Vredesmissie vanOeThant is mislukt Minister Den Uyl wil consument inzicht geven in marktsituatie ADENAUER VERONTRUST OVER FRANKRIJK Koningin zal in Suriname aluminium smelter in bedrijf stellen HET ONTWAPENINGSOVERLES DONDERDAG 16 SEPTEMBER 196£ 21e Jaargang - No. 65' Kritieke toestand De invloed van de Ver. Staten Geen interventie S jastri geen bestand Operatie in Zuid-Vietnam Ver. Staten waarschuwen China Indones'ë krijgt „nns^komi"- kabinet India weigerde Pakistan aanvaardt uitslag volksstemming Zon- en Maanstanden Haringoorlog aan de Franse kust Richtlijnen Korting Voorlichting MITT 1MEEO Weerbericht Hoogwater FVarfterf»* TERNEUZEN Difeetêtff-Hoofdreasctenr: 1, vail 3e San da Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs f 8,60 per kwartaal: per maand ƒ2,20; per week 53 ct Losse nrs 11 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen. Advertentieprös per mm 10 et; minimum pei advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meel 22 et. Kleine advertenties bij vooruitbetaling Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adre: Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummet tot 10 uur v.m. Secretaris-generaal Thant heeft woe "dag i.. ,1e Indische hoofd stad Nieuw Delhi verklaard dat het verlangen van India en Paki stan naar het beëindigen van de strijd en het vinden van een vreedzame oplossing sterker was geworden. Hij zei dit bij zijn vertrek naar Bombay vóór de terugreis naar New York na zijn pogingen om de twee landen er toe te brengen de vijandelijk heden te staken. Oe Thant zei: „Al is nog geen beëindiging van de strijd be werkstelligd, dat is geen reden voor stopzetting van de pogin gen van alle mensen van goeden wil om die te bereiken". Uit deze woorden wordt afgeleid dat de vredesmissie van Oe Thant is mislukt. Niettemin hadden de antwoor den van beide landen op zijn vredesoproep Thant in zekere zin bemoedigd, voorzover daaruit het sterkere verlangen naar vrede sprak. De secretaris-géne raal sprak ziin bezorgdheid uit over het conflict. Hij zou aan de veiligsheidsraad rapport uitbren gen over „deze kritieke toe stand". Op het vliegveld werd Oe Thant uitgeleide gedaan door de Indische ministers van buiten landse zaken en van voorlichting. Hij keer' via Rome, Frankfort en Londen naar New York terug. Eerder werd verwacht, dat hij o-~ zijn terugreis Moskou zou aandoen. In de Pakistaanse hoofdstad Rawalpindi herhaalde president Ajoeb Chan op een persconfe rentie de Pakistaanse voorwaar den inzake beëindiging van de striid met India. Het sluiten van een wapenstilstand zou gevolgd moeten worden door de aan komst in Kasjmier van - -n Afri kaans-Aziatische V.N.-troepen- m- 1 aarna daar binnen drie maanden een volksstemming moest worden gehouden. Alleen op deze wijze en niet langs mili taire weg kon de kwestie-Kasj mier worden geregeld en zouden verdere vijandelijkheden kunnen worden voorkomen. Ging India hier niet mee akkoord dan zou Pakistan zich tot het einde blij ven verdedigen in een strijd op leven en dood, zo zei de Paki staanse president. drie dagen van secretaris-gene raal Oe Thant aan India geen wapenstilstand met Pakistan tot stand is gekomen. Hij zei dat de operaties van de Indische strijd krachten met onverminderde kracht moeten worden voortge zet. Ajoeb Chan verklaarde dat hij graag zou zien dat de Verenigde Staten of het Britse gemenebest een initiatief zouden nemen om tot een bestand in Voor-Indië te komen. Zijns inziens bezitten de Amerikanen veel invloed in In-1 dia en Pakistan. In '62 hadden j Rechtstreekse diplomatieke in- zij een akkoord