Dr. Vondeling: „We leven niet in een socialistische maatschappij" „KNAPPE MEISJES VULLEN GEEN GAATJES".... Het onderzoek in de moord op de Britse film-regisseur op dood spoor MINISTER BOGAERS VERHOOGT DE BIJDRAGEN VOOR WONINGWETWONINGEN Voetbal BEURSOVERZICHT DE ZOON VAN ARAM I Dure opleiding van mondhygiënisten in Amerika Vroegere werkgever wachtte vergeefs Hard geslagen... Vrijdag 1 oktober 1965 DE VRITE ZEEUW Pagfna 7 verlagingen van de 'directe belas tingen. Vooral de jongeren en de bejaarden zullen ervan profite ren als de belastingvrije voet met rond driehonderd gulden omhoog gaat. De belastingspaarbrief noemt hij een verlaging in dr „Als we leefden in een maat- ischappij waarin je de produktie ;kon beheersen, als we werkelijk de lonen en prijzen in de hand hadden, dan zou je de mensen niet hoven te treiteren met loon- en inkomstenbelasting. Dan hoef de je niet te zeggen: Je verdient 125 gulden, maar je moet er 25 van teruggeven. Dan zou je dat geld aan de bron kunnen vangen, 't Zou veel plezieriger zijn. Maar weieven niet in zo'n maatschap pij", aldus een verzuchting van de minister van financiën, dr. ir. A. Vondeling. Dit citaat vormt het slot van een gesprek tussen de bewinds man en mevr. Brautigam, eind redactrice van „Opinie", het veertiendaags orgaan van de Partij van de Arbeid over de aangekondigde verhoging van de indirecte belastingen, i In dit gesprek merkt minister Vondeling onder meer op: „Het ïs mij te zwart-wit geredeneerd om te zeggen: directe belastingen zijn goed en indirecte zijn fout. Jk vind het veel fouter om een Streptomycine- en terramycinefabriek in Indonesië Naar in Djakarta verluidt wil Indonesië met Chinese hulp een streptomvcine- en een terramy- cinofabr-iek bouwen. Volgen! een woordvoerder vah fiet Indonesische ministerie van volksgezondheid zou de bouw van de twee fabrieken drie a zes mil joen dollar kosten. Indonesië is ook van plan een penicillinefabriek te bouwen met Hongaarse steun. De drie fabrie ken zullen in West-Java verrij zen. persoon met een mfciimaal klein inkomen belasting te laten beta len dan om accijns te heffen van artikelen, die zo'n man niet eens kan kopen." Ook in de omzetbelasting op textiel en schoeisel zit z.i. een element van draagkracht. „In schoeisel en textiel heb je veel keus; van goedkoop tot heel duur". De verhoging van de om zetbelasting in deze sector houdt overigens ook verband met de ontwikkeling in de E.E.G. De minister wijst ook op het belang van de aangekondigde Twee doden bij autobotsing Bij een frontale botsing tussen twee personenauto's op de Zut- phensestraat in Apeldoorn zijn gisteravond twee personen om het leven gekomen en een ern stig gewond. Het ongeval gebeurde om streeks kwart voor zes ter hoog te van de Langedijk in Apel doorn. Een personenauto, be stuurd door de 30-jarige bedrijfs leider G. H. Ruysink uit Zut- phen, week plotseling naar de linkerweghelft uit en kwam daar in botsing met een auto met drie inzittenden: de 61-jari- ge mevr. J. FrensMiddelink uit Apeldoorn, haar 31-jarige doch ter mevr. J. WijchelmanFrens en een 4-jarig buurmeisje. De 61-jarige mevr. Frens Middelink werd bij de botsing op slag gedood. De heer G. H. Ruysink is kort na aankomst in het ziekenhuis overleden. De an dere dame is opgenomen in het Julianaziekenhuis in Apeldoorn. Het 4-jarige buurmeisje, dat achter in de auto zat, kwam met de schrik vrij. „Knappe meisjes vullen geen gaatjes". Deze opmer king maakt „Het Zieken fonds", orgaan van de cen trale bond van onderling beheerde ziekenfondsen, bij een foto van twaalf glim lachende jongedames, die in het