Oorlogszuchtige uitlatingen van Chinese maarschalk Het koninklijk bezoek aan Curagau Chinees regeringsblad waarschuwt India Toelating van Peking tot ie Verenigde Naties nu onzeker HET AANTAL SLACHTOFFERS VAR DE VULKAANUITBARSTING VERRASSINC IN DE V. s. DONDERDAG 30 SEPTEMBER .1965 21e Jaargang - No. 65 VOORWAARDEN „MARIONETTEN" VIETNAM SPANJAARD WIERP ZIJN VROUW VAN DE EIFFELTOREN De E. E. G. financiert grote werken ZEVENDUIZEND WONINGEN SJASTRI OVER HET BESTAND BRANDEN 20 MINUTEN TE VROEG VLOOTSCHOUW er morgen mogelijk een staats greep in Peking zou uitbreken. Wanneer er een derde Chinese atoombom zou worden beproefd, wilde hij niet zeggen. Advertentieprijs per mm 16 et; minima» per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. „Communistisch China is niet alleen klaar om het hoofd te bie- Wat India betreft heeft China geduld getoond en „zelfbeheer- Fraafcering bij abonnement: TERNEÜZEN iJireeteur-Hoofdredaeteur: van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2078 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs S,60 per kwartaal; per maand f 2.20; per week 53 et. Losse nrs 11 ct. VRIJE ZEEUW r Uitgeefster N. V. v/h Firma P. 3. van de Sandete Terneuzen. den aan een Amerikaanse aan val, maar het wenst zelfs dat die aa^al morgen komt", zo heeft de Chinese minister van buiten landse zaken, maarschalk Tsjen Ji, woensdag op een persconfe rentie in Peking verklaard. Hij zei dat „een krachtmeting tus sen het Amerikaanse imperialis me en China buitengewoon voor delig zal zijn, omdat daardoor geheel China zal worden ver enigd". China staat niet alleen klaar om de Amerikaanse strijdkrach ten te vernietigen, maar ook om „deze te achtervolgen totdat het Amerikaanse imperialisme uit de gehele wereld zal zijn ver dwenen". Sprekend over „de moderne revisionisten", waarmee hij de Russische leiders bedoelde, ver klaarde maarschalk Tsjen Ji dat, als zij met de Verenigde Staten zouden samenwerken bij een aanval op China, „dit hun einde zal betekenen, omdat het grote Sowjet-volk nooit zal toestaan dat zijn leiders een dergelijke misdadige actie ondernemen". sing" door niet onmiddellijk van zijn leger gebruik t maken. In dia had 56 militaire stellingen op Chinees gebied gevestigd. Het ontmantelen daarvar. was „een intelligente daad" van de Indiase regering. „Op talloze punten" bestaan echter nog andere ver sterkingen, zei hij. De Chinese minister gaf ten slotte toe dat er in China oppo sitie bestaat van pro-Russische revisionisten, strijders voor te rugkeer naar het kapitalisme en anderen. „Wij zijn niet bang dat De verklaringen van maar schalk Tsjen Ji zijn in de Ver enigde Naties met een zekere „verrassing" ontvangen. Op dat moment was iedereen begonnen met het „tellen" van degenen die voor toelating van China zouden stemmen. Men heeft de indruk dat de woorden van Tsjen Ji zul len worden gebruikt door de lan den die tegen toelating van Peking zijn. De Amerikaanse afvaardiging wees er direct op dat Tsjen Ji's woorden bevestigden wat de V. S. al lange tijd zeggen, name lijk dat China een „agressief" en „oorlogszuchtig" land is, dat niet in de V. N. thuishoort. In antwoord op een vraag over de verhouding tussen de V. N. en Peking zei de Chinese minister, dat communistisch China alleen op vier voorwaarden bereid is tot de volkerenorganisatie toe te treden. In de eerste plaats zou den de vertegenwoordigers van Formosa moeten verdwijnen. Daarnaast zou de resolutie van 1950, waarin communistisch China als f,aanvaller" in Korea werd veroordeeld, moeten wor den ingetrokken. In een nieuwe resolutie zou moeten worden er kend, dat de V. N. zich destijds hebben vergist. Tenslotte zou het handvest van de V. N. volledig moeten worden herzien. Tijdens zijn persconferentie die ongeveer vier uur duurde, zei de maarschalk dat de V. S. Hong kong als een Amerikaanse basis gebruiken. Hij verklaarde dat China ver zekerd moet zijn van het succes van de tweede Afrikaans-Azia tische conferentie in Algiers, wil het hieraan zijn steun verlenen. Hij sprak de hoop uit dat meer Aziatische en Afrikaanse staten kernwapens zullen ontwikkelen op basis van „doe het zelf". Wat de toelating van Peking tot de V. N. betreft vond de Chi nese minister ook, dat alle onaf hankelijke landen moeten wor den toegelaten en alle „mario- netten-staten" uit de organisatie moeten worden gezet. In een felle aanval op de V. N. en secretaris-generaal Oe Thant verklaarde hij, dat beiden niets te maken moeten hebben met de Afrikaans-Aziatische conferen