TIJDELIJK bii LEEUWENZEGEL MARGARINE voor 20 glazen zegels en f3,50 LEEUMimiEGEL 0 mega van Sprang Soekarno contra spoorwegarbeidersvereniging Toiletten langs de wegen KLEUR"/ jagraag! Let toch op met gevaarlijke stoffen 'T IS AAN MET ROXY DE VRITE ZEEUW Pagina 3 Zulke sierlijke glazen verdienen een vorstelijke decoratie: zes bekende Nederlandse paleizen. MARGARINE POTLODEN een horloge waar Uw hart naar uitgaat. wij hebben een opwindend mooie kollektie Zo fijn om altijd bij me te hebben. Zo vertrouwd van kwaliteit. Roxy verveelt nooit 't Is de enige Amerikaanse sigaret waar ik steeds /'ja graag" tegen zeg. Donderdag 30 september 1965 President Soekarno heeft dins dagavond gedreigd de rechtsge- zinde socialistische „P.B.K.A."- vereniging van spoorwegarbei ders te ontbinden welke door de communisten en andere linkse groeperingen in Indonesië heftig wordt aangevallen omdat zij verbonden zou zijn geweest aan de „Partei Sosialis Indonesia" die vijf jaar geleden werd verboden. Zonder de naam van de ver eniging rechtstreeks te noemen waarschuwde Soekarno dat hij „contrarevolutionaire groepen binnen de Indonesische staats spoorwegen" zou ontbinden op dezelfde wijze als dat is ge schied met de „tioïstische moer- bapartij" en de beweging voor bevordering van het soekarnoïs- me. De president zei te menen dat er onder de spoorwegarbei ders groepen waren „die afwij ken van de koers van de Indo nesische revolutie". P.B.K.A. heeft verscheidene duizenden leden die sterk anti communistisch zijn. Soekarno sprak tot een gehoor van twaalfduizend spoorwegar beiders bij gelegenheid van spoorwegdag. De arbeiders weten dat de staatsspoorwegen vele tekortkomingen vertonen, zei hij. Hij herinnerde er aan dat de spoormannen hem op 4 januari 1946 gered hadden „toen de vijand poogde mij, de leider van de Indonesische onafhankelijk heid, te doden toen ik op weg was van Djakarta naar Djokja karta. Maar dank zij de heldhaf tige daad van de spoormannen In het kader van de strijd tegen de vervuiling van stad en land, die door de Stichting Recreatie wordt gevoerd, is het van be lang de automobilisten erop te ^wijzen dat op verschillende punten langs onze wegen ge legenheid bestaat tot het ge bruik maken van een toilet en wel in het bijzonder bij de ben zinestations. De stations langs onze auto wegen en autosnelwegen zijn namelijk verplicht ten minste één toilet voor het publiek toegankelijk te stellen, hetgeen dus als een openbaar toilet kan worden beschouwd. Bij ver schillende van deze benzine stations bestaat voorts ge legenheid papieren en ander afval in daarvoor bestemde bakken te deponeren. Het streven is erop gericht de toiletgelegenheid voor het pu bliek nog uit te breiden, o.m. bij parkeer- en picknick-plaat sen, hetgeen voor de bestrij ding van een ergerlijke vorm van vervuiling langs de wegen van veel belang is. kwam ik daar veilig aan en deze daad heeft de revolutie gered." Hij herinnerde er voorts aan dat de Duitse financiële „tove naar" dr. Hjalmar Schacht hem in 1950 had aangeraden grote wegen te laten aanleggen in- plaats van de spoorwegen te doen herstellen. Hij had dit ad vies echter naast zich neerge legd omdat hij spoorwegen van evën vitaal belang voor het eco nomische leven van het land achtte als de grote wegen. Voordat Soekarno sprak had de tweede vice-premier dr. Lei- mena de arbeiders verteld over de „slechte conditie van het be schikbare materiaal, wat onte vredenheid onder de treinpassa- giers veroorzaakt." Er waren vernieuwingen aan gebracht maar over het geheel bleef de vervanging bij de ont wikkeling ten achter. De spoor wegen vervoerden thans twee honderd procent meer passagiers en vracht dan tien jaar geleden „terwijl de uitrusting dezelfde is gebleven". Dit leverde veel problemen en tekortkomingen op. Het toegenomen spoorverkeer was te danken aan de economi sche ontwikkeling en het ver langen naar reizen. Leimena zei dat men de voorkeur gaf aan de trein omdat het spoor de goed koopste vorm van reizen was. Het is dikwijls volkomen on mogelijk om spoorkaartjes aan de stations te kopen, maar zij zijn voor twee- a driemaal zo hoge prijs te krijgen buiten de stations waar mensen rondhan gen die kaartjes te koop aanbie den. Jk\i Radiografisch bestuurde trekker Een Duitse tractorenfabriek heeft in het Groningse Midwold ge demonstreerd met een radiogra fisch bestuurde trekker voor landbouwwerkzaamheden. Zon der mankracht trekt de machine ploeg, eg of rooimachine feilloos over de akker tot een afstand van 1 kilometer van de „radio omroeper". In Nederland wordt gemiddeld per dag 180 maal alarm gesla gen, omdat een kind van iets „ge snoept" heeft dat gevaarlijk is. Elk jaar sterven in Nederland 30 kleuters door een vergiftiging uit onachtzaamheid. In 80 procent van alle vergifti- gingsgevallen zijn kinderen bene den de vijf jaar het slachtoffer. Een uitgebreid onderzoek heeft aangetoond dat in 98 procent van deze gevallen de vergiftiging te vermijden zou zijn geweest, als er niet zo slordig met de giftige stoffen werd omgesprongen. Bij 35 procent van deze gevallen was er sprake van „snoepen" uit het gootsteenkastje. Rondscharrelende kleuters mo gen niet de kans krijgen iets gif tigs op te eten. Zorg dat ze er niet bij kunnen komen. Deze waarschuwing werd gegeven op het congres van de apothekers in Rotterdam. 100-jarige in Made (N.-Br.) Mevr. M. MelchersMolen kamp viert vandaag in Made (Noord-Brabant) haar honderd ste verjaardag. Mevr. Melchers verblijft op het ogenblik in het St. „Tozef-pensionaat in Made Met het oog op haar ouderdom zal het bereiken van deze hoge leeftijd slechts in interne kring in het pensionaat worden gevierd. Man levend verbrand bij aanrijding Op rijksweg 17 tussen Langeweg en Zevenbergen vond gisteren 'n ernstige aanrijding plaats, waar bij de 28-jarige landbouwer W. van der Kieboom levend ver brandde en de mede-inzittende 32-jarige gemeente-opzichter van Zevenbergen A. Jongeneel zo zwaar werd gewond dat voor zijn leven wordt gevreesd. Op het ogenblik dat de heer Van der K. op deze weg linksaf sloeg om zijn bedrijf binnen te rijden, werd hij aangereden door ■een achteropkomende vrachtwa gen. De auto van de heer v. d. K. kwam hierdoor in de berm van de weg terecht.. De heer J. werd uit de wagen geslingerd, doch de heer v. d. K. raakte bekneld ach ter het stuur en verbrandde le vend toen de auto in brand vloog. De chauffeur van de vrachtauto liep een shock op. De heer v. d. K. was gehuwd en vader van een kind. Dodelijk ongeval Op de Oranjelaan in Harder wijk is gistermiddag de 73-jarige heer H. van E. uit Ermelo bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. De man stak met zijn fiets de rijweg over en werd daarbij aangereden door een per sonenauto. Hij werd zo ernstig gewond dat hij ter plaatse over leed. In uw bus hebt u een spaatfoMer gevonden. Zo niet, vraag er dan een aan uw melkman. De volle spaarkaart met 20 glazenzegels le vert u straks bij hem in. Tegen bijbetaling van slechts f3.50 geeft hij u direct de 6 glazen in een stevige doos. Heel eenvoudig, niets in te zenden. Uw melk man maakt het u gemakkelijk! Vraag morgen aan uw melkman leeuwenzegel margarine met glazenzegel. W! ft R G A a öfjVAT 50 <ET. VITAMINE A ÊN JÏ.JC. WAMfNE t>3 Fm CfcAM BOEKHANDEL VAN DE SANDE NOORDSTRAM 16 TfRNfiUZFN 1TI01150-7117 pp»* 'wm iSSifïS BB9

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 7