Vele schendingen van het bestand in Voor-lndië MODE Koningin Juliana en Prins Bernhard op Bonaire 1KÖDESIE BLIJFT AANDRINGEN OP SPOEDIGE ONAFHANKELIJKHEID INDONESISCHE MANOEUVRES BIJ DJAKARTA „Wandelende gezaghebber" controleerde de route.... te voet Brezjnev over de Rusland met en met verhouding van het Westen China HET WEER VRIJDAG 1 OKTOBER 1965 21 Jaargang - No. Soendra voor 2e keer aangevallen Kasjmier koos voor India Weer hevige gevechten in Voor-lndië ARRESTATIES IN INDONESIË ISRAEL MELDT OPNIEUW ACTIE VAN SABOTEURS India dreigt met nieuwe aanval M Al SON DGSIRGG Flamingo's Zon- en Maanstanden Weerbericht Hoogwater hankering Bij abonnement: TER NEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: L van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 6,60 per kwartaal; per naand 2,20; per week 53 ct. Losse nrs 11 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kbine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Een woordvoerder van het In dische ministerie van landsver dediging heeft Pakistan er van beschuldigd dat liet het bestand in Voor-lndië 42 maal op ern- sige wijze heeft geschonden. De woordvoerder verklaarde op een persconferentie in antwoord op vragen dat 22 schendingen heb ben plaats gevonden in het zui delijke Indische grensgebied van Radjastan. Volgens de woordvoerder zijn „bij de Indische reacties op deze Pakistaanse grensschendingen 27 Pakistaanse militairen gedood en 26 gevangen genomen. Andere dan de 22 genoemde Pakistaanse grensschendingen waren voorgevallen in het ten noorden van Hoessainiwalla aan de grens van'de Pendsjaab en in de omgeving van Fazilka, dat ten zuidwesten van Ferozepore in de zuidelijke sector van het front van Lahore is gelegen. „In het gebied van Fazilka hebben Paki staanse militairen op de Indi sche stellingen geschoten", aldus de woordvoerder. Hij zei ook dat zich in het In dische deel van Kasjmier naar schatting nog drieduizend Paki staanse binnendringers ophou den. In een woensdagavond in Ka- ratsji uitgegeven officiële Paki staanse bekendmaking wordt meegedeeld dat de Indiërs de Pakistaanse post van Soendra in het grensgebied van Radjanstan woensdag voor de tweede maal in twee dagen tijds hebben aan gevallen. De aanval werd uitge voerd dóór een geheel bataljon infanterie, dat werd ondersteund door geschut en mortieren. „De Pakistaanse militairen hebben de noodzakelijke tegen maatregelen genomen. Zij heb ben de Indische aanvallers met zware verliezen teruggeslagen", aldus de bekendmaking. Hierin wordt verder gezegd dat vijf Indische officieren, on der wie een bataljonscomman dant, en vele soldaten gevangen werden genomen. Voorts werd de hand gelegd op een aantal voer tuigen en een grote hoeveelheid wapens en ammunitie. In het Pakistaanse communi qué wordt ook gezegd dat de In diërs ,.hun aanvallen hebben uitgevoerd ondanks klachten van V.N.-waarnemers over Indische grensschendingen", waarbij In dische infanterie, die werd ge steund door geschut, pantser voertuigen en vliegtuigen, voor de eerste maal de Pakistaanse post van Soendra aanvielen. Een lid van de Indische dele gatie bij de V.N., Seyd Mir Qa- sim, minister zonder portefeuille van Kasjmier, heeft woensdag het Pakistaanse voorstel dat er een V.N.-vredesmacht naar Kasj mier wordt gezonden, verwor pen. „Wij wensen geen buiten landse troepen op ons grondge bied", aldus de afgevaardigde die een ander Pakistaans voor stel, dat de troepen van India en Pakistan zich uit Kasjmier terugtrekken, „belachelijk" noem de omdat het volk van Kasjmier voor samengaan met India had gekozen. Hij antwoordde hier mee in de algemene vergadering der V.N. op een verklaring van de Pakistaanse minister van bui tenlandse zaken een dag tevoren. De Pakistaanse radio meldt, dat twee Indische bataljons een Pakistaanse post in de sector Radjasthan, ongeveer 200 km ten oosten van Hyderabad, heb ben aangevallen. De gevechten duren voort. Door Pakistaanse tegenaanval len zouden" de Indiërs hevige verliezen zijn toegebracht. De aangevallen Pakistaanse post heet Satsja en werd naar Pakistan verklaart vóór de be standsovereenkomst van 24 sep tember veroverd. De Rhodesische premier, Ian Smith, komt volgende week naar Londen om met de Britse rege ring de netelige kwestie van on afhankelijkheid voor Rhodesië te