Nieuw Sowjet-Russisch beroep inzake Kasjmier Rede van Brezjnev CBtaaBMar-spzLDJE Binnenlands nieuws De misdaad van Richard Ross KAAS OM KAAS Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Woensdag 15 september 1965 ONTGROENING MET BIERGLAZEN.MELK OPGEHAALDE LIJK VAN MACHINIST UIT BRITS GUIANA Babylijkje gevonden Vijf dagen na ongeval overleden VIERDE CONCILIE-ZITTING GEOPEND MAN TRACHTTE EX-VROUW TE WURGEN ALCOHOL ALS LIMONADE Kolendampvergiftiging Smokkelauto gevonden B'.and in Barendrecht Zoeken naar vermist jongetje nog steeds vergeefs Dodelijk ongeval Dodelijk ongeval Landing in weiland Herrie en schoten in café Nog vier arrestaties in Amsterdamse houtfraude Inbrekers aangehouden Da's héle andere kaas! Da's een sneetje Da's brood op jonge kaas op oude kaas op brood BEROEP VAN ERHARD OP HET WESTEN De Sowjet-Unie heeft opnieuw een beroep op India en Pakistan gedaan om verstandig te zijn en op te houden met vechten. De oproep werd gepubliceerd door het Sow- jetrussische nieuwsbureau Tass dat meedeelde opdracht te hebben gekregen te verklaren dat de Sow- jetrussische regering ernstig be zorgd is over de ontwikkeling der gebeurtenissen. De oplossing van het conflict hangt in de eerste plaats van India en Pakistan af, aldus de verklaring. In de toestand zoals die nu aan de dag treedt, hangt ook veel af van de andere staten. Alle landen moe ten pogingen in het werk stellen om het conflict en het bloedver gieten tot staan te brengen. Er wordt aan herinnerd dat de Sowjetrussische regering bereid is goede diensten te verlenen en een waarschuwing geuit aan het adres van degenen die er op uit zijn de hartstochten door hun verklarin gen aan te wakkeren en wier poli tiek bijdraagt tot verscherping van het conflict. Tass verwijst naar de vredes missie van Oe Thant zeggend dat er steeds meer werd aangedrongen op stappen om de strijd te doen beëindigen. Er zijn echter krachten welke proberen van de verslech terde Indiaas-Pakistaanse betrek kingen profiit te trekken. De kans bestaat, aldus de verklaring, dal vele staten de een na de ander zich bii het conflict betrokken zien wor den. Een dergelijke uitbreiding zou slechts de krachten van imoerialis- me, Teactie en neokolonialisme ten goede komen. Zelfs nu poogt het Amerikaanse imperialisme de mili taire botsingen tussen India en Pakistan uit te buiten om de aan dacht van het volk af te leiden van de agressie der Verenigde Staten in Vietnam, aldus Tass. De Russische regering verwacht, dat India en Pakistan onmiddellijk na het staken van de vijandelijk- heden hun troepen zullen terug trekken achter de in 1949 vastge stelde bestandslijn. Er is geen an dere mogelijkheid tot bijlegeing van het conflict dan door middel van vreedzame besprekingen, aldu<- de verklaring. De ontgroening bij het dispuut „Olympus" van de vrije univer siteit te Amsterdam is begonnen met het drinken van zoveel mo gelijk glazen (d.w.z. bierglazen) ..melk. De eerstejaars van „Olympus" zullen tijdens de ont groening geen alcoholhoudende drank mogen gebruiken. Het idee van deze wijze van ontgroenen is van de tekenaar, schilder en beeldhouwer van het Joodse leven in Amsterdam, de heer A. Witsel, die enkele van zijn ateliers op het Waterloo- plein gratis aan studentendispu ten ter beschikking heeft gesteld. De studenten hadden dinsdag op borden leuzen geschilderd als „Wij drinken u onder de tafel met melk" en „Het melk is weer best". Hoe best wordt door dege- lijkse weging van de „groenen" bepaald. Het maandagmorgen uit het water van de Grimburgwal te Amsterdam opgehaalde lijk blijkt het stoffelijk overschot te zijn van een 36-jarige machinist uit Brits-Guiana, die eind augustus als