De Verenigde Naties weer aan het werk As. Russen vragen verbod op kernwapens Raad van bestuur afvalwaterleiding kanaalzone Zeeuws-Ylaanderen vergaderde 295 69 49 265 met 50 extra zegels 80 met 10 extra zegels 79 en 30 extra zegels 125 en 60 extra zegels DE ZOON VAN ARAM Niet verstandig Wil China nog Burgerlijke Stand Loop der bevolking WEEKREKLAME Mevr. Oswald beschuldigt de Amerikaanse geheime dienst Duivensport Juwelensmokkel ontdekt Advocaat „Krielkip" Kapucijners kant en klaa>" Toiletpapier 4 rollen Levertraan „Sanivit" Tandpasta „Castella" Bij Combo koffie Kop en schotel van 125 voor Combo poederkoffie p. pot 198 nu 2e pot voor van 350 voor literblik van 60 voor per fles oer tube SAMENWERKING MET WATERLEIDING LENING i Uonderdag 23 sept. 1965 DE VRIJE ZEEUW pagina 5 De Verenigde Naties zijn thans negentien jaar doende te proberen de aarde wat veiliger en vreed zamer te maken. De twintigste as semblee komt echter bijeen op een moment dat de toestand op de aardbol er precairder bijstaat dan ooit, de crisis om Korea inbegre pen. Was toen het oorlogsgeweld be perkt tot één plaats, nu zijn er drie openlijke conflicten aan de gang: dat tussen Indonesië en Maleisië: in Vietnam en tenslotte dat in Kasjmir met als tweede front de Indisch-Chinese grens. En was het Koreaanse geschil al ernstig, de mogelijkheden dat het vuur zich van hier verder zou verspreiden waren vrij gering. Dat is van de drie huidige crises niet zo volmon dig te beweren, zeker niet over dat in het noorden van het Indisch schiereiland, nu daar China (dat geen lid is van de Ver. Naties) zich met de kwestie bemoeit. Dat wil niet zeggen dat de as semblee voor een hopeloze zaak staat die alleen maar verslechtert. Een optreden van de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie inzake Kasjmir onafhankelijk van el kaar, maar langs dezelfde vreed zame lijnen is een radicale ver betering die men in de tijd van Korea voor onmogelijk had gehou den, zelfs op wat langere termijn. Het grote probleem voor de V. N. is dan ook niet meer zoals voor heen of het Moskouse blok en dat van de vrije wereld tegen elkaar waren opgewassen in stemmental, hetgeen aanleiding gaf tot gemar chandeer over wie toegelaten zou den worden. Het grote probleem is nu Peking. Buiten de assemblee is al ver scheidene malen tot uiting gekomen dat de meeste naties het als ab surd zien dat Tsjiang Kai-sjeks Formosa nog steeds de stoel bezet van de „grote mogendheid" China, hoewel die reëel beschouwd natuurlijk aan Peking toekomt. De V. S. hebben tot dusver kans ge zien te voorkomen dat China werd toegelaten. Of dat dit keer nog zal lukken, is de vraag. En het is zelfs de vraag of h'et verstandig zou zijn het weer te proberen. Een overzicht van de huidige crisishaarden geeft aan dat de Chi nese volksrepubliek een factor is die niet meer negeren valt. Met toelating van China zouden de cri ses niet zonder meer zijn opgelost, maar zonder China is het zeker niet mogelijk. Dit is misschien een beetje voor barig gefilosofeerd aangezien op dit moment zelfs niet vast staat dat Peking er prijs op stelt zijn in trede te doen in de volkerenorga nisatie. Een opzet met twee China's is niet te verwerkelijken, daar ze er geen van tweeën mee akkoord zouden gaan. De twintigste assemblee begint in ieder geval met wat betere voor uitzichten dan de vorige, die door een conflict over het stemrecht van de wanbetalers werd verlamd. De Ver. Staten hebben in dit opzicht ingebonden en de assemblee kar. weer vooruit. Naar veler gevoelen hoognodig. Hoe belangrijk het is dat deze assemblee wat tot stand brengt blijkt uit het feit dat niet alleen vele vooraanstaande regeringsper sonen er voor naar New York trek ken, maar dat ook de paus zich naar het hoofdkwartier van de V. N. begeeft, waar een informeel con tact gelegenheid geeft veel uit te praten voor de vuisten