Daffodil 1966 geïntroduceerd Politie zoekt naar de zeven-jarige Lane Silverman Doodstraf Weerstand tegen automatische transmissie vermindert HOUDT DE ZEBRA BETROUWBAAR' Grootscheepse zebra-actie in september en oktober VERDER ONDERZOEK IN BRUSSEL NAAR DOOD VAN JAPANNER ONTPLOFFING ONDER FABRICS KANTINE - DRIE GEWORDEN LAND- EN TUINBOUW HEBBEN HET DIT JAAR NIET GEMAKKELIJK Vrijdag 10 september 1965 pagina 5 KLOPJACHT IN BELGIE OP NEDERLANDSE MISDADIGERS Beroep op kinderrechter hielp niet Produktie bedroeg 126500 Toch verband? Nieuwe verkooppunten Het k«niiiik!»k bezoek de Antillen Vergadering dagelijks bestuur Z. L. M. CE VRTTE ZEEUW HUISMOEDERS ALS „KLAAR OVER" Een groepje Amsterdamse dames heeft de handen ineengeslagen om hun kinderen, die dagelijks de drukke Gooiseweg, waar het ver keer met snelheden rond de 70 km per uur over raast, moeten oversteken, als „klaar over" te helpen. Zij hebben alle steun van de politie gekregen en staan nu voor en na schooltijd op hun post bij de Duivendrechtse brug. Donderdagmorgen heeft het D.A.F.-bedrijf in Geldrop nadere bijzon derheden bekend gemaakt over de nieuwe personenwagen, genaamd Daffodil 1966. De nieuwe Daffodil zal uiterlijk een enigszins ander aan zien krijgen dan de tot dusver gelanceerde personenwagens. Voorname- l.ik het front van de auto krijgt een forser aanzien, doordat de kap om hoog is gebracht De verbeteringen hebben voornamelijk betrekking op de carrosseri». Ook de bagageruimte is iets groter geworden. De nieuwe Daffodil LET OP AFBUIGEND VERKEER!! AFBUIGEND VERKEER. LET OP produkten naar de E.E.G. blijft toenemen, sterker dan de im port uit de andere E.E.G.-landen. ALGEMNENE VERGADERING De algemene vergadering der Zeeuwse Landbouw Maatschap pij werd vastgesteld op donder dag 9 december 1965 te Goes. In deze vergadering zat ir M. A. Geuze afscheid nemen als alge meen voorzitter der Z.L.M. De commissaris van politie van Hilversum heeft per telex het signalement verspreid van de 7- jarige Lane Silverman, de jon gen die tot nog toe bij zijn van oorsprong Nederlandse moeder en grootouders in Hilversum ver blijf hield en die verdwenen is. Bij rechterlijke uitspraak werd de jongen woensdag aan zijn va der, de Amerikaanse accountant Leon Silverman, toegewezen op grond van de overweging dat de moeder, mevrouw Edith Wurlik, gebonden is aan een beschikking van de rechtbank van Los An geles. Zowel de vader als zijn rechts kundig adviseur mr. W. van der Mey uit Den Haag vervoegden zich na de rechterlijke uitspraak bij de Hilversumse politie. Het gevolg was dat hoofdinspecteur A. J. A. Roozenboom een onder zoek in stelde. Hij kwam tot de ontdekking dat het kind niet aanwezig was. De grootmoeder van de jongen verklaarde dat haar dochter en kleinzoontje zich in Amsterdam bij kennissen be vonden. Maar nadere gegevens kon zij niet verschaffen. Hoofdinspecteur Roozenboom gaf ons gisteren als zijn mening te kennen dat de vader van de jongen niet eerder naar de Ver. Staten zal terugkeren voor hij de jongen heeft gevonden. De opsporing van de knaap blijft in handen van de Hilversumse po litie, evenwel met medewerking van politie-instanties elders. Zoals gemeld zijn de ouders van de zevenjarige Lane Silver man gescheiden en volgens een door beide partijen aangegane regeling zou het kind vóór 20 augustus bij zijn vader in Ame rika moeten zijn. Het ventje is door de moeder niet teruggebracht en de vader eiste in kort geding teruggave van zijn zoon. De vader kreeg het recht het kind desnoods met de ster ke arm terug te halen. Voor iedere dag dat de moeder in gebreke blijft aan het lijk bevel te voldoen, zal zij eendwangsom van 500 gulden moeten betalen. Na de uitspraak hebben de ad vocaten van de moeder nog een poging gedaan de jongen toch in Nederland te houden. Zij