Explosieve toestand aan Chinees-Indische grens Mislukte staatsgreep in Irak MUL ULTIMATUM INDIRECTE HULP VOOR PAKISTAN? RADIO DE KOCX Koningin Juliana zal kerkdienst in het bosland bijwonen de GOEDERENTREIN IN DEN HAAG ONTSPOORD Vliegtuigongeluk in West-lndië HET WEER ZATERDAG 18 SEPTEMBER J965 21e Jaargang - No. 65yjj Gespannen „Dak van wereld" de Beroering in New Delhi Rusland bezorgd Londen Ernstige ontwikkeling India waarschuwt China Indische krijgsgevangenen Indische regering houdt rekening met aanval „TRIX" EISTE 50 DODEN WEER EEN KABINET IN GRIEKENLAND GASVERWARMING Pro-Nasser Generaals. Rechten van de Koerden lllMi mm tUmtlwiü 'schuimrubber Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden FwfcïëriBf Sijj TERNEUZEN Drreeteor-HeoMrieaacteaR E van 8e San'd# Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2078 Gironummer: 88150 Abonnementsprfls S.60 maand ƒ2,20; per week 5! «r kwartaal; per ct. Losse nrs 11 et DE VRUE ZEEUW Uitgeefster TT. V. vAï Firma P. J. van de Sandete Temeuzen. Advertentieprijs per tnffl 18 et: wintotm per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. De jongste nota van Peking aan India is volgens de correspondent van het Westduitse persbureau D.P.A. in Peking een welbewust ultimatum en heeft het Chinees- Indische conflict aan de driedui zend km lange Himalajagrens voor het eerst sedert 1962 weer exple tief gemaakt, zo explosief dat de gevolgen voor de wereldpolitiek nog niet te overzien zijn. Men rekent er op dat India de Chinese eis om de 56 militaire steunpunten langs de grens tussen Sikkim en Tibet af te breken, van de hand zal wijzen en dat China dan na het verstrijken van de ge stelde drie dagen op de een of an dere wijze zal optreden. Terwijl het Chinees-Indische conflict van 1962 voornamelijk Oost-Ladak in het westen en het noordoostelijke grensgebied be trof, gaat het nu om de grenzen van het Indische mandaatgebied Sikkim^ dat van politiek-strategi- sche betekenis is omdat het d§ toe gang tot de Indische staat west- Bengalen blokkeert. West-Bengalen is niet alleen een van de belangrijk ste industrielanden van de Indische unie, maar ook is de politieke toe stand daar uiterst gespannen. West- Bengalen is met zijn hoofd stad Calcutta een der bolwerken van de Pekinggezinde vleugel van de Indiase communistische partij Het gevaar is nu ontstaan dat India straks op twee fronten zal moeten vechten en in dat geval staat het te bezien of dat tweede front zich tot de grens van Sikkim zal blijven beperken. Terwijl de Chinezen versterking van hun troepen aan die grens aan kondigen, zal India tengevolge van de strijd om Kasjmier met Pakistan daar zeker geen nieuwe troepen naar een front bij het „dak van de wereld" kunnen sturen. Vandaar dat de gevolgtrekking gewettigd is dat het Chinese ultimatum als een indirecte hulp aan Pakistan is be doeld. Een verdere vraag is hoe de Ver. Staten en de Sowjet-Unie op deze ontwikkeling zullen reageren. Voor Moskou wordt de situatie bij zonder moeilijk, gezien het feit dat de sowjets reeds door de Chinezen is verweten dat zij samen met de Amerikanen India tot „agressie" tegen Pakistan hebben aangemoe digd. Indische functionarissen nemen het Chinese dreigement ernstig op maar een woordvoerder van het ministerie van defensie zei dat er geen berichten zijn binnengekomen over Chinese troepenconcentraties in het betrokken gebied. Functionarissen verklaarden dat India voorzorgsmaatregelen heeft genomen met het oog op een Chi nese aanval. Men sprak tegen dat er militaire installaties aan of over de grens zijn aangelegd. Indische troepen