Indische troepen trokken woensdag West-Pakistan binnen Oe Thant gaat bemiddelen.v.. fleXa Prinses Beatrix en verloofde opnieuw bejubeld op hun tocht langs de provinciale hoofdsteden weekend-systeem NU VERFT U GRAAG Orkaan Betsy' naderde Florida HET WEER OUD-MINISTER PAPANDREOE DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1965 21e Jaargang - No, 65^? Vorderingen bij Lahore Eerste doe! bereikt Geeri geschilpunten?. Leugens'... Pakistaans scheeps- bombardement Tanksiag verwacht Dubbeistoot Maar Engeland stuurt wapens Oproep van de paus Noorwegen stelt troepen beschikbaar j?/, I ffwr* iaa'50^ U 6 Windstoten van 220 km „betsy" komt er aan Zon- en Maanstander Verdere protesten tegen Franstalige preken aan de Belgische kust Weerbericht Hoogwater Bezoek aan Den Haag Naar de rcajaarsbeurs Vliegtiiigoitsreliik in Brazilië JSwaSsMtttf-fc^akenTtftment: TERNEUZEN DJreetetir-Hoof<3re'<!actettr: I. van <?e Sands Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 207S Gironummer: 38150 Abonnementsprijs S,60 per kwartaal; per maand ƒ2,20; per week 53 ct. Losse nrs 11 ct, VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. 3. van de Sande te Terneuzen. Advertentieprijs per mm 18 et; minimam pes advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel mees 22 et. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. tot 70 uur v.m. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummes Troepen van het Indiase leger zijn woensdag het zuidelijke gedeelte van West-Pakistan binnengetrokken. De operatie vond plaats in het district Barmcr van de Indiase staat Rajastan. Barmer ligt op de route tussen Jodpoer en Hyderabad ten noorden van de vlakte van Koetsj. Het is de tweede maal binnen drie dagen dat Indiase troepen Pakistan binnenrukken. Maandag trokken zij de grens over in de richting van Lahore. De eerste plaats op hun weg, Gadra, is volgens een militaire woordvoerder in handen van de In diase troepen gevallen. Deze ruk ten op naar het vijfentwintig kilo meter verder gelegen plaatsje Khokrapar op de hoofdweg naar Hyderabad. De Indiërs ontmoeten weinig te genstand. Zij hadden deze actie ontketend om een Pakistaanse aan val voor te zijn, aldus een officiële woordvoerder in Nieuw Delhi. Indiase troepen zouden op het front bij Lahore vorderingen heb ben gemaakt ondanks felle Paki staanse tegenaanvallen. In het zui den van Kasjmier veroverden van Poonch uit oprukkende Indiase eenheden een belangrijke heuvel rug. De Indiase radio verklaarde, dat boven India afgeworpen Pakistaan se parachutisten uniformen van het Indiase leger droegen. Indiase vliegtuigen deden aan vallen op vliegvelden en militaire doelen in West-Pakistan. De Indische minister van lands verdediging Tsjavan heeft in 'het Indische lagerhuis meegedeeld dat met de Indische opmars in de Pendsjaab onmiddellijk het doel is bereikt om verlichting te brengen voor de Indische troepen in de frontsector van Djaurian en Ak- noer in Zuid-Kasjmier. Hij voegde hieraan toe dat de Pakistaanse troepen in deze sec tor zich hadden teruggetrokken en dat zij door Indische eenheden werden achtervolgd. Minister Tsjavan beschuldigde Pakistan van pogingen om de oor log te doen overslaan naar Oost- Pakistan, „terwij! er in dat gebied geen geschilpunten zijn". Hij voeg de hieraan toe: „Wij zijn niet voor nemens enige actie in Oost-Paki- stan te ondernemen, tenzij hande lingen van Pakistan ons hiertoe zouden dwingen". Nadat Tsjavan had verklaard dat het Indische leger de grens tussen Djammoe en West-Pakistan had overschreden en dat de Indi sche troepen vorderingen maken, (Adv.) Een officiële Pakistaanse woord voerder verklaarde woensdag, dat alle Indiase aanvallen aan het La- horefront waren afgeslagen. De In diërs hadden daarbij zware verlie zen geleden, zei hij. Bij een treffen ir< het gebied van Tsjaamb aan de