dien den via een spoedprocedure een verzoekschrift in bij de kinder rechter, waarbij onder toezicht- stelling van de Nederlandse kin derrechter werd gevraagd. Dit verzoek werd door de kinder rechter afgewezen. De Belgische politie heeft don derdag het signalement verspreid van twee Nederlanders, die wor den beschuldigd van een serie inbraken. Het zijn de 33-jarige Willy Verdunnen en zijn 26-ja- rige vriendin Jacoba van Digge len. Beiden worden zowel de Belgische als de Nederlandse po litie gezocht. Het duo heeft het vooral op juwelierszaken gemunt. In enke le dagen pleegde het een ge slaagde inbraak in de Belgische plaatsen Zele en Berchem-Oude- naarde waarbij de buit ongeveer 300.000 francs (ruim 21.500 gul den) heeft bedragen. In de oproep tot medewerking van het publiek bij de klopjacht op 1 :t tweetal wordt gezegd, dat Verdurmen in het bezit is van een Belgische indentiteitskaart en allerlei valse namen en be roepen opgeeft. Het duo verplaatst zich in een witte Duitse sportauto met af wisselend Belgische en Neder landse nummerplaten. Verdurmen werd ook enkele jaren geleden door de Belgische politie achtervolgd wegens dief stallen en oplichterij. Hij wist echter steeds te ontsnappen. wordt uitgebracht in acht buitenklêuren (aan de bestaande vier zijn vier nieuwe toegevoegd). Het interieur wordt geleverd in de kleuren i ood, blauw en beige Ook aan de motor en aan de variomatic zijn ver- t.eteringen en verfijningen aangebracht, die een langere levensduur garanderen. De heer Martin van Doorne Hub- zoon gaf een overzicht van de pro duktie van het bedrijf op het ge bied van personenwagens. De Daf- 600 die in de jaren 1959 tot 1961 werd gelanceerd, werd in dertigdui zend exemplaren geproduceerd. Van het model-750 werden er 40.000 gemaakt. Van de Daffodil- 62-64 werden tot 1 augustus van dit jaar 56.500 wagens op de markt gebracht, in totaal 126.500. De helft hiervan werd in Nederland verkocht, de andere helft werd ge ëxporteerd. Directeur Van Doorne zag hierin de vervulling van de verwachtingen die destijds werden gekoesterd bij het lanceren van de Daf met variomatic. Vijf jaar lang is het bedrijf voorvechter geweest van een variabele transmissie. Dat nu andere bedrijven vele wagens in de middenklasse produceren De eerste secretaris bii de Ja panse ambassade in Pariis, Na- kajima, die tevens is verbonden aan Interpol, is gisteren in Brus sel aangekomen om zijn Belgi sche en Nederlandse collega's te helpen bij het onderzoek naar de moord op Yutaka Kameda en het overliiden van Takeshi Oka- gaki. die het afgelohen weekein de in Brussel met zijn auto ver ongelukte. Naar van Japanse zijde in Brussel wordt vernomen heeft men thans zekerheid, dat de dood van Okagaki een ongeval was en geen verband houdt met de Am sterdamse „koffermoord". In de ze zaak zou nog geen enkel nieuw element naar voren zijn getreden tijdens het onderzoek in Brussel. „Wij zijn nog steeds van mening, dat de zaak-Ogasaki iets te ma ken zou kunnen hebben met de moord in Amsterdam", aldus heeft hoofdinspecteur Vrijburg volgens berichten in Brussel verklaard. „Daarom zetten wij het onderzoek ononderbroken voort. Wij denken namelijk, dat een antwoord op ver scheidene vragen in de zaak-Ka- meda uit Brussel kan komen. Alle pogingen zijn en zullen in het werk worden gesteld om tot het uiterste gebruik te maken van de elemen ten waarover men in de geheim zinnige moordzaak beschikt" Een dode en zes gewonden bij verkeersongeluk Bij een verkeersongeluk op de Vondelingenweg te Rotterdam is woensdagavond een persoon om het leven gekomen en zes, waar onder twee kinderen, van 1 en 6 jaar, min of meer ernstig ge wond. Het ongeluk gebeurde toen bij een inhaalmanoeuvre een sta tioncar frontaal op een tegemoet komende personenauto botste. De bestuurder van