Samenzwering tegen Soekarno Revolutionaire raad van 45 leden gevormd de MUL Koningin Juliana en prins Bernhard op Aruba HET WEER STAATSHOOFD GEVANGEN IN MERDEKA-PALEIS? GASVERWARMING Opschudding in Londen Soekarno beheerste na 1945 de Indonesische politiek Tegenactie van Nasoetion Achmed Jani dood, Nasoetion gewond Pakistan meldt nieuwe Indische aanval Altaar Zon- en Maanstanden Weerbericht Hoogwater Amerika zat er achter". politiek onveranderd .,Leeg geschreeuw" Revolutionaire raad van 45 leden Toestand is verward Alle macht ontnomen Soekarno geconsigneerd Nasoetion en Yani gearresteerd 6ö «Sonnam«nt: TERNEUZEN Dt(6*«ir-Hoofdredacteur: I. van de Sand® Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs S,60 per kwartaal; per maand 2,20; per week 53 ct. Losse nrs 11 ct. DE VRUE ZEEUW ZATERDAG 2 OKTOBER 1965 21e Jaargang - No. 653^ Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sandete Temeuzen. Advertentieprijs per mm 16 et; minimum par advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kbine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Generaal Achmed Jani, bevel hebber van het Indonesische leger, is gedood en minister van defensie Nasoetion gewond. Dit werd vrij dagavond gemeld in een bericht van radio-Djakarta, dat in Singa pore was opgevangen. Ook generaal Pan Djaitan, de nauwste medewerker van generaal Jani, zou zijn gedood. Voorts zou een dochter van mi nister en stafchef generaal Nasoe tion ernstige kogelverwondingen hebben opgelopen. (Adv.) Een begrip voor ter van defensie, generaal Nasoe tion, en de minister voor het leger, generaal Achmad Yani, zijn gearresteerd. Het verwarde en onvolledige nieuws over een „staatsgreep" in Indonesië heeft in Londen grote opschudding verwekt. De avond bladen spraken op de voorpagina van het „mysterie" dat rond de gebeurtenissen in Djakarta hangt. In de Britse hoofdstad meent men, dat de eerste indruk is dat president Soekarno door een po- litiek-militaire groep aan de dijk gezet is onder het voor wendsel van het ontmaskeren van een militair komplot, „waar toe de C.I.A. heeft aangezet", waardoor tegelijkertijd het staats hoofd en de voornaamste leger leiders, onder wie generaal Na soetion, konden worden uitge- schakelAangezien deze laatste wordt beschouwd als de voor naamste tegenstander van de In donesische communistische par tij, meent men daaruit te mogen afleiden dat de „operatie 30 sep tember" een pro-Chinese en pro- communistische strekking heeft. Men betwijfelt in Londen of deze gang van zaken, wanneer die met de feiten zou overeen stemmen, ernstige gevolgen voor de „confrontatiepolitiek" door Indonesië tegenover Maleisië zou hebben. Engeland heeft een be langrijke militaire macht met meer dan 50.000 manschappen voor de verdediging van Malei sië en Singapore ingeschakeld. De op 6 juni 1901 geboren Soe karno heeft het Indonesische po litieke leven beheerst sedert hij in augustus lLü de republiek uitriep, twee dagen na de Ja panse overgave. In 1949 werd hij formeel tot president gekozen en daarna heeft hij talrijke aansla gen tegen zijn leven en zijn re gime overleefd. Hij werd voor zijn volk de „boeng" (broer) en wist met zijn aangeboden rede naarstalent zijn gehoor tot jui chen of tranen te brengen. Hij rookt noch drinkt, maar is be kend om zijn voorliefde voor vrouwelijk gezelschap en voor kunst. Hij is mohammedaan en driemaal gehuwd. Soekarno is de zoon van een Javaanse onderwijzer en een Balinese danseres en als zodanig zijn in zijn persoon de twee voornaamste culturen van de ar chipel tezamengebracht. Soekar no heeft een ingenieursgraad be haald, maar ging zich in 1927 wijden aan de strijd voor de on afhankelijkheid van zijn land. In januari 1960 nam president Soekarno het algehele toezicht op alle politieke