Pakistan houdt vast aan volksstemming in Kasjmier Grootscheepselanding bij de kustplaats Qoei Nonh HEVIGE STRIJD OP ALLE FRONTEN ORKAAN „BETSY" RICHT VOOR MILJOENEN DOLLARS SCHADE AAN 128.000 Amerikaanse militairen in Zuid-Vietnam VERKLARING VAN MINISTER LUNS OVER DE UITLATINGEN VAN PRESIDENT DE GAULLE Oe Thant naar India Krokodillen trekken de stad in Grote tankslag Drie punten Baardige mannen Turkse wsnens voor Pakistan Indonesische consulaat in Bombay aangevallen WESSIN IN MIAMI Armada Veel materieel Mariniers helpen Boven N.-Vietnam 542 toesteilen neergehaald Geen contact Spionage? Duitsland De E. E. Ga Franse belangen Teleurstellend PMfóMtef m «SonaémeBts TERNEÜZEN Mweteur-HoeMreasetenn L van üe Sands Redactie- en Administratie-adres: Smldswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs S,60 per kwartaal; per maand 2,20; per week 53 ct. Losse nrs 11 ct. DE VRIJE ZEEUW Maandag 13 dinsdag 14 september 1965 21e Jaargang - No. 652] I Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sandete Terneuzen. Advertentieprijs per mm 18 et; minimum p«r advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Radio-Pakistan heeft zondag ge meld, dat de Pakistaanse troepen in de meeste frontsectors het ini tiatief in handen hebben. In de overige sectors wisten zij de In dische aanvallen terug te slaan. In het bijzonder in de sector-Sbl- kot (ten noorden van Lahore) werd de Indische opmars door Paki staanse tegenaanvallen tot staan gébracht. Er werden 46 Indische tanks ver nietigd en het totaal aantal buiten gevecht gestelde Indische tanks werd op 150 gebracht. De verliezen der Indische luchtmacht bedragen volgens de Pakistaanse radio 65 toestellen. Aan de andere kant heeft een In dische woordvoerder in Nieuw Delhi zondag gezegd, dat het In dische leger oprukt aan het La hore-front tussen Waga en Kasoer ondanks een hevige Pakistaanse tegenaanval. Ook in de sector-Sialkot rukken de Indische troepen volgens de In dische woordvoerder op (Sialkot is eveneens een Pakistaanse stad). In de afgelopen 24 uur waren 15 Pakistaanse tanks buitgemaakt en 40 vernietigd. In Kasjmier leverden de Indische troepen gevechten met Pakistaanse „infiltranten". Secretaris-generaal Oe Thant van de V. N. is zaterdag per vlieg tuig uit Karatsji naar Nieuw Delhi vertrokken op zijn missie om een eind te maken aan de vijandelijk heden tussen India en Pakistan. Zijn besprekingen met de Paki staanse leiders worden nuttig ge noemd, maar zij waren niet van doorslaggevende betekenis. Paki stan houdt vast aan een volksstem ming in Kasjmier. Oe Thant werd verwelkomd door de Indische minister van buiten landse zaken, Swaran Singh. Ook VERLOOFDE PAAR IN ZEELAND Prinses Beatrix en Claus von Amsberg verlaten te Middelburg het abdijcomplex door een ere haag, gevormd door leden van de folkloristische dansgroep Medioburgum. In Louisiana, Florida en Missis sippi zijn meer dan 50 mensen om het leven gekomen of als vermist opgegeven, nadat de orkaan „P.et- sv" over deze staten had geraasd. President Johnson is in New Or leans aangekomen Hij wil zich op de hoogte stellen van de schade, die daar en in het zuidoosten van Louisiana door „Eetsy" is aange richt. De president beloofde alle mogelijke hulp van de Amerikaan se regering. Gevreesd wordt, dat het doden tal de 150 zal overschrijden. De meeste slachtoffers zijn ge vallen 'in een buitenwijk van New Orleans, waar drieduizend huizen zware schade hebben geleden door een overstroming als gevolg van een springvloed. Veel mensen wer den hier door het water verrast. Er wordt met man en macht