Westduitsers zondag naar de stembus De strijd tussen India en Pakistan Christelijke Textielbond wil 4 weken vakantie weekend-systeem voor zessen klaar! Ludwig Erhard of Willy Brandt? OGRLQGSMELDINGEN BLIJVEN TEGENSTRIJDIG En acht procent vakantietoeslag Nederlands-Belgische eensgezindheid in E.E.G. en N.A.V.0 Wervelstorm „Trix en veel veel slachtoffers schade Politieke hemel in Griekenland opgeklaard NIEUW IN DE VERF NET WEER VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1965 21e Jaargang - No. 653JÊ) Voorwaarde Populair Veelzeggend Zuidvietnamees passagiersvliegtuig neergestort DE WEDLOOP OM DE MAAN CHINEES DREIGEMENT Een ander beeld Vredesmissie niet mislukt? Ouderdoms pensioen 70% Zon'- en Maanstanden Pakistan wil veroordeling van India Oe Thant terug in New York Minder warm scfal Hoogwater PVankêring by abonnement: TERNEÜZEN Direetenr-Hoofdre'daetet»: L van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01180 2073 Gironummer: 38180 Abonnementsprijs 8,60 per kwartaal; per maand 2,20; per week 53 ct. Losse nrs 11 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma F. 3. van de Sandete Terneuzen. Advertentieprijs per mm 18 et; »fnfm«m per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.rn. De spanning over de aïloop van beten te verhinderen, dat een van de parlementsverkiezingen in West-Duitsland is ditmaal hijzon der groot. De beide grote rivalen de christen-democratische ur.ie de grote partijen de absolute meer derheid verkrijgt om bij de kabi netsformatie weer een woordje mee te kunnen spreken. De leide; van de f.d.p., vice-kanselier Erich Mende, heeft al laten weten dat (c.d.u.) met haar Beierse 2USter-®lkè lit!ecombinati\mo?j!li'k hoewel zijn partij bereid is de partij, de christelijke-sociale unie J samenwerking met de christen- (c.s.u.) aan de ene kant en de so democraten voort te zetten. Een voorwaarde is echter, dat de oud- ciaal-democratische partij (s.p.d.) i minister van defensie en voorzit ter van de c.s.u., Franz Joset Strauss, niet in het kabinet wordt peilingen in de verkiezingsstrijd verkiezingen wint en de vrije de- v mocraten hun zin geeft, kan hij hierover moeilijkheden verwach ten met de c.s.u. aan de andere liggen blijkens de uitslagen van de jongste opinie-opgenomen. Wanneer Erhard de uek aan nek, met een slechts lich te voorsprong voor de c.d.u./c.s.u. Volgens politieke waarnemers is de mogelijkheid dat de socialisten voor het eerst in het zestienjarig bestaan van de Duitse bondsrepu bliek aan de regering komen, nog nooit zo groot geweest, al blijft de c.d.u./c.s.u. de meeste kans op de overwinning behouden. De chris ten-democraten beschikten in hel oude parlement over 242 zetels en de sociaal-democraten over 190. De liberale vrije democraten (f.d.p.), die met 67 zetels vertegen woordigd waren en op het ogen blik met de c.d.u./c.s.u. de rege ringscoalitie vormen, proberen ver Bondskanselier Ludwig Erhard en burgemeester Brandt van West- Berlijn hebben hun verkiezingsduel met grote energie gevoerd. De 68- jarige Erhard, symbool van de Westduitse welvaart, is sinds 8 augustus vrijwel voortdurend op reis geweest voor de verkiezings campagne en heeft daarbij per trein en auto zo'n 18.000 km afge legd. De zeventien jaar jongere Brandt heeft in vijf weken tijd zelfs 30.000 km gereisd. Beiden hielden honderden redevoeringen. Een van de weinige punten van overeenkomst tussen Erhard er>. Brandt is, dat zij beiden niet be paald de algehele steun van hun partijgenoten hebben. Erhard werd in de veertien jaar dat hij minister van economische zaken was onder kanselier Adenauer, enorm popu lair, omdat hij het land tot grote welvaart bracht. Toen hij in 1963 Adenauer op volgde, stond hij op het toppunt van zijn populariteit. Binnen een jaar echter barstte van diverse kanten in zijn partij kritiek op hem !os wegens een intern geschil over de buitenlandse politiek en zijn besluiteloze houding jegens ver scheidene binnenlandse kwesties. Met de verkiezingen op handen hebben de partijleden zich weer achter hem geschaard, maar zijn gebrek aan controle over het par tijapparaat Adenauer is nog steeds voorzitter en de nukken van de Beierse vleugel ond»r Strauss zouden hem moeilijkheden kunnen bezorgen, wanneer hij zon dag geen duidelijke meerderheid behaalt. Brandt heeft zowel nationaal als internationaal