Schoenen, sigaretten, textiel, benzine duurder Zonnige Prinsjesdag in druk Den Haag RADIO DE KOCX Militair vertoon, muziek en vreugde Verplichte spaarbrieven Kroonprinses trouwt medio maart in Amsterdam WOENSDAG 22 SEPTEMBER IS65 21e Jaargang - No. 652' Gedwongen sparen Omzetbelasting Uitgaven stijgen Vermindering f 100,- WAAR KOMT HETGEID VANDAAN? ar-!2o° i©Ër Nationale schuld Impuls Uitgaven Besluit Het sprookje Tribune op het Binnenhof fttaüwfai'BB tSetsamiSkTZRXZÜZEN DbWfeaM&MfiriMlRtNRh I. =V*B 0e Saa0« Rêêaetie- ea Administratis-aSr»: Smfttewal Telefoon: 01180 2073 Gironummer: 38150 Abewwraenteprij» f 8,60 per kwartaal; per maand 2,20; per week 53 ct. Losse nrs 11 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sandete Terneuzen. Advertentieprijs per mm 16 et; minimam pu advertentie f 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meei 22 ct. Kleine advertenties bü vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adrej Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummei tot 10 uur v.m. Tekort op de rijksbegroting meer dan een miljard gulden De miljardennota (officieel: miljoenennota) van minister Vondeling meldt, dat de rijksuitgaven in 1966 achttien miljard honderdvijftig mil joen gulden zullen vergen. Dat is 1,7 miljard meer dan in het lopende jaar door het nieuwe kabinet werd aangenomen en 3,1 miljard meer dan de oorspronkelijke begroting 1965 aangaf. Van deze stijging is het grootste deel bestemd voor woningwet- voorschotten 600 min), onderwijs 800 min), verkeer en waterstaat 400 min), ontwikkelingshulp 150 min) en salarismaatregelen sedert 1 januari 1965 600 min). Het gevolg hiervan is 'dat voor al in de indirecte sfeer de belas tingen zullen worden verhoogd. Voorgesteld wordt de vermo gensbelasting van 5 op 6 per mille te brengen en het normale tarief van de vennootschapsbe lasting van 45 op 46 procent. In de indirecte sfeer wil het kabinet de alcoholaccijns van 1.193 op 1.400 per hectoliter ad 100 pet brengen. Een liter je never zal daardoor ongeveer ƒ1,50 duurder worden. De bier accijns moet van 19 naar 22 cent per liter en de accijns op sigaret ten. en kerftabak zal vier punten stijgen hetgeen neerkomt op een prijsverhoging van 25 cent voor een doos sigaretten en een pak je tabak. Tegenover de uitgaven van 1S.150 miljoen staat .aan ge- .raamde inkomsten een bedrag van 17.065 miljoen, hetgeen neerkomt op een tekort van 1085 miljoen gulden. Daartegen moeten naar het oordeel der regering maatrege len worden genomen. Deze be staan zoals gezegd naast de ver hoging van enkele directe aan slagen voornamelijk uit verho ging van verschillende indirecte belastingen. Bepaald „origineel" is het voorstel van minister Von deling de betalers van loon- en inkomstenbelasting te dwingen tot aankoop van belastingspaar- brieven met een looptijd van vijf jaar. (Deze vindingrijke gedachte .riioet 425 miljoen opleveren. Samengevat vindt men de plannen der regering neergelegd in zes wetsontwerpen, die het volgende beogen: Bij de indirecte belastingen ko men verhogingen van de omzet belasting op personenauto's, tele visietoestellen, radiotoestellen, sportvliegtuigen, pleziervaartui gen, kampeerwagens, bromfiet sen. platenspelers en bandrecor ders. Ook op textielprodukten en schoeisel wordt omzetbelasting ingevoerd. De accijnzen worden verhoogd op alcohol, bier, tabak en mine rale oliën. Bij de directe belastingen komt een tijdelijke verhoging van de vermogensbelasting. Verder is aangekondigd een voorstel tot verlaging van de loon- en inkomstenbelasting ge paard gaande met een heffing tegen uitreiking van spaarbrie ven en een voorstel tot verhoging van de vennootschapsbelasting. DemMdeten v. hetRijk bëdwgenralSmiljard DIT rsi8MILJARDGULDEN... Menzouca.585jaar