jongste nummer van deze periodiek wordt afge drukt. De twaalf meisjes zullen in Amerika een volgens het ziekenfonds „kostba re" opleiding tot mondhy giëniste gaan volgen. Zelf betalen ze maar een klein deel van de aan de reis en studie verbonden kosten. Het merendeel komt uit 's rijks schatkist. Na terug komst zullen de meisjes dat is althans de bedoeling tewerk worden gesteld in de schooltandverzorging. Daarbij zullen zij, geheel overeenkomstig de wens van de maatschappij van tandheelkunde, geen boor mogen hanteren. Hun werk zaamheden zullen voorname lijk bestaan uit het geven van voorlichting over mond en tandhygiëne. Veel theorie Voorts mogen ze de tand arts behulpzaam zijn met het schoonmaken van gebitten en het verwijderen van tandsteen. Om hen dat alles goed te leren zullen bij hun Amerikaanse opleiding de volgende vakken worden ge doceerd: histologie, anato mie, chemie, farmacologie, voedingsleer, eerste hulp, mondhygiëne, tandheelkun dige opvoeding en voorlich ting, volksgezondheidszorg, sociologie, psychologie, be roepsuitoefening in de alge mene praktijk met inbegrip van ethiek, efficiency en spreken in het openbaar. „Niet om gevraagd'' Het nut van de Ameri kaanse reis lijkt de organi satie van ziekenfondsen ge ring. De Nederlandse jeugd- tandverzorging kampt met grote en toenemende moei lijkheden omdat er te weinig tandartsen zijn. Hulpkrach ten zouden een goede bij drage kunnen verlenen, in dien zij de boor mochten hanteren. Zonder boor zijn ze ondanks al hun theoreti sche kennis weinig waard. Het* is voor de bond dan ook nog zeer de vraag of men straks moet verwachten, dat de ziekenfondsen gaan mee betalen aan deze „duur op geleide meisjes, om wie ze niet gevraagd hebben en die weinig kunnen doen". toekomst, een correctie-op-ter- mijn voor de verhoging van de indirecte belastingen." Hierdoor zal naar zijn mening een ver- schuivig ten eoede naar de kant van de lagere inkomens worden bereikt. Acht jaar en terbeschikkingstelling voor roofmoordenaars Overeenkomstig de eis van de officier van justitie heeft de rechtbank in Haarlem de acht tienjarige jongens R.K. uit Haar lem en G. R. uit Utrecht, die be trokken zijn geweest bij 'n roof moord op kerstavond van het afgelopen jaar in Haarlem, ver oordeeld tot een gevangenisstraf van acht jaar benevens terbe schikkingstelling van de regering wegens diefstal door middel van geweld onder verzwarende om standigheden. De zaak was met gesloten deu ren behandeld, omdat de verdach ten nog zeventien jaar waren, toen het feit werd gepleegd. De jongens verbleven in een jongensinternaat in Amersfoort en hadden kerstverlof gekregen. Op de 'dag vóór de eerste Kerst dag gingen ze naar Haarlem, kochten een ploertendoder en na enkele café's te hebben bezocht, gingen ze 's avonds om kwart voor negen naar de 'Wichers- straat. Daar woonde de zestigja rige koopman A. Bom. De ene jongen kende hem. Zij wilden hem beroven en een van hen gaf hem met de ploertendoder enige slagen op het hoofd. Ook werden een dertien messteken toege bracht. De jongens namen een portemonnaie met ƒ240,mee. Ze hadden niet gezien dat in een kast ƒ1.000,lag. Drie uur na het gebeurde vond een kostganger het lichaam van de koopman. In de loop van de zelfde nacht nog werden de jon gens aangehouden. Minister Bogaers (volkshuis vesting en ruimtelijke ordening) heeft de gemeentebesturen mee gedeeld, dat hij voornemens is voor het in aanmerking komen voor verdubbeling van de jaar lijkse bijdrage voor woningwet woningen. A per 1 januari a.s. de datum van gereedkomen als cri terium te vervangen door de ob jectief