Chinees communisme schenkt klare wijn S. E. R. adviseert loongrens ziektewet f 11.500 DE BELS LEEMANS VOORZITTER VAN EUROPEES PARLEMENT [SKODA HqOOMBI 15495,- ROTTERDAMSE POLITIE OP SPOOR VAN GEHEIMZINNIGE AUTODIEVEN Wachtlijst voor telefoon aansluitingen wordt groter Meer kwaliteit bij woningbouw Zaterdag 25 sept. 1965 ni: vniiF zf.fuw Pagina 3 Wereldrevolutie onder alle omstandigheden Door partisanen Wie is die maarschalk? Brutaal Diepe ernst Verdeel en heers Beschamend Rechts gemeenschap Slachtoffers na overstroming in Marokko NIEUWE ZENDER VOOR HILVERSUM II IN RF,DRIJF 180.000 eind 1966 AKKOORD OVER HET PANAMAKANAAL Loongrens verdwijnt Dagloongrens 30,- Benoemingseisen Rijkspolitie r De comrrfunistische strategie ter verwezenlijking van de wereld revolutie en dan letterlijk vol gens het lied „de Internationale zal morgen heersen op aard" werd dezer dagen door de minister van defensie van de „volksrepu bliek" China, maarschalk I.in Piao, op krasse wijze geformuleerd als volgt: „Wij zullen de guerillaoor- logen in Azië, Afrika en in Latijns- Amerika waar mogelijk ondersteu nen, bevorderen en mogelijk ma ken, waardoor wij hopen de Ver enigde Staten en de landen van Europa in te sluiten en te over winnen". Reeds lang wordt door Peking het principe gehuldigd, dat de voor naamste tegenstand der in beroe ring geraakte volkeren tot uiting moet komen in een gewapende bot sing of opstand met de „hen over heersende en uitbuitende imperia listische machten". Open en on omwonden zegt maarschalk Lin Piao, dat de tegenstellingen tussen de hiervoor genoemde groeperin gen zich in de naaste toekomst niet alleen zullen verscherpen doch dat uiteindelijk het internatio naal communisme als overwin naar uit deze strijd naar voren zal treden. Daarnaast gaf de generaal zekere „richtlijnen", waarnaar ge handeld dient te worden. Lin Piao neemt dan de Chinese burgeroorlog ten voorbeeld, begin nende bij het stormrijp maken van het platteland en eindigende met liet veroveren van de steden. Het platteland, waarmede volgens Lin Piao Azië, Afrika en Latijns-Ame- rika wordt bedoeld, dient „revolu tionair-gewillig" te worden ge maakt, waarna 1stap voor stap de steden met andere woorden de Verenigde Staten en de landen van het oude Europa worden in gesloten en ten val gebracht. In deze wereldomvattende strijd, aldus Lin Piao, zijn alleen de strij ders van belang en niet de atoom bommen. De wereldrevolutie Wordt door de taaie strijd der benden (partisanen), door het politiek- revolutionaire bewustzijn, door moed en opoffering gewonnen. De strijd van de vietcong-parti- sanen in en rond Vietnam is hier van het beste voorbeeld en kan van dat standpunt uit beschouwd wor den als een „generale repetitie" van wat het „imperialisme" boven het hoofd hangt. Maarschalk Lin Piao rekent bij die strijd niet op de hulp van de Sowjet-Unie, die hij er overigens van beschuldigde de marxistische-leninistische theorie- en inzake de wereldrevolutie te hebben verraden. Het Chinees com munisme baseert zich geheel op eigen ervaringen, opgedaan in 3e burgeroorlog in het eigen land, de strijd in Korea en die in Vietnam. Lin Piao, minister van landsver dediging en generaal-veldmaar- schalk van het Chinese volks- en bevrijdingsleger, is 57 jaar oud. Lin maakt deel uit van de oude garde en is sinds 1925 lid van 3e partij. Hij nam actief deel aan de burger oorlog in zijn land (19341936) en vocht tegen de Japanners. Hij be zocht als cursist militaire oplei dingsscholen in Rusland en onder ging in medio 1940 een