tussen India en 1 terventie van Washington in het Pakistan tot stand gebracht en conflict tussen Pakistan en India, zij zouden dat nu weer kunnen zoals door president Ajoeb Khan doen, als zij hun invloed doel-'van Pakistan is voorgesteld, moet. treffend zouden aanwenden. De Pakistaanse leider vond dat de Ver. Staten in dat deel van de wereld een rol hebben te spe len en dat zij dat „positiever" moeten doen. Het zou het pres tige van de Ver. Staten geen goed doen. als de Amerikaanse regering zich niet rechtstreeks met het conflict zou bemoeien. Op een vraag of hij zijn voor- Waarde betreffende een volks stemming in Kasjmier binnen drie maanden zou laten vallen, als president Johnson op een wapenstilstand zou aandringen, antwoordde Ajoeb Chan dat er over dit punt te praten valt. De eerste-minister van India, Sjastri, heeft woensdag in een radioboodschap bekendgemaakt, dat er gedurende het bezoek van uitgesloten worden geacht. DL heeft een woordvoerder van het Witte Huis woensdag in Washing ton meegedeeld. Er was geen ver andering gekomen in het stand punt van de V.S., dat de weg naar de vrede via de VN. loopt. Amerikaanse en Australische troepen zijn deze week begon nen met een zuiveringsactie in het gebied van Ben Cat, onge veer 32 km ten noorden van Sai gon. Het betrokken gebied be staat uit oerwoud en rubber plantages. gescheiden door rijst velden. Een Zuidvietnamese in- fanteriebataljon werd twee da gen geleden door een Vietcong- eenheid aangevallen en leed matige verliezen. Bij de nu on dernomen operatie is nog geen contact met de vietcong gemaakt. Oud-bondskanselier Adenauer heeft dinsdagavond op een ver kiezingsbijeenkomst in Wupper- tal gezegd „zeer verontrust" te zijn over de onenigheid tussen Frankriik en zijn E.E.G.-part- ners. Hij drong erop aan met ge duldig overleg een oplossing te zoeken. „Als er centen in het spel zijn, kunnen de mensen erg vervelend worden. Wii moeten een uitweg uit de moeilijkheden zoeken en daar zal tijd en geduld voor no dig zijn". In een eerder gehou den rede had de 89-jari'ge de huidige Duitse geschillen met Frankrijk beschreven als „een familiemoeilijkheid", die kon worden opgelost „als het juiste moment daar is". Nu prees hij de regeringDe Gaulle als een bastion tegen het communisme. De Franse com munistische partij was sinds 1946 dé sterkste en besh^georganiseer- de partij in dai land. ..Wat zou er met Duitland gebeuren als we tussen een communistische re gering in Frankrijk en de com munisten in de oostzone (Oost- Duitsland) zouden komen te staan? Wij Duitsers moeten blij zijn dat de communisten in Frankriik niet aan het roer staan en dat De Gaulie er is. Frankrijk en Duitsland delen, hetzelfde lot. Of we vergaan samen, verliezen onze vrijheid aan de communis ten, of we blijven beide vrij en Europa bliift vrij. Het is waar, dat De Gaulle moeilijkheden heeft veroorzaakt. Dat is niets nieuws, kijk maar naar mijn ver leden. Zonder Frankrijk en Duitsland is Europa ondenk baar", aldus Adenauer. PRINSES BEATRIX IN HET RIJKSMUSEUM H. K. H. prinses Beatrix heeft dinsdagmiddag twee nieuwe aan winsten van het Rijksmuseum te Amsterdam bezichtigd. Op deze foto zien we de prinses met de hoofddirecteur van het museum, dr. A. F. E. van Schendel, bij een van de kunstwerken, een ri viergezicht met ruiters van Al- bert Cuyp. John Cabot, de Amerikaanse ambasadeur in Warschau heeft woensdag een langdurig onderhoud met de Chinese ambassadeur in Polen, Wang Koeo Tsjoean, gehad. Na afloop van het gesprek ant woordde Cabot op een vraag of de verklaring