Het bezoek van het Koninklijk aan Curacao Paar Nieuwe oproep van Veiligheidsraad aan India en Pakistan Noord-Vietnam zal Amerikaanse vliegers als „misdadigers" behandelen het weer SURINAME MAAKTE PRETTIGE ZEEREIS MOGELIJK VULKAANUITBARSTING OP LUZON Veel slachtoffers RADIO DE Ë06K WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1965 '21e Jaargang - No. 653f Kreeften Wens van koningin ging in vervuiling De prins deelde centen uit Bezoek aan Shell-raffinaderij Gratieverlening door koningin Juliana Zanghulde Ritmegevoel Pakistan weigert Vuurbollen Amerikaanse reacties Zonder proces Executies over en weer De Zuidvietnamese regering Buitenpost onder de voet gelopen Geen vredesmacht De strijd gaat intussen door Voorstel van Pakistan CHINEZEN GRAVEN LOOPGRAVEN IN GRENSGEBIED Weerbericht Hoogwater Zon- en Franfeering bij abonnement: TERNEUZEN Direetenr-IToofdreaactenr: L van 'ie Sanda Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 1 Abonnementsprijs 8,60 per kwartaal; per maand 2,20: per week 53 ct. Losse nrs 11 ct. DE VRIJE ZEEUW i 7 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sandete Terneuzen. Advertentieprijs per mni 18 et; mlnimnm per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Maandagmiddag scheidden zich dè wegen van prins Bernhard en koningin Juliana. Terwijl de prins een bezoek bracht aan de Antil liaanse verffabriek en het vor mingscentrum Ascension van de marine, voerde het programma de koningin langs het St. Elisabeth- gasthuis, het zeemanshuis van het leger des heils, het sanatorium Het Groene Kruis, de hoofdpost van de E.H.B.O., ,het Caraibisch biologisch instituut, het clubgebouw van bet Nederlandse padvindersgilde, het gebouw van de kamer van koop handel en nijverheid, „Casa Mani- ta", en tenslotte het bureau van de burgerlijke stand. Daar de koningin bijzonder ge ïnteresseerd was in het biologisch instituut, duurde het gehele pro gramma een uur langer dan was voorzien en was de duisternis reeds gevallen, toen zij in het gou vernementshuis terugkeerde. Het doel van het bezoek aan het biologisch instituut had tot doel de opening van de nieuwe vleugel van het instituut. Met een gieter spren kelde de koningin water op de landheremietenkreeften, waarvan er een aantal in een bakje was bij eengebracht. Meteen begonnen de kreeften als wildemannen te zoeken en kwamen daardoor in een ander bakje terecht .waardoor een me chanisme in werking werd gesteld. Daardoor werd een met vissen versierd net, dat toegang gaf tot de nieuwe vleugel, weggeschoven en was de ODening geschied. Tevoren had de koningin een bezoek gebracht aan het St. Elisa- beth-gasthuis, waar zij een onver wacht bezoek bracht aan de echt genote van minister-president Jonckheer, die wegens een bescha diging van een rugwervel in dit ziekenhuis wordt verpleegd. Bij alle instellingen, die de koningin bezocht, werden bloemen en meestal ook geschenken aangebo den. Een lang gekoesterde wens van koningin Juliana is in vervulling gegaan. De vorstin heeft al jaren lang verlangd naar een zonnige zeereis op het spiegelgladde blau we water'van de Caribische zee, zo vernam het A.N.P. uit welinge lichte bron. Daar was helaas nooit iets van gekomen, maar nu tijdens de reis naar de west kon deze droom worden verwezenlijkt. Hier zat echter voor Suriname een na deeltje aan vast'. Immers, ook nu zouden de Antillen het eerst wor den bezocht, zodat het bezoek aan Suriname op de tweede plaats zou komen. Daar in 1955 de Antillen het eerst werden bezocht, zou Suriname 'ditmaal aan de beurt zijn, maar de Surinaamse regering had gaarne haar volledige mede werking gegeven, opdat koningin Juliana van deze zeireis volop zou kunnen genieten. Prins Bernhard heeft als eregast aangezeten aan een gezamenlijke lunch in hotel Curacao Interconti nental van de drie Servior-clubs, te weten de Rotary, Lions en Kiwa- nis. Aan het slot van de bijeen komst bood de president van de Lions, de heer E. Dankmeijer, de prins een briefopener aan met daarop verwerkt de emblemen van de drie clubs. Omdat het geschenk de vorm