Provinciaal nieuws KAAS OM KAAS De misdaad van Richard loss Amerikaanse rechter schakelde openbare aanklager uit Terneuzen Breskens Philippine Sas van Gent Sluis Da's brood op jonge kaas op oude kaas op brood Zaamslag GEMEENTEBESTUUR VAN TERNEUZEN VERRAST MET FRAAIE FOTO'S Pagina 2 nit vniTF 7.1'i'UW Woensdag 29 september 1965 Bevorderd Bij besluit van de staatssecre taris van financiën is, gerekend met terugwerkende kracht van 1 februari 1965 af, bevorderd tot ad'junct-commies van 's rijks be lastingen de heer J. L. P. Michiel- sen, werkzaam ter inspectie der directe belastingen te Terneuzen. Gouden bruidspaar L. Breepoel—d'Hert in „De Blide" Het eerste „grote" feest dat in het nieuwe nog niet officieel geopende bejaardentehuis „De Blide" zal plaats hebben, wordt op donderdag 7 oktober a.s. ge vierd, als de heer en mevrouw L. Breepoeld'Hert hun gouden huwelijksfeest vieren. De heer Breepoel (71) werd in Axel geboren, maar woont al sinds zijn huwelijksdag (7 ok tober 1915) in Terneuzen. Hij heeft er altijd gewerkt en wordt dus door zijn vele vrienden en goede relaties als een echte Ter- neuzenaar beschouwd. Zijn vrouw (eveneens 71) is in Terneuzen geboren en heeft er ook altijd gewoond. Zoals wij reeds opmerkten, zal dit gouden feest in „De Blide" worden gevierd. Zij hebben er kortgeleden hun intrek genomen en voelen zich er al lang en breed 'thuis. Niet te verwonderen als het a.s. gouden echtpaar met trots en voldoening de twee ka mers toont, waarover het de be schikking heeft. Ruim, praktisch ingericht, met een groot raam waardoor zij een mooi uitzicht hebben; aan de ene zijde op de Axelsestraat en van hun slaap kamer op al het nieuwe dat in Terneuzen verrijst en in de verte de zeeschepen op de Wester- schelde. Zij hebben het er goed naar hun zin. De verzorging kan niet beter zijn en in de rekreatiezaal kunnen zij de nodige gezelligheid en ontspanning vinden. Het is de bedoeling dat de bewoners („De Blide" is ongeveer volbezet) op de dag zelf in de feestvreugde delen. De heer Breepoel werkte ja renlang in de sloperij-Van Eer denburg, die later de sloperij Vermast werd. In 1937 ging hij zelfstandig werken en later tot 1958 bij de firma Klaassen en Jansen te Axel. Toen brak de pensioengerechtigde leeftijd aan. Het echtpaar had vier kinde ren, waarvan één zoon bij de marine in 1942 in Schotland om het leven kwam. Deze gebeurte nis werpt nog altijd een schaduw op het leven van beiden. Zij hebben wel het graf van hun zoon een paar maal kunnen bezoeken. Enkele maanden ge leden werd hij te Londen op nieuw bijgezet op een kerkhof waar nog meer omgekomen Nederlandse militairen liggen begraven. De Stichting 1940-1945 heeft al de familiebetrekkingen van deze soldaten een welver zorgde en passende overtocht mogelijk gemaakt. Op deze wijze kon ook mevrouw Breepoel deze plechtigheid bijwonen, waar zij uiteraard dankbaar voor is. Volgende week is het dus feest in „De Blide". Niet alleen zullen de medebewoners hun mede leven tonen, de familie Breepoel heeft veel goede vrienden die deze gebeurtenis zeker niet zon der meer zullen voorbij laten gaan. Ook wij wensen hun bij voor baat van harte geluk in de hoop dat zij nog heel veel jaren in goede gezondheid bij elkaar mo gen blijven. Hondenshow Maandag 4 oktober is het die rendag. Hoewel het vanzelfspre kend voor de echte dierenvriend elke dag „dierendag" is, valt het ons inziens niettemin toe te jui chen, dat getracht wordt een maal per jaar, het dier centraal in die schijnwerper te stellen. Ook de afdeling Zeeuws-Vlaanderen van de Nederlandsche Vereeni- ging tot bescherming van dieren is zich hiervan bewust. Evenals 't vorig jaar organiseert zij op