voor de komende koude dagen vai de week Ons kind geen VOOR VROUW WAAROM BREEKT STUDENTE STUDIE AF? COMBINATIES ZIJN TROEF TIKKELTJE NOZEM IS MOOI GENOEG Van feestje in een kelder naar happening op straat GLAZEN DEUREN ZIJN GEVAARLIJK VERDERE VERWAARLOZING Benauwende berusting Voor de politierechter Bedrog sl-su met automaat s De straat is troef Pagina 10 OR VRIfF 7Rb I'W Zaterdag 18 september 1065 Pantalons japonnen en mantels Nu het 's avonds weer wat vroe ger donker wordt, gaan we lang zamerhand aan de herfst den ken. Het zal kouder worden en op stormachtige avonden zal het gezellig zijn om binnen te zitten en de wind en de regen tegen het raam tekeer horen gaan. Maar als we dan toch naar bui ten moeten, dienen wij er wel voor te zorgen dat we op zulk weer gekleed zijn. Dezer dagen bereikte ons de nieu we herfstmode uit Frankrijk. De Franse mode-ontwerpre hebben er voor gezorgd met hun vele creaties dat we in de komende koude maanden met charmante en toch doeltreffende kleding te? voorschijn zullen komen. f Deux-pièces bestaande uit mouw loze grijze japon met ronde hals bedekt door een getailleerd jasje. Eet Week dat men daar nog niet uit de lange rechte broek is ge stapt en deze zogenaamde „ciga- retpantalon" was dan ook veel 'te zien. Het model op de bijgaande foto lis vervaardigd uit tercryl en heeft aan weerszijden onderaan de pij- ipen een splitje. Door de band 'laag op de heupen te zetten en ide pantalon van boven glad te la tten afkleden, verkrijgt men, dank izij deze coupe, een lange en slan- !ke indruk. Het bijpassende drie kwart manteltje verhoogt deze 'indruk door de smalle panden aan voor- en rugzijde. JDe dubbele rij knopen en het af- tstaande kraagje geven het een 'jeugdige charme en de zevenacht- tste mouwen verlenen, evenals de isplitjes aan de zijkant, aan dit Iwit-beige geruite manteltje een isportief tintje. Op winderige 'herfstdagen kan dit heel goed van ipas komen. 'Niet zo sportief, maar we1 heel aantrekkelijk, waren de japonnen en deux-pièces die ons getoond •werden. Over het algeme had- iden de ontwerpers de jurkjes erg •eenvoudig gehouden. Geen over- 'boodige strikjes en klepjes dus. 'Ook de kleuren waren niet zo op vallend fel en de effen stoffen ble- 'ken het meest in tel. •Op de middelste foto ziet u een ljurk met bijpassend jasje, allebei •uitgevoerd in effen middelgrijze stof. De j k is mouwloos en (heeft een ronde halsuitsnijding. •Een heel eenvoudig mode", dus, met als enig opvallende de verti cale zakken. Het getailleerde jas je met zwarte knopen en grote stiksels doet sjiek an. Voor de echte koude dagen wa ren er de met buit gevoerde mantels. Ook hiervoor had men geen opvallende kleuren gekozen. Pasteltinten geven deze winter de toon agn. De op de onderste fqto afgebeelde mantel met bijbeha- rende deux-pièces lijkt ons een heerlijk „reispak". De mantel zowel als de rok en het hesje zijr vervaardigd wit zachtblauwe tercryl, dat deze keer het uiterlijk van bouclé ver kreeg. De rok is mogelijk iets korter en reikt tot boven de knie. In het hesje zijn met sti'--els gro te lijnen aangebracht, waardoor het lijkt alsof het uit verschillen de panden bestaat. De mantel is met ruigharig bont gevoerd. Een heerlijka reispakje, bestaan de uit een met bont gevoerde mantel, zachtblauwe rok en hes van op bouclé lijkende kunststof. 0 Leg achter in een station-car of combinatiewagen een stuk schuim rubber, dan voorkomt u bescha diging van meegevoerde lading, bagage of auto en het is een zach te zitplaats voor uw kinderen. 0 Een gafenplant kan niet tegen koud water; dus lauw water geven ep de bladeren regelmatig afne men met lauw water. 