Pakistan wil zijn troepen niet terugtrekken MUL Nog meer Amerikaanse troepen naar Vietnam Gromiko wil verdere verspreiding van kernwapens tegengaan „VRIJHEIDSSTRIJDERS" IN KASJMIR VECHTEN DOOR de HET WEER RADIO DE KOCK DONDERDAG SNEUVELDEN 600 VIETC0NG-REBELLEN ARRESTATIES IN ALGERIE ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1965 21e Jaargang - Nc. 65S0G Waarnemers GASVERWARMING Activiteit opgevoerd Bestand geschonden Hoogwater Zon- en Maanstanden Weerbericht India en het gemenebest Artillerie-vuur ondanks bestand Kasjmier maakt deel uit van India' Bloedige gevechten Vlammenwerpers Tien Nederlandse officieren naar India en Pakistan Geen inmenging Canada dringt aan op regeling voor Vietnam Consul ontvoerd Luchtaanvallen op Noord-Vietnam MAURITIUS WORDT ONAFHANKELIJK Rubbersmokkel in Indonesië PrtSïösi'&ii 55 TERNËÜZEN Directeur-Hoofdredacteur: L van Se Sand# «L r,j*„ Redactie- en Administratie-adres; Smidsvral Telefoon; 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs S,60 per kwartaal; per maand ƒ2,20; per week 53 ct. Losse nrs 11 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen. AdvertenReprfls per mm TO et; mfstmess w» advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel me« 22 et. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. In2ending advertenties uiterlijk tot nm. 2 uur, Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummes tot 10 uur v.m. De Pakistaanse minister van buitenlandse zaken, Bhoetto, heeft donderdagavond meege deeld dat de troepen van zijn land niet zullen worden terug getrokken op de stellingen die ze vóór 5 augustus innamen, zo als door de veiligheidsraad was verzocht. Hij zei tot verslag gevers dat deze houding het ge volg is het feit, dat India niet bereid is zijn troepen terug te trekken. De minister had kort tevoren een wat hij noemde „nuttig en vruchtbaar" onderhoud gehad met secretaris-generaal Oe Thant. Hij herhaalde dat de kwestie- Kasjmier moest worden opge lost door middel van een volks stemming, die de vijf miljoen overwegend mohammedaanse in woners van Kasjmier in staat zou stellen tot gebruikmaking van hun recht op zelfbeschik king. India verzette zich daar volgens Bhoetto nog steeds tegen. Hij zei dat Pakistan per 1 januari a.s. uit de verenigde naties zal treden wanneer de veiligheidsraad geen doeltreffen de stappen doet om dit funda mentele vraagstuk tot een op lossing te brengen. Voordat minister Bhoetto zijn verklaring aflegde had Oe Thant India en Pakistan verzocht, zo vlug mogelijk bijzonderheden te verstrekken over de regelingen inzake de terugtrekking van hun troepen. In gelijkluidende tele grammen aan de Indische pre mier Sjastri en de Pakistaanse president Ajoeb Chan waar schuwde hij, dat „elke verdere vijandelijke militaire actie van een van beide partijen tegen de andere een schending van het bestand zou vormen". Een aantal militaire V. N.- waarnemers was al naar het Pa- kistaans-Indische grensgebied on derweg en er zouden er nog meer volgen. De waarnemersgroep die toezicht moet houden op het be- Adv.) Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 7-9 Terneuzen stand en de terugtrekking van de troepen, zal V. N.