zaterdag 2 oktober a.s., aanvang des middags 2 uur, een honden show, welke zal worden gehou den in de open lucht en wel op 't terrein begrensd door Rozen-, Geranium- en Azaleastraat. Hoewel deze show vorig jaar eveneens gehouden in voornoem de bloemenbuurt, zéér succesvol is verlopen, kleefden er, ook vol gens het oordeel van de organi satoren, toch nog enkele schoon heidsfoutjes aan de organisatie. Met name betrof dat de onvol doende afzetting van het terrein. Dit jaar zal getracht worden ook dit euvel te voorkomen. Tevens zullen enkele zitplaatsen gereser veerd worden, vooral van belang voor de wat oudere deelnemers en deelneemsters. Aan deze hondenshow kan worden deelgenomen met honden, die de minimum, leeftijd van zes maanden bereikt hebben, a rai- son van 1,per dier. Wel moe ten de deelnemende, honden zijn ingeënt tegen de hondenziekte. De tot de vijf keurmeesters be horende dierenarts zal hier spe ciale aandacht aan wijden. Belangrijk is de mededeling, dat niet het ras, doch de verzor ging van de hond, dus diens kon- ditie, door de jury op deze show centraal gesteld zal worden. Dit impliceert dus, dat ook met niet- rashomden kan worden deelge nomen. Diverse fraaie prijzen zijn beschikbaar gesteld. Inschrij- vingskaarten kunnen van heden afgehaald aan de volgende adres sen; Dahliastraat 6, Lievenstraat 2, Julianastraat 17 en le De Feij- ter.straat 5 (telefoon-01150-2670). Aan alle deelnemers zal een gedrukte kaart worden uitge reikt met enkele beknopte, doch nietemin belangrijke aanwij zingen nopens de verzorging van de hond. Voor de organisatoren, die reeds heel veel voorbereidend werk verzet hebben, zal een mas sale deelname een grote voldoe ning zijn. De g ;meenterftacl vergaderde De raad der gemeente Bres kens vergaderde onder voorzit terschap van burgemeester J. Eekhout. Naar aanleiding van het aan besteden van bestratings- en rioleringswerken voor de ratio- bouw, welke gegund werden aan de fa. P. Mollet te Hoofdplaat voor ƒ64.360,vroeg de heer Vergouwe hoever het stond met het overleg van de ratiobouw in zake de aanvangsdatum. Kan er toch op tijd worden begonnen? Wethouder Zegers zei dat er overleg met het bouwteam is geweest en dat de datum van 15 september is verschoven naar 1 november. Het bouwfonds voor Neder landse gemeenten had verzocht voor P. Jongman zekerheid te stellen voor betaling van rente' en aflossing voor een bij het bouwfonds opgenomen lening voor het bouwen van een woning aan de Karei Doormanlaan. De leden van de raad zullen voor het bijwonen van een ver gadering of commissievergade ring een presentiegeld ontvan gen van resp. 20,en 10, Naar aanleiding van het ver lengen van de vergunning tot het inrichten en gebruiken van het badstrand te Breskens spra ken de heren Luteijn en Cam- bier hun bezorgdheid uit over de afname van dit strand. Wordt hieraan iets gedaan, wilde de heer Luteijn weten. De heer Cambier herinnerde aan de uit spraak van rijkswaterstaat bij het aanleggen van het duin dat dit beter zou voldoen dan een dijk. Wethouder Zegers zei dat rijks waterstaat nu toch van het duin een dijk heeft gemaakt door het aanbrengen van betonblokken. Reeds diverse malen is met de rijkswaterstaat contact opgeno men. Men is bezig deze kwestie te bestuderen. Vermoedelijk zal er aan de oostzijde van de veer haven zand bij gespoten worden. Bij de gemeentelijke woning aan de Langeweg zal een garage worden gebouwd waarvan de kosten 2600,bedragen. Na het gereedkomen zal de garage aan de huidige bewoner worden ver huurd voor 17,50 per maand. Op voordracht van de korfbal vereniging B.K.C. werd de heer C. Vergouwe benoemd tot lid van de beheerscommissie der sport-, velden