Indische troepen beantwoorden Chinees vuur Zonnige Prinsjesdag indruk Den Haag r DE TROONREDE 0 NOODTOESTAND AFGEKONDIGD IN BOLIVIA HET WEER Dienstmeisje vermoordt kind woeiiiflag 22 sept. lyes DE VETTE ZEEUW Pagina S Schending van de resolutie Sneeuw belemmering voor Chinese aanval Grootkruis In de Ridderzaal Op het balkon Wetsontwerpen huwelijk en naturalisatie ingediend Weerbericht Zon- en Maanstanden Een woordvoerder van het Indi sche ministerie van landsverdedi ging heeft medegedeeld dat Indi sche militairen dinsdag het vuur der Chinezen aan de grens van Sikkim hebben beantwoord. De Indiase radio-omroep had te voren meegedeeld, dat Chinese militairen hadden geschoten op In diase militaire posten in de grens gebieden van Sikkim en Ladak. „Het Chinese vuren is een open lijke schending van de door de vei ligheidsraad aanvaarde resolutie, waarin aan alle staten wordt ver zocht alles na te laten dat tot een verscherping van he,t Indiaas-Pa- kistaanse conflict zou kunnen lei den", aldus de Indiase radio-om roep. Van officiële Indiase zijde is meegedeeld, dat 't sstieten plaats vond nabij de strategisch belang rijke pas van Natoela aan de grens van Sikkim en Tibet. Hier hebben Chinese militairen ook maandag „enig uitlokkend vuur" afgegeven, dat van Indiase zijde niet was be antwoord. Volgens een voormalige Britse diplomaat in Brisbane is een groot scheepse aanval van China op In dia in deze tijd van het jaar on waarschijnlijk, omdat het op de bedreigde punten binnen enkele weken zal gaan sneeuwen. Binnen drie weken zullen de bergpassen onbegaanbaar zijn geworden, aldus de ex-diplomaat, sir Robert Scott, die de laatste Britse „commissioner general" in Zuidoost-Azië is ge weest. Een meisje van zeventien jaar heeft dinsdag in Essen de moord op het driejarige zoontje van haar werkgeefster bekend. Het kind werd vorige week doodge stoken in zijn bedje aangetrof fen. Het dienstmeisje zei dat zij tijdens de afwezigheid van de ouders het kind in zijn slaap had doorstoken. Hij werkte op mijn zenuwen want hij huilde zo vaak, aldus het meisje. De politie be schouwt de daad als moord met voorbedachten rade, want op de daderes werd een tekening aan getroffen waarin het kind met een reusachtig mes in de borst was afgebeeld. PRINSJESDAG 1965 Een overzicht van de Ridderzaal tijdens het uitspreken van ,de troonrede door H.M. de Konin gin. De foto toont v.l.n.r.: Prinses Margriet, Z.K.H. prins Bernhard, H.M. de Koningin, prinses Bea trix en prinses Christina. (Vervolg van pag. 1.) En ook zag men, gehuld in hof- kleding, de dignitarissen, die op het voorplein de koninklijke stoet zouden ontvangen. Dit waren mi. F. L. M. H. baron Speyart van Woerden; luitenant-kolonel b.d. W. A. van den Wall Bake; H. A. A.. baron Collot d'Escury, enz. De prinsessen stapten onder ge jubel der toeschouwers in de door een postiljonbespanning getrokken calèche en groot ook was do hulde aan de koningin en de prins toen zij uit het paleis Voorhout in de gouden koets stegen. De koningin was gekleed in een roodfluwelen japon met een zwart met kraaltjes geborduurd boven- slukje en een driekwart rood flu welen jas. Zij droeg daarbij een roodfluwelen hoed met aigrettes in dezelfde kleur, zwarte hand schoenen en schoenen. Evenals de prins, ditmaal in het generaalsuni form der garde grenadiers, droeg de vorstin het grootkruis der orde van de Nederlandse. Leeuw. De drie prinsessen droegen ook het grootkruis der orde van de Ne derlandse Leeuw. Terwijl de vorstelijke stoet over het schelpenpad van het Voorhout reed, luid toegejuicht en omspoeld door de muziek der militaire korp sen, opende de voorzitter van de verenigde vergadering der Staten- Generaal in' de Ridderzaal de bij eenkomst. Zijn voorstel tot benoe ming ener commissie van in- en uitgeleide werd aanvaard en daar na was het wachten op de aan komst van de stoet, die weldra on der gejuich en de tonen van het volkslied voor de Ridderzaal arri veerde. Na de groet aan het vaandel be steeg de koninklijke familie de trappen van de Ridderzaal. Voor afgegaan door de dienstdoende ce remonieméester, die de komst van