0 Damestassen van gekleurd leer dienen van tijd tot tijd met een halve ui goed afgewreven te wor den. Na deze behandeling de tas oppoetsen met een zachte doek, dan blijft het leer soepel. 0 Naar vis nakende handen maakt u „reukloos" door de handen te wassen met koffiedik- 0 Vuile glasruiten maakt u schoon met lauw water waarin een scheutje bleekwater is gemengd. Na deze behandeling nabehande- len met schoon water. De zeem na het gebruik schoonmaken in azijn water (gedurende een 10-tal uren laten wejeen en dan naspoelen met schoon water) of gedurende één uur weken in onvermengde azijn. 0 Laat tijdig de schoorstenen vegen. Straks als het stookseizoen begint, heeft de schoorsteenveger het zo druk, dat u in de kou moet wach ten op uw beurt. Schoorsteenve gen is wettelijk verplicht en ook vele brandverzekeringspolissen Bakvormen kunt u schoonmaken als ze nog warm zijn, met papier en zout, waarna ze worden inge wreven met olie. Heeft uw man solutievlekken in zijn kleren opgelopen bij het ban den-plakken, dan kunt u deze ver wijderen met benzine. De sigaretpantalon kreeg een klein splitje en kan worden ge dragen met een driekwart man teltje. Deze week begint de herfst. He laas kunnen we niet terugzien op een verrukkelijke, warme zomer waar we altijd zo'n behoefte aan heb ben en waar ook weer lang op ge teerd moet worden. Deze zomer heeft ons heel weinig zonneschijn gegeven en dit heeft ook zijn terugslag op het fruit. Gelukkig zijn er wel volop pe ren en appels te koop en hier moeten we dan ook van profiteren. Zo'n heerlijke appeltaart „doet" het altijd en laten we die daarom als uariatie eens op de Franse manier klaarma ken. ZONDAG: kippesoep; bleekselderij met kaassaus, lamscarbonade, patates frites; Franse appelflan. MAANDAG: gevulde paprika's met gehakt, rijst; perziken met zure room. DINSDAG: bloemkool, saucijsjes, aardappelkoekjes; caramelvla. WOENSDAG: stamppot rauwe andij vie met blokjes kaas; watergruel met verse vruchten. DONDERDAG: Nasi goreng; karne- melksepap. VRIJDAG: harde eieren of gestoofde kabeljauw; tomatensaus, sla, ma caroni; griesmeel met stoof-, peertjes. ZATERDAG: Hongaarse ratatouille met rijst peer. 'e resultaten van universitaire studie zijn voor vrouwelijke studenten in de regel geringer dan voor mannelijke. Slechts 52 van de 100 vrouwelijke studenten in de geneeskundige facul teit behaalt in Nederland het arts diploma tegen 69 mannelijke. In de rechtswetenschap zijn de resultaten ongeveer overeenkomstig, namelijk 68 mannen tegenover 54 vrouwen. Ir. de wis- en natuurkunde worden de resultaten voor beide groepen ongun stiger: 60 mannen per 100 en 41 vrou wen voltooien de studie met sucpes Van de mannelijke studenten in de Dsychologie bereiken 49 van alle 100 mannelijke ingeschrevenen het eind punt, maar slechts 28 vrouwen. Voor de politieke wetenschappen zijn de cijfers het ongunstigst: 30 ingeschre- saS' De mode schrijft deze winter com binaties voor. Zo zagen wij truitjes, met bijpassende kousen, gestreept zowel als met Perzische motieven. Het losse kraagje is ook weer terug: wat denkt u van een geruite hoed, dito kraag, handschoenen, kousen en tas? Hiermede kan een eenvoudig iurkje van vorige winter leuk opge fleurd worden. De losse kraagjes worden niet al leen van stof gemaakt, ook glinste rende kralen kraagjes zijn zeer mo dern. ven mannen en 22 vrouwen per hon derd bereiken het einddoel. Deze cijfers wijken niet veel af van die, genoemd in een studie die een Duits sociologe heeft gemaakt van de re denen, dat zich daar een overeen komstige situatie voordoet. Minder dan de helft van de meisjes die gaan studeren, voltooit de