in plaats van de heer Van Engelenburg. Fanfare naar België Voor de derde achtereenvol gende keer werd ook dit jaar de plaatselijke fanfare „St. Cecilia" uitgenodigd het muziekfestival, onderdeel van de grote bierfees ten van Wieze in België, bij te wonen. „St. Cecilia" zal op dit door een der grootste brouwerijen van België op touw gezette één week durende feest a.s. zondag te gast zijn. Bezichtiging bejaardentehuis Op zondag 10 oktober a.s. zal het algemeen bejaardentehuis „De Redoute" te Sas van Gent van 15.00 tot 17.00 uur ter be zichtiging voor de bevolking van Sas van Gent zijn opengesteld. Opening bejaardentehuis Zoals wij reeds eerder bericht ten, zal het algemeen bejaarden tehuis „De Redoute" te Sas van Gent vrijdag 8 oktober a.s. offi cieel worden geopend. Om 15.00 uur zal men beginnen met het openingsprogramma, waarbij on der meer het woord zullen voe ren mr. B. A. van Schaik, voor zitter van de Nederlandse Cen trale voor huisvesting van be jaarden; de Commissaris der Koningin in de movincie Zee land, mr. J. van Aartsen, die tevens de opening zal verrichten; de heer H. F. Kok, voorzitter van de stichting Algemeen Bejaar dentehuis te Sas van Gent. Vogeltentoonstelling De vogeltentoonstelling, die elk jaar door de Vereniging van Sas- se Vogqjvrienden wordt georga niseerd, wordt gehouden op 16 januari 1966. In verband hier mede heeft men een grote loterij op touw gezet met als hoofdprijs een koelkast. Laatste vlucht De postduivenhoudersvereniging „Recht voor Allen" besloot het vluchtseizoen 1965 met een lijd- vlucht uit Philippine. Om de minuut werd daar een duif ge lost met het volgende resultaat: 1.' J. Moens, 2. P. Maenhout, 3. A, van Haneghem, 4. J. Wage, Da's héle andere kaas Da's een sneetje (Adv.) het verbruik van boter en margarine Het produktschap voor mar garine, vetten en oliën heeft meegedeeld dat in Nederland in de eerste helft van dit jaar 121.101 ton margarine is ver bruikt tegen 117,111 ton in de overeenkomstige periode van 1964 Het gebruik per hoofd van de bevolking bleef ongewijzigd op 19,77 kilo. Aan de hand van gegevens van het produktschap zuivel maakt het produktschap bekend, dat het boterverbruik is verminderd van 29.339 ton in de eerste zes maanden van 1964 tot 24.768 ton in het eerste halfjaar van 1965. Het boterverbruik per hoofd van de bevolking nam af van 4,86 kilo tot 4,21 kilo. KONING BOUDEWIJN LIJDT AAN HEUPJICHT Koning Boudewijn van België zal een medische behandeling moeten ondergaan voor een lich te aanval van heup jicht, aldus is maandag door het paleis in Brus sel medegedeeld. De Belgische vorst zal enkele dagen zijn kamer moeten houden. Koningin Fabiola heeft een be zoek aan een naar haar genoemd kindertehuis in Mechelen aan de Maas moeten uitstellen. Volgens een officiële mededeling houdt dit verband met een geval van besmettelijke ziekte in het tehuis. Wegomlegging In verband met herbestrating in de Ridderstraat en in het aan sluitende deel van de Nieuw- straat op de Rijksweg is het rij- verkeer gedeeltelijk omgelegd. Gebruik moet nu worden ge maakt van de Oude Kerkstraat, Nieuwstraat en Hoogstraat. In de Ridderstraat wordt o.m. een nieuw trottoir aangelegd. Autoially De regionale autoclub W.Z.A. organiseert 10 oktober a.s. de jaarlijkse Belfortrallye met als inzet het wisselschild, beschik baar gesteld door het gemeente bestuur van Sluis. Het is een oriëntatierit met foto-afwijking. De lengte be draagt 10 km en de gemiddelde snelheid is vastgesteld op 30 km per uur. De start vindt 's middags om 2 uur plaats op de Markt te Retranchement en 's avonds wor den in cafetaria „Het Hoekje" de prijzen uitgereikt. Eindexamen Klokkenberg Dezer dagen