Spionage-centrum in Chinees gezantschap in Bern Sikkim zwakke schakel in Indische verdediging Provinciaal nieuws LOKT SCHERPE NOTA UIT VAN ZWITSERSE REGERING AANHANGERS GEZOCHT BOUWVAKARBEIIERS WILLEN SPREKEN OVER WERKTIJDVERKORTING HET SEIZOEN IS VOORBIJ Pagina S Speciale kaart Gevlucht 20 divisies Ingeklemd Wegennet Terneuzen Axel Sluis Sluiskil Zaamslag Zaterdag 18 september 1965 DE VRTTF ZEEUW m In de fraaie villa aan de Kalcheggweg 10 in Bern is het Chinese ge zantschap gevestigd en meer dan dat alleen. Dat bleek op 3 juli jongst leden, toen een zestal Franse toeristen dit gebouw verliet, onbemerkt gevolgd door enkele „heren in burger". Op een gegeven moment hielden deze laatsten de niets vermoedende Fransen staande en fouilleerden hen. De slag kwam hard aan en de Staatsanwalt te Bern kon na lang wachten ingrijpen. Enkele dagen na de bliksemactie van de Zwitserse justitie verscheen een telexbericht, waarin stond vermeld dat door rechercheurs van de Zwitserse veiligheidsdienst een zestal Franse staatsburgers, die voor gaven toeristen te zijn, waren aangehouden en na uitgebreid onderzoek werden overgegeven aan de Franse politie, daar gebleken was dat zij zich in opdracht van een buitenlandse mogendheid onledig hielden met het bedrijven van werkzaamheden ter bevordering van de wereld revolutie en dat deze lieden in Bern in het gebouw van de Chinese legatie nadere instructies voor dat werk hadden ontvangen. Deze uitwijzing door de bonds regering vormde het hoogtepunt in de strijd die de Zwitserse autoritei ten reeds circa zes jaar voerden, teneinde een einde te maken aan de spionage-activiteiten van per sonen uit landen van het oostelijk blok. Deze activiteiten vonden ech ter niet alleen in Bern, doch ook in Genève en in Parijs plaats. De actie van de Zwitserse politie vond haar basis in het optreden van de thans gevallen Niklta Chroesjtsjov die in juli 1958 alle in China te werk gestelde Russi sche technici en deskundigen op dracht gaf, onverwijld dit land te verlaten, waarmede gelijktijdig de eerste scheuren in het blok van het internationale communisme voor de wereld zichtbaar werden, tn aansluiting daarop vingen Russi sche en Chinese geheime agenten aan in de communistische zuster organisaties van de overige Euro pese landen naar aanhangers te zoeken, daar dit voor de betrok kenen van belang kon zijn bij het ontstaan van interne conflicten tus sen Moskou en Peking, die zich naar buiten zouden ontladen. In Parijs ontdekten de Chinese agenten hun man in de persoon van een advocaat van naam en be stuurslid van de Parijse balie van advocaten. Deze advocaat is 36 jaar oud, heeft een goede naam en was als advocaat aan de Parijse balie ver bonden. Zijn vader oefende een praktijk als huisarts uit in het voormalige Frans Indo-China. Deze dokter is thans leider van een plaatselijke afdeling van de com munistische partij. Gebleken is, dat zijn zoon lid is van de Franse communistische partij en dat deze in het bezit is van een „carte spéciale", d.w.z. eer- lidmaatschapskaart die alleen wordt verstrekt aan die partijleden die zich, in opdracht van de partij leiding met bijzondere taken heb ben bezig te houden. In Frankrijk zijn vijfduizend van deze kaarten aan daarvoor in aan merking komende partijleden ver strekt door de secretaris van het centraal comité der partij in Parijs. Dit lid werd in de periode van de strijd in Algerije belast met de communistische cellenbouw en in filtraties in de Algerijnse verzets beweging terwijl bij voor de Pa rijse strafkamer strafzaken kreeg te behandelen van Algerijnse (com munistische)' verzetslieden, spe