Provinciaal nieuws GEMEENTERAAD VAN ZAAMSLAG DE BIETENCAMPAGNE BEGINT 28 SEPTEMBER DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 Vergadering van dinsdag 31 augustus Terneuzen Axel Biervliet Vlissingen Westdorpe Vrijdag 17 september 1965 J .varf Wijk, burge- Voorzitter: meester. Secretaris: J. W. Kusee. Wethouder: F. de Koeijer. Leden: D. Dekker ,J. van Hoeve, I M. C. de Jonge, L. F. Florussen, ■Th. L. Dobbelaar, A. J. de Visser. W. Faas, C. A. de Kraker en H. de Feijter. Afwezig wegens ziekte: wethou der J. van Cadsand. 1. Opening. De Voorzitter opent de vergade ring, spreekt het openingsgebed uit en heet de aanwezigen welkom. Hij deelt mede dat mevrouw Van Cad sand zojuist de verhindering van haar man telefonisch heeft door gegeven en daarbij heeft zij, na mens haar man, verzocht de harte lijke groeten aan alle aanwezigen over te brengen. De voorzitter deelt mede, dat de heer Van Cadsand op de weg van herstel is en hij spreekt de hoop uit dat de heer Van Cadsand weer spoedig uit het ziekenhuis ontsla gen zal mogen worden om zijn werk in bet dagelijks bestuur en in de raad weer te hervatten. Hij wenst de heer Van Cadsand een spoedig algeheel herstel toe. 2. Notulen. Zonder hoofdelijke stemming worden, met dank aan de secreta ris, de notulen van de vergadering van 11 juni 1965 vastgesteld. 3. Ingekomen stukken en mede delingen. C. De heer Florussen spreekt er zijn ongenoegen over uit dat de pers weer eerder ingelicht was dan de gemeentebesturen. De pers spreekt niet over het oorspronke lijke plan, maar over een geheel ander plan. Hij vraagt welk beleid het college van Ged. Staten in deze zaak voert en of dit college daar nos wel op zijn plaats is. De Voorzitter zegt dat het ge meentebestuur ook uit de krant vernomen heeft dat er een ander plan is. Hoe dit plan is, is aan het gemeentebestuur niet bekend. Ged. Staten zijn niet verplicht de ge meentebesturen uitvoerig in te lichten. De mededeling dat het ad vies aan de minister is verzonden, is volgens de gemeentewet vol doende. Het heeft wel verbazing gewekt dat het in de pers gekomen is, of de berichten juist zijn is niet na te gaan. De gemeente Terneu- zen heeft van Ged. Staten naar aanleiding van vragen in de raad. daarop bericht gekregen. Meege deeld is dat Ged. Staten zich niet gerechtigd voelen mee te delen hoe het advies aan de minister luidt. De heer Florussen vraagt zich toch wel af hoe de pers aan de be lichten kómt. Hij vindt de gang van zaken onbevredigend en on toelaatbaar. De heer De Feijter zegt volkomen in te stemmen met hetgeen de heer Florussen heeft gezegd. Wet telijk kan het wel waar zijn, maar voor de gemeenten is het zeer on bevredigend. Begrepen dient te worden dat dit geen kleine zaak is voor de gemeenten. De Voorzitter zegt dat het goed zal zijn bij de hearing door de minister van binnenlandse zaken de aandacht daarop te vestigen. Zonder hoofdelijke stemming wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. ten aanzien van de stukken a t/m n besloten. Zonder hoofdelijke stemming wordt besloten de stukken o t/m r aan te houden tot de behandeling van de gemeente-begroting 1966. s. De heer iFlorussen zegt niet zo afwijzend tegenover het verzoek te staan. Het betreft amateurs, die hoge ogen gooien. Zij worden lan delijk uitgezonden. Zijns inziens kan hiervoor wel een subsidie wor den toegekend. De Voorzitter deelt mede dat er geen inwoners uit de gemeente bij betrokken zijn, zodat het de ge meente dus niet direct aangaat. De heer Florussen wijst er oo dat het gaat om het Zeeuws volks