hadden de grens nooit overschreden. Men herinner de eraan dat India zondag nog had aangeboden het grensgebied voor een onafhankelijke neutrale waar nemer open te stellen. De Chinese nota verwekte be roering in diplomatieke kringen in New Delhi. In het algemeen was men van mening dat het dreige ment deel uitmaakt van de zenuw oorlog tegen India maar men sluit de mogelijkheid van een of andere Chinese militaire actie niet uit. De Sowjet-Unie zou ernstig be zorgd zijn over het Chinese ulti matum. Een Chinese aanval op In dia zou de Sowjet-Unie in grote verlegenheid brengen. In 1962 tij dens de Chinees-Indische Himaia- ya-oorlog veroordeelde de Sowjet- Unie de Chinezen en steunde India. Ditmaal heeft men in officiële ver klaringen getracht een onpartijdig standpunt in te nemen in het con flict tussen India en Pakistan. Het Chinese ultimatum werd vrijdag besproken tijdens een on derhoud tussen premier Kosygin en de Indische ambassadeur, Kaul, die eerder een bespreking had aan gevraagd over zaken met betrek king tot het conflict met Pakistan. De Britse minister van buiten landse zaken, Michael Stewart, verklaarde dat het Chinese ultima tum een ernstige en gevaarlijke ontwikkeling is. Hij zei dit vrijdag ochtend tot verslaggevers op het vliegveld van Londen vóór zijn vertrek naar Warschau. In antwoord op een vraag of het ultimatum zou kunnen leiden tot staking van tie vijandelijkheden tussen India en Pakistan zei de minister: „Het is mogelijk dat het besef van het gevaar een stimu lans is om tot een regeling te ge raken." Stewart brengt een bezoek van vijf dagen aan Polen. Hij zal onder meer overleg plegen met de Poolse regering. India heeft communistisch China gewaarschuwd, dat het terug zal slaan als de Chinezen aanvallen. Premier Sjastri verklaarde in het parlement onder gejuich van de afgevaardigden, dat India vastbe sloten voor zijn vrijheid zal strij den. De Indische eerste-minister zei dat India China had laten weten, dat het instemt met een gemeen schappelijke inspectie van de mili taire werken aan de grens tussen Sikkim en Tibet, die volgens Pe king op Chinees gebied zouden liggen. De verklaring van Sjastri vormt een antwoord op het ultimatum van Peking dat binnen drie dagen de omstreden installaties zouden moeten worden ontmanteld. De Indische premier zei te hopen dat China geen voordeel uit de hui dige situatie het gewapende conflict tussen India en Pakistan zal trekken door India aan te vallen. Als dit toch mocht gebeu ren, zou India zich niet door de Chinese kracht laten afschrikken. Sjastri zei dat India alle Chinese beschuldigingen afwijst. Amerikaanse functionarissen hebben vrijdag als hun mening te kennen gegeven, dat China er op voorbereid is zijn ultimatum ten uitvoer te leggen, maar daj: enigerlei mogelijke actie die China wellicht zou nemen van beperkte aard zou zijn. Zij zeiden ervan overtuigd te zijn dat China een conflict met de Verenigde Staten, dat het gevolg zou kun nen zijn van een grote aanval op India, zou willen vermijden. Ten opzichte van de Chinese waarschuwing konden de weste lijke mogendheden echter geen inschikelijke houding aannemen. Het feit dat de Chinese nota slechts enkele dagen na minister Rusks waarschuwing aan China om buiten het conflict te blijven, kwam, wordt door de Ameri kaanse functionarissen als één van de ernstigste aspecten ge zien. Pakistan heeft nu 600 Indiërs krijgsgevangen gemaakt, zo wordt officieel in Rawalpindi meegedeeld. Volgens de Pakistaanse radio wer pen de Indiërs in een wanhopige poging om het Initiatief te behou den nu soldaten zonder voldoende