President De Gauile over internationale vraagstukken Oe Thant voert besprekingen in Rawalpindi Indiase ambassade in Djakarta bestormd Geen verder buitenlands ingrijpen in Zuid Oost-Azië PESSIMISME IN BRUSSEL VAN DE FRONTEN TEGENSTRIJDIGE BERICHTEN HET WEER ff "j .'V/ Engeland steunt Russisch voorstel tot stopzetting ondergrondse kernproeven VIETCONG-REBELLEN WORDEN IN ZEE GEDREVEN VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1965. 21e Jaargang - No. 653$/1: 'S Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen. De strijd in Voor-Indië De E. E.G. De N.A.V.O. Spot Zuidoost-Azië ONBESTENDIG Hoogwater Zon- en Nl^anstanden Enige oplossing: volksstemming Uiterst ernstig' Oproerpolitie' Weerbericht Grootst-»? woede- uitbarsting Sirenes loeiden VOORSTEL VAN HAILE SELASSIE Vliegvelden^ gebombardeerd China blijft Pakistan steunen Pakistan meldt tegenoffensief utrecht U 6 t/m 14 sept. '65 Frankeriaf BIJ aboaaemeat: TERNEUZEN Diwetetrr-Hoofdredaeteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 8,60 per kwartaal; per maand ƒ2,20; per week 53 ct. Losse nrs 11 ct. DE VRIJE ZEEUW Advertentieprijs per mm 18 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (gêéa handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. tot 10 uur v.m. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer President De Gaulle heeft don derdagmiddag op zijn om drie uur aangevangen persconferen tie verklaard, dat men binnen de twee komende maanden zal we ten of hij zich kandidaat zal stellen voor een nieuwe presi dentiële termijn van zeven jaar. De presidentsverkiezingen wor den in december a.s. gehouden. De president noemt het Indisch- Pakistaanse conflict „betreu renswaardig". Hij hoopte dat de pogingen der verenigde naties en van secretaris-generaal Oe Thant om de strijdenden nader tot elkander te brengen, met succes zullen worden bekroond en dat zij tot een staken van het vuren en een voorlopige oplos sing van het geschil zullen lei den. Volgens De Gaulle heeft de crisis, welke de Europese ge meenschappelijke markt in juni heeft getroffen, twee dingen duidelijk aangetoond, namelijk „de onwilligheid der vijf andere É.E.G.-staten om in het kader der gemeenschappelijke markt de noodzakelijke regelingen voor de landbouw te treffen en het bestaan van bepaalde fouten en dubbelzinnigheden in de tekst van het verdrag van Home. „Frankrijk wil een op recht vaardigheid gegrondveste Euro pese gemeenschappelijke markt, dat wil zeggen de landbouwpro- Ondanks het feit dat de ver klaringen van president De Gaul le over de gemeenschappelijke markt nauwelijks onverwacht worden genoemd, ziet men in Europese kringen in Brussel de toekomst van de „zes" zeer ern stig in. „Indien de huidige Franse hou ding zou worden gevolgd door de Duitse bondsrepubliek, dan komen wij weer in de situatie van 1914", aldus verklaarde men in deze kringen. Het argument van de Franse president, dat de Europese ver dragen werden opgesteld toen Frankrijk economisch nog zwak was, wordt in Europese kringen „een nietsontziende uitbuiting" genoemd van de huidige sterkte van Frankrijk, waarbij van Europese solidariteit geen spra ke meer is. „Het Franse staatshoofd wil de Europese landbouwpolitiek doorzetten en de rest, inclusief de Europese commissie, op zij schuiven. Daarmede zou het evenwicht tussen nationale be langen en gemeenschapsbelan gen van de „zes" moeten wor den geëlimineerd. Dat zou neer komen op het nationaliseren van de winsten en het Europeanise ren van de verliezen". dukten moeten tegelijkertijd met de industriële produkten binnen de markt worden gebracht. Voorts moet het duidelijk zijn dat geen enkele belangrijke zaak anders dan door de verantwoor delijke autoriteiten, dus de be trokken regeringen, mag worden afgehandeld". Aangaande de N.A.V.O. zei De Gaulle: „Wij zullen zolang wij de saamhorigheid der Europese volken voor de verdediging van Europa noodzakelijk achten, de verbondenen van onze bondge noten blijven, maar bij het af lopen van de verplichtingen, die wij op ons heben genomen, dat is op zijn laatst in 1969, zal er een einde komen aan die kant van de N.A.V.O.