de stationcar, de 27-glazenwasser D. B. P. Vogelein uit de Maasstad werd daarbij door de voorruit gesla gen. Hij moest met ernstige ver wondingen naar het Dijkzigt- ziekenhuis worden overgebracht, waar hij korte tijd later over leed. Twee andere inzittenden van de stationcar en vier van de personenauto moesten eveneens naar ziekenhuizen worden over gebracht. Beide auto's werden .totaal vernield. De hoofdinspecteur verklaarde voorts, dat het onderzoek door de Nederlandse politie in Brussel aan vankelijk nogal langzaam op gang is gekomen omdat de wettelijke be palingen voor een onderzoek in België vrij veel verschillen van die in Nederland, waar de mogelijk heden groter zijn. Ondanks deze moeilijkheden van t echnische of administratieve aard, die trouwens dank zij de nauwe samenwerking met de Belgische gerechteliike po litie snel zijn overwonnen, hebben de Nederlandse onderzoekers al constructief werk kunnen leveren". met automatische transmissie, be treurde hij allerminst. Hij zag daarin een bevestiging van de zienswijze van Daf en was van mening dat, nu deze bedrijven ook tot een variabele transmissie overgaan, de weerstanden tegen deze wijze van versnelling steeds meer zullen verdwijnen. Het bedrijf richt zich bij zijn export voornamelijk op de E. E. G.- landen en getroost zich met het oog daarop belangrijke investerin gen. Nieuwe verkooppunten zullen worden gevestigd in Dusseldorp, Frankfort, München en Milaan en de bestaande verkooppunten zullen worden uitgebreid. De vestiging van een nieuw bedrijf in België, waar vrachtautocabines zullen worden vervaardigd, geeft het Geldropse bedrijf gelegenheid zijn produktieruimte verder uit te brei den. Met de rallywagens en de Daf- racewagens heeft men goede on dervindingen. Enige internationale coureurs zullen binnenkort in de gelegenheid worden gesteld met deze racewagens ervaring op te doen. Op de Parijse automobielsalon van 4 tot 9 oktober zal de Daf- France", een nieuw verkoop- en servicestation, worden geïntrodu ceerd. BESTUURDER ONGEDEERD Ravage langs de rijksweg Utrecht Den Haag, ter hoogte van Woerden, nadat woensdagmid dag een Duitse vrachtwagen met aanhanger door een klapband in de berm was geraakt. De be- stuurder' bleef ongedeerd. Donderdagmorgen omstreeks acht uur had een ontploffing plaats op het terrein van de radium-rubberfabriek te Maas tricht. Een gedeelte van het gro te kantinegebouw werd totaal verwoest, terwijl de rest dus danig werd beschadigd, dat het waarschiinliik zal moeten wor den afgebroken. De ontploffing gebeurde naar men aanvankelijk aannam, toen in een kleedkamer onder de kan tine een sigaret werd aangesto ken. Twee mannen die daar aan wezig waren, moesten met brand- wonden naar het ziekenhuis wor den overgebracht. Een op de weg passerende schooljongen werd door rondvliegend glas getroffen en moest eveneens in het zieken huis worden opgenomen. Oo het moment van de ont ploffing bevond zich het voltal lig kantinepersoneel in' de kan tine. De acht dames met hun chef werden tegen de grond ge smeten, terwijl glas, puin en meubilair hen om de oren vlo gen. Deuren werden met spon ningen en al losgerukt. Enkele meisjes liepen brandwonden op door de steekvlam die dwars door het gebouw drong. Zij wer den door de bedrijfsgeneeskun dige dienst behandeld. De directie deelde mee, dat de explosie mogelijk is veroorzaakt door een lek in de aardgaslei ding. De fabriek was juist op aardgas aangesloten. De direc teur van de Maastrichtse ge meentebedrijven Verklaarde dit onwaarschijnlijk te achten. Des kundigen van het gasbedrijf stel den een onderzoek in. Aardgas ble°k inderdaad de oorzaak van de ontploffing te zijn geweest. D"or bet zware ver keer over de afsluiter in de toe- voerleiding, die gelegen is in de oprij 'van het fabrieksterrein, is