grote bewondering afgedwongen door de wiize waar op hij als burgemeester van West- Berliin het hoofd heeft geboden aan de communistische druk. Opi niepeilingen wiizen echter uit dat de kiezers eraan twijfelen, of hij wel van het kaliber is om bonds kanselier te worden. Veelzeggend is dat slechts 39 procent van de socialisten Brandt als de ideale kandidaat voor het kanselierschap beschouwt. PRINS BERNHARD MET RUSSISCHE RUIMTEVAARDER München: Prins Bernhard in een vrolijk gesprek gewikkeld met de Russische ruimtevaarder Vla dimir Komarov tijdens het con gres van de internationale lucht vaartfederatie. Een passagiersvliegtuig van de Zuidvietnamese luchtvaart maatschappij is donderdag nabij Quang Ngai, 540 km ten noord oosten van Saigon, neergestort en ontploft. 39 mensen, onder wie zes vrouwen en veertien kin deren, vonden de dood. Slechts één persoon overleefde het on geluk en werd zwaar gewond. Onder de doden bevinden zich een Zuidvietnamese minister en een Amerikaanse -adviseur van de Zuidvietnamese premier. Het toestel, een DC-3 Dakota, was van Quang Ngai op weg naar Saigon. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. CYRAN KIEWICZ BIJ DE GAULLE President De Gaulle van Frank rijk neemt afscheid van zijn be zoeker, de Poolse minister-presi dent Cyrankiewicz, nadat beiden op het Elysée in Parijs bespre kingen hebben gevoerd als be sluit van het officiële bezoek van de Poolse premier aan Frankrijk. Dr. Werner von Braun, de lei der van 't Amerikaanse Apollo- programma, dat is opgesteld voor het verwezenlijken van landin gen op de maan, heeft donder dagavond in Athene tegenover verslaggevers verklaard dat de Bussen vóór liggen in de wedloop om de maan te bereiken. Von Braun, die in Athene ver blijft ter gelegenheid van het in ternationale congres voor de ruimtevaart, verklaarde dat op dit congres de basis is gelegd voor een toekomstige Ameri kaans-Russische samenwerking in de ruimte. „De Russen volgen een geheel andere methode om de maan te bereiken, maar zij liggen op het ogenblik duidelijk vóór", aldus Von Braun. China heeft van India geëist dat het binnen drie dagen zijn militaire installaties op of aan de grens met China in de staat Sikkim afbreekt. Wanneer India hieraan geen gevolg geeft, zul len de gevolgen ernstig zijn. Dit wordt verklaard in een nota, die het Chinese ministerie van bui- tenalndse zaken donderdag aan de Indiase zaakgelastigde in P ekatffc&eett -overhandigd. Het verloop van de strijd tussen India en Pakistan blijft onover zichtelijk. In Nieuw Delhi werd bekendgemaakt (lat Indische troe pen een belangrijk kanaal onge veer 15 km van de grote Pakistaan se stad Lahore waren overgesto ken, maar van Pakistaanse zijde is meegedeeld dat Indische aanvallen in dat gebied waren afgeslagen. Volgens een persbericht uit Nieuw Delhi waren de Indiërs er onder een regen van granaten in geslaagd het Ictsjogil-kanaal bij Barki over te steken. Een Indische woordvoerder zei dat drie Pakistaanse tegenaanval len, die woensdag ten zuiden van Oeri in Kasjmier waren ingezet, met zware verliezen voor de Paki stani waren afgeslagen. De Indi sche troepen beheersen thans het gebied ten noorden van Poonsj in Kasjmier. Er was een grote hoe veelheid munitie buitgemaakt. De Indische luchtmacht had luchtaanvallen op Sargodha en Pesjawar gedaan en zware schade toegebracht aan vliegvelden en in stallaties. Volgens de Indische woordvoerder hadden Pakistaanse vliegtuigen Adampoer bij Joelloen- doer aangevallen, maar geen scha de aangericht. Aan het front van Sialkot vor derden de Indische troepen ge staag. Volgens de Indische radio hadden de Pakistani voor het eerst gebruik gemaakt van geleide projectielen bij de strijd tegen Indische tanks. Het Pakistaanse militaire hoofd kwartier geeft een ander beeld van het verloop van de strijd. Volgens deze mededelingen hebben Paki staanse troepen en vliegtuigen twee zware aanvallen op de ver dedigingsgordels rond Sialkot af geslagen. Pakistaanse vliegtuigen hadden Indische pantsereenheden en troepen met boordwapenj en raketten beschoten. Sabre-straa'- vliegtuigen hadden bij een aanval op een konvooi op de hoofdwi in Oost-Jammoe 200 voertuigen met versterkingen, brandstof en voor raden in brand geschoten. In een officieel Pakistaans com muniqué wordt voorts gezegd dat de afgelopen