opleiding in de strijd. De Indische regering gelooft dat China na zijn jongste eisen zal aanvallen. Dit heeft de Indische ambassadeur in Washington, B. K. Nehroe, vrijdag na een onderhoud met minister van buitenlandse za ken Rusk gezegd. De Indische am bassadeur had het Chinese ultima tum met de Amerikaanse minister besproken. Nehroe zei voorts dat India gelooft dat langs de grens Chinese troepenverplaatsingen plaatshebben. Het is zeker onze in druk dat zij (de Chinezen) het ern stig menen en dat zij zullen aan vallen. Nehroe zei dat India over vol doende troepen beschikte om aan een Chinese aanval het hoofd te bieden. Onze verdedigingen zijn sedert 1962 zeer versterkt. Hij wees echter op de lange grens en zei dat de Chinezen een voorsprong had den omdat zij het gebied uitkiezen waar ze binnenkomen. India spant zich in om vijande lijkheden te vermijden zonder te capituleren voor de Chinese eisen. Nehroe zei niet te weten of Chi na territoriale ambities had, maar hij geloofde dat het onmiddellijke doel van China en Pakistan het verhogen van de druk op India was. China wil zich tot heerser van Azië maken. We zijn de enige mo gendheid die China in de weg staat. De Indische ambassadeur zei ook dat China en Pakistan op het ogen blik samenzweren. De Indische ambassadeur wil de niet zeggen of zijn regering in het geval van een Chinese aanval de Verenigde Staten om militaire hulp zal vragen. Over de strijd met Pakistan zei Nehroe, dat India gevolg had willen geven aan de resolutie van de Veiligheidsraad van 6 sep tember betreffende een staken van het vuren, maar dat Pakis tan er niet op in was gegaan. (Adv.) TERNEUZEN Voordstraat 102 Tel. 01150-3128 De wervelstorm „Trix" heeft vrijdag in het westen van Japan aan 50 mensen het leven gekost. Vierendertig personen worden vermist en ruim 200 liepen ver wondingen op. De broer van president Arif van Irak, Abdel Rahman Arif, heeft donderdag een staatsgreep door Nassergezinde officieren in Bagdad verijdeld, zo is donder dagavond uit betrouwbare bron in Cairo vernomen. President Arif bevindt zich in Casablanca wegens de Arabische topconferentie. Eerder op de dag was de premier van Irak, Arif Abdel Razzak, onverwacht met vrouw en zes kinderen alsmede acht hoge oficieren uit Bagdad in Cairo aangekomen. Rassak was pas tien dagen premier. Volgens de berichten was de staatsgreep voorbereid door pre mier Rassak, voormalig com mandant van de Iraakse lucht macht, tezamen met officieren van leger en luchtmacht. De staatsgreep zou donderdagoch tend om elf uur plaatselijke tijd Tijdens haar verblijf in Suri name zal koningin Juliana op zondag 10 oktober een kerk dienst in het bosland bijwonen. Het is een dienst in het kerkje van de evangelische broederge meente in het transmigratiedorp je Klaaskreek. Dit kerkje, dat pas enkele maanden geleden in gebruik werd genomen, dient ter vervanging van de kerk te Kabel. Dit dorp is als gevolg van het stuwmeer geheel onder water gekomen. De bewoners van Klaaskreek zijn ook afkomstig uit het on dergelopen gebied. De Surinaam se overheid heeft voor deze bos landbewoners een nederzetting gebouwd waar enkele duizenden een onderdak hebben gevonden. Vandaag zal koning Constan- tijn van Griekenland een coalitie kabinet beëdigen, waarmee een einde komt aan de politieke cri sis, die twee maanden heeft ge duurd. De beëdiging was vieren twintig uur uitgesteld door ziek te van de aftredende premier, Tsirimokos. Oud-premier Ste- phanopoelos, die met de cen trumpartij van Papandreoe heeft gebroken, heeft vrijdag zijn lijst van ministers aan de koning