracht Tweede volwaardige kerk Ds. v. d. Vlugt sprak het dankwoord Middelburg Stoppeldijk Zuidzande Agenda Saterdag 2 oktober 1965 Gisteravond werd de tweede kerk van de hervormde gemeente, de Goede Herder-kerk, officieel in gebruik genomen. De presfdent-kerkvoogd die een openings- en welkomstwoord sprak, gaf uiting van zijn grote blijdschap over de totstandko ming van dit kerkgebouw, een feit, „dat aan meer dan één ge neratie niet is beschoren." Bij dit blij en feestelijk evene ment, aldus de heer Hamelink, zou een ieder die gelooft tegen woordig willen zijn om er later in dankbaarheid nog lang op terug te willen zien. Toen op 5 september 1963 de eerste hoeksteen voor deze kerk werd gelegd, werden hierbij alle hervormden uitgenodigd. Dit kon omdat het hier om een gebeurte nis ging. die in de open lucht plaats vond. Nu echter was men bij een uitnodiging gebonden aan de ruimte binnen de kerk. De heer Hamelik kon een. groot aantal personen uit kerkelijk hervormde kring, collega's uit andere kerken, vertegenwoordi gingen van het christelijk organi- salieleven en het voltallig colle ge van B. en W„ de officier van het Leger des Heils, de directeur van Openbare Werken, de heer ir. Dees, en de inspecteur-korps chef der gemeentepolitie de heer ■D. van Oooijen verwelkomen. Verder waren onder de geno digden de ontwerper van het ge bouw, ir Pothoven uit Amers foort, de heer J. de Bruijne van het architectenbureau en de aan nemers de gebrs. Simons. Van de generale synode was 'n schriftelijke gelukwens. De pre sident-kerkvoogd sprak er zijn teleurstelling over uit, dat Ds. J. Scholten dit weekend uitstedig was. volwaardige kerk. Ds. v. d. Vlugt bracht dank aan de kerkvoogdij voor de geweldige inspanning die deze zich de laatste jaren had ge troost om dit doel te bereiken. Hij waarschuwde er echter voor, dat dit hoogtepunt en deze mijlpaal geen rustpunt mocht betekenen om op de kerkelijke lauweren te gaan rusten. „Terneuzen bouwt verder en regeren is ook voor de kerk vooruitzien. We moeten op passen dat het nageslacht ons niet verwijt dat wij de boot hebben ge mist. Met de raad bezig te blijven en de hoop uit te spreken dat dit. huis niet alleen een huis doch ook ten spoedigste een tehuis voor de gelovigen mocht zijn en de bede dat God dit gebouw sparen en be waren mocht, eindigde ds. v. d. Vlugt zijn toespraak. Mijnheer de Voorzitter, leden van de Hervormde Gemeente te Terneuzen, Gij verkeert allen niet zonder reden in een dankbare stemming. Eindelijk is het ogenblik aangebro ken, waarnaar gij lang hebt uitge zien: Uw nieuwe kerkgebouw is geopend en gij kunt voortaan daar in godsdienstoefeningen houden. Het gemeentebestuur heeft met belangstelling uw werkzaamheden gevolgd, heeft die waar mogelijk gesteund en is vervuld met eerbied voor hetgeen door u is verricht. Een groot en indrukwekkend ge bouw is verrezen, een gebouw waarin veel tijd is geïnvesteerd, maar bovenal waarvoor offers zijr gebracht. Van harte wens ik u namens het gemeentebestuur met deze dag ge- dynamiek en geen boek is er, waar in eigen verzekerdheid en gerust heid zo sterk wordt afgewezen. Moge het Evangelie van Christus, zoals dat in deze bijbel tot de mens komt, uw kerk levend hou den en levend maken, opdat zij zich bij voortduring rekenschap moge geven van haar opdracht en taak in de wereld. De mensen van vroeger en van nu zoeken steeds naar de eenheid des levens. Deze zal m.i. alleen