slaagden de da mes E. H. Kusee en A. C. de Vos alhier voor de volledige bevoegd heid aan de christelijke kweek school „De Klokkenberg" te Nij megen. Hartaanval bij vechtpartij Een vechtpartij tussen twee broers in Sittard is de oorzaak van een dodelijke hartaanval van een derde broer. Het slachtoffer is de 46-jarige V. uit Sittard, die in een café twee van zijn vech tende broers wilde scheiden. Toen hij naar buiten liep zakte hij op het trottoir ineen en over leed. Nieuw werkpak voor bouwvakkers De „Stichting Verletbestrijding Bouwnijverheid" heeft een spe ciaal werkpak ontworpen voor bouwvakkers teneinde de bouw vakkers meer bescherming te geven tegen de wisselvalligheden van ons klimaat. Het pak bestaat uit een jak met binnenvoering en capuchon en een broek. Het is van sterk waterafstotende ka toen met dichte afsluiting aan mouwen en onderzijde. V.l.n.r.de heer C. H. Dirven, de heer C. Heeffer, wethouder De Vos, burgemeester Rijpstra, wethouder De Meijer en secretaris Van Pagee. In de periode van voorberei ding van de 5-meifeesten vatte het bestuur van de Foto-ama- teurelub Terne/uzen (F.A.C.T.) het plan op de leden te verzoe ken op die dag een aantal op namen te maken, waarvan er een serie aan het gemeentebestuur zou worden aangeboden. Het was die dag opvallend hoe veel mensen foto's van al die fes tiviteiten maakten. Het bestuur kreeg er 200 binnen en later wer den door deskundigen de 50 beste uitgezocht. Deze werden ver groot op formaat 18 x 24 cm en gisteren door de voorzitter en de penningmeester van F.A.C.T., de heren C. Heeffer en C. H. Dir ven, aan het gemeentebestuur aangeboden Voor die gelegenheid - waren burgemeester Rijpstra, de beide wethouders en de gemeen tesecretaris in de raadzaal aan wezig. De heer Heeffer vertelde hoe een en ander in zijn werk was gegaan, waarbij' er aan was ge dacht dat het gemeentebestuur dit zeker zou weten te waarde ren. Daarover bleek geen twijfel te bestaan. De heren waren verrast met dit fraaie geschenk en bur gemeester Rijpstra die een dank woord sprak, was van mening dat, gezien de kwaliteit van deze 50 foto's, er bepaald goede ama teur-fotografen bij F.A.C.T, zijn aangesloten. Voor de rechtbank in Hayne- ville, in de Amerikaanse staat Alabama, was een proces aan hangig gemaakt tegen Thomas Coleman, die ervan wordt be schuldigd di 27-jarige priester student Jonathan Daniels met een geweer te hebben doodge schoten. Daniels had, met anderen, be toogd voor opheffing der rassen scheiding in Hayneville. Dit had tot een incident geleid, waarbij het noodlottige schot viel. Cole man was daarop, wegens dood slag, in staat van beschuldiging gesteld. Richmond Flowers, procureur- generaal van Alabama, en zijn naaste medewerwers hadden ge poogd uitstel van het proces te krijgen. Zij wilden in de eerste plaats de tenlastelegging zodanig gewijzigd hebben, dat Coleman niet van doodslag, doch van moord zou worden beschuldigd. Een andere reden voor het nage streefde uitstel was dat een zeer belangrijke getuige, een rooms- katholieke priester, die 't dood schieten yan Daniels zou hebben gezien, niet kon worden gevon den. En tenslotte meenden Flo wers e.s. dat de openbare aan klager in Hayneville, waar de zaak dér rassenscheiding zozeer de openbare belangstelling ge niet, niet op een onbevooroor deelde behandeling zou kunnen rekenen. KERKNIEUWS Ned. Herv. kerk Bedankt voor Hoedekenskerke en Baarland ds. H. P. Bos, kandi daat te Bierum. Rico Bulthuis 23) Maar mevrouw Weber was weer terug in Holland en had niemand om tegen te praten en om haar Engelse ervaringen aan te vertellen. Ze schonk zich een hete kom koffie, wond de klok op en zette hem op de torenklok