bespreken. Met hem reist de Rho desische minister van justitie, Lardner-Burke. De komst van Smith werd donderdag officieel in Londen bekendgemaakt. De Britse minister voor het geme nebest, Bottomley, zal daartoe zijn verblijf op de conferentie van de labourpartij in Blackpool bekorten an vanci'vag -naar Lom den terugkeren. Premier Smith heeft gedreigd Rhodesië onafhankelijk onafhan kelijk te zullen verklaren wan neer Engeland dit land niet spoe dig zijn vrijheid geeft. Engeland wil echter in dit door blanken geregeerde gebied geleidelijk een Afrikaanse meerderheidsregering aan de macht brengen en heeft gezegd een eenzijdige actie als rebellie te zullen beschouwen. De onderhandelingen tussen En geland en de Rhodesische rege ringsleiders zijn doodgelopen. Dat woensdag twee Rhodesische ministers in Londen aankwa men, werd gezien als een poging om deze onderhandelingen weer op gang te krijgen. Overleg tussen Rusk en öromyko New York: De Amerikaanse en Russische ministers van buiten landse zaken Dean Rusk (links) en Andrei Gromyko hebben in „vriendschappelijke sfeer" be sprekingen gevoerd. Er is onder meer gesproken over de ontwa pening en het conflict tussen In dia en Pakistan. Zestig Indonesische oorlogs schepen van allerlei slag zullen deelnemen aan vlootoefeningen ,die op 5 oktober ter gelegenheid van de Indonesische dag van de strijdkrachten in de baai van Djakarta worden gehouden, al dus is officieel bekendgemaakt. Er zal een schijngevecht wor den geleverd, dat van de wal te zien zal zijn. Een geleid projec tiel zal op een doelwit ten noor den van de baai worden afge vuurd. Voorts zullen bij de oefe ningen ook echte granaten wor den gebruikt. In Semarang, midden-Java, zul len ruimteraketten tentoonge steld v/orden van Indonesische makelij. De tentoonstelling be gint op 7 oktober. Verder zijn te bezichtigen vuurwapenen en an dere militaire uitrusting die zijn buitgemaakt op opstandelingen en „buitenlandse vijanden", als ook verschillende vuurwapens die tijdens de revolutie tegen de Nederlanders werden gebruikt. Dertig mensen zijn voor een verhoor aangehouden, omdat zij ervan worden verdacht de hand te hebben gehad in twee grote branden in de Tonasa-eementfa- briek op Zuid-Celebes. die op 19 en 20 september woedden. Een woordvoerder van het Israëlische leger heeft bekend gemaakt, dat een Israëlische pa trouille bij Amacia ten zuidwes ten van Jeruzalem „een Arabi sche terrorist" heeft gedood. Een tweede „saboteur" wist te ont snappen naar Jordanië. Volgens de woordvoerder is dit de vijfde aanslag in successie op watervoorzieningsinstailaties, die door „Arabische terroristen van de Al Fatah-orsanisatie" in Is raël is gepleegd. Israël heeft de wapenstilstands commissie van het nieuwe voor val op de hoogte gesteld. India heeft Pakistan laten weten dat het de Pakistaanse troepen zal aanvallen, wanneer deze de sector Sjamb in Kasj mier niet binnen 24 uur hebben verlaten. De permanente ver tegenwoordiger van Pakistan bij de Verenigde Naties heeft dit donderdag meegedeeld. Deze vertegenwoordiger, Seyd Amjad Ali, heeft dit Indische ul timatum aan de Veiligheidsraad voorgelegd. Hij 2ei de opdracht te hebben gekregen dit zo snel mogelijk te doen. „Wanneer de Indiërs onze troepen aanvallen, zullen wij alle nodige stappen moeten nemen om onze posities te verdedigen en zal India ver antwoordelijk zijn voor de ern stige gevolgen die uit de schen ding van het bestand voort vloeien". Ali zei dat Pakistan het bestand „gewetensvol in acht heeft genomen." „Maar een be stand kan niet eenzijdig worden nagekomen. Ali zei dat Indische vliegtui gen dinsdag en woensdag aan vallen hebben gedaan op Paki staanse troepen te Sundra in de sector Rajasthan. Pakistan ging over tot een verdedigingsactie en „volgens de laatste berichten duren de gevechten nog voort". De Indiase permanente ver tegenwoordiger Parthasarathi somde zeven door Pakistan ge pleegde bestandsschendingen op. Pakistaanse troepen hebben vol gens hem een Indische post in de sector Fazilka aangevallen, Paki staanse burgers hebben de dor pen Kalia en Kakhatra bij Khem Karan geplunderd en verschei dene malen zijn Pakistaanse sol daten doorgedrongen in gebie den die door het Indische leger zijn bezet, zei hij. (Adv.) internationaal nfêfeap bij Dames- cn Herenconfectie Noordstraat 51-53 t„„ -»u-en Mej. M. M. Parlevliet, kame nier van koningin Juliana, had donderdagochtend op Bonaire bij de aankomst van het Nederland se vorstenpaar een bijzondere er varing. Speciaal voor haar stond achter de erewacht een oranje auto gereed, die haar snel naar het hotel bracht, 'waar de konin gin zou verblijven. Zij moest daar namelijk beslist eerder zijn, zodat voor haar speciale voorzie ningen waren getroffen. Een groot aantal bewoners van Bonaire stond rond het vliegveld toen de K L.M.