Oe Thant brengt verslag uit aan de Veiligheidsraad Difterie uit Nederland verdwenen SPAAK: ZO SPOEDIG MOGELIJK OPLOSSING VOOR E.E.G.-CRISIS AMSTERDAMSE TAXICHAUFFEURS DEMONSTREREN VOOR ƒ110 DE E.E.G. VERWACHT KLEINERE GRAANOOGST Medische uitrusting naar Surinaamse ziekenhuizen üüatërdag 18 September 1983 DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 Sancties Gevaar voor de wereldvrede Geen referendum Nieuwe elementen Bijzondere Surinaamse frankeerzegels Een geraffineerd wagentje voor de stad Tragedie met dubbeldekker in Zweedse hoofdstad ENGELAND VERWERPT RUSSISCH PROTEST Kind verongelukt in rioolputje ASTMA-EXPERIMENT IN ALPHEN a/d RIJN Dertig inbraken opgehelderd MAAR INENTING BLIJFT NOODZAKELIJK Immunisatie Vergelijking Dodelijk ongeval Veemarkt Leeuwarden erkend als E.E.G.- verzendmarkt INTERESSANTE ENQUETE OVER DE FIETS Het bezoek van paus Paulus aan de V. N. N.D.S.M. bouwt staalskeletten voor scholen Vietcojig gebruikte gasgrasiaten Vierde kandidaat voor Franse presidentschap HET GEMENGDE HUWELIJK De veiligheidsraad is vrijdagmid dag om 16 uur (Ned. tijd) bijeen gekomen om het verslag van secre taris-generaal Oe Thant over diens reis naar Pakistan en^ India aan ie horen. Oe Thant gaf de veiligheidsraad een aantal maatregelen in overwe- gnig om tot een einde van de strijd in Voor-Indië te komen. De veilig heidsraad zou India en Pakistan kunnen gelasten het vuren te sta ken. Ook zou om een ontmoeting van de leiders van de twee strij dende partijen kunnen worden ver zocht. Een dergelijke ontmoeting zou op voor beide partijen aan vaardbaar grondgebied moeten plaatshebben en met hulp van een commissie van de veiligheidsraad kunnen geschieden. De raad zou voorts moeten on derzoeken op welke wijze hulp zou kunnen worden gegeven bij de controle op de naleving van een wapenstilstand en bij de controle op het terugtrekken van de strijd krachten van beide partijen op hun vroegere stellingen, zoals in de resolutie van 6 september wordt geëist. De veiligheidsraad zou de strij dende partijen duidelijk kunnen maken dat zij zich volgens artikel 39 van het handvest blootstellen aan economische en monetaire sancties, in het geval zij niet vol doen aan een bevel van de raad tot het staken van het vuren. Na een kort overzicht over zijn besprekingen in India en Pakistan te hebben gegeven, zei de secreta ris-generaal bij beide partijen een fundamenteel verlangen om de strijd te staken te hebben waarge nomen. Hij verklaarde zich bereid zijn pogingen, op een wijze die de raad en de strijdende partijen ge schikt voorkwam, voort te zetten. Beide landen zijn er van over tuigd dat de ander agressie heeft gepleégd, aldus Oe Thant, die er aan toevoegde dat zij tot op zekere hoogte het gevoel hadden door de verenigde naties en door hun ge allieerden in de steek te zijn ge laten. De leiders van Pakistan en India meenden moeilijk te kunnen ingaan op de oproepen tot een on voorwaardelijk staken van het vu ren, zoals deze door de veiligheids raad en leiders van grote mogend heden waren gedaan. In andere gevallen zou de inter nationale gemeenschap haar han den eraf hebben kunnen trekken, maar dit is thans ondenkbaar, zo vervolgde de secretaris-generaal. Geheel afgezien van het welzijn van de twee betrokken landen, kan er weinig twijfel over bestaan dat thans een werkelijk gevaar voor de wereldvrede dreigt. De Indische minister van onder wijs, Chagla, die na Oe Thant het woord voerde, zei dat uit het Chi nese ultimatum van 17 september blijkt dat Pakistan en China onder één hoedje spelen. India wenst geen oorlog met Pakistan, maar verdedigt zich tegen Pakistaanse agressie. De veiligheidsraad moet wie de agressor in het huidige con flict is. De Indische minister zei dat zijn regering zich absoluut tegen het zenden van vreemde troepen en het houden van een referendum in Kasjmier, dat Indisch gebied is. verzet. „Zou men een referendum in Texas of Alaska houden?", zo vroeg hij. De huidige voorzitter van dé