voorgelegd. Stephanopoelos heeft verklaard goede hoop te hebben dat het kabinet de steun van het parlement zal krijgen. Het zal voor het eerst in de geschiedenis van Suriname zijn dat een lid van het koninklijk huis een kerkdienst in het bin nenland van Suriname zal mee maken. Eerder zullen koningin Julia na en prins Bernhard de gran- man der Saramaccaners, Aboi- koni, en de granman der Matua- riers, Abone, ontmoeten. De vorstelijke bezoekers, die op 9 oktober het nieuwe alumi- niumbedrijf te Paranam zullen bezichtigen en een rondvaart over het stuwmeer nabij Broko- pondo zullen maken, zullen de nacht doorbrengen in een der stafwoningen van de Suralco te Afobaka, waar zoals bekend de stuwdam in de Surinamerivier is gebouwd. (Adv.) Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 7-9 Ternenzen zijn verijdeld nadat tanks onder bevel van ide chef van de generale staf, generaal Arif, waren gesto ten op tanks van opstandelingen, die probeerden het radiostation aan de oever van de Tigris in handen te krijgen. Hoe hard er gevochten werd is niet bekend. Razzak kwam in een speciaal militair vliegtuig aan in Cairo en werd met zijn gezelschap onrnid- delijk overgebracht naar het Tahira-paleis, voormalig eigen dom van koning Faroek. Onder de officieren in zijn gezelschap zouden zich het hoofd van de le- ger-inlichtingendienst en het hoofd van de openbare veiligheid bevinden. Generaal Abdel Rahman Arif, de broer van het Iraakse staats hoofd, heeft de toestand goed in de hand, zo heeft een woordvoer der van de Iraakse afvaardiging naar de Arabische conferentie in Casablanca vrijdagochtend be kendgemaakt. Een lid van de Egyptische delegatie liet op zijn beurt weten, dat Egypte op geen enkele wijze betrokken was bij de gebeurte nissen in Irak. Hij maakte er be zwaar tegen dat in de pers de opstandige groepering „pro-Nas- ser" wordt genoemd. Volgens een in Beiroet ver schijnend blad had de actie te maken met de overplaatsing van twee leger-generaals naar het ministerie van buitenlandse za ken. In dit verband werden de namen van brigade-generaal Tha Mohammad Amin en g'ene- raal-majoor Siddiq Moestafa ge noemd. Ook de vervanging van luitenant-generaal Taher Jehia als premier op 6 september zou met de staatsgreep te maken hebben. Zijn opvolger werd de toenmalige commandant van de luchtmacht, generaal Razzak, die nu zijn toevlucht in Egypte schijnt te hebben gezocht. Generaal Jehia zou huisarrest hebben en hij zou wellicht naar Europ worden gezonden. Ook een aantal voormalige ministers zouden hun woningen niet mo gen verlaten. De oud-minister van buitenlandse zaken Hadji Taleb zou gedwongen zijn ge weest het land onmiddellijk te verlaten. Begin september wijzigde pre sident Arif ook ingrijpend de voorlopige grondwet. De raad van de revolutie werd ontbon den, er werd een comité voor de nationale defensie gevormd en de nationale rechten van de Koer- v.,;.-:-■ spsplppl J- MglM s V, Vrijdagmorgen om 4.10 uur is op het emplacement Hollands spoor in Den Haag een uit Delft komende goedere''rein ont spoord. Negen war? s ziju uit de rails gelopen. Er hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. De ravage was groot. Beide hoofdsporen waren ver sperd, zodat het treinverkeer op de oude lijn van en naar Rotter dam met hindernissen verliep. Uit Utrecht werd een kraan wagen naar de plaats van de ontsporing gebracht om de enige gekantelde wagon, die met cokes was geladen, weer op zijn wie len te zetten. De goederentrein ontspoorde, doordat een wissel defect raakte, toen de as van de eerste wagon achter de locomo tief het had