tie. De Verenigde Staten en de Verenigde Naties waren geheel gelijk. „Het hoofd van de V. N. is Amerika, niet Oe Thant". aldus Tsjen Ji. Het Philippijnse Rode Kruis heeft bekendgemaakt, dat tot dusver 107 lijken zijn geborgen van slachtoffers van de vulkaan uitbarsting op de Philippijnen. Men vreest evenwel, dat nog honderden slachtoffers onder de lava- en aslaag liggen. President Macapagai heeft gis teren over het Philippijnse eiland Taal gevlogen. De president gaf de politie opdracht dorpelingen, die naar het zwaar getroffen eiland willen terugkeren, tegen te houden, omdat deskundigen hebben gewaarschuwd dat er elk De vulkaan Taal op de Philip pijnen stoot een gigantische pad destoelwolk uit. ogenblik een nieuwe vulkanische uitbarsting kan plaats vinden. Macapagai gelastte de totale ontruiming van het kustgebied aan het meer, waarin de nog na- smeulende vulkaan is gelegen. De vulkaan op Taal heeft in de afgelopen 54 jaar niet ge werkt. Onderhandelingen over Viet nam blijven onmogelijk zolang de Amerikanen Zuid-Vietnam niet hebben verlaten. „Zelfs als zij van goede wil zijn, doen de genen die over bemiddeling pra ten, niets anders dan aan hel Amerikaans'- imperialisme diens ten verlenen". De maarschalk zei dat Chin niet bereid is zijn atoomgehe men te delen met de ontwikke lingslanden. „Geen enkel lan heeft deze kwestie nog te berd gebracht". Wanneer zij een ba sis-industrie eenmaal hebben kunnen zij gemakkelijk zelf atoombommen maken. „Wij hech ten zelf niet veel belang aan kernwapens. Als u honger hebt, kunt u geen atoombom eten; als u het koud hebt, kunt u zich nl^yget een atoombom kleden", Gespannen sfeer in Aden Nu de regering van de Britse kroonkolonie Aden opzij is ge schoven is de toestand daar ge spannen. Op deze foto zien we hoe de inzittenden van een auto gefouilleerd worden bij een weg blokkade. Het land zit potdicht, doch een Egyptische fotograaf slaagde erin via Jemen de kroon kolonie binnen te sluipen en weer weg te komen De Spaanse arbeider Francisco Toledo-Pernia is wegens moord op zijn vrouw tot vijf jaar een zame opsluiting veroordeeld. Hij heeft zijn echtgenote twe-: jaar geleden op een Ir :ie - ar 57 meter van de Eiffe ren g De beklaagde heeft alle id ontkend. Hij ;ic. vrouw zelfmoord had gepiéegü. Hij is veroordeeld op het getui genis van een paartje, dat tijdens de huwelijksreis eveneens de toren had-bezocht. Dit paartje verklaarde gezien te hebben dat Toledo-Pernia zijn vrouw over een balustrade tilde en naar be neden wierp. Woensdag, de laatste dag van het koninklijk bezoek aan Cura sao, hebben koningin Juliana en prins Bernhard een aantal pro jecten bezichtigd, die verband houden met het economisch en maatschappelijk leven op dit -iland. .llereerst gingen zij naar de dienst van openbare werken, waar ondanks het betrekkelijke vroege uur al een aantal moe ders en kinderen stond te wach ten om hen met een „leve de koningin" en „leve de prins" te begroeten. Het hoofd van de dienst, ir. P. C. de Man, vertelde over de plan nen van Curasao, aan de reali sering waarvan al begonnen is of rog begonnen moet worden. De E.E.G. heeft drie projecten geaccepteerd. Over andere is nog overleg gaande. De vaste brug over de Sint Annabaai (totale kosten met wegenaanleg 25 mil joen gulden Ant. courant) kun nen begin 1968 gereed komen. De toegang naar de havens zal ge schikt worden gemaakt voor schépen Van 90.000 ton, te finan cieren door de E.E.G. Ook wil men in de periode tot 1972 ruim 7000 volkswoningen bouwen, alsmede een achttal scholen, deels door de E.E.G., deels door Nederland te finan- „Wij moeten de Indiase reac tionairen ernstig waarschuwen. Zij moeten al hun infiltraties en provocaties in het grensgebied staken. Het is ons goed recht de verdediging van onze grens te versterken en onze territoriale integriteit en onze soevereiniteit te beveiligen. De Indiërs zullen verantwoor delijk worden gesteld voor de gevolgen van hun voortdurende strooptochten", zo schrijft de Ta- Koeng Pao (regeringskoerier) in een hoofdartikel, dat door het persbureau Nieuw China is ver spreid. Hec blad vervolgt: „De India se reactionairen moeten het Chi nese volk alles teruggeven wat zij het hebben ontnomen de dan 92.000 vierkante km Chinees grondgebied". Het blad beschuldigt India van het ontketenen van een nieuwe anti-Chinese campagne. India hoopt op deze wijze wa pens, levensmiddelen en dollars van Moskou en Washington te krijgen. „Maar wat de hulp van de imperialisten en moderne revisionisten ook zal