partijen in han den en sedertdien heeft hij ge probeerd een evenwicht tussen de communistische en de rechtse groeperingen te bewaren. Kort geleden is het aangaan van nau were betrekkingen met China en een verwijdering van de Verenig de Staten gepaard gegaan met een interne draai naar links. In de afgelopen tien dagen heeft Soekarno de anti-communisti sche moerbapartij en een rechts georiënteerde vakvereniging van spoormannen verboden. Vorig jaar gingen er vele ge ruchten over een verslechtering van Soekarno's gezondheid. In Wenen werd hij geopereerd voor niersteen. Thuis werd hij door Chinese dokters geregeld onder zocht. Volgens Soekarno zijn er in de afgelopen acht jaar minstens vijf aanslagen op zijn leven gedaan, waarvan hij de „imperialisten" de schuld gaf. Radio-Maleisië heeft gisteravond berichten uit Djakarta aangehaald, volgens welke troepen onder lei ding van de minister van defensie, generaal Nasoetion, de staatsgreep van de commandant van Soekar no's lijfwacht hadden neergeslagen Generaal Soeharto die het be richt bekendmaakte, zei: Wij blij ven als instrument van de Indonesi sche revolutie allen op onze plaats achter president Soekarno. De leden van de revolutionaire raad zijn gearresteerd, aldus Soe harto, die hieraan toevoegde dat. president Soekarno gezond en vei lig is. Generaal Soeharto zei dat hij voorlopig de leiding van de strijd krachten op zich neemt. In Dja karta was het voigens hem rustig en hij deed een beroep op het volk zijn kalmte te bewaren. In een andere uitzending zei radio-Djakarta, dat de subversieve elementen van luitenant-kolonel Oentong verscheidene hoge officie ren, onder wie generaal Achmed Jani en generaal Soeprapto hadden ontvoerd. Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 7-9 Temeuzen Het Pakistaanse ministerie van defensie heeft vrijdag bekend gemaakt, dat Indische strijd krachten donderdagavond een krachtige aanval zijn begonnen op Pakistaanse stellingen in de sector Tsjamb en dat de strijd zich wellicht tot andere punten zal uitbreiden. Donderdag had de afgevaar digde van Pakistan bij de V. N. verklaard, dat India had ge dreigd binnen 24 uur te zullen aanvallen, als de Pakistaanse troepen zich niet zouden terug trekken uit het gebied ten oos ten van de bestandslijn van 1949. De woordvoerder van het mi nisterie van defensie in Rawal pindi zei dat Pakistaanse strijd krachten de nodige tegenmaat regelen hadden getroffen en dat de strijd nog voortduurde. (Adv.) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 Het moet voor koningin Juliana en prins Bernhard een vreemde ge waarwording zijn geweest, toen zij vrijdagochtend lien minuten na aankomst op Aruba langs dezelfde weg per auto wegreden als zij per vliegtuig waren aangekomen. Op weg van het vliegveld naar hotel Basi Ruthi, waar zij logeren, werd de kortste weg gekozen en deze voerde over de tientallen meters brede startbaan, waar zij eerder met de Concair CuraQao waren aangekomen. Evenals op Curacao en Bonaire waren ook op Aruba veel mensen op de been om de koningin en prins te zien. Aan de aankomst werd luister bijgezet door de honderden pad vinders, die opgesteld achter de erewacht een dubbele haag vorm den, waartussen koningin en prins liepen, toen zij het vliegveld ver lieten. Eerst kreeg de koningin van de elfjarige liva Wernet Krauv een boeket. De vorstin gaf haar een compliment dat zij het zo goed had gedaan, een lofprijzing die liva verlegen lachend aanhoorde. Daar na gingen de hoge gasten in een open auto naar hun hotel. Langs de door de zon uitbundig beschenen route stonden vele be woners van Aruba, want evenais op de andere eilanden betekende het bezoek voor ieder een vrije dag. Buiten Oranjestad gekomen stopte de stoet automatisch, daar de plaats was bereikt