veiligheidsraad, de Amerikaan Goldberg, zei dat nieuwe ernstige elementen de reeds buitengewoon gevaarlijke toestand nog gecompli ceerder maken. Hij legde de nadruk op het „ge weldige belang" van de verklaring van secretaris-generaal Oe Thant. Goldberg verdaagde de vergade ring tot vandaag (15.30 uur Ned. tijd) maar voegde er aan toe dat de raad zo nodig eerder bijeen zou volgens hem allereerst uitmaken worden geroepen. De Belgische minister van bui tenlandse zaken, P. H. Spaak, heeft vrijdag in Brussel ver klaard te betwijfelen „of de Europese gemeenschappen in de huidige toestand meerdere maan den kunnen blijven leven". Spaak zei dit na de wekelijk se vergadering van het Belgische kabinet, waarop premier Harmei en hij verslag uitbrachten over hun besprekingen over de Euro pese crisis in Den Haag met Nederlandse regeringsvertegen woordigers. „De diplomatie zou zo spoe dig mogelijk een oplossing moe ten vinden", aldus Spaak, die met nadruk verklaarde dat er tussen de Belgische en de Neder landse regering geen enkel meningsverschil over Europese kwesties betsaat. De Belgische minister meende dat er een oplossing voor de cri sis in de „zes" dient te worden gezocht in het raamwerk van het verdrag van Rome en van het atlantisch bondgenootschap, waaraan de Belgische regering trouw blijft. Minister Spaak weigerde ip te gaan op verdere vragen over de mogelijkheden van een oplfossing van de huidige Europese crisis. „Wij staan aan de vooravond van een belangrijke diplomatieke ac tie", zei hij slechts. Ter gelegenheid van de inge bruikneming van de Brokopondo- krachtcentrale zal de Surinaam se postadministratie op 9 okto ber 1965 vier bijzondere fran keerzegels/zonder toeslag uitge ven De regels stellen voor de bauxietnjijn te Moengo, de aluin, aardewerkfabriek te Paranam, het warterkrachtwerk te Afobaka en de aliminiumsmelterij te Pa ranam. Frankfort: Autonova brengt op de internationale automobielten toonstelling een wagen, welke sterk afwijkt van de conventio nele modellen en ideaal voor stadsverkeer genoemd mag wor den. De auto heeft een Glas 1304 motor van 60 pk, goed voor een topsnelheid van 140 km/uur. De besturing is zonder meer pro gressief te noemen. Door een be paalde stuurbeweging kan men de wielen sterker laten draaien, opdat een zeer kleine draaicirkel wordt verkregen. Prettig tijdens parkeren. Circa 200 van de 350 stakende taxichauffeurs in Amsterdam hébben vrijdagmiddag van het Museumplein een demonstratieve optocht gehouden naar twee werkgeversorganisaties in het taxibedrijf, t.w. de bond werk gevers in het taxibedrijf (B.W. T.) in de Vondelstraat en de bond Amsterdamse taxi-onder nemers (B.A.T.O.) aan de Wees- perzijde, om kracht bij te zet ten aan hun eis tot uitkering van een basisloon van 110, De meeste loonchauffeurs ver dienen nog steeds 65,75 ver meerderd met 10 van het op gereden geld. Uit naam van de demonstran ten overhandigden leden van het aktiekomité aan beide bonds- besturen een brief waarin met klem werd aangedrongen op in williging van de looneisen. De optocht die werd voorafgegaan en gevolgd door de bereden poli tie, verliep uiterst rustig. In de Vondelstraat werd deze rust op overigens correcte wijze verbroken toen circa 50 leden van de r. k. studentenvereniging „Sanctus Thomas Aquinas" die vlak naast de B.W.T. is gehuis vest, de straat opkwamen en luidkeels onder handgeklap een spreekkoor aanhieven: „Taxi chauffeurs 110, taxichauffeurs 110..." Om half vier vrijdagmiddag was de 24-uursstaking ten einde en namen de stakende chauf feurs weer hun standplaatsen in. Stockholm: Een tragedie heeft zich voorgedaan tijdens een toe ristische rondrit met een Zweed se dubbeldekker. De bovenbouw raakte een portaalmast. waar aan verkeersborden waren op gehangen. De zware ijzeren balk drong de bus binnen, waardoor een van de passagiers werd ge dood en verscheidene anderen verwondingen opliepen. Groot-Brittannië heeft het Russisch protest van elf sep tember tegen het gebruik van de oefenbaan