Pleidooi voor strengere straffen voor rijden „onder invloed" Dr. L. Meinsma over relatie tussen roken en hartziekten Inbrekers lieten brandkast exploderen japonnen pakjes deux-pieces rokken twin-sets blouses pullovers vesten aóte&l Preventie Prof, Brugmans over de crisis in de Europese eenwording leerling-verpleegsters leerling-verplegers FRANKEN-SMET nr, vniir zekuw Zaterdag 25 sept. 1965* -H Nederlandse regering helpt missionair vliegbedrijf in West-Iran PAUS NAAR ZIGEUNERS De buit viel tegen Van grote invloed Herhaalde waarschuwing Hongaarse „MOERDIJK" HAD AANVARING „Caricatuur" Gemeente Terneuzen VROUW LEIDDE KOPERDIEFSTALLEN Buit 13 miljoen frank D4.NGEMANSE <Wlodcó T Bagma 4 >4t De Nederlandse verkeersju- rist, mr. J. C. Hooftman, heeft in een op een verkeerscongres te Stresa (Italië) uitgebracht rapport over de wettelijke rege ling van de ontzegging der rij bevoegdheid in de diverse Europese landen gepleit voor een ruimere toepassing van de ontzegging in gevallen waar autobestuurders welbewust ri sico's scheppen in het verkeer. In een aantal landen wordt de toepassing van onvoorwaar delijke ontzegging naar de me ning van mr. Hooftman nog te veel afhankelijk gesteld van de vraag of een verkeersovertre ding een ongeluk tot gevolg had en al dan niet één of meer slachtoffers eiste. Onvoorwaar delijke ontzegging voor kortere of langere tijd acht hij rechtens verantwoord in gevallen waar bestuurders'. 1 bewust concrete risico's scheppen, 2 onder in vloed rijden en 3 doorrijden na een ongeval te hebben veroor zaakt. gevangenisstraf wordt be dreigd. In het eerste halfjaar 1965 liep het aantal alcoholde licten op de weg terug met 26 procent. Mr Hooftman toonde zich een voorstander van de in Zwitser land en Oostenrijk enkele jaren geleden bij de herziene ver- keerswetgeving ingevoerde be paling dat in enkele ernstige gevallen van bewuste risico schepping waaronder rijden onder invloed de rechter te allen tijde ontzeggen moet. Het hopen op een clemente rechter is daardoor voor auto mobilisten die gedronken heb ben, een illusie geworden. Mr. Hooftman keerde zich tegen het opleggen van voorwaarde lijke ontzegging en bepleite de toepassing van een kortstondig rijverbod, gelijk dat sedert 1 januari 1965 in West-Duits- land bestaat. De preventieve werking van de dreiging dat de automobilist reeds bij een eer ste veroordeling wegens rijden onder invloed zijn rijbewijs voor enige tijd kwijt raakt, is groter dan de bedreiging met de voor menig drinker lachwekkende geldboetes, aldus mr. Hooftman in zijn rapport dat door de be kende Italiaanse strafrechtge- leerde, prof. dr. G. Leoni, werd overgenomen en naar voren ge bracht. De minister zonder portefeuille, mr. Th. Bot, heeft de apostolisch vicaris te Sukarnapura (West- Irian), mgr. dr. R. J. Staverman, meegedeeld dat de Nederlandsè regering bereid is de uitbreiding van de „Associated Mission Avia tion" in het voormalige Nieuw- Guinea mede te financieren. Het aandeel van de regering is 188.112 gulden in een kapitaalsuitgave die in totaal 251.112 gulden be draagt. De bijdrage van de regering spruit voort uit het programma voor mede-financiering van par- J tikuliere ontwikkelingsprojekten. De plannen omvatten de aanleg van twee vliegvelden en de aan koop van zeven radiosets en van één Cessna-vliegtuig. „Associated Mission Aviation' beschikt thans over zes vlieg tuigen en veertien vliegvelden Vooral het rijden na te heb ben gedronken, hetgeen thans in vrijwel alle lappen door da rechtsgeleerden als' een erger lijke vorm van bewuste risico schepping wordt gezien, dient met kracht te worden tegenge gaan. Van strenge strafbedrei ging op „rijden onder invloed" is een grote mate van preven tieve werking te verwachten. Spreker wees in dit verband op de gunstige ervaring, opge daan in West-Duitsland nadat daar op 1 januari elke vorm van rijden onder invloed van overtreding tot misdrijf is ge worden en dientengevolge met Paus Paulus de zesde zal zon dag a.s. op zijn 68ste verjaardag een bezoek brengen aan een 3000 tal zigeuners die zich thans uit vele wereldstreken in een kamp bij Pomezia ten