en de wa pens het betoog overnemen. Dodelijk ongeluk Dinsdagmiddag is de ongehuw de 47-jarige Amsterdamse chauf feur P. A. Bösensell dodelijk ge wond bij een ongeluk op de pro vinciale weg West-Graftdijk Buitenhuizen nabij Marken-bin- nen onder de gemeente Itgeest. Hij reed even voorbij de ingang tot het dorpje Marken-binnen en moest uitwijken voor een op het rijwielpad, staande trekker-grij per, die daar aan het werk was. Hij reed niet op het hem nog ter beschikking staande halve meter rijwielpad, noch op de goed be rijdbare tussenberm, maar reed zonder uit te kijken naar de rij baan. Op dat moment naderde achter hem een personenauto, bestuurd door J. V. uit Alkmaar. Deze trachtte nog wel een aan rijding te voorkomen door uit te wijken. De heer Bösensell over leed op weg naar het ziekenhuis. „President Kennedy was het slachtoffer van een komplot dat beraamd was door de Ameri kaanse geheime dienst, omdat hij aan een ongeneeslijke ziekte leed." Deze stelling is verkondigd door mevrouw Margareth Os wald, moeder van de vermoede lijke moordenaar van president Kennedy, in een vraaggesprek met het damesblad „Mc Call's". De president zou hebben gele den aan de ziekte van Addison. „Onze conflicten met andere lan den waren de oorzaak dat de Verenigde Staten zich geen pre sident konden veroorloven die ten dode gedoemd was". Me vrouw Oswald vond haar zoon een „held". „Men hoeft niet noodzakelijk slecht te zijn wan neer men doodt." „Ik kan de on schuld van Lee Harvey bewijzen op elk ogenblik, door naar Was hington te gaan met een paar foto's". Slachtoffer kolendampvergiftiging De 69-jarige H. Buurma uit Groningen is dinsdagavond dood in zijn woonkamer aangetroffen. De man is slachtoffer geworden van kolendampvergiftiging. Het ongeluk werd ontdekt door een zoon, die ging kijken waar zijn vader was, toen deze niet op de afgesproken tijd bij hem was ge komen om te eten. Een miljoen geregistreerden in sporttoto Woensdagmorgen heeft de sporttoto de miljoenste deelne mer van het nieuwe seizoen in geschreven. Het is de heer N. van der Zwet in het Zuidholland se dorp Noorden. De directeur van de sporttoto, de heer J. Muy- lp"hurg, is zijn miljoenste mt" persoonlijk gaan geluk- ensen met medebrenging van een fraai cadeau. De Sowjet-Unie heeft de leden van het internationale bureau voor atoomenergie gevraagd om onmiddellijke maatregelen die moeten leiden tot een interna tionale overeenkomst waarbij het gebruik van kernwapens wordt verboden. De Russische afgevaardigde op de negende algemene conferen tie van het bureau in Tokio, dr. Vasily Emeljanov, diende een voorstel in waarin de leden lan den wordt verzocht zich onvoor waardelijk te onthouden van het gebruik van atoomwapens en besprekingen voor een algemene ontwapening, een verbod op en het afzien van kernwapens te bevorderen. „We hebben een missie om atoomenergie nuttig te maken VOGELWAARDE Geboren: 17 sept. Gabina Ja- coba Petrus Aloysius, d. van Aloysius G. Q. H. van Beurden en Adriana J. M. T. van Vliet. Gehuwd: 20 sept. Alphons C. Hofman, 25 j., won. te Graauw ca, en Anna L. van Waterschoot, 24 j. 21 sept. René J. de Schep per, 24 j. en Gerarda M. van der Veeken, 26 j. VOGELWAARDE Gevestigd: J. S. A. van der VeekenBuijsrogge, van Hulst; F. P. Serrarens, van Vlissingen; H. J. van Zundert, van Roosen daal. Vertrokken: A. C. Kips, naar Hontenisse; L. A. M. van As- sche, naar Dongen; W. L. J. Col- let, naar Axel. PRÏJSVLUCHT UIT QUEVRAIN Combinatie Boschkapelle HengstdijkStoppeldijk Snelheid le duif 1254 m; laat ste prijswinnende duif 1072 m. 1. J. Stallaart, Boschkapelle; 2. Th. de Poorter; 3. C. de Smet (beiden Stoppeldijk); 4. J. Cap- pendijk; 5. P. van der Veen; 6. Jos. de Klerk; 7. G. de Nijs; 8, 9 en 10. J. Wauters (allen Bosch kapelle). De Mexicaanse douane heeft een uitgebreide smokkel van edelstenen via Italië en Zwitser land