Gedenksteen in Mauthausen herinnert aan Bisschoppen heffen sancties op moord op 47 parachutisten Uitkering bij vrijwillige opheffing van eierexpo rtbed rijven en van pluimveeslachterijen E.E.G.- vergadsringen zonder Frankrijk Katholieken mogen lid zijn van het N.V.V. Zwolsman verlaat de E.M.S.-directie DE ZOON VAN ARAM Ze deden hun plicht Bloemen Weerzin Amerika na maar (it*»-*) niet aan Mars Donderdag-9 september '65 DE VRIJE ZEEUW pagina 5 „Op 6 en 7 september 1944 werden in dit kamp veertig Nederlandse en zeven Britse parachutisten, die met een speciale opdracht boven Duits gebied waren neergelaten, door de nazi's om het leven gebracht. Hun licha men werden in het kampcrematorium ver brand. Op deze plaats werd onder levens gevaarlijke omstandigheden door een aantal Joegoslavische en Russische gevangenen de as van deze oorlogshelden begraven". Dit staat te lezen op een eenvoudige ge denkplaat, die door de oorlogsgravenstich ting werd gèplaatst op het terrein van het voormalige concentratiekamp Mauthausen, waar sinds de oprichting van dit kamp in 1938 tot 5 mei 1945 riiim 122.760 mensen om het leven zijn gekomen. De steen werd in aanwezigheid van 45 nabestaanden ont huld door de dames A. M. Jambroesde Kort uit Zeist en H. Kamphorstvan den Berg uit Enschede. Het was een aangrijpen de plechtigheid, die zich afspeelde tegen een achtergrond bestaande uit een wachttoren, een buitenmuur, afgezet met prikkeldraad (dat destijds onder stroom stond) en ge scheiden dor een kleine grasstrook, een bin nenmuur, waarin zich de toegang bevindt tot het crematorium. Aan weerszijden van de steen hadden de nabestaanden plaatsgenomen op banken. De plechtigheid was velen te machtig. Een ver tegenwoordiger van het Oostenrijkse district waarin Mauthausen ligt, verwelkomde de Nederlandse gasten, waarna hij een krans bij de inmiddels onthulde steen legde. Na mens de Nederlandse minister van defensie zei brigade-generaal C. Knuist het een eer te achten een krans te leggen bij het graf van Nederlandse militairen, die hun plicht hebben gedaan en het hoogste offer hebben gegeven. Voorts werden kransen gelegd namens de Nederlandse ambassade in Wenen en de oor logsgravenstichting, waarna tal van nabe staanden ter herinnering aan hun dierbaren bloemen legden op de plek, waar destijds de as van de gecremeerde parachutisten is begraven. Jarenlang is aangenomen, dat na de cre matie de as verloren was gegaan. De oorlogs gravenstichting ontving in de loop van het vorige jaar een officiële verklaring van twee Joegoslavische oud-gevangenen, dat zij met een Russische gevangene de asresten in eèn kist hadden verzameld. De as werd naast de crematöriumbunker gestort in een drie meter diepe sleuf, welke was gegraven in verband met de aanleg van een nieuwe rio lering. De nabestaanden werden met twee lucht- macht-Friendships van Ypenburg naar Linz en terug vervoerd. -Tijdens de bijeenkomst werden enkele ge dichten voorgedragen door de voordrachts kunstenares Enny Mols;le Leeuwe. Na de onthulling heeft één der nabestaan-* den, mevrouw C. GeldermanBlom woor den van dank gesproken en daarbij onder meer opgemerkt: „De tocht naar Mauthausen heb ik nooit eerder willen ondernemen uit Hier trekt de stoet door de hoofd poort van het kamp. weerzin tegen deze onheilsplaats, waar zo veel onmenselijk leed maar ook geen enkele herinnering kan liggen aan onze doden die, zoals Hoornik in Dachau zeide, doortrekken aan de binnenkant van ons bestaan. Maar wij zijn nu bijeengekomen voor de onthul ling van de steen, waarop een enkele simpele daad is vastgelegd, een daad die getuigt van grote piëteit en saamhorigheid, een daad van vier onbekenden jegens een groep mede gevangenen, die hier in Mauthausen zonder vorm van proces zijn vermoord. Onze doden kunnen wij niet meer bereiken, maar deze reiking, waardoor de grote