Feijenoord kreeg voetballes in Madrid Prijsvorming onroerend goed VIER GOALS VAN VETERAAN PUSKAS DE SP0RTT0T0 12 oktober algemene beschouwingen ILLY BRANDT TREKT ZICH effectenbeurs in Rio de Janeiro TERUG Pagina 4 Real sloeg de Rotterdammers met 5-0 DE TWEEDE KAMER VERHOGING SOCIALE UITKERINGEN Agenda Grote diefstal in Djakarta Nieuwe gevaren bij Zwitserse Allalin-gletsjer HE VRi K zr.KÜW Donderdag 23 sept. 1965 Als één man rees het publiek overeind toen scheidsrechter Taylor de rust aankondigde. Ko ninklijk schreed toreador Puskas met zijn volgelingen van het veld. Drie keiharde schoten van het levensgevaarlijke linkerbeen van de ex-majoor in het Hon gaarse leger hadden het vonnis over Feijenoord geveld. Het doelpunt van Grosso vlak voor de rust was alleen maar een presentje aan het dankbare Spaanse publiek, dat als één man overeind rees om met witte zakdoeken zwaaiend hulde te brengen aan dit weergaloze Real Madrid en deze onnavolg bare eenbenige balkunstenaar. Het was Puskas en Puskas al leen die woensdagavond in het Madrileense Bernabeu-stadion Feijenoord, maar misschien nog meer het zo'n 3000 supporters tellende legioen tot de werke lijkheid terugbracht. Met twee doelpunten zette hij Feijenoord in de returnwedstrijd binnen twintig minuten op een achter stand en bracht daarmee de to taalscore op 32 voor Real. Tien minuten later voltooide de ex- Hongaar de hattrick en daarmee lag Feijenoord in een geslagen positie. Met superieur voetbal hadden de Madrilenen het be duusde Feijenoord met de neus op de feiten gedrukt. Vooral de vermaarde linkervleugel van de Spanjaarden, de veteranen Gen- to (aanvoerder) en Puskas, die met knappe combinaties herhaal delijk verwarring stichtten. Het naderende onheil tekende zich al van de beginfase af, toen Gento reeds in de vierde minuut Reals eerste hoekschop in het zijnet .schoot. De druk was groot en een veel beter Real wilde win nen. Voor de Rotterdammers was het een waarschuwing, maar zij bleven bij elke spelonderbreking tijd rekken alsof er nog slechts vijf inplaats van 85 minuten ge speeld moest worden. KLASSE BETER Het ritme in de Feijenoord- ploeg was verdwenen en het gebrek aan tempo speelde in de kaart van de Spanjaarden, die met flitsende aanvallen een par tij voetbal lieten zien dat zeker een klasse beter was dan dat van enkele weken geleden in Rotter dam. Zij leidden hun aanvallen vooral over de linkervleugel waartegen de Feijenoord-defen- sie niet bestand bleek. In de achtste minuut was er wederom een schot van Gento, die Pieters Graafland slechts met grote moeite kon verwerken. Hij liet de bal vallen, maar herstelde zich snel met een tijgersprong. Het was uitstel van executie. In de 11e minuut sloeg de tref fer van Puskas als een granaat in en Pieters Graafland kon slechts de bal uit het net halen. Steeds groter werd de overheer sing van de Madrilenen. Coen Moulijn liep verloren op de lin kervleugel en werd nauwelijks in het spel betrokken. De scho ten van Kruiver en Fransen wa ren slecht gericht en werden door het Spaanse publiek met ge fluit begroet. In de 20e minuut mocht Pus kas wederom de hulde in ont vangst nemen. Weer kreeg hij de bal van Serena en weer werd Pieters Graafland verslagen. GEBROKEN Moreel gebroken spartelde Feijenoord nog wat tegen, maar het had geen zin. Veertien minu ten later lanceerde Puskas weer zo'n magnifieke boogbal waar hij het patent van schijnt te bezitten en het was 3—0. De aanval van de Rotterdammers was er niet meer, alles kwam terug om toch maar te redden wat er te redden was. Betancourt behoefde alleen nog maar in actie te komen bij de enkele malen dat hij de bal moest uittrappen. Superieur speelde Real, dat in een vloedgolf van aanvallen nog meer relief wilde geven aan de voorsprong. Herhaaldelijk kwa men de Spaanse aanvallers in de buurt van Pieters Graafland hei ligdom, middenvoor Grosso was de man die het geschenk aan het publiek mocht aanbieden. Dra len in de Feijenoord-defensie was er de oorzaak van. Als een duivel uit een doosje dook Grosso op voor de Rotterdamse keeper die voor de vierde maal machteloos stond. gelegenheden bijzonder had on derscheiden. Het was het laatste wapenfeit van de Hongaarse ex- majoor want even later floot de