voor gelelde projec tielen te South Kist ten westen van Schotland door Westduitse militairen van de hand gewezen. In de in Moskou overhandigde antwoordnota wordt gezegd dat het „gezien de ontplooiing van Russische raketwapens binnen het bereik waarvan West-Europa is gelegen, gewettigd is dat de leden van de Navo stappen doen welke zij voor het organiseren van hun eigen defensie geschikt achten". Overigens heeft de Britse regering de verzekeringen van West-Duitsland aanvaard dat dit land niet van plan is zelf kernwapens te krijgen, aldus de antwoordnota. In het Sint Canisiusziekenhuis te Nijmegen is donderdagnacht overleden de 2-jarige Annie Len- ting uit Doetinchem. Het meisje zag woensdag j.l. kans achter de ouderlijke woning het rooster van een rioolputje te verwijde ren. Het viel er met het hoofd naar beneden in en liep daarbij ernstige verwondingen op. In Nijmegen werd nog getracht het leven van het meisje met een ijzeren long te redden. Enkele jaren geleden verdronk op ongeveer dezelfde leeftijd het andere dochtertje van de familie in een vijver. In het kader van de medische bestrijding van astma en ast matische bronchitis onder schoolgaande kinderen heeft de plaatselijke afdeling van de „vereniging tot steun aan het Nederlandse astmafonds" te Alphen aan de Rijn een adem- halingsgymnastiekcursus in het leven geroepen. In groepjes van maximaal tien patiëntjes krijgen zij gedurende zes weken, tweemaal per week een half uur, oefeningen te doen. Na een rustpauze van twee maanden wordt de cursus ge durende eenzelfde periode voortgezet. Hoewel men de cursus als een experiment ziet, verwacht men er goede resultaten van voor de patiëntjes. De kosten, ver bonden aan dit initiatief, wor den grotendeels door het zie kenfonds gedekt. De ouders zelf dragen een gering bedrag per kind bij en overigens wor den de kosten bestreden door vrijwillige bijdragen alsmede door financiële steun van de reeds genoemde vereniging. Deelneming aan de cursus staat open voor patiëntjes uit geheel de Rijnstreek op advies van de huisarts of van de schoolarts. De Tilburgse politie heeft twee havenarbeiders, de 18-jarige J. de W. en de 32-jarige W. E. Z., aangehouden die inmiddels be kend hebben gezamenlijk of al leen gedurende de laatste twee jaren niet minder dan dertig in braken en diefstallen te hebben gepleegd. Verschillende woningen en be drijven werden door hen meer dere malen bezocht. De omvang rijke buit waarvan de waarde moeilijk te schatten is, vertoont een enorme verscheidenheid aan goederen. Een deel daarvan kon in beslag worden genomen. De difterie is ui* Nederland verdwenen, dit mogen wij naar ons beste weten verklaren. Deze uitspraak is te lezen in het jong ste nummer van het Nederlands tijdschrift voor geneeskunde, waarin onder het hoofd „com mentaar" aandacht wordt ge schonken aan dit verschijnsel van een verdwijnende ziekte. In 1955 bedroeg het aantal aangegeven gevallen van difterie in Nederland voor de eerste maal in deze eeuw minder dan 1000. De onafgebroken daling sinds dien bracht tenslotte nog één aangifte in 1964 en twee in 1965, maar bacteriologisch zijn deze gevallen niet bevestigd. Aan de ziekte difterie leden voorheen jaarlijks duizenden, soms, in de jaren 1917/1918 en 1942/1947, tienduizenden met een sterfte percentage van omstreeks vijf procent. Maar ook in België, Frankrijk en de Duitse bondsrepubliek doen zich veel minder gevallen voor, namelijk zoveel als voor de Nederlandse bevolking op ongeveer ,100 jaar zou neerko men. Binnen Nederland kan men pokken en t.b.c. betrekken in een vergelijking met difterie. De eer ste ziekte heeft al tientallen jaren vaste grond hier te lande verloren. De tweede toont een zodanige teruggang, dat de ge dachten over haar verdwijnen nog wel speculatief zijn, maar niet als volstrekt onwerkelijk kunnen worden verworpen. De gerichte bestrijding van pokken, tuberculose en difterie laat de infectieweg vrijwel ongemoeid, maar keert zich enerzijds tegen de