eenzaamheid, waarin de onzen stierven, als het ware wordt puur menselijke geste is als een verre hand- verlicht". Tenslotte maakten de aanwezigen een rondgang door verschillende bunkers en ba rakken van het voormalige concentratie kamp. Het bestuur van het produkt- schap voor pluimvee en eieren heeft besloten gelden beschik baar te stellen teneinde uitkerin gen te verstrekken aan onderne mers die op vrijwillige basis be sluiten tot beëindiging van hun eierexportbedrijf. De voorzitter van bet "rodukt- schap, de heer H. H. Garrelds, heeft dit in de vergadering van het schap in Zeist officieel be kendgemaakt. Maximaal 34.000,— Het is de bedoeling, dat iedere exporteur van deze „uitkoopre geling" gebruik mag maken als hij in de laatste drie kalender jaren (1962 tot en met 1964) ten minste gemiddeld 1,8 miljoen eieren per jaar heeft uitgevoerd in een frequentie van ten minste acht partijen per jaar. Het be drag van de uitkering wordt in principe vastgesteld op 4.00(» vermeerderd met een bedrag dat afhankelijk is van de omvang E>e maanvlucht die in de Ver enigde Staten op het programma staat het z.g. Apollö-project zal ongeveer 28 miljard dollar of rond 100 miljard gulden kos ten, als zich geen speciale tegen slagen voordoen. Of het doel in 1970 zal wor den bereikt, is natuurlijk nog een open vraag, al zijn de voor bereidende stappen tot nog toe een succes geweest. Intussen blijft de belangstel ling in de Verenigde Staten niet beperkttot dit project. Bij een hearing voor een Congres-com missie verklaarde dr. Donald Hornig, die de speciale adviseur van president Johnson in ruim tevaart-zaken is, dat de volgen de .stap naar zijn mening zou moeten zijn een groep astronau ten en wetenschapsmensen voor een week of tien dagen op de maan neer te zetten. Zij zouden daar dan bodemonderzoek, bo ringen en verdere exploraties kunnen ondernemen. Eèn van de volksvertegen woordigers vroeg, of ook een eventuele reis naar Mars in stu die was genomen. Dr. Hornig zei, dat de kosten daarvan ruw geschat 360 miljard zouden be dragen en afgezien van andere overwegingen leek dit bedrag hem prohibitief. Hij persoonlijk was voor uitbreiding van het Apollo-project, wanneer de eer ste reis naar de maan geslaagd zal zijn. van de exoort in de afgelooen brie jaar (10 cent per 100 eieren). Het maximum van de uitkering wordt vastgesteld oo 34.000 gul den. Degene die de uitkering aan vaardt, verplicht zich de eier- export te beëindigen en die bin nen tien jaar niet te hervatten. Exporthandel in moeilijkheden Hij mag de binnenlandse han del in eieren vrij blijven uitoefe nen. Het produktschapsbestuur heeft tot deze maatregel beslo ten, omdat de exporthandel in moeilijkheden is gekomen door een aanzienlijke vermindering van de binnenlandse eierproduk- tie. Het kost de exporteurs steeds meer moeite aan voor de export courante gewichtsklassen te ko men en door het boven de markt zweven van vele kleine partijen eieren in incourante gewichts klassen worden zij gedwongen tot onnodige prijsconcessies. Het produktschap meent, dat door deze omstandigheden het voort bestaan van een gezonde en sterke exporthandel in gevaar komt en dat een verbetering al leen kan worden bereikt door het tegengaan van de onderbezetting. Vandaar dat men ernaar wil streven het aantal exportbedrij ven te verminderen. Zonder Frankrijk hebben gis teren in Brussel twee comité's vergaderd van de Europese eco nomische gemeenschap. Zowe1 de besprekingen in het „comité 111", dat vonrbemider>d overle» voert over de „Kennedv-ronde" voor internationale verlagingen van douanerechten als de be sprekingen in het speciale comi té voor de landbouw werden al leen bijgewoond door afgevaar digden van Duitstand, Ita1'", de drie Benelux-landen en van de Europese commissie. In overleg met de vijf E.E.G. partners is de agenda van het speciale landhouwcomité zo op gesteld, dat Frankrijk vandaag de bijeenkomst wel kan bijwo nen. Dan worden namelijk uit sluitend technische kwesties, het dagelijkse E.E.G.