gelijk. Met moeite kon ze de be vende lichtlijnen van de wijzers door de regen onderscheiden. Het was ongeveer tien uur en te vroeg om naar bed te gaan. Ze zette de radio aan, ging terug naar de hall en nam de post van enkele dagen van het gaskastje, las nieuwsgierig de briefkaarten aan anderen en ging met haar eigen correspondentie en een handvol kranten naar de kamer terug. Om half twaalf werd er aan de deur gemorreld. Mevrouw We ber, die hier heimelijk op had zit ten wachten, ging met spoed naar de gang en begroette Eg- geling, die een klein beetje te veel gedronken had. „Ik was al een beetje in slaap gevallen op de bank", bekends mevrouw Weber, Het was te laat om dokter Hogendijk uit zijn bed te gaan trommelen, want de oude baas zou wel thuisgekomen zijn. Eggeling was dus de enige koffiegast en dankbaar, dat er dan toch tenminste één man in haar huis was, al zat die aardig te knikkebollen. Om twaalf uur verdween Eg geling naar zijn kamer en een kwartier later stapte mevrouw Weber in haar bed, doodmoe van de reis. Ze dacht er niet eens aan, dat ze de volgende morgen weer heel vroeg uit de veren moest en te laat er aan dacht dat er nog méér konden thuiskomen. En toen sliep ze. Veel later wist ze zich te herinneren, dat zij in haar dromen voor het grote en verlaten huis had rondge dwaald en toen niemand had ge vonden. De late Oktoberzon, waterig en achter een ijle sluier, scheen al in de kamer toen er gebeld werd. Mevrouw Weber was di rect klaar wakker. Daar heb je Nel, dacht ze. Met een kimono om ging ze naar het raam en zag de dienstbode staan. Ze tikte eèiis en Nellie keek naar boven. Toen de deur voor haar ge opend was, had ze een mondvol vragen, die door hun verband loosheid de hospita aan het lachen maakte. „Vooruit Nel", zei mevrouw Weber, „kom kind, doe je man tel uit. Brood snijden we niet, ga maar beschuiten rond brengen en thee". Nellie knoopte zich het werk- schort voor en zei, met 'n veilig heidsspeld tussen haar tanden, dat het leuk was, om weer terug te zijn. „Nee mevrouw, allenig... Het plan voor de beschuiten verviel, het was te vroeg. Me vrouw Weber kookte pap en roerde zingend in het pannetje. Mevrouw Weber keek in de hall op het bord met de schuifjes, waarop de bewoners konden aan geven, of ze thuiswaren of niet. Natuurlijk had Eggeling het te rugschuiven van zijn bordje weer eens vergeten. De dokter was thuis, een schrale oogst dus, wat haar deed uitroepen, dat ze er vanmorgen goedkoop afkwa men. Nellie nam de stofdoeken uit het mandje en met de zeil- veger ging ze naar boven. Ze zwabberde de kamers van me vrouw Haye en aaide eens over de neuzen van de Boeddhabeel den, plukte aan de kunstbloemen schoof de gordijnen open. Bij Galjaard tingelde ze met één vinger op de vleugel en bekeek het grote portret van Tine. De dokter was thuis en Eggeling ook, die mocht ze niet storen, dus eerst maar de kamer van Lucas. De deur was open, wat haar meeviel, omdat de meeste gasten hun kamers, tegen het verzoek van mevrouw Weber in, wel op slot zouden hebben gedaan. Dat de gordijnen ook hier dichtge schoven waren, was heel gewoon, maar dat de schemerlamp brand de, was een ontzettende nalatig heid. „De sufferd zei Nellie. Ze knipte de schakelaar om, trok de gordijnen terzijde en stak haar tong uit tegen de juist passeren de melkboer, die dit gebaar op dezelfde wijze beantwoordde. Toen, met een nieuwsgeirige blik naar buiten, of de flirt zou worden voortgezet, klopte ze zachtjes tegen de slaapkamer deur. Geen antwoord. Ze klopte luider, draaide voorzichtig de knop om en gluurde door een kier naar binnen. Het bed was onbeslapen en de gordijnen wa ren open. „De sufferd...." zei ze