ge werkt om deze mensen te redden die als gevolg van de overstromin gen op daken en in bomen hun toe vlucht hebben gezocht. Et. U-.vop.r--miljoenen dollars Door een ondergelopen straat New Orleans trekt een stoet rr honderden mensen, die op c' vlucht zijn geslagen voor de or kaan Betsy". Een deel van de stad ligt zo laag dat hier niet meer van wateroverlast, doch van watersnood gesprokén moet worden. Een aantal mensen kon het droge deel van de stad niet meer lopend bereiken en moest met boten geëvacueerd worden. schade aangericht in de gebieden die door „Betsy" zijn geteisterd. In New Orleans dringen tiental-, lên krokodillen het zuidelijke stads deel binnen. De dieren die wel an derhalve meter lang zijn, komen uit het moerasgebied aan de rand van de stad. Naar schatting waren vanmor gen 250 lijken geborgen. Aan het reddings- en herstellingswerk ne men ook militairen en leden van de nationale garde deel. De kracht van „Betsy" die zich nu boven het midden-westen van de V. S. bevindt, is intussen afge nomen tot die van een gewone re genbui, het hoofd van 'de militaire V. N.- waarnemers in Kasjmier, de Aus traliër generaal Robert Nimmo, dia zaterdag uit Srinagar in Kasjmier was gearriveerd, was bij de aan komst van Oe Thant aanwezig. Naar bekend hebben de Indische leiders reeds doen weten, dat zij gekant zijn tegen een bestand zon der stellige waarborgen tegen „elke Pakistaanse agressie en infiltratie in Kasjmier". Zij weigerden voorts de besprekingen over een wapen stand vast te knopen aan onder handelingen over de politieke toe komst van Kasjmier, zoals Pakistan wenst. Volgens de Pakistaanse radio vecht het Indische leger na het mis lukken van de opzet aan het I.a- horefront alleen nog maar defen sief. De Indiërs werden langzaam maar zeker naar hun eigen grens teruggedrongen. Aan het noorde lijke front waren de Indiërs bijna tot de grens teruggedreven. Aan het zuidelijke front (Radjastan- Sind) was de Indische opmars tot staan gebracht en waren de Paki- stanni de toestand meester. Volgens officiële berichten die Karatsji zaterdagavond bereikten, was bij Sialkot een grote tankslag gaande. De Indiërs trachtten daar een doorbraak te forceren om de voornaamste verbindingslijnen van Pakistan tussen Lahore en de hoofdstad Rawalpindi in handen te krijgen. Aan Indische zijde namen een complete pantserdivisie en twee infanteriedivisies aan de strijd deel. In Sialkot zelf zochten huilende mensen 'in het centrum van de stad in de puinhopen naar verwanten, nadat een Indische bommenwerper een bom van 500 kilo had afgewor pen. Miitsténs dertig burgers kwa men bij de ontploffing om 't leven. Een woordvoerder in Karatsji zei, dat Pakistan een uit drie pun ten bestaand plan aan secretaris generaal Oe Thant had voorgelegd. Deze punten waren: een bestand; volledige terugtrekking der Indiase en Pakistaanse strijdmachten uit geheel Kasjmier en een Afrikaans- Aziatische vredesmacht van de V. N. in Kasjmier tot een volks stemming wordt gehouden. Deze moet binnen drie maanden plaats vinden. In New Delhi werd intussen ge meld dat de hevigste gevechten sedert het begin van de oorlog aan de gang waren. Het ergst werd in het gebied van Sialkot gevochten. 