waar altijd Hetzelfde weertype Wij bevonden ons in het over gangsgebied tussen een gebied met hoge luchtdruk boven Noor wegen en Zweden en een depres sie die over noord-Engeland en Schotland naar het noordwesten weg trekt. Na het passeren van een front werd met een zwakke tot matige wind uit zuid tot zuid oost lucht naar ons land gevoerd waarin de middagtemperaturen waarden bereikten van omstreeks 18 graden Celsius. Het front, dat zich van de Duitse Bocht naar het zuiden uitstrekt tot over Italië en de Middellandse Zee, bracht eerder veel regen in de Rhöne- vallei en in de loop van vrijdag ook zware regen langs de Ita liaanse Rivièra en in de Povlakte. De in de hogere luchtlagen naar ons land toestromende lucht is zodanig opgebouwd dat zich zaterdag overdag plaatselijk een bui kan ontwikkelen. Daarnaast worden ook enkele zonnige Okt. 02 6.42 18.16 15.15 22.21 3 6.44 18.14 16.00 23.20 4 6.45 18.11 16.34 5 66.47 18.09 17.00 0.25 perioden verwacht met opnieuw middagtemperaturen van om streeks 18 graden. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Zuidelijke win l Enkele zonnige perioden maar ook hier en d'aar een bui. Zwak ke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Middagtemperaturen van 16 tot IS graden Celcius. ZATERDAG 2 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 6.21 6.58 Terneuzen 6.56 7.33 Hanswee,rt 7.366 8.13 Walsoorden 7.46 8.23 Willemstad: Ook op het zonnige Curagao kan het regenen. De koningin, die hier vergezeld wordt door gouverneur Debrot, heeft haar paraplu bij de hand. tijdens bezoeken van hoge gasten de kap van de auto wordt dicht gedaan. Ditmaal echter niet. want de koningin verzocht de kap open te laten. Nadat het koninklijk paar enige tijd in het hotel had vertoefd, be gon de eerste rondrit over het eiland. Eerst reed men naar het Juancho Irausquinplein, waar in een groot nieuw gebouw verschei dene landsdiensten zijn onderge bracht. Koningin en prins betraden het gebouw door een dubbele haag van enige duizenden schoolkinde ren, die met hun oranje peties voor een feestelijk geheel zorgden. Via de landsradio begaven ko ningin en prins zich naar de eerste verdieping van het postkantoor om een zanghulde van de schoolkinde ren in ontvangst te nemen. De tocht ging daarna in snel tempo naar de St. Annakerk, waar koningin en prins het eikenhouten altaar in neo-gotische stijl bekeker. Dit altaar werd in de vorige eeuw vervaardigd door Hendrik van der Gelder en werd in 1870 op de Va ticaanse tentoonstelling geëxpo seerd. Daarna kwam het in de St. Anthoniuskerk in Scheveninnen. Bij de herbouw van deze kerk in 197^ werd het altaar de bisschop van Curacao aangeboden om te wor den opgesteld in de kathedraal aan de Pietermaaiweg. Men kon echter de transportkosten ad f 3000 niet bijeenbrengen, waarop het altaar verhuisde naar de St. Annakerk op Aruba, want pastoor Tobias Jan sen kon dat wèl. ^Id^me schelpen ZONDAG 3 OKTOBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 7.23 7.58 8.38 8.48 n.m. 8.09 8.44 9.24 9.34 MAANDAG 4 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 8.40 9.29 Terneuzen 9.15 10.04 Hansweert 9 55 10.44 Walsoorden 10.05 10.54 De tocht droeg een ongedwon gen karakter en enkele malen werd gestopt. Het eerste oponthoud vondplaats bii de zoutpannen, waar groepen flamingo's waren in de grote groepen flamingo's in d-> verte zichtbaar waren. De koningin trachtte de dieren te fotograferen maar ze waren daarvoor te ver weg. hoewel hun rose kleur duide lijk te onderscheiden was. Prins Bernhard had intussen een vraaggesprek met de Nederlandse televisie, dat hij had toegestaan in ziin functie van voorzitter van het World Wild Life Fund. Het laatste oponthoud was in. Lac (Playa Cai), de plaats waar grote schelpen worden gevonden. De