India bereid vuren testaken Nederlaag voor Noorse socialisten Amerikaanse „vliegende divisie" naar Midden-Vietnam SCH'OE'ïtSEM^KWESTIE NIET IN IJSKAST RADIO P? KOOS GIVE A MAN A LUCKY HET WEER Dlwete<»igBseaaiW8eleaw?i. iwfi 'it Saai* WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1965 21e Jaargang - No. 652^ JAPANS PRINSELIJK PAAR NAAR NEDERLAND Russische wapens in Liberia CYPRUS DE ORKAAN „BETSY" Hoogwater Zon- en Maanstanden ARRESTATIES IN INDIA hbhhmhi TERNEUZEN Redscöe- en Administratiê-«aré»! Smidswa! Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs f 8,60 per kwartaal; per maand 2,20; per week 53 ct. Losse nrs 11 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sandete Terfieuzen. Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. India gaat in beginsel akkoord met het voorstel van secretaris generaal Oe Thant het vuren te Staken met inachtneming van de huidige posities, zo is van welin gelichte zijde in Nieuw Delhi ver nomen. Premier Sjastri had dit de secretaris-generaal van de verenig de naties tijdens een onderhoud dat ruim een half uur duurde meege deeld. Naar het persbureau A.F P. ver neemt, heeft premier Sjastri er bij zijn besprekingen met de leiders van de verschillende partijen aan vastgehouden dat India de door de Indiase troepen ten westen van de bestandslijn in Kasjmier bezette stellingen niet zal prijsgeven zo lang Pakistan niet zou toegeven infiltranten naar Kasjmier te heb ben gezonden en zolang India geen duidelijke garanties zou ontvangen dat een herhaling in de toekomst aiet zal plaatshebben. De Indiase premier' zou ook te kennen hebben gegeven dat India bereid zou zijn na het staken van dé vijandelijkheden zijn troepen van Pakisf.aans grondgebied terug te trekken als Pakistan zijn troe pen ook van Indisch grondgebied zou terugtrekken. (Adv.) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01i"n 3128 Secretaris-generaal Oe Thant. heeft zijn vertrek uit India, dat op woensdagochtend was vastgesteld uitgesteld, zo is in Nieuw Delhi vernomen. Men verwacht dat de secretaris generaal van de verenigde naties vandaag schriftelijk zal antwoor den op de boodschap die hij giste ren van de Indische regering heeft ontvangen, waarin India zich in beginsel akkoord verklaart het vuren te staken met inachtneming van de huidige posities. Pakistaanse en Indische vlieg tuigen waren dinsdag in luchtge vechten boven de slagvelden ge wikkeld. zo meldt de Pakistaanse radio. Waar de gevechten zich af speelden werd niet meegedeeld. Vier Indische bomménwerners, geëscorteerd door jagers, vlogen boven de Pakistaanse linies. Paki staanse jagers stegen op en scho ten twee bommenwerpers neer, aldus de radio. Pakistaanse vliegtuigen bombar deerden maandagavond en dinsdag vroeg Indische luchtmachtbases om luchtaanvallen op de grond strijdkrachten te voorkomen. Er zou grote schade zijn aangericht. De Pakistaanse luchtmacht, klein maar zeer goed geoefend, heeft volgens de Pakistaan0" auto riteiten in de afgelonen tiM ve»l grotere verliezen aan de Indiërs toegebracht dan omgekeerd. De Indische luchtmacht zou een be slissende klan hebben gekregen. Indische vliegtuigen bombardeer den maandag en dinsdag Pesiawar en Kobat. In Rawalnindi werd ver klaard dat daarbii 27 burgers wer den gedood en 45 gewond. Voorts waren twee moskeeën en een groot aantal huizen verwoest. India heeft dinsdag, bii monde van ziin minister van staat voor de defensienroduktie Thomas, be kendgemaakt dat Indische troenen de afgelopen dagen bij Kasoer, ten zuiden van Lahore, Pakistaanse nantsertroenen uiteen hebben ge slagen. waarbii 66 tanks werden vernield en 32 buitgemaakt. De minister sprak