PROVINCIAAL NIEUWS GEMEENTERAAD VAN TERNEUZEN Voor bejaardenhulp nog duizenden gezinsverzorgsters nodig Raiff eisen baak: Se Nederlandse boer doet het goed" Circus Boltini vandaag in Terneuzen Pagina 3 Terneuzen Axel Breskens Oost burg Luchtacrobatiek en roofdierendressuur GELUKWENSEN VOOR DE HEREN DE VOS EN HOL Sas van Gent Vrijdag I GKtcfber 1905 DE VPJTF ZEEUW Een afscheid - Na ruim drie jaar als leer kracht aan de openbare Zuid- landschool verbonden te zijn ge weest, heeft mevr. H. P. Sloover- Hamelink donderdagmiddag af scheid genomen. Een deputatie, samengesteld uit een leerling van iedere klas, bood haar een geschenk aan. Ook van het personeel en oudercomité mocht zij geschen ken in ontvangst nemen. Doctoraal psychologie Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam slaagde voor het doctoraal examen psychologie onze oud-stadgenoot, de heer J. F. Orlebeke. Jeugdraad organiseert cursus (Deze week begon in het N.P.V.- gebouw een door de Terneuzense jeugdraad georganiseerde reeks cursussen „Vrije Expressie" on der leiding van de heer P. L. J. Klinckhamers. Een verrassend groot aantal jeugdleiders (vooral leidsters) woonde deze eerste les in het ver vaardigen van glasmozaïek bij. De jeugdraad hoopt dat de vol gende cursusavond ook bijge woond zal worden door leiders van (nog) niet bij de jeugdraad aangesloten organisaties. Concert van „Hosanna" Bij gunstige weersomstandig heden zal „Hosanna" a.s. dinsdag 5 oktober 's avonds 8 uur een con cert geven op de muziektent in de Nassaustraat onder leiding van de directeur de heer Witte. Het volgende programma zal worden uitgevoerd: Trompettes, mars 1. Appèl aux van A. Neij. Loreto-mars van J. Freidrich. Into thy Hands, van Wolseij- Mellema. Saint - Triphon, mars, van A. Neij. Die Lustige Wittwe, Lehar arr. Mellema. Simmental, mars, van A. Baur, arr. H. Milhard. The Cavalier Trombone, solo van F. Sutton. Under the double Eagle, mars van Wagner-Mol. Military Escort, mars van H. Bennett. Hosanna" bestaat 40 jaar in 1966 Op 3 november 1926 werd de chr. fanfare „Hosanna" opge richt als voortzetting van het ou de „Hosanna" dat in 1907 was ontstaan maar als gevolg van de eerste wereldoorlog door leden gebrek wérd opgeheven. In 1966 zal „Hosanna" dus zijn 40-jarig bestaan vieren en met het oog op dat heuglijk feit heeft het bestuur zich reeds thans tot de Axelse bevolking gelicht met een drieledig doel. In de eerste plaats wordt een beroep gedaan op de muziekliefhebbers en spe ciaal op ide oud-leden om zich te melden als werkend lid, opdat „Hosanna" weer een volledige bezetting krijgt. Ten tweede zal getracht wor den het aantal begunstigers uit te breiden, waarbij de verwach ting wordt uitgesproken dat ie der zijn jaarlijkse bijdrage zal willen verhogen. En tenslotte leeft het verlan gen 'de leden van het korps (evenals de drumband) een uni form te bezorgen. Daartoe wordt een éénmalig bedrag gevraagd als extra-bijdrage. Het bestuur streeft er kennelijk naar om 1966 tot een waar jubileumjaar voor „Hosanna" te maken. Voorzitter Le Feber, secretaris Verschelling en penningmeester Van den Broeke zullen met het gehele bestuur alles in het werk stellen om dat sympathieke doel te bereiken. Beiaardconcert Zaterdagmiddag zal een bei aardconcert worden gegeven door de heer P. C. Brakman van 3 tot 4 uur. Het volgende programma zal Worden uitgevoerd: 1. Adagio, J. Haydn; 2. Menuet, W. A. Mozart; 3. Muss i denn; 4. Rondo, S. Teichler; 5. Wiegelied, C. M. von Weber; 6. l'Angolise, J. H. Fiocco; 7. Hoort gij die stemme: 8. La Légere, J. H. Fioc co; 9. Mars, Hartop; 10. Hern hutters avondlied. Geen voorrang verleend Donderdagmiddag verleende Th. H. uit Bergen op Zoom, toen hij met een bestelauto uit de ■Schoolstraat de Kerkdreef in reed, geen voorrang aan een