grens van Kasjmier zouden de In diërs zware verliezen hebben ge leden. Zij trokken zich daar met achterlating van wapens en uitrus ting overhaast terug. Een aantal tanks was buiten gevecht gesteld. Ruim zestig Indiase vliegtuigen waren vernietigd. Radio-Pakistan noemde de Indiase bewering, dat Pakistaanse vliegtuigen aanvallen hadden gedaan op Nieuw-Delhi, Iff) ft IQAAnn l/loOT I Bombay en Calcutta, pure leugens, f (JUI faCdwCIl fllufll vervolgde hij: „Maar er zijn nog steeds Pakistaanse militairen in bepaalde gebieden van Indisch Kasjmier en op sommige plaatsen in India. Zij moeten daaruit wor den verdreven". In de Indische plaats Tsjandigar is meegedeeld dat op vier plaatsen in de Pendsjaab 47 Pakistaanse pa rachutisten gevangen zijn genomen. Meer dan dertig van hen vielen in het gebied van Patankot, waar in een spoorweghoofd (punt aan spoorlijn, waar wegvervoer begint) en een bevoorradingscentrum voor de Indische troepen in Kasjmier zijn gelegen, in handen van Indi sche militairen. Pakistaanse oorlogsschepen heb ben woensdagmorgen vroeg uit zee het Indische kustfort Dwarka ge bombardeerd, dat op 330 km ten zuiden van Karatsji ligt. De uitzending van radio-Paki stan waarin dit werd gemeld, werd in Londen opgevangen. Het bom bardement had ten doel de mili taire en radarinstallaties, waarmee de Indische luchtaanvallen op Ka ratsji werden geleid, te vernietigen. De kustbatterijen werden tot zwij gen gebracht en er zou zware schade zijn aangericht in het doel gebied. De Pakistaanse schepen waren volgens radio-Pakistan door de Indische luchtmacht aangeval len maar hadden geen schade ge leden. Drie Indische toestellen werden neergeschoten. Het bom bardement had ongeveer 90 minu ten geduurd. grote Indisch-Paklstaanse tank slag in dit gebied. Het zal de Pakistanen overigens moeilijk vallen in dit gebied tanks in de strijd te werpen teneinde te pogen de Indische opmars in de richting van Sialkot tot staan te brengen, daar hierdoor de. brede rivier de Tsjenah stroomt. Volgens berichten uit Indischs bron heeft de noordelijke arm van de Indische dubbeistoot op Paki stan ertoe geleid dat de Pakistani de enige grote brug over de Ravi hebben moeten onblazen. Hierdoor zijn de toegangen tot het spoor weghoofd en bevoorradingscen trum te Pathank in Indisch Kasj- -mier beveiligd. Het lijkt erop dat de Indische opmars in de richting van Lahore in de eerste plaats ten doel heeft een deel van het Pakistaanse legnt tot onbeweeglijkheid te doemen. Dit leger kan het zich namelijk niet. veroorloven de verbindingen met Lahore door de Indische eenheden te laten afsnijden. Het offensief dat India in het zuiden tegen West-Pakistan heeft ingezet, zal de Pakistani noodzaken troepen te onttrekken aan het ge bied van de rami van Koetsj om dc belangrijke stad Hyderabad te beschermen. In dit laatste gebied is eerder in dit jaar hevig tussen Indische en Pakistanse troepen ge vochten. Oe Thant, de secretaris-generaal der Verenigde Naties, heeft woens dag op weg naar Pakistan en In dia een tussenlanding in Londen gemaakt. Hij had hier een onder houd met de Britse minister van buitenlandse zaken. Oe Thant vertrok tegen twaall uur met een toestel van de Paki staanse luchtvaartmaatschappij naar Rawalpindi. Hij zou een 'tus senlanding maken in Karatsji. De secretaris-generaal is van plan ver volgens naar Nieuw-Delhi te gaan De Britse minister van buiten landse zaken verzekerde Oe Thant van de steun van Engeland bij zijn vredesmissie. In Londen wonende Pakistanen hielden een betoging voor 't hotel waar Oe Thant en minister Stewart hun besprekingen voerden. Zij schreeuwden „Oe Thant ga terug" en „De V. N. is dood". Twee Indiase schepen zijn op 't ogenblik op weg naar hun thuis haven met in Engeland geladen in- fanteriewapens. Britse functiona rissen verklaarden woensdag, dat de schepen enige