worden verkregen als het geloof de beheersende en bezielende macht in het leven is. Moge gij allen in uw werk daar steeds op wijzen en moge God de Heer u zo stellen tot een zegen voor velen in onze gemeente. Hierna werd nog het woord ge voerd namens de provinciale kerk voogdij-commissie, de voorzitter C. Philipse uit 's-Heer-Arendskerke: moge dit prachtige gebouw midden in de gemeente staan en een steun betekenen voor de moeilijkheden in dit leven in deze zo buitengewoon gecompliceerde tijd, zei deze o.m. De praeses van de Classis IJzen- dijke, ds. E. Gramsbergen, sprak van een groot werk dat tot stand is gebracht. Zijn toespraak was kort, doch zeer bewogen. Hij noem de deze kerk een oase in een hui zenwoestijn, een teken van de be wogenheid en ontferming van Jezus Christus met de mens. Deze kerk is geen halteplaats, zij staat niet stil, zij is als een schip dat vaart, als een tent die men op slaat onderweg. Wanneer de groei van Terneuzen zich op deze wijze voortzet, zal er nog een derde kerk nodig zijn en wellicht ook een vierde. Terneuzen is met dit twee de kerkgebouw een voorbeeld voor velen, de classis wenst de gemeen te, veel geluk, goede vaart en veel liefde voor het Godshuis. Ds. W. H. Gispen van de gerefor meerde kerk sloot zich van harte aan bij het vóór hem gesprokene. In het met elkaar blij zijn voelde hij een verwantschap tussen de kerken waar we warm van worden en waarin we iets tegenkomen van de bewogenheid van de Heilige Geest met de mens. Deze kerk ligt als een tussenschakel tussen het oude en nieuwe Terneuzen. Moge de brug, waarop oud en jong elkaar de hand reiken, blijven bestaan. Pastoor-deken Van Mechelen zeide dankbaar te zijn voor de geboden gelegenheid om van har te geluk te wensen. Dit Gods huis is de getuigenis van het ge loof in de presentie van Chris tus onder ons. Christus leeft en is met ons. is bij ons door Zijn Woord dat in deze ruimte tot ons zal komen. Hij feliciteerde ook de gemeen te en eindigde met de hoop uit te spreken dat. het geioof steeds moge groeien en moge worden versterkt. helpen direct tegen brandend maagzuur (Adv.) Circus Toni Boltini was vrijwel uitverkocht Gisteren heeft het circus Toni Boltini twee voorstellingen ge geven. Vooral gisteravond was er een zeer grote belangstelling; de grote „achtmaster" was vrijwel volledig bezet. Opvallend veel jeugd was daarbij aanwezig; mo gelijk waren Johnny Lion en The Jumping Jewels voor hen de trekpleisters. Hun optreden oogst te veel applaus, hoofdzakelijk van de jeugd. Dat betekent niet dat dezelfde jeugd niet zal genoten hebben van het pure circus. Er waren sensationele nummers, ook wat dressuur betrof. Jos Uijterlinden met zijn bison, berberleeuw, boxer en condor was bepaald iets buitengewoons. Ook de andere dressuurnum- mers waren de moeite waard. Weinig nummers met paarden dit keer, maar aantrekkelijk trapézewerk, waarmee Toni Bol tini weet hoe hij er de nodige af wisseling in moet brengen. De voorstellingen die vandaag in Oostburg worden gegeven, zullen zeker zoveel bezoekers trekken. Causerie over aardgas Voor de afdeling Terneuzen van de Nederl. vereniging van huisvrouwen heeft de heer J. G. Verlinde woensdag in café „De Vriendschap" een causerie ge houden over aardgas en verwar mingsmogelijkheden. Het was uiteraard een onderwerp, waar voor bij vele huisvrouwen be langstelling bestond. De heer Verlinde vertelde een en ander over het