-samenwerking, welke er thans toe leidt dat het lot van Frankrijk in handen van vreemdelingen wordt gelegd". De president liet zich spot tend uit over beschuldigingen dat hij alleen regeert, zonder zijn ministers te raadplegen. Onder gelach van zijn gehoor verklaarde het staatshoofd: „Er is gesproken over persoonlijke macht. Wie had ooit gedacht dat generaal De Gaulle, wanneer hij eenmaal aan het roer zou zijn geroepen ,zich tevreden zou moe ten stellen met het openen van bloemententoonstellingen? Degenen die zeggen dat de president geïsoleerd is, slaan geen acht op de feiten. Ik heb de ministerraad 320 maal bij eengeroepen, 420 ontmoetingen met ministers belegd, 605 maal de minister-president in mijn bureau ontvangen en 78 maal een gesprek gehad met de voor- zifter van de nationale vergade ring. Ik heb tenminste 2000 maal een minister afzonderlijk ont vangen en 1500 maal vooraan staande ambtenaren, deskundi gen en vakbondsfunctionaris sen". „Wat de buitenlandse aange legenheden betreft, heb ik 600 uren van gedachten gewisseld mei buitenlandse staatshoofden en ik heb een duizend gesprek ken gehad met hun ministers en ambassadeurs en dat heeft in grote mate bijgedragen tot de meningsvorming van het staats hoofd", aldus De Gaulle. Omtrent Zuidoost-Azië ver klaarde De Gaulle: „In dit ge bied kan slechts eert einde aan de thans aldaar woedende strijd en een bevredigende ontwikke ling worden verkregen door mid del van onderhandelingen en andere geschikte middelen. Dit kan slechts worden ondernomen door de mogendheden, die in dit opzicht verantwoordelijkheid dragen, namelijk China, Frank rijk, de Verenigde Staten, de Sowjet-Unie en Groot-Brittan- nië. Frankrijk meent dat een on ontbeerlijke voorwaarde voor het intreden van een ontspan ning in Zuidoost-Azië bestaat uit een beëindiging van elk bui tenlands ingrijpen aldaar en een algehele en gecontroleerde neu tralisering van de huidige ge vechtszone". Hij vervolgde: „Het is tevens zo dat de vijf grote mogendhe den, die het lot van Zuidoost- Azië kunnen bepalen, ook de sta ten zijn, welke over kernwapens beschikken en die twintig jaar geleden de verenigde naties heb ben gesticht. Deze landen heb ben het in hun macht van de volkerenorganisaties het wereld omvattende centrum te maken, waarvan het gemeenschappelij ke menselijke geweten de drij vende geestelijke kracht zou zijn. Het is helaas maar al te dui delijk dat er thans geen kans bestaat op verwezenlijking van dit denkbeeld. Indien het er ooit op zou lijken dat eerst een toe nadering en vervolgens over eenstemming tussen de leidende grote mogendheden tot de moge lijkheden zou gaan behoren, zal Frankrijk altijd bereid zijn zijn deel aan een dergelijke ontwik keling bij te dragen", aldus pre sident De Gaulle, Donderdèg zijn in Rawalpindi de eerste besprekingen begonnen van de secretaris-generaal der Verenigde Naties, Oe Thant. Aan dit gesprek werd deelgenomen door president Ajoem Khan van Pakistan en zijn minister van buitenlandse zaken, Ali Bhoetto. Kort voor Oe Thant in Rawalpindi arriveerde, verklaarde Bhoetto tegenover verslaggevers, dat van een onvoorwaardelijk bestand geen sprake zou kunnen zijn. Pakistan zou zijn standpunt, dat de bevolking van Kasjmier zich via een referendum over zijn toekomst dient te kun nen uitspreken, niet verlaten. Van de drie fronten waar Indiase troepen de grens met Pakistan hebben overschreden, komen zeer tegenstrijdige berichten. Pakistan beweert aan het Lahorefront de Indiase strijdkrachten bij Wagah tot over de grens te hebben teruggeslagen. VROUWELIJKE VRIJWILLIGERS IN BRAZZAVILLE Ook