heeft van een mes en de prins, zoals hij zei, bijgelovig is, aanvaardde hiï bet geschenk in dank, maar gaf aan de voorzitters van de clubs ieder een Antilliaanse cent. Zoals bekend dient dit gebaar om de vriendschap door het ge schenk niet te laten afsnijden. Daarnaast zei de prins het onge looflijk aardig te vinden te midden van de leden van deze clubs de lunch mee te maken en een toe spraak van minister Kroon aan te horen over zaken waarvoor hij in teresse heeft. Voor de aanbieding van het ge schenk had namelijk de minister va» economische en sociale .zaten de heer C. D. Kroon een uiteen zetting gegeven over de economi sche toestand in de Nederlandse Antillen. Een deel van de tweede dag werd doorgebracht op de Shell- raffinaderij. In snelle vaart was de stoet auto's van het gouvernements huis naar Emmastad gereden. De nieuwe centrale controlekamer, hart van een nieuw gedeelte van het destillatiebedrijf, was het eerste doel van het bezoek van koningin en prins. In deze con trolekamer staan de bedienings panelen van zeven installaties Men kan hier het proces volgen maar ook de meeste veranderin gen in de procescondities kun nen hier worden aangebracht, Verder is vanuit de nieuwe con trolekamer de nieuwbouw te zien van een destillatie-installa tie, die zes oude vervangt en 20.000 ton Tuwe olie per dag kan produceren. Vervolgens begaf het gezel schap zich naar het paviljoen, waar de lunch zou worden ge bruikt. Voordat koningin en prins zich aan tafel begaven, kre gen zij van hoofddirecteur Swart een geschenk namens het bedrijf aangeboden, te weten een houten dienblad, waarin in zilver inge legd een kaart van Curagao, als mede zes cognacglazen, waarop men met behulp van zandstralen Antilliaanse motieven had aan gebracht. Daarna ging men aan tafel. maakte hém haar compliment over de zanghulde. Vooral het ritme was haar opgevallen, waar op de frater verklaarde, dat rit megevoel de Antilliaanse kinde ren is aangeboren. Na de zanghulde werd de koningin het aan de schooljeugd uitgereikte boekje „Verbonden in Oranje" aangeboden door de 13-jarige Erna Lim, dochtertje van de schrijfster, de 11-jarige Marjan Sprockel, dochtertje van de inspecteur van het onderwijs, en Roland Olaria. Toen trad koningin Juliana naar voren en zij vertelde de kinderen, dat zij zo'n zanghulde niet had ver wacht. „Het was erg mooi en echt leuk", zo verzekerde zij de schooljeugd. En daarop volgde de verrassing: morgen krijgen alle schoolkinderen een extra- vrije dag, sprak de koningin, welke mededeling gejuich ont lokte. Frater Fidelius scheen het echter maar zo zo te vinden en hij zei tot de kinderen, dat het bedankje niet luid genoeg had geklonken. Dat lieten ze zich niet zeggen en toen kon het koninklijk paar horen dat het ook nog wel anders kon. Na de zanghulde begaf de koningin zich naar het gebouw van de raad van ministers, waar zij een vergadering van de rege ring voorzat. De bijeenkomst duurde 25 minuten en tijdens deze vergadering tekende de vorstin een landsbesluit, waarbij allen die door de rechter in de Antillen bij uiterlijk 27 septem ber 1965 in kracht van gewijsde gegane rechterlijke uitspraken tot tijdelijke gevangenisstraf of tot principale hechtenis zijn ver oordeeld, gratie werd verleend. 142 gedetineerden zullen der halve strafvermindering c.q. kwijtschelding van het restant van hun straf krijgen. Van deze 142 personen zullen dan 47 op vrije voeten worden gesteld. Bovendien zullen naar schatting 75 veroordeelden, die nog niet zijn gedetineerd, strafverminde ring cq. kwijtschelding krijgen. (Adv.) Op het eeuwenoude fortplein m Willemstad hebben dinsdag ochtend 3500 schoolkinderen van 42 scholen de koningin en de prins een zanghulde gebracht. De leiding berustte bij frater Fidelius die, naar hij schatte, dit maal voor de 24ste keer de diri geerstok hanteerde. „Volgende keer vier ik dus mijn jubileum," zo voegde hij eraan toe. Evenals tien jaar geleden gooide de regen roet in het eten. Vlak voor koningin en prins het bordes van het gouvernementshuis zouden betreden, barstte de bui