Zelfmoord in Voor-Indië RANCUNE TEGEN REAL MADRID LEIDDE TOT BOMMELDING OP DE LUCHTHAVEN SCHIPHOL HEMEN GROEN WERELDKAMPIOEN ACHTERVOLGING (AMATEURS) HOOFDDIRECTEUR PHILIPS BEPLEIT OCHTEND- EN MIDDAG- TELEVISIE-UITZENDINGEN DE ZOON VAN ARAM N. J. van Biezen Pagina 7 China aan de kant van Pakistan Politie haalt twee lijkjes uit het water op Latijns temperament Sportfanatisme VERWARMINGSSHOW Aardgaskachels Ollakachals Vrijdag 10 september 1965 DE VRffF ZEEUW Sinds de Indiase troepen een aanval begonnen in de richting van de Pakistaan se stad Lahore, is het in ge wone taal oorlog tussen de twee landen. Men kan niet langer spreken van een ge vecht als een harde fase in het oude geschil om Kasj mier. De eerste Indiase stoten kwamen in het noorden van het omstreden gebied, een soort schermutseling ter plaatse. Het Pakistaanse antwoord, dat India kenne lijk heeft verrast, bleek een meer omvattende aanval, uitgevoerd in de richting van de weg door Jammoe waarlangs de Indiase troe pen in Noord-Kasjmier be voorraad moeten worden. Pakistaanse successen van het eerste uur kunnen wat bedrieg lijk zijn. Want hoewel het mo reel - van de Pakistanen hoog is en waarschijnlijk door de eerste successen nog versterkt, in ma terieel opzicht en in getalsterk- tè zijn ze de minderen van de Indiase troepen. omgekeerd voor Pakistan op nieuw de religieuze haat aanwak kert die in 1947 heeft geleid tot onvoorstelbare bloedbaden. Ook nu weer zijn vele moskeen in brand gestoken en opnieuw trek ken vluchtelingen in paniek heen. De oorlog van nu roept nog nieuwe spanningen op of wak kert ze aan, waarvan het de vraag is of de democratie India zoals die tot dusver bestond, er tegen bestand is. Het lijkt haast onontkoombaar dat in dit opzicht de schade aan de Indiase samen leving al groter is dan ooit valt te herstellen. DE WERELD ZIT ER MEE Er komt nog een derde factor bij. Hoe wankel ook: Pakistan en India waren twee landen die in Azië helemaal buiten de krachtmeting van de twee we reld opvattingen stonden. Noch Amerika noch Rusland hebben veel lust ook dit schiereiland tot een terrein van hun politiek duel te maken. Maar China denkt er anders over: het staat aan de Pa kistaanse kant. En Groot-Brittannië tobt er nog het meest mee: het heeft te maken met zijn eerste oor log binnen het gemenebest en kan zich er niet buiten hou den, al kan het evenmin een partij kiezen zonder de ander te dwingen het gemenebest te verlaten. Een reeks narighe den die natuurlijk onder de oppervlakte toch al sluimer den, is ny naar buiten gebro ken en een wereld die al puz zels genoeg had, zit er mee. AMPHIBISCHE DANCING Een ondernemende caféhouder in Frankrijk heeft een oude „sun- derland"-vliegboot aangeschaft welke hij gaat inrichten als dan cing. Het had nogal wat voeten in de aarde, voor het gevaarte op rf nieuwe plaats stond. De smalle straatjes van Moisdon la Rivière zijn nu eenmaal niet te vergelijken met een startbaan. Woensdagavond is uit het wa ter van de entrepotdoksluis te Amsterdam het stoffelijk over schot opgehaald van de vierjari ge Robert Mintjes, die daar des middags tijdens het spelen te water raakte en verdronk. Voorts heeft de rijkspolitie te water uit het open havenfront het lijkje opgehaald van een pas geboren jongetje. Rancune, tegen de spelers van de Spaanse voetbalclub Real Madrid heeft donderdag omstreeks één uur tot een BEWAPENING Een voorsprong voor de Pa kistani is slechts dat hun wapens wat moderner zijn en meer een heid vertonen: ze zijn geleverd door de V. S. India heeft aan zienlijk meer, maar het is een ratjetoe van Brits, Amerikaans, Frans en Russisch fabrikaat. Vooral wat de