el ke seconde één gut- uil-kunnen geven Men zouca.175jaar nodig hebben om lof l&nijjard te tellen eeuwen eerertDmil- jard dagen zijn vjrlopei Men kan er ieder mens opdeaardeca 5gulden van geven i18mijpid hoofdharen NA ASTelkaargeven :een lengte van 360km '19 miljard graan- a korrels weger frj ca.19.000 küo ]gg De verhoging van de omzetbe lasting betreft: personenauto's en televisietoe stellen van IS procent naar 25 procent; radiotoestellen van 10 procent naar IS procent; sportvliegtuigen van 5 procent naar 25 procent; pleziervaartuigen, kampeer wagens, bromfietsen, platenspe lers, bandrecorders e.d. van 5 procent naar 18 procent. Verder wordt een omzetbelas ting van 3 procent ingevoerd op textielprodukten, van 5 procent op schoeisel en van 4 procent op schoenreparaties. De verhoging van de accijns op benzine (van ƒ28 naar ƒ29 per hl) komt neer op een verho ging van een cent per liter. De accijns op minerale oliën (anders dan benzine) wordt ver dubbeld. Dit komt voor petro leum en gasolie neer op een ver hoging met resp. 1,40 en 1,70 per hl en voor stookolie en an dere minerale oliën met ƒ0,70 per 100 kg. De regering wenst een begro tingsbeleid, waarbij de mogelijk heid tot verruiming van de rijks uitgaven dan wei Het treffen van belastingmaatregelen js afge stemd op de gemiddelde, geleide lijke groei van het nationale in komen. De regering vertrouwt dat een zodanig budgettair beleid zal kunnen worden gevoerd, dat een gedeelte van geheven belastingen over een aantal jaren niet meer nodig zal zijn. Daarom stelt zij voor, naast de wettelijk reeds tot stand gekomen verlaging van de loon- en inkomstenbelasting waarvan de eerste fase op 1 juli 1965 is ingegaan, een verdere verlaging van deze belastingen in te voeren in 'de vorm van toe kenning van belastingpaarbrie- ven, die na vijf jaar worden uit betaald. De voorgestelde belastingver zwaringen worden op jaarbasis berekend op ƒ906 min; voor 1966 is op 'de opbrengst daarvan geraamd op 636 min. De verdere verlaging van de loon- en de in komstenbelasting bedraagt ƒ450 min. Daarvan komt echter ƒ425 min door de uitgifte van belas- tingspaarbrieven als bijzonder dekkingsmiddel weer beschik baar. Voor de belastingbetalers betekent deze laatste maatregel een verhoging in besteedbaar geld met 25 miljoen. De maatregel houdt in dat voor belastingplichtigen die per jaar minder dan 100 per jaar belas ting zijn verschuldigd die belas ting op nihil wordt terugge bracht en dat voor belasting plichtigen die per jaar 100 of meer verschuldigd zijn, het jaar lijkse bedrag wordt verminderd met. 100. Voor de jaren 1966 tot en met 1969 zal deze verlaging worden gebruikt als storting op aan de belastingplichtigen uit te reiken niet beleenbare en niet ver- vreemdbare spaarbrieven van 100. Op de spaarbrieven zal na 5 jaar aan hoofdsom en rente ƒ130 worden uitgekeerd. De gekozen vormt waarborgt dat de spaarbrief uit een oog punt van inkomstenverdeling gunstig werkt. Geplaatst in het DE BELASTINGMIDDELEN 1966(v.afbj K?ge®r-ft395 Alkohol ■■1966 mei- hel- bedrag' der belasting t=)i965 1245 Registrahe- rechten Successie-IJ: Olieaccijns- JllO Suiker-;JM05, Zegelrecht- j 95 Bieraccijns |l 60 Grond bel.— J45 Commi.ss.