per sonenauto, bestuurd door W. K. uit Axel, die door de Kerkdreef reed en zich op een voorrangs kruising bevond. Er ontstond een botsing, waardoor de beide voertuigen werden beschadigd. De bietencampagne De landbouwer P. du Bois uit Breskens heeft donderdagmorgen de bietencampagne in Breskens ingeluid. Hi.j kwam als eerste 'met 7 ton bieten over de weeg brug, bestemd voor de C.S.M. te SafeywJSent. De vismijn Aanvoer vismijn Breskens in de week van 20 t/m 24 septem ber: 30.543 kg exportgarnalen, 1.646 kg pellerijgarnalen, 264 kg on verkochte garnalen, 584 kg bot, 1206 kg schar, 2304 kg schol, 40 kg griet, 8415 kg tong, 158 kg tarbot, 279 kg rog, 1408 kg kabel jauw, 238 kg haai, 324 kg poon, 18 kg wijting, 13 kg tongschar, 13 kg makreel, 1167 kg onver kochte vis. Vergadering gemeenteraad In de zitting van de gemeente raad van Oostburg kon worden medegedeeld dat de heer L. C. Parent en mej. J. J. Moens hun benoemingen hebben aanvaard, resp. als leraar lichamelijke op voeding aan de openbare ulo. school en kleuterleidster aan de openbare kleuterschool „Prinses Marijke". Het college van G. S. heeft zijn goedkeuring onthouden aan het raadsbesluit van 2 juni 1965 in zake het vaststellen van de be bouwde kom voor de gemeente. De grondprijs in het uitbrei dingsplan „Het Schuttebocht" moest voor de derde keer worden herzien. Deze werd nu vastge steld op ƒ25 per m2. De grond prijs in het uitbreidingsplan aan de Tragel werd gedifferentieerd vastgesteld. De beschikbare bouwgrond in dit plan werd nu voor de verschillende blokken ƒ44,50, 37, ƒ41,50 en ƒ25,50 per m-\ Tot leden van de woonruimte commissie werden benoemd de heren: C. Kruf, M. J. de Bruijne, W. C. F. de Coene, E. Dekker en J. Sanderse. De heer H. Vis ver zocht om verlenging van ver gunning tot verkoop van patates- frties en consumptie-ijs in zijn kiosk op de Markt, hetgeen werd ingewilligd. In vaste dienst aan de gemeen telijke gymnasiale afdeling van het Koningin Wilhelminalyceum werden benoemd de heren F. P. Baarends, J. C. Lodder, R. de Melker, S. Schram de Jong, S. Schijve, J. van der Vegt en E. J. van der Waag. In tijdelijke dienst werden benoemd: A. W. Ausems, S. ter Beek, J. Cramer, ds. T. A. C. van Drunen, A. Eekman, P. J. Feij, mevr. M. S. A. Luwema, mej. M. E. Meijer, J. K. Ruijter, M. M. L. de Rijcke, C. Schijve, mej. L. L. J. Verberkmoes en C. T. A. van Waterschoot. De heer R. Remeus werd be noemd tot onderwijzer aan de openbare school voor ulo. Aan het begin van de vergade ring deelde de voorzitter mee dat kon worden overgegaan tot aanschaf van een nieuwe vuilnis ophaalauto, waartoe mettertijd nieuwe uniforme vuilnisemmers moeten worden aangeschaft. De heer De Coene deed de suggestie aan de hand een bezoek te bren gen aan de commandopost van de B.B. en de heer C. le Nobel drong aan op een betere toegang naar de vuilnisbelt. Daar dit ook een zaak is van het waterschap het Vrije van Sluis, zal er ge. praat dienen te worden. zaamheden verbonden aan het doortrekken van de Poeldijk naar de Westdam en het slopen van het pand op de hoek van de Westdam onderhands te doen plaatshebben. De gemeente, die destijds de gronden en de boerderij van mevr. A. H. de Vleeshouwer Collier had aangekocht in ver band met de verdere uitbreiding van plannen in Sas van Gent, heeft een niet onaardig zakcen tje bijverdiend. De hangar, staan de op het verkochte erf, wilde de wed. De Vleeshouwer terug kopen voor 200. De gemeente meende, dat deze hangar 1.000 waard was en wilde deze hangar niet voor minder verkopen. Ook deze prijs zou grif door de vroe gere eigenaar betaald worden. Een andere koper deed op de hangar een bod van 2.000. Deze prijs wilde ook mevr. A. H. de VleeshouwerCollier betalen, die uiteindelijk de hangar heeft gekocht voor de prijs die tien