Hare Majesteit aankondigde, de grootofficieren, de kamerheren en de leden van de commissie van in- en uitgeleide, t.w. jhr. mr. P. G. M. van Meeuwen, drs. D. Roemers, ir J. Baas, mr. W. Aantjes en T. Tolman betrad de koningin de Rid derzaal, begeleid door mr. F. J. F. M. van Thiel, voorzitter van de Tweede Kamer; de prins begeleid door de heer D. de Loor; prinses Beatrix begeleid door de heer R. Zegering Hadders; prinses Mar griet begeleid door de heer J. Tjal- ma, en prinses Christina begeleid door jkvr. mr. C. W. J. Wttewaali van Stoetwegen. Het vorstelijke gezelschap werd staande ontvangen. Nadat de troon zetels waren ingenomen, las de koningin de troonrede voor. Na het afscheid in de Ridderzaal reed de koninklijke stoet, geest driftig toegejuicht, weer langs de zelfde route naar het paleis aan het Lange Voorhout. Direct na aankomst verschenen koningin en prins, vergezeld van de prinsessen Beatrix, Margriet en Christine op het balkon. Tot en thousiasme van het duizendkoppige publiek, dat een luid gejuich aan hief, voegden ook de heren Claus von Amsberg en Pieter van Vol lenhoven zich bij het hoge gezel schap. De koninklijke familie verliet het paleisje enige minuten later. Op nieuw stroomde een juichende me nigte samen om hen in de hofauto's te zien stappen. Tn Bolivia heeft de regerende militaire junta voor het gehele ,!>ud de noodtoestand afgekon digd ir>. verhand met de ernstige sitnatia jn de genationaliseerde tinmijnen. Eerder was in een iegercommuniaué bekendge maakt. dat bij een vuurgevecht tussen mijnwerkers en leden van de nationale garde biï de staats mijn Siglo Vicnte vier mensen om bet leven waren gekomen en twintig gewond. Bij botsingen eerder dit jaar tussen mijnwerkers en regerings troepen verloren ongeveer 70 mensen het leven. De onlusten volgden op de verbanning van de vakbondleider Juan Lechin door de junta. Prinses Christina grootkruis in de orde van de Nederlandse Leeuw Bii koninklijk besluit is prin ses Maria Christina, prinses der Nederlanden, prinses van Oran- ie-Nassau, prinses van Lippe- Biesterfeld, benoemd tot groot kruis in de orde van de Neder landse Leeuw. „Leden der Staten-Generaal, MET dankbaarheid denken mijn man en ik terug aan de ontvangsten, die wij dit jaar in uw midden moch ten meemaken ter gelegenheid van de verlovingen van onze dochters Beatrix en Margriet. Beatrix en Claus von Amsberg hopen in 't komende voorjaar in het huwelijk te treden; een officiële datum kan uiter aard pas worden vastgesteld wanneer de rijkswet, houdende toestemming tot het huwelijk, zal zijn tot stand gekomen. Het ontwerp daartoe wordt u heden aangeboden. Een dergelijk wetsontwerp voor het huwelijk van Margriet met Pieter van Vollenhoven zal u in de loop van dit zit tingsjaar bereiken. Het was mij een vreugde, dat Suriname en de Nederlandse Antillen bij de verloving van onze dochter Beatrix door hun ministers-presidenten vertegenwoordigd waren. Ik ver heug mij op het bezoek, dat ik samen met mijn man aan die landen ga brengen. De vriendschap die de delen van het koninkrijk op zo gelukkige wijze verenigt, geeft de regering vertrouwen in de toekomst. IN geen land ter wereld is de beschikbare ruimte per inwoner zo gering als in Nederland. Bovendien groeit onze bevolking snel. Hierdoor en door de stijging van de welvaart die nieuwe behoeften schept, zien wij ons voor steeds grotere problemen geplaatst. Deze pro blemen doen zich in het bijzonder voor op het gebied van de woningvoorziening, het verkeer, het onderwijs, de recreatie en de volksgezondheid. De bouwnijverheid toont gelukkig een voortgaande groei vooral wat de woningbouw betreft. Op grond van de be reikte resultaten acht de regering het mogelijk en dus nood zakelijk, dat in 1966 de bouw van 125.000 woningen wordt ter hand genomen. Daarmede zal een beslissende fase wor den bereikt in de strijd tegen de woningnood. De lange lijst van verkeersslachtoffers herinnert er ons vrijwel dagelijks aan, dat de verkeersonveiligheid krachtig moet worden bestreden. Nu via het rijkswegenfonds voor een reeks van jaren meer middelen ter beschikking komen