Britse scheidsrechter Taylor voor de laatste maal. TWEEDE HELFT De trage start van Feijenoord in de eerste helft, waardoor het tempo werd gedrukt en Real de gelegenheid kreeg zijn spel te ontplooien moet in de rust stof hebben doen opwaaien. Er was blijkbaar een hartig woordje ge sproken en het had zowaar wat geholpen. Feijenoord verhoogde het tempo en er werd geschoten. I Venneker en Weering zochten het doel echter veel te hoog, de bal belandde beide keren in de tribunes. Feijenoord liet zich nu tenminste echter zien en kwam in de zevende minuut zelfs tot tweemaal toe zelfs zeer dicht bij een doelpunt. Uit een schot van Venneker kon Betancourt de bal niet onder controle krijgen, maar tot zh'n geluk rolde deze naast het doel over de liin. Uit de hoek schop, genomen door Weering kopte Kruiver tegen de paal. De strijd kreeg een levendiger ka rakter nu, maar het grootste ge vaar bleef toch schuilen in de prachtig combinerende Real- voorhoede. Middenvoor Grosso miste een prachtige scorings kans. Dadelijk leek hij zich hier voor te revancheren, toen hij al leen door de Rotterdamse defen sie trok. Pieters Graafland redde echter, zoals hij met een snelle reactie ook de welhaast ongrijp bare Gento van een doelpunt af hield, toen deze uit vrije positie inschoot. Bouwmeester waagde een kans uit een vrije schop, toe gekend wegens een overtreding tegen Moulijn, maar zijn schot stuitte af op het „muurtje". Het Rotterdamse legioen zweeg en zat verbijsterd toe te kijken, hoe hun favorieten werden „geslacht offerd". Zij waren wel getuige van een magnififieke voetbal demonstratie en misschien heeft dit de pijn wat verzacht. Na een half uur mocht Frans Bouwmeester de Madrilenen een waarderend applaus ontlokken, toen hij uit een vrije trap de bal langs een diagonaal rakelings over de lat schoot. De wedstrijd was voor Feijenoord toen reeds lang verloren. De beslissing was gevallen en dat was aan het spel te merken. WEER PUSKAS Het liep af, ook bij Real, waar onder andere Puskas zich steeds minder liet zien. Maar o wee, Puskas is en blijft gevaarlijk, zelfs als hij een tijdje uit het zoeklicht verdwenen is. Plotse ling stond hij daar weer, hele maal vrij, buiten het strafschop gebied. Voor zich zag hij slechts het doel en met een prachtig dia gonaal schot deed hij de bal nog in de touwen belanden achter een verslagen Pieters Graafland, die zich tevoren bij verscheidene DE NIEUWE NOORSE PREMIER Dit is de heer Bent Roiseland, een aardappelboer uit Holum bij Kristiansan in het zuiden van Noorwegen, die als leider van de liberale „Venster" (linker) partij genoemd wordt als de nieuwe premier van Noorwegen. Hij zit al sinds 1923 in het Noorse parle ment, maar blijft werken op de kleine boerderij, die hij een van zijn vader erfde. OM DE EUROPESE BEKER VOOR LANDSKAMPIOENEN Manchester United won woens dag de eerste wedstrijd tegen H.J.K.-Helsinki in Finland met 32. De Britse kampioenen had- den bij rust een voorsprong van 10. De doelpunten werden ge- I scoord door Herd, Connelly en Law (Manchester United) en Pahlman en Peltoniemi (Helsin ki). De tweede wedstrijd wordt gespeeld op 6 oktober in Man chester. In Berlijn won de Oostduitse club A.D.N. Berlijn de tweede wedstrijd tegen de Ierse club Drumcondra uit Dublin met 3 0. Op 15 september hadden de Oostduitsers de eerste wedstrijd met 10 verloren. Zij kwalifi ceerden zich dus voor de tweede ronde. Van de 770.354 Nederlanders, die het afgelopen weekeinde voor een recordinleg van 1.0ë91.830,80 zorgden, hadden er zevenentwintig dertien uitslagen juist voorspeld. Zij delen de eerste prijs van 198.167,20. Elk ontvangt bruto 7 339 Voor de 2de prijs 108.091,20) waren 516 gegadigden, van wie er twee waren met twee kolom- 1 men en een met vier kolommen. Zij krijgen een bedrag van f 207,50 I per kolom. De derde prijs levert de voor- I spellers van de eerste acht wed- strijden 59,per kolom op. De 54.045,60 wordt gedeeld door 915 prijswinnaars. Dodelijk verweersongeval De dertienjarige scholier Rinus van Vlimmeren uit Fijnaart is woensdag omstreeks het mid daguur bij een verkeersongeval in Klundert zo ernstig gewond geraakt, dat hij tijdens het ver voer naar het diakonessenzie- kenhuis in Breda is overleden. In gezelschap