maal haar eerste bod bedroeg. Onderwijsperikelen Bij de behandeling van de voorlopige vaststelling van de uitgaven van het openbaar on derwijs in Sas van Gent kwam de heer J. de Rijk (kath.) goed beslagen ten ijs. Uitvoerig legde hij de voorzitter enkele onjuiste becijferingen voor en verwees naar hetgeen over een en ander in de wet gesteld was. Deze kwestie zal nader worden bekeken, vooraleer er beslissin gen worden genomen. Rondvraag De heer E. van Assche atten deerde de voorzitter op de ge vaarlijke overwegbeveiliging bij de overweg over de Westdam. Zeker met de komende bieten campagne meende hij, dat een stoplicht hier op zijn plaats zou zijn. De Voorzitter beloofde hier over contact op te nemen met de spoorwegen. Dezelfde spreker was ook van oordeel, dat er iets moest worden gedaan aan het bevuilen van de weg bij het uitlaten van honden. Hierover beloofde de Voorzit ter contact op te nemen met de politie. Opschudding rond stukje land aan Costduitse grens Een stukje land van 15 meter lengte en vijf meter breedte is woensdagmiddag door Oostduitse officieren tot Oostduits grond gebied verklaard. Het douane kantoor Göttingen zei donderdag dat de Oostduitse officieren van Westduitse douanebeambten had den gezegd dat de borden op dit stukje grond verkeerd stonden en onmiddellijk verwijderd moes ten worden. Wanneer dat niet zou gebeuren, zouden een prik keldraadversperring en mijnen worden aangebracht. Nadat door beide partijen vergeefs was ge poogd tot overeenstemming te komen, werd woensdagavond ter bescherming van het gebiedje een Britse militaire eenheid ter plaatse gelegerd. Een tweede onderhoud, dat donderdagoch tend zou plaats vinden, kwam niet tot stand omdat er geen Oostduitse officier verscheen. Een woordvoerder van de Westduitse grenspolitie in Han nover zei dat de plaatselijke Oostduitse commandant blijkbaar zijn boekje te buiten was gegaan en dat de Oostduitsers nu terug krabbelen. De dominee en de fruitdiefjes Een in Rotterdam-Zuid wonende dominee heeft geprobeerd zijn overvloe- dig fruitdragende vrucht- bomen op eigen wijze te beschermen tegen vaak voorkomende rooftochten van zijn buurtjeugd. Groot moet de verbazing van de jeugdige fruitdiefjes zijn geweesttoen zij bij een recent bezoek aan de boomgaard tussen de ap pel- en perebomen een bord zagen staan met het waarschuwende opschrift: „God ziet alles". Vermoe- delijk nog groter moet de - verbazing van de predi kant zijn geweest toen hij een dag later het „ant woord" van de jeugd ont dekte. Onder zijn bord stond namelijk een ander bord. Er stond op: „maar hij verraadt ons niet". Raadsvergadering Dinsdag kwam de gemeente raad van Sas van Gent onder voorzitterschap van burgemees ter R. A. J. den Boer in vergade ring bijeen. De heer L. de Meijer had bericht van verhindering ge zonden. Nadat de notulen van de vo rige raadsvergadering waren goedgekeurd, ging men over tot het behandelen van de ingeko men stukken. Een rapport over de gang van zaken bij de woningbouwvereni ging „Sas van Gent" riep enkele reakties op. De heer E. van Assche (kath.) meende, dat het beleid van de woningbouwvereniging nogal wat te wensen overliet en vroeg de voorzitter of er misschien ad ministratieve moeilijkheden wa ren. De heer J. Bockstael (kath.) vestigde de aandacht van B. en W. erop, dat er zoveel huurach terstand was. Hij meende dat dit een gevolg was van een huurver hoging, die niet gerechtvaardigd scheen. Hij drong er op aan, dat deze kwestie eens uitgesproken zou worden met de woning bouwvereniging. Een ingekomen stuk, dat niet tevoren ter inzage was gezonden, bleek een brief van G. S., die de aankoop van gronden, benodigd voor de aanleg van een sportvel dencomplex, goedkeurde. Alvo rens men in Sas van Gent met de aanleg zou kunnen beginnen, eisten