tanks en de vlieg tuigen betreft is het materiële voordeel niet uit te vlakken, vooral niet als er een straffe lei ding heerst met een goede disci pline. Die voordelen bezit Paki stan, maar of het genoeg is om het numerieke overwicht van de Indiase troepen teniet te doen, blijft een vraag die wellicht meer wordt beantwoord voor de sneeuw in Kasjnjir het vechten enige tijd gaat beletten. Een andere zaak is een voor- Spelling die nog vóór de gevech ten werd gedaan door India-ken- "tlers: elkaar aanvallen betekent zelfmoord voor beide partijen. HET BINNENLAND Dat geldt niet alleen voor het feit dat beide landen volop in een ontwikkelingsperiode verke ren met een zwakke economie die de lasten van een oorlog niet kan dragen. Er kleeft ook een ideële kant aan. Zowel India als Pakistan hebben te kampen met interne spanningen tussen diver se groepen. Dat is niet nieuw: dat was al zo onder het Brits bewind, dat echter kans zag die spanningen te bedwingen. Zowel in Pakistan als in India is ditzelfde tot dusver in grote i r, „istpien 7;jn wereld- trekken ook gelukt: in Pakistan nee,rt„ jp, 'doordat het leger naast zijn mili taire rol ook die van bestuurs apparaat op zich nam; in India doordat het leger als voornaam ste nationale organisatie het burgerlijk bestuur een forse rug- gegraat gaf. De verlichte dicta tuur van Ajoeb Khan uit Islama bad, de nieuwe Pakistaanse hoofdstad, heeft zich steeds ge kenmerkt door een streven naar versterking van de waarden die men in een moderne samenleving hoog pleegt aan te slaan. Maar een oorlog is een gerede aanlei ding voor het leger om het land militair volgens een soort stand recht te gaan besturen, hetgeen licht kan uitmonden in een soort Indonesische toestand. EINDE VAN DE DEMOCRATIE India vreest niet ten onrechte dat met het geweld tegen Paki stan hetzelfde geldt trouwens De Fries Tiemen Groen titel bij de individuele ach tervolging (amateurs) be houden. Hij versloeg in de finale de Rus Moskwin. De uitslag was: 1. TIEMEN GROEN 4.57.94 2. Moskwin (Rus) 5.01.51 3. Treben Isaksson (Den.)4.57.94 4. Martin Rodriguez (C.) 4.59.74 Huilend van blijdschap nam de 19-jarige „reus" uit Follega van alle zijden de gelukwensen in ontvangst. Zijn tijd van 4.57.95 was de beste, ooit in een finale van een wereldkampioenschap gemaakt. Hij wordt nog geen prof. Daar mee wil hij wachten tot 1967. In de komende winter gaat hij trai nen op de Antwerpse baan. Tiemen is voornemens aan omnium wedstrijden deel te ne men. Als klap op de vuurpijl wil hij volgende zomer een aanval do?' op het werelduurrecord van Ro ger. Rivière. Deze laatste legde in Milaan op de Vigorellibaan een kleine 48 km af. Tiemen Groen acht de Olympische baan in Rome sneller en daar wil hij een poging wagen. Op een desbetreffende vraag gaf hii met stelligheid te kennen dat hij in elk geval prof wordt vóór'de Olympische spelen van 1968. anonieme telefonische bom melding op Schiphol geleid. Een man belde de luchthaven op en riep de telefoniste toe: „Er is een bom geplaatst aan boord van het toestel van Real Madrid". Voordat zij iets had kunnen zeggen, gooide de onbekende de haak er op. Hoewel niemand er aan twijfelde of hier was sprake van loos alarm, leidde de mel ding tot vertraging in het vertrek van de K.L.M.-Elec- tra, die met spelers en officials alsmede met vele andere pas sagiers op het platform ge reed stond voor vertrek. De inzittenden werd ver docht zich naar de wachtka mer te begeven, terwijl inder haast een bijeenkomst met de gezagvoerder, K.L.M.