Bloedige gevechten aan de Indisch-Pakistaanse fronten Commentaren na de pers conferentie van De Gaulle Prinses Beatrix en verloofde bezochten Maastricht en MUL Middelburg RADIO DE KOOK Vrijdagmiddag was Middelburg aan de beurt Veel burgers gedood bij luchtaanvallen WERVELSTORM BOVEN JAPAN GENERAAL WESSIN VERLAAT DE DOMINICAANSE REPUBLIEK ENTHOUSIASME VAN ZEEUWEN KENUE GEEN GRENZEN HONDERDEN TONNEN BOMMEN OP ¥1ETC9NG-STELLINGEN HET WEER de ZATERDAG 11 SEPTEMBER, 1965 21e Jaargang - No. X/ Wederzijds zware verliezen Commando- wijziging Tankwapen GASVERWARMING Tienduizenden langs de route Republikeins- gezind® jongeiyi verwijderd Zelfstandigheid Gekidnapt Amerikaanse vliegtuigen gooiden speelgoed uit Weerbericht Hoogwater Zors- en Maanstanden FwfiSering 68 aEonnement: TERNEUZEN Dirsetear-HowMreiïaetetir! I. vaft 3a SsmiJe Redactie- en Administratie-adres; Smidswal Telefoon: 01150 2078 Gironummer: 88150 Abonnementsprijs 8,60 per kwartaal; pet maand 2;20; per week 53 ct. Losse nrs 11 ct. DE VRUE ZEEUW Gitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sandete Terneuzen. A'dvertentieprRg per mm 19 ct: minfmom per advertentie ƒ2,40. Rubriek ..Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dïnsdag-nummer tot 10 uur v.m. Indische strijdkrachten hebben na zware gevechten in de streek van .Tammoe-Sialkot aanzienlijke vorderingen gemaakt. Zij moes ten echter als gevolg van een door tanks gesteunde Pakistaan se tegenaanval bij Ferozepore in Pendsjaab terrein prijsgeven. Dit werd vrijdag door minister Cbavan in het Indiase parlement bekendgemaakt. De Indiase radio meldde dat Pakistaanse vliegtuigen donder dagnacht bij Gadra een passa- gierstrein aanvielen. Daarbij kwamen tien mensen om. In Wagah nabij Lahore had den de Indiase troepen groot scheepse Pakistaanse tegenaan vallen afgeslagen. De Pakistaanse radio meldt, dat vliegtuigen van Pakistan konvooien hebben aangevallen, die op weg waren naar het zui delijk front bij Gadra. In het noorden lanceerden de Indiërs een grootscheepse tegen aanval met het doel door te sto ten naar het Pakistaanse militai re centrum Sialkot. Deze aanval werd met zware verliezen voor de Indiërs afgeslagen, aldus de Pakistaanse radio. Op het centrale front bij La hore zou het Pakistaanse leger de Indiërs tot over de grens heb- - ben teruggeslagen. Het zou daar bij een aantal Indiase grenspos ten hebben bezet. De Indiërs zouden hier zware -verliezen hebben geleden. Pakistaanse bommenwerpers deden aanvallen op Indiase vlieg velden bij Jodpoer, Pathankot en Alwar. Indiase toestellen vielen Sarghoda en andere plaatsen in West-Pakistan aan. In Kasjmier sloegen Pakis taanse legereenheden, die de plaatselijke verzetsstrijders steu nen, tegenaanvallen van Indiase troepen af, zo werd uit dit ge bied gemeld. Minister Chavan verklaarde voorts in het parlement, dat het Indiase leger 75 Pakistaanse tanks had vernietigd. Er waren grote aantallen krijgsgevangenen gemaakt. Hij zei dat ook de In diase verliezen aanzienlijk wa ren. Pakistaanse vliegtuigen wa ren vrijdag' in de buurt van Nieuw Delhi verschenen. Zij werden volgens Indiase zegslie- (Adv.) den door luchtdoelgeschut ver-1 dreven. Ih een weeks tiids zou-, den nu reeds 114 Pakistaanse tanks buiten gevecht zijn ge steld. Van Indiase zijde wordt ge meld, dat in het commando van leger en luchtmacht van Pakis tan wijzigingen zijn aangebracht die zouden aantonen dat de Pa-1 kistaanse regering is' „gedemora- liseerd". De