G. S. een verklaring in principe van de raad, dat deze er voor zou zorgen, dat een even tueel exploitatietekort door be paalde middelen zou worden aangevuld. Verhoging belastingen De Voorzitter stelde voor de vuilbelasting van 2 per emmer te brengen op 10 per emmer per jaar. Bovendien stelde hij de invoering voor van straatbelas ting. Deze beide belastingen zou den een bedrag opbrengen van om en nabij de 40.000. De heer J. Bockstael en mevr. Neeteson (gem. belang) kwamen hier op tegen. Uiteindelijk ver klaarde de raad zich akkoord met het voorstel een eventueel exploitatietekort aan te vullen uit bepaalde middelen. Doortrekking Poeldijk-Westdam De raad ging er mee akkoord het agahggteden yande werk- Bij de behandeling van de inge komen stukken heeft burgemeester Rijpstra gisteravond tijdens de openbare raodsvergadering een brief van de heer Van Langevelde voorgelezen, waarin deze mede deelde om gezondheidsredenen zijn werk als raadslid te moeten neer leggen. De voorzitter betreurde dit en zei veel waardering te hebben voor de wijze waarop de heer Van Langevelde die sinds 6 september 1949 in de raad zitting heeft ge had, waarvan van 17 januari 1957 tot september '58 als wethouder van financiën, zijn werk heeft ge daan. Speciaal in de gemeentelijke financiën was de heer Van Lange- velde uitstekend thuis, aldus de voorzitter. Mr. Rijpstra wenste hem een spoedig en algeheel her stel toe. De burgemeester memoreerde dat wethouder De Vos op 3 sep tember het feit heeft herdacht dat hij 30 jaar geleden in de raad kwam. Mr. Rijpstra zei dat hij het gevoel voor bestuurlijke verhoudin gen bij de heer De Vos altijd heeft gewaardeerd. Hij noemde hem een gewaardeerde medewerker en bi; hoopte dat hij nog vele jaren het college van B en W. zal sieren Verder feliciteerde hij de heer Hol met diens benoeming tot lid van de provinciale staten. Namens de raad sprak de heet Fijn van Draat zijn spijt uit over de beslissing die de beer Van Lange velde heeft moeten nemen. Hi! wenste vervolgens de heren De Vos en Hol geluk. De behandeling van de agenda punten had een vlot verloop. Het voorstel tot aankoop van het per ceel Koedijk 8 werd aangenomen, evenals dat tot verkoop van het perceel grond bij het bejaarden tehuis „De Blide" en het voorstel tot onttrekking van een gedeelte van de Koedijk aan het openbaar verkeer. Ook het voorstel tot onderhand se aanbesteding van de aanleg van riolerings- en bestratingswerken in het exploitatieplan „Katspolder" werd goedgekeurd. Het voorstel tot aanwijzing van openbare werken als tak van dienst, als bedoeld in artikel 252 van de gemeentewet, ontlokte de heer Fijn van Draat de vraag of hiermee het korps van ambtenaren moet worden uitgebreid. Dit werd door de heer De Vos ontkennend beantwoodr. De heer De Feijter had bezwaar tegen de plaats waar de eerste op- vangschool zou worden gebouwd n.l. het plan „Zuid-West". In eer vergadering van vorig jaar was daarvoor door de stedebouwkundi- ge een plaats aangewezen en waar om is dit nu veranderd. De Voorzitter antwoordde hier op dat het bij snelle beslissingen voorkomt dat later enige wiizining moet worden aangebracht. Dit was hier het geval maar het betreft een verschil van slechts een naar hon derd meter, aldus mr. Rijpstra De raad keurde het voorstel tor. het aangaan van een vaste geld lening van 946.000 goed. Bij de rondvraag vroeg mevr. DoomsOrtelee of in de Pieter de Hooghstraat de groenstrook niet kan worden weggebroken om de auto's meer gelegenheid te geven tot parkeren. De heer De Vos zei dat het dan ook in andere straten zal moeten gebeuren, hetgeen nogal geld gaat kosten. Bovendien, zo merkte de wethouder op, blijft er dan niet veel groen meer over, maar hij was van mening dat het hier en daar wel nodig is en dat het t.z.t. ge