ontdekt en voor tien miljoen peso waarde in beslag genomen. De Italiaanse miljonair en edel steen-importeur Ubaldo Onorato Scala wordt voor de leider van deze smokkelbende aangezien. Voorts zouden er ook juweliers en personeelsleden van lucht vaartmaatschappijen toe beho ren. Enkele der gearresteerde ben deleden hebben volgens de politie toegegeven dat minstens drie maal per jaar een grote partij edelstenen saffieren, smarag den, robijnen, aquamarijnen onder het mom van b.v. „diep- vriesf levensmiddelen" naar Me xico werd gesmokkeld. voor vreedzame doeleinden maar agressieve machten trachten de atoomenergie voor oorlogsdoel einden aan te wenden", aldus dr. Emeljanov. PAKISTAN BEREID HET VUREN TE STAKEN De Pakistaanse minister van buitenlandse zakenZulfikar AU Bhutto, gefotografeerd tijdens zijn toespraak in de Verenigde Natieis, woensdag, waarin hij ver klaarde dat zijn land bereid is het vuren te staken. Tram op de eilanden wordt opgeheven Bij de aanvang der vergade ring van de gemeenteraad van Rockanje heeft burgemeester J. Spaans de raad meegedeeld dat het zich laat aanzien dat vóór november a.s. de R.T.M.-tram op de eilanden zal worden opge heven. „Ik heb een gesprek ge had met de directeur van de R.T.M. en deze heeft mij ver teld dat men met de nieuwe bus dienst op de eilanden zal trach ten er iets goeds van te maken. De dienstregeling van de bus dienst is al gereed. De tarieven zullen ongeveer gelijk blijven met het huidige R.T.M.-tramta- rief, aldus burgemeester Spaans. In de vergadering die de raad van bestuur van de afvalwater leiding gisteren in de raadszaal te Terneuzen hield, werden met alle zes de stemmen die werden uitgebracht, benoemd tot hoofd technische dienst de heer A. J. Krols te Breda en tot eletrotech- nicus de heer J. J. Wisse te Zaamslag. Eerstgenoemde komt direct in vaste dienst, de tweede op ar beidscontract voor de tijd van een jaar, waarna vaste aanstel ling kan volgen. Niet minder dan 90 personen, zo deelde de voorzitter de heer G. H. E. M. van Waes, mede had den 'op de oproep die voor beide funkties in diverse dagbladen was geplaatst, gereflecteerd, waarvan 50 voor de eerste boven genoemde funktie en 40 voor de andere. Het dagelijks bestuur had uit de 50 een grove schifting ge maakt en hiervan 10 sollicitaties onder de loep genomen, waarna zes kandidaten werden opgeroe pen. Voor de funktie van electro- Goed nieuws! Bij elke 2,50 boodschappen geeft A&O gratis een „kipzegel". Bij veel artikelen zelfs extra. Voor elke volle kipspaar kaart (200 zegels) gratis een malse diepvrieskip van ca.800 gram. hagel melk of puur zak 250 gram met 5 gratis kipzegels UNOX Smac blik van 200 gram met 5 gratis kipzegels MAGGI soepen bij 2 pakjes naar keuze met 5 gratis kipzegels «322» Sinas 2 flessen met 5 gratis kipzegels NOBO Veluwse koeken.Inh. 20 stuks 77 ct. met 5 gratis kipzegels Choc, beestjes 150 gram 75 met 5 gratis kipzegels volgende week weer nieuwe kipzegel aanbiedingen 38^ technicus hield het dagelijks be stuur een voorbespreking over een zestal sollicitanten, wat re sulteerde in een oproep van drie. 24. Zonder verder een ogenblik te verliezen, daalden Aram en Bazijn in de schacht onder de stookplaat af. Zij kwamen uit op een lage, gemetselde ,gang waar het naar vocht en schimmel rook, toen zij hier een paar pas sen in gedaan hadden, konden zij geen hand voor ogen meer zien, zodat zij op de tast verder moes ten. Gebogen liepen zij achter el kaar voort, tot eindelijk de lage zoldering terugweek en zij zich weer konden oprichten. „Ik voel geen metselwerk meer," klonk Aram's stem in de duisternis, „de geheime gang schijnt hier uit te monden in een natuurlijke grot," „Jammer, dat wij ons de tijd niet hebben gegund om fakkels mee te nemen," zei Bazijn spijtig. „Volgt gij de linkerwand van de grot,' zei Aram, „dan zal ik langs de rechterwand gaan. Op