inhoud ervan geldt als een lek kernij. Zowel de koningin als de prins zochten naar gave exempla ren, die echter zeldzaam ziin. De koningin vond er een en ging op haar knieën aan de rand van de zee liggen om de schelp schoon te wassen. Prins Bernhard had elders geluk een fraai exemplaar te vin den. Het bezoek aan Bonaire werd besloten met een ontvangst ten] huize van de gezaghebber, Een staatsgreep door het leger President Soekarno wordt op deze foto beschermd door een militair. De situatie is thans nog onduidelijk. tegen president Soekarno is don derdag door een luitenant-kolonel verijdeld. De eerste berichten be treffende een staatsgreep in Dja karta werden ontvangen in Koeala Loempoer. In deze berichten werd niet ge zegd dat er gevochten was of dat er slachtoffers waren gevallen Ge zegd werd dat landstrijdkrachten en andere gewapende eenheden bij de samenzwering betrokken waren. De staatsgreep was volgens radio-D.iakarta verijdeld door luite nant-kolonel Oentong, comman dant van het Chakrabiwarn-batal- jon. De Japanse ambassadeur in Dja karta, Sjizuo Saito, meldde aan het ministerie van buitenlandse zaken in Tokio dat een staatsgreep door Indonesische militaire leiders tot de arrestatie van meer dan 20 officieren heeft geleid. In het tele gram stond dat het presidentiële paleis zwaar bewaakt wordt. De Indonesische radio beweerde dat de Amerikaanse geheime dienst achter de samenzwering zou heb ben gezeten. Kolonel Oentong, commandant van de presidentiële lijfwacht, ontmaskerde het com plot en'vormde een 30september- groep om het te verijdelen, aldus de radio. Gezegd werd dat de voor bereidingen al in augustus waren he-onnen. toen het gerucht zich versoreidde dat de president ziek zou' zijn. De internationale verbindingen tussen de buitenwereld en Djakar ta waren verbroken. President Soekarno hield don derdag onverwachts een kabinets vergadering, waarvan het doel niet bekend werd gemaakt. Vorige week vrijdag maakte het persbureau Antara bekend dat de Indonesische autoriteiten tien agenten van de Amerikaanse Ceu- t—d Intelligence Agencv (c.i.a.) in Menado op Noord-Celebes hadden gearresteerd. Deze „agenten" zou den het land binnengesmokkeld zi jn tussen Indonesiërs die van de Phi- linniinen terugkeerden. In maart 1960 trachtte de Man- coeni-groep Soekarno te ontvoe ren om hem vrede te laten sluiten met de opstandelingenreseringen die toen nog op Sumatra en Cele bes actief waren. Een luitenant van de luchtmacht deed toen een aan val met een Mig-17 op het presi dentiële paleis en er werd een mis lukte poging gedaan een kazerne in Bandoeng te bezetten. Volgens diplomatieke kringen in Singapore maakte een hoge offi cier van de paleiswacht voor de Indonesische radio bekend, dat donderdag een staatsgreep, door militaire officieren gepleegd, was mislukt. Byl+pirlandse Radio-Djakarta verklaarde dat degenen die tegen de samenzwe ring waren, een revolutionaire raad In de Indonesische hoofdstad heb ben opgericht en dat in verschei dene provincies dergelijke raden zullen worden ingesteld. Luitenant-kolonel Oentong, die het komplot heeft verijdeld, deed een beroep op de politieke partijen, organisaties en dagbladen de nieu we revolutionaire raad te steunen. Hii verklaarde, dat de raad de be sluiten van de Indonesische consul tatieve vergadering zal uitvoeren en dat er in de buitenlandse poli tiek van Indonesië geen verande ring zal komen. Een van de eerste besluiten van de nieuwe revolutionaire raad was het afschaffen van alle militaire rangen hoger dan luitenant-kolonel, zo heeft radio-Djakarta meege deeld. Alle officieren met hogere rang zullen voortaan de rans lui tenant-kolonel hebben. Zij hebben bevel gekregen een schriftelijke verklaring van trouw aan de revo lutionaire raad te geven. Nog