Pakistan staakt het vuren Terechtstellingen in het stadion van Da Nang Macro-economische verkenning voor 1966 Antillen bereiden zich voor op het koninklijk bezoek TROEPEN HANDHAVEN HUN POSITIES SCHOTEN INDONESIËRS EEN EIGEN VLIEGTUIG OMLAAG Loonstijging in 1966 op 9,5 °/0 geraamd Goldberg daagt Rusland uit Zeegevecht Bestand schijnt te worden nageleefd Pakistaanse troepen rukken op Indonesiërs beschoten Schotten KOSMOS-91 GELANCEERD Vliegtuigen neergehaald Op zoek naar de vietcong Toch nog in Zuid-Vietnam? TSJOMBE ZOU AAN AANSLAG ONTSNAPT ZIJN OVERVAL IN LONDEN SPIONAGE IN NOORWEGEN Avondjurken Ws8rli«richL Hoogwater Zon- en Maanstanden PranSertef By abonnement: TER NEUZEN Diwrteur-ffooMrecfaeteur: I. van ie SartSe Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 8,60 per kwartaal; per maand 2,20; per week 53 ct. Losse nrs 11 ct. DE VRUE ZEEUW VRIJDAG 24 SEPTEMBER 106,5 21e Jaargang - No. 652f Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sandete Terneuzen. Advertentf«prils per mm et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct Kleine advertenties bi} vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 70 uur v.m. (Adv.) De Pakisstaanse troepen heb ben het vuren woensdag om 23 uur (Ned. tijd) aan alle fronten gestaakt op bevel van president Ajoeb Chan, aldus is donderdag officieel bekendgemaakt. In geheel Pakistan blijft ove rigens de oorlogstoestand, waar onder de verduistering, van kracht, daar zowel de Pakistaan se als de Indiase troepen hun huidige posities handhaven. Radio-Pakistan heeft geméld, dat Indische vlooteenheden, „ge bruik makend van de verlenging met 15 uur van de limiet voor een bestand", woensdag een Pa- kistaans marinevaartuig hebben aangevallen. Pakistaanse oor logsschepen kwamen in actie en brachten een Indisch fregat tot zinken. De Pakistaanse schepen en opvarenden leden daarbij geen verliezen, aldus radio-Pakistan. I Het door de veiligheidsraad gelaste bestand tussen India en Pakistan schijnt sinds het ver strijken van het tijdslimiet om 23.00 uur woensdagavond vol ledig te worden nageleefd, zo heeft een woordvoerder van het Indische ministerie van defensie donderdag meegedeeld. Pakistan heeft met kracht tegengesproken, dat de Pakis taanse luchtmacht enkele uren vóór het ingaan van het bestand .nog een bombardement op de Indische stad Amritsar zou heb ben uitgevoerd. Volgens India zijn bij dit bombardement min stens 45 en misschien wel hon derd burgers om het leven gé- komen. Een officiële Pakistaan se woordvoerder noemde de be schuldiging ongegrond en zei, dat de vliegtuigen enkel mili taire doelen nabij de weg Attari Amritsar hadden bestookt. Volgens Nieuw Delhi is bij een ander Pakistaans bombardement op de stad Jodhpoer woensdag een ziekenhuis getroffen, als ge volg waarvan een veertigtal mensen de dood vond. De laatste dag van de Indisch- Pakistaanse strijd heeft aan het Lahore-front nog grote activi teit te zien gegeven. Beide par tijen meldden successen. Toen het bestand al een hele tijd van kracht was, zijn Pakis- STAAKT HET VUREN TUSSEN INDIA EN PAKISTAN New York: Verenigde Naties: De Indiase ambassadeur Gopoloswai- mi Partha Sarathi (links) drukt de hand van de Pakistaanse mi nister van buitenlandse zaken Zoelfikar Ali Bhoetto na het de bat in de veiligheidsraad over een staakt het vuren. Indische deel van Kasjmier bin nengetrokken, zo heeft een In dische woordvoerder meege deeld. De woordvoerder zei. dat de Pakistanen ten noorden van Djhanga en wel op 145 km ten noord-westen van Djammeoe de bestandsgrnes hadden overschre den. De Pakistaanse troepen had den zich aan de Indische kant taanse troepen donderdag het van de grens ingegraven. BEZOEK PAUS AAN NSW YORK Tijdens zijn 13 uur durend be zoek aan de Ver. Naties en de stad New York op 4 oktober zal paus Paulus ook /een