toneel. De heer De Feijter zegt geheel achter het voorstel van B. en W te staan. Hij acht het niet nodig de gevraagde subsidie te verlenen. Zonder hoofdelijke stemming wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. t. De heer Van Hoeve vraagt welke leerlingen uit de gemeente de betreffende school bezoeken. De Voorzitter antwoordt dat het betreft: K. A. Hamelink, Polder straat 35 en M. Dekker, C 197. Zonder hoofdelijke stemming wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Naar aanleiding van de medede ling inzake het ophalen van vuilnis zegt de heer De Feijter dat deze uitbreiding een goede verbetering is. De Voorzitter zegt dat de vuil nisemmers besteld zijn, doch daar voor wordt een flinke levertijd ge- eist. 4. Voorstel ontslagverlening ge meente-secretaris en ambtenaar van de burgerlijke stand. De heer De Feijter zegt dat dit voorstel hem zwaar op de maag ligt en dat het voor hem niet ge makkelijk is. Vele jaren is hij met de secretaris opgetrokken. Het is voor de secretaris een verbetering en daarom gunt hij het hem ook van harte. De Voorzitter zegt dat bij dit ontslag in de eerstkomende ver gadering nader stil gestaan zal worden. Zonder hoofdelijke stemming wordt overeenkomstig het voorstel Hierna gaat de raad over in een vergadering met gesloten deuren. Na heropening stelt de Voorzit ter aan de orde: gemeente-secreta- 5. Benoeming ris. De Voorzitter verzoekt de heren De Jonge en Florussen met hem het stembureau te vormen. Uitgebracht worden 10 stemmen, waarvan 10 stemmen op J. J. Haak, zodat tot secretaris dezer gemeen te is benoemd de heer J. J. Haak, ambtenaar ter secretarie alhier. De Voorzitter wenst de heer Haak met de benoeming met alge mene stemmen geluk. Hij nodigt, namens de heer Haak, de raad uit, na afloop van de raadsvergadering, gezamenlijk naar diens woning te komen. 6. Voorstel inzake garantiever lening rente en aflossing. De heer De Feijter vraagt waar de bibliotheek komt en of daar voor toch belangstelling zal be staan. De Voorzitter zegt dat het de bedoeling is de winkel van mej. Riemens in de Rozemarijnstraat te verbouwen. Hij meent dat de biblio theek zeker zal lopen. Het wachten is nu op het besluit van de raad zoals dat nu aan de orde is. Zonder hoofdelijke stemming wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. 7. Voorstel salarismaatregelen ge meente-personeel. De heer Florussen zegt er geen wiis meer uit te kunnen worden Iedere vergadering is er wel een voorstel. Hij vraagt in welke groep de gemeente-werklieden nu ge plaatst zijn. De Voorzitter zegt dat dit loon- groep 5 is. Bij de genoemde be dragen komt, huurcompensatie en vakantietoeslag. De heer De Feiiter meent dat de beginbedragen aan de lage kant zijn. De Voorzitter wijst er op dat hel geen diensttijdionen meer ziin maar leeftijdsionen. Iemand die dus wat ouder is, begint niet met het eerste bedrag. Zonder hoofdelijke stemming wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. 8 Voorstel tot het verlenen var medewerking ingevolge art. 72 der Lager Onderwijswet 1920 De heer De Feiiter kan zich ver enigen met het voorstel van B. en W. Hij had liever gezien dat de schoolvereniging het gehele ter rein kocht. De Voorzitter zegt dat het ge hele terrein achter de school, dus tot de Koepoortstraat, wordt ge kocht. Zonder hoofdelijke stemming wordt overeenkomstig de voorstel len van B. en W. besloten. 