-_ 127 belasting p Diversen—J vloed door plotselinge gebeurte nissen. De uitgavengroepen die zonder wijziging van het beleid minder sterk stijgen dan het nationale inkomen, zijn wat hun omvang betreft van weinig betekenis. Behalve de vele uitgaven die on geveer parallel met het nationale inkomen stijgen, zijn er enkele waarvoor thans een sterkere groei gewenst wordt of onver mijdelijk is. Het betreft hier vooral de uitgaven voor woning bouw, waterstaat, ontwikkelings hulp en onderwijs, terwijl bin nenkort de ruimtelijke ordening, ook buiten het terrein van de waterstaat, belangrijke uitgaven stijgingen zal veroorzaken. Bij voortzetting van het be staande beleid in de eerstkomen de jaren heeft het totaal van de uitgaven dan ook de neiging ster ker toe te nemen .dan het natio nale inkomen. kader van de structurele begro- tingsopzet kan men de belasting- spaarbrieven zieti als een toene ming van ide niet-taelastingmid- delen, die in 1966 de ruimte voor uitgavenvergroting en belasting verlaging vergrogt. V Van 30 juni30 juni 1965 is de staatsschuld gestegen met 1.177 müfoen. Deze stijging is ontstaan door een toeneming van de bin nenlandse schuld met 1.228 miljoen en een afneming van de buitenlandse schuld met 51 mil joen. De totale staatsschuld be droeg ultimo juni 1965 ƒ21.150 miljoen 19.973 miljoen per einde 1964). In het genoemde tijdvak zijn tot een bedrag van ƒ630 miljoen nieuwe leningen geplaatst. Hier tegenover staat een verplichte schulddelging tot een bedrag van 556 miljoen. De gevestigde schuld is derhalve met een be drag van 74 miljoen gestegen. De gevestigde buitenlandse staatsschuld, die ultimo juni 1964 ƒ144 miljoen bedroeg, is gedaald met ƒ51 miljoen. Deze daling is voor 45 miljoen het gevolg van 6 miljoen wegens een vervroeg de periodieke aflossingen en voor de aflossing van de rest aan de lend-lease-schuld aan -de Ver enigde Staten van Amerika. HOE DE STAAT1 GULDEN UITGEEFT In de miljoenennota wordt de impuls die uitgaat van de begro ting 1966 op de conjunctuur bere kend op 7Vj pet. Stelt men dit percentage tegenover dat van de groei van het nationale inkomen (4Vb pet.), dan kan niet gezegd worden, aldus minister Vonde ling, dat van de begroting een steiTc remmende werking uitgaat. Toch mag zij, naar de mening van de minister, uit conjunctu reel oogpunt aanvaardbaar wor den genoemd. De minister wijst er hierbij op, ■dat de salarisstijging vooral voortvloeit uit zuiver nominale ontwikkelingen buiten de sfeer van de rijksbegroting; ook bin nen de structurele ruimte voor (Adv.) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 uitgavenverhoging en belasting verlaging is daarvoor geen plaats ingeruimd. Een belangrijke invloed 2Vt pet gaat daarenboven uit van de doorwerking van de verla ging van de loon- en de inkom stenbelasting in 1965. De versnelling van het stij gingstempo van de rijksuitgaven is thans onvermijdelijk, maar de regering wil nog eens met na druk verklaren, dat zij die ver snelling ziet als iets van tijdelijke aard. De uitbreiding van de over heidsvoorzieningen ten koste van de groei van de particuliere voor zieningen kan ook niet doorgaan. Bij een stabilisatie op wat hoger peil kan een verdere harmo nische ontwikkeling gewaar borgd zijn. De minister concludeert dat de-' ontwerp-begroting voor 1966 een bijdrage kan leveren voor een evenwichtige ontwikkeling van ons land, zowel op lange als op korte termijn. Enerzijds wordt" aan een aantal dringende behoef ten tegemoetgekomen. Anderzijds wordt recht gedaan aan de nood zaak het stabiliserend element in het begrotingsbeleid meer ge wicht te geven. Het een en het ander brengt een zekere verzwaring van las ten mee. De bewindsman ziet dit als een onmisbare voorwaarde om de belangrijkste doelstelling van het financiële beleid, een evenwichtige groei te bereiken. Prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg zullen zeer waar» schijnlijk medio maart in Amsterdam trouwen. Zulks is in overleg met het koninklijk paar en de prinses besloten. Dit melden ministergiresla dent J. Cals, minister I. Samkalden (justitie) en minister 3. Sifialleab broek (binnenlandse zaken) in het ontwerp van rijkswet, waarigt aan d» staten-generaal om toestemming wordt gevraagd voor het huwelisti van kroonprinses