los: een niet alledaagse gebeurtenis op Curasao. Er moesten dan ook paraplu's aan te pas komen, maar de regen deed geen af breuk aan de feestvreugde, hoe wel tal van kinderen af en toe hun heil op een droog plekje zochten. Mensen met een goed geheugen vertelden dat het ge durende de aubade van tien jaar geleden ook had geTegend. Toen. het programma halver wege was gevorderd, verzocht koningin Juliana frater Fidelius op het bordes te komen en zij De veiligheidsraad der V.N. heeft maandagavond tijdens een spoed- bijeenkomst naar aanleiding van de nieuwe gevechten in Voor-Indië, eenstemmig van India en Pakistan geëist dat zij zich onverwijld hou den aan het staken van het vuren waarmee zij vorige week onvoor waardelijk instemden. Voorts eiste de raad dat beide landen hun troepen terugtrekken op de stellingen die zij voor het uitbreken der vijandelijkheden in namen, daar dit een noodzakelijke maatregel is ter verdere uitvoering van de resolutie inzake het be stand. De Indische en de Pakistaanse vertegenwoordiger reageerden on middellijk met de beschuldiging dat de andere partij verantwoor delijk was voor de schendingen van het bestand. Devoorzitter, Arthur Goldberg, antwoordde dat dit de vierde maal was dat de raad tot beëindiging van de vijandelijk heden had opgeroepen en daarom volkomen het recht had van de partijen te eisen dat zij de resolu ties nakomen. Secretaris-generaal Oe Thant had eerder verklaard dat India niet had geantwoord op twee verzoeken om Indische troepen terug te trekken en dat Pakistan had meegedeeld dat er geen terugtrekking mogelijk is voordat, beide partijen overeen- stemming hebben bereikt over een terugtrekkingsschema. Pakistan had officieel geweigerd "W F Het Noordvietnamese persbu reau meldt, dat Noord-Vietnam gevangengenomen vliegers van de Amerikaanse luchtmacht als „op heterdaad betrapte misdadi gers" zal laten berechten. In een door het persbureau aangehaalde verklaring van het Noordvietnamese Rode Kruis heet het, dat gevangengenomen Amerikaanse vliegers die hebben deelgenomen aan operaties boven Noord-Vietnam, zullen terecht staan volgens de Noordvietna mese wet. De laatste tijd, aldus de ver klaring, worden gevangengeno men Amerikaanse vliegers van de buitenwereld geïsoleerd, maar krijgen wel een humane behan deling, waaronder medische ver zorging. In de verklaring van het Als gevolg van een uitbarsting van de vulkaan „Taal" op het Philippijnse eiland Luzon zou den 300 mensen zijn omgekomen. Zij bevonden zich aan boord van drie schepen waarmee zij voor de uitbarsting vluchtten. De schepen zouden zijn gekapseisd. De ongeveer 100 kilometer ten zui&en van Manilla gelegen vul kaan was maandagnacht plotse ling gaan werken. Grote rook kolommen stegen uit de krater op. President Macapagal had red- dingseenheden opgedragen de 28.000 bewoners van het eiland je waarop de vulkaan zich be vindt, te evacueren. De president is zelf naar de bedreigde plaats vertrokken. Bii de laatste uitbarsting van de „Taal" in 1911 kwamen 1400 mensen om het leven. De „Manilla Times" meldt dat de vulkaan, die gelegen is op een eilandje in een meer op Luzon, maandagnacht om half drie plaat selijke tijd (maandagavond 18.30 uur) grote vuurbollen tot een hoogte van 3000 meter de lucht inwierp. Een piloot van een passagiersvliegtuig had om die tijd een luide explosie gehoord en een lichtflits gezien. De lucht was daarna door rook en as ver duisterd. De vulkaan heeft de laatste tijd tekenen van ongewone acti viteit vertoond. De Philippijnse onderminister van defensie heeft verklaard, dat er mogelijk nog 2000 mensen op het eiland „Taal" en omringende eilanden zijn. 5000 zijn geëva eueerd. Vliegtuigen hadden geen teke nen van leven boven het gebied waargenomen. Men had 200 stuks dood vee geteld. De as ligt op sommige plaatsen tien tot twintig meier-dik, Noordvietnamese Rode Kruis worden de Ver. Staten beschul digd van „barbaarse misdaden" en „het met voeten treden van de Geneefse conventies voor de bescherming van oorlogsslacht offers". Verklaard wordt dat Amerikaanse