India en Pakistan bereid de gevechten te staken Gestreefd wordt naar 125.000 woningen per jaar Bekentenis in Deense moordzaak OPLUCHTING IN NEW DELHI 6,4 PROCENT PRIJSSTIJGING VOOR TEXTIEL HET WEER TUMULT IN GRIEKS PARLEMENT TRAANGAS IN VIETNAM? Margarine maandag weer 2 cent per pakje goedkoper DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1965 21e Jaargang - No. 65^ Verrassing Weerbericht Zon- en Pakistaanse voorwaarde Honderd waarnemers Luchtaanval op Amritsar De onfmqnteling vair» niïiitaire sf-ellïrisren or» bestand BUIT VAN MINSTENS 150.000 GULDEN BIJ INBRAAK De pasjesregeling in Berlijn Het woningbouwprogramma 1966 Doorstroming Bezitsvorming 1967 woningnood ten einde? leder gezin eigen huis Frans onderwater- experiment TVanfeering 6{j «Sormement: TERNEUZEN Direrteur-ffoofdroaaeteOT: I. van üe Sana* Redactie- en Administratie-adres: SmidrwaJ Telefoon: 01150 2078 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 8,60 per kwartaal; per maand ƒ2,20; per week 53 ct. Losse nrs 11 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sanpete Terneuzen. Advertentieprijs per mns 10 et; minimum ym advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. De nooit officieel verklaarde oorlog tussen India en Pakistan Is ten einde. Beide landen hebben zich bereid verklaard de gevechten met ingang van woensdagavond elf uur (Ned. tijd) te staken. Het nieuws werd in Nieuw Delhi met opluchting ontvangen. India ziet zich nog steeds ge plaatst voor de dreiging van een Chinese aanval aan de Himalaja- grens, waar Peking de verwijde ring van bepaalde militaire instal laties heeft eist. De tijdsgrens hier voor was op woensdag 17 uur (Ned. tijd) gesteld. Echter ook hier is enige opluchting omdat China dinsdagavond liet weten dat de In diërs de omstreden versterkingen inmiddels hebben afgebroken, het geen door deze laatsten wordt be streden. De aanvaarding van de oproep van de veiligheidsraad om het vu ren te staken kwam van de zijde van Pakistan als een verrassing. India had dinsdag al laten weten dat het hiertoe bereid was, wan- De organisaties van de tex tiel- en kledingindustrie wij zen erop dat de aankondiging van de wederinvoering van drie proeent omzetbelasting op textiel bij velen ten on rechte de indruk heeft gewekt dat het prijspeil van textiel- goederen ook met drie pro cent omhoog zal gaan bij deze herinvoering. Textielgoede- ren zullen echter ook in de toekomst weer onderworpen zijn aan een z.g. integratie heffing. Indien de Staten- Generaal de regering in haar voorstel volgen, betekent dit dat de prijzen van goederen die de textiel- en confectie-in- dustrie aan de handel afle vert, met ongeveer 6,4 pro cent omzetbelasting zullen worden verhoogd. Een en an der deelt de Nederlandse eco nomische vereniging voor de confeetieindustrie mede in overleg met de contactcom missie textiel- en confeetie industrie. DROOG EN ZONNIG Het hogedrukgebied boven midden- en Oost-Europa neemt snel verder in betekenis af. Oreaandepressies kunnen nu ge leidelijk verder hun invloed uit breiden over West-Europa. Een zwak regen front dat woensdag boven midden-Engeland lag, trekt maar heel langzaam in de richting van ons land. Veel acti viteit heeft het niet meer, zodat ook vandaag het weer een droog en zonnig karakter zal hebben. De wirtd is hierbij zwak tot matig uit zuidelijke richting, terwijl de middagtemperaturen dezelfde of iets hogere waarden zullen be reiken. .medegedeeld d°°" bet K. N. M. T. te De Bilt, geldig hedenavond Droog en zonnig Droog en overwegend zonnig weer, o.*ar in de vroege ochtend hisr en daar mist. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. De zelfde of iets hogere middagtem peraturen. water DONDERDAG 23 SEPTEMBER v.m. r,.m. Breskens 6.12 12.33 Terneuzen 0.47 1.08 Hansweert 1.27 1.48 Walsoorden 1.37 1.58 VRIJDAG 24 SEPTEMBER ni-éskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 1.05 1.24 1.40 1.59 2.20 2.39 2.30 2.49 Maanmanden eg 6 07 IR 37 3.35 1S.31 >0 6 29 18.34 5.04 18.49 25 6.30 18.32 66.31 19.06 26 6.32 18.30 7.55 19.22 27 6.34 18.27 9.18 19.39 neer Pakistan het ook zou doen. Pakistan verzocht dinsdag de veiligheidsraad met spoed bijeen te komen. Op de vergadering die 's nachts plaatsvond, las minister Bhoetto een op het laatste mo ment ontvangen boodschap van president Ajoeb Khan voor, waarin werd gezegd dat Pakistan bereid was aan het verzoek van de vei ligheidsraad gevolg te geven, mits India ook de wapens neerlegde. In dia verzocht toen het tijdstip waar op het bestand zou ingaan, te ver schuiven naar woensdagavond elf uur. Aan zijn bereidheid een bestand te aanvaarden verbond Pakistan de voorwaarde, dat de Verenigde Naties „na achttien jaar niets doen" zich nu zouden inspannen om de kwestie-Kasjmier tot een op lossing te brengen. Zoals bekend is wil Pakistan in dit gebied een volksstemming, ter wijl India zich hiertegen verzet. Minister Bhoetto die Pakistan op de veiligheidsraad vertegenwoor digde, zei dat zijn land aan deze voorwaarde een tijdslimiet vast knoopt. Hij zei echter niets over de duur daarvan. Een en ander moest niet als een ultimatum worden ge zien, aldus Bhoetto. Het is echter de laatste kans voor de volkeren organisatie, want wanneer zij in haar apathische houding zou vol harden, zal Pakistan ziin lidmaat schap opzeggen, aldus Bhoetto. De secretaris-generaal der Ver enigde Naties, Oe Thant, maakte woensdag bekend, dat hij honderd militaire waarnemers heeft gemo biliseerd om toezicht op naleving van het bestand tussen India en Pakistan te houden. Hii schatte daarboven nog zestig man burger personeel nodig te hebben. De kos ten zouden voor een periode van drie maanden ruim anderhalf mil- ioen dollar bedragen. De volkeren organisatie heeft voorts acht vlieg tuigen en andere vervoermiddelen nodig. De bevelhebber van de be standscommissie in Palestina was bereid met sooed dertig waarne mers tijdelijk af te staan. Oe Thant heeft een aantal regeringen ver zócht op korte termijn mensen voor deze taak beschikbaar te stel len. Het Indische ministerie van de fensie heeft woensdagavond be kendgemaakt, dat bij een lucht aanval op de Indische stad Amrit sar, die woensdagmiddag werd uitgevoerd, ten minste 40 personen om het leven gekomen zijn en 45 gewond. Volgens het Indische persbureau hebben viif Pakistaanse Sabre- straaltoestellen bommen uitgewor pen van 500 kg op een dichtbevolk te wiik van Amritsar. Een woord voerder van het Indische ministe rie van defensie had gezegd, dat de luchtaanval geschiedde, „enkele uren nadat Pakistan plechtig had toegestemd in een bestand". Het voornaamste doelwit van de aan val was het sooorwegstation van Amritsar, dat 25 km van de West- nakistaanse grens ligt. Een officiële Indische woord voerder heeft woensdag verklaard dat. als er installaties aan de grens van Sikkim en Tibet ziin vernie tigd, zoals Peking heeft gemeld. ..zii (de Chinezen) dat zelf moeten hebben gedaan". China kon moei- liik verwachten dat India troener naar Chinees gebied stuurt om iets te vernietigen, zo zei hii. ffAaofias President Johnson heeft woens dag gezegd dat de leiders van Pa kistan en Tridia goed staatsman- srhan en zelfbeheersing hebben ge toond door gevolg te geven aan de oproep van de veiligheidsraad het vuren te staken. Daardoor zijn wil een stuk verder verwiiderd ge raakt van „de verschrikkelijke ge varen die het subcontinent van Az>ë hebben bedreigd". De voorzitter van de algemene vergadering, prof. Fanfani, noem de het bestand „een belangrijke gebeurtenis". Hii prees de geest van samenwerking die India en Pakistan hebben getoond door in te stemmen mei het staken van de vijandelijkheden. Engeland verklaarde zich bereid te helpen bii de volgende maatrege len ter waarborging van het be stand. Minister Peyrefitte zei in Pariis tegen verslaggevers dat Frankrijk de V. N.