-functio- narissen, luchthaven-directie en rijkspolitie werd beelgd. Men besloot de gebruike lijke weg te bewandelen en de bagage en de lading aan een inspectie te onderwerpen. In ploegjes werden alle pas sagiers, inclusief de spelers van Real Madrid naar het vliegtuig gebracht. De koffers werden geopend en door le den van het korps rijkspolitie onderzocht. De onverstoorbare 38-jarige Puskas wachtte in het ver- trekrestaurant rustig zijn beurt af, dronk een goed glas bier en schudde zijn hoofd, toen men hem naar het ru moerige slot van de wedstrijd tegen Feijenoord vroeg. „Wij hebben wat jonge spelers in ons team", sprak hij in het Duits. „Ach, het zijn allemaal jongens met Latijns tempera ment. Die kunnen zich soms niet zo gemakkelijk beheer sen". Gevraagd wat hij van de ko mende thuiswedstrijd dacht, zei hij: „We zullen er zeker voor moeten vechten. Stel je voor, dat Feijenoord begint met een doelpunt. Dan staan we we met 31 achter en zouden om toch nog te win nen minstens drie goals moe ten scoren. Geen sinecure", Doelman Betancourt was over Feijenoords tweede doel punt nog niet te spreken. Een niet mis te verstane duwbe- weging met zijn .twee handen voor zijn borst uit makend verduidelijkte hij hoe Kruiver hem achterover het doel in had gegooid, zo was althans zijn mening. Het loze alarm veroorzaak te ruim l'/a uur vertraging. Toen stapte iedereen in en ZATERDAG 11 SEPTEMBER 1965 HILVERSUM I: 7.00 Het levende woord; 7.05 Klass. gram.; 7.30 Nws; 7.40 Gewijde muz. (opn.); 7.55 Ovërweging; 8.00 Djinn (gevar. progr.); 8.30—8.40 Nws; 9.35 Wa terstanden; 12.00 Angelus; 12 03 Lichte muz.; 12.24 Marktber.; 12.27 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw; '12.30 Nws; 12.40 Gram.; 12.45 Overheidsvoorl.: Geven en nemen; 12.55 Licht instr. ensemble, afge wisseld door lichte orkestmuz*; 13.15 Voor de jeugd; 14.10 Musi cerende dilëttanten: koorzang; 14.30 Voor de kleuters; 14.40 Me- tropole-orkest en koorzang; 15.30 Signaal: documentatie van en over jonge mensen; 15.50 Licht ensem ble en licht orkest; 16.30 Sport- periscoop; 16.40 Franse chansons; 16.55 Pop. gram.; 17.35 Amster dams gemengd koor, soliste eri or gel: geestelijke liederen;' -18.00 Lichte gram. en toeristische tips; 18.50 Lichtbaken, lezing; 19.00 Nws; 19.10 Actualiteiten; 19.30 Gram.; 20.30 Licht muziekprogr. (gr.); 21.30 Reisoogst: zwerftoch ten door gedroomde en werkelijke werelden; 21.50 Lichte gram.; 22.29 Actualiteiten of gram.; 22.25 Boek- bespr.; 22.30 Nws; 22.40 Overwe ging; 22.55 Stereo: Nieuwe klass. gram.; 23.5524.00 Nws. HILVERSUM II: 7.00 Nws, och- tendgym. en soc. strijdlied; 7.20 Lichte gram.; 7.25 Van de voorpag.; 7.30 Lichte gram.; 8.00 Nws; 8.10 Lichte gram.; 9.10 Semi-klass. gr.; 9.30 Semi-klass. en klass. piano spel (gr.); 9.40 Gods humanisme, lezing; 9.55 Voor het eerst naar de kleuterschool, praatje; 10.00 Z.O. 135, gevar. progr. (11.00 Nws); 12.27 Meded. t.b.v. land- en tuin bouw; 12.30 Tussen start en finish: actueel sportnieuws, met o.a. de wereldkamp. wielrennen in San Sebastian; 13.00 Nws; 13.10 Vara- varia; 13.15 Instr. ensemble en zangsolisten (opn.); 13.40 Voor de jeugd; 14.15 Radio jazzclub; 14.45 De Esperantobeweging in Neder land, toespraak; 15.00 Amuse- mentsmuz. (gr.); 15.40 Boekenwijs heid; 16.00 Nws; 16.02 Rep. bijeen komst verenigingsraad Vara; 16.20 Onbewoond...: gram. en interview; 17.00 Licht instrumentaal ensem ble; 17.20 Wereldkamp. wielren nen; 17.30 Actualiteiten; 18.00 Nws; 18.15 Commentaar op het vertrok de Electra naar Ma drid. Uiteraard is men op Schip hol over dit anonieme tele foontje slecht te spreken. „Een nieuw soort uitwas van sport fanatisme", zei iemand in het vertrekrestaurant. „Men heeft er Real Madrid niet mee, maar de K.L.M.". nws; 18.20 Voor de