die wijze zullen wij het snelst een uitgang vinden, zonder gevaar, dat wij in cirkels blijven rond draaien. Langs de wand tastend gingen zij nu voort, ieder in een andere richting. Door eikander af en toe te roepen hielden zij contact en het bleek hierbij wel, dat de don kere grot zeer groot moest zijn. „Hier is een uitgang!" riep Aram plotseling, „ik zie vaag in de verte licht!" Op Arams stem afgaande, stak Bazijn voorzichtig naar de ande re zijde over. Met het lichtschijn sel als wegwijzer bereikten zij nu weldra de buitenlucht! „Kijk!" zei Aram, naar sporen in de sneeuw wijzend, „hier is die kerel met Ronald naar bui ten gekomen!" In draf volgden zij de sporen, die echter plotseling ophielden op een plek, waar zij door paar- desporen werden doorkruist. „Vier paarden," stelde Aram vast, „hier hebben helpers de kinderrover opgewacht en zij zijn te paard verder gegaan," Er was een schrijven van de wa terleidingmaatschappij inhou dende het verzoek samen te wer ken bij het leggen van de zin ker van de afvalwaterleiding en die van de waterleidingmij. De voorzitter zei dat dit tot een goedkopere uitvoering kan leiden en vroeg - de vergadering machtiging een berekening op te maken en t.z.t. aan de raad voor te leggen. Ir. Bos van het buerau Witte- veen en Bos deelde op een des betreffende vraag mee, dat niet met zekerheid kon worden ge steld dat deze samenwerking tot een fify-fifty-financiering zou leiden. De taak van het bureau is te berekenen welk een bespa ring er voor de waterleiding uit de bus zal komen en dat aan deze instantie mede te delen. Vast staat dat dezelfde zinkersleuf en bokken kunnen worden ge bruikt. Er moet echter wèl een dubbele steiger worden gemaakt. Zonder verdere discussie ging de vergadering met dit voorstel akkoord. In verband met de liquiditeits situatie van de afvalwaterleiding deed het dagelijks bestuur het voorstel tot het aangaan van een geldlening van 2.000.000,zij de N. V. van Oyens en Zn. N. V. te Amsterdam. Dit was o.a, naar aanleiding van het in een vorige vergadering genomen besluit voorlopig af te zien van de in vordering van de extra-bijdrage van de gemeenten over de jaren 1960 t/m 1963. De vergadering ging ook hier mee akkoord. In de vorige vergadering werd de suggestie geopperd de redak- tie van het concept voor de aan slagen zodanig te wijzigen, dat de mogelijkheid werd geschapen «en voorlopige aanslag op te leggen, dit in verband met industieën die tevoren de kwantiteit van de lozing niet vast kunnen stellen. Na ingewonnen advies bij de juridische afdeling van de Ver eniging van Nederlandse Ge meenten bleek dit niet mogelijk. De opgelegde aanslagen kun nen later altijd worden gecorri geerd. In het reglement is een clausule opgenomen waarin op deze mogelijkheid wordt geatten deerd. De reparaties van de verstoor de drainages op de terreinen van Sluiskil en Sas van Gent, uitge voerd door de Ned. Heidemij zul len dezer dagen gereed komen. Om kostenbesparend te wer ken werd besloten de heidemaat schappij opdracht te geven om, waar de leiding reeds is gelegd door te gaan met deze repara ties. Pseudo-arts aangehouden - De rijkspolitie op Texel heeft dezer dagen de 27-jarige chauf feur J. R. uit Den Burg aange houden wegens het onder valse voorwendsels plegen van on tuchtige handelingen met op het eiland logerende dames. R. die chauffeur was van een zieken auto gaf zich (gekleed in een witte jas) uit voor arts. Bij een bezoek aan een ziekenhuis in Den Helder viel hij door de mand, toen een Texelse patiënte hem bij de voornaam noemde, hetgeen de argwaan wekte van een door hem „onderzochte" vrouw, die op dezelfde zaal lag. R. die voor de officier van justitie in Alkmaar is geleid, heeft bekend deze pseudo-arts- praktijken gedurende de afgelo pen zomermaanden te hebben uitgeoefend

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 5