medische behandeling in Moskou. Hij werd in 1945 benoemd tot lid van het centraal comité van de communistische partij en nam in aansluiting daarop, in de rang van generaal, actief deel 4an de oorlog in Korea. Hij werd in september 1954 bevorderd tot generaal-veld- maarschalk en in april 1955 geko zen tot lid van het politieke bureau 1959 de tot aftreden gedwongen minister van defensie, maarschalk Peng Te-huai, in gelijke functie op. Zijn stelling nemen inzake het bevorderen van de wereldrevolutie naar roodgeel recept is tweeledig en baseert zich op: 1) het instand houden en bevorderen van een ze kere „partisanen-traditie en -stra tegie" door training, opleiding en vorming in partisanentaktiek en guerilla-oorlog (dat is oorlogvoe ring door min of meer ongeregelde troepen); 2) de fundamentele doel stellingen der guerilla-oorlog zul len door de betrokkenen moetfn worden geënt op het terrein van de wereldpolitiek en hierin ligt dan ook het internationaal aspect. Openhartig, om niet te spreken van brutaal, eist Peking de leiding op over alle revolutionaire bewe gingen en groepen van personen in Azië, Afrika en in Latijns-Amerika met als doel („Proletariërs aller landen verenigt u") het onder alle omstandigheden bevorderen van de wereldrevolutie. Dat het China ernst is, blijkt uit de houding die het ten opzichte van Moskou inneemt met betrekking tot de strijd in en rond Vietnam. De houding der volksrepubliek is in deze ondubbelzinnig en zeer scherp. De leiders spreken over de strijd tegen Chroesjtsjows revisio nisme, waarmede zij dan doelen op diens politiek van „vreedzaam naast elkaar voortleven" (co-exis tentie), dat immers voor het oog der wereld door de Sowjet-Unie werd voorgestaan en gepropageerd De huidige Russische machtheb bers worden door Chinese collegae bejegend en vergeleken met „oude toneelspelers die zich menen te moeten voorbereiden op een nieu we rol, door hen op het wereld toneel te brengen." Generaal Juan Carlos Ongania, de opperbevelhebber van het Ar gentijnse leger, verklaarde dezer dagen op een persconferentie in Buenos Aires, voorstander te zijn van een gezamenlijk militair Ar gentijns-Braziliaans front om aldus het hoofd te kunnen bieden aan het communisme, ongeacbi waar dat in Zuid-Amerika de kop mocht op steken. De achtergrond van deze wens is begrijpelijk. Zodra India in oorlog raakte met het naburige Pakistan om het knel punt Kasjmier, werden langs de grens tussen róod-China en India, die een lengte heeft van 3000 km, Chinese troepenversterkingen ge signaleerd, onder meer bij Sikkim, Birma en in Tibet, terwijl de machthebbers in Peking grensover- eenkómsten sloten met de nabuur landen Afghanistan, Nepal, Pakis tan en Birma. De verhouding tussen India en rood-China werd gespan nen ten gevolge van het optreden van de Indiërs in Kasjmier dat door China werd veroordeeld en als een „imperialistische daad" werd beschouwd. Deze vijandige houding alsmede de grote troepenverplaatsingen aan de grens noodzaakten de Tn- diase regering troepen in reserve te houden, waardoor aan Pakistan ongewild meer armslag werd ge geven voor militaire activiteiten tegen India, hetgeen ook de opzet van China was. De taktiek „Durde et impera" (verdeel en heers) doet als nimmer tevoren opgeld. Eerst India aan tasten op de weg naar Maleisië en Indonesië. Pakistan valt later toch wel in onze handen AAN DE DOOD ONTSNAPT Gillette (V.S.): Terwijl zo'n vijf tig meter vangrail door zijn ka- bine schoot bleef de bestuurder van deze auto bijna ongedeerd. Het ongeluk gebeurde