FEIJENOORD-LEGIOEN NAAR MADRID Luchtbrug voor 1500 supporters Inter-Milaan won wereldclub- kampioenschap Vrijdag 17 september 1965 DE VRIJE ZEEUW Pagina 7 De grootste luchtbrug, ooit voor een Nederland se voetbalclub geslagen, zal volgende week een legioen van minstens 1500 Fei'enoord-suppor- ters in staat stellen woens dagavond de returnwed strijd tegen Real Madrid voor de eerste ronde van de Europa-cup in Ma drid bij te wonen. G3meente Terneuzen M arathon vlucht Service Promotie en degradatie afd. Zeeland Independiente in Buenos Aires bedwongen Incident Kookhitte Met hangend hoofd DOS speelde gelijk tegen Barcelona (0—0) T.R.O.S.Geen politieke zendtijd RAPPORT OVER ZUIDAFRIKAANSE GEVANGENISSEN Vergeetachtigheid kost 8.000 gulden Herdenking staatsgreep tegen Peron Unie van.... v rouwelijke vrijwilligers ZORG VOOR DE NAASTE TURKSE SOCIËTEIT ALS VOORBEELD Burgerlijke stand Loop der bevolking Vele taken Nodig en gewenst Gezond HINDER" 7ET. Burgemeester en Wethouders van TERNEUZEN brengen ter openbare kennis, dat ter ge meentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de Organisatie Bescherming Bevolking A-Kring Zeeland c, Vlooswijkstraat 38 te Terneuzen, om vergunning ingevolge de Hin derwet tot het oprichten, in wer king brengen en in werking hou den van een inrichting tot het bewaren van 10 radio-actieve bronnen Co-60 isotoop, 0,1 mc., op het perceel plaatselijk be kend Vlooswijkstraat 38, kadas traal bekend gemeente Terneu zen, sectie L, no. 2512. Gedurende tien dagen na de dagtekening van deze bekend making bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk be zwaren tegen het verlenen der vergunning in te brengen bij het gemeentebestuur. Bovendien zal op vrijdag 1 ok tober a.s., des voormiddags 10.00 uur, in het gemeentehuis een openbare zitting worden gehou den, waarin mondeling bezwaren tegen de inwilliging van dit ver zoek kunnen worden ingebracht. Een ieder kan ter secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrift uren. De aandacht van belangheb benden wordt er op gevestigd, dat tot beroep gerechtigd zijn de aanvrager van de vergunning en degene, die in persoon of bij gemachtigde op de bovenbedoel de zitting is verschenen. Mede is tot beroep gerechtigd degene die, zonder op de openbare zit ting te zijn verschenen, binnen de gestelde termijn schriftelijk bezwaren heeft ingebracht, in dien hij niet woonachtig is in d.ze gemeente of in een aan grenzende gemeente, waar open bare kennisgeving wordt ge daan. Terneuzen, 15 september 1965. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. RIJPSTRA, Burgemeester. A. J. VAN PAGEE, Secretaris. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van TERNEUZEN brengen ter openbare kennis, dat ter ge meentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van A. A. DEES, Verl. van Steenber genlaan 27, Terneuzen, om ver gunning ingevolge de Hinderwet tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een inrichting tot het her stellen van motorvoertuigen, waarin 5 elektromotoren met een gezamenlijk vermogen van 12 pk gebezigd zullen worden, op het perceel plaatselijk bekend Mr. F. J. Haarmanweg ongenummerd, kadastraal bekend gemeente Ter neuzen, sectie M, no. 675. Gedurende tien dagen na de dagtekening van deze bekend making bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk be zwaren tegen het verlenen der vergunning in te brengen bij het gemeentebestuur. Bovendien zal op dinsdag 5 oktober a.s., des