ciaal voor die leden die waren in gedeeld bij de zogenaamde Organi sation Spéciale, zijnde uitzonder lijk getrainde terroristen van de Franse afdeling in de F. L. N. Soortgelijke zaken werden trou wens ook behandeld door enkele van zijn confrères. Aan de leden van de „Organisa tion Spéciale" dankt Frankrijk on der meer de geheimzinnige bran den In en om de benzlne-opslag- plaatsen van Marseille, het op de openbare wegen uit een hinderlaag neerschieten van Franse politie mannen, de moordaanslag op Soustelle etc. In 1960 vluchtte de advocaat- voor-k wade-zaken naar Zwitser land, daar de Franse bodem hem toen te heet onder de voeten werd. Hi] vestigde zich in hotel Rive, aar. de Boulevard Jacques Dalcroze te Genève. In 1961 vertrok hij naar Algiers, om daar in juli 1962, na een zuiveringsactie van Achmed Ben Bella, die gesteund werd door kolonel Boumedienne, van zijn functie te worden ontheven. Hij werd hoofdredacteur van het Al gerijnse weekblad „Révolution Af- ricaine", maar bleek ook in die functie niet veilig te zijn voor de zuiveringswoede van Ben Bella. In de aanvang van 1963 nam de intri gant de wijk naar Peking, waar hij met open armen werd ontvangen. Algiers werd vanaf dat tijdstip „ta boe" voor hfem. In 1964 keerde hij naar Parijs terug en vestigde zich op het adres Rue Frangois Premier 40, waar hij met Chinees geld uit gever en tevens hoofdredacteur werd van het maandblad „Révo lution", dat niet alleen in het En gels en Spaans verschijnt en voor geeft te strijden voor de „natio nale, anti-imperialistische bevrij dingsoorlog in Afrika en in latijns- Amerika". De taak van de uitgever bestaat thans uit het zaaien van onrust, niet alleen in de eigen gelederen, doch ook daarbuiten op last van Peking. De kleine Himalaja-staat Sikkim, tekend op basis van de grens van Kasjmier. Aan het oostelijke einde van de Chinees-Indiase grens is Prins Berahard opent vijfde Ibero-Amerikadag Prins Bemhard zal op 19 ok tober om half elf -in de Ridder zaal in Den Haag de vijfde Ibe ro-Amerikadag openen. Tien jaar geledien werd een begin ge maakt met deze dagen die ge wijd zijn aan het verstevigen van de culturele contacten en het be vorderen van het handelsverkeer tussen Nederland en de Spaans- en Portugees sprekende wereld. De organisatie is in handen van het plaatselijk comité in Den Haag van de stichting Ibero- Amerikadagen. Op de vijfde Ibero-Amerika dag zal het woord worden ge voerd door de Nederlandse mi nister van landbouw, mr B.W. Biesheuvel, alsmede door de heer J. M. Ruiz Morales, oud-direc teur van het Spaanse ministerie van financiën, en de Venezo laanse historicus dr D. Pedro Grases. DE „DOBIS RIJKERS" WORDT VERKOCHT Met ingang van 15 september is de motorreddingboot „Dorus Rijkers" van de koninklijke Noord- en Zuidhollandse red dingmaatschappij uit de dienst genomen. De boot zal worden verkocht. De „Dorus Rijkers" werd in 1923 gebouwd door de Roland- werf te Bremen en te Den Helder gestationeerd tot in 1952 toen zij werd vervangen door de „Prins Hendrik". In 1955 werd zij te Schevenin- gen gestationeerd, tot in 1961, toen zij door de „Brandaris" werd vervangen. In de tussenliggende jaren deed zij als reserveboot dienst. De „Dorus Rijkers" kwam to taal 282 maal in actie, waarbij 659 mensen werden gered. In Den Helder voer zij onder schip per Coen Bot die in 1946 door zijn zoon Piet Bot werd opgevolgd. In Scheveningen voer de boot onder schipper S. C. den Heyer. Door de indienststelling van de „Bernhard van Leer" is de „Do rus Rijkers" als reserve-boot door d*'i ©pseveigd, waarvan de grens met Tibet het onderwerp is van het