vliegtuigen sanato riums en ziekenhuizen hebben verwoest. In een door het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken uitgegeven verklaring wordt gezegd dat de „terecht stelling" van twee Amerikaanse krijgsgevangenen door de viet- cong een „onmenselijke moord" is. De Amerikaanse regering zal het Internationale Rode Kruis verzoeken alles in het werk te stellen om herhaling van derge lijke daden te voorkomen. In de verklaring wordt in her innering gebracht dat de viet- cong in juni j.l. eveneens een Amerikaanse krijgsgevangene had gedood. Dit was geschied omdat de Zuidvietnamese auto riteiten een vietcongterrorist hadden terechtgesteld. De viet- cong had nu twee Amerikaan se krijgsgevangenen gedood om dat de Zuidvietnamese autoritei ten vier dagen tevoren drie com munistische rebellen geëxcuteerd hadden. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken verklaarde nog dt Noord-Vietnam een der on dertekenaars is van de intei'na- tionale rode kruis-overeenkomst. De Amerikaanse regering zal het Rode Kruis verzoe.ken zijn in vloed te Hanoi aan te wenden, opdat de Noordvietnamese auto riteiten hun verplichtingen over eenkomstig het rode kruis-ver- drag zullen nakomen. De twee gedode Amerikaanse krijgsgevangenen zijn kapitein Versace en sergeant Koraback. Men wijst er in Washington op, dat de drie vietcong-rebellen na een proces ter dood waren ver oordeeld en terechtgesteld, ter- gevangenen zonder vorm van proces om het leven waren ge bracht. Zuid-Vietnam zal het execute ren van terroristen onvermin derd voortzetten ongeacht het feit, dat de vietcong daarvoor wraak neemt met terechtstellin gen van gevangen genomen Ame rikanen. Dit is verklaard door de premier van Zuid-Vietnam, gene raal Ngoejen Cao Ky. Hij zei dat het merendeel van de terecht stellingen in stilte zal gebeuren, doch dat men nu cn dan bij wijze van afschrikwekkend voorbeeld openbare executies zal uitvoe ren. De Zuidvietnamese premier generaal Ky heeft een reorgani satie in zijn drie maanden oude regeringsploeg aangekondigd als onderdeel vair nieuwe besluiten inzake de te voeren politiek wel ke begin volgende maand zullen worden gepubliceerd. Hij zou die mededelingen doen in een radio rede tot het volk, waarschijnlijk op 1 oktober. Mogelijk zouden er ook wijzigingen in het mili taire betrel komen. Generaal Ky vertelde een en ander aan de journalisten toen hij op het vliegveld van Saigon de Zuidkoreaanse premier op wachtte. Een vietcong-eenheid van naar schatting 150 man heeft dinsdag ochtend vroeg de bezetting van een buitenpost 150 kilometer ten zuidwesten van Saigon onder de voet gelopen. Een Amerikaanse woordvoer der zei dat de opstandelingen het dorpshoofd, twee Zuidvietna mese militairen en twee vrouwen hadden doodgeschoten. Toen Zuidvietnamese geregel de troepen de post later bereik ten, had de vietcong zich reeds 'zijn troepen terug te trekken op de stellingen die deze vóór het uit breken van de vijandelijkheden met India bezetten. In een brief aan secretaris-generaal Oe Thant waar schuwde de permanente afgevaar digde van Pakistan bij de V.N., dat er een gevaar voor een groter con flict bestaat, als niet onverwijld stappen worden genomen om het geschil over Kasjmier te regelen. Hij vond dat Oe Thant zich vrijwel uitsluitend schijnt te concentreren op het terugtrekken van de troe pen en het weer instellen van de oude bestandslijn in Djammoe en Kasjmier. Pakistan was echter van oordeel, dat er in de eerste plaats een eer volle regeling voor het geschil om Kasjmier moet komen. Anders zou het moeilijk zijn een doeltreffend program voor het terugtrekken van de troepen te overwegen. De Indische premier Sjastri heeft op een bijeenkomst van het be stuur der parlementsfractie van de regerende congrespartij verklaard dat er geen vredesmacht van de verenigde naties op Indiaas gebied gestationeerd zou kunnen worden, aldus is uit nauw met de partij verbonden bronnen vernomen, Sjastri zei dit aan Oe Thant duide lijk te hebben gemaakt. Partijleden hadden kritiek ge leverd op het zenden van een twee de groep V.N.