-beleid betref fend, besproken. De Franse bov- cot van de „zes" richt zich in de eerste plaats tegen 6 e verdere uitbouw van de E.E.G. De twee vergaderingen van woensdag waren de eerste aan duiding/dat Frankrijk zijn hou ding in de „zes" na het zomer reces niet heeft gewijzigd en de actie, waartoe in de nacht van 30 juni na de mislukking van de debatten over de gemeenschap- neliike financiering van het landbouwbeleid in de E.G.G. voortzet. DE STRIJD TEGEN HET ANALFABETISME De sjah van Perzië heeft gis teren in Teheran bij de opening van een congres van de Unesco voor de bestrijding van het anal fabetisme voor^steld, dat de Tanden voor dïCdoel één pro cent van hun militaire uitgaven storten in een internationaal fonds. In 1962 werd in de ge hele wereld 120 miljard dollar voor militaire doeleinden uitge geven. De vorst pleitte ook voor de oprichting van een internatio naal instituut voor hef opstellen van methoden voor een doeltref fende strijd tegen het analfabe tisme. Verscheidene staatshoof den en geestelijke leiders, onder wie de paus, hebben boodschap pen tot het congres gericht. De r.k. bisschoppen hebben zich beraden of de sancties, die in vroeger jaren zijn gesteld op bet lidmaatschap van hij het Nederlands verbond van vakver enigingen aangesloten vakbon den, al dan niet moeten worden gehandhaafd. In het volgende communiqué delen zij hun standpunt mede: „Zonder dat wij een uitspraak willen doen over de inhoud van het hedendaagse socialisme in ons land, stellen wij met voldoe ning vast dat in het huidige N.V.V. de opvattingen met be trekking tot kerk en godsdienst veel minder zijn geworden en dat een duidelijk streven naar een betere verstandhouding aan wijsbaar is. Anderzijds werd in de Neder landse katholieke gemeenschap de persoonlijke beleving van de eigen overtuiging sterker. Dit kon gepaard gaan met een meer open houding tegenover hen, die de katholieke visie niet zijn toe gedaan. Zonder eigen overtui ging op te geven kan men daar door met minder bezwaar ko men tot een ontmoeting met de levensopvatting van anderen. Door deze ontwikkelingen is de situatie van vroeger jaren duidelijk gewijzigd,, zodat wij van mening zijn de destijds uit gevaardigde verbodsbepalingen erf sancties te kunnen opheffen, hetgeen wij bij dezen doen. Voorbehoud Wij wensen echter vast te stel len om elk misverstand uit te sluiten, dat wij door bovenstaan de verklaring in geen enkel op zicht de waarde bedoelen te ver kleinen van de katholieke sociale organisaties. Wij blijven van mening dat de katholieke socia le organisaties van groot belang zijn en wel om de volgende re denen: Vooreerst zijn bij het huidi ge beijaad binnen de katholie ke kerk over haar plaats in en haar bindingen met de aardse werkelijkheid twee dingen dui delijk naar voren gekomen. Enerzijds wil de kerk de we reld ten volle ernstig nemen en de eigen wetmatigheid er van volledig respekteren. An derzijds moet -zij echter óók stellen dat haar gelovige vi sie op het menselijk leven voor de erhisten belangrijke inspiratie en oriëntatie inhoudt voor de opbouw van een leef bare menselijke samenleving. Voor het uitdragen én het tot gelding brengen van deze visie zijn de katholieke orga nisaties een belangrijk middel. Stellingname Vervolgens menen wij te mo gen wijzen op de staat van dienst van de katholieke sociale orga nisaties. Zij behartigen niet al leen de sociaal-economische be langen in beperkte zin, maar zij geven ook vorming en voorlich ting, bijstand en dienstbetoon aan de leden en hun gezinnen op algemeen en levensbeschouwe lijk vlak. Deze breed opgezette dienstverlening maakt de katho lieke sociale organisaties tot een belangrijke faktor in de pogin