door Peking aan India gestelde ultimatum, vormt de zwakste schakel in de keten van Indiase verdedigingswer ken langs de drieduizend km lange grens met China. Een Chinese stoot door het slechts ongeveer 160 km brede Sik kim, dat de Chinezen in Tibet scheidt van het tussen Sikkim er. Oost-Pakistan smaller wordende noord-Indiase gebied, zou de vijftig km lange route kunnen afsnijden, via welke olie en thee uit Assam er. West-Bengalen naar India ko men. Sikkim stond tot de overdracht van de macht in 1947 onder Brits bestuur. Het heeft ongeveer 175.000 inwoners en is bedekt met brede stroken vochtig oerwoud. Heerser van dit gebied is koning Palden Thondoep Namgyal, die in apri' j.i. op de troon kwam. Hij is ge huwd met een Amerikaanse, Hope Cooke. De Indiase minister Sen zei vori ge maand in Sydney dat de Chine zen naar schatting een twintigtal divisies, in totaal 300.000 man, aar. de Tibetaanse kant van de grens met Sikkim hadden liggen. Na de botsingen in 1962 vormde India drie nieuwe bergdivisies om zijn totale legersterkte op ongeveer een miljoen man te brengen. Voor dat het huidige conflict met Paki stan uitbrak, stonden er acht India se divisies tegenover de Chinezen De laatsten overigens zouden bij een eventueel doorstoten naar As sam wel rekening moeten houden met de bedreiging van Tibetaanse guerrilla-activiteit tegen hun ach terhoede. De Sowjet-Unie levert aan India drie squadrons Mig-jagers totdat India deze toestellen zelf zal kun nen vervaardigen. Indiase Canber ra B-59 bommenwerpers patrouil leren dagelijks langs de grens en er Is ook een radar-waarschuwingsnet Ingericht. sedert 1914 de omstreden Mc Mahon-lijn welke Tibet van de noordoostelijke gebieden scheidt China erkent deze lijn nist maar heeft laten doorschemeren dat het hiertoe alsnog zou kunnen over gaan indien de Indiërs de Chinese aanspraken op Aksai Tsjin erken nen. Zes niet-verbonden landen Ceylon, Indonesië, Birma, Cam bodja, de V.A.R. en Ghana deden in 1963 de zogenaamde voorstellen van Colombo om beide partijen tot onderhandelingen te brensen. India zegt de voorstellen te hebben aanvaard, maar beweert dat China dit niet heeft gedaan, aangezien er zich nog steeds zeven Chinese pos ten in Aksai Tsjin bevinden. In het verleden week tot auto noom gebied uitgeroepen Tibet is door de Chinezen tijdens hun bezet ting sedert 1950 een heel wegen net aangelegd. Roofoverval op eigenaresse van benzinestation in Scesterberg Donderdagnacht is de 57-jarige eigenaresse van een benzinestation aan de Amersfoortsestraat in Soes- terberg, mevrouw G. H. de Ruiter van Eek, vlak bij haar woning op de Moesbessenberg door een on bekende man overvallen, mishan'- deld en beroofd van een tas met een geldkistje (inhoud 300) en een sigarenkistje met Amerikaan se benzinebonnen. De politie van Soest begon onder leiding van korpschef H. G. Scholtmeijer en geassisteerd door politiehonden en politie uit Amersfoort en Zeist met een een speurtocht, maar zij heeft geen spoor van de overvaller ge vonden. Vrijdagmorgen ontving de Soes- ter politie bericht dat de weekeind- tas nabij het wegenwachtstation in Houten was teruggevonden. Het sigarenkistje met benzinebonnen ter waarde van 1500 zat er nog in. Deze bonnen gebruiken de Amerikaanse luchtmachtmilitairen op Soesterberg als betaalmiddel. Voor burgers zijn ze waardeloos. De overval gebeurde op een stil donker plekje op de kampweg tegenover hotel 't Zwaantje. Me vrouw De Ruiter was omstreeks 1.20 uur van het benzinestation op weg naar huis. Uit het bosje sprong opeens een man te voorschijn, die mevrouw De Ruiter een paar flinke klappen gaf, de