voor de wegenbouw zal, wanneer bovendien het ontwerp wet uitkeringen wegen zal zijn aanvaard, de versnelling van de wegenbouw buiten de steden verzekerd zijn. Ook voor de problemen die het verkeer in en nabij de steden oproept, tracht de regering spoedig oplossingen te vinden. Zij zal vooral nagaan welke bijdrage het openbaar vervoer daarbij kan leveren. De regering ziet het als haar taak te bevorderen, dat het onderwijs mede door een verdergaande democratisering zoveel mogelijk aan de veranderende inzichten en om standigheden wordt aangepast. Een vernieuwing van de lager onderwijswet 1920 zal worden voorbereid. In het thans aanvangende zittingsjaar zal het ontwerp van de overgangs wet voor de wet voortgezet onderwijs worden ingediend. De snelle toeneming van het aantal studenten en de ontwikke ling van het wetenschappelijk onderzoek dwingen de re gering tot een voortvarend wetenschapsbeleid. De academi sche raad zal in 1966 advies uitbrengen over de structuur van het wetenschappelijk onderwijs en met name over de mogelijkheid tot verkorting van de studieduur. Ook op- andere terreinen van de cultuur wil de regering door meer gelden ter beschikking te stellen meer mogelijk heden voor ons volk openen. Zij zal de culturele zelfwerk zaamheid bevorderen en de gelegenheid voor ontwikkeling en ontspanning van jeugdigen en volwassenen verruimen. Nauw verwant hiermede is haar beleid inzake de aankoop van natuurterreinen en de bestrijding van de toenemende verontreiniging van lucht, water en bodem; wettelijke maatregelen worden hiertoe voorbereid. Voorstellen ter ver wezenlijking van het voorgenomen beleid inzake onroerend goed zijn eveneens in voorbereiding. Al deze voorzieningen worden mede uit een oogpunt van ruimtelijke ordening ge coördineerd in een doelbewust beleid, dat zowel op wet gevend als op bestuurlijk gebied grote aandacht vraagt. Met deze voorzieningen, gericht op het welzijn van heel ons volk, en met haar plannen tot hervorming en moderni sering van ons recht wil de regering voor iedere Neder lander de mogelijkheden vergroten om zowel in materieel als geestelijk opzicht tot volle ontplooiing te komen. Dit geldt evenzeer op sociaal-economisch gebied, waar de re gering streeft naar een zo rechtvaardig mogelijke verdeling der bedrijfsresultaten en naar versterking van de plaats van de arbeid in de onderneming. De individuele burger en zijn vrijheid in een goed geordende samenleving staan bij dit alles in het middelpunt. HET is duidelijk, dat de zojuist genoemde voorzieningen, ook wanneer daarbij de noodzakelijke soberheid in acht wordt genomen, een belangrijxe verhoging be tekenen van de uitgaven van het rijk. Aan de finan ciën der gemeenten worden daardoor evenzeer ho gere eisen gesteld. Reeds was het onontkoombaar dat de uitgaven voor 1965 aanzienlijk sterker stegen dan aanvankelijk was voorzien. De regering acht een verdere verhoging voor 1966 alleen verantwoord, indien door een samenstel van maatregelen een inflatoire ontwikkeling van binnenlandse herkomst wordt voorkomen en de verhoogde lasten rechtvaardig worden verdeeld. Zij zal hierop haar beleid richten. De economische ontwikkeling van ons land is in vele op zichten bevredigend. Produktie en uitvoer vertonen een redelijke groei, terwijl een hoog peil van werkgelegenheid wordt gehandhaafd. De betalingsbalans zal dit jaar waar schijnlijk een overschot opleveren. Niettemin geeft het voortduren van de opwaartse druk op de prijzen reden tot zorg. Het prijsbeleid zal daarom krachtig worden voortgezet, zowel ter bevordering van een evenwichtige economische ontwikkeling als ter verdere verhoging van het levenspeil. In samenhang hiermede acht de regering de totstandkoming van langlopende collectieve arbeidsovereenkomsten van grote betekenis. Zij verwacht, dat de sociaal-economische raad door het uitbrengen van een interim-advies in dit najaar, een bijdrage zai. leveren tot een soepele overgang van de huidige naar nieuwe spelregels voor de loonvorming. Teneinde inflatie tegen te gaan wil de regering de nood zakelijke uitgavenvermeerdering voor een belangrijk