110 km ten noorden van Lahore, en dichtbij de bestandslijn van Kasjmier. Bijna 8.000 Pathanen uit de berg streken van Noord-Pakistan zijn zaterdag uit Rawalpindi naar het strijdtoneel vertrokken. Zij hieven liederen aan, schoten in de lucht en zwaaiden met spandoeken mei de woorden „Leve de heilige ooft log". Onder de stamleden die zich voor de strijd hebben gemeld be vinden zich baardige mannen van zestig jaar met tulband getooid, die met vurig enthousiasme wach- 'en op het ogenblik dat zij worden ■itgezonden. Turkije zal Pakistan lichte wa pens leveren voor een bedrag van 5 miljoen dollar op grond van een Turks-Pakistaans handelsverdrag. Dit meldt het Turkse blad „Milli- yet". Volgens het blad „Comhoeriyet" gaat het hier om bazooka's, ge weren, mortiergranaten en andere munitie. Dit materiaal zal met Turkse militaire transportvliegtui gen naar Pakistan worden ver voerd, aldus het blad. Indische socialistische Detogers zijn zaterdagochtend het Indone sische consulaat in Bombay bin nengedrongen, Zij vernielden het portret van president Soekarno en verscheurden de Indonesische vlag. De politie arresteerde zeven be togers maar liet hen later gaan. De rechtser Dominicaanse ge neraal Wessin y Wessin heeft bij aankomst in Miami zijn benoe ming tot consul-generaal in die plaats „een overwinning voor de communisten genoemd. Maar zij hebben mij nog niet onscha delijk gemaakt", voegde hij daar aan toe. Wessin zei dat hij zijn benoeming aanvaardt. De Amerikaanse bladen „New York Daily News" en „New York Herald Tribune' laten zich weinig lovend uit over Wessins verwijdering. Zij vragen zich af, of de maatregel veel zal bijdra gen tot het verkrijgen van een stabiel bewind in de Dominicaan se republiek. Zondag zijn de Amerikanen bij de Zuidvietnamese kustplaats Qoei Nonh de grootste landingsoperatie begonnen sinde de Ko reaanse oorlog. De militairen die daar aan land werden gezet, maken deel uit van de eerste Amerikaanse luchtcavaleriedivisie die beschikt over 428 zware „chinook"-helicopters, waarmee elk artilleriewapen, voertuig of ander materieel kan worden vervoerd. De „vliegende divisie", de eerste van deze soort, is speciaal uit gerust voor een tactiek van oorlogsvoering, die snelle concentratie en even vlugge verspreiding van troepen op elke plaats vereist. Zij staat onder bevel van generaal-majoor Harry W. O. Kinnard en omvat ongeveer 15.900 man en verder nog 5000 man ondersteu- ningstroepén.'"Naast de'Këfschroefvliegtuigen beschikt ze nog over zes verkenningsvliegtuigen. De landing was tot het laatste moment geheimgehouden. Het totale aantal Amerikaan se militairen in Zuid-Vietnam zal met de aankomst van deze 'divisie op ongeveer 128.000 ko men, ongeveer 3000 boven de vorige maand door president Johnson vastgestelde sterkte. De troepen arriveerden in de baai van de stad aan boord van een groot aantal schepen. Met transportvliegtuigen wer den ze naar hun basis gebracht, waarvan de plaats nog niet be kend is gemaakt. De voorhoede van 800 man die zaterdag van boord van het vliegdekschip „Boxer" kwam. werd begroet door generaal William Westmo reland, de Amerikaanse militai re bevelhebber in Vietnam. Een armada van vrachtsche pen en troepentransportschepen ligt nu in de baai. Enkele sche pen die door de tyfoon Shirley waren opgehouden, zullen later arriveren. Met het oog op de landing waren in het gebied van Qoei Nonh strenge veiligheidsmaat regelen getroffen. Amerikaanse mariniers en Zuidvietnamese militairen hadden de laatste we ken de streek al uitgekamd op zoek naar guerillastrijders. AI een week lang werden bij Qoei Nonh enorme hoeveelhe den materieel ontscheept. Jeeps, vrachtwagens en andere zware uitrustingsstukken vullen het enkele tientallen kilometers lan ge strand al voor een groot deel. Het strand is door speciale be wakingstroepen afgezet. Om het vliegveld waar een na een de helikopters van de mobiele divi sie landen, is een prikkeldraad