voormiddags 10.00 uur, in het gemeentehuis een openbare zitting worden ge houden, waarin mondeling be zwaren tegen de inwilliging van dit verzoek kunnen worden in gebracht. Een ieder kan ter secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrift uren. De aandacht van belangheb benden wordt er op gevestigd, dat tot beroep gerechtigd zijn de aanvrager van de vergunning en degene, die in persoon of bij gemachtigde op de bovenbedoel de zitting is verschenen. Mede is tot beroep gerechtigd degene die, zonder op de openbare zit ting te zijn verschenen, binnen de gestelde termijn schriftelijk bezwaren heeft ingebracht, in dien hij niet woonachtig is in deze gemeente of in een aan grenzende gemeente, waar open bare kennisgeving wordt ge daan. Terneuzen, 16 september 1965. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. RIJPSTRA, Burgemeester. A. J. VAN PAGEE, Secretaris. In totaal zijn reeds 15 her en der in Furopa gecharterde vliegtuigen voor de luchtbrug ingeschakeld. Zelfs tot op Ma jorca is het enthousiasme doorgedrongen, want ook daarvandaan zal woensdag een Spaanse machine een 60- tal Nederlandse vakantiegan gers ophalen (en na afloop van de wedstrijd terugbren gen). De grootste moeilijkheid die zich voordoet, is het gebrek aan hotelruimte. Voor ieder toestel moesten gemiddeld bijna 100 bedden worden ge reserveerd en thans schijnt er in Madrid en de wijde omtrek van woensdag op donderdag geen bed meer vrij te zijn. Alle vliegtuigen zijn echter nog niet volgeboekt. Teneinde de beschikbare hotelruimte zo goed mogelijk uit te buiten, vertrekt het eerste toestel reeds maandag met supporters, die woens dagavond terstond na afloop van de wedstrijd naar Neder land terugvliegen. Hun bed den kunnen dan worden be nut door opvolgers, die pas woensdagmiddag in Madrid aankomen en daar na afloop van de wedstrijd de nacht wil len doorbrengen. De overgrote meerderheid vertrekt echter dinsdagoch tend van Schiphol en van Zestienhoven en keert in de loop van donderdag of vrij dag terug. Tenslotte zijn er nog drie vliegtuigen met de haastigen, die er een ware n»«rathon-dag van maken door woensdagochtend te ver trekken en na afloop van de match in het holst van de nacht terstond weer naar huis gaan. Als bijzonderheid kan mel ding worden gemaakt van de wijze, waarop het kleine reis bureau Pronto uit Ede zonder al te veel rompslomp een vliegtuig vol kreeg: de direc teur trok met een vijftal help sters op woensdag 8 septem ber naar Rotterdam, toen daar de eerste wedstrijd tussen Feijenoord en Real werd ge speeld en plaatste tijdens de match onder de ruitenwisser van in totaal 3.000 om het stadion geparkeerde auto's een circulaire met de kapi tale woorden: „En nu naar Madrid". Wie met de 21 zege van Feijenoord nog op zijn gezicht na afloop in zijn auto stapte, las dan dat hij met dit reisbureau per Sky- master van Martin's Air Char ter over twee weken voor de returnmacht naar Madrid kon vliegen. Onder hen bevond zich ook de directeur van het Eind- hovense reisbureau Fit, die aldus op zijn eigen voorruit werd geconfronteerd met de doortastendheid van een con current. Het trof hem des te meer, omdat hij zelf tever geefs bij Martins Air Charter had gepoogd naast een DC-7 ook nog de Skymaster voor een supporterreis naar Madrid te charteren. Zelfs drukte een van de Pronto-meisjes na afloop van de wedstrijd door het open raam van de haar bij de uit gang passerende hofauto een circulaire in de handen van