gen van de kerk om te komen tot een zuivere stellingname ten aanzien van en een goede ver houding tot de wereld van nu en straks. Om deze redenen stellen wij uit onze pastorale verantwoor delijkheid het behoud en de bloei van de katholieke sociale organisaties op hoge prijs en dringen wij er bij de katholie ken op aan zich daarbij aan te sluiten. Wij hebben daarnaast begrip voor de wenselijkheid of zelfs de noodzaak van een nau we samenwerking tussen de so ciale organisaties van verschil lende richtingen om gemeen schappelijke concrete doeleinden te bereiken". Vakbondscommentaren op mandementsbrief „Ik ben verheugd, dat de bis schoppen door het opheffen van de verbodsbepalingen en sanc ties een einde maken aan wat het N.V.V. altijd als een onrecht heeft ervaren", aldus de reactie van de voorzitter van het Ne derlands verbond van vakvereni gingen, drs. D. Roemers. De heer Roemers merkte op, dat het N.V.V. van een ophef fing van het verbond en de sancties geen massale leden winst verwacht: „Voor ons is het belangrijker dat de principiële grondslag van het N.V.V. als al gemene vakbeweging niet lan ger door een verbod wordt aan getast en dat er geen gewetens nood meer behoeft te bestaan voor de rooms-katholieke leden van de bij het N.V.V. aangeslo ten bonden". De heer Roemers herinnerde eraan, dat het lidmaatschap van N.V.V.-bonden 47 jaar lang ver boden is geweest voor katholie ke werknemers. De na de twee de wereldoorlog levende ver wachting, dat het verbod zou verdwijnen, ging niet in vervul ling. Hij voegde hieraan toe dat hij, hoewel hij een vakbeweging op algemene grondslag verkiest bo ven een confessionele vakbewe ging en derhalve niet instemt met de desbetreffende passages in de verklaring, er niettemin begrip voor heeft dat de bis schoppen de betekenis van de katholieke sociale organisaties in het algemeen en van de katholieke vakbeweging in het bijzonder onder het oog bren gen. De heer R. Zwolsman zal per 31 december zijn functie van voorzit ter van de raad van bestuur van de exploitatiemaatschappij Schevenin- gen (E. M. S.) neerleggen. Aan de op 24 september te houden jaar lijkse aandeelhoudersvergadering van de E. M. S. zal worden voorge steld hem per 1 januari 1966 te benoemen tot president-commissa ris. Het ligt in de bedoeling zowel de raad van bestuur als de raad van commissarissen van de E. M. S uit te breiden. Een en ander werd gisteren meegedeeld tijdens een persconferentie, die de raad van bestuur had belegd ter ge legenheid van het verslag over '64. Een der overwegingen die de heer Zwolsman ertoe hebben ge bracht zijn mandaat ter beschik king te stellen, is geweest dat hij niet de indruk wil wekken „met zichzelf aan de conferentietafel te zitten". In 1963 en 1964 zijn name lijk enkele vennootschappen uit de E M. S.-sfeer getreden, o.m. de Vereenigde .Vorstenlandsche Cul tuurmaatschappij en de Nederland- sche Grondbriefbank. In beide ven nootschappen vervult de heer Zwolsman een commissariaat. De zakejijke contacten tussen de E. M. S. en de beide ex-deelnemingen zijn blijven bestaan. OE THANT NAAR PAKISTAN EN INDIA Secretaris-generaal Oe Thant wuift een afscheidsgroet naar de journalisten voor hij in New York aan boord gaat van het vliegtuig, dat hem naar Londen Pakistan en India zal doorvliegen om te trachten een einde te ma ken aan de niet-verklaarde oor log tussen beide landen. 