van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Dean Rusk, met betrekking tot het Indisch-Pakistaanse geschil ter sprake was gebracht: „Daar kon u wel eens geliik in hebben". Rusk had deze week gezegd dat China zich huiten het conflict zou moeten houden. De biieenkomsf in Warschau was de 129ste in een reeks geheime diplomatieke gedachtenwisselingen in een periode vin elf jaar tussen de V.S. en China. Indonesië zal vóór het einde van deze maand cf uiterlijk mid den oktober een echt „nasakom"- akbinet heben, aldus meldt „Ge- lora Indonesia", orgaan van de jeugdbeweging der communisti sche partij. Nasakom is een Indonesische afkorting die samenwerking tus sen de nationalisten, religiueze groeperingen en communisten aanduidt. De communisten dringen al maanden aan op uitbreiding van hun vertegenwoordiging (twee ministers) in het kabinet, dat honderd leden telt. De minister van economische zaken heeft in een brief aan de commissie consumentenaange legenheden van de sociaal-econo mische raad advies gevraagd over de mogelijkheid om de consument actuele informatie te geven over Tijdens haar bezoek aan Surina me zal koningin Juliana op zater dag 9 oktober te Paranam de nieu we aluminium smelter in werking stellen. Ook prins Bernhard zal deze voor Suriname's economie zo belangriike gebeurtenis meemaken. Naar het A.N.P. verneemt heeft de Surinam Aluminum Cy ter ge legenheid van deze in bedrijfstel- ling een aantal personen uitgeno digd, die hebben meegewerkt aan de totstandkoming van de „Brokn- pondo"-overeenkomst, waarvan deze moderne smelter een gevolg is. Zo werden invitaties gezonden naar oud-gouverneur .T. van Til burg, oud-premier dr. Johan Fer- rier en de ond-directeur van Su ralco, ir. J. Meyer. De Surinaamse regering heeft de Nederlandse oud-vice-premiers drc Korthals uitgenodigd de feestelijke gebeurtenis bij te wonen. Men heeft hiermee uitdrukking willen geven aan de grote erkentelijkheid voor de samenwerking die met minister Korthals, belast met zaken van de rijksdelen overzee, heeft bestaan. H -t is duidelijk, dat India heeft geweigerd akkoord te gaan met een bestandsovereenkomst die de verplichting inhoudt in het be twiste Kasjmier een volkstem ming over de toekomst van dat gebied te laten houden. Zoals de zaken nu liggen, is een einde van de strijd nog niet in zicht. Oe Thant zei bij zijn vertrek uit Nieuw Delhi nog, dat hij zijn best zal blijven doen voor een vreedzame regeling van de kwestie „in het licht van de openhartige en nuttige bespre kingen die ik de laatste paar dagen in beide landen heb ge had." De Iraanse premier, Hoveida, en de Turkse minister van bui tenlandse zaken, Isjik, hebben dinsdagavond tijdens een maal tijd in Rawalpindi verzekerd, dat hun landen achter Pakistan staan. Beide staatslieden waren dinsdag in Rawalpindi aangeko men om met president Ayoeb Chan te spreken over militaire hulp. Isjik zei dat de vrede niet kan worden hersteld voordat het probleem-Kasjmir is geregeld, maar dat het vechten moet wor den gestaakt. Hij zei dat Paki stan voor rechtvaardigheid en billijkheid strijdt. De Pakistaanse minister van buitenlandse zaken, Bhoetto, die hen aan tafel had genodigd, zei dat» de enige manier waarop de kwestie geregeld kan worden, het houden van een volksstem ming is. Pakistan heeft voor de wereldopinie reeds een plechtige belofte gegeven. Wanneer India toestemt, is er geen verschil meer en wanneer het volk van Kasjmir voor samengaan met India zou stem men, zou dit door Pa£j§tan wor den «nrvnard. CONRAD EN COOPER ONDERSCHEIDEN President Johnson heeft dinsdag de astronauten Conrad en Coo per (midden) onderscheiden met de medaille voor buitengewone diensten. De korte plechtigheid op het Witte Huis werd bijge woond door de echtgenoten van de ruimtevaarders en drie van Conrad's kindieren, Chris, An drew en Thomas (zittend achter het presidentiële bureau). 