De misdaad van Richard Ross COMMISSIE BESTEMMING EN INRICHTING DELTAWERKEN GEÏNSTALLEERD Afbraak kabelbaan Grevelingendam y,ZEEUWS HAVENBEDRIJF" KOMT VAN DE GROND Pagina 2 CF VRITF. ZF.F.UW Groots op bezoek Zeeuwen MOORD EN DOODSLAG BIJ VLUCHT NA UITBARSTING Twee chauffeurs gewond bij botsing met trein Goede vangst van Utrechtse politie Agenda TERNEUZENSE GEMEENTERAAD IN NOVEMBER OP EXCURSIE NAAR ROTTERDAM Aantrekkings kracht Internationaal Geen „vastigheid" Aandacht Gemeentebestuur GERUCHTEN OVER VERBORGEN SCHAT VAN MUSSOLINI NIEUWE VULKAAN OP LOMBOK Dat is pas echt thuis zijn! ROODE KRUIS HELPT SLACHTOFFERS UITBARSTING TAAL ZUIDAFRIKAANSE BOER DOODDE NEGERBEDIENDE KATHOLIEKEN IN DE KU KLUX KLAN Vrijdag 1 oktober 1965 Een boottocht door een gedeel- te van de Rotterdamse havens is een belevenis. Met de enorme ka den aan de Maas-, Waal- en Lek haven, de vele duizenden vierkan te meters opslagruimte, het grote aantal moderne kranen, heftrucks enz. neemt Thomsen's Havenbe drijf, in 1873 opgericht als „stuwa- doorsbedrijf" (laden en lossen van zeeschepen en de daarbij behoren de werkzaamheden) een belangrij ke plaats in temidden van de acti viteiten in 's werelds grootste zee haven. Ondanks de enorme om vang van het bedrijf wordt er voortdurend aandacht besteed aan de meer dan 2000 werknemers die er in dienst zijn. Wij kregen alle gelegenheid een bezoek te brengen aan de verschil lende kantines. Wij kregen ook ge legenheid een gesprek te voeren met vier „willekeurige" Zeeuwen die 5 h 6 jaar bij "ihomsen werken Het waren de heren P. den Boer (41) afkomstig uit Zierikzee en vroeger werkzaam in een fruit- telersbedrijf; W. J. v. d. Endt, 40 jaar, in Yerseke geboren en vroe ger werkzaam in een oesterkweke rij en later als fabrieksarbeider; J. A. Geelhoed (28), van Colijnsplaat Volgens verhalen van ooggetui gen hebben zich bij de vlucht na de eerste uitbarsting van de vulkaan de Taal verschrik kelijke tonelen afgespeeld. Een overlevende zegt gezien te heb ben hoe een gezin van zes per sonen, dat met een vaartuigje wilde vertrekken, door vijf gewapende mannen, die de boot wilden bemachtigen, werd neergeschoten. Andere men sen werden tijdens de chaos, toen de vulkaan gloeiende lava, rotsblokken en as uit spuwde, neergestoken. Talrijken zijn bij hun pogingen met boten over de woelige zee te vluchten verdronken. Inmiddels heeft de Terneuzgnse gemeenteraad een uitnodiging ont vangen om in de eerste week van november een bezoek te brengen aan het imposante Rotterdamse be drijf. Ongetwijfeld zullen ook de raadsleden onder de indruk komen van hetgeen is gegroeid uit dit aan vankelijk bescheiden „stuwadoors- bedrijf". Rico Bulthuis 25) „Vertelt u me eens, had hij last van zijn hart, moeilijk trappen- klimmen, pijn in zijn arm?" „Niet dat ik weet dokter, hij zei nooit wat." De dokter wandelde naar de woonkamer van de dode Lucas, hij keek naar het lege bureau. „Was er dan niemand thuis, die hem hoorde?" vroeg hij. „Nee dokter, hij moet gisteren alleen thuis zijn geweest. De dok ter mompelde, dat hij over een uurtje wel terugkwam om de formaliteiten in orde te maken. Mevrouw moest de familie maar vast waarschuwen. „Hij heeft niemand... O dok ter..." en haar gezicht wrong zich in wanhopige smart; „wat is het vreselijk, als er geen mens om je weent." „Om je wat?'' „Om je wéént, om je huilt... zo eenzaam..." „O ja, dat wel," zei hij begrij pend. Hij liep de trap af met de huilende mevrouw Weber ach ter zich aan. Hij keek eens in de keuken en toen hij Nellie zag staan, ging hij op haar af. „Is u geschrokken?" „Vreselijk dokter." Hij gaf haar een klopje op haar schouder: niet meer aan denken, kind." „En hij had nog thee gedron ken, of koffie..." zei Nellie. Ze wees met haar vatenkwast naar de bodems van de kopjes, die bo ven het grijze zeepsop je uit sta ken. „Tot straks," zei de dokter. Hij ging. Hij klom in zijn roestige wagen, maar hij bracht de wagen niet in beweging. „Thee of koffiezei hij als dromirig. Hij kruiste de ar men en bleef even zitten. 