toerist in Amsterdam was aangekomen. De man, die in Londen woonde, maakte deel uit van een Engels reisgezelschap dat in een Amsterdams hotel lo geerde. Men had hem op 6 sep tember als vermist opgegeven. De avond tevoren was hij voor het laatst gezien. Zijn medetoe risten vonden hem een in zich zelf gekeerde figuur, die een af wezige indruk maakte. De schedel van het slachtoffer vertoont over de hele lengte een diepe scheur, die volgens de po litie veroorzaakt kan zijn door de schroef van een rondvaart boot maar ook op misdrijf kan wijzen. Ook wordt zelfmoord niet uitgesloten geacht. De rijkspolitie te Papendrecht staat met de vondst van het lijkje van een baby, dat in deze gemeente in de buurt van de ri vier de Merwede is aangetroffen, nog voor een raadsel. Dr. J. Zeldenrust heeft op het lijkje sectie verricht. Hij kwam tot de conclusie dat het enkele dagen tot een week oud is en waarschijnlijk slechts korte tijd heeft geleefd. Omtrent de doods oorzaak kon niets worden vast gesteld. In het rooms-katholiek zieken huis in Winschoten is dinsdag morgen de 18-jarige Harm Jan Zijpkes overleden aan de ver wondingen die hij donderdag 9 september opliep toen hij als duo-passagier op een bromfiets door een personenauto werd ge grepen en ernstig werd gewond. In diplomatieke kringen in Mos kou meent men dat, waar in het Russische beroep op India en Pa kistan wordt gesproken over dege nen, die ermee moeten ophouden olie op het vuur van het Indisch- Pakistaanse conflict te storten, ge doeld wordt op de Chinese volks republiek. Men maakt uit deze be woordingen tevens op dat de grens van het geduld van het Kremlin is bereikt. Waarnemers in de Russische hoofdstad menen dat uit het be roep blijkt dat de Sowjet-Unie in de strijd tussen India en Pakistan partij heeft gekozen, doch niet voor een van de strijdende partijen, doch tegen de derde op de achter grond, n.l. communistisch China. Zij trekken ook een andere con clusie, n.l. dat het Russische be roep op India en Pakistan welis waar ten doel heeft uitbreiding van een nog steeds min of meer plaat selijke oorlog te voorkomen, doch dat zich, tegen de achtergrond van deze strijd, duidelijk de wedijver tussen China en Sowjet-Rusland om het verkrijgen van zoveel mo gelijk politieke invloed in zuid- oost-Azië aftekent. De vierde en naar aangenomen wordt laatste zitting van het tweede Vaticaanse algemene con- cile der R. K. Kerk op 11 ok tober 1962 onder het pontificaat van Johannes de 23ste aangevan gen is dinsdagochtend in de feestelijk verlichte Sint-Pieters basiliek ingeluid met een mis, opgedragen door paus Paulus tezamen met twintig kardinalen en zes bischoppen die de leiden de functies in het coneile be- kledei Voor het begin van de mis hadden de ongeveer 2500 ge mijterde concilevaders hun groen beklede zetels op de tribunes ter weerszijden van het pad door het middenschip der basiliek in genomen. De waarnemers van andere christelijke godsdiensten, een groter getal dan tevoren, hadden ereplaatsen gekregen en verder vulden andere gasten, tal rijke journalisten en duizenden gelovigen het dwarsschip van het kerkgebouw. In zijn toespraak bij de ope ning van de vierde concilie-zit ting is paus Paulus uitvoerig in gegaan op het karakter van het concilie als „teken van liefde". Hij zei o.a. dat de concilie vaders aan de liefde de aanspo ring en richting moeten ontle nen tot de waarheden, welke zij in het juiste licht willen plaat sen. Het concilie zelf is immers drager van het hoogste en door liefde gedragen herdersambt. Het is niet mogelijk hieraan het liefdeskenmerk te geven, het kenmerk van de grote drievou dige liefde: de liefde lot God, tot de kerk en tot de mensheid. Twee kranen hij Wilton Feijenoorcl tegen de vlakte Bij Wilton Feijenoord in Rotter dam is een 40 meter hoge kraan met een vermogen van 40 ton omgevallen. Tijdens de val sleurde het gevaarte een klei nere kraan van 5 ton mee. De materiële schade was zeer groot. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. Op de foto een overzicht van de ravage. De politie te Groningen heeft de 55-jarige woonwagenbewoner K. V. gearresteerd en ingesloten, verdacht van poging tot doodslag. Hij heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag geprobeerd zijn ex- echtgenote te wurgen in een wo ning in de Soerabajastraat te Groningen. Hij was de woning binnenge drongen door een ruit te vernie len. Hij ging naar de slaapkamer waar hij de vrouw bij de keel greep. Er ontstond een hevige worsteling, waarbij de gevallen vrouw zich zodanig verweerde dat de man op de vlucht sloeg. Hij zal voor de officier van justitie worden geleid. Een drietal jonge werknemers van een fust. en expeditiebedrijf in Roterdam. vonden onder schaft- tiid tussen een hoeveelheid lege flessen een krat met zes flessen frambozengenever; een retour zending. Zonder zich lang te bedenken zetten zij de flessen aan hun mond. Gevolg twee van de drie zijn met een zware alcohol ver giftiging opgenomen in het Ha venziekenhuis. Zij waren bewus teloos geraakt, waarop de derde die het wat kalmer aan deed, alarm sloeg. De leider van de Russische communistische partij, Brezjnev, heeft dinsdag op een bijeenkomst voor Russisch-Tsjechoslowaakse vriendschap in Moskou ver klaard, dat „de internationale toestand de taak om de organi satie -van het verdrag van War schau te vervolmaken, aan de orde stelt." Hij pleitte voor een grotere eenheid in het Sowjet- blok „tegen de aanvallers", doch gaf geen bijzonderheden omtrent eventuele plannen ter verbete ring van het Oosteuropese defen siestelsel. Hoewel hij de Amerikaanse politiek ten aanzien van Viet nam wederom veroordeelde was zijn voornaamste aanval op West- Duitsland gericht. Hij betoogde dat Rusland graag een norma lisering van de betrekkingen met de bondsrepubliek zou zien, maar dat hier niets van zal komen als Bonn „wraak blijft zoeken" en tracht het bestaan vpi Oost-Duitsland te negeren. Evenals president Novotny van Tsiecho-Slowakije betreurde Brezjnev de strijd tussen India en Pakistan, waardoor „een kli maat wordt gekweekt dat on gunstig is voor de internationale vrede". Zoals gemeld is de Sowjet-Unie bezig met een uitgebreide reeks van gedachtenwisselingen met leidende communisten uit andere landen. Partijleider Brezjnev had juist zijn besprekingen met No votny afgesloten, nadat hij eer der overleg had gepleegd met de Poolse leider Gomulka en de Roemeense leider Ceasescu. Bin nen enkele dagen wordt de Oost- duitse leider Ulbricht in Moskou verwacht. In 'jn rede zei Brezjnev nog dat Rusland en Tsjecho-Slowa- kije in ideologisch opzicht zijn verenigd. Economische samen werking kon niet kunstmatig worden geforceerd en men moest niet --ergeten, dat elk land af zonderlijke belangen heeft. In een zomerhuisje in de De Ruvterstraat in Noordwijk heeft zich een geval van kolendamp vergiftiging voorgedaan dat aan de 24-jarige mevrouw P. van Leeuwen- -van Rijn het leven kostte. Haar man en een baby van ongeveer een maand zijn in een ziekenhuis in Leiden opge nomen en zijr buiten levensge vaar. gratis bij tube snelfix tube velpon 1.10 Rico Bulthuis 13) „Grote hemel," zei Ishiguro ontsteld. „Kent u die nieuwe vriend van juffrouw Agarra? De man heeft een chanteursgezicht. Die baron van mevrouw Haye lijkt op een nette beul!" „Baron van mevrouw Haye?" „Ja, ze heeft een vriend, een schatrijke baron, mevrouw