Bestand door India en Pakistan geschonden Koninklijk paar vandaag op Curacao Dinsdag a.s. overleg over vrijer loonsysteem weekend-systeem voor zessen klaar! Hevige gevechten bij Lahore NU VERFT U GRAAG Israëlische auto door Jordaanse terroristen beschoten Ajoeb Khan ziet niet veel in topconferentie WEER PROVO- RUMOER BIJ HET LIEVERDJE Standpunten Politie tot wanhoop gebracht Scherpe afzetting en controle Koningin en prins in San Juan Op „De Zeven Provinciën" Zes K.V.P.- miraisters voor de televisie JUWELENDIEVEN INGESLOTEN WCT WIXP Rustig weer Weerbericht Hoogwater Zon- en FwfcSwteg fff sJkmnèment: TERNEUZEN DfaWfeo^&ysWJéasetear: Veil 'dé Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidewal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 6,60 per kwartaal; pef maand ƒ2,20; per week 53 ct. Losse nrs 11 ct. DE VRIJE ZEEUW Maandag 27 dinsdag 28 september 1963 21e Jaargang - No. 653^^ Uitgeefster N. V. v/h Firma P. 3. van de Sandete Temeuzen. Advertentieprijs per mns li et; minimum pa advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adrea Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. KONINGIN AAN BOORD VAN DE ZEVEN PROVINCIËN" Koningin Julianaverwelkomd door schout-bij-nacht Craighill, toen zij zaterdag in Portorico aan boord ging van de kruiser „De Zeven Provinciën". De Pakistaanse radio heeft ge- meld, dat in de Fazilka-sector van het Lahore-front Pakistaan se troepen opdringende Indische strijdkrachten, gesteund door tanks en artillerie, hebben terug geslagen. De gevechten, die werden ge leverd in de buurt van het In dische spoorwegknooppunt Fero- zepore, duurden de gehele nacht van zaterdag op zondag. Negen Indiërs sneuvelden en 72 werden gevangen genomen. Vier Indische tanks, werden buiten gevecht ge steld. Het Indische ministerie van defensie meldde op zijn beurt, dat duizend a elfhonderd Paki staanse militairen in het gebied van Fazilka op Indisch grondge bied waren doorgedrongen. „Wij staan klaar om hen er uit te gooien", aldus de Indische woord voerder. Hij zei dat het hoofd van de V.N.-waarnemers, luite nant-generaal Nimmo, op de hoogte was gesteld. Als de V.N. de Pakistanen niet zouden kun nen bewegen tot de terugtoch, zou van Indische zijde geweld worden gebruikt. Premier Sjastri dreigde zondag op een massabijeenkomst in Nieuw Delhi, dat India de vol gende bijeenkomst van de Vei ligheidsraad zal boycotten als de raad er niet in slaagt er voor te zorgen dat het bestand wordt ge ëerbiedigd. De Indische regeringsleider verklaarde dat absolute voorrang zal worden gegeven aan de defen sie-inspanning. India zou reke ning houden met het feit dat het wellicht niet de steun van de wereld zal krijgen. PAKISTAN MELDT NIEUWE BÉSTANDSSCHENDINGEN Radio-Pakistan heeft bericht, dat Pakistan aan waarnemers van de Verenigde Naties nieuwe schendingen van het bestand door de Indiërs heeft gemeld en wel tien kilometer ten oosten van Lahore en langs de grens tussen Oost-Pendsjaab en West- Pakistan. Alvorens naar Lahore terug te keren, hadden de V.V.-waarne- mers gepoogd in contact te ko men met de Indische legerlei ding. Dit lukte evenwel niet, al dus radio-Pakistan. INDIA SCHOND BESTAND Secretaris-Generaal Oe Thant heeft de Veiligheidsraad zondag op de hoogte gebracht van een verdere verslechtering van de toestand in de gehele Lahore- sector in Pakistan. In een verslag aan de raad zegt Oe Thant dat volgens de mening van een V.N.-waarnemer de Indiërs in dat gebied het vuur hadden geopend. De waarnemer noemde de toestand „explosief" en meldde dat hij de grootste moeite had om de Pakistanen van een vergeldingsactie te weerhou den. In zijn verslag zegt de secre taris-generaal voorts dat vrijdag in de namiddag in het gebied van Boerki bij Lahore van Indische zijde een artilleriespervuur was geopend en aanvllen waren ge daan. Onder de Pakistanen zou den slachtoffers zijn gevallen. Oe Thant zegt in zijn rapport dat „de wapenstilstand, vooral in de Lahore-sector, sedert 26 sep tember niet in acht wordt geno men." Volgens luitenant-generaal Nim mo, de Australische behelhebber van de V.N.