kort onder houd hebben met vertegenwoor digers van protestantse en jood se groeperingen. Dit onderhoud vindt plaats in de kerk van de Heilige Familie in de buurt van het gebouw van de Volkerenor ganisatie. Paus Paulus zal, een rede in het Frans houden voor de afge vaardigden in het gebouw van de VN, een kort onderhoud met pres. Johnson hebben, gesprek ken voeren met functionarissen van de VN, een mis opdragen in het Yankee-stadion, waar 90.000 mensen worden verwacht en een kort bezoek brengen aan het Va ticaanse paviljoen op de wereld tentoonstelling in New York. Van r.k. zijde in New York is voorspeld dat de tocht van de paus door New York de grootste manifestatie zal zijn die New York ooit heeft gezien. Honderd duizenden Amerikanen zullen zich in de straten verdringen om iets van de opperherder van de r.k. kerk te zien. De paus zal alleen in de VN Frans spreken. Voor de rest zal hij zich van de Engelse taal be dienen. Hij zal in een open auto van het vliegveld-tU?r het paleis van kard. Spellman rijden. Na zijn aankomst op het vliegveld zal de paus een korte boodschap voorlezen voor het Amerikaanse volk. -I In het stadion van de Zuidviet- namese stad Da Nang zijn woensdagavond drie personen terechtgesteld wegens het- orga niseren van een anti-Amerikaan se betoging op instigatie van de vietcong. Een vierde terdoodver- oordeelde zou gratie hebben ge kregen na het verstrekken van belangrijke inlichtingen aan de autoriteiten. In Washington zeiden Ameri kaanse functionarissen woens dagavond dat er in het geheel geen aanwijzing bestond dat de Noordvietnamese 325ste divisie uit Zuid-Vietnam was verdwe nen of de vietcong niet langer actief steunde. Zij reageerden Een woordvoerder van het mi nisterie van landsverdediging van Singapore heeft donderdag meegedeeld, dat Indonesische grondstrijdkrachten zaterdag j.l. een C 130-transportvliegtuig van hun eigen luchtmacht omlaag hebben geschoten. Hij lichtte toe, dat waarnemingsposten aan de Maleisische zijde van de grens hadden gemeld dat vlak vóór het neerstorten van het vliegtuig was gehoord dat van Indonesische posten uit met lichte vuurwa pens werd geschoten. Volgens het officiële Indonesi sche persbureau Antara was in bet vliegtuig tengevolge van een technische storing brand ont staan. Het was echter veilig in het gebied van Long Bawang ge land. Geen van de inzittenden zou het leven heben verloren. De Indonesische leger voorlich tingsdienst heeft medegedeeld dat leden van de Indonesische grenswacht 17 dezer in het ge bied va» Long Bawang vijftien man van een Schots bataljon hebben gedood en drie gewond. Dit zou zijn geschied toen „de Schotten, die vermoedelijk op zoek waren naar het omlaag ge storte Indonesische vervoers- vliegtuig, de grens schonden". Hieraan wordt toegevoegd: „de vijand werd echter door Indone sische grenswachttroepen, die een hinderlaag hadden gelegd, opge vangen, toen hij nog slechts en kele meters over de grens was. Slechts zeven leden der Schotse patrouille wisten ongedeerd over de grens terug te trekken, waar hij zij hun drie gewonde kame raden medenamen. De Indonesische grenswacht eenheid leed geen verliezen met uitzondering van één man, die licht werd gewond", aldus de mededeling van de Indonesische legervoorlichtingsdienst. De Sowjet-Unie heeft gisteren een nieuwe kunstmaan gelan ceerd van de Kosmosreeks, na melijk de Kosmos-91. Dit meldt het Russische persbureau Tass. op berichten, volgens welke sinds enige tijd niets meer van activiteit van deze divisie in Zuid-Vietnam was bespeurd. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dean Rusk, op perde enkele weken geleden de mogelijkheid, dat Amerika tot een nieuwe pauze in de bombar dementen op Noord-Vietnam zou overgaan wanneer de 325ste di visie zou worden teruggetrok ken. De Verenigde Staten en Zuid- Vietnam zullen binnenkort een nieuwe overeenkomst sluiten waarbij de dit jaar door Ameri ka te leveren hoeveelheid rijst op 200.000 tón komt, zo is ver nomen. De Zuidvietnamese luchtmacht heeft woensdag bij een aanval op de Noordvietnamese militaire basis in Vinh Linh twee vlieg tuigen verloren, die door de Noordvietnamese luchtdoelartil lerie omlaag werden geschoten. De vliegers wisten zich met hun valschermen te redden. Zij wer den binnen de Zuidvietnamese linies in veiligheid gebracht. De vliegers, die aan de aanval hadden deelgenomen, meldden dat een groot aantal gebouwen, waaronder vele nieuwe, door de luchtaanval zijn beschadigd. Het Noordvietnamese persbu reau meldt dat twee Amerikaan se straaljagers woensdag boven Noordvietnamees gebied omlaag zijn geschoten. Volgens dit pers bureau is hiermede het aantal sinds 5 augustus 1964 boven Noord-Vietnam omlaag geschoten Amerikaanse vliegtuigen op 592 gebracht. Zuidvietnamese strijdkrachten hebben donderdag in een kort maar hevig gevecht bij Hoe-E vijftien vietcongstrijders gedood, waarbij aan regeringszijde lichte verliezen werden geleden. Ongeveer zesduizend soldaten uit vier landen zoeken nog steeds in het oerwoud van Ben Cat de zij 44 guerillastrijders gedood en een wapenopslagplaats gevon den. In twee dagen werden twee medische centra van de viet cong aangetroffen, die waren uit gerust met Chinese geneesmid delen. Ook stootte, men op een verlaten opleidingskamp. Deze zuiveringsactie is nu al meer dan twee weken aan de gang. Be langrijke eenheden van de 325ste Noordvietnamese divisie be vinden zich nog steeds in Zuid Vietnam. Dit is volgens het State Department gebleken uit inlichtin gen van de Amerikaanse geheime dienst, zo werd later bericht. De divisie zou de laatste tijd geen belangrijke rol gespeeld heb ben bij de ondersteuning van de guerillastrijders van de vietcong. Maar eenheden van deze divisie vermoedelijk van bataljonssterkte zijn in de afgelopen dagen ge signaleerd. Tegelijk met de indiening van de rijksbegroting voor 1966 is de macro-economische verkenning voor 1966 verschenen. Aan deze verkenning, opgesteld onder ver antwoordelijkheid van het Cen traal Planbureau, is het volgende ontleend. Economische ontwikkeling in 1965 Mede onder invloed van het verloop van de buitenlandse conjunctuur zal het volume van de Nederlandse uitvoer in 1965 een stijgiiig te zien geven van naar raming 10 Daarbij stijgt het uitvoerprijspeil van fabri katen met 1 a 1,5 terwijl voor de agrarische exportprodukten waarschijnlijk een lichte prijsda ling optreedt. Lonen en prijzen De gemiddelde loonsom per werknemer zal in de bedrijven- sector in 1965 met circa 11 stijgen. Deze stijging is het resul taat van: 2 overloop uit 1964; 2 compensatie voor de A.O. W./A.W.W.-prmeie per 1 januari 1965; 2 uitkering ineens; 2 incidentele loonstijging; 3 a 3,5 wegens individuele contractsherzieningen. De sociale lasten van de werk gevers tenslotte dalen met onge veer een kwart procent. Ais gevolg van de verhoging van het loonpeil blijven de bin nenlandse prijzen aan een op waartse druk onderhevig. De stij ging van de kosten van levens onderhoud wordt thans geschat op 5 Dit extra-accrès is een gevolg van de uitkeringen-ineens en van de hoge prijzen van aard appelen, groenten en fruit in de zomermaanden. Binnenlandse bestedingen Het volume van de particuliere consumptie zal naar raming met 6,5 toenemen. De stijging van de binnen- en buitenlandse afzet stimuleert de produktie en houdt de spanning op de arbeidsmarkt in stand. De industriële produktie zal een toeneming te zien geven van 6 a 6,5 Voor de bedrijvensec tor als geheel is de produktie- toeneming op ruim 5 geraamd, waarbij er rekening mee is ge houden dat de landbouwproduk- tie als gevolg van de weersom standigheden circa 5 lager zal