-waarnemers voot toezicht op de uitvoering van het bestand. Sjastri zei dat het V.N.- personee! zou bestaan uit waar nemers „van de oude soort" (van het akkoord van 1949 over de be standslijn in Kasjmier) en niet een vredesmacht zou zijn. Radio-Pakistan heeft dinsdag ge meld, dat Indische vliegtuigen in het gebied van P.adjastan in actie zijn gekomen. Het was de eerste Indische luchtaanval sinds het be gin van het bestand vorige week vrijdag. In Nieuw Delhi deelde een In dische woordvoerder mee, dat troepen van India een vijandige kolonne hebben vernietigd, die na het ingaan van het bestand op 45 km ten zuidoosten van de weg naar Gadra in Radjastan Indische stellingen was binnengedrongen. Voorts 7.ei hij dat Indische troepen het forp Satsioe op 125 km ten noordwesten van Bikaner hebben heroverd op de Pakistanen, die het dorp na het bestand waren binnen getrokken. se en Pakistaanse militairen uit Kasjmier voorgesteld. Minister Bhoetto van Pakistan zei, dat een dergelijke maatregel, gepaard diende te gaan aan het statio neren van een V.N.-strijdmacht in dit omstreden gebied als voor bereiding voor een volksstem ming onder toezicht van de Ver enigde Naties. Deze vredesmacht zou volgens Bhoetto uit Afri kaanse, Aziatische en Latijns- Amerikaanse contingenten moe ten worden samengesteld. De Pakistaanse minister van buitenlandse zaken oefende scher. pe kritiek op „het falen van de volkerenorganisatie bij de tot- stadbrenging van een oplossing voor het al achttien jaar oude geschil om Kasjmier" en hij uit te opnieuw het dreigement dat Pakistan de Verenigde Naties de rug zal toekeren als zij er niet spoedig in slagen alsnog een regeling te vinden. Hij bracht hulde aan eommunistisch-China en Indonesië voor hun „belan geloze steun" aan Pakistan. (Adv.) Pakistan heeft in de algemene vergadering dei- Verenigde Na ties de terugtrekking van India- (Adv.) wijl de twee Amerikaanse krijes. - teruggetrokken TF, KNEUZEN Noordstraat 102 lel. 01130-3128 9 9 9 Een Indische militaire woord voerder heeft volgens het Indi sche persbureau „P. T. I." in Gangtok, de hoofdstad van Sik kim, verklaard dat de Chinese militairen in de afgelopen 36 uur bezig zijn geweest met het aan leggen van loopgraven langs vrij wel de gehele grens tussen Tibet en Sikkim. De woordvoerder trok hieruit de conclusie dat de Chinezen voornemens zijn hun stellingen in dit grensgebied te handhaven en dat zij hun tegen India ge richte politiek zullen voortzet ten. rvT EXtRA extra bescherming ZELFDE WEERTYPE In een langgerekte gordel van lage luchtdruk die zich van de Golf van Biscaye via de Britse eilanden naar zuid-Noorwegen uitstrekt, komen een tweetal kernen voor, waarvan er één het komende etmaal midden op de Noordzee wordt verwacht en een ander over noord-Spanje naar het oosten zal trekken. De bijbehorende regengebiederi lieten ons land grotendeels on gemoeid, zij het ook dat on weersbuien plaatselijk flink wat regen brachten. Vliegveld Soes- terberg meldde dinsdagavond bv. 10 mm. Veel regen viel er in een groot gebied van noord-En- geland, zuid-Oostenrijk en De nemarken. Ook vandaag zullen zich onder invloed van de depressie op de Noordzee bij ons weer plaatselijk buien vormen, die afgewisseld worden door zonnige perioden. In de lucht, die met een in hoofd zaak matige zuidwestelijke wind wordt aangevoerd, zullen de mid- dagtemperaturen weer maxima bereiken van 14 tot 18 graden. Medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Plaatselijk buien Veranderlijke bewolking met opklaringen en enkele lokale buien. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak zuidwestelijk. Mid- dagtemperaturen van 14 tot 18 graden. WOENSDAG 29 SEPTEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 4.16 4.51 5.31 5.41 n.m. 4.30 5.05 5.45 5.55 DONDERDAG 30 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 4.51 5.09 Terneuzen 5.26 5.44 l lansweert 0.06 6.21 Walsoorden 6.16 6.3-1 - - n wu- j, --i* ,i 29 30 6.37 6.39 18.23 18.20 11.57 13.11 20.22 20.53

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1