leidelijk zal moeten gebeuren. De heer Hol vroeg de aandacht voor het verkeer aan de Heren gracht, waar de auto's langs de huizen parkeren, terwijl er aan de waterkant nog voldoende plaats is De heer Van Nispen wees er op dat bij gedeeltelijn; afgebroken hui zen in Sluiskil gevaarlijke situaties ontstaan, doordat kelders en wa terputten open blijven liggen. Ver schillende spelende kinderen heb ben daar ongelukken mee gehad en hij vreesde op een kwade dag een fataal ongeluk. De Voorzitter zegde toe dat dit met spoed met de rijkswaterstaat zal worden opgenomen. De heer Van Nispen vestigde er vervolgens de aandacht op dat op 26 mei j.l. een automobilist in de Drostlaan te Sluiskil schade had opgelopen aan zijn auto door de slechte toestand van de weg. Een secretarie-ambtenaar had hem verteld dat hij voor vergoeding in aanmerking kwam. Nadien is ge bleken dat de ambtenaar eerst drie maanden na dit ongeval de schade aan de verzekering had doorgege ven terwijl hij er zelf bij had ver meld dat de schade niet voor ver goeding in aanmerking kwam om dat volgens zijn mening het weg dek in goede staat was. De Voorzitter zei het geval niet te kennen, maar dat hij er een on derzoek naar zal laten instellen. De heer Huijbrecht had liever ge zien, dat de heer van Nispen deze vraag schriftelijk had gesteld. De heer Brakman vroeg aandacht voor de verlichting te Sluiskil van af het pand Covë tot aan de V.G. L.O.-school. De heer Weterings beklaagde zich er over dat vooral in het nieuwe gedeelte veel caravans voor de deur zijn geparkeerd. Hij wees daarbij op de politieverorde ning. Naar aanleiding van een vraag van de heer Fijn van Draat over de bouw van het lyceum zei dc Voorzitter dat verwacht kan wor den dat in januari daarmee kan worden begonnen. De voorzitter deelde ook mede bericht te hebben ontvangen dat de maatschappij „De Schelde" ver gunning heeft gekregen om een montagehal in Terneuzen aan de Industrieweg te bouwen. De heren Hol, Weterings en De Feijter werden aangewezen de ge loofsbrieven van de heer H. Rih- bens, de opvolger van de heer Van Langevelde, te onderzoeken. Zij werden in orde bevonden, Na St. Jansteen, na Axel en Sas van Gent wordt vandaag het „hooggeëerde publiek" van Ter neuzen tweemaal in de gelegen heid gesteld kennis te maken met de rijk-gevarieerde Toni Boltini-show 1965. Zaterdag en zondag is Oost burg aan de beurt en dan be hoort de jaarlijkse tournee van het circus met-de-klinkende naam voor Zeeuws-Vlaanderen weer tot het verleden. Het programma dat Toni Bol tini ditmaal in adembenemende vaart en spanning het verwende publiek aanbiedt, voldoet onge twijfeld aan de hoogste verwach tingen. De internationaal be faamde dompteur Aad de Vries opent de voorstelling met een staaltje roofdierendressuur dat gerekend wordt tot het beste hetwelk heden ten dage ter wereld wordt gebracht. Er valt verder te genieten van luchtacrobatiek, van ongeëve naard trapezewerk van de Gro- dini's. Durf en charme valt te bewonderen in het perche-num- mer en het piramidewerk. In deze show van Boltini ont breekt letterlijk niets. Jongleurs en lilliputters, rolschaats- dressuur-artisten volgen elkaar in een bonte rij op. Clowns uit Denemarken en Spanje zorgen voor het komische gedeelte. De tieners komen aan hun trekken in het alom succesvol optreden van Johnny Lion met zijn Jumping Jewels. Hun mu ziek bracht de jeugd hier en daar tot wilde begeestering zonder dat het tot bepaalde excessen kwam. Toni Boltini biedt vandaag om kwart over vier en om acht uur een show van meer dan interna tionale allure die de gang naar de Breitnerstraat alleszins waard is. Labour-kopstukken overleggen Telefoto A.N.P.: Overleg op hoog niveau tijdens het 64ste labour- congres in Blackpool. De foto toont v.l.n.r.: partijvoorzitter