op een autoweg in de Amerikaanse staat Wyoming. De auto ramde bovendien twaalf staanders. De Belgische christen-demo cratische senator V. Leemans is vrijdag tot voorzitter van het Europese parlement gekozen met de stemmen van de socialistische afgevaardigden tegen. Leemans die 64 jaar is, volgt zijn Waalse collega Duvieusart die onlangs bij de Belgische verkiezingen niet is herkozen, op voor de rest van diens ambtstermijn, dat wil zeggen tot maart volgend jaar. De verkiezing van Leemans, die de enige kandidaat voor de opvolging was, geschiedde in tegenstelling tot het gebruik niet bij acclamatie als gevolg van re cente verklaringen van de vroe gere Belgische verzetsbeweging over Leemans' politieke verleden voor en tijdens de oorlog. Lee mans kreeg 58 stemmen op een totaal van 97. De Nederlandse socialistische senator P. J. Kapteyn verklaarde namens de Europese socialisti sche fractie, dat zijn groep de kandidatuur van Leemans -niet kon steunen, ook niet onder de politieke druk die men op het laatste ogenblik heeft geprobeerd uit te oefenen. Juist in de huidige situatie, waarin de gemeenschap zich be vindt, moet het Europese parle ment een voorzitter van onbe sproken politiek gedrag hebben, zo verklaarde de heer Kapteyn. Een woordvoerder van de Bel gische delegatie. De Gryze, pro testeerde tegen de actie die tegen Leemans is gevoerd. Hij noemde het beschamend wat aan ver moedens is opgeworpen. Hij noemde Leemans een zeer ver dienstelijk persoon, die meer dan wie ook een brede visie op het Europese werk heeft. Leemans heeft verleden jaar vooral in Nederland in de be langstelling gestaan, omdat hij als eerste in hel openbaar mede delingen over de omvang van de aardgasvondsten in Groningen deed Later bleek ook een aantal gaullisten tegen Leemans' kan didatuur te hebben gestemd. Het Europese parlement heeft vrijdagochtend een resolutie naar aanleiding van de E.E.G.-crisis goedgekeurd, waarin het ver klaart, dat geen van de zes E.E.G.-landen het recht heeft zich aan de verdragsverplichtin gen te onttrekken. De resolutie stelt dat de bestaande verdragen integraal geëerbiedigd en binnen de gestelde termijnen moeten worden uitgevoerd. De nieuwe parlementsvoorzit ter Leemans verklaarde bij het aanvaarden van zijn functie dat de E.E.G. gevaar loopt te ont sporen als rechtsgemeenschap, die zowel de regeringen als bur gers bindt. Prof. Hallstein, voorzitter van de E.E.G.-commissie, deelde in een korte verklaring mee dat de commissie doorgaat haar plicht te doen en dat zij zal streven naar herstel van de harmonie tussen de lid-staten. Ook Hal- stein legde er de nadruk op dat de E.E.G. een rechtsgemeen schap is en moet blijven. OORLOG OM EEN - VARKEN Na een strijd tussen twee 1 stammen op Australisch Nieuw-Guinea heeft een rechtbank in Lae ruim 100 stamleden tot een half jaar gevangenisstraf veroor deeld. De stammentwist die onlangs op een vier daagse veldtocht uitliep, duurde al vier jaar en ging om het bezit van een var- ken. Bij de gevechten werd een krijger gedood en ve- len werden gewond. Voor de gesneuvelde krijger eist diens stam nu schadever goeding, n.l. 60 varkens. WH VE1U66 KfcÜzÊl Overstromingen als gevolg van het buiten haar oevers treden van een gezwollen rivier in de Marokkaanse provincie Safi heb ben volgens voorlopige cijfers aan ruim 40 personen het leven gekost, terwijl nog tientallen mensen worden vermist. Er is in de afgelopen dagen in het be trokken gebied veel regen geval len. Toen het water van de in deze tijd doorgaans droogstaande ri vier