'Dan klauterde hij de auto weer uit, belde voor de tweede maal en liep zwijgend langs de verbaasde Nel lie heen. Hij ging weer naar bo ven, vergiste zich bijna in de deur, want Galjaard woonde een etage lager dan Lucas en hoe vreemd en grillig het huis ook gebouwd was, de gangen en alle deuren leken op elkaar. Mevrouw Weber was bezig, de gordijnen te sluiten en schrok, toen ze de dok ter weer zag, „O... dokter Brouwer, ik schrik me dood, heeft u iets vergeten?" De aangesprokene haalde vra gend zijn schouders op, liep, als wilde hij de rust van de heer Lu cas niet verstoren, door het ver trek heen en weer en betrad weer de slaapkamer. Hij ging even zitten met zijn duimen in de knoopsgaten van zijn slordige jas. Hij keek eens naar de pren ten aan de muur en naar de ka lender, die e enweek ten achter was. Mevrouw Weber sloot het laatste gordijn en zei iets over eerbied en gewoonte. De dokter stond op, boog zich over de dode heen en bracht zijn gezicht vlak bij het vale masker van Lucas. Hij wendde zich af, keek eens naar de wastafel, trok een lade van het nachtkastje open, sloot hem weer, rook aan het glas, waarin de tandenborstel stond en gluurde onder het bed. „Zoekt u iets dokter?" „Ja... de sleutel, de kamersleu tel meen ik." „Misschien in zijn zak dokter." „Heeft u geen dubbele sleutel, het is beter dat we de dode res pecteren met al die mensen in huis." Mevrouw Weber ging snel naar beneden, keerde terug met een kleine lade uit haar buffet. „Kijk," zei ze, „hier heb ik een hele verzameling, ik gebruik ze nooit, ze zijn verroest, het huis is vochtig." De arts prutste met de sleutels, hij was heel onhandig en het duurde lang, voordat hij de juiste sleutel gevonden bad. Toen sloot hij de deur af. „Ik zal u wat voorschrijven," zei hij, een paar pilletjes voor de schrik. Over een paar uur komt de wagen van het zieken huis wel en dan halen ze hem weg." Bij het woord „hem" wees hij op de gesloten deur. Terwijl hij de sleutel in zijn jaszak stop te en de trap afliep, zei hij nog, dat hartverlamming een lelijk ding was, De auto rammelde toen hij De minister van verkeer en waterstaat, de heer J. G. Suurhoff, heeft vorige week geïnstalleerd de Commissie Inrichting Deltawer ken. Deze commissie zal zich moeten wijden aan problemen op het ge bied van de ruimtelijke indeling en van aanpassing en invoeging in het nieuwe geheel, die zich als gevolg van de uitvoering van het Delta plan zullen voordoen. De uitvoering der Deltawerken heeft gevolgen, die verder strek ken dan het primaire doel: de be veiliging tegen de zee. Het deltagebied is als een nu nog tamelijk open gebied ge legen in een deel van Weht-Europa met grote bevolkingscentra en brandpunten van economische acti viteit, aan de noordzijde geflan keerd door de Nieuwe Waterweg, aan de zuidzijde door de Wester- schelde, zeevaartwegen naar de twee grootste zeehavens van het Europese vasteland. Naarmate de Westeuropese economische expan sie en integratie voortschrijdt, zal dit gebied zich snel ontwikkelen mede door de gunstige ligging, welke nog wordt versterkt door de aanleg van de geprojecteerde dam men. en secundaire werken waar- wegreed, de spatborden klepper den 'n beetje en de motor hoest te. Voor het politiebureau staak te het karretje zijn gepruttel. „Ik kwam eens even met de baas praten," zei dokter Brou wer tegen de politieagent, die in het wachtkamertje een pijp zat te roken. Hij gaf zijn naamkaartje af. De agent keek er eens naar, knoopte zijn kraag dicht en vroeg waar het voor was. „Een sterfgeval," zei dokter