ziektekiemen verspreidende mens en beoogt anderzijds een verhoging van het individueel specifiek verweer door middel van aktieve immunisatie. Het artikel gaat verder in op de vraag, welke methode een wezenlijke beslissende bijdrage heeft geleverd tot het verdwijnen van difterie. Hoewel in wezen onverklaard, moet een verande ring in de bacteriële populatie ten gunste van de mens voor mo gelijk worden gehouden. Ter be strijding van difterie heeft men reeds lang geleden zijn hoop ge vestigd op verhoging van de in dividuele weerstand door aktieve, tegen het difterietoxine gerichte immunisatie met toxoide. In ons land wordt al gedurende een reeks van jaren de jeugdige bevolking systematisch, zij het niet volledig, ingeënt. Afschaf fen van het huidige stelsel van inenting zou het karakter heb ben van een riskant experiment, aldus het commentaar. Dit verschijnsel van verdwij nende ziekte staat, aldus het commentaar, niet op zichzelf. Ook andere Europese landen melden lage sterftecijfers voor difterie, in het bijzonder Scan dinavië en Engeland met Wales. Op grond van de jongste gege vens valt te verwachten, dat de graanoogst in de Europese gemeen schap geringer zal zijn dan vorig jaar als gevolg van het slechte Op Instigatie van het Amster damse gemeenteraadslid mevr. G. WijsmullerMeijer heeft het Wil- helminafonds ter bestrijdin gvan t.b.c. in Suriname gisteren weer goederen naar het génoemd rijks deel gezonden om daar dienst te doen in ziekenhuizen en medische centra. Dit keer zijn het: een landrover, een jeep, een ambulance en verdere medische uitrusting. Zij werden verscheept met het m.s. Medon van de K.N.S.M. Na zich reeds gedurende 15 jaar voor Suriname te hebben ingezet, is mevr. Wijsmuller (bij velen in de West beter bekend als tante Truus) er ook dit jaar weer in ge slaagd deze goederen tegen sterk gereduceerde prijzen bij diverse bedrijven aan te kopen. Zij kan daarbij nog steeds putten uit het bedrag, dat haar riistactie destijds in 1949 heeft opgebracht. Mevr. Wijsmuller vertrekt 27 september naar Suriname voor een bezoek aan alle instellingen, die in de loop der jaren van haar ac ties hebben geprofiteerd. In de nacht van donderdag op vrijdag is op de Zwolseweg in Wenum bij Apeldoorn de 59-ja- rige mevrouw J. P. Boss-Van Charante op slag gedood, toen ze per rijwiel de weg overstak en werd aangereden door een per sonenauto. Bij koninklijk besluit is aan twee verordeningen van de ge meente Leeuwarden goedkeuring verleend waardoor het mogelijk is op door B. en W. aan te wijzen maandagen het veemarktcom plex te gebruiken als verzend- markt voor fok-, gebruiks- als mede slachtrunderen en -varkens bestemd voor uitvoer naar de E.E.G.-lidstaten. Te verwachten is dat door deze erkenning het handelsverkeer in dit vee binnen de E.E.G. wordt gestimuleerd, aangezien het thans onder meer een buitenlandse af nemer vergemakkelijkt wordt uit een groot aantal dieren op een plaats zijn keuze te doen. De Spaarnestadweekbladen heb ben een onderzoek ingesteld naar het gebruik van de fiets in Nederland bij de lezers van nun bladen. Daarbij zijn enkele in teressante gegevens aan het licht gekomen. Zo bleek dat in de grote en middelgrote steden rela tief minder fietsen worden ge kocht dan in kleinere steden en dorpen; dat er in de meeste ge zinnen meer damesfietsen aan wezig zijn dan herenfietsen en dat 59 van de 100 gezinnen een vaste fietsenmaker heben. Op merkelijk is dat jongere gezins leden een fiets met handremmen en/of versnellingsnaaf prefere ren. Zeven procent van de ge zinshoofden bleek voorkeur te hebben voor een vouwfiets, ter wijl in de gezinnen met hoge in komens vaker de hulp van een fietsenmaker wordt ingeroepen dan in gezinnen met lage inko mens. Wat het onderhoud van de fiets betreft blijkt de Nederlan der het niet zo nauw te nemen, In 19,5 °/o van de ondervraagde gezinnen werd de fiets eenmaal per jaar door de fietsenmaker nagekeken, terwijl in 33 °/o van de gezinnen een fiets nooit wordt schoongemaakt