vaststaande datum van de machtiging tot gunning. Daarbij heeft de minister een zeker gewicht willen geven aan verschillen in bouwtijd van grote en kleine complexen. Een en ander betekent, dat het in het kader van de harmonisering van de huren in het voornemen van de-minister ligt de nieusve ver hoogde bijdrage ook van toepas sing te verklaren op complexen tot en met 25 wo ningen waarvoor machtiging tot gunning is gegeven op of na 1 oktober 1964; complexen van 26 tot en met 50 woningen waarvoor mach tiging tot gunning is gegeven op of na 1 juli 1964; complexen van meer dan 50 woningen waarvoor machti ging tot gunning is gegeven op of na 1 april 1964. Uitgaande van een gemiddeld tijdsverloop van anderhalf jaar tussen de datum van de machti ging tot gunning en die van het gereedkomen van de woningen zou globaal genomen de nieuwe bijdrageregeling terugwerken op de complexen, waarvoor na 1 juli 1964 machtiging tot gunning is verleend. Wegens het tot op zekere hoog te arbitraire criterium van de datum van gereedkomen heeft de minister de gemeentebestu ren laten weten, dat hij voorne mens is de datum van gereed komen te vervangen door de ob jectief vaststaande datum van de machtiging tot gunning. B chef va,: het bureau J. D. Meijerplein in Amsterdam, hoofd inspecteur A. M. Koppejan, die het onderzoek in de moord op de Engelse film-regisseur Berke ley leidt, heeft medegedeeld dat men met het onderzoek volko men op dood spoor zit. „Wij hopen nu op tips ën mede werking van het publiek om ver der te kunnen komen," aldus de hoofdinspecteur. De recherche probeert nog wat meer van het privé-leven van Berkeley te weten te komen. Het was een homofiele man, maar er zijn vooralsnog geen aanwijzingen volgens hoofdinspecteur Koppe jan dat het uit die wereld komt. Wel wordt in deze kringen een onderzoek ingesteld. Daarbij is nu ook de zedenpolitie ingescha keld, die dit milieu uiteraard beter kent. Hoofdinspecteur Koppejan ver telde dat Berkeley een zakelijk conflict had met zijn vroegere werkgever, de directeur van de Oscarfilmproductie, de heer P. W. A. de M. De Brit had o.m. nog een maand salaris te goed. Met deze directeur had Berke ley een afspraak gemaakt dat hij maandagavond 20 september om acht uur op diens kantoor aan de Weesperzijde zou komen. Berkeley belde echter in tegen woordigheid van een collega uit hun studio op de Brouwersgracht op naar de directeur dat het later zou worden. In zijn auto ging de Brit om kwart voor tien gelijk met de anderen weg. Om tien uur belde Berkeley nogmaals en zei dat het een uurtje later zou worden. Tevergeefs heeft de heer De M. tot 23.15 uur op de En gelsman zitten wachten en is toen naar huis gegaan. Sindsdien was de Brit spoorloos. Het lijk van Berkeley was zorgvuldig ingepakt in een ge zoomd klein bruin stuk zeildoek en er was een soort kap om het hoofd gemaakt, die vakkundig was dichtgenaaid met de z.g. marlsteek. Een en ander wijst er volgens hoofdinspecteur Kop pejan op dat de Brit waarschijn lijk binnenshuis of op een schip om het leven is gebracht. Er is zo geweldig hard geslagen dat het volgens hem haast ondoen lijk is dat dit in een auto zou zijn gebeurd omdat daar de ruimte voor het uithalen bij het slaan ontbreekt. De schedel was grondig kapot geslagen. Om het zeildoek zat een geplastificeerde dunne staal draad, lichtblauw van kleur, en een eveneens geplastificeerde dunne waslijn gebonden. Dit bin den was niet vakkundig op scheepsmanier gedaan. Tiivee straatstenen waren ter hoogte van de armen in het zeildoek gerold om het pak te doen Zin ken. Bij het onderzoek in Berke ley's woning