Brouwer onverschillig, „even 'n onderzoek, 't is een beetje..." Hij wiegde met zijn hand... „een beetje wonderlijk." „Misdrijf dokter?" „Nou, dat is direct zo'n groot woord, maar ik wilde het even laten nakijken." Twee minuten later betrad hij de kamer van commissaris Lam- mers, die met het naamkaartje, midden op zijn vloeilegger, op de dokter zat te wacht-en. Ze maak ten kennis. De dokter ging zit ten en wreef zijn handen. „Ik kwam eens even praten. Vanmorgen in een pension geroe pen, een hartverlamming zeiden ze, hij had gisteren koffie ge dronken, rare koffie denk ik... tja, hele rare koffie..." „Vertrouwt u het niet?" „O jawel, cyaanoali of blauw zuur, maar geen brieven of zo en de dienstbode heeft de kopjes netjes afgewassen, nou heb ik de deur maar even afgesloten en de sleutel meegenomen, je kunt nooit weten." Dokter Brouwer legde de sleutel op tafel. Hij schreef het adres van het pen sion op een receptenformulier. (Wordt vervolgd.) door dit gebied één aaneengesloten geheel zal vormen, waarin tal van nieuwe activiteiten tot ontwikke ling zullen komen. De ruimtelijke ontwikkeling van dit gebied zal tal van vraagstuk ken met zich meebrengen, die diep gaande studies vereisen. Het betreft hier vraagstukken verbonden aan het scheppen van nieuwe haven- en industriecentra het vinden van leefbare ruimte voor wonen en werken, de zorg voor de recreatie en de natuurbe scherming, zomede de daarmede verband houdende infrastructurele problemen niet alleen met be trekking tot de verkeersverbindin gen en het openbaar vervoer, maar ook wat betreft de voorziening met water en energie en de afvoer van afvalwater alsmede de beharti ging van de belangen van land bouw en visserij. Bij dit alles dient rekening te worden gehouden met de belangen van de waterhuishouding. Een van de nevendoeleinden der Deltawerken is immers het creëren van een zoetwatervoorraad ten be hoeve van de peilbeheersing en de doorspoeling der boezemwateren en de watervoorziening ten be hoeve van de drink- en industrie- waterbereiding en de land- en tuin bouw. Bij de voorbereiding van de gro te waterstaatswerken in het delta gebied zal de commissie van ad vies kunnen dienen wanneer de vraag rijst hoe deze werken het best kunnen worden ingepast ir. een bestemmingsplan voor het om liggende gebied, dan wel op welke wijze zij in de toekomst zo moge lijk aan meerdere doeleinden dien stig kunnen worden gemaakt. De werkzaamheden der commis sie hebben een voorbereidend ka rakter. Het is niet de bedoeling dat bevoegdheden en verantwoorde lijkheden van bestaande organisa ties worden overgenomen, doch wel dat reeds in een vroeg sta dium bundelend en coördinerend werk wordt verricht, waarvan het resultaat een achtergrond kan le veren voor het werk van organen die met een bepaalde taak in het Deltagebied zijn of worden belast, zowel in het bestuurlijke als in het technische vlak. Tot voorzitter van de commissie is benoemd de heer ir. J. Volkers, hoofd van de Deltadienst van de Donderdagmorgen vroeg zijn twee buschauffeurs ernstig ge wond geraakt bij een botsing van de personenauto, waarin zij reden, met een goederentrein op de kruising van het goederen lijntje naar de centrale veilingen en de Haarlemmerweg in Am sterdam. De rangeerder bleef on gedeerd. Hij wist zich door van de locomotief te springen tijdig in veiligheid te brengen. De recherche in Utrecht heeft drie mannen aangehouden, die in de nacht van 10 op 11 augus tus een inbraak pleegden in een herenmodezaak in de Domstad. Zij maakten daar voor een waar de van zeven a achtduizend gul den buit. Zij stalen onder meer 40 kostuums, suède jassen, een smoking en kelnerkostuums. De buit is bijna in zijn geheel terug gevonden, zij het in enigszins verfomfaaide toestand in eer auto die in de Utrechtse binnen stad stond geparkeerd. De gearresteerden zijn de 37- jarige loswerkman F. uit Utrecht, de 35-jarige koopman M, even eens uit tUrecht, en de 29-jarige koopman G., die geen vaste woonplaats heeft. niiijiiiiiiiiiiiiiiiiii'iiiiiiiiiiiiii'ifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiijiiiiiiiiiijiiiiiiiiii VRIJDAG 1 OKTOBER Terneuzen Terrein Breitner- straat, 4.15 en 8.00 uur: Voor stellingen Circus Toni Boltini. Luxor-Theater, 8 uur: „De gele Rolls Royce". ZATERDAG 2 OKTOBER Terneuzen Terrein Rozenstr.