het dorpje Khemis Nagoea binnenstroomde, werd daar een markt gehouden. Het verwoestte huizen en sleepte mensen mee. doch trok zich kort daarna terug. Geheel overeenkomstig het werkschema is gisteren de nieu we zender Lopik II gereed ge komen voor gebruik. In ver band hiermee wordt het radio programma Hilversum II (298 meter) met ingang van heden morgen via deze nieuwe 120 kw- zender uitgezonden. Zoals bekend werd voor de uitzending van het programma Hilversum II van begin septem ber af tijdelijk gebruik gemaakt van de zwakkere reserve-zender Lopik III, terwijl ook de steun- zenders (188 meter) te Hooge- zand, Hengelo en Hulsberg hier voor de hele dag in bedrijf wer den gesteld. Deze drie zenders zullen van maandag af alleen nog voor 10.00 uur en na 17.00 uur het programma van Hilver sum II ondersteunen, zoals voor heen ook het geval was. SKODA DEALER: Autobedr. C. M. G. CAPPENDIJK Axelsestr. 174, Terneuzen, tel. 2030 Het zal niet mogelijk zijn in 1967 en in 1968 te komen tot een ver mindering van het aantal wach tenden op een telefoonaanslui ting. Verwacht moet worden dat het aantal wachtenden ultimo '68 gestegen zal zijn tot 200.000 te gen op 1 mei van dit jaar onge veer 140.000. Het aantal wach tenden zal aan het eind van 1966 tot ongeveer 180.000 zijn geste gen. Minister Suurhoff (verkeer en wa terstaat) deelt dit mee in de me morie van toelichting op de be groting 1966 van het staatsbe drijf der P. T. T. Eerst na 1968 zal het mogelijk zijn tot vermin dering van het aantal wachten den te komen. Bij de uitvoering van een meerjarenplan zal in ge noemde jaren het aantal lokale nummers met ongeveer 290.000 worden uitgebreid. Dit meer jarenplan is voorts gericht op 't inhalen van de achterstand in de voorzieningen van lokale kabels en van verbindingskabels. De begroting voorziet voorts in de verkleining van de achterstand in de aansluitcapaciteit van een aantal lokale netten, waardoor een aantal wachtenden op een telefoonaansluiting kan worden geholpen. Mede in verband met de toenemingen van het aantal wachtenden acht de minister het gewenst op ruime schaal open bare telefooncellen te plaatsen. Hiervoor is in de begroting een bedrag uitgetrokken van twee miljoen gulden. President Johnson heeft vrij dag bekendgemaakt dat met Pa nama een akkoord is bereikt in zake het Panamakanaal. Het ver drag van 1903 vervalt en de V. S. en Panama zullen besprekingen gaan voeren voor een nieuw ver drag, dat de souvereiniteit van Panama over de kanaalzone er kent. In de ruimte buitelende Amerikaan in kleuren op World Press Photo Op de tiende World Press Photo, die van de winter in het Haagse gemeentemuseum wordt gehouden, zullen voor het eerst ook ongeveer 100 kleurenfoto's werden geëxposeerd, waaronder buiten mededinging opnamen van de Amerikaanse en hoogst waarschijnlijk ook van de Rus sische ruimtevaarders in het heelal. De organisatoren rekenen op een record aantal inzendingen. Tenminste 2500 foto's uit onge veer 50 landen zullen worden beoordeeld voor de prijzen, waar onder de hoofdprijs, de zilveren camera, kunnen worden toege kend. De internationale jury staat onder leiding van de Amerikaan Morris Gordon. RUSSISCH SCHIP NA AANVARING GEZONKEN In de Oresund bij Kopenhagen zijn twee schepen met elkaar in aanvaring gekomen. Het ene schip, een Fin, bleef onbescha digd, het andere, een Rus, kap seisde en zonk toen het werd weggesleept. De opvarenden zijn in veiligheid. Deze luchtfoto toont de Russisehe boot, de „Ry- nooshy" machteloos op het wa ter liggend. Met de