Gemeenteraad van Zaamslag GEMEENTEBESTUUR BINDT STRIJD AAN TEGEN BROM FIETS LAWAAI Afscheid van gemeente secretaris Kusee Eedsaflegging nieuwe gemeente secretaris Maai zelf uw4offie! lekkere koffie... DERTIG JAAR RAADSLID VAN DE GEMEENTE ZAAMSLAG Tl Woensdag 29 september 1965 DF VRITE ZEEUW Het gemeentebestuur van Zaam slag is het geknal van de nozem brommers beu. In de raadsverga dering van maandagmiddag werd een voorstel aangenomen dat be oogt dit naargeestige lawaai zo veel mogelijk te beteugelen. Het zal voortaan verboden zijn in de open lucht motoren van bromfietsen in werking te heb ben anders dan voor het berijden ervan en langer dan voor het wegrijden noodzakelijk is. Bovendien zal het voortaan verboden zijn doelloos heen en weer te rijden ot rond te rijden of zo te rijden dat zonder rede lijk doel eenzelfde weg met kor te tussenpozen bij herhaling wordt bereden. Dit lijkt een besluit dat toe te juichen valt en dat navolging ver dient. De politie kan thans in Zaamslag optreden om de trom melvliezen van het weerloze pu bliek tegen motor-geluidsorgiën te beschermen. De heer H. de Feijter was met dit voorstel zeer in zijn sas: Het is een goed idee, zei hij, de jeugd is tegenwoordig tê baldadig. Het voorstel werd verder zonder discussie aangenomen. DF ZEGAM De gemeente Zaamslag zal toe treden als aandeelhoudster van de „Zegam". De raad had geen be zwaren. Wel ried de heer L. F. Florussen een streng toezicht aan od de wegen. De heren van de „Zegam" gaan niet zacht te werk. zei hij. Voorts wilde hij weten, of in de 24 in aanbouw zijnde wonin gen direct de leidingen gelegd wor den. Hiernaar zal worden gestreefd, antwoordde de voorzitter. „Zaamslag had nog nooit gas, het zal een uitkomst zijn. Gas is voordeliger. Hopelijk profiteert Zaamslag dit keer mee van de grote buit," aldus het oordeel van de heer De Feijter. Met de aanleg van een gedeelte van de gastransportleiding van Axel naar Zaamslag zal binnenkort worden begonnen. Verder wordt ernaar gestreefd volgend jaar met het distributienet Zaamslag te be ginnen. De leiding van de kom 7.aamslag zal worden doorgetrok ken naar Vogelwaarde. Daarna komt Reuzenhoek aan de beurt. Othene zal uit Terneuzen worden bevoorraad. Of er met de gasdistributie ook onrendabele gebieden zullen ont staan. "Sèn de voorzitter de heer Dekker niet meedelen. Zaamslag neemt deel met zes aandelen, één voor elke 500 inwo ners op 1 januari 1965. Als gemachtigde die de gemeen te op de vergaderingen van aan deelhouders kan vertegenwoordi gen, werd aangewezen burgemees ter J. van Wijk en als plaatsver vanger wethouder F. de Koeijer. Voor het te bouwen regulateurs- gebouwtje is ongeveer 350 m2 van bet industrieterrein in de Polder straat gereserveerd. BENOEMING GEMEENTEWERKMAN Op de oproep van sollicitanten naar de betrekking van gemeente werkman waren zeven sollicitaties ingekomen. Nummer 1 van de voordracht, de heer H. van Arent- hals, werd met 9 van de 11 stem men benoemd. Zonder discussie of hoofdelijke stemming besloot de raad tot in standhouding van de openbare schooi. Het aantal leerlingen be draagt thans 15. Het minimum aantal dat voor de instandhouding wordt vereist, is 8. Het plan tot herziening van het uitbreidingsplan in onderdelen werd vastgesteld. De heer Florussen vond het een bezwaar dat aan de Veerstraat maar één uitgang was geprojec teerd. De mogelijkheid voor een twee de uitgang is opengelaten. De op lossing is maar tijdelijk, kreeg hij ten antwoord. „Tijdelijk?" zei de heer Florus sen, „dat is zoeken". Het bevolkingsregister van de gemeente wordt gemechaniseerd. De raad gaf zijn fiat aan een kre diet van 2567. „Brengt dit bezuiningen mee?", wilde de heer De Feijter weten. „Niet alleen in geld, maar de snellere en doelmatige werkwijze geeft een enorme