prinses Beatrix De promotie-degradatierege ling voor de zaterdagcompetitie van de KNVB-afdeling Zeeland luidt als volgt: De kampioen van de le klas, alsmede numrrjpr twee, promo veren naar de 4e klas van dis trict Zuid I van de KNVB. Num mer laatst van de le klas degra deert naar dte 2e klas. De kampioenen van de 2e klas A en B promoveren naar de le klas. De nummers laatst van de 2e klas A en B degraderen naar de 3e klas. De kampioenen van de 3e klas A, B, C, D en E promoveren naar de 2e klas. In de tweede wedstrijd om het officieuze wereldkampioenschap voor clubs tussen de bekerhou ders van Europa en Zuid-Ameri- ka heeft Internazionale uit Mi laan woensdagavond in Buenos Aires met 00 gelijkgespeeld tegen de plaatselijke club Inde pendiente en daarmee de titel veroverd. De eerste ontmoeting tussen beide clubs, een week ge leden in Milaan, werd met 30 door Internazionale gewonnen. Bij de wedstrijd in Buenos Aires, die werd geleid door de Peruaan se scheidsrechter Yamasaki, wa ren 90.000 toeschouwers aan wezig. Independiente ontketende voor rust een overweldigend offensief, waarbij vrijwel alle Italianen tot vlak voor hun doelman Sarti werden teruggedrongen. De Ar gentijnen kregen in die periode zes hoekschoppen te nemen tegen slechts twee voor de Italianen. Schoten van rechtsbuiten Ber- nao, linksbuiten Savoy en links half Guzman leverden Sarti geen moeilijkheden op. Na de rust zakte het tempo en kon de Milanese formatie de strijd gaan beheersen. De ontmoeting was begonnen met een incident. Suarez, de Spaanse Inter-speler, werd ge troffen door een steen, die van de tribunes werd gegooid. De Spanjaard werd echter niet ge blesseerd. „Zoveel geluk kan alleen maar internazionale hebben", was na afloop het commentaar van Zuid- amerikaanse voetbalkenners op de tribunes. Hoewel de Inter- trainer Helenio Herrera vlak vóór de wedstrijd had verklaard: „We zullen aanvallen, want we willen winnen", werden de Az- zurri van het eerste fluitsignaal teruggedrongen en lanceerden de „rode duivels van Avellaneda", zoals Independiente in de volks mond heet, een onophoudende reeks aanvallen. Maar doelman Sarti scheen een man met duizend handen te zijn. Steeds had de tot kookhitte opgezweepte massa van 90.000 toeschouwers de overwinnings- kreet al op de lippen, maar de ene treffer, die nodig was ge weest om een beslissingswed strijd te forceren, bleef uit. De oorzaak van die tegenslag zag men in de Peruaanse scheids rechter, die naar de mening van de roerige mensenmenigte de Argentijnen twee strafschoppen ontzegde, toen Burchnin én Gua- neri tegen de Argentijnse aan vallers „aan de noodrem" trok ken. Met dit doelpuntloze gelijkspel behaalde na F.C. Santos ook In ternazionale tweemaal achtereen de „wereld-cup". In Buenos-Aires demonstreer de het Inter-team opnieuw dat het over ijzeren zenuwen be schikt. Uit deze heksenketel een doelpuntloos gelijkspel te redden, was een kunststukje van for maat. De beste spelers hadden de Italianen in hun schitterende doelman Sarti, de ijzerharde Guarneri en in de onvermoeibare Suarez. De Argentijnen verlieten met hangend hoofd het veld maar werden niettemin door het pu bliek hartstochtelijk toegejuicht. In een wedstrijd voor de eer ste ronde van het toernooi om de Europese beker voor jaarbeurs steden heeft het Utrechtse DOS donderdagavond op eigen ter rein voor 20.000 toeschouwers met 00 gelijkgespeeld tegen het Spaanse Barcelona. De wed strijd werd geleid door de Welsh man