arrestatie van de 29- jarige Amerikaan Joseph Charles G. wegens het in bezit hebben van een gestolen sportwagen meent de Rotterdamse politie op het spoor te zijn gekomen \an een omvang rijke reeks van autodiefstallen die de laatste tijd in Nederland, maar ook in een aantal Westeuropese landen zijn gepleegd. Vast staat dat in ons land een handel in gestolen auto's fors de kop heeft opgestoken. Men hoont door samenwerking met andere landen de geheimzinnige zaak tof klaarheid te kunnen brengen. De Rotterdamse politie werd op het spoor gezet door de arrestatie van de in Parijs wonende Ameri kaan. Hij was in het bezit van eer sportauto die, naar later bleek, in de nacht van 20 op 21 september in Parijs was gestolen. De wagen was eigendom van een Spanjaard, die voor zaken in de Franse hoofd stad verbleef. De sportwagen was door de Amerikaan voorzien van een vals kenteken, een valse Ame rikaanse registratiekaart alsmede een op valse naam staande en in Duitsland afgegeven groene kaart. Kort nadat Joseph G. was aange houden, vond de Rotterdamse po litie in de Schilderstraat in de Maasstad een onbeheerde zwarte personenauto. De politie trof de wagen aan nadat zij er een felle jacht op had gemaakt. De bestuur der, voor wie men evenveel belang stelling had, wist na een klopjacht door de stad te ontkomen. Men vermoedt nu dat de bestuurder ook een Amerikaan is die in contact heeft gestaan met Joseph G. Spoe dig bleek dat de auto op een valse naam in Genève was gehuurd. De man die de auto neenam had zich voor Amerikaans officier uitge geven. In de koffer werd een aan tal blanco kentekenplaten gevonden en wat gereedschap om de platen aan te brengen. Voorts bleek dat de ontvluchte Amerikaan later in Rotterdam een auto huurde en deze niet meer terugbracht. Datzelfde was in Amsterdam gebeurd toen een bedrijf een wagen ter waarde van 12.000,verhuurde aan iemand die zich met Amerikaanse militaire papieren legimiteerUe. De Rotterdamse politie heeft nu via Interpol verzocht uit te kijken naar de man die in Rotterdam op het nippertje de polftieboeien ont kwam. Joseph G. is, verdacht van heling, opgesloten. Hij zal voor de officier van justitie worden geleid. Wegens het huidige stadium van het onderzoek kan de politie geen nadere mededeling doen over deze geheimzinnige en in ieder geval zeer verwarrende zaak. „Naast kwantiteit ook kwali teit". Hiermede vatte de direc teur-generaal van de volkshuis vesting en de bouwnijverheid, ir. H. M. Busken, de wat hij noemde tweede fase van het beleid van minister Bogaers samen in een toespraak tot het congres van de nationale woonraad te Valken burg, waarin hij een pleidooi hield voor een hogere toekomst waarde van het Nederlandse huis. Niet alleen de regering, ook de bouwwereld onderkent de nood zaak van kwaliteitsverbetering, maar ir. Buskes meende, dat het zijn taak was deze kwestie op nieuw van een dikke streep te voorzien. De regering meent dat, nu de produktieverhoging goed op gang is gekomen, er ruimte komt om grotere aandacht te gaan wijden aan verschillende kwaliteitsvra gen. Ir. Buskes zei, dat zijn plei dooi voor meer aandacht voor het kwaliteitsvraagstuk niet bedoel de meer aandacht te vragen voor een tegeltje meer, een zwaardere houtmaat enz., maar dat hij de aandacht wilde vragen voor een nieuwe visie en een nieuwe fase in de volkshuisvesting. De sociaal-economische raad heeft de minister van sociale za ken geadviseerd de loongrens in de ziektewet per 1 januari a.s. vast te stellen op 11.500 en het maxi mumdagloon op f 30,ppr