studie. Zij re kent af met de legende, dat het meis je gaat studeren teneinde haar kan sen op een geschikte levenspartner te vergroten. Immers het vinden van een geschikte levenspartner (als die er nog niet is vóór ze gaat studeren is in vele gevallen geen reden om de studie in de steek te laten. Als een der voornaamste redenen voor het afbreken van de studie noemt de schrijfster eenzaamheid en isolering, die merkwaardigerwijs toeneemt met de groet van de studentenbevolking. Studie-richtingen met een scherp om lijnd doel, zoals medicijnen geven minder mislukkingen te zien dan an dere: net als in Nederland dus. Ook de structuur van de universiteiten noemt de Duitse sociologe als reden, om van de tegenvallende zwaarte van de studie maar te zwijgen. Het is een interessant onderwerp, dat hier aangesneden wordt. Franse appelflan 250 g bloem, 125 g harde room boter, 60 g basterdsuiker, l'/i dl water, zout, 50 g zure appelen, 2 lepels bloem, 1 kopje poedersui ker, 2 eieren, 1 dl room, geraspte schil van 1 citroen, kaneel. Snijd met 2 messen- de harde boter in de bloem met het zout en de bas terdsuiker. Voeg het water toe en roer het losjes tot een kruimelig deeg. Druk dit wat samen tot een bal en laat het enkele uren rusten. Rol het deeg uit en bekleed er een ingevette springvorm mee. Leg de geschilde en in partjes gesneden appelen dakpans gewijs in het deeg. Klop de eieren los, roer bloem, room, poedersuiker en geraspte ci troenschil erdoor en giet dit over de appelpartjes. Strooi er kaneel over en bak deze verrukkelijke „flan" in ongeveer 1 uur gaar en bruin. Hongaarse ratatouille 6 grote paprika's, 6 tomaten, 2 uien, 50 g roomboter, paprika poeder, zout, i/j liter zure room, 1 rookworst. Fruit de kleingesneden uien goud geel in de boter. Voeg dan de van zaadjes ontdane en in dunne reepjes gesneden paprika toeevenals de ge- PROVO t? Veel ouders hebben er zich te genwoordig maar bij neer te leg gen dat ze bijzonder weinig over hun opgroeiende kinderen te ver tellen hebben. Dat is dan meestentijds niet de schuld van de kinderen! Doorgaans hebben die ouders dat, zonder het te willen, zelf zover laten komen. Deze onplezierige toestand is doorgaans het resultaat van een lange reeks opvoedingsfouten, die zijn begin heeft in de allereerste kleuterjaren. een grammofoon, een kano, eèn transistor. Zo op het eerste oog lijkt het vaak of vader en moeder zich alle moeite voor hun kind getroosten, maar er zijn teveel ouders die niet weten met wie hun opgroeiende zoon of dochter nu eigenlijk om gaat en waar ze zich in hun vrije tijd zoal ophouden. Ook als de dingen de ouders eigenlijk al aardig uit de hand ge lopen zijn, is er voor hen nog een belangrijke taak weggelegd. Er kan clan getracht worden het kind zo goed en zo kwaad als het gaat te blijven volgen in zijn gedragingen Te vaak ziet men de ouders van teenagers bij de pakken neerzitten. Ze hebben het gevoel, dat ze er toch niets meer aan kunnen doen en ze vervallen op dit punt in een zeiier soort droeve berusting. Dat is helemaal niet nodig en sterker nog: dat mag men zelfs helemaal niet doen. Men kan er natuurlijk wel op hopen, dat alles „vanzelf" nog goed zal gaan, maar daar mag men toch niet al te vast op vertrouwen. Als de politie en de kinderrech ter er aan te pas gaan komen, wordt het voor alle betrokkenen heel vervelend en met een wakend oogje in het zeil kan een dergelijke toestand best worden voorkomen. Voor ouders die nu nog jonge kin deren hebben, kan dit alles een waarschuwing zijn. Het begint im mers al heel vroeg met het: „Moe, mag ik op straat spelen?..." Ja, zo begint het eigenlijk alle maal, want de