van een zeer harde strijd. Indisch luchtdoelgeschut en In dische vlieet.u'"en hadden 15 Paki staanse toestellen in de lucht ver nield. Voorts was een onbekend aantal Pakistaanse vliegtuigen op de "rond verwoest. Minister Thomas deelde voorts mee dat Indische troepen in het Indiase veiligheidstroepen door zoeken rijstvelden, waar Pa kistaanse infiltranten wapens en munitie verborgen zouden heb ben. gebied van Djammoe en Sialkot terreinwinst bleven boeken, on danks het feit dat de Pakistaner op grote schaal pantservoertuigen in de strijd hadden geworpen. Prins Hitatsji, cle jongste zoon van de keizer van Japan, en zijn echtgenote, prinses Hanako, zul len wan 24 tot 27 oktober in Ne derland zijn. Een woordvoerder van de ambassade van Japan in Den Haag heeft'dat dinsdag des gevraagd meegedeeld. Eerder had het Britse persbu reau Reuter uit Tokio gemeld diat prins Hitatsji en prinses Ha nako op 12 oktober uit Tokio zul len vertrekken voor een good- will-reis naar negen Europese landen. Op deze reis, die volgens een bekendmaking van het kei zerlijke hof, 52 dagen zal duren, bezoekt het prinselijk paar De nemarken, Frankrijk, België, Ne derland, Groot-Brittannië, de bondsrepubliek Duitsland, Zwit serland en Italië, alsmede Vati caanstad. (Adv.) Booreiland voor Amerikaanse oliemaatschappij Rotterdam: Dit booreiland, be stemd voor een Amerikaanse oliemaatschappij, passeerde één dezer dagen het Rotterdamse havengebied op weg naar de werf van Wilton in Schiedam, waar het zal worden afgebouwd. Het gevaarte was afkomstig van de werven van Van der Giessen en Piet Smit in Krimpen. De Liberiaanse pers heeft dins dag bericht dat de politie van het land kisten met Russische wa pens in beslag heeft genomen. De kisten waren het afgelopen weekeinde gevonden in het ge bied van Bong, waar veel ijzer mijnen zijn. Twee Europeanen, die in de mijnen werken, zijn voor ondervraging naar het mi nisterie van justitie ontboden. De kisten zouden via een buur land, dat nauwe betrekkingen met de Sowjet Unie onderhoudt en waarvan de strijdkrachten met Russische wapens zijn uitge rust, naar Liberia zijn vervoerd. De naam van dit land werd niet genoemd. Het vraagstuk van de Neder landse e's oo schadevergoeding voor in Indonesië genaaste be zittingen gaat zeker niet in de ijskast. Op de volgende bijeen komst, die t.z.t. in Nederland zal worden gehouden, zullen de bei de delegaties het nog lang niet afgeronde gesnrek voortzetten. In Diakarta is de commissie sleehts tot de overtuiging geko men, dat gezocht moet worden naar een voor beide partijen aan vaardbare oplossing, waarbii men mede ter bevordering van een groeiende samenwerking de publieke opinie in Indonesië en in Nederland, die op het punt van de schadevergoeding lijnrecht tegenover elkaar staan, zoveel mogelijk dient te ontzien en dus tot een compromis zal moeten komen. Aldus interpreteerde een A.N. P.-verslaggever op Schiphol de weliswaar uitvoerige, maar we gens taktische en diplomatieke redenen opzettelijk vaag gehou den verklaringen, die daar dins dagmiddag door de uit Djakarta teruggekeerde ondervoorzitter van de Nederlandse delegatie, mr. A. Rinnooy Kan, plaatsver vangend 4hesaurier-aeneraal van bet ministerie van financiën, in antwoord on desbetreffende vra gen van een drietal journalisten werden afgelegd. Volgens het Grieks-Cyprische blad ..Atlithia" wordt op het ogenblik op Cyprus een staats greep tegen president Makario° voorbereid. „Staan wij op de drempel van een militaire dic tatuur? zo schreef het blad maandag. In de afgelopen dagen hadden honderden Cyprische reservisten hun wapens op last van het hoofdkwartier van de nationale garde