zuiden van de Italiaanse hoofdstad aan het ver zamelen zijn. De grootste groep is afkomstig uit Frankrijk, van waar er reeds ongeveer 1200 zijn aangekomen. De paus zal in het zigeuner kamp de mis opdragen en een aantal kinderen de eerste com munie geven. Vandaag houden de zigeuners een kruiswegprocessie in het co- losseum in Rome. Een relatie tussen roken en hart. en vaatziekten bestaat even zeer als tussen roken en long kanker, aldus dr. L. Meinsma in een vraaggesprek met het A.N.P., waarin de directeur van het bu reau kankerregistratie en -voor lichting deze conclusie met reeds bekende en nieuwe gegevens toe lichtte. Dr. Meinsma bracht in herin nering dat uit de onderzoekingen in Amerika en Engeland ver richt en gepubliceerd in het be kende rapport „Smoking and Health", onder meer is gebleken dat rokers van sigaretten vaker overlijden aan ziekten van de kransslagaderen van het hart dan niet-rokers. De oversterfte van de rokers ten opzichte van de niet rokers dat is het verschil tussen de sterfte die bij rokers werkelijk wordt gevonden en de sterfte die we bij hun zouden vinden, als die gelijk zou zijn aan die bij niet-rokers bleek voor circa 50 pet te wijten aan sterfte ten gevolge van ziekten van de kransslagaderen. Bekend was reeds dat het roken long kanker, chronische bronchitis, emphyseem en andere longaan doeningen kan veroorzaken. Op het verband tussen roken en hartziekten wezen dezer dagen ook de directeur-generaal voor de volksgezondheid, dr. R. J. H. Kruisinga, en dr. C. L. C. van Nieuwenhuisen van de Neder landse hartstichting. f Donderdagnacht hebben inbre kers de brandkast van een car- ri. -eriebedrijf (Lith N.V.) in Rotterdam laten exploderen. De schade in het bedrijf is enorm. De buit is betrekkelijk gering, naar voorlopige opgave hoogstens ƒ2000. De aanslag op de brandkast was brutaal opgezet. Blijkens mededelingen van de bedrijfs leider hebben de inbrekers, die aan de achterzijde van de fa briek door het inslaan van een ruit zijn binnengedrongen, twee maal een lading explosieven la ten ontploffen. De eerste keer gebeurde dit rond 10 uur. Een personeelslid, die in een woon wagen naast de fabriek woont, hoorde de knal en ging pools hoogte nemen. Hij vond bij zijn wandeling rond de fabriek geen verdachte sporen en meende dat een straaljager de geluidsbar rière had doorbroken. Een twee de veel heviger knal, ruim een uur later de man was toen al naar bed gegaan weet hij eveneens aan een vliegtuig. Deze laatste knal moet heel zwaar zijn geweest. Niet alleen scheur de de explosie de 15 mm dikke stalen deur compleet los, maar bovendien sloegen stukken van le staalplaat diepe gaten in de "anden of dwars door deuren. uiten sneuvelden, meubilair verd vernield, een stuk ijzer baande zich zelf een weg door fwee tussendeuren heen in het hoofdkantoor om vandaar via een ruit naar buiten te verdwij nen. Het fabrieksgebouw staat op een punt langs de spoorbaan naar Gouda, waar vrijwel geen huizen zijn. Er werd dan ook geen alarm gemaakt en de brandkastkrakers hadden alle tijd om te wachten voor zij het vrijgekomen geldkistje openbra ken. Dat moet een teleurstelling zijn geweest. De inhoud telde rond 1200. Het bedrijf heeft al jaren de gewoonte de lonen die vrijdags worden uitbetaald, pas vrijdagmorgen bij de bank te incasseren. Inmiddels is het de zevende maal in 10 jaar tijds dat op don derdagavond in de fabriek wordt ingebroken. Dat is ook de reden waarom de brandkast geheel in een nis van zwaar gewapend beton is geplaatst, zodat alleen de deur vrij is. Dit gewapend beton heeft de klap goed opge vangen. Direct na de ontdekking is de politie gewaarschuwd. Er is een uitvoerig onderzoek ingesteld, waarbij men aanvankelijk pro beerde het gebeuren geheim te houden. Pas nadat alle deskun digen hun onderzoek hadden be- ëinigd, werd een eerste mede deling namens de politie gedaan. Overigens betekende deze mede deling niet dat de politie al een spoor van de daders heeft. Het bureau voor de statistiek heeft dr. Meinsma cijfers ver schaft omtrent de sterfte in 1964 ten gevolge van ziekten die sa menhangen met roken. Uit deze gegevens