Callaghan. Namens de televsie- en radio- omiroepstichtine (T.R.O.S.), die zich beschouwt als „onafhanke lijke niet-poliöeke omroepstich- ting", is meegedeeld dat „van het geven van zendtijd aan der den, zeker niet voor politieke doeleinden, in de toekomst geen spnake zal zijn". De T. R. O. S. zegt in een com muniqué, uitgegeven naar aan leiding: van de door de heer H. Koekoek, voorzitter van de boe renpartij, uitgesproken wens tot het verkrijgen van zendtijd van de T.R.O.S. voor de vrije boeren, zodra de stichting een zend machtiging zal hebben ontvan gen. In Londen is een „verslag van de feiten" over de toestanden in Zuidafrikaanse gevangenissen ge publiceerd, waarin wordt gezegd dat de behandeling met elektri sche schokken de gewoonste vorm van geweld is bij het on dervragen van niet-blanke ge vangenen. Het geschrift telt 54 bladzijden en is samengesteld door „Internationale amnestie", een organisatie die in 1961 in Londen is opgericht om te strij den voor het bevrijden van poli tieke gevangenen in alle landen. Er worden verklaringen van voormalige gevangenen in ver meld, die zeggen wreedheden te hebben ondergaan onder onmen selijke omstandigheden. „Aan degenen die tegenwerpen dat dit (deze getuigenissen) niet kan worden vertrouwd, kan men ant woorden dat de omstandigheden in Hitlers Auschwitz en Stalins Vorkoeta veel erger bleken te zijn dan degenen die eruit waren ontsnapt, voordien al hadden be schreven. Een regering kan valse be schuldigingen over slechte om standigheden in gevangenissen ontzenuwen door het interna tionale comité van het Rode Kruis uit te nodigen te komen inspecteren en door jaarlijkse Rode-Kruisrapporten te publi ceren. Het feit dat geen van deze drie regeringen dat ooit heeft gedaan, spreekt voor zichzelf," aldus het rapport. BRUINVIS HELPT AQUANAUTEN De duikers die sinds zondag in het onderzeese laboratorium (Sealeb2) bij La Jolla vertoe ven, hebben een nieuwe hulp kracht, Tuffy, een bruinvis. Tuftfy is op de marinebasis Point Mugii geoefend in het ver lenen van hulp aan duikers die in moeilijkheden verkeren. Wan neer een duiker in gevaar is, laat hij een speciaal signaal horen, dat door Tuffy wordt herkend, De bruinvis haalt dan een red- dingslijn uit het onderzeese la boratorium, gaat op het geluid af naar de duiker en brengt hem de lijn. Tuffy kan ook boodschappen overbrengen en gereedschap of materiaal aanslepen. De man die hem heeft opge leid zegt, dat hi j de duikers grote diensten bewijst. „Hij kan hun leven redden. Het grote gevaar voor de duiker is, dat hij het la boratorium uit het oog verliest. Ze hebben wel kompassen, maiar die worden voortdurend beïn vloed door het metaal van het laboratorium." Tuffy is twee meter lang, weegt 120 kilo en kan vier minu ten onder water blijven. Hij duikt, brengt de lijn van 15 m, aan en keert naar de oppervlak te terug in nog geen twee minu ten. Na iedere duik krijgt hij zijn beloning, een deel van zijn dage lijkse portie van zeven kilo ma kreel. De 24-jarige autohandelaar A. Bezijen uit de hoofdstad heeft bij de politie aangifte gedaan van het verlies van 8.000. Hij had zijn colbertjasje, waarin het be drag zich bevond, op de koffer deksel van zijn wagen gelegd en het vergeten er af te halen, toen hij even later voor een proefrit wegreed. Teruggekeerd bleek het jasje verdwenen. Enkele honderden Argentijnse burgers en militairen hebben woensdag tijdens een herden kingsbijeenkomst bij het graf van generaal Eduardo