zesendertig uur 6! Indische tanks buiten gevecht zijn gesteld, 24 hiervan in het gebied van Sialkot. Verscheidene honder den Indiërs werden gedood. Het is de eerste maal aan het front bij Sialkot dat de infanterie van beide landen op grote schaal in actie is gekomen. Tot nog toe was de strijd beperkt gebleven tot de grote tankslag en artillerieduels. Volgens officiële Pakistaanse cij fers zijn sedert dinsdag bijna 7000 Indiërs gedood. Secreatris-generaal Oe Thant zei gisteren in Londen, waar hij een tussenlanding maakte op wieg naar New York, dat zijn vredesmissie niet was gelukt. Waarom zijn mis sie niet was mislukt, zou vandaag uit het verslag aan de veiligheids raad blijken. In Nieuw Delhi zei premier Sjastri dat Oe Thant eefi nieuw schriftelijk beroep op hem en pre sident Chan van Pakistan had ge daan. Oe Thant zei in zijn schrij ven niet te kur.nen geloven dat een, De Nederlandse christelijke bond van werknemers in de tex tiel- en kledingbedrijven „Uni- tas" wil het systeem van op tijd meting gebaseerde tarieven af schaffen, de totale vakantieduur stellen op vier weken en de vakantietoeslag en kerstgratifi catie verhogen tot acht procent. Dit standpunt heeft „Unitas" bepaald in een „program van aktie" dat donderdag is gepubli ceerd en waarin de bond moge lijkheden ziet voor het voeren van een verantwoord christelijk- sociaal beleid. In het program wordt de in stelling bepleit van publiekrech telijke organen en een wijziging van de struktuur van de onder neming. „Unitas" wil een zo groot mogelijke verantwoorde lijkheid leggen bij al degenen die bij de gang van zaken van de onderneming zijn betrokken. De werktijd zal volgens het program in etappes moeten wor den teruggebracht tot 40 uur per week bij een dagelijkse werktijd van maximaal acht uur. Met deze werktijdverkorting zal zo snel mogelijk een begin moeten wor den gemaakt Volgens het Unitasprogram moet worden gestreefd naar een ouderdomspensioen, inclusief A.O.W., van minimaal 70 pro cent van het laatstgenoten bruto- inkomen. Biizondere aandcht wordt be steed aan de plaats van de jeug dige werknemer in de onderne ming. Gepleit wordt onder meer voor de instelling van jeugdon- dernemingsraden. Een doelbewuste en doordach te werkgelegenheidspolitiek op langere termijn is naar de mening van „Unitas" noodzake lijk. De vakbeweging dient hier bij nauw te worden betrokken. 17 6.17 18.51 21.41 13.46 18 6.19 18.48 22.25 15.02 19 6.20 18.46 23.25 16.08 20 6.22 18.44 17.01 21 6.24 18.41 0.41 17.40 De Nederlandse en de Belgi sche regering zullen trouw blij ven aan bet verdrag van de E.E.G. en aan de N.A.V.O. Het is de regeringen duidelijk wel ke houding zij moeten innemen in de situatie die is ontstaan door de houding van De Gaulle. Dit bleek uit wat de Belgische eerste minister, P. Harmei, don derdagmiddag in Den Haag tot verslaggevers heeft gezegd, kort voordat hij met de minister van buitenlandse zaken, P. H. Spaak, en de minister-staatssecretaris van buitenlandse zaken Fayat in de trein naar Brussel stapte. De Belgische regeringsleider heeft een kennismakingsbezoek aan minister-president Cals gebracht. Minister Spaak zei tot de jour nalisten dat bij de besprekingen die de Belgische bewindslieden met minister Cals en de minis ter van buitenlandse zaken, Luns, hebben gehad, bleek dat de Nederlandse en de Belgische regering de toestand gelijk be oordelen en dezelfde visie op de toekomst hebben. Over die toekomst wilden de Belgische ministers en ook mi nister-president Cals en minis ter Lu. die met staatssecreta ris mr. L. de Blok de bezoekers uitgeleide deden, niet uitweiden. Zij achten het niet opportuum om nu te gaan spreken over de procedure die volgens hen moet worden gevolgd. Minister Cals zei dat een der gelijk bezoek als dat van don derdag een ongezochte gelegen heid is om te praten over pro blemen waarmee beide landen zich bezighouden. De besprekin gen in het Catshuis zijn onder broken voor een dejeuner, aan geboden door de minister-presi dent. van de twee leiders de verant woordelijkheid voor een ramp zou wensen te dragen. Sjastri zei in het parlement ech ter dat geen van de Pakistaanse voorwaarden ter beëindiging van de oorlog aanvaardbaar was. In Washington riep president Johnson opnieuw op tot vreedzame regeling van het conflict. Hij zeg de de verenigde naties en de vre