trof de recherche o.m. zijn paspoort aan en er \yas niets dat er op wees dat de man naar het buitenland zou gaan. Berkeley die tamelijk gesloten was over zijn privéleven, wordt door velen als een prettig en be minnelijk mens afgeschilderd, al dus de hoofdinspecteur. Woensdag was Berkeley's zus ter uit Brussel naar Amsterdam overgekomen en gistei'en kwam zijn moeder uit Londen in Am sterdam aan. Het stoffelijk over schot van Berkeley die Jood was, zal vandaag op een Portu gees-Joodse begraafplaats wor den begraven. Extremistische actie in Venezuela Woensdag zijn bij een treffen tussen verzetsstrijders en Vene zolaanse troepen twee militairen gesneuveld en twee verzetsstrij ders gedood. De gevechten speel den zich af tussen de staten Lara en Portuguesa, ongeveer 600 km van Caracas verwijderd. De re geringstroepen maakten twee man krijgsgevangen en wapens en ontplofbare stoffen buit. De troepen waren per vlieg tuig aangevoerd om de strijd aan te binden met extremisten die het dorp Uquire hadden bezet. EEN WINTERPAUZE IN HET AFDELINGSVOETBAL Aan de voorlopige agenda van de algemene vergadering van de K.N.V.B. afdeling Zeeland, die op zaterdag 23 oktober a.s. in Goes wordt gehouden, is een door de voetbalvereniging „Dom burg" ingediend voorstel toege voegd om de competitie in de winter enige weken stil te leggen, b.v. van 15 december tot 1 febr, In de toelichting op dit voor stel wordt gezegd dat in de praktijk blijkt dat ieder jaar in genoemde periode slechts een beperkt aantal wedstrijden wor den gespeeld, vaak nog onder ongunstige omstandigheden. De ranglijsten worden scheef ge trokken door verschillen in het aantal gespeelde wedstrijden, hetgeen meebrengt, dat elftallen die in de winterperiode gespeeld hebben, later weer rust krijgen. De spelers weten meestal pas op het laatste nippertje, dat een wedstrijd niet doorgaat en kun nen dan hun dag niet meer door brengen, zoals ze gedaan zouden hebben als tevoren bekend was geweest, dat er niet gespeeld werd. Naar de mening van „Dom burg" zijn er nog meer voordelen verbonden aan het aanvaarden van een winterpauze, terwijl het enige (theoretische) nadeel een later einde van de competitie zou zijn. JUVENTUS KLOPTE LIVERPOOL (1-0) De Italiaanse club Juventus heeft de eerste wedstrijd tegen Liverpool in de eerste ronde van het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars ge wonnen. Het technisch veel beter voetballende Juventus zegevier de met 10 over de Engelsen. Het doelpunt werd tien minuten vóór het einde door de Italiaan se back Leoncini gescoord. Philips favoriet; K.L.M. verder in reactie Het aandeel Philips is gisteren verreweg favoriet geweest. Niet dat dit fonds een forse koersvet- betering te zien gaf, het avance bedroeg 1,30, maar meer door de grote belangstelling. Er werd in deze hoek ruim gehandeld. Het publiek nam vele stukken op het verhoogde niveau uit de markt. Opnieuw noodweer in Italië Terni: Voor de derde maal dit jaar heeft Italië te lijden gehad van noodweer. Een sterk gezwol len rivier heeft een enorme hap geslagen uit de Via Flaminia, de .weg tussen Rome en Ancona. 