We ber vertelde me het in vertrou wen. De bakker kent mijn naam en groette me verleden week, ik heb er niet van geslapen. Als ze de vent vinden, dan krijgt hij misschien een paar jaar gevan genis, maar dan gooit hij mijn verleden te grabbel, dat is niet erg zult u zeggen, want ik ga er geen dag de kast voor in, maar de bewijzen worden naar iemand toegestuurd, die het niet over leeft!" Met zenuwachtige vingers zocht hij een brief uit en opende de couvert „Kijk," zei hij, „kijk, dezelfde hoffelijke dreigtoon, machine schrift en geen handtekening. Als u het uitzoekt, laten we het dan samen uitzoeken, dan kan ik mischien mijn de bewijzen terugkrijgen, zonder dat zo in vreemde handen vallen. „Dus u vertrouwt mij?" „Ja, u verkeert in dezelfde moeilijkheden, alleen neemt u het anders op." „Dus u wil daarmee zeggen, dat de inhoud van mijn brief op waarheid..." Lucas maakte een verschrikt gebaar. „Begrijpt u mij toch niet verkeerd meneer Ishiguro, maar wij zijn in zekere, zin lotgenoten. Bob Lucas streek zich met de handen door het al grijzende haar. Hij zag er vermoeid en somber uit. Een gevoelige, maar onevenwichtige man, die ge-en raad meer wist en zich aan de eerste de beste vastklampte, die hem redden kon. Dat Ishiguro bijna twintig jaar jonger was dan hijzelf, was in Lucas' ogen mis schien een voordeel. Hij was be vreesd voor de ouderdom en scheen speciaal de ouderen te verdenken: „Die dokter Hogendijk," zei hij met zachte stem, naar de muur kijkend, of hij er doorheen kon gluren... „die harde majoor Dupuis..." hij wees schuin naar boven, „die stille Galjaard, die half dronken Eggeling..." Ishiguro schudde het hoofd en onderbrak het opgewonden ge fluister van zijn gastheer, door te zeggen, dat zij beide niet de enige waren, die brieven kregen en betalen moesten. „Tilly," riep Lucas. „Ik weet het. Mevrouw Weber vertrouwde me eens toe, dat..." „Niet alleen Tilly meneer Lu- oas. Ik kan u niet alles zeggen wat ik weet, maar Tilly Agarra en wij zijn niet de enigen. Het is mogelijk, dat de dader in dit huis woont, het is evengoed mogelijk, dat hij van buitenaf ons..." Lucas luisterde niet meer. Hij klaagde: soms denk ik er in geen dagen aan, dan heb ik er maling aan. Ik betaal en daar mee uit. Vanmorgen was het hele maal uit mijn gedachten, maar toen las u uw brief voor en nou heb ik geen rust meer." Hij nam de glaasjes van de tafel en bracht ze naar zijn kleine slaap kamer toe, waar hij ze in zijn wastafel neerzette en uitspoelde. Vlak bij de Nederlands-Belgi sche grens heeft de rijkspolitie van Valkenswaard het afgelopen weekeinde een auto in beslag ge nomen waarin 2500 kg boter was opgeslagen. De motor van de auto, die geparkeerd stond, bleek defect te zijn. Van de eigenaar ontbrak ieder spoor. Het onderzoek leverde verder nog wat kraaiepoten en rook bommen op. Een felle uitslaande brand heeft donderdagmiddag in de beschuit- en banketfabriek Hooi- meijer en Zn in Barendrecht ge woed. Om vijf over 1 werd de brandweer van Barendrecht ge alarmeerd, die direct daarop met al het beschikbare materieel uit rukte. De brand zou ontstaan zijn in de produktie-afdeling van het bedrijf. De brandweer van Barendrecht kreeg assistentie van die van Heerjansdam en 'drie eenheden van de brandweer van Ridder kerk. Het zoeken naar het sinds vrij dag j.l. verdwenen 8-jarige jon getje W. F. de Zwart te Delft heeft nog steeds geen resultaat opgeleverd. De ouders van de jongen hebben zich in verbin ding gesteld met de Utrechtse paragnost Croiset die echter ver klaarde dat hij niet in staat was aanwijzingen te geven. Hij ver wees de ouders naar een helder ziende in Emmeloord en deze gaf een omschrijving van de plaats