verschil tus sen het stadsgas van nu en het komende aardgas. Na de pauze werd vooral de centrale verwarming en de meer- kamerverwarming besproken. Daarna was er gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan dankbaar gebruik werd ge maakt. De voorzitster, mevrouw Ver meulenMaarse, bedankte de spreker hartelijk voor de pret tige wijze waarop hij de dames had voorgelicht. Gemeenteraad Maandagavond komt de ge meenteraad van Aardenburg in openbare zitting bijeen. Het col lege van B. en W. stelt voor om over te gaan tot het aanschaffen van een copieerapparatuur voor 635,en om de maximum norm van 20,per zitting als lid van de raad toe te passen. In verband met de jaarlijkse winkeliersactie wil men van 16 t/m 30 oktober ontheffing van het sluitingsuur voor de winkels verlenen. De heer M. K. van Dijke, burgemeester van Axel, overhandigt de heer Roelands de gebruikelijke enveloppe Vrijdag 1 oktober herdacht de heer C. Roelands, directeur-advi seur van de centrale dienst van bouw- en woningtoezicht in Oost Zeeuws-Vlaanderen, het heuglijke feit dat hij 40 jaar in overheids dienst werkzaam was. Het was deswege te Axel een hele drukte in het kantoorgebouw van de centrale dienst. Nagenoeg alle college's van B. en W. van de aangesloten gemeenten waren aan wezig. Ook B. en W. van Terneu zen waren present, alsook de hoofdingenieur-directeur van de volkshuisvesting de heer Huisman uit Middelburg. Verdere zagen we de stedebouwkundige van enkele Zeeuws-Vlaamse gemeenten, ir. Schut uit Rotterdam, en vrijwel het gehele personeel van de centrale dienst. De voorzitter van deze dienst, burgemeester Van Dijke van Axel, leidde de heer Roelands met zijn vrouw en zijn kinderen binnen in de tekenkamer van het kantoorge bouw. Hij hield hierna een toespraak, waarin hij de jubilaris prees ais een plichtsgetrouw en kundig ambtenaar, die zijn weg naar de top omhoog met hard en degelijk werk heeft afgelegd. EREPENNING VAN STEENBERGEN Ik weet, aldus spreker, uit eigen ervaring hoe west-Brabant en met name Steenbergen, waar u toen directeur van gemeentewerken was, door de oorlog had geleden. U hebt daar bergen werk verzet en dit is gebeurd tot volle tevre denheid van allen, zodat men u bij uw vertrek naar onze dienst als eerste de erepenning van de ge meente Steenbergen heeft uitge reikt. U bent nu 15 jaar bij onze dienst. De moeilijkheden waarmee u werd geconfronteerd, waren vele. De dienst zelf zat wat los in elkaar, doordat verschillende ge meenten er niet ten volle achter stonden. U bent er echter in korte tijd in geslaagd de dienst een ge zicht te geven, zodat de aange sloten gemeenten er in gingen ge loven. U hebt veel werk verzet, teveel om hier op te noemen, aldus de heer Van Dijke, die met name wees op het terrein van de wegenver betering, op de planologische ar beid, de bejaardentehuizen en niet te vergeten de ratiobouw. U hebt uzelf nooit gespaard, zo stelde de burgemeester vast, en u ook nooit gehouden aan kantoor uren. Vele avonden en nachten hebt u geofferd voor uw werk. Wij zijn u voor dit alles zeer dankbaar en wij wilden op deze dag hiervan in 't openbaar getuigen. De heer Van Dijke overhandigde de heer Roelands vervolgens de gebruikelijke enveloppe. RIDDER De volgende spreker was burge meester Rijpstra van Terneuzen. Deze zei o.m. dat, toen hij in de problematiek van zijn gemeentelij ke taak moest duiken, hij kennis maakte met een goed functioneren