tijdsbesparing", antwoordde de Voorzitter. „GAMMEL" B, en W. wilden ook een krediet van ƒ20.000 voor het opknappen van de raadszaal en de burgemees terskamer. De heer Florussen vond het wel nodig dat de raadszaal opgeknapt werd, maar de verfraaiing van de burgemeesterskamer kon in zijn ogen geen genade vinden. Die ziet er nog goed uit, vond hij, maar cie secretariskamer is „een gammele boel". In de burgemeesterskamer, zo legde de Voorzitter uit, zijn de muren gescheurd, de zwammen komen er door. En zou een tapijt vloerbedekking ter vervanging van het oude linoleum zo'n overbodige luxe betekenen? De burgemeester moet toch een representatieve ont- vanekame» hebben? Dit jaar wordt ook de secreta riskamer opgeknapt. De bedragen die voor 1963 en 1964 op de be groting voor onderhoud staan, zijn nog niet besteed. De meubels zijn besteld en met de verdere stof fering en het schilderwerk komt deze winter alles rond. OPNIEUW TERNEUZEN. In een vorige vergadering had de heer Van Hoeve gevraagd, hoe het mogelijk was dat de gemeente Terneuzen een jachthaven te Othe ne op het gebied van Zaamslag had aangelegd. Nu is er intussen, zo betoogde hij, een afvalwaterlei ding van de Mr. Haarmanweg naar Othene gelegd. Hij verzocht hier omtrent opheldering te vragen bi; het gemeentebestuur van Terneu zen. Het haventje ligt op Terneuzer.s gebied. Wel is er naar Zaamslags grondgebied een kleine verbinding doorgegraven, zei de Voorzitter. Van de afvalwaterleiding was hem niets bekend. KABEL ONDER RIJWIELPAD? „De P.Z.E.M. gaat midden op het pas aangelegde rijwielpad in de Axelsestraat een kabel graven", aldus een verontruste heer Florus- „Dat kan ik mij haast niet voor stellen", zei de Voorzitter. „De kabel wordt gelegd tussen het rij wielpad en de weg." Aan het eind van de vergadering heeft de heer J. W. Kusee afscheid genomen als gemeentesecretaris. De bser Kusee is per 1 oktober benoemd tot griffier van het wa terschap Axeler Ambacht. Vorig jaar 3 april vierde de secretaris rijn zilveren ambtsjubi- igin van dit jaar het verzoek kreeg om in eerste instantie en tijdelijk te willen meewerken aan de admi nistratieve opbouw van het Axeler Ambacht. Naarmate de heer Kusee in het werk ingroeide, begon het heer Kusee in de harten der Zaam- slagse bevolking inneemt. Uw war me genegenheid, uw behoefte aan vertrouwelijkheid, uw persoonlijke belangstelling waren, zijn en blij ven ons dierbaar. De balans van Burgemeester Van Wijk overhandigt het geschenk van de gemeente Zaamslag aan de heer Kusee. leum. Hem werd toen door het ge meentebestuur en de Zaamslagse bevolking een grootse hulde ge bracht, waaruit bleek welk een be langrijke plaats de jubilaris in de Zaamslagse gemeenschap inneemt. In zijn toespraak waarmee bur gemeester Van Wijk zich tot de scheidende funktionaris wendde zei hij zich te kunnen voorstellen met welke gevoelens de heer Ku see de achter zich liggende periode had doorleefd. Voor zichzelf noem de hij dit de „zwart-wit" periode. Van meerdere kanten werden de secretaris bij zijn 25-jarig jubileum vele goede jaren als secretaris van Zaamslag toegewenst. Voor wat dit eerste betreft de vele goede jaren blijft de wens van kracht, aldus de burgemeester, maar het laatste zal binnen enkele dagen aan deze wens ontvallen. Wanneer dit vorig Jaar was voorspeld, zou het als ongeloofwaardig en niet denkbaar gekenschetst zijn. Nie mand en zeker de heer Kusee zelf niet had toen kunnen bevroeden, dat er een tijd zou komen dat hij vrijwillig het dienstverband met de gemeente Zaamslag zou verbreken. De heer Kusee heeft het zelf nog niet vermoed toen hij aan het be- fundament van het secretariaat kleine scheurtjes te vertonen. F.r kwam twijfel in zijn hart en. aldus de burgemeester, twijfel kan het hechtste fundament slopen. Toen de