-waarnemersmissie in Kasjmier, hebben zijn pogingen om de partijen te bewegen hun troepen terug te trekken aan beide zijden van de bestandslijn, nog geen resultaat gehad. (Adv.) President Ajoeb Khan heeft de Kosygin geantwoord op diens voorstel op Russisch grondgebied een vredesconferentie met pre mier Sjastri van India te hou den. Ajoeb Khan sprak er zijn twijfel over uit of een dergelijke conferentie in het huidige stadi um nut heeft. Voor vruchtbare besprekingen zouden eerst uitge breide voorbereidingen getrof- mening van het Pakistaanse fen dienen te worden. Naar de staatshoofd zou dit om te begin nen het best -kunnen gebeuren, wanneer Rusland zich hiervoor n de veiligheidsraad nuttig maakt. Hij stelde voor dat Rus land deel neemt aan de samen stelling van een resolutie die de' bron van de moeilijkheden tus sen India en Pakistan uit de weg ruimt. Premier Sjastri van India ver klaarde in zijn antwoord op liet Russische voorstel, dat een bij eenkomst van hem en president Ajoeb Khan slechts na beëindi ging der vijandelijkheden en in gen kan worden. Het overlegorgaan van de drie vakcentralen in Nederland, het N.V.V., het N.K.V. en het C.N.V., heeft het bestuur van de Stich ting van de Arbeid verzocht op korte termijn bijeen te komen in verband met besprekingen over de overgangsfase naar een nieu we loonpolitiek. In de brief van het overleg orgaan herinneren de drie vak centralen eraan, dat zij in de maand mei 1965 de Stichting van de Arbeid in kennis gesteld heb ben van hun opvattingen over Gedurende de eerste uren van zaterdag op zondag hebben de zo genaamde provo's weer eens niet weinig rumoer veroorzaakt bij het lieverdje op het Spui in Am sterdam. Naar schatting 300 jon gelieden bleven enige uren lang op de gebruikelijke manieren ageren door telkens opnieuw schreeuwend en joelend opdrin gend de orde te verstoren, zoda nig, dat de mannen van een spe ciaal hiervoor aangewezen poli- tiedetachement verschillende malen van sabel en gummistok gebruik moesten maken. Achttien jongemannen werden gearresteerd1 en -in het hoofdbu reau van politie ingesloten. het vraagstuk van de loonpoli tiek, zoals die naar hun mening in de toekomst zal dienen te wor den gevoerd. Het is de drie vak centralen gebleken dat er geen uitzicht is dat een nieuw loon politiek systeem zoals dit in de commissies van de Sociale Eco nomische Raad wordt voorbereid, dit najaar reeds volledig in wer king kan treden. Gelet op de verklaringen, zo wel van werkgevers- als van werknemerszijde, dat de loon vorming in het najaar 1965 zich niet onder het vigerende systeem dient te voltrekken, komt het de drie vakcentralen noodzakelijk voor dat de Stichting van de Ar beid zich zo spoedig mogelijk be raadt over de te creëren gedrags regels tijdens de overgangs situatie. Binnen het huidige institutio nele kader zal een aantal ge dragsregels moeten worden over eengekomen teneinde deze over gangssituatie zo soepel mogelijk te laten vérlopen. In het gesprek over de overgangssituatie zullen door de drie vakcentralen een aantal gedragsregels aan de orde MOTORKOELSCHIP VOOR RUSLAND IN VLISSINGEN TE WATER Vlissingen; Zaterdag is op de werf „De Schelde" in Vlissingen het visverwerkende motorkoel- schip Van Gogh te water gelaten. Het is het vierde van een serie van vier die voor Russische reke ning zijn gebouwd. Het schip krijgt twee vriestunnels, die ieder in staat zijn per dag 25.000 kg in pakketten in te vriezen. worden gesteld. Dit komt er op neer, dat het in het najaar 1965 uit, te brengen S.E.R.-rapport reeds het karakref dient te dra gen zoals dat in de nota van de drie vakcentralen van mei 1965 is omschreven. In dat S.E.R.