Lonardi in Buenos Aires een minuut stilte in acht genomen als belofte dat men ex-president Peron zou ver hinderen naar Argentinië terug te keren. Lonardi was de leider van de staatsgreep die Peron ten val bracht. De plechtigheid was een onderdeel van de herdenking van deze staatsgreep. Het was generaal Carlos Toranzo Mon- tero, die de minuut stilte voor stelde. Montero speelde bij de af zetting van Peron een grote rol. Donderdag vond in Buenos Aires een grootscheepse herdenking plaats. Een van de sympathiekste verenigingen in den lande is ongetwijfeld de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers. Deze beweging is in de loop van haar twintig jarig bestaan uitgegroeid tot een actieve landelijke elub van een kleine 6000 leden, die zich vrijwillig, dat wil zeggen zonder enige betaling, inzetten voor de mens in nood. De vrijwillig sters van het U.V.V. vindt u door het hele land. Zij helpen invaliden en bejaarden, kinderen en zieken, kortom mensen, die hulp behoeven. „Naast alle overheidsvoorzieningen zal er steeds meer behoefte ko men aan persoonlijke zorg en toewijding, contact van mens tot mens", zo meent mevrouw A. Huygens-Bruynzeel, landelijk presidente van de U.V.V. „Het is onze bedoeling een samenleving te scheppen, waar in de individu zich niet alleen verzorgd weet, maar ook een kans heeft op warmte, op medemenselijkheid. Dat is de grote opgave voor de instellingen van vrijwHIig maatschappelijk werk, ook voor onze unie". VOGELWAARDE Geboren: 7 sept. Edwin Johan Theodora, z. van Petrus J. van der Meijden en van Celina J. Mei. VOGELWAARDE Gevestigd: L. J. P. Krieckat van Oudenbosch; M, T. de Ma- van Etten; M. A. E. Lambert, van Etten; J. L. Huisman, van Huijbergen. Vertrokken: J. R. VinkLam bert, naar Hontenisse; P. A. van Gassen en echtgenote, naar Hon tenisse; K. J. L. Krieckaert, naar Dongen; E. J. Verlinden en ge zin, naSI Terneuzen. Op 23 april wapperde de Turkse vlag naast de Nederlandse aan de gevel van de U.V.V.-sociëteit in het Gelderse Doesburg. Daar stroomden Turkse arbeiders die in enige Doesburgse bedrijven werkzaam zijn, samen om de ope ning b ijte wonen van hun eigen sociëteit. Van de directies van de fabrieken kwam de vraag iets te doen voor de Turkse gastarbeiders en met voortvarendheid heeft het Does burgse U.V.V.-bestuur hieraan ge hoor gegeven. Men klopt met dergelijke verzoe ken nimmer tevergeefs aan bij de U.V.V., dat is in de afgelopen twintig jaar genoegzaam bewezen. Wat doen die vele honderden vrouwelijke vrijwilligers voor het welzijn van de Nederlandse ge meenschap? Zij leggen huisbezoe ken af bij zieken en bejaarden, zij praten met deze mensen, maar verrichten als het moet ook huis houdelijk werk, wanneer deze mensen dat zelf niet kunnen doen. Zij helpen bij het transport van invaliden, zij koken ook voor be hoeftige bejaarden. In 1964 werden door de U.V.V. 176.689 maaltijden verstrekt, in zeven plaatsen werkte de U.V.V. mee bij het rondbrengen van nog eens 52.639 maaltijden. De bekende actie „Tafeltje dek je." De overheid heeft de waar dering voor het werk van de unie reeds uitgedrukt in subsidie, voorts ontvangt men veel giften. Vrouwen uit alle sociale, poli tieke en religieuze milieus maken zich in het kader van deze vereni ging dienstbaar aan het welzijn van de maatschappij. Vrijwel allemaal getrouwde vrou wen, wier kinderen reeds uit huis zijn of in elk geval niet meer de gehele dag op de aanwezigheid van hun moeder zijn aangewezen. Tot