15. In galop naderbij komend, zagen zij een oude vrouw, die zwaaiend met haar stok zich de wolven van het lijf trachtte te houdien. Maar hoewel zij zich met een voor haar jaren, ongeloof lijke felheid teweer stelde, zou het weldra met haar afgelopen zijn indien onze vrienden haar niet te hulp waren gesneld. „Kom, „Krakelust", er is werk voor U", mompelde Bazijn, zijn wapen tevoorschijn halend. Het was een ijzeren staaf, waaraan met een ketting een van punten voorziene kogel beves tigd was. Het bleek in handen van Bazijn een geducht wapen te zijn en weldra was de wolven- troep uiteen gedreven. Aram boog zich over de vrouw, die voorover in de sneeuw ge vallen was. „Is zij gewond?" vroeg Bazijn. Aram schudde het hoofd. „Zij is flauw gevallen", antwoordde hij, haar polsen met sneeuw wrijvend, „maar zij komt alweer bij". De vrouw sloeg haar ogen op en keek angstig rond. „Vrees niet", zei Aram, „de wolven zijn verdreven. Ik zal U meenemen en...„ „Nee, nee", zei de vrouw met matte stem, „mijn hut is hier dichtbij. Als ge me daarheen wilt brengen, zal ik U zeer dank baar zijn". „•Zoals ge wilt", zei Aram, haar voor op zijn paard tillend, „wijs ons maaï de weg", Aan de rand van het pijnbos troffen zij de hut aan en Aram droeg de oude naar binnen. Een maal binnen de veilige muren kwam zij al gauw weer op krach ten. Een ogenblik zat zij stil voor zich uit te staren, „Een onheil dreigt!" „Een onheil?" herhaalde Aram verbaasd door deze plotselinge waarschuwing, dreigen?" „Hem", antwoordde de oude, „Wie zou oRheü bedreigen?," Amerikaanse floepen in West-Europa kosten 1,5 miljard dollar per jaar In een document over de be scherming van de dollar, dat woensdag is gepubliceerd, heeft de republikeinse partij een ver mindering van de Amerikaanse strijdkrachten in West-Europa geëist alsmede een „meer realis tische politiek" van militaire hulp aan de landen die zich daar slechts van bedienen voor „de gemeenschappelijke defensie te gen het communisme". De partij schat de kosten van de Amerikaanse troepen in West- Europa op anderhalf miljard dol lar per jaar en verklaart dat deze landen hun eigen strijd krachten tegen eventuele agres sie kunnen gebruike, gezien hun economische wedergeboorte. De V. S. zouden hun bijdragen aan de verdediging van deze landen kunnen herzien en als symbool een kleinere strijdmacht in Euro pa kunnen handhaven. De partij zegt dat Amerika militaire hulp verleent aan 60 landen. Zonder het conflict tus sen India en Pakistan te noemen zegt de partij dat het „onvoor zichtig is wapens te geven aan andere landen wanneer de V. S. er niet zeker van zijn dat zij voor gemeenschappelijke ver dediging worden gebruikt". De hulp zou slechts moeten worden verleend aan landen waar een gunstig klimaat heerst voor bui tenlandse investeringen. T.U.C. PLEIT VOOR DRASTISCHE BEPERKING DEFENSIE UITGAVEN Het grote Britse vakverbond T.U.C. heeft zich woensdag uit gesproken voor drastische be snoeiing van idie nationale defen sie-uitgaven, die thans meer dan twee miljard pond sterling (on geveer 20 miljard gulden) per jaar bedragen. In een resolutie die op de jaar lijkse conferentie in Brighton werd aangenomen, wordt gezegd dat de hoge defensie-uitgaven onverenigbaar zijn met de plan nen van de regering voor sociale vooruitgang en economische ont wikkeling. De resolutie is een weergave van de sluimerende onrust over het besluit van de regering de behandeling van vele sociale hervormingsplannen uit te stel len. De hervormingsplannen vormden een belangrijk punt bij de vorig jaar gehouden verkie zingen. Het vakverbond vertegenwoor digt totaal 8.750.000 werknemers. INDONESISCH BLAD OVER CORRUPTIE De kloof tusen de zich in weel de badende bovenlaag en de in armoe levende arbeidende bevol king in Indonesië is te groot ge worden, zo staat in een hoofdar tikel in het christelijk dagblad „Sinar Harapan" in Djakarta dat woensdag is gepubliceerd. Het blad richt zich tegen wat wordt genoemd de toenemende corruptie met staatseigendom men, manipulaties met garens en met Indonesische rubber „die hun weg naar Singapore hebben gevonden". „Sinar Harapan" schrijft dat elke Indonesische politieke par tij en massabeweging „leiders of generaals die zich in illegale weelde baden zou moeten uitsto- tea".

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 5