jeugd (gr.); 19.15 Voor de kinderen; 1925 Laatste promenade concert in Londen: BBC-symfonie-orkest en solisten; 20.30 Nws; 20.35 Gitaar spel; 20.50 Vervolg promenade concert; 22.00 Stereo: Tango-rum ba-orkest en zangsolisten; 22.30 Nws; 22.40 Sport op zaterdag; 22.45 Blik naar buiten, rep. van een openbaar forum over actuele gebeurtenissen in de buitenlandse politiek; 23.10 Een mens moet er eens uit: vakantie-indrukken; 23.40 Vocaal ensemble (gr.): lichte muz.; 23.55—24.00 Nws. BRUSSEL (VI.): 12.00 Nws; 12.03 Lichte muz.; 12.40 Weerber., me- delingen en SOS-ber.; 12.45 Lichte muz.; 12.55 Progr.overz.; 13.00 Nws en weerber.; 13.20 Lichte muz.; 14.00 Nws; 14.03 Concert; 15.00 Nws. Tussen 15.03 en 15.15 Rep. wereldkamp. op de baan te San Sebastian; 15.03 Orkestmuz.; 13.15 Gevar. progr.; 16.20 Orkest muz. Tussen 16.20 en 17.30 Rep. wielrennen; 17.00 Nws, weerber. en meded.; 17.15 Koorzang; 17.3C Oude orgelmuz.; 18.00 Nws; 18.03 Voor de soldaten; 18.28 Paarde- sportber.; 18.30 Lichte muz.; 18.45 Sportkron.; 18.52 Lichte muz.; 19.00 Nws, weerber. en radiokron.; 19.40 Stemmige avondmuz.j 20.00 Muziek voor thuisblijvers) 22.00 Nws en ber.; 22.10 Dansmuz. (23.00 Nws); 23.55—24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NEDERLAND It 15.30 Wereld, kamp. wielrennen in San Sebas tian (Eurovisie); 16.55 Popeye, tekenfilm; 17.0017.35 Voor de kinderen; 19.00 Nws in' het kort; 19.01 Voor de kleuters; 19.06 Jon« ge artisten; 19.35 Robin Hood, tv» film; 20.00 ournaal en weeroverz.; 20.20 Licht orkest en zangsollste! 20.50 De sleutel, tv-film; 22.10 Last night of the Proms; 23.20—23.23 Journaal. NEDERLAND II: 20.00 Nws Itt het kort; 20.01 De ballade van de vier Amerika's: De negers, docu mentaire; 20.55 Mannenlevens Het telegram, monoloog; 21.20 Hong Kong, tv-film; 22.10—22.13 Epiloog. BELGIE (VI.): 13.30-^17.13 We- reldkamp. wielrennen op de baan, rechtstreekse rep; 19.30 Tijd voor u; 20.00 Journaal; 20.25 De wijk agenten, tv-feuilleton; 20.50 Sex tet, intern, variétéprogr.; 21.40 Po litiefilm; 22.40 Journaal 22.45— 23.23 Atletiek. De hoofddirecteur van Philips Nederland N.V. en voorzitter van de vereniging van fabrikanten en importeurs, de heer L. de Kok, heeft gepleit voor uitbrei ding van het aantal dagelijkse televisie-uitzendingen. Op een persconferentie ter gelegenheid van de Firato 1965 zei hij, dat in Nederland nu twee miljoen t.v.- apparaten staan die zich de meeste uren van de dag gedra gen alsof „de stroom is uitge vallen". Door het ontbreken van uitzendingen is in meer dan twee miljoen huizen een kostbaar ap paraat eenvoudig onbruikbaar, aldus de heer De Kok, die zich afvroeg of hierin geen verande ring kan worden gebracht door ochtend- en middaguitzendingen te geven ten gerieve van bejaar den, de in ploegen werkende ar beiders en de honderdduizenden zieken en anderen die aan huis zijn gebonden. Volgens hem be hoeft daarbij heslist niet aan dure live-programma's te wor den gedacht. Avondprogramma's In onze Showroom KerkstraatKerkdreef demonstreren wij o.a. Kolenkachels Tevens demonstratie met het Hoenson Hete lucht Centrale verwarmingssysteem, Alles op het gebied van verwarming. KERKSTRAAT—KERKDREEF AXEL - Telefoon 01155—541 16. „Verklaar u nader!" riep Aram, „welk onheil bedreigt mijn zoon?" De oude antwoordde niet doch staarde met een uitdrukking van hevige angst voor zich uit. Ein delijk scheen zij haar onverklaar bare vrees te overwinnen en zij nam Ronalds hand in de hare. „Ja," mompelde zij, in de hand palm blikkend, „reeds vroeg wordt de levenslijn doorkruist. Wees voorzichtig, heer Aram, laat uw zoon niet alleen u'itgaan. Eerst als de maan twee keer