9. Voorstel tot aan- en verkoop van grond. I. De heer De Feijter zegt dat het een goede verbetering zal zijn. Er zat altijd nog een hoekje in het eigendom van de gemeente. De Voorzitter zegt dat het erg vriendelijk van de heer Eijke is om dit stukje grond aan de gemeente af te staan. De dank van de ge meente zal aan de heer Eijke wor den overgebracht. Zonder hoofdelijke stemming jwordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. II. De heer De Feijter vraagt waar het gebouwtje komt te staan. De Voorzitter deelt mede dat het in de groenstrook zal komen te staan tussen de laatste huizen en het te maken schoolplein van de Ver. voor C.V.O. in de Koe- poortstraat. De heer De Visser wijst er op dat de P.Z.E.M. de laatste tijd deze gebouwtjes in elementenbouw zet Hij acht dit niet zo mooi; vooral niet in bebouwde wijken. Hij vraagt te laten bouwen in overeenstem ming met het geheel. De Voorzitter zegt toe dat hier aan aandacht zal worden geschon ken. Zonder hoofdelijke stemming wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. 10. Voorstel tot het verlenen van enkele kredieten. 1. De heer Florussen zegt niet veel heil in dit herstel te zien. Het is een oude, versleten boel. De heer De Visser kan wel ak koord gaan met deze herstelling De Voorzitter zegt dat er inwen dig, met eigen personeel, al een en ander aan verbeterd is. De vloer zal nog vervangen dienen te wor den door een betonvloer en dan kan dit gebouw weer tal van jaren mee. Zonder hoofdelijke stemming wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. 2. De heer Florussen meent dat c'e verlichting nuttig moet zijn en dat er nog geen behoefte is aan decoratieve verlichting. Hij vraagt ook aandacht te schenken aan de buitenwijken, zoals Poonhaven. Kwakkel enz. De Voorzitter zegt dat er over de buitenwijken geen klachten zijn. Indien deze er zijn en ze worden ter kennis van het gemeentebestuur gebracht, dan volgt er een onder zoek en zo nodig een voorstel. De heer De Feijter meent dat verbetering van de verlichting in de buitenwijken wel nodig is. De heer De Visser zegt dat het een het ander uitlokt. Zijns inziens is de verlichting in de buitenwijken voldoende, Dat wil niet leggen dat het misschien wel wenselijk is er hier en daar nog eens een bij te plaatsen. Het gevraagde krediet is vrij kostbaar en voor een deel luxe. Nog niet zoveel jaren geleden is er een plan van de P.Z.E.M. aan vaard en zoals het nu is, is het vol doende. Hij meent dat indertijd zelfs verder is gegaan dan door de P.Z.E.M. werd voorgesteld. De Voorzitter zegt dat de ver beteringen voor het grootste deel noodzakelijk zijn. Een klein deel dient ter verfraaiing van het dorp. Hij meent dat het voorstel voort gesproten is uit een suggestie door een van de raadsleden. De P.Z.E.M. heeft geconstateerd dat de ver lichting belangrijk verzwakt is door het verouderen van de arma turen. De heer De Feijter kan zich vol komen verenigen met het voorstel. Indien de verlichting verbeterd wordt, zal ook het aanzien van de gemeente verbeteren. Zonder hoofdeliike stemming wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. 3. De heer Florussen zegt mee te kunnen gaan met het voorstel. Al de antennes op de daken staat niet fraai. Een bezwaar is het zijns inziens dat de huur er door omhoog gaat. Hij vraagt wie. het onderhoud zal verzorgen. De Voorzitter zegt dat de men sen op deze wijze een goedkope antenne krijgen. De kosten van het onderhoud zijn ingecalculeerd in het bedrag van de huurtoeslag. De heer De Visser vindt het een verbetering voor het estetisch aan zicht. Dat de mensen die er geen gebruik van maken ook moeten be talen vindt hij wel een bezwaar. Zonder hoofdelijke stemming wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. 