de centrale dienst. Het was altijd prettig met u samen te werken en ook toen Terneuzen besloot uit de dienst te treden om een eigen dienst te creëren, zijn uw adviezen ons van veel nut geweest. Ik ben daarom zeer verheugd, aldus mr. Rijpstra, u te kunnen meedelen, dat het H. M. de Konin gin heeft behaagd, u te benoemen tot ridder in de orde van Oranje- Nassau. Burgemeester Rijpstra speldde de jubilaris de versierselen van de hoge onderscheiding op de borst. Dit ging gepaard met een hartelijk applaus van de aanwezigen. INITIATIEFNEMER De hoofdingenieur-directeur van volkshuisvesting, ir. Huisman, vond het een belangrijke dag voor de heer Roelands en zijn familie. Hij achtte deze huldiging op zijn plaats, omdat de jubilaris op zijn terrein zoveel heeft bereikt. De contacten die er met hem zijn ge weest, waren altijd prettig, al had ik wel eens de indruk, dat hij wan neer hij om bouwvolume kwam, nogal eens overvroeg. Zijn beste' stuk werk was de ratiobouw, een plan waarmee 1000 woningen wor den gerealiseerd en dat tot stand kwam op initiatief van de heef Roelands. U als directeur heeft ervoor ge* zorgd dat het begrip centrale dienst volledig wortel heeft ge schoten. Deze dienst werd door de directeur gedragen en die dienst leeft. j VERTROUWENWEKKEND De stedebouwkundige, ir. Schut, zei dat hij bij elk belangrijk mo ment in het leven van de heer Roe lands aanwezig wil zijn. U hebt altijd gewoon gedaan en u was wars van alle opsmuk. Men heeft u terecht geprezen om uw coördi nerend werk, maar van groot be lang, en dit typeert uw persoon lijkheid, was toch vooral hoe u afstand kon nemen van uw werk zaamheden. U kon op zo'n fijne en vertrouwenwekkende manier werk aan anderen overiaten. Dit is heel belangrijk en toont de ware leider. De adjunct-directeur van de dienst, de heer De Wit uit Axel, vertolkte de dank en de felicitaties van het personeel. Hij bood de ju bilaris een gouden vulpen met in scriptie aan. De heer Roelands dankte in een korte toespraak voor de huldiging en voor de koninklijke onderschei ding. Zilveren jubileum Voor de symbolische overdracht aan de kerkeraad" kreeg ir. Potho ven het woord, die zeide op een prettige wijze met de bouwcom missie te hebben samengewerkt. Hij roemde de samenwerking met het architectenbureau De Bruijne en diens opzichter de heer Van Wijk en zeide dat het ouderwetse vakmanschap dat voor dit tradi tionele kerkgebouw werd gevraagd, door de gebr. Simons op voortref felijke wijze werd opgebracht. Na mens alle medewerkers droeg hij het gebouw hierna over aan de kerkeraad en zeide te hopen dat het tot in lengte van jaren een Godshuis zou mogen zijn en daar naast een huis der gemeente. De heer Hamelink wendde zich hierna tot ds. P. A. v. d. Vlugt in diens hoedanigheid als voorzitter van de kerkeraad met de woorden: „Hier is de kerk om welke enige jaren geleden zo dringend is ge vraagd." Ook ds. Van der Vlugt uitte ri" grote vreugde over de aanvaarding van het kerkgebouw. Er is in deze gemeente geen sprake van een nor male ontwikkeling, maar van een revolutionaire bouw-explosie. De hervormde kerk nam dus het be sluit de mensen achterna te gaan en het resultaat is deze.tweede Interieur Goede Herder kerk luk. Ik hoop, dat dit gebouw een toevluchtsoord voor velen moge- zijn en dat het een levend centrum moge worden in heel uw kerkelijk bestaan. Wanneer wij een oude of nieu we kerk bezichtigen, dan valt het op, dat