maandag j.l heeft de eerste vie^R*«roier eu minister v^ji bui- tënlandsé zaken, dr. Soebandrio, in een toespraak op een werkbijeen- konist van het Indonesische immi gratiebureau de spot gedreven met. vele Indonesische leiders die ble ven pochen op de diensten welke zij in het verleden in de strijd voor de onafhankelijkheid aan hun land hadden bewezen. Er waren inder daad vele helden tijdens de fysieke revolutie, aldus zei Soebandrio, hieraan toevoegend dat er ook velen waren die verraders van de revolutie waren geworden of wa ren gevallen doordat zij de beproe vingen van het huidige stadium der revolutie niet konden door staan. Soebandrio zei dat het Indonesi sche volk geen leeg geschreeuw en grote woorden meer wilde maar daadwerkelijke oewijzen van de vervulling van de doelen der Indo nesische revolutie. Ten aanzien van de liberale en kapitalistische denkwijzen zei Soe bandrio, dat men gedurende de fysieke revolutie daar nog mee kon samenwerken omdat Neder land de grootste vijand.was, maar in het huidige stadium van de revo lutie moest daarmee worden afge rekend. De nieuwe revolutionaire raad in Indonesië, waarvan de lijst door radio-Djakarta is gepubli ceerd, telt 45 leden, van wie 23 militairen en politiefunctionaris sen. De raad onder leiding van lui tenant-kolonel Oentong is al dus samengesteld: drieentwintig opperofficieren van de drie wapens en van de politie; twaalf politieke persoonlijk heden, onder wie Soebandrio en tien andere personen, van wie meerdere universitair gestudeer den en drie vrouwen. De toestand in Indonesië is ernstig en verward. Het presi dentiële paleis, waar president Soekarno verblijft, zou in de nacht van donderdag op vrijdag onder „rechtstreekse bewaking" van het leger zijn geplaatst. Een groep generaals, die de naam hadden aangenomen van „dewan general" (algemene raad), had een staatsgreep voor bereid die op 5 oktober, volgen de week dinsdag, de feestdag van het leger, zou moeten worden uitgevoerd. De staatsgreep was tegen president Soekarno ge richt en donderdagavond ver ijdeld door luitenant-kolonel Oentong, waarbij twintig gene raals zouden zijn gearresteerd. (Alle andere officieren van die rang zouden zijn gedegradeerd.) Het feit dat de Amerikanen erbij betrokken worden schijnt erop te wijzen dat de revolutio naire raad dezelfde anti-Ameri kaanse politiek voert als presi dent Soekarno. Sinds de vorming van Maleisië is deze politiek scherper geworden. Nadat Ma leisië tot de V.N. was toegelaten, verliet Indonesië de volkerenor ganisatie. Daarna volgden tal rijke anti-Amerikaanse demon straties. Amerikaanse rubber plantages werden genaast, de eigendommen van de oliemaat schappijen werden in beslag ge nomen. Tegelijkertijd kwam er een toenadering tot China. In het Indiaas-Pakistaanse geschil trok Soekarno partij voor Paki stan. In de „revolutionaire raad" is de luchtmacht, die algemeen wordt beschouwd als naar het communisme neigend, sterk ver tegenwoordigd. Van diplomatieke zijde in Sin gapore verluidde intussen, dat aan president Soekarno alle macht zou zijn ontnomen en dat de „revolutionaire raad" alle macht aan zich zou hebben ge trokken. Het staatshoofd zou in feite gevangen zitten in het Mer- deka-paleis. Berichten van de Maleisische radio, als zou Soekarno zijn ge dood, wilde men in Singapore niet bevestigen. Wel zei men dat alle verbindingen met Djakarta stelselmatig worden gestoord en dat zelfs radio-Djakarta moeilijk te horen is. Volgens radio-Djakarta blijkt Oentong onder zijn eigen naam besluiten te hebben uitgevaar digd. President Soekarno moet in zijn paleis blijven, zo is uit diplo matieke kringen in Singapore vernomen. In dezelfde kringen is verno men dat de Indonesigghe minis-

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1