-waarne- mings-missie voor India en Pa kistan (Unipom) heten. De „vrijheidsstrijders" in In disch Kasjmier, die al hadden laten weten dat ze niets met het bestand te maken hadden, heb ben hun activiteit opgevoerd, zo meldt het ondergrondse radio station „De stem van Kasjmier". In de afgelopen 48 uur waren volgens dit station bij gevechten meer dan tachtig Indische mili tairen gedood. India heeft donderdagavond laten weten, dat Pakistaanse troepen het bestand hebben ge schonden door bij Jhangar, on geveer 150 km ten noordwesten van Djammoe, Indisch Kasjmier binnen te komen en zich daar in te graven. Het was, naar een woordvoerder van het ministerie van defensie in Nieuw Delhi zei, „geen grote eenheid". De Indiërs hadden niet geschoten. Volgens een Indische officier aan het Lahore-front zijn in deze sector meer dan tweeduizend In dische militairen gesneuveld, ge wond of als vermist opgegeven. Een Indische woordvoerder in Nieuw Delhi heeft gezegd, dat als gevolg van de Pakistaanse luchtaanvallen onder de burger bevolking meer dan 400 doden MEER BEWOLKING Het K.N.M.I. deelt mede: Ons land bevindt zich op de oostflank van een langgerekt ZATERDAG 25 SEPTEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.49 2.24 3.04 3.14 n.m. 2.06 2.41 3.21 3.31 ZONDAG 26 SEPTEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. mm. 2.28 2.43 3.03 3.18 3.43 3.58 3.53 4.08 MAANDAG 27 SEPTEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 3.03 3.20 3.38 3.55 4.18 4.35 4.28 4.45 25 26 27 6.30 18.32 66.31 19.06 6.32 18.30 7.55 19.22 6.34 18.27 9.18 19.39 peraturen als gisteren. lagedrukgebied, dat zich uit strekt van IJsland naar Spanje. In dit lagedrukgebied ontwik kelt zich boven Oost-Engeland een afzonderlijke depressie. De verdere gedragingen van deze depressie zijn nog onzeker, maar het bijbehorende koufront doet de luchtdruk in Frankrijk nog steeds dalen. Het met de depres sie en het front samenhangend regengebied strekt zich in een smalle zone uit van Schotland over Oost-Engeland en de Golff van Biskaje naar Noord-Spanje. De oostwaartse beweging van deze regenzone ie maar uiterst langzaam en het laat zich aan zien, dat het to» de avond in ons land waarschijnlijk nog droog weer zal blijven. Wel neemt de be volking geleidelijk toe. Met een matige en later af en toe vrij krachtige zuidoostelijke wind houdt de aanvoer van continen tale lucht nog aan, waarin de temperatuur tot ongeveer de zelfde -vaarden zullen oplopen als vrijdag. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Meer bewolking Geleidelijk meer bewolking, maar waarschijnlijk tot de avond nog droog weer. Matige af en toe vrij krachtige wind tussen zuid en oost. Ongeveer dezelfde lem- SCHOLIEREN IN SIKKIM MAKEN LOOPGRAVEN Gangtok, Sikkim: Studenten en scholieren in het Indische pro tectoraat graven schuttersputten en leggen loopgraven aan naar aanleiding van de Chinese troe penbewegingen aan de grens. (Adv.) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-8128 en ongeveer 500 gewonden zijn gevallen. Een lid van het Indiase parle ment heeft vrijdag voorgesteld dat India uit het gemenebest zal treden en de Britse eigendom men zal nationaliseren. Hij werd door een aantal leden toege juicht. Het parlementslid, Bjag- wat Azad, zei: „Deze kunstma tige band moet verdwijnen. De omstandigheden hebben duide lijk bewezen, dat Engeland ons vijandig gezind is. Hij deed een aanval op premier Wilson, om dat deze Pakistan niet als agres sor in het conflict met India had gebrandmerkt. Bij het debat over de V. N. roerden verscheidene sprekers de wenselijkheid van uittreding van India uit het Brit se gemenebest aan. Kanonvuur heeft vrijdagavond de wankele rust en vrede aan het fron* in Voor-Indië verstoord toen Indische artillerie op Pa- kistaans gebied rond Lahore ging vuren. Dit werd gemeld door radio- Pakistan. In het Pakistaanse deel van Kasjmier zpu de strijd ook weer opgelaaid' zijn. Indische troepen waren 'stet deel binnen gevallen. Indische kanonnen, aldus het radiostation. hadden vrijdag rond theetijd het vuur geopend op „voormalige Pakistaanse stel lingen". Het is niet duidelijk of dit stellingen zijn die door Pa kistaanse troepen na het ingaan van het bestand zijn verlaten. Intussen blijft men in Pakis tan volhouden dat men een