dikwijls op de een of an dere plek staat aangegeven het jaar des Heren, waarin de kerk bouw werd voltooid. Enerzijds is dit eert richtwijzer voor het be palen van de ouderdom van het gebouw, maar anderzijds het be wijs dat het jaar, waarin de bouw tot stand kwam, een belangrijk jaar is geweest in het kerkelijk leven. Dat het geweest is een mo ment, dat voor de tijd van toen en voor de toekomst waard was om in de muur te worden vastgezet. Ik ben ervan overtuigd, dat de le oktober van het jaar onzes Heren 1965 ook in uw kerkelijk leven een gedenkwaardig jaar zal zijn. Gedenkwaardig in de nabije toekomst maar ook gedenkwaardig voor de latere annalen van uw kerkelijk archief. Maar dan hoop ik toch, dat het niet alleen gedenk waardig zal zijn als jaar van de verrijzenis van het nieuwe gebouw waarin wij thans vertoeven, maar dat het bovenal gedenkwaardig moge zijn als het jaar, waarin op- nieuw de geest is geblazen in ge- i heel uw kerkelijk leven. Dit toch zal altijd nodig blijven voor iedere kerk die, hoe oud ook, toch altijd weer voor hernieuwd beleven van het evangelie vatbaar moet zijn. In uw kerk is de bijbel op de kansel het middelpunt. Geen boek is er dat zo vol geladen is van Nadat Ds. P. A. v. d. Vlugt alle sprekers afzonderlijk had be dankt, was de luidklok even te horen. De organist van deze avond, de heer D. van Es, tevens voorzitter van de bouwcommis sie, die zich zeer voor de stichting van het kerkgebouw beijverd heeft, speelde hierna Trumpet Voluntary van Purcell. Vóór de aanvang van de wij- dingsdienst vond de plechtige in gebruikneming van kanselbijbel, doopvont en avondmaals-gereed- schap plaats door Ds. P. A. v. d. Vlugt. Na afloop van de wijdingsdienst verenigden de genodigden zich in de gemeenschapszaal. Heden is het kerkgebouw te bezichtigen van 10 tot 12 uur van 14 tot 17 uur. Bedrijfsongeval Op het fabrieksterrein van Van Leeuwen's huizenhandel in Zwijn- drecht- is gisteren de 61-jarige employé J. Haameete uit Melis- sant met zijn hoofd beklemd ge raakt tussen een mobiele kraan en een stapel buizen. De heer Haameete werd zodanig gewond, dat hij korte tijd later is overle den. Voor de heer E. H. Polfliet te Hulst was het vrijdag 1 oktober 25 jaar geleden, dat hij in dienst trad bij de Zeeuws-Vlaamse Tramweg-Maatschappij. Dit zilveren jubileum ontging zijn kennissen en vrienden niet. De gehele dag door liep dan ook bezoek in en uit en vele bloemen waren in zijn woning aanwezig. De direkteur, vergezeld van de technisch inspekteur en inspek- teur vervoer, betrad in de loop van de morgen zijn woning om hem geluk te wensen met zijn zilveren feest en sprak daarbij ook voor de toekomst het beste voor de jubilaris en zijn gezin uit. Het was daarbij voor de heer Polfliet een aangename verras sing toen hij een enveloppe met inhoud in ontvangst mocht ne men, terwijl aan zijn echtgenote een bloemstuk werd uitgereikt. De heer Polfliet dankte harte lijk voor de hem gebrachte hulde en voor het blijk van waardering. Later op de middag ontving de heer Polfliet o.a. nog bezoek van de commissie, die hem namens het personeel kwam gelukwensen en hem daarbij 'n geschenk aan bood. 