versperring aangebracht. Het moesson-offensief van de vietcong is als een nachtkaars uitgegaan en de toestand heeft zich gestabiliseerd. Dit heeft premier Ngoejen Cao Ky van Zuidvietnam zaterdag verklaard op een bijeenkomst met onge veer tweeduizend officieren van het Zuidvietnamese leger, vol gens conferentiekringen uitge schreven om hun moreel te ver stevigen. Een bataljon Amerikaanse ma riniers is naar de provincie. Kwang Nam gevlogen om Zuid vietnamese eenheden, die met een speurtocht naar vietcong- strijders bezig zijn, te helpen. Het gebied* was tevoren met zwa re artillerie en bombardementen bewerkt. De op 5 september be gonnen operatie heeft tot dusver aan 104 vietcongstrijders het leven gekost. Naar verder wordt meegedeeld hebben de Zuidvietnamese rege ringstroepen vorige week bij de operatie in Kwang Nam zware verliezen geleden, toen een een heid van 500 man in een viet- cong-hinderlaag viel. In de pro vincie waarin de grote Ameri kaanse vliegbasis Da Nang is ge legen, zou zich een sterke con centratie van vietcongstrijders bevinden. Het persbureau Niêuw-China heeft zaterdagavond gemeld, dat vrijdag boven Noord-Vietnam zeven Amerikaanse vliegtuigen I zijn neergeschoten. Enkele pilo ten zouden gevangen zijn geno men. In totaal waren nu volgens het persbureau boven Noord- Vietnam 542 Amerikaanse toe stellen omlaag gehaald. Ten zuiden van de luchtmacht basis Tsjoe Lai hebben Ameri kaanse en Zuidvietnamese troe pen hun operaties tegen guer rillastrijders van de vietcong be ëindigd, zonder dat zij contact van betekenis met de vijand heb- gen gehad. Niettemin, zo zei een Amerikaanse militaire woord voerder, waren er bij deze ope ratie 167 guerillastrijders gesneu veld en 59 gevangen genomen. De operatie heeft vier dagen ge duurd. Zaterdagmorgen vroeg hebben vietcongstrijders drie dorpen en een stad in de provincie Long Khanh op 50 km ten noordoos ten van Saigon aangevallen. Een dorp werd door de guerillastrij ders veroverd. Uit Sydney 'is zaterdag een Australische eenheid van 350 man naar Zuid-Vietnam vertrok ken. Zij zullen het Australische contingent gaan versterker». Een Russische treiler, uitgerust, met elektronische apparatuur, kruist al een maand of zeven in de buurt van de Amerikaanse zevende vloot, dïe zich ter hoog te van Zuid-Vietnam bevindt, zo wordt in Amerikaanse marine kringen meegedeeld. Zolang hij de operaties van de vloot niet belemmert, kan er niets tegen worden gedaan. Het wordt niet onmogelijk geacht, dat de trei ler de bewegingen van de Ame rikaanse schepen doorgeeft aan Noord-Vietnam. Tevoren had men de treiler opgemerkt bij Goeam en de Amerikaanse bases op de Philippijnen. De minister van buitenlandse zaken, mr, J. M. A. H. Luns, heeft in een televisie-interview het volgende gezegd naar aanleiding van uitlatingen, die president De Gaulle vrijdag op een persconferentie heeft gedaan: „De Nederlandse regering acht de verklaringen die generaal De Gaulle vrijdag heeft afgelegd teleurstellend en wel om de vol gende redenen: allereerst houdt de verklaring van generaal De Gaul op geen enkele wijze enig constructief element in voor de voortzetting van de Europese en Atlantische samenwerking, die door alle andere partners wordt verlengd en nagestreefd. Ten tweede: het moet toch voor generaal De Gaulle op grond van zijn vroegere rijpe ervaring zou ik kunnen zeggen bekend zijn hoe moeilijk of beter gezegd hoe onmogelijk het is in het huidige tijdsbestek een doeltreffende verdediging op zuiver natio nale basis te stellen zonder diepgaande gezamenlijke voorberei ding