4. De Voorzitter zegt dat dit een voorstel is naar aanleiding van een suggestie in de raad om een auto te kopen voor gemeentewer ken. De gemeente is nu in de ge legenheid deze tweedehands trek ker aan te schaffen. Deze trekker verkeert in goede staat en er wordt volledige garantie op gegeven. Het voordeel is dat de trekker gebruikt kan worden zonder rijbewijs. De heer Florussen zegt niet in hoerastemming te zijn over het voorstel. Het blijft altijd nog lang zaam vervoer en dat is naar ziin mening niet de oplossing. Van de sneeuwschuiver moet, niet veel verwacht worden. Hij verklaart zich voor de aanschaffing van een auto omdat dit ziins inziens vlug ger en beter gaat. Het nadeel is dat een riibewijs nodig is en dat niet iedereen er mee kan rijden. De heer Van Hoeve zegt er over het algemeen niet voor te zijn om gebruikt materiaal aan te schaf fen. In dit geval vindt hij het goed nu niemand er nog mee om kan gaan. Bovendien zijn er voor een traktor veel meer mogelijkheden dan voor een auto. De heer De Visser zegt dit voor stel niet zo gek te vinden. Er zijn inderdaad nogal wat mogelijkheden en de bediening speelt een grote rol. Hij meent dat dit een goede verbetering is in de outillage van gemeentewerken en durft het rus tig aan hiermee een proef te nemen. De heer De Feijter zegt volledig achter het voorstel van B. en W. te staan. Het gebruik van de trek ker zal zeker meevallen. De heer Dekker gaat eveneens met het voorstel van B. en W. ak koord. Hij verwacht echter van het sneeuwschuiven ook niet zoveel. Overigens is het zijns inziens een handige oplossing. Zonder hoofdelijke stemming wordt overeenkomtsig het voorste, van B. en W. besloten. 11. Voorstel wiiziging gemeente begroting 1965. De Voorzitter zegt dat de 4e wij ziging betreft een aanpassing aan de diverse modelposten in verband met de uitvoering van de Algeme ne Bijstandswet. Onder volgno. 314 is een bedrag uitgetrokken voor vacatiegelden voor de leden van de commissie voor bijstand, ten bedra ge van de helft van het presentie geld voor de leden van de raad, of 10 per vergadering. De heer De Visser vraagt of dit voor alle leden van de commissie is of alleen voor de raadsleden die lid van de commissie zijn. De Voorzitter zegt dat het voor alle leden is. De Voorzitter zegt dat voor het onderwijs van de stichting Zeeuw se Muziekschool grote belangstel ling bestaat. In een onderhoud met de heer Brakman van de stichting is gebleken dat ebt onderwijs een logische ontwikkeling te zien geeft. Kinderen, die niet mee kunnen val len af, zodat het alleszins verant woord is voor alle deelnemende leerlingen subsidie te verlenen. Ge bleken is dat een bijdrage van 1 per inwoner voldoende is om de kosten van het algemeen vormend onderwijs en van het individuele onderwijs te dekken. Uit dit bedrag kan ook nog betaald worden de huur van een harmonium. In de wijziging is het bedrag van de sub sidie verhoogd tot 1 per inwoner. De Voorzitter deelt mede dat onder volgno. 342 een subsidie ge raamd, voor de Algemene Stichting voor gezinszorg voor in deze ge meente te verlenen hulp. Zonder hoofdelijke stemming wordt overeenkomstig de voorstel len van B. en W. besloten. 