blijkt, dat in 1964 10.566 mannen en 5519 vrouwen overleden aan arteriosclerotische hartziekten, waartoe ook de ziek ten van de kransslagaderen wor den gerekend. Aan longkanker overleden dat was reeds eer der bekend 3579 mannen en 277 vrouwen. Aan verschillende andere ziekten van de ademha lingsorganen overleden 2662 mannen en 1436 vrouwen. Met inachtneming van het grotere aantal vrouwen in de oudere leeftijdsgïoepen betekent dit voor 1964 zeker een oversterfte van 10.681 mannen (10.519 in 1963 volgens dr. P. J. A. "Voorts Va der), die aan genoemde hart en longziekten zijn overleden, waarbij de rookgewoonten ver moedelijk van grote invloed zijn geweest. Van deze mannen was 49 "/o jonger dan 65 jaar. Deze extra-sterfte op jongere leeftijd bij de mannen zou, zo meent dr. Meinsma, een gedeel telijke verklaring van de hogere gemiddelde leeftijdsverwachting voor vrouwen in Nederland kun- nen vormen. „Wanneer de man nen hun rookgewoonten dras tisch zouden veranderen, zou dit ongetwijfeld het gelijk-worden van de levensverwachting voor mannen en vrouwen kunnen bevorderen" (die verwachting is voor mannen: 71.4 jaar, voor vrouwen: 74.8 jaar). In dit verband zijn ook de ge gevens over de sigaretten-con sumptie op basis van de bande- rollenverkoop van belang. In de periode 1 juni 196331 mei 1964 werden in totaal 15.127 miljoen sigaretten verkocht of 1258 siga retten per hoofd van de bevol king. In de periode 1 juni 1964 31 mei 1965 werden 15.327 mil joen sigaretten verkocht, met andere woorden 1257 sigaretten per hoofd van de bevolking. Uit deze cijfers kan geen stijging van de consumptie van sigaret ten worden afgeleid. Recente kleinhandel-gegeven wekken de indruk dat in de af gelopen maanden de (detail) verkoop van sigaretten weer is toegenomen. Dr. Heinsma besloot het ge sprek: „In het licht van alle thans beschikbare gegevens en de daaruit blijkende schadelijke gevolgen van het roken van si garetten is een herhaalde waar schuwing van groot belang voor elke sigarettenroker". GRENSBEWAKING VERANDERD Wenen: Een van de wachttorens langs de HongaarsOostenrijk se grens, welke zouden gaan ver dwijnen. De Hongaarse vice-mi nister van buitenlandse zaken, Bela Szilagyi heeft verklaard, dat voor het bewaken van de gren zen een nieuwe technische me thode is ingevoerd. Hij gaf hier mede commentaar op westelijke persberichten, volgens welke de Hongaarse regering zou hebben 1 besloten „het ijzeren gordijn" te ontmantelen. I Het 10.500 ton metende vracht schip „Moerdijk" van de Holland- Amerika lijn is gisternacht in de monding van de Theems in aan varing gekomen met de Engelse tankboot „Esso Wandsworth" van 4.352 ton. Volgens ,n woord voerder van het Londense haven bestuur zijn geen persoonlijke ongelukken gebeurd. De schade ■aan de „Moerdijk" schijnt niet groot te zijn. Het schip, dat op weg was van Londen naar Ant werpen, heeft het anker uitge worpen ter hoogte van Tilbury. In de romp van het Engelse schip zit een groot gat, wat de kapitein heeft genoodzaakt, zijn boot met behulp van viqr sleepboten aan de grond te zetten. Van de zijde van de Holland- Amerika-lijn wordt medegedeeld, dat de .Moerdijk" een flink gat in de voorpiek heeft opgelopen, boven de waterlijn, waardoor tank 1 is beschadigd. Het schip zal waarschijnlijk in Londen in reparatie gaan. President De Gaulle van Frank rijk zal nog meer dan thans gaan denken dat de andere vijf lan den van de Europese gemeen schappen blaffende honden zijn die toch niet bijten, indien die vijf landen nu „hard praten" maar „zacht doen", aldus heeft prof. H. Brugmans van het Euro- pa-college te Brugge donderdag in Den Haag gezegd. Prof. Brug mans, de vroegere Franse leraar aan de Terneuzense H.B.S., sprak over de crisis in de Europese eenwording voor de afdeling Den Haag van de Europese beweging in Nederland. Voor de vijf staan er nu twee mogelijkheden open, een harde en een zachte politiek. Prof. Brugmans bepleitte de harde lijn, d. w. z. doorgaan zonder Frankrijk, ook al is een Europa zonder Frankrijk geen concep tie. Het alternatief, het verloren gaan van dynamiek in de Euro pese gemeenschappen, achtte