-rap port zal met name een oordeel dienen te worden gegeven, aldus de drie vakcentralen, over de economische 'situatie en de to tale inkomensontwikkeling, als mede over de vooruitzichten voor de nabije toekomst, waarbij tevens aandacht wordt besteed aan de door de overheid te han teren instrumenten van econo mische politiek. De verantwoordelijkheid voor de loonvorming dient volgens de drie vakcentralen in de over gangsfase reeds bij de contrac terende partijen te berusten. En kele centrale loonpolitieke ele menten kunnen in de Stichting van de Arbeid worden overeen gekomen en behoeven in dat ge val de goedkeuring van de Stich ting van de Arbeid. Het college van rijksbemiddelaars zal zich naar de mening van de drie vak centralen met name ten aanzien van de uitoefening van zijn be voegdheden tot zeer excessieve gevallen dienen te beperken. Het bestuur van de Stichting van de Arbeid zal donderdag 30 september bijeenkomen om zich over het door het overlegorgaan aan de orde gestelde te beraden. De te Rotterdam gevestigde contactgroep van werkgevers in de metaalindustrie heeft in een brief aan de commissie loonpoli tiek stelsel van de S.E.R. haar standpunten over een toekom stige loonpolitiek naar voren ge bracht. Mocht de commissie adviseren tot terugkeer naar een nationale loonpolitiek, dan verlangt de contactgroep een grotere plaats voor het voeren van een eigen gedifferentieerd loonbeleid binnen de onderneming ter ver hoging van de arbeidsproduktivi- teit. De tweede mogelijkheid, eeh nieuw stelsel waarin elementen van gebondenheid en van vrij heid in de loonvorming tot een hanteerbare synthese worden gecombineerd, volgens de ad viesaanvraag van minister Veld kamp acht de contactgroep niet levensvatbaar. Zij verwacht er catastrofale gevolgen van voor de minder grote bedrijven en be drijfstakken. Tenslotte worden bezwaren naar voren gebracht tegen vrije Iconvorming. De groep vreest in flatie en meer arbeidsconflicten en wenst daarom een bindend voorgeschreven mogelijkheid tot bemiddeling met een „afkoe lingsperiode". Zij acht een arbeidsreserve van 2 nodig en meent dat dit be reikbaar is door o.m. produktivi- I leesbevordering, inschakeling van de gehuwde vrouw en meer buitenlandse werkkrachten. Maatregelen worden gevraagd die de middelgrote onderneming stimuleren, Zaterdagochtend om 10 uur is de reis van het koninklijk paar naai de rijksdelen in de West begonnen. Uitgewuifd door het hele koninklijk gezin (met uitzondering van prinsès Irene en prins Charles) draaide de K. L. M^-DC-8 „Admiral Richard E. Byrd" het platform af en zette koers naar San Juan op Puerto Rico. Het koninklijk paar wordt op deze reis, die 3 weken zal duren, ver gezeld door de vice-minister-president, mr. B. W. Biesheuvel en diens echtgenote. Met de prinsessen Margriet en Christine, alsmede met de heer Pieter van Vollenhoven, arriveer de het koninklijk paar om kwart over 9 op het platform van Schip hol in een hofauto, waarop de ko ninklijke standaard ontbrak Daar mee ontweek men teveel onge wenste belangstelling tijdens de rit naar het vliegveld, doch bracht de rijkspolitie, die langs de route was geplaatst tot wanhoop, want die kon nu zelf de wagen ook moeilijk ontdekken. Kort voor het vertrek arriveerde prinses Beatrix in haar eigen auto met haar verloofde, de heer Claus von Amsberg. Er was ditmaal bij het vertrek voor een bijzonder scherpe afzet ting gezorgd. Een detachement rijkspolitie van de Haarlemmer meer, leden van de dienst orde en veiligheid van de luchthaven, van de dienst luchtvaart der rijkspoli tie, van de koninklijke marechaus see en van de K. L. M.-politie hiel den op gezag van de rijksvoorlich tingsdienst streng toezicht op, de afzetting en nauwgezet werden ie- gimitaties gecontroleerd van ieder een, die qualitate qua moest wor den toegelaten in het afgezette deel van de ICAhal. Ook liet men alle koffers en ver dere bagage van het chartervlieg tuig, waarin het uit circa 20 per sonen bestaande gezelschap de reis maakte, van te voren nauw keurig onderzoeken, opdat een anoniem „bom-telefoontje" op het laatste moment genegeerd zou kun nen worden en het vertrek niet zon worden vertraagd. Koningin Juliana en prins Bern- hard zijn zaterdagmiddag in San Juan op Puerto Rico aangekomen. Zij werden op het vliegveld begroet door de gouverneur van Puerto Rico, Roberto Sanchez Villella. Na een kort bezoek aan het gou verneurspaleis gingen koningin en prins aan boord van Hr. Ms. krui ser „De Zeven