12. Rondvraag en sluiting. De heer Van Hoeve zegt dat hij gezien heeft dat door de gemeente Terneuzen een jachthaven wordt gemaakt in de Otheense kreek, op grondgebied van Zaamslag. De Voorzitter zegt dat daarover bij het gemeentebestuur- niets be kend is. Er zal een onderzoek in gesteld worden. De heer Dobbelaar zegt dat be woners van de Achterstraat lact hebben met de afwatering van de tuin achter hun woning ten gevolge van de uitgevoerde werken in het uitbreidingsplan. De Voorzitter zegt toe dat de opzichter dit zal bekijken. De heer Dobbelaar vraagt naar de mogelijkheid achter de wonin gen in de Korte Delft een brand gang te maken indien daar het uit breidingsplan gemaakt wordt. De Voorzitter zegt dat dit bij de verkoop van grond nader bekeken kan worden. De Voorzitter sluit de vergade ring. De heer R. Hol lid van de Prov. Staten Als opvolger van de tot staats secretaris benoemde Middelburg se wethouder, drs. Th. A. Wes terhout, is de heer R. Hol, frac tievoorzitter van de P. v. d. A. in de Terneuzense gemeenteraad, gekozen verklaard als lid van de provinciale staten van Zeeland. De heer Hol die deze benoeming, naar hij ons mededeelde, heeft aangenomen, maakt reeds meer dan twaalf jaar deel uit van de gemeenteraad van Terneuzen. In 1962 volgde hij de heer S. W. Henry op als fractievoorzitter, toen deze werd benoemd tot bur gemeester van Klaaswaal en Nu- mansdorp. Na de bevrijding heeft de heer Hol een aktief aandeel gehad in het Terneuzense verenigings leven. Zo was hij geruime tijd secretaris van de afdeling Oost Zeeuws-Vlaanderen van de bond van ambtenaren. Momenteel is de heer Hol con sul voor de kanaalzone van de A.N.W.B. en voorzitter van de Zeeuws-Vlaamse afdeling van de Nederlandse vereniging tot bescherming van dieren. ■Min» Afrcda VRIJDAG 17 SEPTEMBER. Terneuzen Luxor-Theater, 8 uur: „Majoor Dundee". ZATERDAG 18 SEPTEMBER TerneuzenLuxor-Theater, 8 uur: „Majoor Dundee". SpuiSportterrein, 4.15 uur: Spui IZaamslag I. ZONDAG 19 SEPTEMBER Terneuzen: Luxor-Theater, 2.30 uur: „Bye Bye Birdie"; 5 en 8 uur: „Majoor Dundee". KRANIG KARWEI De Rotterdamse Eemhaven was tot op heden niet veel meer dan een insteek van de Nieuwe Wa terweg. Woensdag evenwel wer- 'en de eerste schreden gezet op weg naar een nieuwe tak van de wereldhaven: een grote drijven de bok plaatste toen twee haven kranen, die het begin zullen vor men van het vertrouwde haven gezicht zoals we dat elders in Rotterdam al kennen. Orgelbespeling in de Hervormde kerk Willem Hendrik Zwart (zoon van de bekende organist Jan Zwart) gaf woensdagavond een concert op het orgel van de her vormde kerk. De samenstelling van het pro gramma wees er op, dat de heer Zwart de erfenis van zijn vader goed beheert: vijftig procent dei- gekozen werken kan op reke ning van de familie Zwart wor den gesteld. Gevolg: een populaire orgel bespeling, waaraan niet slechts de zeldzame kenners der gehele orgelliteratuur iets hadden, doch ook zij die graag goed orgel horen spelen en dan gaarne een melodiebewerking beluisteren, die zij kennen. Willem Hendrik Zwart toonde zich een uitstekend organist met een grote vingervaardigheid. Met name in de-Toccata van Dubois excelleerde hij. De moeilijkheid van dit werk kennende kon men zich afvragen: zal hij het vlugge tempo, waarmee hij inzette kun nen handhaven? Het is hem uit stekend gelukt. Zijn niet geringe kundigheid bleek ook uit de vertolking van de overbekende Toccata en fuga van J. S. Bach. Het is geen ge ringe opgave dit werk op een orgel als dat van de hervormde kerk te spelen. Dit romantische orgel, meer geschikt voor composities van Franek, Jan Zwart en hun na volgers, is te weinig doorzichtig gedisponeerd, te lui van tractuur om tot een vertolking in de geest van de Barok te komen. Toch kan men zich afvragen of een wat meer doorzichtige registra tie de uitvoering wellicht ten goede was gekomen. Deze