jas over haar hoofd trok en de weekeindtas uit haar hand griste. De klappen zijn nogal flink aangekomen, want het gezicht van mevrouw De Ruiter was gezwollen en bebloed. Zij is de eigenaresse van het benzinestation in Soesterberg, dat vele jaren een ruïne bleef nadat een personenauto het station was binnengereden. Over de schuld vraag werd vele jaren geproce deerd, waardoor van herbouw niets terechtkwam. Zoon sloeg stiefvader met fles: zes maanden De rechtbank te Amsterdam heeft de 24-jarige kelner J. van Z. uit Amstelveen wegens poging tot zware mishandeling veroor deeld tot een gevangenisstraf van zes maanden met aftrek van het voorarrest. De officier van jus titie had acht maanden met af trek geëist. Voorts gelastte de rechtbank de tenuitvoerlegging van een op 18 maart voor een ander delict voorwaardelijk op gelegde terbeschikkingstelling van de regering. Verdachte had in de nacht van de 14e mei zijn stiefvader, toen deze in bed lag te slapen, met een fles op het hoofd geslagen, waar door deze bloedend aan het ge zicht werd gewond en vermoe delijk een hersenschudding op liep, tengevolge waarvan hij enige weken niet kon werken. Verdachte had de klap gegeven na een ruzie met zijn stiefvader eerder op die dag. De rechtbankachtte niet be wezen dat verdachte het voor nemen had zijn stiefvader van het leven te beroven. NOGMAALS DE SPORTTOTO Twee deelnemers aan de „drie in één"-toto van de afgelopen zondag hadden de zeven eentjes goed geplaatst. Zij ontvangen daarvoor een bruto-bedrag van ƒ21.744,Zes deelnemers had den de negen tweetjes goed ge plaatst en komen in aanmerking voor de tweede prijs. Zij kunnen bruto 7.248 tegemoet zien. 48 deelnemers plaatsten de vier drietjes goed en ontvangen daar voor elk 906 netto. i lis -W- V.V "Vfc Sikkim ligt ingeklemd tussen Nepal met een lengte van duizend km naar het westen en Bhoetan, een onafhankelijke staat die zich volgens een overeenkomst van 1949 door India laat leiden wat de bui tenlandse politiek betreft. Indische en Chinese troepen heb ben stellingen gegraven In de berg hellingen in de streek van Ladak in Kasjmier aan het noordwestelijk eind van de Himalaja. Daar bezet ten de Chinezen de 37.000 vierkan te km grote streek van Aksai Tsjin, welke India voor zich opeist. Pakistan heeft eerder dit jaar met China een grensakkoord ge- De heer A. Buys, voorzitter van de Algemene, Nederlandse bouw- hedrijfsbond, heeft gisteravond op een feestelijke bijeenkomst van de honderdjarige Amsterdamse afde ling van zijn bond aangekondigd dat bij de komende onderhandelin gen over de nieuwe collectieve ar beidsovereenkomst voor de bouw behalve de lonen ook de verkorting van de arbeidstijd, de vakantie en vakantietoeslag, uitkering bij vorst en vermogensvorming voor de werknemers op het verlanglijstje zullen voorkomen. De heer Buys beseft dat bij het noemen van arbeidstijdverkorting voor de bouwsector heel wat men sen tegen de haren ingestreken worden, met name degenen die on der de woningnood gebukt gaan. Afgezien van veel krachtiger maat regelen in het bouwproces ter be strijding van de woningnood, dient men evenwel te begrijpen, aldus spreker, dat met het achterblijven bij de andere bedrijfstakken de woningzoekenden beslist geen dienst wordt bewezen. De heer Buys gelooft eerder dat het tegen deel het geval is. Voor meerjarige contracten voelt de A.N.B. pas, ais deze garanties bevatten dat bijv. bij bovenmatige prijsstijgingen de positie van de werknemers veilig wordt gesteld. Sprekend over de werkgelegenheid bij de bouwnijverheid, zei de heer Buys dat de bouw gevoelig is voor economische stagnaties. Hij