liggen dan in 1964. belastingen zal worden opge bracht dan onder de oude tarie ven het geval zou zijn geweest. De verhoging van de indirecte belastingen leidt tot een toe neming van het prijspeil. Het zelfde geldt voor de per 1 januari 1966 voorgenomen huurverho ging. Voor het overige is aange nomen dat de bestaande regels van het prijsbeleid onverminderd van kracht blijven. Loonstijging 9,5% De toeneming van de totale loonsom per werknemer is ge schat op 9,5 Deze schatting omvat mede de incidentele ver hogingen de overgang, naar beter betaalde beroepen e.d. en de sociale lasten. Met de ge noemde totale stijging van 9,5 correspondeert dan een gemid delde verhoging in de contract lonen in de loop van 1966 met een eventuele huurcompensatie zou zijnbegrepen. Aan de hand van de mutaties in de inkomens kan de toene ming van de particuliere con sumptie worden geschat op 8,5 a •9 in waarde en op ruim 4 in volume. Door de te verwachten anticipatie op de verhoging der indirecte belastingen zal de fei telijke volumestijging waar schijnlijk beperkt blijven tot ruim 3 Een woordvoerder van pre mier Tsjombe van Kongo heeft gisteren op een persconferentie gezegd, dat Tsjombe op 21 sep tember aan een aanslag op zijn leven is ontsnapt toen hij het Boudewijn-stadion, waar hij een voetbalwedstrijd had bijgewoond wilde verlaten. Twee mannen waren gearres teerd en hadden bekend op dracht te hebben, behalve Tsjom be ook andere Kongolese func- 6 a 7 een cijfer waarin ook tionarissen te doden. De Amerikaanse afgevaardig de bij de V. N., Goldberg, heeft donderdag in een rede over de Amerikaanse politiek in de alge mene vergadering de Sowjet- Unie uitgedaagd „een aanmerke lijk aantal" atoombommen te Het prijspeil De materiële consumptie van de overheid zal in volume ver moedelijk ongeveer even snel stijgen als in 1965 (4 Bij de overheidsinvesteringen is uitge gaan van een aanzienlijk grotere toeneming (13 De fiscale maatregelen zijn i«i 1966 van groot gewicht. Zij leiden er uiteindelijk toe dat circa 300 miljoen minder aan directe be lastingen en op jaarbasis circa ƒ750 miljoen meer aan indirecte Verscheidene gewapende man nen hebben zich donderdag in het centrum van Londen, in de wijk Tottenham, meester ge maakt van 32.000 pond sterling (ongeveer 320.000 gulden). Het geld bestemd voor uit betaling van arbeiders bevond zich in een bestelwagen, die door een politieauto werd geëscor teerd. De dieven reden met hun Jaguar tegen de politieauto, waardoor de twee agenten wer den uitgeschakeld. Vervolgens stortten zij zich op de auto met geld, die tegen de politiewagen tot stilstand was gekomen. Zij vluchtten vervolgens in een an dere gereedstaande auto. De twee politiemannen die be klemd waren geraakt, werden na een kwartier bevrijd en met ver wondingen naar een ziekenhuis overgebracht. Verdacht van spionage is za- terdag een vrouw van middel- bare leeftijd gearresteerd en m voorlopige hechtenis genomen, zo heeft de politie in Oslo donder- dagavond bekendgemaakt. De vrouw werkte bij de Noorse de- fensie. Meer wilde inspecteui Annar Rostad niet zeggen, met het oog op verder onderzoek. Volgens de pers werkte de vrouw als sekretaresse bij de strijd krachten en spioneerde zij voor de Sowjet-Unie. Vorige maand werd een Noor se soldaat, die bij het Noorse le- gercommando werkte en in hech tenis genomen omdat hij getracht zou hebben voor de Sowjet-Unie te spioneren. Een Noorse kapi tein werd in de lente van dit jaar wegens spionage voor Rus land tot 14 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De Nederlandse Antillen staan reeds in het teken van het ko mende bezoek van koningin Ju liana en prins Bernhard. Met man en macht wordt er gewerkt aan versieringen en verlichtin gen, die het bezoek een feeste lijk tintje moeten geven. In Willemstad zijn vlaggemas- ten