be merkingen gelden ook de ver tolking van het orgelkoraal „Es ist das Heil uns kommen her' en van het trio concerto in es dur van Krebs. Kennelijk vielen de werken van Jan Zwart, Feike Asma en Willem Hendrik Zwart het meest in de smaak van het publiek, Romantisch als ze zijn, kregen ze een romantische vertolking, veelvuldig werd de zwelkast ge bruikt en de tremulant een register dat men op veel nieuw gebouwde orgels mist had bij de bespeling ^an woensdagavond een werkzaam aandeel. Het kleine comité dat de be speling mogelijk maakte, kan op een succesvolle avond terugzien. Er was een behoorlijke opkomst en er was goede aandacht. Het moet een aansporing zijn op de ingeslagen weg voort te gaan. Nieuwe kapelaan benoemd Tot kapelaan van de parochie Terneuzen is door de bisschop van Breda benoemd pater L. Heijen. Deze benoeming ge schiedde in overleg met de pro vinciaal van de Oblaten van Sint- Franciscus van Sales. De nieuwe kapelaan zal in de toekomst worden belast met de zielszorg in het gebied waar te zijner tijd een nieuwe parochie zal worden gesticht. Pater Heijen is Hagenaar van geboorte en is 47 jaar oud. Hij is priester sinds 1942. Nadat hij in 1953 aan de katholieke universi teit te Nijmegen doctoraal exa men hiad afgelegd, werd hij be noemd tot professor in de mo raaltheologie aan het grootsemi narie te Beek en Donk. Voorlichtingsavond op voedingsgebied Na Oostburg en Axel heeft ook Terneuzen kunnen profiteren van de nuttige voorlichting die het pro- duktschap voor groenten en fruit in Zeeuws-Vlaanderen aan diverse verenigingen heeft gegeven. In Terneuzen vond deze voorlichtings avond plaats op woensdag 15 sep tember In „De Schakel". Dank zii de medewerking van de federatie voor vrouwelijke vrijwillige hulp verlening was de zaal geheel ge vuld met belangstellende dames, toen de presidente van de afdeling Terneuzen, mevr. RijpstraKnook, een welkomstwoord sprak. Een voedingsdeskundige gaf ver volgens de nodige voorlichting met demonstratie betreffende groenten en fruit, In de pauze lieten de diverse slaatjes zich uitstekend smaken. Evenals elders werden ook hier de beide kleurengeluidsfilms vertoond, n.I. „Weet wat u eet" en „Mijn liefde is groen". Gouden bruidspaar Gisteren was het 50 jaar ge leden dat de heer Frederik Bak ker, geboren 21 apz-il 1890, en Ja- oba Verschelling, geboren 7 aug. 1892, in het huwelijk zijn getre den. Beide echtelieden verkeren nog in een goede gezondheid. 'De heer Bakker is vele jaren h de landbouw werkzaam ge weest, maar toen de N.S.M. enige tijd in bedrijf was. heeft hij al daar zijn arbeidsterrein gevon den. Het echtpaar heeft 1 zoon en 3 dochters. Ze hebben 12 klein en 1 achterkleinkind. Voor deze grote dag hadden zij hun woning aan de Graaf Jansdijk (Schapen bout) verlaten om met familie en kenissen het feest in bet vereni gingsgebouw in de Kerkdreef te vieren. De zaal was rijk versierd met vele bloemen en er waren vele geschenken. Op de receptie kwa men zeer velen het gouden paar hun gelukwensen aanbieden. Ook burgemeester M. K. van Dijke en echtgenote gaven blijk van hun belangstelling. Kollekte De in Axel gehouden kollekte ten bate van het Koningin Wil- helminafonds heeft opgebracht: ƒ946,87. (Vorig jaar was dit 878,85.) Verplaatsing poststation Het poststation dat was geves tigd in het perceel Havenstraat 8 van de heer J. Beun, is overge bracht naar een nieuw kantoor dat aan de andere zijde van de Havenstraat ligt tegenover de woning van de heer Beun. Dit zal tijdelijk als hulpkantoor dienst doen. Bevolkingsonderzoek Op 21 