- Azaleastraat, 2 uur: Honden show. Zuidersportpark, 3 u.: Tem. BoysSmerdiek. Luxor-Theater, 8 uur: „De gele Rolls Royce". ZONDAG 3 OKTOBER Terneuzen: Luxor-Theater, 2.30 en 8 u.: „De gele Rolls Royce" mitiNiiiMfiiiiiiiiii[iniiiii!iiiuiiiiii!iiiifliiiiiiuiiiiii!iiiiii(iiiiiiiiiiiiiiiHiiiimiiw<ii;iiiiik rijkswaterstaat te 's-Gravenhage. Verder maken deel uit van de com missie de heren W. de Beyl, hoofd ingenieur-directeur van de prov. waterstaat in Zeeland, ir. M. de Vink, directeur van de planologi sche dienst in Zeeland, en ir. J. Zuurdeeg, hoofdingenieur-directeur van dë rijkswaterstaat, allen te Middelburg. flakkee worden overgebracht om, te worden ingezet bij de afslui ting van het rak van Scheelhoek. Het eerst nodige was het ver minderen van de spanning. Ter vermijding van moselijke risico's, die als gevolg van het werken aan de kabelbaan voor het wegverkeer zouden kunnen optreden, werd het verkeer ge durende enkele uren stilgelegd. Bij de eerste werkzaamheden waren meerdere ingenieurs en ambtenaren van rijkswaterstaat en van T.N.O, te Delft aanwezig. Op de Oostkophaven bij Brui- nisse is gisteren een aanvang gemaakt met het afbreken van de kabelbaan, waarmee in 1964- 1965 de Noordgrevelingen werd afgesloten, een karwei dat enke le maanden zal vergen. Alleen al het omlaag halen van de kabel zal verscheidene 'dagen of moge lijk zelfs weken in beslag nemen. De kabel moet namelijk weer op de haspels worden gewonden, waarop hij destijds uit de fabriek in Frankrijk naar Nederland werd aangevoerd. Daarna zal de kabelbaan naar Goeree-Over- Enkele maanden geleden om precies te zijn op 1 januari 1965 begon het „Zeeuws Havenbe drijf N.V." zijn werkzaamheden te Terneuzen. Deze nieuwe nederzet ting, één van de vele van Thom sen's Havenbedrijf N.V. te Rotter dam, is gevestigd aan de Noorder- kanaalhaven. Een bescheiden be gin van een, naar de directie hoopt, waardevolle bijdrage in de ontwik keling van het Zeeuws-VIaamse kanaalzonegebied en mogelijk van een belangrijk gedeelte van Zee land. Ook op dit belangrijke Rotter damse havenbedrijf heeft onze streek haar aantrekkingskracht uit geoefend. In de statige directie ontvangkamer aan de Pieter de Hooghlaan te Rotterdam gaf dr. O. H. Bast hierover een uiteenzetting. Het bedrijf voorziet een grootse ontwikkeling van de kanaalzone, waarbij de gedachte een rol speelt dat er kans is op een verdere havenuitbreiding in de provincie, wanneer de Europoort niet verder meer kan worden uitgebouwd. De ligging dicht bij de zeemonding acht men uitermate gunstig in ver band met het feit dat niet alleen de zeeschepen steeds groter wor den gebouwd, maar ook steeds sneller worden gelost en geladen. Hieraan is een andere gedragslijn van de Thomsen-directie gekop peld. Hoe groter de schepen worden en hoe meer tijd er voor het laden en lossen nodig is, des te hoger de kosten. Een haveninstallatie dient dus uitstekend geoutilleerd te zijn. Vervolgens wordt ernaar gestreefd het verladen der goederen (Thom- sen houdt zich uitsluitend bezig met het verladen en opslaan van stukgoederen) en het transport zo veel mogelijk in één hand te hou den. Men is tot de conclusie ge komen dat het verdere transport nadat de goederen uit het "schip zijn gelost duurder wordt en meer