hoopt dat in de miljoenennota de over heidsinvesteringen voor de totale bouwnijverheid, inclusief de we genbouw, zullen worden veilig ge steld. De heer Buys kondigde ten slotte aan dat zijn bond dezer da gen het ledental van tachtigduizend ruim is gepasseerd. De 80.000ste, een Amsterdamse schilder, werd gehuldigd. Ruim zeventig procent van de Nederlandse bouwarbeiders is thans georganiseerd in de drie samenwerkende bouwarbeiders bonden. Het voorzitterschap van de assemblee der V. N. De westelijke landen hebben besloten de Italiaanse minister van buitenlandse zaken, Amin- tore Fanfani, kandidaat te stel len voor het voorzitterschap van de algemene vergadering der Verenigde Naties. Dit is vrijdag van welinge lichte zijde in New York ver nomen. Ondergrondse kernproef in de Sowjet-Unie? Op het observatorium van Uppsala in Zweden is vrijdag een ontploffing geregistreerd. Vol gens de directeur van het obser vatorium zou het hier, gezien de intensiteit van de ontploffing, kunnen gaan om een onder grondse kernexplosie in het ge bied van Semipalatinsk in Sow- jetrussisch centraal-Azië. De nieuwe hervormde kerk Men deelt ons mede dat de nieuwe kerk van de hervormde gemeente aan de Koninginne- laan, de „Goede Herder-kerk", op vrijdag 1 oktober a.s. officieel in gebruik zal worden genomen. De plechtigheid begint om 19.30 uur. Goed afgelopen Gisteravond te kwart voor acht had op de kruising Guido Gezelle- straatJacob Catsstraat een ver keersongeval plaats dat voor de betrokkenen goed is afgelopen. De heer J. B. uit Rotterdam, die een grote tweedehandsauto had gekocht, reed met grote snelheid over de Guido Gezellestraat in de richting van de binnenstad. Onbe kend met de versmalling van de tweebaansweg in een eenbaansweg bij de coupure, bemerkte hij tot zijn ontsteltenis dat een wielrijd- ster, mevr. J. uit Terneuzen, uit de richting Koedijk de coupure was ingereden. Hoewel de heer B. door krachtig te remmen een aanrijding trachtte te voorkomen, werd het rijwiel aangereden en kwam mevr. J. te vallen. Zij werd daarbij licht ge wond. Haar rijwiel werd echter zwaar beschadigd. Bromfietser erg gewond Vrijdagmiddag om 17.20 uur stak de bromfietsberijder F. R. uit Axel, die uit de richting Axelse Sassing kwam, op de Zuidsingel van het rijwielpad over naar de ventweg. Bij het oversteken werd R. gegrepen door een uit dezelfde richting komend volkswagenbusje, be stuurd door E. H. uit Hulst. R. werd met ernstig hoofdlet sel per ambulance naar het zie kenhuis te Sluiskil vervoerd. Vergadering gemeenteraad Donderdagavond kwam de ge meenteraad van Sluis in open bare zitting bijeen. Afgewezen werd een verzoek om subsidie van de vereniging voor kinder hulp te Breda. Een aanvrage van de stichting Zeeland om de be staande bijdrage te verhogen van 8 tot 10 cent per inwoner met ingang van 1 januari 1965 werd toegestaan. De heer J. Roozen mag een klein perceel gemeentegrond ge bruiken voor het leggen van een olietank en de heer M. J. Mieras krijgt vergunning tot gebruik van een perceel gemeentegrond naast de door hem bewoonde woning wetwoning, met de bepaling dat de kosten van afrastering ko men ten laste van de heer Mieras. Het raadsbesluit van 6 april 1965 waarbij de plaatselijke ijs- club gebruik mag maken van een perceel weiland nabij de stads wallen werd ingetrokken, omdat de ijsclub te kennen heeft ge geven dat zij dit terrein niet meer nodig heeft. Hetzelfde terrein mag nu gebruikt worden door de heer R. Gheijzels voor het laten grazen van zijn vee tegen een vergoeding van 105,68 per jaar. Men besloot het onderhavige terrein niet meer te verpachten