september zal te Bier vliet en 23 september in de wijk Driewegen een bevolkingsonder zoek op longtuberculose worden gehouden. Dit onderzoek is be stemd voor inwoners van 15 jaar en ouder. Dit onderzoek beperkt zich echter niet tot een onder zoek op tuberculose doch kan ook andere afwijkingen van de borstorganen aan het licht bren gen, waardoor bij tijdige consta tering de kans op herstel wordt vergroot. Van het grootste be lang is het daarom dat de gehele bevolking aan dit onderzoek deelneemt. Vierde koelschip voor Rusland Bij de maatschappij „De Schel de" te Vlissingen zal zaterdag middag 25 september om twaalf uur het m.s. „Van Gogh" te wa ter worden gelaten. Het schip is het vierde van een serie visver- werkende koelschepen, welke worden gebouwd in opdracht van de V.O. Sudo Import te Mos kou. De tewaterlating en doop wor den verricht door mevr. E. Hup- kesDamme. Expositie Zaterdagmiddag 18 september a.s. om 16.00 uur wordt in zaal „Troutzaerte", Singel 45 te West dorpe, een expositie geopend van schilderijen van Fer Sloek. Fer Slock uit Westdorpe zal exposeren alle werkdagen van 9 tot 19 uur en op zondagen van 14 tot 18 uur. Deze schilderijententoonstel ling van de bekende Zeeuws- Vlaamse schilder is geopend van 18 september tot en met 2 ok tober 1965. Moeder van drie kinderen en vrachtwagen-chauffeuse Helsinki: De 29-jarige Irja Lin- kovesi is een van de weinige vrouwelijke vrachtwagen-chauj- feurs in Finland. Zij werkt voor een bouwonderneming en trans porteert voornamelijk materiaal van gesloopte gebouwen. Een bij zonderheid is wellicht, dat zij moeder is van drie kinderen. Irja Linkovesi zou haar baan niet willen missen. De coöperatieve suikerfabriek in Puttershoek begint dinsdag 28 september met de verwer kingscampagne. Evenals vorig jaar, toen men op 22 september begon, zal deze fabriek ook dit jaar de eerste zijin. De andere fa brieken gaan een week later of omstreeks 4 of 5 oktober van start. Op 23 september begint Put tershoek met het ontvangen van de bieten bij de boeren. Er zijn nu al bieten gerooid, zo deelde men van de zijde van deze fabriek mee en onder de boeren bestaat veel belangstelling voor de vroe ge levering, die met een premie wordt beloond. Vrees dat er on voldoende grondstof zal zijn doordat de boeren nog te zeer in beslag worden genomen door het oogsten van andere gewassen heeft „Puttershoek" niet. Dank zij de mechanisatie van de bie- ten oogst is het mogelijk reeds een hoeveelheid bieten te oog sten, voordat men met het rooien van de aardappelen begint. LAAG GEHALTE „Puttershoek" verwacht in to taal ongeveer 600.000 ton bieten. Men wil per dag gemiddeld 7500 ton verwerken en hoopt dan op 15 of 16 december klaar te zijn. Waarschijnlijk gaat de fabriek de campagne in met bieten met een laag suikergehalte. Gemiddeld over het gehele land ligt het suikergehalte op dit ogenblik 0,4 procent beneden het tienjaar lijkse gemiddelde. Voor het ge bied van Puttershoek is het thans 14,77 pet tegen een tienjaarlijks gemiddelde van 15,17 pet. Blijft het weer echter zonnig en koel, dan kan dit het suikergehalte nog gunstig beïnvloeden. Het wortelgewicht blijft ook achter bij het tienjaarlijkse ge middelde. In het gebied van Put tershoek is het 688 gram per biet tegen een tienjaarlijks gemiddel de van 757 gram. Voor het hele land ligt- het on geveer 10 pet beneden het tien jaarlijks gemiddelde. Wèl is het per gebied verschillend. In Zeeuws-Vlaanderen Is het bijv. normaal, in het noorden des lands laag.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 3