-resólutïe inzake Kasjmier redeliik en realistisch vindt. „Ee Monde" schreef dat de veiligheids raad „voor het eerst sinds lange tiid ziin rol met succes heeft ver vuld". Het eerste optreden van de re- gering-Stephanopoelos in 't Griek se parlement is woensdagavond rumoerig Begonnen. De binnen komst van de eerste-minister werd met applaus van rechts en kreten als „schande" van links begroet. Al spoedig waren enerzijds de af gevaardigden van de „unie van het centrum" die oud-premier Papan- dreoe nog trouw zijn, en de afge vaardigden van de uiterst linkse E. D. A. en anderzijds de dissiden ten van de „unie van het centrum" en de vertegenwoordigers van de rechtse partijen met elkaar slaags Toen de orde enigszins was her steld, begon Stephanopoelos met zijn regeringsverklaring. Daarop barstte het rumoer weer los, waar door de premier niet of nauwe lijks te horen was. In een regeringsverklaring zei premier Stephanopoelos dat de eer ste taak van zijn nieuwe regering is het herstellen van rust, wet en orde. Hij vroeg het parlement een motie van vertrouwen, waarbij hij Amerikaanse militaire autori teiten in Zuid-Vietnam hebben Washington om toestemming ge vraagd voor het gebruik van traangas bij militaire operaties in dit gebied. Het verzoek was gebaseerd op „humanitaire gron den" en omdat traangas zo ge schikt is om ondergrondse sIpI- Mngen van de vietcong te zuive ren. Dit werd woensdag van wel ingelichte zijde vernomen. Washington heeft nog niet op het verzoek geantwoord. zeker kan zijn van 152 van de 300 stemmen. Stephanopoelos zei dat. het Griekse volk nooit zal afzien van zijn verlangen Cyprus met Griekenland verenigd te zien. Pa- pandreoe was niet aanwezig. In de nacht van dinsdag op woensdag is in Oss ingebroken in de juwelierszaak van de fir ma P. J. den BrokBoeijen in de Walstraat. De inbreker(s) za- g(en) kans via een openstaand klapraampje de winkel onge merkt binnen te gaan en met medeneming van gouden horlo ges, gouden sieraden, ringen met briljanten etc. weer ongezien te vertrekken. De buit wordt ge raamd op minstens 150.000, Van de daders ontbreekt nog elk spoor. De Oostduitse regering is be reid zaterdag de door haar voor gestelde regeling, waarbij West- Berlijners met Kerstmis verwan ten in het oostelijk stadsdeel kunnen bezoeken, te onderteke nen. De Oostberlijnse onderhande laar Michael Kohl heeft meege deeld met dat doel zaterdag naar West-Berlijn te komen. Het Oostduitse voorstel is door' Bonn en West-Berlijn afgewe zen omdat het slechts het tijdvak rond Kerstmis beslaat. De rege ling die 24 september afloopt, besloeg vier perioden over het gehele jaar. Binnen afzienbare tijd mag een jaarproduktie van 125.000 wonin gen worden verwacht. Het ligt in liet voornemen in 1966 het in aanbouw nemen van 125.000 wo ningen exclusief circa 3000 z.g. vrije-tijdswoningen moge lijk te maken. In het bouwpro- gramma-1966 5 *52,7 pet van de geraamde totale produktie aan gebouwen gereserveerd voor de woningbouw. De minister van volkshuisves ting en ruimtelijke ordening, drs. P. C. W. M. Bogaers, deelt dit mede in de memorie van toe lichting bij de begroting van zijn deDartement voor 1966. De minister blijft de strijd tegen de