in verhand met de plannen tot restauratie van de stadwallen. De muziekvereniging „Apollo" en het handboogschuttersgilde „Willem Teil" kregen heide toe stemming de raadhuiskelder te gebruiken voor oefenavonden, dit tegen een vergoeding van 2,50 per uur. Gewijzigd werd het raadsbesluit van 25 mei 1965 waarbij aan het aannemersbe drijf Leenhouts grond werd ver kocht voor garagebouw. Deze garages worden niet meer ge bouwd en de vrijgekomen grond kan nu worden aangewend voor de woningbouw. Een tweetal woningwetwonin gen in de Ridderstraat werd ver kocht aan resp. P. E. de Clerck en Iz. Voogdt, resp. voor 11.626 en 12.120. De politieverordening werd gewijzigd op verzoek van de plaatselijke vereniging voor vreemdelingenverkeer. Het is de laatste maanden meermalen voorgekomen dat vreemdelingen lastig gevallen werden door vreemde venters en dit wil men met de aanvullende bepalingen voorkomen. De tarieven aan het gemeentelijk kampeerterrein werden verhoogd, omdat ter plaatse belangrijke verbeterin gen werden aangebracht. Gewijzigd werden de bebou wingsvoorschriften behorende bij het uitbreidingsplan Zuid. Hier door zal het mogelijk worden dat mej. L. Matthijs aldaar een dub bele bungalow kan bouwen. Een soortgelijk besluit werd genomen ten gunste van de heer J. Plasschaert. Het wederop- houwplan aldaar werd gewijzigd waardoor de heer P. een woning kan bouwen naast de reeds door hem bewoonde. Kleuters verhuizen Onder leiding van hun juf frouw zijn de kleuters van de openbare kleuterschool momen teel druk bezig aan de verhui zing van hun „spulletjes" naar de nieuwe kleuterschool aan de Louisastraat. Deze school zal op 14 oktober a.s. officieel worden geopend. De vreugde die mej. L. v. d. Berge en haar kleuters tijdens deze originele verhuizing aan de dag leggen, kent geen grenzen, ge tuige de zingende verhuisoptoch- ten, die door de Spoorstraat trek ken. Uit het zakenleven Woensdag openden de gezus- ters De Smit hun textiel-, baby- en heddenzaak in het winkelcen trum te Sluiskil. De zaak met 300 m3 verkoopruimte, hyper modern en smaakvol ingericht, is de eerste die in het winkel centrum zijn deuren opent. De gezusters De Smit mochten zich tijdens de receptie verheugen in een overweldigende belangstel ling. Het pand bestaat uit drie ver diepingen, waarin van beneden naar boven resp. de baby- en beddenzaak, de textielafdeling en het woongedeelte zijn gevestigd. Gevonden voorwerpen Gevondenoverall, zilveren armbandje, bankbiljet, K.L.M.- tasje, schroevendraaier met geel handvat, stoffen portemonnaie met inhoud (Belg. geld), groen vest, dameshorloge, diverse sleu tels, paar herenhandschoenen, portemonnaie met inhoud, klauw hamer, diverse sleutels (w.o. aan ring), trouwring en damesrijwiel. Krakendmaar nog steeds rijdend Ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de Rotterdamse electrische tram heeft men een zeer bejaard motorwagentje van stal gehaald, dat de komende (jubileum) week in vooroorlogs tempo de route van het Centraal station naar het Mathenesser- plein zal rijden. Vlug gaat het niet, maar gemoedelijk is het allemaal wel. Nederlandse schilder beschuldigd van vervalsingen De rechtbank in Luik zal op 14 oktober uitspraak doen in een zaak, waarin een Nederlandse schilder wordt beschuldigd van 't vervalsen van schilderijen van Constant Permeke. De Nederlan der, de 43-jai'ige E. L., zou een zomer- en een winterlandschap hebben voorzien van de handte kening van de Belgische schilder, waarna beide aan een Brusselse kunsthandel werden verkocht voor 17.500 frank. De zaak kwam voor de rechter, nadat de zoon van Constant Per meke een