zijn, het zal de Indiase reactionairen niet kunnen redden. Zouden zij zich de tragische nederlaag tijdens grensbewoners en het vee. China behoudt zich het recht voor zelf het vraagstuk op te lossen van de bezetting door India van meer hun grote aanval op China ip 1962 niet meer herinneren?" zo bestuit het blad. Premier Sjastri van India heeft naar aanleiding van de jongste resolutie van de veiligheidsraad gezegd dat de Indische troepen de opdracht hebben zich te ver dedigen wanneer zij worden aan gevallen. India had de bestands- voorstellen van de Veiligheids raad wel onvoorwaardelijk maar niet eenzijdig aanvaard, zo ver klaarde hij. Zoals bekend, stelde de Vei ligheidsraad de eis dat het be stand tussen India en Pakistan wordt nageleefd en dat de strijd krachten van beide landen wor den teruggetrokken op de posi ties die zij vóór de vijandelijk heden innamen. Een Indiase woordvoerder heeft gezegd dat de Pakistanen de stad Khem Karan ten zuidwesten van Amritsar in de Pensjaab in brand heben gestoken. De woordvoerder zei dat het vuur gedurende een gehele nacht was gezien. Khem Karan werd eerder deze maand door de Paki stani veroverd. Ook in vier door de- Pakistani bezette dorpen in de omgeving van Akhnoer in Kasjmier waren branden gezien. eieren. Er zijn ook bij de E.E.G. plannen ingediend en gelden aangevraagd voor de verbetering van de luchthaven, aanleg van wegen, een centrale markt, een parkeerterrein aan het Waaigat, dat ten dele zal worden gedempt en er bestaan plannen voor een onderzoek naar de landbouw kundige mogelijkheden op Cura sao, aldus ir. De Man. ■Het bleef niet alleen bij pra ten: koningin en prins reden over een reeds gereed gekomen toegangsweg naar de plaats, waar aan de Pundazijde de brug over de Annabaai zal beginnen. Tijdens een rondrit werd een bezoek gebracht aan het jeugd- verkeerspark, dat enige maanden geleden aan de vereniging veilig verkeer werd aangeboden door de SheP-raffinaderij. Het volgend bezoek gold de mijnmaatschappij Curacao, waar het gezelschap om onverklaar bare reden twintig minuten te vroeg aan de poort arriveerde. Bij de mijnmaatschappij had men hierop niet gerekend, zodat op dat ogenblik verscheidene per soneelsleden en hun vrouwen nog druk bezig waren de laat ste hand aan ltun toilet te leg gen. In allerijl werd iedereen ge- arlarmeerd. De afstand van ue poort naar het clubhuis, waar de konink lijke gasten begroet zouden wor den, is nogal lang zodat, toen de auto met het vorstenpaar ver scheen, aan niemand te zien was dat men een benauwd kwartier tje achter de rug had. Na de gasten te hebben be groet, gaf directeur Heywood een beschrijving van de gang van zaken in zijn bedrijf. Ook bekeek het gezelschap een ten toonstelling van fosfaatmonsters in verschillende stadia van ont ginning tot verscheping. De ko ningin bewonderde enkele op gegraven potscherven, die In diaanse tekens droegen. De oudste werknemer van de onderneming, de heer L. Can- negieter, bood de vorstin een stuk fosfaat in de vorm een op een houten voestuk bevestigde druiventros aan. Het geheel was in een mahoniehouten doos ge plaatst. Bij de rondgng over het ter rein beklommen de auto's de Tafelberg waar koningin en prins van een platform van een uniek uitzicht over Curasao kon den genieten. Havenuitbreiding Antwerpen Antwerpen: Op het grondgebied van Zandvliet en BerendrecKt, u)clke gemeenten bij Antwerpen zijn gevoegd, nadert de grootste sluis ter wereld haar voltooiing. De lengte tussen de sluisdeuren bedraagt 500 meter, de breedte 57 meter en de muurhoogte 27 meter. De sluis kan schepen van 100.000 ton schutten. „Mijnheer Buis. kijk nu toch", zei een geestdriftig meelevende koningin tot filmoperateur Buis van Polygoon-Profilti, toen zij en prins Bernhard bij de jacht club Brakkeput. aan het Spaanse water waren geai-riveerd. Zeven lieftallige jongedames, op hun waterski's door een speedboot voortgetrokken, openden daar een show. Zij scheerden naast elkaar en met vlaggen in de hand over het water. De konin gin was er blijkbaar, voor be vreesd dat operateur Buis dit fleurige schouwspel zou missen, niet wetend dat deze scène door een tweede operateur van Poly goon, die op een andere plaats stond, wex-d gefilmd. Onder het genot van een ape- ratief volgde toen een vloot- schouw, waarbij koningin en «rins kennis konden nemen van het watersportleven op Curacao. Men ging hierna aan het door het bestuurscollege van Curasao aangeboden noenmaal. ff

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1