luchtmachtbevelheb-,' ber, maarschalk Noer Khan, zou- zijn ontslagen. Bij Pakistaanse luchtaanvallen op Ferozepore zijn vijftien bur gers om het leven gekomen, zo heeft een Indische woordvoerder meegedeeld. Bij aanvallen van de Pakistaanse luchtmacht op AmritSar in de Pendsjaab en op Djaurian en Djammoc in Kasj mier waren veel burgers omge komen. Volgens de woordvoerder wa ren er „zware gevechten gele verd" tussen de strijdkrachten van beide partijen. De Pakista- nen hadden „het hele gewicht" van hun tankwapen in de strijd geworpen bij hun poging om de Indische troepen aan de drie fronten tussen beide landen te rug te slaan. (Zie verder pagina 5) Door de wervelstorm „Shirley", de krachtigste die Japan dit jaar heeft geteisterd, zijn vrijdag meer dan 20 mensen om het leven ge komen en 150 gewond. Dertien personen worden vermist. Zeven kleine schepen zijn gezonken. Door stromende regen kwamen 8.000 huizen in het water te staan. Meer dan vijftig werden ver nield. De storm trok met een snel heid van 275 km per uur over het westen van het land, een spoor van vernieling achterlatend. Meer dan 6000 mensen zijn, dakloos. Vijf mensen kwamen om het leven door het neerstorten van een fabrieksschoorsteen na bij Osaka. De „New York Times" is van mening dat De Gaulle een „alge mene crisis" heeft uitgelokt in het westelijke bondgenootschap door zijn weigering de verplichtingen, die Frankrijk ten aanzien van de Europese gemeenschappelijke markt en de N.A.V.O. op zich heeft genomen, na te komen. De „Was hington Post" ziet echter wel iets tn de denkbeelden die de Franse president op zijn persconferentie heeft ontvouwd. President De Gaulle, aldus de ,New York Times", heeft in het (Adv.) TERNEÜZEN Nooïdstraat 192 /"Tel." 01158-3128 Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswïjkstraat 7-9 Terneuzen Prinses Beatrix en haar verloofde, de heer Claus von Amsberg, wer den vrijdagmorgen in de Limburgse hoofdstad ontvangen door tie com missaris der koningin mr. dr. C. van Rooy. In zijn toespraak herinnerde deze er aan dat Limburg speciale banden heeft met het koningshuis, omdat deze provincie nog altijd de naam draagt van het oude hertog dom Limburg, waarvan de koningin hertogin is. Aan het slot van zijn toespraak merkte de commissaris op, dat de heer Von Amsberg een zware taak op de schouders neemt als hij de echtgenoot wordt van de kroon prinses. Hij zei te hopen, dat de heer Von Amsberg vooral een goede echtgenoot voor de prinses zou zijn. De bijeenkomst werd bijgewoond door de voorzitters van de fracties van provinciale staten en door de burgemeester van Maastricht, mr W baron Michiels van Kessenich. Het bestuur van de Belgische provincie Limburg had ter ge legenheid van het bezoek van de kroonprinses aan Maastricht een groot bloemstuk gezonden met de allerbeste wensen voor haar en haar verloofde. De commissaris overhandigde het verloofde paar een historische ets van Maastricht en een boek over de geschiedenis van Limburg. Na de officiële ontvangst volg de een besloten samenzijn van de gasten met vertegenwoordigers van de provinciale regering. Hier na zong de „Maastreegter Staar" en speelde de koninklijke harmonie van Maastricht. Tienduizenden stonden langs de route die het verloofde paar door het centrum van Maastricht volgde. Op enkele plaatsen werd gestopt, onder meer bij een bejaardencen trum en een revalidatiecentrum voor gebrekkige kinderen. De be woners van beide instellingen