de waardevolste activitei ten behoren stellig het ziekenhuis- en bejaardenwerk. Zo heef deze vereniging reeds 149 bejaardenso ciëteiten opgericht, waar vele be jaarden vinden wat zij heel lang hebben gezocht en misschien nog couden zoeken wanneer de U.V.V. tr niet was geweest: zitten bab belen, koffie drinken, een spelle- c- 'M worden van een toneel- 'e bijeenkomsten bij- Ook m ziekenhuizen zijn deze vrijwilligsters graag geziene gas ten. Zij bezoeken vergeten patiën ten, zij nemen allerlei karweitjes van de verpleegsters af zoals het wassen van het vaatwerk, het ge zellig maken van de ziekenzalen en dergelijke. Het ziekenhuiswerk komt in 44 af delingen van de unie op het werk programma voor, het aantal U. V.V.-sters dat aan deze tak van dienst deelneemt is opgelopen tot ruim 700. Maar is in deze welvaartsstaat, waar de overheid alle zorg aan zich schijnt te trekke het werk van vrijwilligers nog nodig en ge wenst? Mevr. Huygens-Bruynzeel meent beslist van wel. „Hoe meer so ciale wetten, hoe meer vrijwilli ge sociale hulpverlening noodza kelijk. De wetgever kan slechts voorzieningen treffen op een al gemeen toepasbaar niveau en in hoofdzaak van materiële aard. Het vrijwilligerswerk zie ik als een noodzakelijke aanvulling in de maatschappelijke zorg. Er zal altijd behoefte zijn aan vrijwillige maatschappelijk hulp verlening bovenop de overheids zorg." Voor de actie „Tafeltje dek je" waren heel wat dames en pannen nodig Mevrouw prof. dr. C. E. Visser, hoogleraar aan de universiteit van Groningen en zelf enthousiast me dewerkster, sluit zich volkomen bij de mening van de landelijke presidente aan. „Altijd zal er be hoefte bestaan aan mensen, die kunnen in springen als op een be paald ogenblik iets gedaan moet worden, dat door professionals óf niet gezien óf verwaarloosd wordt. Er zijn nog vele hiaten in de zorg voor de zwakkere mens, en de U.V.V. wil deze hiaten op vullen. Er blijven lacunes bestaan en daar springen wij in. woord vrouwelijke vrijwilligers schijnt aan te geven dat ons werk een zeker amateuristisch karakter H.M. koningin Juliana in gesprek rr:r' de presidente mevr. Huygens (reohU) en mevr. Westerman uit Seiot. draagt, tertvijl dat tevens impli ceert dat het werk belange loos wordt gedaan. Dat is een juist uitgangspunt. Als de unie aangewezen was op betaalde krachten, zou zij haar zegenrijk werk niet kunnen doen. Het is ook daarom een goed uit gangspunt, omdat wij een bron van energie kunnen aanboren, die misschien anders verloren zou gaan." In beginsel kan iedere vrouw vrij willigster worden bij de U.V.V. In beginsel Wanneer iemand zich namelijk aanbiedt als zoda nig, moet zij eerst een proeftijd doormaken van drie maanden. Is deze proeftijd haar en het be stuur goed bevallen, dan pas kan de kandidate worden geïnstal leerd. Tweemaal per j -r komen de vrij willigsters bijeen. Dan hebben de installaties van de nieuwe krach ten plaats. De Unie van Vrouwelijke Vrijwil ligers is een gezonde vereniging. Gezond, omdat de mentaliieit zo goed is. In onze maatschappij, waar de menselijke r aties vaak erg vluchtig zijn en de mensen in toenemende mate langs elkaar heen ieven, betekent 't een groot goed, een vereniging te heoben, die dit manco enigermate tracht te ondervangen. Zorg en liefde voor de naaste. Er zijn maar wei nig instellingen in onze geratio- rde samenleving, die dit nog in hun devies dragen. (Nadruk verboden) t

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 11