het leger van de Kongo-re- publiek Brazzaville heeft nu vrouwelijke vrijwiligers. Hier zijn de dames in een opleidings kamp in de hoofdstad. Zij zullen patrouillediensten gaan verrich ten in de stad en langs de rivier. Een depressie, die in de nacht van woensdag op donderdag langs onze kust de wind korte tijd tot stormkracht deed aan wakkeren, heeft inmiddels naar het zeegebied tussen zuid-Noor- wegen en Schotland verplaatst. In West-Europa bracht ze buiig en koel weer. Boven de Britse eilanden wer- VRIJDAG 10 SEPTEMBER n.m. Breskens 1.43 1.49 Terneuzen 2.18 2.24 Hansweert 2.58 3.04 Walsoorden 3.08 3.14 ZATERDAG 11 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 2.18 2.21 Terneuzen 2.53 2.56 Hansweert 3.33 3.36 Walsoorden 3.43 3.46 10 6.06 19.07 19.31 5.01 11 6.07 19.05 19.45 6.13 12 6.09 19.03 19.58 7.24 13 6.11 19.00 20.12 8.37 14 €.12 18.58 20.28 9.51 Een officiële woordvoerder ver klaarde voor radio-Pakistan, dat de nieuwe Indiase aanval die op Hyderabad was gericht, tot staan is gebracht. De Pakistanen zeg gen voorts dat de Indiase troe pen die van Kasjmier uit het mi litaire district Sialkot aanvallen, ernstige verliezen te hebben toe gebracht, In de Indiase hoofdstad Nieuw Delhi, waar na de waarneming van een Pakistaans vliegtuig donderdag de sirenes loeiden, verklaarden de autoriteiten ech ter dat hun troepen bij Lahore de Pakistanen, die tegenaanval len uitvoerden, zware verliezen hadden toegebracht. Bij Sialkot maakten de Indiërs gestadig voortgang. Jn Karatsji wordt jacht ge maakt op Indiase parachutisten,' die in de omgeving terecht zou den zijn gekomen. Definitieve berichten over een parachutis tenlanding daar zijn echter niet ontvangen. Men zou als burgers vermomde Indiase parachutisten gevangen hebben genomen. De communistisch-Chinese mi nister van buitenlandse zaken, die op het ogenblik in Algiers is, zei daar dat de zelfverdedi ging van Pakistan gerechtvaar digd is en dat India zijn aanval len moet staken. De enige oplos sing voor het conflict is een volksstemming in Kasjmier, gl- dus minister Tsjen-Ji. Oe Thant die de toestand „uiterst ernstig" noemde, zei dat Rond 2.000 Indonesiërs hebben donderdag de ambassade van India n Djakarta bestormd. Zij staken documenten en drie auto's in brand, sloegen ruiten stuk en verscheurden de vlag van India. Vele duizenden betogers trokken door de straten van Djakarta. Win kels van Indiërs werden geplunderd. De politie moest op verscheidene plaatsen optreden om de orde te herstellen en plundering te voorkomen. In de Indische ambassade, vernielden betogers alles wat zij tegen kwamen: meubilair, schrijfmachines en documenten. Archiefstukken, officiële papieren en paspoorten werden op de binnenplaats op een den maximum temperaturen ge meten van 10 tot 16 graden. In Nederland, België, Frankrijk en i hoop gegooid en in brand gestoken. Het ambassadepersoneel werd ?5U1totT8dg7adeen tafr™ i met stenen bekogeld maar niemand UeP ,etsel PP; De demonstranten van een lijn, die van het weste- '-«zetten ook het kantoor van de Indische voorlichtingsdienst en traciit- lijk Alpengebied naar Polen loopt werden overal temperatu- ,en tweemaal een Indische school binnen te dringen. ren boven 20 graden gemeten. De politie meldde na een uur dat zij de toestand meester was. Op het grensgebied van koele en warme lucht viel boven Zuid en Oost-Frankrijk en Zuid- Duitsland veel regen. Zo werd in Lyon 43 mm afgetapt. Om de depressie boven de Noordzee blijft ook vandaag koele en onstabiele lucht aanstro men, zodat een wisselende be wolking wordt verwacht met nu en dan buien. De wind die matig tot krachtig en langs de Wadden- kust tijdelijk hard zal zijn heeft de neiging later westelijk te worden. In de afgelopen dagen waren er al demonstraties tegen de In dische politiek ten aanzien van Kasjmier en Pakistan gehouden, maar deze hadden een