van drie leer lingen van de ambachtsschool in Klundert reed de jongen op de fiets naar huis. Op de oprit van de Stoofdijk wildé hij twee vóór hem rijdende fietsers passeren. Daarbij reed hij tegen een hem tegemoet komende personenwa gen aan. DE EERSTE CARAVAN-AUTO" TER WERELD De Zweedse garagist-caravan- kampeerder Torsten Johannes- son kreeg genoeg van het sukke len met een combinatie auto caravan. Hij ging nadenken, te kenen en bouwen met als resul taat deze auto-caravan, die uniek genoemd mag worden. De wagen heeft alle voordelen van een ca ravan, maar tevens die van een auto: geen snelheidsbeperking, gemakkelijk parkeren goedko per in verbruik en de familie is gezellig bijeen tijdens de rit. In de begroting 1966 van het departement van justitie wordt meegedeeld, dat over de reeds aangekondigde maatregelen in zake de prijsvorming van onroe rend goed een interdepartemen tale werkgroep met de voorbe reidende werkzaamheden is be gonnen. Tot de taak van deze werk groep behoort: Het onderzoek naar de moge lijkheid van een wettelijk ge regeld verkooprecht van ge meenten c.q. provincies bij ver- koop van gronden, die in de toe komst bebouwd of voor doelein den van openbaar nut gebruikt zullen worden; het aangeven van een rege ling die de overheid in staat zal stellen bij aankoop c.q. onteige ning ten algemene nutte van gronden aan eigen boeren en tuinders, wanneer zij dat wen sen, zoveel mogelijk een passend vervangend object aan te bie den; het voorbereiden van voorstel len tot een wijziging van de ont- eigeniswet, dat bij het vaststel len van de waarderingnorm bij onteigening waardestijgingen als gevolg van speculatieve ver- wachtingen en waardestijgingen, die uitgaan boven de waarde van het onroerend goed, voordat de prijsstimulerende werking van een bestemmingsplan optrad, zo veel mogelijk worden geëlimi neerd; een nieuw onderzoek inzake een wijziging van de registratie- wet met betrekking tot opeen volgende verkopen binnen korte termijn. TROTSE OUDERS Beatle-drummer Ringo Starr en zijn echtgenote Maureen poseren met trots in het zeikenhuis met zoon Zak, kort na de geboorte van de nieuwe wereldburger. De koningin heeft het presi dium van de tweede kamer vol gens de dinsdag opgemaakte aan beveling herbenoemd. Voorzitter is mr. F. J. F. M. van Thiel (K. V.P.). Eerste vice-voorzitter is de heer J. Bommer (Arb.) en twee de voorzitster is mevr. J. Stoffels van Haoften (V.V.D.). Mr. Van Thiel gaf in een toe spraak uiting aan zijn erkente lijkheid voor deze herbenoeming Hij kondigde aan, dat het nieuwe ontwerp „reglement van orde" tegen de verwachting in voor het thans lopende parlementaire jaar nog niet in werking zal kunnen treden. De bezoekers der kamerleden, voorheen ontvangen in kleine kamertjes en in „priëeltjes langs de wandelgangen", zullen het ruimer krijgen. Het nieuwe res taurant van de kamer is geopend. Daar zal men, aldus de heer Van Thiel, „het nuttige met het aan gename kunnen verenigen. Wegens tijdsgebrek zal het niet mogelijk zijn alle begrotingen vóór het Kerstrecès te behande len. Op 12 oktober en volgende da gen zullen de algemene politieke en financiële beschouwingen worden gehouden. Op 6 oktober zullen de ont werpen goedkeuringswet voor het huwelijk prinses Beatrix en naturalisatie van de heer Claus von Amsberg in de afdelingsver gaderingen worden behandeld. OFFICIËLE STUKKEN HUWELIJK PRINSES BEATRIX EN NATURALISATIE CLAUS VON AMSBERG Dinsdagavond verschenen van de staatsdrukkerij de officiële wetsontwerpen ter goedkeuring van het voorgenomen huwelijk van kroonprinses Beatrix Wil- helmina Armgard der Nederlan den, prinses van Oranje-Nassau, prinses van Lippe-Biesterfeld met de heer Claus von Amsberg, alsmede dat ter naturalisatie van de bruidegom. In het naturalisatie-ontwerp worden de namen van de heer Von Amsberg behoudens de eer ste naam in het Nederlands ge- Claus Willem Otto Frederik Geert von Amsberg. In de memorie van toelichting wordt hierover gezegd, dat de aanduiding „von" in deze naam een Duits adelspredikaat is en In verband met de dit jaar plaats gehad hebbende verho ging van de lonen in 't bedrijfs leven met ten hoogste 2 pet van het jaarloon 1965, te realiseren in twee etappes, gaat de regering thans