begeven. De loco motief en deze wagon, een com binatie van twee zelflossers met grint, passeerden de wissel nog goed. De overige wagons schoten op het hoofdspoor nog tientallen meters door. Negen wagons kwa men nog voorbij de wissel, waar bij dit stuk van de trein uit de rails raakte. Over een lengte van meer dan vijftig meter werden de rails vernield. Aan de boven leidingen werd geen schade toe gebracht. Vrijdagmiddag om 4 uur was het treinverkeer tussen Rotter dam en Amsterdam via de plaats van het ongeluk weer normaal. OOK IN GRONINGEN TREIN ONTSPOORD De Nederlandse spoorwegen hadden een ongeluksdag, want na de treinontsporing in Den Haag liep om kwart voor negen in Groningen een lege reizigers- ;?CC trein uit de rails. Het ongeluk gebeurde tijdens het rangeren bij de brug over het Hoornse diep. Het rangeren heeft waarschijn lijk met te grote snelheid plaats gevonden, want de reizigerstrein een wagenstel van de „blau we engel" botste tegen 'n stop- ontsporingsblok, dat op de rails is gemonteerd. Een dergelijk blok moet het verder rijden van een trein voorkomen. Ontspo ring is dan meestal het resultaat. De trein werd later opgevijzeld en weer in de rails gezet. De schade viel nogal mee. den werden erkend. Dit werd gezien als een poging van het staatshoofd om de basis van zijn bewind te verbreden, nadat hij in juli vijf Nasser-gezinde mi nisters naar huis had gezonden. Maarschalk Arif deed ook een beroep op verscheidene niet-poli- tieke personen uit de burgerij, die steeds meer anti-Nasser wordt. (Adv.) nog nooit geëvenaard! HAZET-FABRIEKEN Zevenbergen N.B. Op een heuvel van het eiland Montserrat in Brits West-lndië heeft men de wrakstukken waar genomen van een Boeing-707 van de Pan-American World Airways, aan boord waarvan zich 30 men sen bevonden, 21 passagiers en 9 bemanningsleden. Men heeft geen teken van leven kunnen ontdekken. Het straalvliegtuig was op weg van Martinique naar New York en zou een tussenlanding maken op het eiland Antigua. Tien mi nuten voor het toestel zou lan den op het eiland, had men voor het laatst contact ermee. De maatschappij deelt mee dat de 21 passagiers Fransen, Ameri kanen en Canadezen waren. De twee stewardessen waren van Noorse nationaliteit. VEEL WIND Boven de Ierse Zee bevindt zich een actieve depressie, die langs de Engelse zuidkust een zware zuidwesterstorm veroorzaakt In vrij snel tempo beweegt deze de pressie zich naar de Noordzee, zodat ook bij ons de wind zal aanwakkeren, aanvankelijk uit zuidelijke richtingen, later uit het zuidwesten, in het binnenland tot hard en langs de kust moge lijk tot stormkracht. Er wordt dan koele lucht aan gevoerd, waarvan het binnen dringen gepaard gaat met enige regen. Later kunnen opklaringen worden verwacht, maar ook en kele buien. medegedeeld door het K.N.M.I,, geldig tot hedenavond. Koeler Half- tot zwaarbewolkt met plaatselijk enkele buien. Tot krachtig of hard en langs de kust wellicht tot stormachtig toenemende zuidwestelijke wind. Lagere temperaturen. ZATERDAG 18 SEPTEMBER v.m. n.m, Breskens 6.14 6.40 Terneuzen 6.49 7.15 Hansweert 7.29 7.55 Walsoorden 7.39 8.05 ZONDAG 19 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 7.16 7.51 Terneuzen 7.51 8.26 Hansweert 8.31 9.06 Walsoorden 8.41 9.16 MAANDAG 20 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 8.36 9.21 Terneuzen 9.11 9.56 Hansweert 9.51 10.36 Walsoorden 10.01 10.46 18 6.19 18.48 22.25 15.02 19 6.20 18.46 23.25 16.08 20 6.22 18.44 17.01 21 6.24 18.41 0A1 17.40 22 6.25 18.39 2.06 18.09 23 6.27 18.37 3.35 18.31

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1