en geolied. Naar mate de inkomens hoger zijn wordt er over het algemeen min der zorg besteed aan het onder houd van de fietsen. In 42,5 °/o van de gezinnen wordt de fiets dagelijks gebruikt, in 16,5 zel den of nooit. Voor het plakken van banden gaat men voor 28,5 procent van de Bevallen naar de fietsenmaker. In Duitsland wordt gerekend op 13,4 miljoen ton (vorig jaar 16,5 miljoen), in Frankrijk 24,2 miljoen ton (vorig jaar 23,8 miljoen) en in Italië 10,4 miljoen ton (vorig jaar 9,4). Mais en rijst zijn in deze cij fers niet inbegrepen. De tarwe-oogst zal ongeveer ge lijk zijn aan vorig jaar, n.l. 29,3 miljoen ton. Duitsland verwacht 3,9 miljoen ton tegen 5,2 miljoen ton vorig jaar, Frankrijk waar ruim 150.000 hectare meer Is bebouwd dan vorig jaar, 14,1 miljoen ton tegen vorig jaar 13,8 miljoen ton. In Italië, waar 115.000 hectare min der werd bebouwd, wordt als ge volg van een hoger rendement een stijging verwacht van de 8,6 mil- Het bezoek, dat paus Paulus maandag 4 oktober aan de Ver enigde Naties zal brengen, zal rechtstreeks via de satelliet „Early Bird" naar Europa wor den uitgezonden waar het op het televisiescherm te volgen zal zijn. De Nederlandse dok- en scheepsbouwmaatschappij te Amsterdam heeft wederom een opdracht ontvangen van de Hol land Building Corp. te Den Haag voor de fabricage en montage van 't staal-skelet van zes scho len voor lager onderwijs in Delft. De scholen zullen worden ge bouwd in de nieuwe wijk „Voor hof" in Delft en worden gelijk matig over deze wijk verspreid. De N. D. S. M. kreeg reeds eerder opdrachten voor de bouw van staalskeletten voor lagere tech nische scholen in Soest en Weesp. De nieuwe opdracht acht de Amsterdamse scheepswerf inte ressant zo deelt zij in 'n com muniqué mee aangezien het een serie van zes gelijke scholen betreft. Het zijn scholen met ze ven klassen op de begane grond. Een kamer voor het hoofd van de school, de nodige toiletruim ten en een ruime hal die zich door zijn afmetingen goed leent voor andere doeleinden, comple teren het geheel. Het speciale bouwsysteem van de Holland Building Corp. kenmerkt zich door de toepassin? van 'n sbaal- skelet dat wordt opgevuld met geprefabriceerde buiten- en wandelementen. joen ton van 1964 tot 9,5 miljoen ton nu. Voorts wordt ondanks areaaluit breiding in Duitsland, Frankrijk en België een kleinere gerstoogst ver wacht. Ook voor rogge en haver worden kleinere oogsten verwacht. Vietcong-guerrillastrijders heb ben donderdagavond een buiten post op 160 km ten zuiden van Da Nang aangevallen met gas- granaten, zo wordt in Zuidviet- namese militaire kringen meege deeld. Ten minste vijf granaten ontploften binnen de post en on middellijk daarna werden 22 mi litairen van het Zuidvietnamese garnizoen ziek. De bezetting klaagde over mis selijkheid en duizeligheid. Vrijdagmorgen hadden nog drie man klachten. Ze zijn ech ter niet ernstig ziek. De Franse Democratische Boc- renbeweging, een kleine organi satie die zich tegen de boycot van de gemeenschappelijke markt verzet, zal haar voorzitter, de 60-jarige voormalige minister an landbouw Paul Antier, kan didaat stelen voor het president schap. De verkiezing wordt in decem ber ?ehouden. Er zijn tot dusver vier kandidaten: de rechtse ad vocaat Jean Louis Tixier-Vig- nancour, de linkse radicaal Fran cois Mitterand, de conservatieve senator Piere Marcilhacy en An tier. In de loop van volgende week wordt een pauselijke uitspraak over het gemengde huwelijk ver wacht, zo wordt van gewoonlijk betrouwbare zijde in Rome ver nomen. In november vorig jaar heeft het concilie kort gesproken over de mogelijkheid de strenge bepa lingen van de r. k. kerk ten aan zien van het gemengde huwelijk te verzachten. Met grote meer derheid besloten de bisschoppen de kwestie aan de paus over te laten. Van welingelichte zijde wordt de verwachting uitgesproken, dat de pauselijke uitspraak slechts weinig concessies zal bevatten K

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 9