tijd vergt, naarmate het aan tal vervoerders dat er mee gemoeid is, talrijker wordt. Opslag, over slag en distributie wil men dien tengevolge steeds verbeteren. Alle reeds bestaande en nieuwe contacten (Thomsen streeft daarbij niet naar een monopolie, maar wil zonder de zelfstandigheid van een bedrijf aan te tasten, zoveel moge lijke samenwerking) in Nederland, België, Engeland, Duitsland en Zuid-Afrika, wenst men één lange ononderbroken lijn te vormen waarlangs de goederen worden ver voerd, op- en overgeslagen en ge distribueerd. „Alleen verkopen doen wij niet", zo werd door dr. Bast opgemerkt, „wél streven wij er naar voor het overige alles voor onze opdrachtgevers te doen". Dat het bedrijf daarbij er bewust naar streeft een internationale groep te zijn, is duidelijk. afkomstig en werkzaam in een aardappelsorteerbeórijf vóór hij bij Thomsen kwam; A. J. de Smit (41 geboren te Wissenkerke en voor heen werkzaam bij het waterschap Noord-Beveland en (heel kort) bij de Ned. Heidemaatschappij. De eerste werkt nu als stuwer, na in opleiding te zijn geweest voor voorstuwer. De heer v. d. Endt behaalde het certificaat voor stuwer, werkte als ploegleider en was in opleiding als stuwadoors baas, maar werd op eigen verzoek weer teruggesteld tot ploegleider. O.ok de heer Geelhoed behaalde het certificaat voorstuwer en js thans ploegleider. De heer De Smit werkt als stuwer I. x- Zij verklaarden dat zij nooit uit Zeeland zouden zijn weggegaan, wanneer zij daar meer hadden kun nen verdienen en er zeker van wa ren geweest dat zij „vast werk" hadden. Deze vier (dit geldt zeker niet voor ieder, die in Rotterdam wil wonen) hadden na 4 5 5 maan den een woning. Vrouw en kinde ren hadden méér moeite om aan te passen dan zijzelf en er waren in het begin nogal „taalmoeilijk heden". Nu zouden zij niet meer terug willen, ofschoon zij vooral in de vakantie nog vaak de Zeeuw se familieleden opzoeken. Lonen, werkomstandigheden, sociale voor zieningen enz. zijn uitstekend, zo verklaarden zij. Zij waren alle vier georganiseerd, maar hadden nooit voor geschillen de hulp van de bond moeten inroepen. Het statige patriciërshuis met koetshuis, park, grote vijver en witte zwanen, dat „Anneville" heet en verscholen ligt tussen het ge boomte in de omgeving Breda- Ulvenhout, werd voor een aantal jaren door Thomsen's Havenbedrijf gehuurd. Belangrijke conferenties hebben daar plaats, omdat men zich in die stijlvolle omgeving kan „losmaken" van alle beslommerin gen van het havenbedrijf in Rotter dam. Daar worden personeelscur- sussen gegeven. Een groepje in op leiding verblijft er onder leiding een week. Problemen die recht streeks met de opleiding te maken hebben, worden er „spelenderwijs" opgelost. Maar de leider trekt er zijn conclusies uit. In de zomer maanden is het een vakantieoord voor de gepensioneerden van het bedrijf. Thomsen is nu ook in Terneu zen. Aan de Noorderkanaalhaven staan (nog maar) vier nissenhut- ten. Sedert 1 maart j.I. werkt de directeur, de heer Harms, „de zaak van de grond". „In de hoop dat wij er een belangrijk havenbedrijf van kunnen maken, want daarvan zal ook Zeeuws-Vlaanderen profi teren", zo redeneert men. De weduwe van de in 1945 doodgeschoten fascistische Ita liaanse dictator Benito Mussolini, Rachele, heeft donderdag de be richten over een schat die door haar man zou zijn verstopt, be stempeld als „dwaasheden". Rachele Mussolini woont in 'n villa bij Forli ten zuiden van Ra venna. „Dergelijke verhalen dui ken steeds weer op. Mijn man heeft nooit iets voor zichzelf ach tergehouden", zei ze. Uit Londen komende berichten willen dat in de stal van een land goed dat 30 km van Mussolini's geboorteplaats Pred'appio ligt, een aantal munitiekisten met kostbaarheden van de dictator zijn begraven. Sinds woensdag