16 6.16 18.53 21.09 17 6.17 18.51 21.41 18 6.19 18.48 22.25 19 6.20 18.46 23.25 20 6.22 18.44 21 6.24 18.41. 0.41 Acht neutrale landen hebben woensdag op de Geneefse ont wapeningsconferentie twee memo randa ingediend waarin op de kernmogendheden een beroen wordt gedaan onmiddellijk op 'te houden met ondergrondse kernwa penproeven en een overeenkomst over verbod van ondergrondse proeven te sluiten. Voorts zouden maatregelen tegen de verspreiding van kernwapens gepaard moeten gaan met stanpen om een einde te De betrokken neutrale landen 12.27 ziin Brazilië. Birma, Egypte. F.thio- 13.46 oio, India, Mexico, Nigeria en Zwe- 15.02 den. 16 OS De Amerikaan Williart) Foster 17.01'verklaarde later dat de Ameri- 17,401 kaanse afvaardiging staat tegenover de memoranda van de neutrale landen, maar dat ze blijft vasthouden aan haar eis tot inspectie. Stopzetting van de on dergrondse kernproeven zonder af doend toezicht was onaanvaard baar voor de Amerikaanse delega tie. De Rus Tsarapkin liet weten dat stopzetting van alle kernproeven, ondergrondse en bovengrondse, da instemming heeft van het hele socialistische kamp. De Ameri kanen moesten r.u maar buigen voor de wil van de ontwapenings commissie die zo eenstemmig tot uiting was gekomen. Het voorstel van de neutrale landen verdiende welwillend een grondige bestudering. Franse treilers hebben woens dagmiddag de havens van Bou- lognt en Calais afgesloten voor de veerboten die tussen Enge land en Frankrijk varen. Het gaat hier om een protest tegen Engelands nieuwe visserijgren- zen. De treilerschippers stellen, dat de grootste haringscholen zich op het ogenblik binnnen de vis- serijgrenz°n bevinden, die een jaar geleden door de Londense conventie zijn vastgelegd. Daar bij werd bepaald, dat alleen Britse vissers binnen zes mijl van de Britse kust mogen vissen en dat in de daaraan grenzende zes mijl alleen vissers van landen mogen vissen die daar altijd ge vist hebben, prijzen van verschillende soorten consumptiegoederen en van dienst verlening. De minister meent dal; een voor de consument meer doorzichtige markt van goederen en diensten het prijs- en mededingingsbeleid van de regering zal ondersteunen In het algemeen ontbreekt het de consument aan mogelijkheden om de prijzen, die hij moet betalen voor diverse goederen en diensten te vergelijken. Hierdoor ontstaat dik wijls een zeker onbehagen ten op zichte van producenten en hande laren. Bij zijn verzoek om advies over het verstrekken van informatie over prijzen en leveringsvoorwaar den maakt de minister onderscheid tussen vier categorieën. In de eer ste plaats die van hederfelijke arti kelen van dagelijks levensonder houd, zoals groenten, fruit en vlees, waarvan de prijzen in eerste in stantie worden gevormd op veilin gen en markten. Deze artikelen, waaraan een belangrijk deel van het huishoudbudget wordt besteed, vertonen veelvuldige wisselingen in de detailhandelspriizen. Het wis selend assortiment en de schom melingen in de kwaliteit, gevoegd bij het grote aantal verkooppunten, maken het voor de consument zeei moeilijk inzicht in de marktsitua tie te verkrijgen. Daarnaast zou informatie, kun nen worden verstrekt over de prii- zen. die de detaillisten, gegeven de groothandelspriizen en een rede lijke handelsmarge, in rekening zouden kunnen