aanvankelijk afgege ven attest van echtheid had in getrokken. Bij de vijfde behandeling van deze zaak in de afgelopen maan den werd de Nederlandse kunst schilder L. door de officier van justitie beschuldigd van verval sing van de twee schilderijen. Zijn verdediger voerde aan, dat de werken waren gekocht in een Amsterdamse kunsthandel en dat geen enkel bewijs kan worden aangevoerd, dat er sprake is van vervalsingen. KIND VERONGELUKT Vrijdagmiddag is het 6-jarige jongetje M. A. W. uit Klarenbeek op de Klarenbeekseweg aldaar, dodelijk verongelukt toen het met zijn fiets plotseling naar links zwenkte en werd aangereden door een bestelauto, bestuurd door de 24-jarige P. W. M. C. uit Nijmegen. Het kind werd door de auto tegen het wegdek ge smakt en overleed ter plaatse. Verloren: lange zwarte kunst lederen jas, groen houten kistje met schroevendraaiers, zonnebril, doublé dameshorloge (niet het gevondene), portemonnaie met inhoud, grijze regenbroek, heren - polshorloge, zilveren bedelarm band, bruine fietstas, koffer met inhoud, hoekenbon, damesrijwiel, diverse steutels, paar motorhand schoenen, paar handschoenen en zakkenkas. Inlichtingen zowel over gevon den als verloren voorwerpen kan men bekomen bij de postcom- mandant rijkspolitie te Zaam slag, tel. 01153/275, bij voorkeur tussen 20 en 22 uur. Wé schrijven vandaag de acht tiende september. Het „seizoen" is voorbij en als volgende week de Temeuzense kermis achter ons ligt, gaan we voor een onbepaald aantal maanden de winter in. Toeristisch is de zomer van 1965 in Terneuzen evenals elders bene den de verwachtingen gebleven Dat bleek ons o.a. toen we giste ren bij een kort bezoek aan de wa tertoren vernamen dat in de loop van deze zomer 14927 bezoekers met de lift omhoog zijn gegaan. Dat is een paar duizend minder dan verleden jaar. Nu is de toren weliswaar gesloten maar voor ge zelschappen bestaat te allen tijde de gelegenheid de watertoren te bezoeken, al wordt het verblijf bovenop langzamerhand wat „kil". Vrijdagmorgen ontmoetten wij er nog een gezelschap Nederlandse accountants met hun dames, die op hun tocht door Zeeland na een bezoek aan de watertoren ook een tocht langs de haven- en kanaal- werken hebben gemaakt met de nieuwste attractie, waarvoor de rederij Muller heeft geaorgd en welke in weinige maanden heeft bewezen in een behoefte te voor zien. Overigens was een enkele uit lating van een der accountants veelzeggend: „Hoe komt het dat je nergens iets over Terneuzen leest of hoort?" Deze uitspraak gehee! voor reke ning van de „Hollander" latend, herinnerde hij ons aan een andere opmerking die een spotvogel on langs in een restaurant maakte: „Jullie doen in Terneuzen volop aan industrie, maar het toerisme vergeten je." Dat toerisme ook een vorm van industrie is, zag hij over het hooft. Toch had hij wel een beetje gelijk, al wilde niemand het op dat moment weten. Waarom zouden we? We hebben toch dok een V.V.V „Moet je in het jaar 2000 eens terugkomen", diende er eentje hem van repliek. Waarop de man wij selijk zweeg. Misschien dacht ie: Mag je er nu alvast wel mee be ginnen Ook het zwembad trok als ge volg van de ongunstige zomer maanden minder bezoek dan in 1964. Men deelde ons van gezag- hebberide zijde mede dat het Schel- debad dit jaar in totaal 88.000 be zoekers heeft aangetrokken, tegen 120.000 in 1964. Dat is dus een aanzienlijk verschil, hetwelk volle dig op rekening moet worden ge schreven van de weinig gunstige vakantiemaanden juli en augustus, die evenals september ver beneden de temperaturen van 1964 bleven

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 3