L. Williams, premier Wilson, afge vaardigde Harry Crane en de labourminister van arbeid, Ray Gunter. DE NOBELPRIJS VOOR LITERATUUR Geruchten in Stockholm willen dat de Nobelprijs voor literatuur aan een of meer van de volgende kandidaten zal worden toegekend de Nederlandse schrijver Simon Vestdijk, de Israëlische dichter Joseph Agnon of de Russische schrijver Konstantin Paustovski. Donderdag werd in Stockholm bekend dat dit jaar 89 kandida ten ter keuze stonden, waarvan de Zweedse academie nu blijk baar deze drie voor nadere keuze heeft bestemd. Vestdijk zou als eerste Nederlander de literatuur prijs krijgen wanneer hem deze prijs werd toegewezen. Aangeschoten inbreker aangehouden Woensdagnacht zijn twee inbre kers uit Utrecht gearresteerd, die de nacht tevoren betrokken zijn geweest bij een inbraak in het kantoor van de Nederlandse Hei- de-maatschappij in Hardenberg. Het zijn de 32-jarige loodgieter W. en de 23-jarige werkman Van R. Bij de inbraak in Hardenberg werden zij op heterdaad betrapt door een politieagent, die ge dwongen was zijn vuurwapen te gebruiken. Na enkele waarschu wingsschoten raakte hij W. in het dijbeen. Toen de agent me dische hulp ging halen voor de betrapte inbreker, ontsnapte de ze samen met zijn maat die op de uitkijk had gestaan. De twee lieten een tas met in brekerswerktuigen achter. Via deze tas kwam men het duo op 't spoor. Bij het eerste verhoor deel den zij mee behalve de inbraak in Hardenberg minstens tien a twaalf inbraken in Utrecht te hebben gepleegd. W. wordt op 't ogenblik onder politiebewakin in een Utrechts ziekenhuis ver pleegd. In Nederland zijn op het ogen blik zo'n 30.000 bejaarde echt paren en 60.000 alleenstaande be jaarden die thuis hulp nodig hebben. Dit betekent dat er in de gezinsverzorging alsnog (al naar gelang men uitgaat van een volledige of een gedeeltelijke dagtaak) 17.500 tot 90.000 krach ten bij moeten komen. Deze cijfers noemde de heer A. J. Gijsbers van het ministerie van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk gisteren in Arnhem, waar hij op de jaar lijkse Groene-Kruisdag sprak over de perspectieven van de ge zinsverzorging. VOORTIJDIG OPGENOMEN? Hij zei dat veel gezonde oude ren voortijdig in bejaardentehui zen worden opgenomen. Volgens hem horen ze daar niet thuis en houden ze dank zij hun gezond heid veel jaren een plaats bezet ten koste van diegenen voor wie direkte opname wel noodzakelijk is. Hij acht het dan ook van be lang, dat de instellingen voor gezinsverzorging grote aandacht schenken aan de uitbouw van de hulpverlening aan bejaarden. De gezinsverzorging in Neder land heeft de eerste ontwikke lingsfase achter de rug. Er zijn nu 4200 gezinsverzorgsters, 5000 gezinshelpsters met een volledig dienstverband en 6000 helpsters in los dienstverband. Zij staan onder de hoede van 1100 leid sters. Vijftien jaar geleden be droeg de overheidssubsidie nog maar een miljoen gulden. Op het ogenblik beloopt dit bedrag jaarlijks vijftig a zestig miljoen gulden. GEZOND GEZINSLEVEN De heer Gijsbers formuleerde de huidige doelstelling van de gezinsverzorging als het „met- I terdaad verlenen van verzorging zowel van huisvrouwelij ke als van opvoedende en voorlich tende aard door speciaal daar toe opgeleide vrouwelijke krach ten in gezinssituaties, waarin deze verzorging kan bijdragen tot instandhouding of herstel van een gezond gezinsleven." Hij ging uitvoerig in op vijf aspecten van de gezinsverzorging: de gezond heidszorg, de mindervalidenzorg, de bejaardenzorg, de zorg voor gezinnen met sociale moeilijk heden en de kinderbescherming. 95 De Nederlandse boer is wel eens jaloers op wat men in an dere E.E.G.