waar de jongen zou zijn verdron ken. Het dreggen ter plaatse leverde evenwel niets op. Duikers van de vaar- en dui- kerschool uit Gorinchem zijn dinsdagmorgen in Delft begon nen met helpen zoeken. Ze zoe ken jn de Schie op plaatsen, waar de politie tot nog toe tevergeefs heeft gedregd. Tot nu toe had het zoeken nog geen resultaat opgeleverd. De 47-jarige mevrouw H. van de WolfJansma uit Bathmen is maandag met de door haar be stuurde auto bij Heino tegen een boom gebotst. Ze overleed tij dens het vervoer naar een zie kenhuis. Haar man, die naast haar zat, werd eveneens ernstig gewond. Mevr. Van de Wolf passeerde een vóór haar rijdende vracht auto en zag toen plotseling een tegenligger naderen. Ze schrok en zwenkte te vroeg naar rechts, waardoor haar auto de vracht wagen raakte en ze de macht over het stuur verloor. Geïrriteerd over alles, riep hij: „Waarom laat mevrouw Weber bij mij ook geen warm water aanleggen, net als bij u, ik zit altijd maar met koud te prutsen en Nellie is zo slordig. Zo'n he vel kan toch geen kapitaal kos ten, ik heb haast geen geld meer over door die afperser." Ishiguro kneep zijn sigaret uit. „U moet het u niet zo aantrek ken meneer Lucas. Ik heb een plan, misschien gaat u accoord." Lucas kwam terug met een keteltje water en zette dat op de kleine gasstandaard naast de schoorsteen. „Dat smerige gas, het stinkt zo." Hij keek Ishiguro vragend aan. Deze sloot even de ogen en sprak toen bedachtzaam en met nadruk: „Ik zal op de brief ingaan. Ik zal betalen. Ik zal naar buiten gaan en dan houdt u de man in het oog, die het geld wegneemt. Wij noteren de nummers van de bankbiljetten en doen samen een overval. Wij chanteren dan des noods de man. Hij heeft te kie zen of te delen: ophouden met de brieven, teruggeven van de bewijsstukken of..." en Ishiguro maaktte een gebaar van iemand die een sleutel omdraait. Hij zei: „als het er op aan komt, helpt de politie liever slachtoffers dan boeven en naar uw persoonlijke zaken zal geen mens nieuwsgie rig zijn..." (Wordt vervolgd.) Aan de Stationsstraat te Grijps- kerk is dinsdagmorgen een per sonenauto, bestuurd door de 22-- jarige veehouder P. R. N. uit Grootegast, te snel door een bocht gereden. De auto ramde drie bomen, raakte in een slip en kwam in aanraking met een bermpaal. De naast de bestuurder zitten de 20-jarige H. Top, eveneens uit Grootegast, werd half uit de auto geslingerd en raakte bekneld tussen auto en bermpaal. Hij werd overgebracht naar het Aca demisch ziekenhuis, waar hij bij aankomst is overleden. Een klein éénmotorig vlieg tuigje een Pipercub van de vliegbasis Deelen, heeft maan dagmiddag laat een landing moe ten maken in een weiland bij Echteld (Betuwe). De piloot, kapitein-vlieger G. P. J. Pau- lides uit Arnhem, besloot zijn toestel aan de grond te zetten, toen hij merkte, dat er techni sche moeilijkheden waren, waar door een motorstoring veroor zaakt zou kunnen worden. De landing verliep uitstekend, het vliegtuigje bleef geheel onbe schadigd. Twee helicopters voerden ma teriaal en monteurs aan en nog maandagavond is het toestel op eigen kracht terug naar Deelen gevlogen. In de nacht van maandag op dinsdag werd 'n 46-jarige vrouw uit een café in de Marnixstraat te Amsterdam gezet, omdat zij volgens de caféhouder een an dere bezoekster bedreigde. De 48-jarige vriend van de vrouw, H. B., nam het voor haar op en gooide enige vuilnisbakken door de caféruit naar binnen, waar door ook in de zaak grote vernie lingen werden aangericht. De barkeeper, die hierop naar buiten kwam, werd door B. met een pistool bedreigd. Deze loste vier schoten uit dit wapen, dat later bleek een alarmpistool te zijn. B. werd wegens