nog maals. Ze ging de slaapkamer binnen, kamde met de kam van Lucas haar haar voor de spiegel en ppende het venster, om de zwabber uit te schudden. Ze nam haastig stof af, smeet de verlepte bloemen op haar blik en spoelde de vaas om. Toen ontdekte ze, dal de gasvlam van het klein stelletje brandde Dat komt er van, dacht ze, als je een week lang weggaat, kerels vergeten altijd alles. Zé draaide het kraan tje om en de kleine, rood-blauwe vlam verdween. Met haar bezem en haar verdere attributen be trad ze de woonkamer van Lucas weer, zette het stoffer en blik op een stoel neer, legde haar hand I op het schrijfbureau om het af te stoffen en stond toen, in een licht gebogen houding, als bevroren. Ze dacht: nu gil ik niet en ik val niet flauw. Ik droom niet nee, dromen doe ik niet (Wordt vervolgd.) Dientengevolge diende Joe Gant, de plaatsvervanger van procureur-generaal Flowers, na mens deze bij rechter Werth het verzoek in om een „order tot niet-vervolging" uit te vaardi gen. Dit zou namelijk de namens de federale regering optredende procureur-generaal Flowers in staat stellen een nieuwe akte van beschuldiging op te stellen, waar. in Coleman van moord zou wor den beschuldigd. Rechter Werth weigerde het verzoek van de procureur-gene raal in te willigen, waarop diens plaatsvervanger Gant verklaar de dat de openbare aanklager dan geen aanklacht zou indienen. De reaktie van de rechter was: „Ik bepaald hierbij dat u en de procureur-generaal niet meer als aanklager in deze zaak kun nen optreden. De aan ïnjjn recht bank verbonden openbare aan klager zal uw taak overnemen". BRITS VLIEGDEKSCHIP NAAR ADEN Het Britse vliegdekschip Eagle" is naar Aden gedirigeerd om daar aan alle eventualiteiten het hoofd te kunnen bieden, zo werd maandag van bevoegde Britse zijde verklaard. Het schip wordt vergezeld door het fregat „Lowestoft" en twee hulpsche pen. De bemanning bestaat uit ruim tweeduizend koppen. De „Eagle" heeft straalvliegtuigen, wentelwieken en „bucaneer"- toestellen aan boord. Zaterdag ontnam Engeland de regering en het parlement van 't protectoraat Aden hun grond wettelijke bevoegdheden omdat zij blijken van sympathie toon den voor een bevrijdingsbewe ging, die volgens Engeland van buiten af wordt geleid en die ver scheidene moorden op Britse functionarissen op haar geweten zou hebben. Zaterdagavond werd door sluipschutters in Aden op Britse militairen geschoten. De „beweging voor de bevrijding van Zuid-Arabië" heeft inmiddels be kendgemaakt dat zij een openlij ke strijd tegen het Britse bestuur zal gaan voeren. Engeland wil Aden vóór eind 1968 onafhanke lijkheid verlenen. WATEROVERLAST IN ITALIË In vele streken in Italië on dervindt men overlast van het water tengevolge van hevige regenval. Het San-Marcoplein in Venetië stond blank. Op de hoofdverbindingen tussen Rome en Florence ontstonden vertra gingen. Een aantal auto's raakte vast op de „Autostrada del Sol" ten noorden van Rome, die door het water uit de Tiber werd overstroomd. Ook in sommige delen van Ka- rinthië en Oost-Tyrol in Oosten rijk hebben zich verkeersstrem mingen voorgedaan na de hevige regens van de afgelopen dagen, aldus heeft de politie meege deeld. Een twaalftal gezinnen moest wegens overstromingen worden geëvacueerd. SCHIP GEZONKEN OP DE THAMES De Britse sleepboot Danube Eight is gisteren op de Thames in aanvaring geweest met het 2258 ton metende Britse baggerschip „Sir Joseph Rawlinson". Dit laat ste schip is gezonken. Tien leden van de bemanning van 26 zijn door de sleepboot aan boord ge nomen. Zestien man worden nog vermist. De aanvaring vond plaats in dichte mist.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 2