gro- Amerikaanse regeringskringen voorspellen een verdere vergroting van de Amerikaanse troepensterkte in Zuld-Vietnam. Bijzonderheden over het aantal hierbij betrokken militairen en het tijdstip van hun aankomst in Vietnam zijn niet meegedeeld, omdat de Verenigde Staten de vietcong en Noord-Vietnam in het onzekere willen laten. Op het ogenblik is de Amerikaanse troepensterkte in Vietnam al iets groter dan het totaal van 125.000 man, dat in juli door president Johnson werd vastgesteld. De voortdurende aankomst van' nieuwe versterkingen moet volgens regeringsambtenaren m Washing ton niet worden gezien als een aanwijzing, dat de vietcong aan de winnende hand is. De militaire toestand was vergeleken bij twee maanden geleden verbeterd. Door de vergroting van het Amerikaan se militaire potentieel waren de guerillastrijders in de verdediging gedrongen en hadden zij hun tac tiek moeten wijzigen om verdere zware verliezen op het slagveld te voorkomen. Amerikaanse militaire bevelhebbers zeggen in hun rap porten, dat de vietcong een strijd op grote schaal uit de weg blijft gaan en in plaats daarvan bliksem- aanvallen onderneemt. te overwinning op de Indiërs heeft behaald in de strijd, voor afgaand aan het bestand. Radio- Pakistan zei, dat er aan Pakis taanse zijde maar 830 man zijn gesneuveld tegen ruim 7000 aan Indische kant. Pakistan had 4000 vierkante km Indische grond veroverd en maar 1250 vierkante km grond verloren. Premier Sjastri van India heeft vrijdag in het parlement gezegd, dat Kasjmier een stuk van India is. De kwestie van het zelfbe schikkingsrecht kon niet worden opgeworpen, daar de bevolking (van Indisch Kasjmier) op zelf beschikking reeds drie keer had uitgeoefend en wel tijdens drie opeenvolgende algemene verkie zingen. Een Amerikaanse militaire woordvoerder heeft vrijdag in Sai gon meegedeeld dat Zuidvietname- se infanterie, die door vliegtuigen werd ondersteund, donderdag j.l. in een reeks bloedige gevechten naar schatting 600 man vietcong- rebellen heeft gedood. De strijd vond plaats langs de 32 km lange grote weg ,die ten noor den van Kwi Nohn, een kustplaats in het noordelijke deel van Zuid- Vietnam, loopt. De woordvoerder verklaarde verder dat vele bataljons rege ringstroepen ook op een tweede plaats, n.l. langs de grote weg num mer 1, die ongeveer 630 km ten noorden van Saigon loopt en die ter plaatse de voornaamste kust weg is, slag leveren met de com munistische rebellen. Het toneel van de beide veldsla gen wordt gescheiden door onge veer 32 km grote weg. De Zuid- vietnamese regeringstroepen val len de communisten aan beide zij den van dit stuk weg aan. De woordvoerder deelde verder mee dat verscheidene compagnieën van de eerste Amerikaanse divisie infanterie donderdag de hele dag en in de nacht van donderdag op vrijdag een verwoed gevecht had den geleverd in een ongeveer vijf- Tien Nederlandse officieren zullen optreden als waarnemers van de Verenigde Naties in In dia en Pakistan. Het ministerie van buitenland se zaken in Den Haag heeft daarover vrijdagmiddag het vol gende meegedeeld: „De Neder landse regering heeft van de Ver enigde Naties het verzoek ont vangen tien militaire waarnemers ter beschikking te stellen voor de nieuw opgerichte „United Na tions India Pakistan Observers Mission" (Unipom), welke is be last met het toezicht op de nale ving van de resolutie van de vei ligheidsraad van 20 septetmber jl. ten aanzien van de Kasjmir- kwestie. De regering heeft besloten aan dit verzoek te voldoen en hoont op korte tormijn de betrok' -n officieren voor vertrek gereed te heben", aldus het ministerie. De Russische minister van bui tenlandse zaken, Andrej Gromi ko, heeft vrijdag' in de algemene vergadering der V. N. een ont- werp-verdrag