brengen. On deze wiize kriieen de aangegeven prij zen het karakter van richtprijzen. Als voorbeeld van een artikel, waarvoor een dergelijke richtoriis een nuttig effect zou kunnen heb ben. noemt de minister vlees. De drie volgende categorieën ziin die van niet-bederfeliike arti kelen van dageliiks levensonder houd, duurzame consumptiegoede ren en de dienstverlening. wijze van voorlichting bijzondere aandacht te besteden. Met name stelt de minister de volgende vra gen: a. Welke gegevens moeten worden verzameld om de noodzakelijke informatie te kunnen verstrek ken: b hoe moeten deze gegevens wor den ver- of bewerkt om in een voor de consument begrijpelijk en duidelijk overzicht te wor den samengevat; c. hoe en met welke regelmaat moet de betrokken informatie aan het publiek worden ver strekt? Tenslotte vraagt de minister de aandacht van de commissie voor regionale en locale prijsverschillen. Hu stelt het on miis. als de com missie daarbij ook haar gedachten laat gaan over het nut en de mo gelijkheid van plaatselijke advies organen ter voorlichting van de consument. In deze organen zou tevens het tot elkaar hreneen van bedrijfsleven en consument kunnen worden nagestreefd. Verder legt de minister de com missie de vraag voor, hoe het pu bliek meer bewust kan worden ge maakt van de gevolgen van het verbod van verticale prijsbinding, dat in 1964 voor een aantal duur zame consumDtiegoederën werd afgekondigd. Deze goederen zijn bijv. radio- en televisietoestellen, platenspelers, electrische koelkas ten, stofzuigers, wasmachines, cen trifuges enz. Waarschijnlijk beseft men nog onvoldoende dat de prij zen die voor de betrokken artike len in advertenties e.d. van de fabrikanten of importeurs worden vermeld, als adviesprijzen moeten worden beschouwd voor de detail list. De detaillist is vrij een lagere prijs te berekenen of een korting op deze adviesprijs toe te staan. Het welslagen van het streven naar een groter doorzicht van de consument in de markt staat of valt met een doeltreffende voor lichting aan het publiek. De minis ter vraagt daarom de commissie, ingeval van een positief advies op een of meer van bovengenoemde punten, aan het vraagstuk yan deWalsoorden BH hi a BB talhit Opnieuw iets warmer Het K.N.M.I. deelt mede: Voor het weer van vandaag zijn twee weersystemen van be lang. In de eerste plaats een uit gebreid hogedrukgebied, dat biina geheel Europa bedekt, in de tweede plaats een frontale zone boven Engeland, die een langzame verplaatsing in oost- waartse richting ondergaat. Bii de frontale zone behoort een uit gebreid regengebied, dat zeer waarschijnlijk ons land niet voor hedenavond zal bereiken. Van daag zal er dan ook aanvankelijk weinig bewolking zijn en lopen de temperaturen bij zonnig weer op tot omstreeks 20 graden. Later is echter een toeneming van de bewolking te verwachten, het eerst in het westen van het land. Bij de nadering van de frontale zone neemt de wind iets toe uit zuidelijke richtingen. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Aanvankelijk zonnig Aanvankelijk zonnig weer, la ter van het westen uit toene mende bewolking. Zwakke tot matige wind tussen zuidwest en zuid. Maximum temperaturen van 17 graden langs de kust tot 21 graden in het oosten van het land. DONDERDAG 16 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 4.50 5.01 Terneuzen 5.25 5.36 Hansweert 6.05 6.16 Walsoorden 6.15 6.26 VRIJDAG 17 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 5.27 5.42 Terneuzen 6.02 6.17 Hansweert 6.42 6.57 6.52 7.07

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1