secretaris van verschil lende zijden werd benaderd met de vraag of hij niet in aanmerking wenste te komen voor de funktie van griffier van het waterschap, liet deze aanvankelijk een duide lijk „neen" horen. Pas op de laat ste dag, die voor de sollicitatie openstond, reageerde hij positief. U had toen de zwarte periode, waarin een mens zich afvraagt wel goed te hebben gehandeld, bereikt, waarin hoop en twijfel om de beurt de overhand krijgen. De burgemeester zei te weten hoe zwaar het idee de gemeente administratie in andere handen over te moeten geven, de heer Ku see had beziggehouden. Deze strijd siert U en getuigt dat U niet over één nacht ijs bent gegaan. De burgemeester wilde als tolk van het gemeentebestuur en per soneel optreden om de heer Kusee van harte met zijn promotie geluk te wensen. De burgemeester releveerde de grote plaats die de persoon van de het werk van de scheidende secre taris vertoont welhaast uitsluitend een creditzijde. Wij zien nu uit ons midden vertrekken een vertrouwd raadsman, een humaan chef, een goed vriend en een bekwaam amb tenaar. Verheugend noemde de burgemeester het, dat het gezin Kusee in Zaamslag blijft wonen. De periode waarin de heer Kusee thans verkeert, noemde de heer Van Wijk de witte periode: een geheel nieuw arbeidsterrein, vrij wel nog een onbeschreven blad pa pier. De burgemeester eindigde zijn toespraak aldus: De gemeente Zaamslag laat U nu heengaan met volstrekt dankbare gevoelens en met als tastbare uiting daarvan een werkstuk van de kunstschilder Pieter de Bodt. Wij hopen, dat wanneer U naar dit schilderstuk kijkt, U getroffen zult worden door de schoonheid ervan en dat U daarbij ook nog eens zult terug denken aan de mooie periode in uw leven die U thans afsluit. De burgemeester overhandigde hierna het fraaie schilderij aan de heer Kusee. Namens de raadsleden werd het woord gevoerd door de heer A. J. de Visser. Hij noemde dit afscheid voor de secretaris niet licht. Im mers de heer Kusee neemt thans afscheid van een ambt dat hij in dertijd intens begeerde en waar hij geheel in opging. De heer De Vis ser zei zich nog goed te herinneren hoe er destijds bij de benoeming van de heer Kusee enige bedenking was wegens diens jeugdige leeftijd. B. en W. en de raadsleden en allen met wie hij samenwerkte voor al de hartelijkheid en het in hem ge stelde vertrouwen. Ook het gemeentepersoneel be trok hij in zijn dank. Ik kan hier over niets anders zeggen, dan dat het goed geweest is. De heer Kusee sprak zijn vol doening uit over de benoeming van de heer Haak als zijn opvolger. Hij sprak verder de hoop uit, dat de banden van vriendschap en harte lijkheid die onderling zijn gelegd met bestuurders, de ambtenaren en de ingezetenen, al wordt nu het ambtelijk contact verbroken, zullen blijven bestaan en niet alleen per soonlijk, maar ook van huis tot huis. Na het afscheid van de heer Kusee volgde de eedsaflegging van de nieuwe gemeentesecretaris, de heer J. J. Haak. De burgemeester richtte hierna het woord tot de heer Haak en wenste de nieuwe funktionaris suc ces bij de vervulling van zijn taak. De heer Haak sprak de hoop uit, dat het door de burgemeester ge sprokene volledig in vervulling mocht gaan. Hij dankte voor de Na de beëdiging feliciteerde burgemeester Van Wijk de heer Haak. De koffieboon is de allerbeste bewaarplaats voor aroma, geur en smaak. Laat de bonen daarom Keel, tot vlak voor het zetten - en maal dan zelf uw koffie. Neem Douwe Egberts koffie, want dat is altijd verse koffie. Alle goede kwaliteiten van koffie komen dan volledig tot hun recht! 