-machine arri veerde. Na de inspectie van de ere wacht, de aanbieding van bloe men en de begroeting door de autoriteiten ging het koninklijk paar ir, een open auto stapvoets op weg naar het centrum van Kraiendijk, waar hun een zang- hulde werd gebracht. Langs de route hingen veel vlaggen en stonden erebogen opgesteld. Koningin Juliana en prins Bernhard namen plaats op een met vlaggen versierd podium, het gelaat gekeerd naar zee, waar het fregat de „Van Amstel" lag afgemeerd. Enthousiast zin gende kinderen en een haast nog geestdriftiger dirigerende frater toonden het paar de aanhanke lijkheid van Bonaire. Als bijzonderheid kan worden vermeld, dat de gezaghebber van Bonaire, de heer E. J. Morkos, grote bekendheid geniet als wan delaar. Hij wordt wel „de wan delende gezaghebber" genoemd. Hij zag er dan ook geen been in om de route die koningin en prins per auto over zijn eiland zouden volgen, te voet te contro leren en dat in die warmte Tijdens de rondrit liet de be volking duidelijk blijken dit tweede bezoek van het konink lijk paar zeer op prijs te stellen. Dit was vooral het geval in het dorpje Rincon, waar op het oog alle 2500 inwoners waren uitge lopen om koningin en prins te zien. Tevoren had het koninklijk paar een rit gemaakt over de In een rapport aan het centra le comité van de Sowjetrussi- sche communistische partij heeft ■de eerste secretaris van deze partij, Brezjnev, voor de eerste maal sinds het afzetten van Chroesjtsjov gewag gemaakt van de moeilijkheden met com munistisch China. De pogingen van de Russische partij, de be trekkingen met de Chinese com munistische partij te normalise ren, zijn „ongelukkig niet ge steund geworden door de leiders van die partij", aldus Brezjnev. Het conflict in Vietnam heeft de betrekkingen met de V. S. „meer gecompliceerd gemaakt. Deze betrekkingen vertonen „een duidelijke eiging tot afkoeling." Door de Britse steun aan de Amerikaanse politiek in Vietam en het Britse initiatief inzake de Atlantische atoommacht zijn de betrekkingen met Brittannië „aamerkelijk geremd." Met West-Duitsland blijft de verhouding slecht „zoals in het verleden" door de fouten van de Westduitse leidende kringen. Door de „realistische" houding van FTankrijk zijn de betrekkin gen met dit land „momenteel niet slecht". Met India blijven de betrek kingen vriendschappelijk en er is ook een begin van verbetering in de betrekkingen met Pakistan, aldus Brezjnev. De graanvoorraad is tengevol ge van het slechte weer in de Sowjet-Unie „blijkbaar geringer dan volgens plan". Het centrale comité en de regering hebben „al het nodige gedaan om aan de normale behoefte aan brood van het land te voorzien". Met de landen van het War- scbau-pact is „perfectionering" van het werk van dit pact bestu deerd, de bewaping in de leden- landen wordt gestandaardiseerd. Het Warschau-pact „is aanmer kelijk sterker geworden", aldus Brezjnev., Regeling met China De Sowjet-Unie heeft „aan zienlijke" hoeveelheden wapens en militaire uitrusting naar Noord-Vietnam gestuurd en zal hulp blijven leveren. Normalisa tie van de betrekkingen met de V. S. is onmogelijk zolang de oorlog 'in Vietnam voortduurt, aldüs Brezjnev. De ingewikkelde internationale toestand maakt het noodzakelijk „speciale aandacht te schenken aan dé kwesties van militaire samenwerking tussen de socia listische landen". Men gaat daar om over tot het standaardiseren van wapens en het houden van gemeenschappelijke militaire oefeningen. De Sowjet-Unie is van mening dat zij moet blijven streven naar regeling van de geschillen met China. De communistishce leider ontkende dat de economische maatregelen die door premier Kosygin zijn ontvouwd, nodig waren door een falen van de in dustrie. „Onze industrie werkt niet slecht". Men had voldaan aan de eisen