-landen voor de land bouw doet in de vorm van steun maatregelen en het verlenen van faciliteiten, maar uit vergelij kend cijfermateriaal over presta ties en inkomen kan, aldus de coöperatieve centrale raiffeisen- bank in haar maandblad, ander zijds toch ook blijken, dat de Nederlandse boer er niet zo slecht voor staat. Zo liggen de orestaties van de Nederlandse boer belangrijk hoger dan die van zijn collega's in andere lan den. De melkproduktie en ook de melkvetproduktie per koe ligt hier hoger dan elders, b.v. dan in Denemarken en de Verenigde Staten. Ook met de hectare-op brengsten van granen, aardappe len en suikerbieten staat Neder land aan de spits, hetgeen mede is toe te schrijven aan een hoog stikstofverbruik. Deze prestaties komen ook tot uiting in een vergelijking van het agrarischinkomen. Dit in komen van de boer en medewer kende gezinsleden alsmede be taalde pacht, bedroeg in Neder land per agrarische vollejaarwer- ker (periode 1960—1963) ƒ9010,-. In de E.E.G. was dit ƒ5190,—, in Denemarken 6950,en in de Verenigde Staten 13.260,In Nederland ontving 9 procent van de beroepsbevolking, in de agra rische sector werkzaam, in 1963 8,7 procent van het nationale in komen. In de E.E.G. kreeg 18 procent van dé beroepsbevolking 9 procent en in Denemarken 16 procent van de agrarische be roepsbevolking 10,9 procent van het nationale inkomen. In de Verenigde Staten waren deze cijfers resp. 7 en 3,8 procent. Hoewel bij deze vergelijking geen rekening is gehouden met de belastingdruk, blijkt toch, al dus de bank, dat de Nederlandse landbouw wat betreft het aan deel in het nationale inkomen ten opzichte van de situatie in andere landen in een goede posi tie verkeert DE DRAADOMROEP EN HILVERSUM III Nu ingaande 11 oktober het programma Hilversum III van 09.00 tot 18.00 uur zal worden uitgezonden, heeft dit gevolgen voor de samenstelling van de programma's voor de 3e en 4e lijn van de 'draadomroep. Aan hetgeen de P. T. T. hierover me de deelt ontlenen wij het volgen de: De programma's van Hilver sum III zullen onverkort (dus van 09.00 tot 18.00 uur) via de 3e lijn van de draadomroep wor den doorgegeven. Vóór 09.00 uur zal het draadomroepprogramma via de 3e liin een licht karakter 'dragen. Na 18.00 uur zal over de derde lijn continu lichte muziek van buitenlandse stations worden doorgegeven met een onderbre king voor de uitzending van nieuws van de zender Brussel om 22.00 uur. rv- r1 'padornroepuitzendingen via de 4e lijn zullen nog meer 'n cultureel karakter gaan dragen 'dan tot dusver het geval was. Gesproken woord, waaronder nieuws, zal op de 4e lijn zoveel mogelijk worden vermeden De stereo-uitzending via de 3e en de 4e lijn op zaterdagochtend van 10.00 tot 12.00 uur zal komen te vervallen. Hiervoor in de plaats zal op donderdagavond tussen 20 en 22 uur een stereo-programma van de Franse omroep worden doorgegeven. Omvangrijke diefstal bij vleeswarenfabviek De rijkspolitie te Lisse is dezer dagen overgegaan tot de arresta tie van twee chauffeurs en een magazijnbediende van een vlees- warenfabriek in deze plaats, na dat een omvangrijke diefstal van vleeswaren aan het licht was ee komen. De waarde van het ver duisterde beloopt bijna honderd duizend gulden. De aangehoudenen zijn de 30- jarige chauffeur G. J. D. uit Hil- iegom, de 25-jarige chauffeur C. J. W. uit Lisse en de eveneens 25jarige magazijnbediende J. D„ ook uit Lisse. Het drietal had er sinds lange tijd een gewoonte van gemaakt bij het vervoer van vlees naar de afnemers een grotere hoeoelheid in te laden dan volgens de vracht brieven nodig was. Voor dit te veel hadden zij dan hun eigen af nemers in verschillende plaatsen in het land. De zaak is aan het licht geko men, toen een nieuwe chauffeur weigerde aan deze verduisterin gen mee te doen. De drie zijn aan de officier van justitie in Haarlem voorgeleid.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 3