wordt het ge boortehuis van Mussolini door Italiaanse carabinieri bewaakt. Men verwachtte donderdag een onderzoek in de boerderij naar de schatten, die in de stal verborgen zouden zijn volgens dte Engelse „Daily Telegraph". Een nieuwe vulkaan op het Indonesische eiland Lombok waar de Goenoeng Agoeng enige tijd geleden tot uitbarsting kwam met rampzalige gevolgen voor de bevolking, groeit dage lijks en is nu begonnen met het uitstoten van rook, zo heeft het Indonesische persbureau Antara donderdag gemeld. Een groep studenten van het technologisch instituut te Bandoeng, die on langs ter plaatse zijn geweest, zei dat zij vele ontploffingen hebben gehoord. Zij meenden dat deze geen gevaar betekenden, hoewel het gevaar van de vul kaan bij Rindjani steeds drei gender wordt. Eén van de jong ste ontploffingen heeft een grote bosbrand veroorzaakt. Koning Boude wijn zonder bril op nieuwe munten Brussel: De Belgische munt heeft de uitgave aangekondigd van nieuwe munten, waarop koning Boudewijn zonder bril wordt af gebeeld. Zoals bekend, heeft de koning reeds eerder besloten contactlenzen in plaats van een bril te dragen. Alleen kolen geven leefwarmto Mej. C. Versteeg, telefoniste - wGGlWclf flit©. Plantage MiddenlaanAmsterdam Ten behoeve van de slachtof fers van de vulkanische uitbar sting op het eilandje Taal in de Philippijnse archipel zal het Nederlandse Roode Kruis ten spoedigste aan het Philippijnse Roode Kruis 1000 dekens en 500 jeugd-Roode-Kruisramppaketten doen toekomen. Een blanke Zuidafrikaanse boer, Schalke Holte, heeft don derdag in hoger beroep het von nis van de rechtbank wegens moord op zijn negerbediende horen bevestigen. Holte was door de rechter in Windhoek veroor deeld tot tien jaar gevangenis straf met dwangarbeid en vier zweepslagen. Zijn vrouw Dirkie, die tot drie jaar was veroor deeld wegens medeplichtigheid, hoorde in hoger beroep dat zij niet aan dood door schuld schul dig kon worden geacht. Zij heeft wel geholpen met het in stuk ken snijden, verbranden en op verscheidene plaatsen rond de boerderij begraven van het lijk. Hun bediende, Felemon Rastus, stierf nadat hij door het echt paar was afgeranseld met de vuist, een eind tuinslang en een pook. 'Ze hoeven mij niets fe vertellen. Sinds ik hier opka niers woon, weet ik dat er echt een verschil is: de ene warmte... of leefwarmte. Wat ik hier aan warmte heb... dat is gewoon iets, dat bij de kamerhuur is in begrepen. Niet dat ik daar iets op tegen heb, verre van dat, maar als je dan 'ns op bezoek bent bij men sen met een kolenhaard - dan merk je pas wat je zelf mist aan gezelligheid. Daarom is voor mij elk week- De leider van de Ku Klux Klan, de „keizerlijke tovenaar" Robert Shelton uit Alabama, heeft ongeveer drie maanden ge leden besloten voortaan ook rooms-katholieken tot de orga nisatie toe te laten, aldus heeft Ralph Pryor, de „grote draak" van Delaware, woensdag meege deeld. Voorheen werden alleen protestanten toegelaten. De ka tholieken zouden bij toetreding moeten zweren „geen orders te aanvaarden van buitenlandse mogendheden en de paus". Een woordvoerder van het bis dom Wilmington wees er op dat lidmaatschap van de Klan voor katholieken onmogelijk zou zijn, daar het kerkelijk recht hun niet toestaat tot de kerk of de .staat vijandige geheime organisaties toe te treden. end dat ik naar huis ga een féést! Daar is leefwarmte.» dat is echt helemaal thuis zijn. Thuis - dat is voor mij niet denkbaar zonder de behaaglijkheid van een brandend kolenvuur. Het is, geloof ik, dat intenso gevoel van geborgenheid, dat er van uit straalt, waar mee je het thuis-zijn beleeft. Later, in mijn eigen huis? Daar weet ik één ding al heel zeker van. Dat er leef warmte moet zijn. Van kolen!'

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 2