despogingen van Oe Thant de volle Amerikaanse steun toe. De Pakistaanse minister van justitie, Sajed Mohammed Zafar, die zijn land in de veiligheidsraad van de V.N. gaat vertegenwoordi gen, heeft donderdag vóór zijn ver trek uit Rawalpindi verklaard, dat de totstandkoming van een bestand niet het belangrijkste punt is. De kern was dat India wordt veroor deeld als aanvaller en dat de reso luties van de V.N. inzake Kasjmier ten uitvoer worden gelegd. Volgens berichten uit Dacca, de hoofdplaats van Oost-Pakistan, zouden Indische troepen zich naar de grens tussen Assam en Oost- Fakistan begeven en daar stellin gen bouwen. Dit zou er op kunnen wijzen dat de Indiërs ook daar een front willen vormen. In zijn voorlopig rapport aan de veiligheidsraad zegt de secretaris generaal dat zowel India als Paki stan een oprecht verlangen naar vrede hebben en dat hij een top conferentie tussen de leiders van deze landen heeft voorgesteld. Hij verklaart zich bereid hen te helpen bij hun pogingen ter beëindiging van de strijd en bij het zetten van de eerste stappen op de weg naar een onderlinge regeling. Op het vliegveld zei Oe Thant van plan te zijn zijn pogingen voort te zetten om een staken van het vuren te bewerkstelligen. Ik durf de hoop uit te spreken dat wij, wat deze kwestie betreft, betere dagen zullen zien. De secretaris-generaal werd bij zijn aankomst op het vliegveld ver welkomd door de huidige voorzit ter van de veiligheidsraad, de Ame rikaan Arthur Goldberg. Ook lord. Caradon van Engeland en Radja- krisjna Rami van Maleisië waren aanwezig. Het was de eerste maal dat een secreatris-generaal bij zijn terugkeer van een missie op het vliegveld door de voorzitter en leden van de veiligheidsraad werd begroet. Bij overstromingen als gevolg van de nadering van de wervel storm ,Trix" zijn in West-Japan 35 mensen om het leven geko men. Aehl mensen worden ver mist en 78 werden gewond. De zware regenval die voor de. wervelstorm uitgaat, heeft al 30.000 gezinnen in de districten Sjoegokoe, Kinki en Sjikokoe uit hun huizen verdreven. 500 wo ningen zijn vernield. De kern van de wervelstorm is ten zuidoosten van Okinawa langs getrokken. Vandaag wordt hij in het zuidelijk deel van Kioe- Sioe verwacht. De tyfoon „Virginia" waarvan de baan evenwijdig aan die van „Trix" loopt, bevindt zich ter hoogte van Honsjoe. De laatste hinderpalen voor de oplossing van de reeds twee maanden durende politieke cri sis in Griekenland leken woens dagavond uit de weg geruimd te zijn. De leider van de nationale radicale unie, Panayotis Canello- poelos, maakte toen bekend, dat de negenennegentig afgevaardig den van zijn partij een door de uit de centrumpartij getreden voormalige vice-premier Stefa- nos Stephanopoelos te leiden coalitieregering zullen steunen. Canellopoelos zei dat zijn steun ..symbolisch" zou zijn wegens de benoeming van twee van zijn partijleden als „niet-gebonden" ministers. Men verwacht dat de conservatieven eenzelfde weg zullen bewandelen door de be noeming van een vanhun par tijleden in het kabinet. Koning Constantijn zal bespre kingen voeren met de demissio naire premier, Tsirimokos. Men verwacht dat hij Stephanopoe los zal verzoeken een kabinet te vormen. TASVD Het K.N.M.I. deelt mede: Een hogedrukgebied dat en kele dagen vrij warm weer bracht, trekt naar het oosten weg. Het wordt gevolgd door een front, dat de voorste begrenzing vormt van minder warme lucht boven dé Britse eilanden. Het gaat vergezeld van een gebied met regen waarvan de intensi teit evenwel gering is. Na de frontpassage kunnen tijdelijk op klaringen worden verwacht maar later op de dag nemen de regen kansen weer toe op de nadering van een volgende frontale sto ring. De wind is overwegend matig uit richtingen tussen west en zuid. medegedeeld door het K.N.M.I. geldig tot hedenavond. Tijdelijk opklaringen Veel bewolking met plaatselijk enige regen, maar tijdelijk ook opklaringen. Overwegend matige wind tussen west en zuid. Iets lagere middagtemperaturen. VRIJDAG 17 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 5.27 5.42 Terneuzen 6.02 6.17 Hansweert 6.42 6.57 Walsoorden 6.52 7.07 ZATERDAG 18 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 6.14 6.40 Terneuzen 6.49 7.15 Hansweert 7.29 7.55 Walsoorden 7.39 1.05

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1