een lekkage ontstaan. Via de grond vond het gas een weg naar de benedenverdieping van het verwoeste gebouw. Het ontsnap pende aardgas werd niet opge- rperkt, doordat het reukloos is en de odorisatie-installatie in het gemeentelijke ontvangststation niet heeft gefunctioneerd. Tijdens het aanstaande bezoek van koningin Juliana en prins Bernhard aan de Nederlandse Antillen zal mevr. Jane Beaujon- Debrot, de zuster van gouver neur Debrot, fungeren als gast vrouw, omdat de echtgenote van de gouverneur, mevr. E. Debrot- Reed, op doktersadvies zich niet aan de vermoeienissen mag blootstellen die het bezoek on vermijdelijk met zich meebrengt. Haar gezondheidstoestand laat niets te wensen over, maar de doktoren in Nederland achten het raadzamer, dat zij zich niet blootstelt aan de vele vermoeie nissen die een dergelijk bezoek noodwendig meebrengt. Mevr. J. Beaujon-Debrot zal gedurende de tijd van het koninklijk bezoek in het paleis van de gouverneur logeren. Mirister Samkalden (justitie) -rilt het .ontoelaatbaar, dat een "unctionaris van het gevangenis wezen in het openbaar een oor deel geeft over bepaalde van misdrijf verdachte personen ten aanzien van wie de rechter nog geen uitspraak heeft gedaan. De minister zegt dit in antwoord op schriftelijke vragen van het lid van de Tweede Kamer mevrouw SingenDekker (P.v.d.A.) naar aanleiding -van een door „het Parool" gepubliceerde vraagge sprek met de heer M. Ch. F. A. de Groodt, een functionaris bij het gevangeniswezen. Minister Samkalden deelt in zijn antwoord verder mee, dat hij de heer De Groodt het on juiste van zijn handelwijze on der het oog heeft doen brengen. De heer De Groodt, gevangenis directeur, heeft inmiddels op 1 september wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leef tijd de dienst verlaten. Het in terview werd op 21 augustus ge publiceerd. In dit interview werd, zo deelt de minister mee, ook een weten schappelijk geheel ongefundeerd beeld van de psychopatische per soonlijkheid gegeven. Gesugge reerd werd namelijk, dat iemand, die bewust en met overleg han delt, geen psychopaat zou kun nen zijn.. Blijkens het deskundig advies, dat de minister heeft in gewonnen, speelt het criterium van het bewust en met overleg handelen slechts een zeer onder geschikte rol bij het oordeel of iemand al dan niet een psycho paat is. Minister Samkalden is voorts van oordeel, dat van we derinvoering van de doodstraf geen heil voor de bestrijding van zware agressieve delicten kan worden verwacht, omdat van een afschrikwekkende werking t.a.v. dëze soort van criminali teit niets is gebleken. Hij wijst in dit verband op recente onder zoekingen, gehouden door een commissie van de raad van Euro pa, alsmede op onderzoekingen in het kader van de V. N. Deze leiden tot de conclusie, dat ook voor wat andere landen betreft een verband tussen de bedrei ging met de doodstraf en de om vang van de misdadigheid met betrekking tot dergelijke delic ten niet kan worden aangetoond. Gewonde bootsman per helikopter van boord De Nederlandse zeesleepboot „Gelderland" van Wijsmuller die onderweg is met de zuiger „Ham 209" van Rotterdam naar Dur ban in Zuid-Afrika, heeft woens dagavond gemeld dat ten zuiden van het eiland Wight aan de zuidkust van Engeland in zwaar stormweer een van de opvaren den, de bootsman .H. van Zelm uit Vlaardingen, op het achter dek ernstig aan het hoofd ge wond is geraakt. De gezagvoer der heeft het Engelse reddings wezen verzocht de opvarende van boord te halen en naar een ziekenhuis in Engeland over te brengen. De reddingsboot van Torbay ging donderdagmorgen vroeg op weg naar het schip maar er werd ook een helikopter de lucht in gezonden, die er 's middags om streeks half één in geslaagd is de gewonde van boord te halen en over te brengen naar het hos