'De hierboven afgebeelde bijzonder goede cn veilige elektrische DE. koffiemolen is verkrijgbaar voor 3000 punten, verpakt bij D.E. koffie, thee en Moccona. FIJNE DESSERT 250 g 2.06 ROODMERK 2502 1.82 Deze verdween echter spoedig, toen men waarnam, hoe de heer Kusee de zaken op even bekwame wijze als zijn voorganger waarnam. Wij kunnen het waterschap met hun keuze feliciteren. Hij wenste de heer Kusee het beste in zijn verdere loopbaan. De heer Kusee zei in zijn dank woord bij zijn jubileum niet te heb ben kunnen denken, dat hij thans afscheid zou nemen. De faktoren die hem hebben doen besluiten van funktie te veranderen, zijn verschil lend. De nieuwe funktie trok hem aan, omdat het hierbij ging om de opbouw van een geheel nieuwe administratie met allerlei proble men, maar ook juist door de nieuwe opzet met veel mogelijk heden. De promotie speelde ooi: een rol, maar nadrukkelijk wees de heer Kusee de veronderstelling va" de hand als zou hij op de vlucht zijn gegaan in verband met de her indelingsplannen. „Mogelijk heeft het wel een beetje meegewogen. |maar dan toch op een heel achter ste plaats". De scheidende funktionaris bracht dank aan het college van medewerking bij zijn benoeming en hoopte dat de samenwerking met de gemeenteraad vruchtbaar zou zijn in het belang van de gemeen te Zaamslag. Hij sprak verder over „het van hogerhand ontworpen plan, dat de gemeente Zaamslag eenvoudig van de kaart wegveegt als zelfstandige gemeente en de inwoners toebedeelt aan gemeenten waartoe men blijkens overduidelij ke uitspraak van praktisch de gehe le bevolking niet wenst te behoren. Ik kan dit niet anders aanvoelen als onrechtvaardig en bovendien ondemocratisch. Ik zie het dan ook als een van mi.in voornaamste taken er aan mede te werken dit voor de gemeente Zaamslag zo funeste plan te bestrijden en zo mogelijk te verijdelen." De heer De Fei.iter zeide dat het hem namens de collega's-raads leden een groot genoegen was de nieuwe secretaris welkom te mo gen heten. Hij zei te hopen, dat de nieuwe secretaris evenals zijn voorganger 25 jaar zijn ambt zou mogen vervullen. „Ondanks de herindeling", voegde hij er aan toe. herindeling" voegde hij er aan toe. Links de heer H. de Feijter, rechts de heer A. J. de Visser. Niet alleen in het teken van afscheid stond de vergadering die de raad van Zaamslag maan dagmiddag hield, maar ook in het teken van de herdenkingen. Alvorens met de agenda te be ginnen wilde burgemeester J. van Wijk nog een punt hieraan toevoegen. Het was n.l. dertig jaar geleden, dat de heren A. J. de Visser en H. de Feijter wer den gekozen als lid van de ge meenteraad. De burgemeester wilde even bij dit niet alledaagse feit stil staan en zei dat het niet vaak voorkomt, dat de gemeenschap op deze wijze zo lang wordt ge diend. In een tijd van crisis en oorlogsdreiging kwamen beide heren in de raad. Tijdens de be zetting werden de gemeentera den opgeheven, maar na de be vrijding kwamen beiden erin te rug en zij hebben de periode van herstel en opbouw mogen mee maken. Burgemeester Van Wijk sprak de hoop uit, dat de beide heren nog tal van jaren deze mooie taak zullen mogen vervullen. Als herinnering aan deze mijlpaal kregen-de twee jubilerende le den elk het fotoboek „Ontwor steld Land" ten geschenke. Het was in het dertigjarig lid maatschap van de raad de 164ste raadsvergadering die de heren De Feijter en De Visser bijwoon den. NEDERLANDERS IN TREK Volgens gegevens van het bu reau voor de statistiek van N oordrijnland-W estf alen zijn de Nederlanders en Italianen de meest gevraagde huwelijks kandidaten van Duitse meis jes. Van de 6700 huwelijken die in 1964 tussen Duitsers en bui tenlanders werden gesloten was de 1 ruidegom in 478 ge vallen NederLander. Verder waren er 763 Italianen, waarna Cle Oostenrijkers volgden met 389. Ook bij de mannelijke Duitsers ■was Nederland bijzonder in trek. In 1964 trouwden 989 Duitsers namelijk met een Nederlands meisje.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 3