Beatrix. De datum is echter nog niet definitief vast» gesteld in verband met de tijdrovende voorbereidingen. De verdeling van de ruimte die op grond van de trendmatige groei van het nationale inkomen bechikbaar komt, is een politieke keuze, aldus de bewindsman. Voor deze keuze is inzicht in de aard en de groei van de uit gaven nodig. Sommige uitgaven bevorderen de groei van de eco nomie, andere hebben dezelfde invloed als van belastingverla ging en bevorderen de consump tie. De behoefte aan rijksdiensten als politie en belastingdienst ne men toe met de bevolkingsom vang. De ambtenarensalarissen stij gen met de welvaart. Ook sub sidies aan sociaal zwakke groe pen stijgen overeenkomstig de groei van het nationale inkomen. Sommige uitgaven, zoals voor defensie, kunnen worden beïn- Prinsjesdag is altijd de dag ge weest van de verkopers der oran je- en nationale speldjes. Zo was het ook dinsdagmorgen vroeg rond het bevlagde Haagse Voornout, waar het groen dapper stand heeft gehouden tegen de felle storm- en regenvlagen van het vroege na jaar. Zij verkochten hun toetertjes en mutsjes en vlaggetjes, ofschoon de mode daarvan danig aan het kwijnen is. Door de afzettingen rond de vlaggende binnenstad vloeide reeds in de vrij vroege ochtend de kij- kersstroom naar de route, waar langs na het middaguur de konink lijke stoet van het paleis Voorhout naar het Binnenhof zou rijden. Vele detachementen militairen begaven zich naar hun plaatsen voor de hekken, waarachter de kijkersmas sa werd verwacht. Jonge stram me kerels, welbewust van hun taak, maar tevens doortinteld van het trotse gevoel vooraan te staan bij het passeren van de gouden koets met de koningin en de prins op weg naar de Ridderzaal. Op de „strategische punten" waren als vanouds de bekende muziekkorp sen en kapellen van leger en lucht macht opgesteld. Zij hielden de duizenden wachtenden met hun vrolijke muziek bezig. Na elven werd het aan de hek ken steeds voller. Ze kwamen, de oude getrouwen met hun kleuters, hun stoeltjes en kistjes. Maar ook de schoolgaande jeugd liet zien niet onbetuigd. Van verre oorden in ons land kwamen trein- en bus ladingen belangstellenden naar Den Haag, dat voor een dag weer residentie was. Ook vele buiten landers waren van de partij om. zoals de toeristische wervingspam- fietten het noemden „het sprookje vah de gouden koets" mee te be leven. Met tromroffel en muziek mar cheerden de eredetachementen van gardegrenadiers en -jagers in cere monieel tenue, tweehonderd man sterk, met de koninklijke tnjisïaire kapel aan. De trappelende paarden van een detachement marechaus see en van twee commando's rijks politie brachten het publiek in de gezellige, ouderwetse sfeer, die dit anderhalve eeuw oude evenement kenmerkt, romantisch en blijmoe dig. Natuurlijk had de organisatie- molen op het Binnenhof met ds met baldakijn getooide Ridderzaal ook niet stilgestaan. Men had er een speciale tribune gebouwd, voor de ruim 300 honoraire consulaire vertegenwoordigers en hun dames. Rond het plein was het al vroeg propvol. Kaarsrecht stonden daar de roodgejaste gardesoldaten van het regiment „Prinses Irene", de erewacht met vaandel van het korps mariniers en de kapel van de marine met tamboers en pijpers, die telkenmale een welluidende aanslag op de in de zonfonkelen de ruiten van de kamergebouwen en departementen pleegden. Van de tinnen der oude gebouwen wap perden de vlaggen. Tussen twaalf en kwart voor één zag men leden van de minister raad, van de raad van State, van de beide kamers, sommigen in ambtsgewaad, anderen in univer- tekenen hunner onderscheidingen silaire toga's en baretten met naar de Ridderzaal gaan. (Zie verder pag. 3.) O T

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1