vol geweest is, zal het gevaar ge- w.ken zijn." „Hoe weet ge mijn naam?" riep Aram verbaasd, „en hoe De oude strekte afwerend de handen en weer lag een hevige angst in haar ogen. „Vraag mij niets, heer, maar volg mijn raad. Mocht het noodlot u echter toch treffen, kom dan tot mij, Kara de zigeunerin!" „Het klinkt zeer profetisch," mompelde Bazijn, die glim lachend had toegeluisterd, „maar ik denk, dat zij nog wat over spannen is door die wolven. Een flinke slok wijn zal haar goed dov En hij begaf zich naar bui ten om zijn zadeltas te halen, waarin altijd een flinke hoeveel heid van die drank aanwezig was. Toen hij de tas echter open de, kwam tot zijn verbazing een houten zwaardje tevoorschijn. „Drommels," riep hij, „mijn verstrooidheid wordt steeds er ger! Nu heb ik Ronalds tas mee genomen!" Hij legde de tas in de sneeuw en gespte zijn eigen za deltas los, die een heel andere inhoud bleek te bevatten. Haas tig begaf hij zich weer in de hut en schonk een kruik tot de rand vol met rode wijn. „Hier oude," zei hij, „hiervan 1 zult ge wel weer op verhaal ko men! Wat? Ge wilt geen en kele slok? Hoe is dat mogelijk!" Hoofdschuddend zette hij de kruik aan zijn eigen mond en ledigde haar in enkele teugen. „Ziezo," zei hij, met de lippen smakkend, „en thans moet ik op stappen, indien ik Gloster nog wil inhalen!" Hij nam afscheid van Aram en Ronald en begaf zich haastig op weg. En geen van drieën be merkte, dat hij per abuis Ronalds tas aan zijn zadel gegespt had. zouden herhaald kunnen wor den, terwijl grote ondernemin gen over een schat van voor uit zending geschikt filmmateriaal beschikken. Met betrekkelijk weinig middelen zou men op deze wijze de voor zeer velen wel lange dagen kunnen breken, zo meende hij. Ten aanzien van kleurentele visie merkte hij op, «dat het voor Europa dus ook voor Neder land een groot probleem is dat internationaal nog steed# geen overeenstemming is bereikt over het te gebruiken systeem. Hij hoopte van harte dat men tot een akkoord zou komen, om dat uniformiteit grote voordelen biedt voor alle partijen, dus ook voor de uiteindelijke koper. „Het starten van kleurentelevisie in Europese landen met verschillen de systemen zouden wij werke lijk rampzalig moeten noemen' zo verklaarde de heer De Kok. Uit krantenberichten had hif begrepen, dat da regering zou overwegen de omzetbelasting op radiotoestellen te verhogen, wat hij zeer betreurenswaardig vond. Radio is in het moderne patroon van het geven van voorlichting, het overdragen van kennis en het bieden van amusement wel licht onontbeerlijk, aldus de directeur van Philips, die daar mee meende dat de radio onder het algemene tarief van de om zetbelasting thuishoort, en niet, zoals thans, met een hoger tarief mag worden belast. „Een nog verder gaande verhoging lijkt ons totaal onjuist. Daar boven dien een dergelijke belastingver hoging uiteraard een prijsver hoging voor het publiek tot ge volg zou hebben, menen wij dat zo'n maatregel nauwelijks van deze regering mag worden ver wacht." JUAN BOSCH KOMT TERUG De voormalige president van de Dominicaanse republiek, Juan Bosch wordt zondag a.s. in San Domingo terugverwacht uit zijn- verbanningsoord op Portorieo, aldus is uit welingelichte kringen in de Dominicaanse hoofdstad vernomen. Bosch werd in 1963 ten val gebracht.' Zijn terugkeer naar San Domingo was het door de „opstandelingen"-regering van kolonel Caamano nagestreefde doel. Zoals bekend heeft de re- gering-Caamano, evenals die van generaal Imbert, zich vorige week teruggetrokken ten gunste van de voorlopige nieuwe rege ring van Godoy.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 7