tegen de verdere verspreiding van kernwapens voorgesteld. Kernmogendheden zouden der gelijke wapens op geen enkele wijze mogen overdragen, direct noch indirect via derde staten of groepen van staten. Dan alleen zou een verdrag waarde hebben. De Amerikaanse voorstellen dienaangaande noemde de Rus sische minister een list waarach ter het verlangen naar kernwa pens van de Westduitse milita risten schuil gaat. De niet-kernmogendheden zou den zich moeten verplichten geen kernwapens te vervaardi gen en zich op geen enkele wijze met kernwapens in te laten. Het verdrag zou voor alle sta ten open moeten staan en van onbeperkte duur moeten zijn. De Sowjet-Unie is bereid onver wijld een dergelijk verdrag t.e ondertekenen. Het verdrag zou, hoe belangrijk en urgent ook, geen doel op zichzelf kunnen zijn, maar wel een grote stap in de richting van een verbod en vernietiging der kernwapens. Het zou geen methode mogen zijn om alleen maar het aantal kernmogendheden te beperken en aldus het kernmonopolie der huidige kernmogendheden offi cieel te bestendigen. Gromiko stelde voor dat mid den volgend jaar in Genève of elders een internationale ontwa peningsconferentie wordt gehou den waaraan alle slaten, ook niet-leden van de V. N„ kunnen deelnemen. Voorts sprak de Russische mi nister zich uit voor aanvaarding door de algemene vergadering van een verklaring „over de on toelaatbaarheid van inmenging in de binnenlandse aangelegen heden van staten en over de waarborging van hun onafhan kelijkheid en soevereiniteit". De uiteenzetting van Gromiko •werd in de volle zaal van de as semblee door de meeste delega tieleiders met aandacht aange hoord. De minister deed een aanval op de Amerikaanse politiek jegens Vietnam en hij zei dat de Sowjet-Unie het Vietnamese volk zal blijven helpen. Hij hekelde „derde partijen" die munt willen slaan uit het con flict tussen India en Pakistan over Kasjmier. De Europese na oorlogse grenzen noemde hij de finitief. De Canadese minister van bui tenlandse zaken Paul Martin heeft de algemene vergadering verzocht zich uit te spreken voor een regeling door onder handelingen in Vietnam. Hij zei dit als een proefstuk voor de V. N. te beschouwen. „Het is de plicht van deze vergadering dui delijk en krachtig de gemeen schappelijke overtuiging uit te spreken, dat de oorlog in Viet nam moet worden beëindigd met een regeling die door onderhan delingen is verkregen. Natuur lijk is er geen twijfel aan, dat de betrokken volken het recht hebben zelf over hun lot te be schikken, zonder aan intimidatie, ondermijnende activiteit en zo genaamde bevrijdingsoorlogen, die niets anders zijn dan mili taire druk, te zijn onderworpen." Een uitsluitend militaire oplos sing vond hij onwenselijk en niet te verwezenlijken. Ten aanzien van Kasjmier zei Martin dat een regeling van dit conflict door Pakistan en India beide moet worden goedgekeurd en aanvaard, hoe moeilijk dat ook moge zijn. Een akkoord dat niet aan de verlangens van een van beide partijen beantwoordt, zal nooit een blijvende oplossing bieden. Martin stelde voor communis tisch China uit te nodigen aan tig kilometer ten noordwesten van Saigon gelegen gebied, waarin izch een geheel netwerk van door de vietcong aangelegde tunnels en bunkers met daartussen landmij nen bleek te bevinden. De Amerikaanse infanterie die o.m. vlammenwerpers gebruikte, werd door jachtbommenwerpers, die bommen afwierpen en de viet- cong-verdedigers met boordwapens beschoten, gesteund. De commu nisten houden echter nog steeds stand. De Amerikanen voeren met hef- schroefvliegtuigen versterkingen De Franse vice-consul Jean Bion is, naar thans bekend is geworden, dinsdag op weg van Pleikoe naar Kontoem op de centrale hoogvlak te van