ingeleverd en waren ongeveer 2500 wapens van Griekse Cyprioten in beslag ge nomen. Dit alles buiten mede weten van de regering, aldus het blad. Het initiatief tot de maat regel was volgens „Alithia" ge nomen door generaal Grivas. Een „hoge politieke functiona ris" had gezegd, dat dit optre den van cle legerleiders gericht was tegen president Makario" De wapens waarop beslag was gelegd waren van groepen, die de aartsbisschop steunden. De het afgelopen weekeinde in Zuid-Victnam aangekomen Ameri kaanse „vliegende divisie", die be schikt over ruim 400 helikopters waarmee het zwaarste materieel kan worden vervoerd, zal gelegerd worden in An Khe op 350 km ten noordoosten van Saigon, halver wege tussen de kustplaats Qoei Nhon en de hoofdstad van het cen trale bergland, Pleikoe. De plaats waarheen de 15.000 militairen van de divisie worden gezonden is een voormalige Franse vesting uit de Indochinese oorlog. De Amerikanen hebben op de door dichtbeboste heuvels omrin gende vlakte met hulp van berg stammen in drie weken tijd een helikoptervliegveld van zeven bij vijf kilometer aangelegd. De top pen van de omringende heuvels worden afgeplat voor de aanleg van kleinere heliports. De vliegende divisie is de eerste Amerikaanse eenheid die in het hartje van midden-Vietnam wordt gelegerd. Vrijwel alle andere Ame rikaanse bases in Zuid-Vietnam bevinden zich in kuststreken. I An Khe ligt in het centrum van een gebied waarvoor de guerrilla strijders van de vietcong steeds een grote voorliefde hebben gehad De verkeersweg tussen Qoei Nhon en Pleikoe kon pas de vorige maand weer worden opengesteld na een actie van dertig Amerikaanse B-52 bommenwerpers en 10.000 Zuid- vietnamese militairen. In Saigon is meegedeeld, dat men voor het eerst sinds december vorig iaar bij een operatie ergens in '/uid-Viel "1 parachutisten heeft laten afspringen. Het betrof Zuid vietnamese militairen, die verge zeld werden door Amerikaanse ad viseurs. Volgens een in Saigon uitgege. ven Amerikaans militair communi qué hebben maandag bijna honderd Amerikaanse jachtbommenwerpers deelgenomen aan zevenentwintig aanvallen op Noord-Vietnam. De doelwitten bruggen, militaire gebouwen en spoorlijnen lagen in de gebieden van Dien Bien Phot en Vinh. In de oerwouden ten noorden van Saigon zijn maandagavond in de duisternis Zuidvietnamese mili tairen in gevecht geweest met guerillastrijders. Beide partijen hadden de sterkte van ongeveer een bataljon. Volgens de Zuidviet- namezen zijn naar schatting hon derd vietcongstrijders gesneuveld. De verliezen onder de regerings- militairen werden matig genoemd. Enkele uren na het gevecht voer den acht'B-52 bommenwerpers een bombardement op het gebied uit. In de sector Roeng Sat, 40 kilo meter ten zuiden van Saigon, heeft een Zuidvietnamese patrouilleboot maandag op een rivier een jonk van de vietcong tot zinken ge bracht, die het vuur had geopend. De naar schatting vijftien opvaren den van de jonk zijn vermoedelijk verdronken. Amerikaanse straalvliegtuigen hebben dinsdag bij Co Dinh, ten zuidwesten van Hanoi, en bij Yen Khoai, ten noordwesten van de Noordvietnamese hoofdstad amrnu- nitiebunkers en gebouwen aange vallen. Volgens .pen officiële me dedeling werd aanzienlijke schade aangericht. Op een brug in de omgeving van het vliegveld van Saigon werd een politieagent gewond toen oen hand granaat werd geworpen. Twee ver dachten werden aangehouden. Fen Zuidvietnamese patrouille- hnot hooft maanda" on een rivier or va" de Zuidvietnamese hoofdstad een bewapende jonk tot zinken gebracht, nadat vanaf de jonk op het patrouillevaartuig was geschoten. Aangenomen wordt dat de 15 opvarenden van de jonk zijn