't Was voor de familie Polfliet een prachtige dag, die lange tijd in hun herinnering zal blijven voortleven. Op 15 december opent de koningin de Oosterscheldebrug Vrijdagmiddag" is aan Zierik- zeese zijde van de in aanbouw zijnde Oosterscheldebrug het laatste brugdeel geplaatst. De ruwbouw is hiermee nagenoeg voltooid. Met de afwerking zal in een snel tempo worden voortge gaan en onvoorziene omstandig heden voorbehouden is te ver wachten dat de brug en de aan sluitende wegen in de loop van december gereed zullen zijn, zo deelt het provinciaal bestuur van Zeeland mede, dat hieraan toevoegt, dat de koningin zich in beginsel bereid heeft verklaard de brug op 15 december te ope nen. Mr. H. Rijpstra, burgemeester van Terneuzen, spelt de jubilaris de ridderorde op de borst Twintig jaar K.W.J. De afdeling Stoppeldijk van de K. W. J. (de vroegere K. A. J.) vierde in aanwezigheid van een groot aantal oud-bestuurders en aalmoezeniers het twintigjarig bestaan. Uit het openingswoord van voorzitter E. van Goethem kon men beluisteren, dat de af deling momenteel een zeer moei lijke periode doormaakt. Ver schillende sprekers lieten het wel en wee van de afdelnig in de af gelopen jaren de revue paseren. De toenmalige kapelaan Basti- aansen, de oprichter van de groep, vertelde over het pioniers werk. Mooi werk heeft de afde ling destijds verricht met het on derhouden van regelmatig con tact met de soldaten in Indone sië. Achtereenvolgens spraken hierna de eerste voorzitter, de heer P. v.d. Bosch, oud-voorzit ter de heer W. Lambert, oud- districtsleider ide heer W. Pilaet, de heer E. Vink als voorzitter van de plaatselijke NKV-afdeling en de huidige aalmoezenier kape laan Overbeeke. Natuurlijk ontbrak het op deze avond niet aan de nodige felici taties en onder het genot van 'n verversing werd gezellig nage kaart over de voorbije periode. De heer De Vries uit Terneuzen vertoonde tenslotte zijn dia-serie 'over Qost geeuwssVlaanderen. Missieschieting Vandaag organiseert de plaatse lijke schutterssociëteit een grote missieschieting in café Vernim- men. Terwijl men elders al met veel succes dergelijke schietin gen heeft belegd, is het voor de plaatselijke schutters een nieuw tje en het is daarom begrijpelijk, dat de organisatoren veel van dit gebeuren verwachten. De op brengst is bestemd voor zuster Eulalia (mej. M.Baart), die bin nenkort weer naar de missie in Indonesië vertrekt. Er zijn veel prijzen beschikbaar, waaronder een hoofdprijs ter waarde van 45,— Kandidaatsexamen Aan de landbouwhogeschool te Wageningen slaagde deze week voor het kandidaatsexamen cul tuurtechniek (specialisatie wa terzuivering) de heer J. J. Cap- pon te Zuidzande. Fietsen gestolen Uit een schuur van de familie de D. aan de Mariastraat te Zuid zande zijn in de nacht van woensdag op donderdag twee fietsen ontvreemd. De vermissing werd ontdekt door de heer de D., die donder» dagmorgen zag dat de schuur deur tegen elke gewoonte in ge heel openstond. Hij toog op on derzoek uit, waarbij hij tot bo vengenoemde ontdekking kwam. Naar de verblijfplaats van de fietsen (die slechts een week ge leden nieuw werden aangekocht) wordt door de politie een on derzoek ingesteld. IHIIIMIIIIIIIINI ZATERDAG 2 OKTOBER Terneuzen Terrein Rozenstr.- Azaleastraat, 2 uur: Honden show. Zuidersportpark, 3 u.: Tern. BoysSmerdiek. Luxor-Theater, 8 uur: „De gele Rolls Royce". ZONDAG 3 OKTOBER Terneuzen: Luxor-Theater, 2.30 en 8 u.: „De gele Rolls Royce" MAANDAG 4 OKTOBER Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Porgy en Bess". DINSDAG 5 OKTOBER Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Porgy en Bess".

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 3