bo den bloemen aan. Bij de Helpoort, daterend uit de dertiende eeuw, bood de burgemeester van Maas tricht een tekening aan, waarin de tekst van het Maastrichtse volks lied is verwerkt. Deze tekst werd voorgedragen door mei. Godelieve de Groot. Op het Vrijthof werd door de oranjevereniging een kris tallen asbak aan het paar aange boden. Hierna verlieten de gasten de stad en begaven zich naar 't vlieg veld Beek, van waar men naar Middelburg vertrok. Naar de Maastrichtse gemeente politie heeft meegedeeld, zijn tij dens de rondrit die prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg gis teren door de straten van Maas tricht hebben gemaakt, enige jon gelui uit het publiek verwijderd Op twee plaatsen stonden groepjes jongens van omstreeks achttien jaar die een transparant bij zich hadden waarop te lezen stond: „Leve de republiek". Daar deze jongelui zich, aldus de politie, niet aan een strafbaar feit schuldig hebben gemaakt, is tegen hen geen proces-verbaal opgemaakt. MORDECAl LUK SCHULDIG AAN SPIONAGE Mordecai Luk, de hoofdpersoon in de geruchtmakende Egyp- tisch/Israelische kofferaffaire is tijdens een proces in Jeruzalem schuldig bevonden aan spionage voor Egypte. Luk vertelde de rechtbank, dat hij accoord v>us gegaan om voor Egypte te spio neren teneinde weg te komen uit Cairo, doch niet het plan had dit inderdaad te doen. Vrijdag zou, de rechtbank in Jeruzalem uit spraak doen. openbaar de banvloek uitgesproken over de „integratie". Het meest verontrustende in zijn uitspraken over de toekomst, die zijn program voor een nieuwe bewindstermijn van zeven jaar schijnen te zijn. is de mededeling dat hij zich niet langer gebonden acht door de ver plichtingen die Frankrijk in het verleden heeft aangegaan. Hij heeft de vraag gesteld of zijn bondge noten ermee instemmen dat Frank rijk inderdaad „van wezenlijk be lang is voor het bondgenootschap" en welke concessies zij bereid zijn aan Frankrijk te doen. Daarmee heeft hij een crisis in het weste lijke bondgenootschap veroorzaakt. De „Washington Post" zegt dat De Gaulle's formule voor de N.A V.O. een verdienste heeft. Ze kan namelijk de andere Navolanden, de V S. inbegrepen, dwingen de struc tuur van de Navo opnieuw te be zien. De huidige structuur, zo meent het blad, is niet onaantast baar. Het Franse blad „Le Figaro" (ge matigd rechts) schrijft dat men het thema van Frankrijks zelfstandig heid, dat in de kwestie van de E. E. G. zo'n voorname rol speelt, kan terugvinden bij het punt dat over de N.A.V.O. handelt. In 1969, aldus het blad, wanneer Frankrijk de vrijheid zal hebben uit de N.A.V.O. te treden als het dit dan noodzakelijk mocht ach ten, zal de afhankelijkheid ophou den te bestaan. Dat betekent, dat Frankrijk uit het atlantisch bond genootschap zal treden, als dit ge baseerd mocht blijven op de inte gratie van de strijdkrachten. Het gematigd linkse blad „Paris- Jour" meent dat de deur nog niet is gesloten. De Gaulle had geen en kele onaanvaardbare voorwaarde gesteld. Als de vijf bondgenoten- van Brussel de verplichtingen^ die zij op zich hadden genomen inzake de opneming van de landbouw in dt gemeenschappelijke markt, zou den nakomen en als zij het verdrag van Rome niet in een uitsluitend supranationale zin zouden inter preteren, dan kon de huidige cri sis worden opgelost. Duizenden mensen waren 's middags naar de Zeeuwse hoofdstad gekomen om prinses Bèatrix en haar verloofde te begroeten. Vlag gende, confetti strooiende