verdronken. Gevreesd wordt dat de orkaan Betsy" aan 400 mensen het leven heeft gekost. De stoffelijke over schotten van 250 mensen die in twee districten in de omgeving van New Orleans zijn omgeko men, waren gisteren geborgen. In de straten van New Orleans, waar reeds jacht werd gemaakt op krokodillen, zijn nu ook slan gen gezien. De reptielen zijn door het water meegevoerd uit de om liggende moerassen. WOENSDAG 15 SEPTEMBÈR v.m n.m. Breskens 4.20 4.29 Terneuzen 4.55 5.04 Hansweert 5.35 5.44 Walsoorden 5.45 5.54 DONDERDAG Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden SEPTEMBER v.m. 4.50 5.25 6.05 6.15 n.m. 5.01 5.36 6.16 6.26 35 6.14 18.55 20.46 1.1.08 16 6.16 18.53 21.09 12.27 17 6.17 18.51 21.41 13.46 18 6.19 18.48 22.25 15.02 19 6.20 1S.46 23.25 16.08 De algemene verkiezingen van zondag en maandag in Noorwegen hebben een einde gemaakt aan een socialistisch bewind van bijna der tig jaar en het politieke beeld van het land grondig gewijzigd. Een niet-socialistische coalitie van vier partijen behaalde naar schatting een meerderheid van tien zetels op ■de beide socialistische partijen. Einar Gerhardsen, die gedurende verreweg het grootste deel van de naoorlogse periode premier was, heeft de nederlaag voor de televi sie toegegeven en deelde dinsdag morgen vroeg mee dat zijn rege ring zal aftreden wanneer het nieu we parlement op I oktober bijeen komt. Volgens de laatste gegevens zul len de sociaal-democraten 68 van de 150 zetels krijgen, vergeleken met 74 in het oude parlement, een groter verlies dan zelfs de meest optimistische tegenstander had durven voorspellen. De leiders van de niet-socialisti- sche coalitie de conservatieven, de agrarische centrumpartij, de christelijke volkspartij en de libe ralen hebben nog niet gezegd, wie de nieuwe legering zal gaan leiden. In brede kringen in Oslo wordt gedacht aan de 60-jarige John Lyng, die twee jaar geleden al eens premier was van een niet- socialistische regering, die echter geen lang leven was beschoren. Een andere kandidaat is de 63- jarige Bent Roeiseland, de leider van de liberale parlementsfractie. Wordt hij premier dan zal Lyng naar verwachting minister van bui tenlandse zaken worden. Opmerkelijk wordt de sterke terugkomst van de liberalen ge acht, die sinds 1945 steeds achter uit zijn gegaan. Politieke waar nemers schrijven een groot deel van de liberale overwinning op rekening van Roeiseland, die met zijn heldere politieke uiteenzettin gen voor de televisie veel indruk heeft gemaakt. De voorzitter van de sociaal-democratische partij, Trygve Bratteli, wijt de nederlaag aan de verdeeldheid in de socialis tische beweging, daarmee doelend op de uiterst linkse socialistische volkspartij die in een aantal kies districten waar van een nek-aan- nekrace sprake was duizenden stemmen aan de sociaal-democra ten onttrok zonder ook maar een enkele zetel te winnen. Volgens waarnemers is het besluit van socialistische volkspartij om in bijna alle kiesdistricten kandida ten te stellen de hoofdoorzaak van de nederlaag van de sociaal-demo craten. Einar Gerhardsen, onder wiens leiding Noorwegen zich na de oor log tot een modern, welvarend land ontwikkelde, is zestien jaar pre mier geweest, langer dan wie ook in de geschiedenis van zijn land. Hij klom in vijfentwintig jaar op van straatmaker tot premier. In 1923 werd hij secretaris van de socia listische partij, in 1945 voorzitter Dat jaar ook kwam hij op 48-jarige leeftijd aan het hoofd van de coa litieregering, waarmee hij de jong ste premier werd die Noorwegen ooit had. Later dat jaar voerde hü zijn partij bij de verkiezingen naar de overwinning. Hii bleef premier tot 1951, toen