tussen, de bondgenoten. En de afwijzing daarvan is natuurlijk een ernstige zaak. Dan een woord over het Duit se vraagstuk. Het valt op dat de generaal op geen enkele wijze melding heeft gemaakt van de rol die Amerika kan en moet spelen bij de oplossing van dit vraagstuk en het dus beperkt tot een zuiver inter-Europees pro bleem. Thans wat de Europese ge meenschappen betreft en de Europese economische en poli tieke samenwerking. De gene raal heeft zijn bekende visie op krachtige wijze herhaald inzake een zuiver intergouvernemen tele samenwerking van de zes, welke indruist tegen de grond beginselen van de gemeenschap. De verklaring tast de Europese verdragen dan ook naar het mij voorkomt in de kern aan, met name op de volgende punten: ten eerste, de afwijzing van de meerderheidsbeslissingen, neer gelegd in het verdrag en die op I januari 1966 zouden aanvan gen; ten tweede de ontken ning van de eveneens bij ver drag vastgestelde functie van de onafhankelijke uitvoerende in stellingen. Ik kan mij niet onttrekken aan de indruk dat generaal De Gaulle zich in feite niet meer gebonden acht aan de Europese verdragen althans wat deze zeer belangrijke kanten daarvan be treft" „Dan tenslotte zou ik nog wil len zeggen, dat de Franse presi dent het doet voorkomen alsof in de verdragen onvoldoende rekening is gehouden met de Franse belangen. En dan zou ik daar toch tegen willen opmer ken en ik meen té kunnen spreken uit enige ervaring, wSar ik toch bij de opstelling van die verdragen een zekere rol heb gespeeld dat de Europese ver dragen en de verdere uitwer king daarvan tot stand zijn ge komen door middel van normale en objectieve onderhandelingen waarbij naar algemeen - inzicht in ruime mate is tegemoetgeko men aan Franse verlangens en dat Frankrijk daarbij zeker niet in een minder gunstige positie is komen te verkeren dan zijn vijf partners. Ik zou daar een aantal voorbeelden van kunnen opsommen, die ook wel vrij be kend zijn. Ik zou even willen wijzen op de Afrikaanse associa tie, de ontsnappingsclausules ten behoeve van Frankrijk, het ge meenschappelijke landbouwbe leid en andere kwesties.. Ik geef die als voorbeeld. Ik zou mij op dit moment van verdere uiteen zettingen terzake willen onthou den. Vraag: U hebt bij vorige gelegenhe den waar sprake was van Fran se halsstarrigheid inzake de op lossing van Europese problemen U toch altijd gematigd optimis tisch getoond over de toekomst van een verenigd Europa. Hoe staat U' daar nu tegenover? Minister Luns: Dat optismisme is in belang rijke mate verminderd. De cri sis die zich begon af te tekenen half juni en die eind juli een sterker accent heeft gekregen is natuurlijk door wat nu is ge beurd, veel acuter geworden. En ik vermag dus niet hetzelfde op timisme op te brengen dat ik nog een tweetal maanden geleden meende te kunnen koesteren. In zoverre heeft U dan gelijk. Ik kén U dan ook wel zeggen dat uiteraard in de verschillende landen van de E.E.G., maar ook in andere landen, vanwege de NATO-aspecten, op het ogenblik ook druk beraad wordt gevoerd over de verdere handelwijze. En ik herhaal dus hier dat de Ne derlandse regering de verkla ring van generaal De Gaulle te leurstellend acht. Vraag: Verwacht U dat binnenkort bijvoorbeeld van Nederlandse of van andere zijde een reactie zal komen, daadwerkelijk? Minister Luns: Het hangt ervan af wat U on der kort verstaat. Er zijn op het ogenblik een paar ontwikkelin gen, die geloof ik even moeten worden afgewacht. Ik denk met name aan de Duitse verkiezin gen.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1