vernieling aangehouden. Hij werd ook nog wegens diefstal door de politie gezocht. De rijkspolitie te water in Am sterdam heeft maandagmorgen in opdracht van de officier van justitie, mr. J. J. Abspoel, nog vier personen gearresteerd in verband met de houtzwendel in de Amsterdamse haven. De aan gehoudenen zijn de 36-jarige directeur van de bij de zaak be trokken houtimportfirma F. B., zijn 41-jarige procuratiehouder W. N., de 50-jarige controleur ijker C. G. en zijn 39-jarige col lega H. M., beiden van de stu wadoorsfirma waarvan al eerder drie werknemers zijn aangehou den. Naar aanleiding van het aan treffen van een rood autobusje met wit dak in de omgeving van het station HeemstedeAerden- hout der Nederlandse Spoorwe gen waar in de nacht van don derdag op vrijdag een poging tot inbraak is gedaan, zijn zaterdag j.l. in Den Haag, in samenwer king met de politie van Heemste de. twee mannen aangehouden die hebben bekend bij de poging tot inbraak betrokken te zijn geweest. Uit het onderzoek was n.l. gebleken dat het autobusje in Den Haag thuis behoorde. Van de kant van de politie van Den Haag deelt men ons verder mede dat de twee mannen, de 35-jarige aannemer J. E. van de V. en de 20-jarige B. W. de J., zonder beroep, tijdens het korte verhoor dat Haagse politieman nen al hebben ajgenomen heb ben bekend te hebben ingebro ken in Katwijk, Sassenheim en in Den Haa™. In de laatste stad zeggen zii zestien keer te heb ben ingebroken. Voorzover nu bekend hebben de twee mannen in totaal bij deze inbraken ongeveer twintigdui zend gulden buitgemaakt, verder o.a. radiotoestellen en wasmachi nes. Van het geld is goede sier gemaakt. Mislukte poging tot roofoverval Zegge: In dit Noordbrabantse dorp is een mislukte poging ge daan het postagentschap te be roven. Kort voor openingstijd in de middag werd aan de voordeur gebeld. Mevrouw Tak (links), echtgenote van de beheerder, deed open, waarop een man het postagentschap binnendrong en haar een revolver onder de neus duwde. Mevr. Tak gilde en pakte, zonder zich te bedenken, de aspirant-rover aan. Na een korte worsteling wist deze zich los te rukken en er met een auto van door te gaan. Bij de Bredase gemeentepolitie heeft zich om twaalf uur dins dagmiddag de 41-jarige vertegen woordiger A. van Z. uit Breda gemeld, die bekende dat hij maandagmiddag gepoogd had de kantoorhoudster van het post kantoor te beroven. Toen hij zich bij de politie had gemeld, verklaarde de dader, dat hij financieel aan de grond zat en dat hij uit wanhoop had gehan deld. Hij had er veel spijt van en zich daarom aangegeven. Hij verklaarde niet te weten hoeveel geld er op het kantoor aanwezig was geweest. (Adv.) De Westduitse bondskanselier Erhard heeft in een verkiezings toespraak in Neder-Saksen een beroep op de westelijke bondge noten gedaan om op het gebied van de handel tussen West- en Oost-Duitsland een gelijke soli dariteit te betonen als door de bondsrepubliek tegenover hen steeds aan de dag gelegd. De in terzonale handel heeft volgens Erhard in de eerste plaats een politieke functie. Zijn beroep gold met name de westelijke landen die een vergrote goederenuitwis seling met Oost-Duitsland onder houden. Hoe meer waarde Oost- Duitsland hecht aan de interzo nale handel als middel ter ont wikkeling van zijn economie, des te groter zijn de praktische mogelijkheden om met behulp van de economische betrekkin gen rekening te houden met de menselijke verlangens in Oost- Duitsland, aldus Erhard, maar aan onze pogingen in die zin vordt afbreuk gedaan wanneer de Oostduitsers hun handel met onze westelijke bondgenoten steeds meer kunnen oovoeren

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 2