woningnood ook in 1966 als zijn voornaamste taak zien. Het produktiebeleid blijft ge richt op toeneming van het aan tal werknemers en groei van de produktiviteit. Het aantal van 125.000 in aan bouw te nemen woningen zal als volgt zijn samengesteld: 60.000 woningwetwoningen; 16.250 ge subsidieerde particuliere huur woningen; 23.750 eigen wonin gen met bezitsvormingsbijdra- gen; 25.000 ongesubsidieerde wo ningen. Daarnaast zullen ook duurdere woningwetwoningen ge bouwd kunnen worden. Deze worden aangeduid als woning wetwoningen B. Zij zijn bestemd voor een „voorhoede" onder de arbeidersbevolking en voor de lagere middengroepen. De mi nister hoopt, dat deze nieuwe categorie de doorstroming gun stig zal beïnvloeden. Met ingang van 1 januari 1966 zal iedere eerste eigenaar-bewo ner van een eenvoudige woning, wiens inkomen nader vast te stellen grenzen niet te boven gaat, in aanmerking komen voor een bezitsvormingsbijdrage in de A- of B-categorie van resp. ge middeld ƒ3000 en ƒ2000. Daarnaast zal de mogelijkheid bestaan een garantie van de ge meente te krijgen voor een lening tot 90 procent van de net- to-stichtingskosten. In het risico daar 'an deelt het rijk voor de helft. Personen met een inkomen boven een nader vast te stellen grens komen niet in aanmerking voor een bezitsvormingsbijdrage, maar kunnen wel de gemeente lijke garantie krijgen ingeval zij een nieuwe woning bouwen of kopen tot circa ƒ50.000 (afhan kelijk van de klasse-indeling van de gemeente). Met nog meer overtuiging dan in het najaar van 1964 meent de minister te mogen stellen dat het kwantitatieve woningtekort in het algemeen in '70 zal zijn ver dwenen. Er is nu al een belang rijke voorsprong behaald op het veronderstelde verloop van het kwantitatieve tekort. De feitelij ke ontwikkeling is tot nu toe in gunstige zin afgeweken van de ramingen. Op grond van de uilkomsten van het woningbehoefte-onder zoek-1964 kan worden aangeno men, dat het geraamde tekortcij- fer per 1 januari 1964 niet 218.000 maar 10.000 minder be droeg. Tevens mag thans wor den aangenomen, dat de toene ming van de behoefte tot 1970 eerder te hoog dan te laag is geraamd. In grote delen van het land begint de woningnood aan om vang en betekenis te verliezen. Het moment komt in zicht, dat het kwantitatieve tekort zal zijn verdwenen. De minister acht het niet uitgesloten, dat dit tekort voor verschillende delen van het land al in de loop van 1967 zal zijn opgeheven. Zodra er in bepaalde gebieden een zeker evenwicht bestaat tus sen vraag en aanbod, zal er min der reden zijn voor een strin gente beheersing van de woning bouwmarkt. Een grotere vrijheid in de woningbouw behoeft dan geen spanning op de bouwmarkt te veroorzaken. Een evenredig aanbod van woningen zal eveneens de nood zaak tot een straf huurbeleid verminderen. Lossere vormen van huurprijsbeheersing, waarbij de marktverhoudingen hun in vloed uitoefenen, zijn dan moge lijk en gewenst om het huurpa- troon te vervolmaken. De overheid heeft volgens mi nister Bogaers verantwoordelijk heden. In beginsel moet ieder gezin een eigen huis hebben. In dien Jaartoe de middelen in be paalde groepen ontbreken, moet financiële hulp worden gegeven. Dit moet ook om een redelijke ontwikkeling van de kwaliteit te bevorderen. Uit het onderzoek naar de wo ningbehoefte bleek eind 1964 dat de meeste vraag is naar wo ningen met een jaarlijkse huur waarde van 750 tot 1000 (21 pet); ƒ1000 tot 1200 (21 pet), 1200 tot ƒ1500 (21 pet); ƒ1500 tot 1900 (14 pet) en boven de ƒ2100 (15 pet). Voortaan zal driekwart van arbeidsbesparende bouwmetho den buiten de contingenten wor den gehouden. Bij overheidsop drachten zal meer directe in vloed