en juichende Zeeuwen begeleidden het verloofde paar op zijn tocht door Middelburg naar het Abdij- complex. Omstreeks drie uur werden prinses Beatrix en de heer Von Amsberg hier met een boeket bloemen begroet door de dertien jarige dochter van de commissaris der koningin, Wilma van Aart- sen. In de statenzaal werd het verloofde paar voorgesteld aan het provinciaal bestuur. Commissaris Van Aartsen zei bier: Het is mij een groot voor recht om u na uw vierdaagse veldtocht op uw negende bezoek van harte welkom te heten. De commissaris vervolgde schertsen derwijs: „Tijdens uw bezoek zal elke commissaris wel beweerd hebben dat zijn provincie nog net iets uitsteekt boven de andere. Ik doe dat ook en dan meen ik, dat ik nog gelijk heb ook". Hij wees onder meer op de bijzondere" ontwikkelingen, die Zeeland te wachten staan in verband met de afsluiting van de eilanden door het deltaplan. Een gouden slot van een bloedkoralen ketting bood het provin ciaal bestuur prinses Beatrix aan als herinnering aan deze dag. Bij het verlaten van de statenzaal zetten de aanwezigen spontaan het „Lang zullen ze leven" in. Tijdens de rondrit door Middelburg kende het enthousiasme van de Zeeuwen geen grenzen. Duizenden stuwden om de auto heen om toch vooral maar een glimp van het verloofde paar op te van gen. Een uur b.ter dan op liet tijdschema was aangegeven verliet de met bloemen en confetti bestrooide stoet de Zeeuwse hoofdstad. De rechtse generaal Elias Wessin y Wessin is donderdag uit de Dominicaanse republiek vertrokken nadat hij onder es corte naar de luchtmachtbasis San Isidore was gebracht. Zijn aanhangers zeiden dat hij gear resteerd is. De generaal, die het bewind van president Juan Bosch in 1962 omverwierp, werd van de basis Cefa, waar hij het bevel voerde over 1.500 man keurtroe pen, -naar het hoofdkwartier van do 82ste Amerikaanse luchtlan dingsdivisie in San Isidore ge bracht. Bij het -escorte bevonden zich :de commandant van de in- teramerikaanse vredesmacht en de bevelhebber van het Ameri kaanse contingent in de Domini caanse republiek. Generaal Wessin y Wessin zou tanks en pantserwagens uit de stad hebben teruggetrokken voor „ondehoudswerkzaa'mhe- den" op de basis Cefa. Zijn aan hangers, onder wie ballingen uit Cuba, verklaarden dat er in het land 100.000 man klaar stonden om voor de generaal te vechten. Hector Graeia-Godoy, de voor lopige president van de Domini caanse republiek, heeft laten be kendmaken dat generaal Wessin y Wessin is benoemd tot consul van de Dominicaanse republiek in Miami en dat de generaal de ze functie heeft aanvaard. Generaal Wessin werd uit zijn huis gehaald door de bevelhebbers van de Dominicaanse, de Ameri kaanse en de inter-Amerikaanse strijdmachten en met een bewa king van vijf man in een Ameri kaans transportvliegtuig .gezet. De generaal voerde het bevel over zeventienhonderd man van de centrale school voor de strijd krachten, die vorige week door de voorlopige president, Garcia-Go- doy, werd opgeheven. De man schappen bleven echter een ge deelte van San Domingo bezet houden. Via een radiozender liet generaal Wessin onlangs weten, dat het land met een communis tische staatsgreep werd bedreigd. Volgens betrouwbare bronnen sliep de generaal toen de militaire bevelhebbers hem kwamen halen. Onder zijn lijfwacht heerste grote verwarring, waarvan de 'delegatie gebruik maakte om de generaal in een auto te zetten en snel te ver dwijnen. Hij werd overgebracht naar