langs de straten geplaatst, de vlaggen in top. maar nog met een punt vastgebonden. Etalages zijn of worden aangepast aan het koninklijk bezoek en 's avonds wordt hiier en daar al proefge draaid met de feestverlichting. De schipbrug, de Emmabrug, die de twee delen van Willemstad Punda en Otrabanda met el kaar verbindt, gaat schuil onder jes zorgen ervoor, dat de brug ook in de avonduren een onver getelijke aanblik zal bieden. De ambtswoning van de gouverneur, waar het koninklijke paar zal verblijven, heeft ook een fraaie verlichting en duizenden lamp jes gekregen en elders zullen openbare gebouwen in floodlight staan. Tal van bedrijven, die op de een of andere manier te maken hebben met het bezoek, werken onder hoogspanning. De grootste plaatselijke drukkerij moet zijn personeel laten overwerken om de 15.000 officiële programma boekjes tijdig gereed te hebben. Voor de vrouwelijke inwoners vietcong op. Tot dusver hebben tientallen erebogen. 4000 lamp-van Willemstad en omgeving is Walsoorden Breskens de openbare receptie op het fort- TerneuZen plein het hoogtepunt van het Hansweert bezoek. De winkels hebben bun voorraden avondjaponnen vlug zien slinken. Een van de mensen die dage lijks geconfronteerd wordt met het aanstaande bezoek, is de schipper van het regeringsjacht „Beatrix"-. In maart toen prin ses Beatrix met het naar haar genoemde jacht van de raffina derij van de Shell naar de stad terugvoer, is het scheepje tegen een boei opgevaren. Dat moet nu tot iedere prijs worden voorko men en dagelijks vaart de schip per dè route, die hij volgende week met koningin en prins moet vernietigen. Hij stelde tevens voor dat de Sowjet-Unie 40.000 kilo voor bommen geschikt ura nium gaat gebruiken voor vreed zame doeleinden. De V. S. zullen dan hetzelfde doen met 60.000 kilo, zei hij. In dezelfde verhou ding zouden de Amerikaanse en Russische voorraden pluto nium, dat voor de waterstofbom worden gebruikt, in zee kunnen worden geworpen of op andere manier aan dit gebruik kunnen worden onttrokken, aldus Gold berg. OVERWEGEND ZONNIG Het K.N.M.I. deelt mede: Hoewel de luchtdruk over heel Europa blijft dalen houdt het mooie weer boven het continent, aan. Zo kwam het donderdag in Frankrijk en Spanje tot tempe raturen van omstreeks 25 gra den. In onze omgeving kwam het kwik niet hoger dan omstreeks 20 graden. Het ziet er naar uit dat ook vandaag het mooie weer bij ons gehandhaafd blijft. Dit komt doordat het in het gebied van de Golf van Biskaje en de ingang van het Engelse Kanaal harder daalt dan bij ons. Er komt hierdoor een zuidelijk tot zuidoostelijke stroming tot stand waarbij dus nog iets warmere en droge lucht vanuit Frankrijk wordt aangevoerd, de tempera turen zullen daarom in de mid dag kunnen stijgen tot iets ho gere waarden. De wind is hierbij zwak tot matig uit richtingen tussen zuid en zuid-oost, terwijl het weer overwegend zonnig is. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Droog' en zonnig- In de ochtend plaatselijk mist. Later droog weer met. zonnige perioden. Zwakke tot matige wind tussen zuidwest en zuid oost. Dezelfde of iets hogere temperaturen. VRIJDAG 24 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 1.05 1.24 Terneuzen 1.40 1.59 Hansweert 2.20 2.39 Walsoorden 2.30 2.49 ZATERDAG 25 SEPTEMBER v.m. n.m. 2.06 2.41 3.21 3.31 1.49 2.24 3.04 3.14 24 6.29 1S.34 5.04 18.49 25 6.30 18.32 66.31 19.06 26 6.32 38.30 7.55 19 22 27 6.34 18.27 9.18 19.39 varen. Kortom, niets zal aan het toe val worden overgelaten en ieder een zal zijn best doen om dit bezoek tot een succes te maken. De echtgenote van gouverneur Delbrot bevindt zich om ge- zondsheidsredenen in Nederland. Daarom zal een zuster van de gouverneur, mevrouw Beaujon- Gebrot, als gastvrouwe optre den.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1