hij een groter kwaad. Bovendien hebben de „vijf" sterke troeven in handen, o.a. dat Frankrijk zich eigenlijk niet kan permit teren uit de gemeenschappelijke markt te gaan. Maar als de „vijf" niet in staat •zijn die harde politiek te volgen, dan moeten zij de zachte, toe gevende lijn volgen en de Fran sen laten terugkomen op de door dezen gestelde voorwaarden. Men moet dan ook zeggen dat men die zachte oplossing zoekt. Vol gens prof. Brugmans kan dat zonder al te veel gezichtsverlies. In de politiek jegens Frankrijk dienen tactische fouten, zoals die in het verleden zijn gemaakt, te worden voorkomen. Prof. Brugmans die lof had voor veel wat De Gaulle in het verleden heeft gedaan, zei dat men thans van de Franse presi dent niets positiefs meer moét verwachten nu het zover is ge komen dat de Fransen 'n breuk in de E.E.G. bewust hebben ge forceerd. In zijn kritiek op de perscon ferentie van president De Gaul le van 9 september zei hij dat de generaal bij zijn afwijzing van meerderheidsbesluiten daarvan een caricatuur heeft gegeven. In een federatie en hij haalde Zwitserland als voorbeeld aan gaat het niet om het tellen van de stemmen maar om het vinder van compromissen omdat een federatie anders niet kan wer ken. De burgemeester van Terneu zen brengt ter algemene kennis dat een openbare vergadering van de gemeenteraad van Ter- neuzen zal worden gehoudeh op donderdag 30 september 1965, te 19.30 uur, ten gemeentehUiZê"' alhier. Terneuzen, 24 september 1965. De burgemeester voornoemd, H. RIJPSTRA. De Brusselse politie is er don derdag in geslaagd een bende op te sporen, die bij een 20-tal in braken 300 ton koper heeft ge stolen met een wtaarde van 13 min frank, bijna een miljoen gul den. De bende werd geleid door een 44-jarige vrouw, die op de Brus selse metaalbeurs bekend staat als „Madame Vincent". Zij werd gearresteerd, toen zij per vlieg tuig België wilde verlaten. De politie kwam op het spoor van de bende door de aanhouding van een chauffeur, die op het punt stond met e-en lading gestolen koper een fabriek bij Haren te verlaten. h hot Ned. Hervormd psychiatrisch ziekenhuis "HULP EN HEIL" en "SCHAKENBOSCH" te Leidschendam kunnen in dt opleiding voor het ziekendiploma B worden geplaatst: en in de leeftijd van 17 jaar en ouder. Gaarne worden ook meisjes in het bezit van de diploma's Huishoudschool, Inas en Ulo aangenomen. 16-jarigen ontvangen een vooropleiding. Inlichtingen worden gaarne verstrektmondeling zowel als schriftelijk. Uw brieven kunt U richten aan dt geneesheer-directeur. UENEESKUNMG ADVIES of hulp betreffende moei lijkheden in huwelijks- en geslachtsleven. Geboortebevorderirig. Geboortebeperking. Geneeskundig onderzoek voor het huwelijk. lnlic"> ingen en afspraken voor consult in het Dr. J. Rutgershuis, Groene Kruis- gebouw v. Steenbergen laan, Terneuzen, Telefoon 01150—3511. Spreekuren iedere tweede en vierde dinsdag van de maand van 19.00 tot 20.00 uur spreekuur dokter; van 20.00 tot 21.00 uur spreek uur zuster. Nederlandse Vereniging voor Seksuele Hervorming Afd. O. Z-VIaanderen Sekretariaat: Lindenlaan 3, Terneuzen Telefoon 01150—3133. DAMES, HEREN en KINDEREN. Komt U eens kijken Nieuwstraat 9 - Terneuzen HORLOGER JUWELIER HEREN- .HORLOGES Een tijdloos geschenk van blijvende waarde. Kies uit onze prach tige koliekties van de bekende merken. AXELSESTRAAT U TERNEUZEN Mooier in kleding uit Modes Casteei •I r Wilt U eens iets anders? Wilt U de herfst en winter gezellig gekleed ingaan? Komt dan eens geheel vrijblijvend bij ons kijken, U zult vinden waar U zo lang reeds naar zocht. U zult verbijsterd staan van de eenvoudige geraffineerde elegance van onze modellen De modieuze vrouw die weet wat zij wil, kiest De waarborgnaam voor eerste klas pasvorm en kwaliteit NOORDSTRAAT 17 TERNEUZEN Typiste vraagt typewerk oor enkele dagen of halve 'agen p. week. Nic. Beets- piraat 13, Terneuzen. Te koop gevraagd: Wand tegeltjes (antieke of schouw). Br. aan postbus 4010, Rijswijk (Z.H.). Te koopstalen 2-pere. ledikant met bed. Te be vragen Kastanjelaan 13, Terneuz»»

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 4