van de nationaie economie en de defensie en de produktie van consumptiegoede ren neemt aanzienlijk toe en blijft steeds groeien. OOSTELIJKE WIND Boven west-Europa bevindt 'zich een lagedrukgebied, waarvan het centrum boven België ligt, om dit centrum bewegen zich enkele regeneebieden die in een groot deel van het land ongeveer 4 mm neerslag bracht. De middagtern- peratuur werd daarbij niet veel hoger dan 15 graden. In de ooste lijke provincies daarentegen werd het 18 graden als gevols van de aanvoer van zachtere lucht uit Duitsland. Deze hangt samen met luchtdrukstijgingen boven Scandinavië die de wind bij ons naar het oosten doet draaien. Het lagedrukgebied vult lang zaam op, maar haar aanwezig heid kan aanvankelijk plaatselijk nog wat regen veroorzaken. Er komen ook opklaringen voor, zo- Okt. ZATERDAG 1 6.40 18.18 14.18 21.32 02 6.42 18.16 15.15 22.21 Breskens 3 6.44 18.14 16.00 23.20 Terneuzen 4 6.45 18.11 16.34 Hansweert 5 66.47 18.09 17.00 0.25 Walsoorden dat in de nacht van donderdag op vrijdag hier en daar mist kan ontstaan die in de ochtend weer oplost. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Enkele opklaringen. Half tot zwaar bewolkt met aanvankelijk plaatselijk wat re gen, zwakke tot matige oostelijke wind en over het algemeen iets hogere middastemperaturen. VRIJDAG 1 OKTOBER v.m. n.m. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden Willemstad: H. M. de koningin en prins Bernhard hebben dins dagmorgen staande onder een baldakijn voor het gouverne mentshuis in Willemstad een zanghulde in ontvangst genomen. enkele jaren geleden aangelegde toeristenweg, waarvoor Neder land gelden beschikbaar had ge steld. Deze weg, deels langs de zee lopend, biedt prachtige ver gezichten, vooral aan het Goto- meer, waar de auto's voor en kele ogenblikken stopten. Gezag hebber Morkos liet de koningin en de prins door zijn verrekij ker turen, maar er waren helaas maar enkele flamigo's te zien. Later op de dag zouden koningin en prins de kans krijgen meer van deze vogels te zien tijdens een rit die langs andere broed plaatsen zou voeren. Galareceptie voor koningin en prins Naar schatting 2000 tot 2500 mensen (het grootste aantal ooit aanwezig op een regeringsrecep tie in Willemstad) waren woens dagavond op het fortplein in Wil lemstad aanwezig op een receptie die aan koningin Juliana en prins Berhard werd aangeboden. Het plein was voor deze gele genheid sprookjesachtig verlicht. Tweemaal maakte koningin en prins e enrondgans langs de aan wezigen en verscheidene van hen werden door gouverneur Debrot aan het koninklijk paar voorge steld. Tijdens de ontvangst tra den een koor en een dansgroep op. Toen de koningin en de prins de trappen van het gouverne- metshuis weer bestegen, werd spontaan „Oranje boven" gezon gen. v.m. 6.21 6.56 7.366 7.46 n.m. 6.58 7.33 8.13 8.23 Weer een vliegtuig met kicntafweerraketten neergehaald Boven Noord-Vietnam is don derdag opnieuw een Amerikaans vliegtuig met een luchtafweerra- ket neergeschoten. Het is niet bekend hoe het met de piloot is afgelopen. Sinds, in februari de luchtaanvallen op Noord-Viet nam begonnen, is dit het vierde vliegtuig dat met luchtafweer- raketten omlaag is gehaald. Twee daarvan vielen rond Hanoi neer, een derde bij Thanh Hoa. De militaire kringen die dit donderdag bekendmaakten, zei den dat de Noordvietnamezen de afgelopen maanden meer lan- ceerstellingen hebben opgericht en de raketten steeds van de ene plaats naar de andere brengen. Er zijn geen aanwijzingen dat hel aantal Russische luchtafweerra- ketten aanmerkelijk is gestegen. Verscheidene malen zijn raketten op Amerikaanse vliegtuigen af gevuurd. De piloten konden deze met een nieuwe techniek ontwij ken, aldus de zegslieden. Vietcong-gangen worden uitgerookt De Amerikaanse patrouilles te Da Nang hebben donderdag een rookapparaat in gebruik geno men om te bepalen hoe de tun nels en grotten van de Vietcong lopen en om te zien waar de luchtpijpen en uitgangen zijn. De niet giftige rook wordt door een benzinemotor in de gangenstel sels. geblazen. Deze motor wordt door twee man gedragen. De ma riniers hebben reeds verschei dene tunnels en grotten kunnen neutraliseren tijdens een zuive ringsactie op 7 km ten zuidwes ten van de basis.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1