vreedza mer karakter. Ditmaal schoven Op het ogenblik dat de menigte de brand erin wilde steken, ver scheen de politie op het toneel. Ook de kamer van de ambas sadeur, die bij het begin van de betoging in zijn residentie was, werd niet gespaard. De demon stranten rukten de gesloten deu- hij tot zaterdag in Rawalpindi blijft en dan naar New Delhi gaat voor besprekingen met pre mier Sjastri. Intussen gaat de strijd verder ^.ra, was opmars van de medegedeeld door het K. N. M. I. geldig tot hedenavond. Nu en dan buien woedende demonstranten de I ren uit hun scharnieren en richt- twee politiemannen die buiten ten een geweldige ravage aan. de ambassade op wacht stonden, op zij en overstroomden het ge bouw, terwijl de Indische diplo maten hun heil zochten in de woonruimte van het lagere per soneel. Twintig minuten later kwam oproerpolitie met automatische wapens bij de ambassade aan, toen de betogers in de voortuin bezig waren documenten te ver- Wisselende bewolking met nu en branden. De auto van een der dan buien. - ambassadesecretarissen werd met Matige tot krachtige, langs deafgebroken stoelpoten bewerkt. Waddenkust tijdelijk harde zuid- De grote limousine van de am- westelijke wind. bassadeur werd ondersteboven Aanhoudend koel weer, I gegooid en in elkaar geslagen. Volgens buitenlandse waarne mers was dit de grootste woede uitbarsting tegenover een bui tenlandse ambassade sedert sep tember 1963, toen duizend Indo nesiërs op het hoogtepunt van anti-Britse demonstraties de Brit se ambassade in brand staken. Een woordvoerder van de In dische ambassade zei, dat het gebouw deel uitmaakt van een complex dat van Indonesische eigenaars is- gehuurd. Hiï achtte het zeer waarschijnlijk dat dit de reden was waarom de beto gers de moeite namen de docu menten naar de tuin over te brengen alvorens ze te verbran den. Bij de ongeregeldheden in de stad zijn geen slachtoffers geval len. De Indische gemeenschap behoort tot de grootste buiten landse kolonies. Volgens een ruwe schatting zijn er ongeveer 500 Indiërs in Djakarta. De mees ten zitten in de handel, voorna melijk in de textielhandel. De politie kon verhinderen dat de betogers in het kleurige cen trum „Pasar Baroe" tientallen Indische zaken plunderden. Si renes huilden terwijl honderden politiemannen de orde trachtten te herstellen. Alle staatshoofden en regerings leiders hebben de plicht persoon lijk deel te nemen aan de ko mende twintigste bijeenkomst van de algemene vergadering van de V.N. om middelen te zoe ken voor het herstel van de vrede tussen India en Pakistan, zo heeft Haile Selassie van Ethiopië donderdag verklaard. „In dezelfde bijeenkomst zou den concrete voorstellen kunnen worden uitgewerkt om andere grote vraagstukken die de inter nationale vrede en veiligheid be dreigen zoals ontwapening, te gengaan van kernwapenbezit en herstel van de vrede in Vietnam te helpen oplossen", aldus de keizer, over een bleed front ten oosten van het gebied van Lahore. Ook wordt er gevochten bij Sialkot waar de Indiërs twee grenspos ten hebben veroverd. Een Pakistaanse woordvoerder sprak tegen dat er tot dusver 21 Pakistaanse vliegtuigen zijn neer geschoten. De luchtmacht had slechts zes toestellen verloren, zei hij. In Rawalpindi zijn woensdag avond vijftig employé's van de Wereldbank onder wie Britse, Amerikaanse en Nederlandse ge zinnen aangekomen, afkom stig uit Lahore. Zij hadden de afstand van 650 km in landrovers afgelegd. Volgens radio-Pakistan hebben Pakistaanse bommenwerpers op nieuw aanvallen gedaan op In diase vliegvelden bij Pathankot en Jodpoer, waarbij rolbanen en installaties werden beschadigd. Een Pakistaanse woordvoerder zei dat tot dusver geen aanval was gedaan op Jammoe. Het hoofdkwartier van de Pa kistaanse luchtmacht in Pesjawar was uit de lucht aangevallen, maar schade van betekenis was niet aangericht. Premier Tsjoe en-Lai