pitaal te Weymouth, Bij de aanvang' van de dezer da gen te Goes gehouden vergade ring van het dagelijks bestuur der Z. L. M. stond de voorzitter in zijn openingswoord stil bij de moeilijke omstandigheden, waar onder land- en tuinbouw dit jaar tengevolge van de extreme weer- situatie moet werken. Hoewel tijdens de enkele goede oogstweken in onze provincie veel is gedaan, kunnen zelfs de ouderen zich niet herinneren dat van de gewassen zo laat nog zo veel buiten stond. AKKERBOUW De enige troost bij de slechte weersomstandigheden is dat in de tarwe tot nog toe niet snel schot te verwachten is. Het be stuur was van oordeel dat het gezien de strenger wordende kwaliteitseisen voor de granen in E.E.G.-verband voor onze telers van belang is bij de rass'enkeuze meer aandacht te schenken aan de schotresistentie. De opbrengst van de tarwe kan behoorlijk worden genoemd. De gerstoogst is matig tot redelijk, terwijl in de peulvruchtensector de opbrengst van kleine groene erwten meestal slecht is en die van 'd'e schokkers matig. TUINBOUW De heer P. J. J. Dekker deelde over de oogstsituatie in .West- Europa mede dat in Italië een kleinere appeloogst wordt bin nengehaald dan vorig jaar terwijl de kwaliteit tegenvalt. Ook in België is de appeloogst minder. In Frankrijk en Duitsland zijn de opbrengsten wisselend. Ten aanzien van de peren kan wor den vermeld dat er weinig zijn in West-Europa. De vooruitzichten voor de Ne derlandse fruitoogst zijn gun stig. De prijsontwikkeling van appels en peren is op het mo ment goed. In de sector van de groenten is de vraag groot en er doet zich ook hier een goede prijsontwik keling voor. DE E.E.G.-CRISIS Het bestuur besprak de stag natie-in de E.E.G.-ontwikkeling, een crisis die voorhands nog niet tot een oplossing schijnt te ko men. Met name werd stilgestaan bij de gevolgen die de huidige situatie voor land- en tuinbouw kan meebrengen. Het feit dat wat betreft een,gelijke prijs voor de hele E.Ë.G. alleen nog maar besluiten zijn genomen ten aan zien van de graanprijzen doet voor andere voor de Neder landse landbouw belangrijke pro dukten als zuivel en vlees be zwaren vrezen. Anderzijds werd vastgesteld dat de export van Nederlandse ie Van zaterdag II septem ber tot en met zaterdag 9 oktober wordt voor de twee de maal een zebra-actie ge houden. De eerste actie werd gevoerd in 1963. Ook dit jaar werd de behoefte gevoeld aan een dergelijke actie we gens het fejt, dat ook in het afgelopen jaar ernstige on gelukken op de zebra ge beurden. De actie wordt georgani seerd op initiatief van de Nederlandse Vereniging Be scherming Voetgangers door voornoemde vereniging, de overheid, politie-instanties en diverse organisaties en verenigingen op het gebied van het verkeer, als het Verbond voor Veilig Ver- keer en de A.N.W.B. De organisatoren hebben zich verenigd in het Comité Zebra-Actie '65. De Zebra-Actie vindt plaats met goedkeuring van de minister van justitie en met medewerking van de politie, die tijdens de actie het toezicht op de naleving van de zebra-bepalingen zal verscherpen. De televisie en de radio zullen de actie ondersteu nen. Tijdens de actie zullen viermaal per week korte filmspots voor de televisie worden vertoond. Van deze filmspots hebben 2 spots be trekking op het rijverkeer en 2 op de voetganger. In de week van 11 tot 18 september komt op de TV een filmspot over afbuigend verkeer; in de week van 18 tot 25 september over pas- seerverbod bij de zebra; in de week van 25 september tot 2 oktober over veilig oversteken; in de week van 2 tot 9 oktober over voetgan gerslichten. Daarnaast worden folders verspreid, waarin zowel voetgangers als bestuurders van voerutigen nog eens na drukkelijk op hun verplich tingen worden gewezen.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 5