deel dekken door belastingmiddelen. Deze zullen zoveel moge lijk op minder noodzakelijke goederen betrekking hebben. De regering zal voorstellen o.a. de belastingen op alcoholi sche dranken, tabak, personenauto's en minerale oliën te verhogen. Daarnaast zullen de in 1954 en 1955 ingevoerde vrijstellingen van omzetbelasting voor schoeisel geheel en voor textiel ten dele worden opgeheven. Tenslotte zullen de vennootschapsbelastingen en de vermogensbelasting de laatste tijdelijk enigszins worden verhoogd. Tegenover deze verhogingen zal een verlichting van de loon- en in- komtenbelasting, grotendeels door toekenning van belas- tingspaarbrieven, worden voorgesteld. Deze verlichting zal leiden tot een aanzienlijke beperking van de stijging van de belastingdruk, vooral voor personen met een laag inkomen. De regering handhaaft de reeds vastgestelde verlaging van de loon- en inkomstenbelasting per 1 januari 1967 en zal voorstellen doen om met ingang van dezelfde datum de be lastingdruk voor ongehuwden te verlichten. In de loop van dit zittingsjaar zal u een nota worden voor gelegd, waarin de grote lijnen van het economisch struc tuurbeleid zullen worden aangegeven in het perspectief van de te verwachten economische ontwikkeling tot 1970. Reeds thans zij erop gewezen, dat voor de economische groei een verdere verhoging van het kwalitatieve peil van onze indus trie nodig is. Dit vereist een versterkte inspanning op het gebied van onderzoek en ontwikkeling. Binnenkort zullen de Kamers worden ingelicht over de maatregelen, die de regering nodig acht voor de aanpassing van de mijnindustrie en voor de wijziging van de industriële structuur van Zuid-Limburg. In overleg met het bedrijfs leven zullen regelingen worden getroffen voor de ontwik keling en sanering van midden- en kleinbedrijf. Het beleid van de regering blijft gericht op versterking van de economische positie van de landbouw en de visserij en op verbetering van de levensomstandigheden van de betrokken bevolkingsgroepen. De begroting biedt daarvoor grotere mogelijkheden. Met de invoering per 1 januari 1967 van de arbeidsonge- schiktheidsverzekermg en van een volksverzekering tegen zware geneeskundige risico's, streeft de regering ernaar in cle resterende kabinetsperiode tot een voorlopige afronding te komen van het socidle zekerheidsstelsel. De daarvoor nog noodzakelijke wetsvoorstellen zullen zo spoedig moge lijk worden ingediend. DE regering is er zich van bewust, dat onze levensbe langen onverbrekelijk verbonden zijn met de wereld situatie. De toenemende onderlinge afhankelijkheid der volkeren dwingt tot verdieping van de interna tionale saamhorigheid. De verschillende vormen van Europese samenwerking, waaronder de Benelux, ver vullen daarbij evenzeer een onmisbare functie als het Atlantisch bondgenootschap. De regering hoopt vurig, dat de gevechlhandelingen tus sen India en Pakistan spoedig tot een einde zullen komen. Zij zal daaraan als lid van de veiligheidsraad naar vermo gen bijdragen. De toestand in Vietnam, waar nog steeds geen oplossing is gevonden, die zowel de vrede als de ge rechtigheid kan dienen, blijft zeker zorgelijk. Daar en elders in de wereld zal de regering haar medewerking geven aan iedere eerlijke poging tot het beslechten of voorkomen van geschillen. Zij steunt het streven om in internationaal overleg de spreiding van atoomwapens tegen te gaan en te komen tot een verantwoorde beperking der bewapening. De waarborging van vrede, vrijheid en veiligheid ver eiste, dat ons defensiebeleid intussen onverminderd gericht blijft op het leveren van een passend aandeel in het At lantisch verdedigingssteisel. De Europese gemeenschappen maken een kritieke tijd door. De economische integratie van de zes landen wordt in gevaar gebracht door grote tegenstellingen binnen de E. E. G. over de politieke aard en bestemming van de ge meenschap. Tezamen met andere lidstaten houdt Neder land vast aan de opvatting, dat de opbouw van de Euro pese gemeenschappen moet worden voortgezet op supra nationale en democratische grondslagen en dient te wor den ingepast in de