op doelmatige bouwmetho den worden geoefend. Over het algemeen is de spanning op de arbeidsmarkt der bouwvakken verdwenen onder invloed van meer werknemers, meer over uren, hoge produktiviteit en mo derne bouwmethoden. PRINSJESDAG 1965 Na hun terugkeer op het paleis Lange Voorhout verscheen de koninklijke familie met de twee verloofdes op het balkon. De foto toont v.l.n.r.: prinses Beatrix, Claus vön Amsberg, H. M. de Ko ningin, Pietèr van Vollenhoven, prinses Christina, prinses Mar griet en prins Bernhard. De aanhoudende daling van de prijzen van een aantal margarine grondstoffen op de wereldmarkt leidt wederom tot prijsverlaging van margarine. In overleg met Het ministerie van economische zaken zullen met ingang van maandag 27 september de consumentenprijzen van de meest gangbare merkarti kelen worden verlaagd met twee cent per pakje van 250 gram. Dit heeft de bond van Nederlands# margarinefabrikanten gisteren ma» degedeeld. De 3S-jarige fijnmechanicus Palle Sörensen heeft dinsdag in Kopenhagen bekend dat hij za terdagmorgen vroeg vier politie mannen heeft doodegschoten Hiermee is een einde gekomen aan de grootscheepse jacht van de Deense politie op de mogelijke daders. „Schoot u om te doden", zo werd aan Sörensen gevraagd'. „Ja, dat zal wel", was het ant- Dinsdagnacht is een nieuw Frans onderwaterexperiment on der leiding van kapitein Jacques Yves Cousteau begonnen. In ruim vier uur liet men voor de kust van de Rivièra een cilinder vormige duikerklok, doorsnede zes meter, met zes mensen erin 110 meter diep op de zeebodem zakken. Twee weken zullen de zes „oceanauten", onder wie Cousteau's zoon Philippe, daar blijven. Op het programma staan onder meer dagelijkse wandelin gen over de zeebodem. Men wil met dit experiment de invloed van het onderwaterverblijf op geest en lichaam van de mens nagaan en tevens de mogelijk heden tot oliewinnnig uit de zee bodem bestuderen. De naam van de duikerklok is „Pré-Continent 3". woord. Eerder had de 47-jarige Bune bekend dat hij in de auto had ge zeten van waaruit op de politie mannen is geschoten. Bune had ook verklaard dat zijn „kame raad" de moordenaar was. Die „kameraad" is Sörensen. Met duidelijke stem verklaarde Sö rensen tijdens het verhoor, dat Inj met zijn vriend Bune in zijn Simca reed toen een politie-auto de achtervolging inzette". Wij begonen te praten over neer schieten", aldus Sörensen. „En ik zei toenlaten wij er ieder één nemen". Bune wilde echter niet. Hij wilde ter wille van z'n vrouw uit de wagen. Zij reden verder. Toen stopte Sörensen en Bune sprong eruit. Sörensen verklaarde dat Bune en hij drie pistolen in de wagen had den. Aan de jacht op de moorde naars hebben ruim 2.000 politie mannen deelgenomen. Bune en Sörensen waren al eerder veroordeeld wegens dief stal, roof en andere vergrijpen. Sörensen verklaarde dat hij alleen verder was gereden nadat hij de politiemannen had doodge schoten. Toen een tweede poli tiewagen hem achterop kwam en inhaalde, was hij gestopt. Hij was uit de auto gestapt, naar de politiewagen gelopen en had toen bp de beide inzittenden gescho ten. Daarna had hij zijn pistool gedemonteerd en de onderdelen begraven. Hij had bij Bune thuis andere kleren aangetrokken. Een en andertjyas; gebeurd op MOORDENAAR VAN VIER POLITIEMANNEN Kopenhagen: Een foto van Mó- gens Palle Fogde Sörensen, die tegenover de politie bekend heeft de vier politiemannen te hebben doodgeschoten. de terugweg van een rooftocht. Sörensen en Bune hadden in een autowerkplaats in Roskilde inge broken en geld en auto-onderde len gestolen. Later hadden xlj nog twee-iöjffiaissa sspiee«sfc

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1