het hoofdkwartier van de 82 ste Amerikaanse luchtlandingsdi visie in San Isidore, van waar hij per vliegtuig vertrok. In opstandelingenkringen is men niet erg verheugd over de nieuwe verblijfplaats van Wessin. Men zegt dat hij in Miami gemakkelijk in contact kan treden met Cubaan se ballingen, aan wie hij steun ver plicht zou zijn. Amerikaanse B 52-bommen- werpers hebben vrijdag honder den tonnen bommen geworpen op een versterkte stelling van de guerillastrijders van de vietcong in Zuid-Vietnam. Amerikaanse mariniers maak ten donderdag bij' een gevecht met de vietcong ten zuiden van de luchtmachtbasis Tsjoe Lai 21 guerrillastrijders gevangen. 17 rebellen sneuvelden. Bij de ope ratie van Amerikaanse en Zuid- vietnamese troepen op een schiereiland, dat op 30 km ten zuiden van Tsjoe Lai en 550 km ten noordoosten van Saigon ligt, waren in totaal 167 vietcongstrij- ders gesneuveld en 55 gevangen genomen. De operatie had vier dagen geduurd. Op 130 km ten zuidwesten van Saigon schoten guerrillastrijders donderdag een Amerikaanse he likopter neer. De vier inzitten den kwamen om het leven. Amerikaanse vliegtuigen heb ben donderdagavond boven vijf steden in Noord-Vietnam meer dan 10.000 pakjes met speelgoed, zeep en leermiddelen uigegooid. Op elk pakje staat: „Van de kin deren van Zuid-Vietnam voor de kinderen van Noord-Vietnam". De vijftiende dag van de acht ste maan-maand dit jaar 10 september is een kinderfeest dag die in geheel Vietnam wordt gevierd. De pakjesactie was beraamd door Amerikaanse en Zuidviet- namese deskundigen voor de psychologische oorlogvoering en betaald door de Zuidvietnamese regering. ONBESTENDIG Koude lucht, die om een de pressie boven de Noordzee over een groot deel van Europa is uit gestroomd, was vrijdag tot boven Polen, Noord-Italië en een groot deel van Spanje doorgedrongen. Boven de Britse eilanden wéi-d het niet warmer dan 13 tot 16 graden. Elders werden in de koude lucht over het algemeen temperaturen tussen 15 en 18 graden bereikt. Wanner was het boven Italië en de Balkan met maxima tus sen 25 en 30 graden'boven Oosr- Polen en West-Rusland met mid- dentemperatureri tussen 20 en 25 graden Op het grensgebied van koude en warme lucht kwam o.a. boven een groot deel van de Al pen .en Zuid-Duitsland een re- gengebled voor, waarin de tem peratuur bij ongeveer 11 graden bleef steken. Een ander regengebied werd. boven Zuid-Engeland aangetrof fen. Het hing samen met een randstoring van de depressie ho ven de Noordzee. Deze randsto ring verplaatst zich in de richting van ons land zodat voor vandaag tijdelijk wat regen of enkele buien worden verwacht. De wind blijft matig tot krach tig uit zuidwestelijke richting waaien. Het koele weer duurt voort. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Aanhoudend koel Half tot zwaar bewolkt met tij delijk ennge regen of enkele buien. Matige tot vrij krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren. ZATERDAG 11 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 2.18 2.21 Terneuzen 2.53 2.56 Hansweert 3.33 3.36 Walsoorden 3.43 3.46 ZONDAG 12 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 2.51 2.53 Terneuzen 3.26 3.28 Hansweert 4.06 4.08 Walsoorden 4.16 .4.18 MAANDAG 13 SEPTEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 3.22 3.57 4.37 4.47 n.m. 3.24 3.59 4.39 4.49 11 6,07 19.05 19.45 6.13 12 6.09 19.03 19.58 7.24 13 6.11 19.00 20.12 8.37 v

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1