Atlantische samenwerking. De regering zal daartoe alle pogingen in het werk stellen, in de hoop dat ook thans de gerezen moeilijkheden overwonnen zul len worden. NDANKS de vele problemen die nog om een oplos sing vragen, is er twintig jaar na de tweede wereld oorlog alle reden tot dankbaarheid voor de vooruit gang en de welvaart waarin wij ons mogen verheu gen. Maandag werden bij nieuwe bloedige incidenten in het mijn centrum Llallague elf personen gedood: acht mijnwerkers, twee soldaten en een politieman. In het decreet waarbij de noodtoe stand werd afgekondigd wordt gezegd, dat er kennelijk sprake is van een omvangrijk komplot tegen de regering en de demo cratische instellingen. De onlus ten worden geweten aan het op- treder van extremistische orga nisaties. Alle maatregelen zullen worden genomen ter verdediging van de democratische instellin gen en ter handhaving van de orde, aldus het decreet. Elke openbare bijeenkomst of betoging is verboden. Alle troe pen riin in staat van paraatheid gebracht. Tegelijkertijd moeten wij echter vaststellen, dat vele lan den steeds verder in welvaart bij ons achterblijven. Niet slechts uit politieke noodzaak, maar vooral uit menselijke solidariteit, moeten wij bereid blijven met die landen sa men te werken voor hun verdere ontwikkeling en ons daarvoor grotere financiële offers en persoonlijke opoffe ringen getroosten. Zowel binnen als buiten ons koninkrijk helpen wij dus belangrijke taken te vervullen. De regering vertrouwt, dat ons gehele volk daartoe wil samenwerken, wanneer gij, leden van de Staten-Generaal, uw instemming aan de u voor te leggen plannen kunt geven. Die instemming vraagt de regering niet alleen omdat de grondwet haar daartoe verplicht, maar vooral omdat zij een voortdurend en in tensief overleg met de volksvertegenwoordiging onmisbaar acht voor het levend houden der democratie. Zij zal er gaarne aan medewerken, dit overleg in grote openheid te voeren. In het komende jaar wacht u wederom een veelzijdige en verantwoordelijke taak. Moge het u gegeven zijn deze taak in het belang van ons koninkrijk te verrichten met de wijsheid en de voortvarendheid, die onze tijd eist. Met, de bede, dat God uw arbeid en ons volk moge zege nen, verklaar ik deze zitting van de Staten-Generaal ge opend." De voorzitter van de tweede kamer deelde dinsdagmiddag mee, dat zijn ingediend het ont werp goedkeuringswet tot het huwelijk van kroonprinses Bea trix met de heer Claus von Ams berg. Tevens bc -eikte de kamer een wetsontwerp tot naturalisa tie van de heer Von Amsberg, wiens eerste voornaam in dit wetsontwerp Claus blijft. De ver dere voornamen klonken in het Nederlands. DROOG. Het K.N.M.I. deelt mede: Het hogedrukgebied dat ons enkele dagen goed weer heeft gebracht ligt nu boven midden Europa en neemt geleidelijk in betekenis af. Oceaandepressies kunnen hierdoor hun invloed over Engeland naar het vaste land uitbreiden. Dit is bij ons vooral merkbaar door een toena me van de bewolking in de ho gere niveaus, terwijl het in Schotland vrijwel de gehele dag regende. Voor vandaag verwachten we dan ook aanvankelijk weinig wind, later voornamelijk aan de Waddenkust een matige zuid westelijke wind. Het blijft droog terwijl de bewolking een zoda nig karakter heeft, dat het vrij wel de gehele dag tamelijk zon nig blijft. De middagtemperatu- ren zullen hierbij dezelfde of iets hogere waarden kunnen be reiken. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Droog en tamelijk zonnig Droog en tamelijk zonnig weer. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak uit zuidwestelijke richting. Dezelfde of iets hogere middagtemperaturen. WOENSDAG 22 SEPTEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.25 0/10 0.50 n.m. 11.28 12.03 12.43 12.53 DONDERDAG 23 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 0.12 12.33 Terneuzen 0.47 1.08 Hansweert 1-27 1.48 Walsoorden 1.37 1.58 22 6.25 18.39 23 6.27 18.37 24 6.29 18.34 25 6.30 18.32 26 6.32 18.30 27 6.34 18.27 2.06 18.09 3.35 18.31 5.04 18.49 66.31 19.06 7.55 19.22 9.18 19.39

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 3