van China heeft donderdag tijdens een receptie op de Noordko- reaanse ambassade in Peking India de rechtstreekse agressor in het conflict met Pakistan ge noemd. Hij zei dat India de vol le verantwoording voor zijn da den moest dragen. De agressie van dit land vormt een gevaar voor de vrede in dit gedeelte van Azië en China zal de ontwikke lingen nauwkeurig volgen, aldus Tsjoe en-Lai. Hij herhaalde dat China de rechtvaardige strijd van Pakistan en het volk van Kasjmier volledig steunt. Pakistaanse troepen zijn don derdag ten oosten van Labore Indisch gebied binnengetrokken nadat zij op dezelfde dag Indische strijdkrachten over de grens te Wagah, enkele kilometers ten oosten van de stad, hadden te ruggedreven, aldus heeft een Pakistaanse regeringswoordvoer der meegedeeld. De Pakistanen trokken de grens over bij Jassar, 95 km ten noordoosten van Lahore. De woordvoerder zei verder, dat India zijn troepen in de Sial- kot-sector, 70 km van Lahore verwijderd, heeft versterkt na nieuwe aanvallen te hebben ge daan die alle met zware verlie zen aan Indische zijde werden afgeslagen. Volgens de Pakistaanse zegs man hebben de Indiërs geen vor deringen kunnen maken aan het verder zuidelijk gelegen front, 320 km. ten oosten van Hydera bad. In Nieuw Delhi is meegedeeld dat intensief gevochten wordt in de sector Djammoe-Sialkot, waar de Indische troepen woensdag een nieuw front openden. De In diërs zouden verscheidene tegen aanvallen in het gebied van La hore afgeslagen hebben en met behulp van de luchtmacht 40 tanks vernietigd hebben. Indische troepen zouden don derdag Pakistaanse aanvallen aan „het vierde front" (in de na. bijheid van Oost-Pakistan) op da Indische stad Gitaldha afgesla gen hebben. Van Pakistaanse zijde is nog bekendgemaakt, dat in het ge bied van Sialkot de toestand vol komen gestabiliseerd is. Bij Indische troepen gestuit. (Adv.) iala „ede«,er Engeland heeft donderdag op de ontwapeningsconferentie toe gezegd het door de Sow|et-Unie gesteunde plan tot stopzetting van ondergrondse kernproeven in nauwkeurige overweging te zullen nemen. De V. S. reageer den koel op het enkele dagen geleden door de Russische ver tegenwoordiger opnieuw naar voren gebrachte plan dat de niet- gebonden landen vorig jaar ter conferentietafel brachten. Het houdt een verbod op grote on dergrondse proeven en een mo ratorium voor kleine proeven in. De Amerikaanse afgevaardigde zei dat het een oud voorstel be trof. Een moratorium op kern proeven was volgens het Ame rikaanse standpunt onaanvaard baar zonder doeltreffende con trole. De Britse afgevaardigde constateerde, dat de conferentie in een impass-.- was geraakt wat het vraagstuk van uitbreiding van het kernstopverdrag en de verspreiding van kernwapens aangaat. Een gecombineerde strijdmacht van verscheidene duizenden Ame- rikaanse en Zuidvietnamese strij ders, die woensdag tijdens een grootscheepse antiguerrilla-actie 148 vietcongstrijders doodden, rukte donderdag op in de rich ting van de kust teneinde de zich op dit ten noorden van Saigon gelegen schiereiland bevindende guerillastrijders de zee in te drij ven. Tot een belangrijk treffen is het nog niet gekomen. De verlie zen aan Amerikaans-Vietname- se zijde werden licht genoemd. Amerikaanse vliegtuigen bom bardeerden een ëcoorwesbrua voort. over de Rode Rivier in Noord- Vietnam op een dertigtal kilo meters van de grens met China. Bij een andere actie raakte een Zuidvietnamese eenheid in ge vecht met vietcongstrijders ten noorden van Saigon, waarbij zeven opstandelingen werden ge dood. Amerikaans marinegeschut ver nietigde voor de kust een met wapens en voedsel geladen schip van de vietcong. De aanvallen van Amerikaan se vliegtuigen op Noord-Viet- nam, waarbij bruggen, legerkam pen en opslagplaatsen werden vernield, gingen de gehele Jdag

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1