hij aftrad omdat hü naar zijn zeggen oververmoeid raakte. In 1955 nam hij het pre mierschap echter weer van zijn vriend Oscar Torp over. In de zo mer van 1963 kwam Gerhardsens regering ten val naar aanleiding van een schandaal over een mijn ramp in Spitsbergen. Vier weken later was er echter al weer een socialistische regering. Gerhardsen gelooft in westelijke samenwer king, maar remde' vaak zijn minis ter van buitenlandse zaken, Hal- vard Lange, af die nog nauwere banden met de andere westelijke landen wilde. In 1955 verklaarde Gerhardsen bij een bezoek aan Moskou met klem dat Noorwegen niet zou toestaan dat zijn grond gebied gebruikt zou worden als basis voor agressieve doeleinden jegens de Sowjet-Unie. Met Gerhardsen verdwijnt ook Halvard Lange van het politieke wereldtoneel. Waarschijnlijk is niemand ter wereld zolang minis ter van buitenlandse zaken ge weest als hij. Hij werd in 1946 op- die post benoemd en heeft zien daar, slechts met uitzondering van gejwemde vier weken in 1963, steeds gehandhaafd. De standpun ten van de nu 63-jarige Lange in zake de buitenlandse politiek en de veiligheid van het land werden over het algemeen door alle poli tieke partijen met uitzondering van de communisten en de socia listische volkspartij gedeeld. De afgelopen twee dagen zijn in India 59 Pakistani en meer dan 100 Indiërs gearresteerd. De Pakistani werden in Bombay aangehouden, waar reeds een honderdtal Pakista ni in de gevangenis zitten. In de staat Assam werden 100 Indiërs aangehouden. Zaterdag hadden de Indische autoriteiten de arrestatie van 17 Indiërs en 8 Pakistani bekendge maakt. Zij werden beschuldigd van spionage en van pogingen tot sa botage. RUSTIG NAJAARSWEER DUURT VOORT De luchtdruk is in de afgelopen 24 uur boven west en midden-Euro pa aanzienlijk gestegen, waardoor er op de meeste plaatsen een weersverbetering plaatsvond. Tn Ierland en Schotland was dit ech ter niet het geval, want daar drong een van de Atlantische Oceaan af komstig regengebied binnen. Dit regengebied, waarin de neerslag overigens weinig te betekenen heeft, beweegt zich langzaam in de richting van ons land, maar het zal vermoedelijk zijn opgelost voor dat het ons land heeft bereikt. De verdere opbouw van de hoge druk boven midden-Europa in aanmer king genomen. Het weerbeeld voor woensdag laat zich derhalve als volgt om schrijven. Geleidelijk meer bewol king maar op de meeste plaatsen droog weer, een zwakke tot matine wind tussen zuidwest en zuid. Op plaatsen waar het vandaag lang helder blijft, zal de temperatuur nog tot iets hogere waarden no lopen dan gisteren, toen het op de meeste plaatsen 18 graden Celsius werd. medegedeeld door hpt K.N.M.i., geldig tot hedenavond. Zuidwestelijke wind In de vroege ochtenduren plaat selijk mist. Overdag aanvanke lijk opklaringen. Later meer be wolking, maar op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige zuidwestelijke wind. Maximum temperaturen om streeks 18 graden. In tegenstelling tot andere ja ren zal het koninklijk gezin op Prinsjesdag ditmaal geen rijtoer door Den Haag maken. Naar A.N.P. in antwoord op vragen van de R.V.D. verneemt, is dit besluit om twee redenen genomen. De eerste reden is dat ook de jongste prinses, Christi na, des morgens al mee zal rij den in de Gouden Koets, zodat dus de drie prinsessen de ope ning van de Staten-Generaal zul len meemaken. Voorts zou de koningin van mening zijn, dat zij de laatste tijd door bijzondere omstandigheden al een paar maal een rijtoer door Den Haag heeft gemaakt, zodat zij er de voorkeur aan geeft de rijtoer op Prinsjesdag te laten vervallen.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1