30 Alle voorzichtigheid uit het oog verliezend, rende Aram, in de richting, waaruit hij de stem van zijn zoon had gehoord. Bazijn volgde, met de kroes wijn, die hij niet wilde achterlaten, in de hand. Een korte zijgang voerde hen naar een zware deur, die op een kier stond. Zijn zwaard te gen een onverhoedse aanval ge reed houdend, waagde Aram zich in de donkere ruimte, die zich achter de deur bevond. Het duurde even, voor zijn ogen aan het duister daar gewend waren, toen uitte hij een ver heugde kreet: „Ronald!" en hij liep op zijn zoon toe, die hij in een hoek van de grot ontdekt had. „Vader!" riep Ronald, „ik wist wel, dat U zou komen! Heeft U die lelijkerd met zijn zwarte man tel doodgeslagen?" „Nog niet," antwoordde Aram grimmig, terwijl hij de touwen, waarmee 'de jongen gebonden was, doorsneed. „Ik heb hem in zijn hand ge beten," vertelde Ronald trots, „die nacht, dat hij mij uit het kasteel ontvoerde. En hier heb ik 't nog eens gedaan, maar toen heeft hij mij laten vastbinden." „De lafaard," siste Aram, „ik zal die Morgahn weten te vin den." „Voorlopig is het geraden, dat Morgahn ons niet vindt", merk te Bazijn oP. ,»ik vertrouw deze omgeving niet. Het zou mij niets verwonderen als..." Hij stokte toen met een slag de deur ach ter hem dichtviel... als dit ge beurde." maakte Bazijn zijn zin af... Verder vonden dekkingsaanko pen plaats. Daarnaast liet Ame rika wederom met verkoopor ders verstek gaan. Het fonds liep op van 117,20 (116,30). De stem ming voor het Philips-aandeel zit er heel goed in. De beurs ver wacht voor de komende dagen een verdere koersstijging. Philips sloot in Wallstreet hoger, dit in tegenstelling tot K.L.M. welk fonds er woensdag een verdere koersreactie onderging van 2'/2 dollar. Hierdoor werd K.L.M. in Amsterdam lager geadviseerd. Ook de overige hoofdfondsen hielden zich merendeels goed. Unilever en Kon. Olie verbeter den resp. ieder 60 cent op 134,70 en 142,80. In dez'è fondsen ging weinig om. Dit geldt ook voor AKU op 445 (447'/a). Wallstreet had woensdag een drukke dag met een omzet van 10,6 miljoen aandelen. Dit was de hoogste omzet in 1965. De markt sioot er lager door ver kopen op geruchten, dat er maat regelen worden getrotfen om het kopen van effecten met bank krediet te doen verminderen. De scheepvaartsector was licht veroeeld met vraag voor öcheep- vaart-Lnie waardoor dit fonds een punt verbeterde tot 151. in de lokale afdelingen wer den aandeien Biniton ze en die van Kon. Zout/Ketjen hoger ge adviseerd op de overeenkomst van deze maatschappijen met American Cyanamid (V.ö.jvoor net verdubpelen van het aan- ueienKapitaai van de N.V. Ti- laandioxyoetabnek (waarin Bu llion en Kon. Zout/Ketjen ieder een groot belang hebben). Deze nieuwe aandelen worden ge- piaaist bij American Cyanamid. E.iVLb. kreeg een onveranderde aavieskoers op 180. V oor de nieuwe aandelen Lultnansma werd (niet officieel) lil betaald tegen een uitgifte- koers in Duitsland op 100. Üp de incourante markt was nog geen transactie tot stand gekomen in aandelen V.L.A.M. De koers luidde 50 bieden en circa 80 laten. Nabeurskoersen A.K.U.: (445 tii). Hoogovens: (508%) Kon. Olie: 142.60—142.80 (143.10) Philips: 116.60—117.00 (117.20), U nil ver: (134.70» K.L.M.: 223.00—231.00 (225.00) Steming: kalm. Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, vandaag gel dend in Amsterdam, luiden: Engels pond 10.03—10.13 Canadese dollar 3.31Va—3.36>/2 Amerikaanse dollar 3.58—3.36 Belgische fr. (100) 73.10—73.60 Franse frank (100) 83.05—83.55 Duitse mark (100) 89.45—89.55 Zweedse kr. (100) 69.20—70.20 Noorse kroon (100) 49.90—50.90 Deense kroon (100) 51.60—52.60 Oostenrijkse schilling (100) 13.91—14.02 Italiaanse lire (10.000) 56.75—58.75 Portugese escudo (100) 12.47V212.62Vs Spaanse peseta (100, gr. coup.) 5.93—6.08 Daggeld wederom verhoogd Evenals woensdag is gisteren het tarief voor daggeld met een half procent verhoogd, nu tot 3 procent. Dit in verband met de krapper wordende geldmarkt door de ultimo-opvragingen, als mede belastingbetalingen

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 7