na in welke mate door het bedrijfsleven van de hiertoe aan de werkgevers verleende vergun ning is gebruik gemaakt. Men wil onder ogen zien, of daaraan con sequenties m-oeten worden ver bonden voor de sociale uitkerin gen in 1965. Dit deelt de minis ter van sociale zaken en volks gezondheid. dr G. M. J. Veld kamp, mee in de memorie van toelichting op zijn departements begroting voor 1966. dat de betekenis ervan niet op gelijkwaardige wijze door het Nederlandse „van" wordt weer gegeven. Het ligt in de bedoeling aan de vooravond van het huwelijk bij koninklijk besluit te bepalen, dat de heer Von Amsberg de titel van „prins der Nederlanden" ver krijgt. In datzelfde besluit "zal worden bepaald, dat de heer Von Amsberg lid en prins van het ko ninklijk huis zal zijn. Bij de na turalisatie verliest hij de Duitse nationaliteit. Indien de Staten-Generaal toe stemming tot het huwelijk geven, wordt voorgesteld de heer Von Amsberg tegelijkertijd het Ne derlanderschap te geven. Mocht het huwelijk worden ontbonden, dan kan de heer Von Amsberg te kennen geven het Nederlan derschap niet langer te begeren. Eventueel uit het huwelijk gebo ren kinderen zullen het Neder landerschap blijven behouden, omdat zij tot de troon kunnen worden geroepen. iiiiiiiiiiiiuiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiHiiiniimmnmitiimiflniiinmniinmininniininitiiiniHiin VRIJDAG 24 SEPTEMBER. Axel: Hotel „De Stadsher berg", 4 uur: Openbare verko ping van verscheidene kavels bouwland en een boerenwoon- huis. Volgens krantenberichten is dinsdag een bedrag van 50 mil joen roepia (ong. 60 min gulden bij de officiële koers) uit een auto in de Indonesische hoofd stad verdwenen. Het geldt z- in een postzak en zou aan c' staat toebehoren. Het voorste deel van de Allalin- 'etsjer, waar drie weken geleden 88 arbeiders werden gedood, ver plaatst zich met een snelheid van op sommige punten meer dan 20 centimeter per uur. De massa wordt op verscheidene honderd duizenden kubieke meters geschat en vormt een gevaar voor de men sen die nog steeds aan het ODrui- men zijn. Vastgesteld is dat zij oo het eerste signaal niet eens kun nen vluchten wanneer de massa omlaag komt, daar hebben ze geen tijd meer voor. De kloof tussen de voorste massa en het gletsjer lichaam is al enige tientallen me ters breed. Men tracht nu de lijken te bergen met he,t spuiten van water onder hoge druk, waarvoor de pompen met hefschroefvlieg- tuigen zijn overgebracht. Opoas- sers moeten dan van ver toekijken wat er gebeurt. In totaal zijn 27 lijken geborgen en geïdentificeerd. 61 worden nog vermist. De sociaal-democratische bur gemeester van West-Berlijn, Wil ly Brandt, heeft woensdag in Bonn bekendgemaakt, dat hij zich in 1969 niet kandidaat voor het bondskanseliersschap zal stel len en dat hij afziet van de zetel die hij in het Westduitse parle ment had gekregen. Zoals bekend heeft Brandt, op wie de sociaal-democraten hun hoop hadden gesteld bij de bondsdagverkiezingen, zondag de nederlaag geleden tegen bonds kanselier Erhard. Brandt deelde zijn besluit mee na afloop van een bijeenkomst van het sociaal-democratische partijbestuur. Ook de leden van het sociaal-democratische „scha duwkabinet" hebben hun man daat teruggegeven. Het was dit keer voor het eerst dat de S.P.D. haar kandidaat voor het bonds kanselierschap had aangewezen en een „schaduwkabinet" hadj In de effectenbeurs in Rio de Janeiro zijn woensdag, terwijl de beurs nog aan de gang was, twee tijdbommen ontploft. Acht personen hebben verwon dingen opgelopen. De zelf vervaardigde tijdbom men waren in een zwarte tas op een stoel gelegd. Onder de gewon den zijn drie Europeanen, die na behandeling in een ziekenhuis naai huis konden. Het hoofd van poli tie in de staat Guanabara, kolonel Borges, zei dat deze terroristische activiteiten zullen verhevigen bij het naderen van de gouverneurs verkiezingen komende maand. Enige weken geleden werd een bom uit een snel rijdende auto ge worpen bij een poiitieke vergade ring. Dezelfde avond werd een traangasbom geworpen in een tele visiestation in Rio. Maandag ont plofte een bom in het Amerikaan se consulaat te Belo Horizonte, waarbij niemand werd gewond.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 4