dag. De S. E. R. heeft dit advies in zijn vrijdag gehouden besloten verga dering vastgesteld. A De aanpassing van de loongrens in de ziektewet, die tevens geldt voor de ziekenfondsverzekering, geschiedt sinds 1960 overeenkom stig een advies van de S. E. R. op grond van de ontwikkeling van de index der regelingslonen en van de prijsindex der kosten van levens onderhoud. In de ziektewet is op aandringen van de vaste commissie voor so ciale zaken van de Tweede Kamer een bepaling opgenomen die het mogelijk maakt van de bovenge noemde aanpassingsregeling af te wijken, ais toepassing van die re geling het aantal verzekerden aan- lijk zou doen toe- of afnemen. De minister van sociale zaken heeft op 9 juli j.l. de S. E. R. ge vraagd hem te adviseren of per 1 januari a.s. van de in de wet neer gelegde ontsnappingsclausule ge bruik moet worden gemaakt, nu het aantal verzekerden gedurende het eerste kwartaal van 1965 een teruggang heeft vertoond als nog nimmer tevoren het geval is ge weest. Het aantal verplicht ver zekerden verminderde met onge veer 107.000, het aantal wettelijk verzekerde bejaarden met ruim 8400- en. het -aantalvrliwijlia-ver. zekerden met circa 22.000, in to taal dus met ongeveer 137.000. De sociaal-economische raad heeft zijn oordeel gebaseerd op de ontwikkeling van het aantal ver zekerden in de ziekenfondsverze kering. Verwacht kan immers wor den, aldus de raad, dat tegelijk met het invoeren van de arbeids ongeschiktheidsverzekering op 1 januari 1967 de loongrens uit de ziekengeldverzekering zal verdwij nen. Een vermindering van het aan tal direct verzekerden van 1 janu ari 1965 tot 1 april met rond 49.000 (n.l. 2.827.771 tot 2.784.938) acht de raad een schoksgewijze veran dering die desgewenst met behulp van de ontsnappingsclausule kan worden geredresseerd. Een deel van de raad meent dat deze mutatie van zodanige be tekenis is dat toepassing der clau sule ten volle gerechtvaardigd is Een ander deel van de raad betwij felt of de gemiddelde ontwikkeling van het verzekerdenbestand, ge zien over enkele jaren, in belang rijke mate zou afwijken van de aanvangssituatie in 1960. De raad is echter van mening dat een matige extra-verhoging van de loongrens boven het bedrag van het normale aanpassingssy steem gerechtvaardigd is. Een re delijke extta^erhogtatt4woïdLser> kregen als de loongrens per 1 januari a.s. wordt vastgesteld op 11.500,—. De raad meent dat de extra verhoging van de loongrens niet met een dienovereenkomstige ex tra-verhoging van het maximum dagloon gepaard moet gaan, maar acht 30,een juist bedrag. Bij beschikking van cle minis ter van justitie en van de minis ter van binnenladse zaken wor den te rekenen van 1 december 1962 voor benoeming tot adspi- rant van gemeentepolitie of ad- spirant der rijkspolitie met het mulo-diploma geliikcresteld het diploma 3-jarige HBS en een bewijs van bevordering van de derde naa^ de vierde klas van een 5- of 6-jarige HBS (A/1, of van een gymnasium. Met ingang van 1 augustus 1965 worden met het mulo-diploma geliiksesteld de diploma's van een middelbare handelsdagschool met 3-jarige of 4-jarige cursus. Voorlopig wordt gelijkgesteld met het mulo-diploma, te reke- n envan 1 augustus 1965, het Ï.V.O.-diploma B, mits uit dit diploma of de daarbij behorende cijferlijst blijkt, dat met goed gevolg eindproeven zijn afgelegd in de vakken Nederlandse taal, geschiedenis, aardrijkskunde, na tuurkunde, biologie, algebra, re kenen, meetkunde, Frans, Duits en Engels.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 3