gevallen dat moe ze zélf de straat op stuurt om een poosje van ze af te zijn, worden gelukkig minder en minder. Maar ook de goede moeder wil niet al tijd „nee" zeggen... Zijn de feiten eenmaal zo, dat men niet meer zoveel zeggenschap heeft als men wel zou wensen, dan behoeft dit toch niet te betekenen dat er bijna niet meer naar de kin deren wordt omgekeken. Het is 'namelijk niet voldoende als de kin deren behoorlijk te eten krijgen, als ze fatsoenlijk gekleed gaan, als ze een ruim zakgeld ontvangen, als ze in het bezit zijn van een fiets, schilde en in vieren gesneden toma ten, zout en paprikapoeder. Laat alles in een half uur gaar smoren. Als het te vochtig is, dan iets indampen en daarna de zure room toevoegen. Voeg op het laatste de in dunne plak jes gesneden gare rookworst toe. Hoe dan ook, na verloop van tijd weet moeder allang niet meer wat ze daar op straat eigenlijk uitspo ken en in welk gezelschap of ze wel verkeren. Bovendien wordt sr na een poosje al helemaal geen toestemming meer gevraagd om „naar buiten" te mogen. Voor de 'vimeeste kleuters van een jaar of Ivijf is er thuis „niks te beleven". Dat is ook de schuld van de ouders! Hun kinderen mogen thuis niks, ze kunnen er niks en ze heb ben er niks: nergens is het zo'n saaie boel. Onder zulke omstandig heden oefent „de straat" een nog grotere aantrekkingskracht uit dan hij vanzelf al doet: daar gebeurt nog eens een ongeluk, daar ligt nog wel eens een dood beest, daar is met bedrog nog wel eens iets uit een automaat te peuteren. Op straat heb je kans een vechtpartijtje mee te maken, er is ergens wel een ruit in te gooien, soms kan je er een dronken kerel zien lopen of een begrafenisstoet voorbij zien trekken. Op straat Is er wel eens een jongen die een si garettenpeukje bij zich heeft of 'n vent die achter kleine meisjes aan zit, er is daar nog wel iets te ver nemen over het sexuele leven van de volwassenen. Op straat staat er wel eens een beeldje en daar kun je „happe nings" bij houden en een buitge maakte politiepet verbranden en het openbaar gezag ondermijnen: met het ouderlijk gezag is dat im mers ook gelukt... Dr. H. W. Scalongne. Allerlei vinden der techniek heb ben behalve duidelijke voordelen vaak ook hinderlijke nadelen. Dit is het geval met moderne, geheel gla zen deuren waarbij gebruik wordt gemaakt van glassoorten van zoda nige kristalheldere kwaliteit, dat de bezoeker van kantoor of gebouw, die niet op zijn hoede is, de neiging heeft om dóór te lopen. De gevolgen zijn meestal niet bijzonder plezierig. En het gaat hier niet om een theoretisch risico, zoals statistieken in de Ver enigde Staten bewijzen. Daar is het gebruik van glazen deuren het meest algemeen. Men schaf, dat in het lo pend jaar niet minder dan 1.1 miljoen stuks glazen deuren in gebouwen in de Verenigde Staten zullen worden aangebracht. Daar is het aantal per sonen dat verwondingen oploopt doordat men de deuren niet ziet, legio en niet minder dan een derde van de slachtoffers wordt aangetroffen in de groep kinderen van 5 tot en met 14 jaar. De verwondingen zijn, als het glas hreekt, vaak van ernstige aard. In verband daarmee gaat de overheid nu maatregelen nemen. In de eerste plaats wordt het gebruik van veiligheidsgals voorgeschreven. Voorts zullen bepaalde waarschu- wings-apparaten nader worden beke ken. Het elektrisch oog, dat de deur automatisch opent wanneer de bezoe ker een onzichtbare straal „breekt" kan uitkomst brengen, maar is niet overal bruikbaar. Men denkt aan ap paraatjes die een zoemtoon laten ho ren, wanneer de bezoeker een glazen deur nadert.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 6