Zuid-Vietnam door de viet cong ontvoerd. Volgens Zuidvietnamese kringen ouden donderdag bij een bombar dement van Amerikaanse en Zuid vietnamese vliegtuigen op een ge bied in de buurt van Ban Son >n de provincie Binh Dinh enkele honderden vietcongstrijders om het leven zijn gekomen. Bion reisde per autobus van Pleikoe naar Kontoem. Een groep van zes vietcong-strijders hield het voertuig aan en vroeg de Frans man de enige blanke in de bus naar zijn papieren. Bion toonde zijn kaart van het Franse consu laat-generaal in Saigon, waarop hij werd weggevoerd. De 42-jarige vice-consul vertoeft al drie jaar in Vietnam. Amerikaanse zware B-52 bom menwerpers bombardeerden vrij dagmorgen opnieuw de zone „D" op 30 kilometer ten noorden van Saigon. Dit dichtbebos.te gebied 's al jaren in handen van de vietcong. Amerikaanse jachtbommenwer pers hebben donderdag een van hun tot dusver zwaarste bombar dementen op militaire installaties, wegen en bruggen in Noord-Viet nam uitgevoerd. Ruim honderd toe stellen van de luchtmacht en ma rine vlogen de gehele dag af en aan. De aanvallen werden vrijdag voortgezet. Bij de aanvallen van donderdag zouden volgens Noord- Vietnamese berichten drie Ameri kaanse toestellen zijn neergescho ten. De Verenigde Staten zouden in de afgelopen dertien maanden 595 vliegtuigen boven Vietnam hebben verloren. de komende ontwapeningsconfe rentie deel te nemen. De Canadese regering die reeds 25 miljoen dollar aan de bank voor interamerikaanse ontwik keling beschikbaar heeft gesteld, zal daar nog een som van tien miljoen dollar bijvoegen, be stemd voor renteloze leningen, aflosbaar over periodes tot vijf tig jaar, zei de minister. Tenslotte sprak hij waarderend over het komende bezoek van de paus aan de V. N. „Het be zoek van de paus getuigt van zijn vertrouwen in de vitale rol die de V. N. geroepen zijn te spelen in wereldzaken en van de steun die hij daaraan verleent". De Algerijnse minister van voorlichting, Boemaza, heeft don derdagavond meegedeeld dat in Algerie vijftien Fransen en een Spanjaard zijn gearresteerd in verband met ondermijnende acti viteit tegen de regering. De arrestaties werden verricht in het raam. van het optreden te gen de „organisatie van het volksverzet", die na de omver werping van het bewind van Ben Bella werd gevormd. Onlangs werden de leider van deze beweging, Hocine Zahoeane, en de voormalige secretaris van de verboden Algerijnse commu nistische partij, Hadji Ali, even eens gearresteerd. Minister Boe maza deelde mee, dat het meren deel van de nu aangehouden zes tien buitenlanders zal worden uitgewezen. Dit was verleden week al met acht Fransen ge beurd. Enkele zullen terecht moeten staan. Er zijn behalve Zahoeane en Hadj Ali nog meer Algerijnen gearresteerd. Zeven van de gearresteerde buitenlanders waren voormalige journalisten van het communis tische dagblad „Alger Republi- cain", dat na Ben Bella's val niet meer is verschenen. De minister zei, dat er geen sprake van was dat er een „jacht" op alle com munisten was geopend. Algerie eerbiedigde de mening van hen die bereid waren tot samenwer king zonder gich te bemoeien met de binnenlandse aangelegen heden, aldus de bewindsman. De Britse minister van kolo niën, Greenwood, heeft bekend gemaakt, dat Engeland heeft be sloten Mauritius, zijn koloniaal eiland in de Indische Oceaan, on afhankelijkheid te verlenen. De minister verwacht dat de constitutionele regelingen hier toe vóór 1966 getroffen kunnen zijn. In Djakarta is een der direc teuren van de rederij „Samedura Indonesia" gearresteerd omdat hij betrokken zou zijn bij smok kel van Indonesische rubber naar Singapore, De rubber zou voor Cambodia bestemd zijn.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1