Provinciën", waar mee de reis naar Willemstad, Cu rasao, werd voortgezet. De zeereis aan boord van „De Zeven Provinciën" bracht het ko ninklijk gezelschap vanaf Puerto Rico vandaag naar Willemstad. Tij dens de komende 10 dagen zullen koningin en prins bezoeken bren gen aan alle zes eilanden van de Antillen. Op vrijdag 8 oktober Een officiële Israëlische woord voerder heeft zaterdag meege deeld dat uit. Jordanië afkomsti ge Arabische terroristen vrijdag avond j.l. op de weg tussen Eilat en Sodom, op een auto hebben geschoten, waarin zich een Israë lisch gezin van vijf personen be vond. De aanslag heeft geen slachtof fers gevergd. De bestuurder van De ministers Luns, Veldkamp, Bogaers, De Jong en Bot zullen in de politieke uitzending van de K.V.P., hedenavond te 20.20 uur een nadere toelichting geven op de troonrede. Minister-president Cals zal een slotwoord spreken. Dit is de eerste maal dat alle K.V.P.-ministers in een uitzen ding op het scherm te jsie>»_zuU len zijn. de auto beantwoordde het vuur der terroristen, die daarop de vlucht namen. De Israëlische re gering heeft een protest inge diend bij de Palestijnse bestands commissie. De gemeentepolitie in Oss heeft zaterdag in nauwe samenwerking met de politie te Tilburg twee daders ingesloten van de afgelo pen week gepleegde juwelendief- stal bij de firma P. J. den Brok- Boeijen uit Oss. De waarde van de gestolen sieraden, waaronder gouden horloges en ringen met briljanten, werd geschat op on geveer 150.000, Het zijn de 32-jarige K. van der E. uitt Tilburg en de 22-ja- rige W. van M., eveneens afkom stig uit Tilburg. Een gedeelte van de bu't is terecht. De mannen dp buit is terecht. Dp mannen hebben een gedeeltelijke beken tenis afgelegd. De recherche te Oss- zet. bet. onderzoek voort. vliegt het van Sint Maarten via Puerto Rico naar Suriname. Zaterdagavond 16 oktober wordt het koninklijk gezelschap om 22 15 uur op Schiphol terug verwacht. H. M. de Koningin en Z. K. H. prins Bernhard, hebben om half twee vanmiddag voet aan wal ge zet op Antiliaanse bodem-. Het koninklijk paar werd beneden aan de statietrap van de „Zéven Provinciën" begroet door gouver neur mr. N. Debrot van de Neder landse Antillen, de minister-pre sident. van.de Nederlandse Antil len, de heer E. Jonckheer en de gezaghebber van het eilandge bied Curagao, de heer Gorsira. BW btall Het K.N.M.I, deelt mede: Gedurende 't weekeinde kwam er een einde aan de periode met bijzonder fraai nazomerweer. Zaterdagmiddag werden nog maximumtemperaturen bere'kt van 25 graden, zondag werden hoogste waarden van ongeveer 18 graden gemeten. Het koufront dat de weersomslag bewerkstel ligde, bereikte in de nacht van zaterdag op zondag ons land en veroorzaakte plaatselijk enige regen. Het front is intussen ge vorderd tot Denemarken, Polen en de Balkan. Langs dit front verplaatste zich een kleine sto ring in noordwestelijke richting naar de Duitse bocht. De regen zone van deze storing reikt mis schien even tot over de provincie Groningen. De depressie bij de Britse eilanden verandert weinig van plaats. Aan zijn flank staat een zwakke stroming waarmee oceaanlucht Frankrijk binnenge voerd wordt. Kleine s*>ringen veroorzaken hierin enkele buien, maar deze worden afgewisseld door opklaringen. In de temperatuurverdeiing komt weinig verandering. Medegedeeld door het K.N.M.I. geldig van maandagavond tot dinsdagavond. RUSTIG WEER Vannacht en morgenochtend hier en daar mist. In het noord oosten en noorden van het land tijdelijk enige regen, elders op klaringen. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtin gen. Weinig verandering in tem peratuur. DINSDAG 28 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 3.40 3.55 Terneuzen 4.15 4.30 Hansweert 4.55 5.10 Walsoorden 5.05 5.20 WOENSDAG 29 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 4.16 4.30 Terneuzen 4.51 5 05 Hansweert 5.31 5.45 Walsoorden 5.41 5.55 Maanstanden '7 r, 31 1-3 07 0 13 19 "9 28 6.35 18.25 10.39 19.58 29 6.37 18.23 11.57 20.22 30 6.39 18.20 13.11 20.33

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1