tijd geleden uit Engeland waren vertrokken. De hoeveelheid wapens, die zij aan boord hadden genomen, was ge ring. Afgezien van deze partijen heeft Engeland de levering van wa pens aan India tijdelijk stopgezet. Ook aan Pakistan .worden geen wa pens verstrekt. Er zijn bewijzen dat ten behoeve van zijn defensie tegen China aan India geleverde Britse wapens thans voor andera doeleinden worden gebruikt, zo werd verklaard. Paus Paulus de zesde heeft op de wekelijkse algemene audiëntie, v/oensdag op het buitenverblijf Castel Gondolfo gehouden, opge roepen tot beëindiging van de vijan delijkheden tussen India en Paki stan, een „conflict dat een ernstige vorm schijnt aan te nemen". Hij zei alles wat hij kon te willen doen om tot een beëindiging van de strijd en het voeren van onderhan delingen bij te dragen. De Noorse minister van buiten* landse zaken, Halvard Lange, heeft te verstaan gegeven, dat de Noor» se regering bereid is troepen be schikbaar te stellen voor een even tuele V. N.-strijdmacht in Kasj mier. Lange noemde het conflict tussen India en Pakistan een tra gedie, die de noodzakelijkheid aan toonde van de V. N. als organisatie tot het bewaren van de vrede. (Adv.) Op hartelijke wijze zijn prinses Beatrix en de beer Claus vou Ams- berg gisteren in Haarlem ontvan- (Adv.) Uit een woensdag in Nieuw Del hi gedane mededeling blijkt dal het Indische leger de grens met West-Pakistan op twee-,achhonderd kilometer van elkander liggende punten heeft overschreden. Het veroverde in het zuiden de stad Gadra, terwijl de Indische troepen in het noorden oprukken naar her. grote Pakistaanse militaire cen trum in Sialkot. De Indische minister van lands verdediging Tsjavan heeft in het lagerhuis medegedeeld dat de In dische troepen bij de noordelijke stoot uit het gebied van Djam moe zijn doorgedrongen in Paki stan. Meer bijzonderheden wilde hij niet geven. Men meent in Nieuw Delhi dat India bij de opmars naar Sialkot op grote schaal gebruik heeft ge maakt van „centurion"-tanks, het geen mogelijkheden opent voor een utrecht !/m 14 sept. '65 Uil de dicht bevolkte kuststreek van Zuid-Florida is een ware uittocht gaande geweest in ver band met dë nadering van de or kaan „Betsy", die van de Baha- ma-eilanden kwam en daar flin ke schade heeft aangericht. Nas sau, de 50.000 inwoners tellende hoofdstad van de Bahama-eilan- den, heeft ruim twaalf uur te lijden gehad van „Betsy". De elektrische centrale van de start werd vernield, huizen begaven het en honderden ruiten sneuvel den. De verbindingen met de an dere eilanden van de Bahama- groep zijn verbroken. Men weet dan ook niet wat er daar ge beurd is. Op Cuba waren voorzorgsmaat regelen getroffen. Zo werd de bevolking van het laag liggende gebied rond Sagua la Grande ge ëvacueerd in verband met moge lijke overstromingen. Het uiterste zuiden van Florida is woensdag inderdaad getroffen door de orkaan Betsy, die met windsnelheden van 220 km per uur beschouwd wordt als één van de hevigste orkanen van de laatste jaren in het Caraibische gebied. Alle verbindingen tussen het ge- troffen gebied en Miami werden verbroken. In Miami zelf, dat niet de volle stoot kreeg, werd veel schade aangericht door windstoten van 160 km per uur, Zwiepende palmen, bulderende golven die te pletter slaan tegen de kademuur, een huilende wind i die door de straten jaagt: de voortekenen van de orkaan „Bet sy" die Miami (Florida) naderde met windsnelheden van 200 km oer uur. 9 6.04 19.09 19.14 3.50 10 6.06 19.07 19.31 5.01 11 6.07 19.05 19.45 613 12 6.09 19.03 19.58 7.24 13 6.11 19.00 20.12 8.37 14 6.12 18.58 20.28 9.51 Aan de Belgische (Nederlands talige) kust zullen zondag de protesten tegen de Franstalige preken in de kerken worden voortgezet. In Oostduinkerke hebben Vlaamse organisaties woensdag toestemming sekreten tot een openbare betoging. Het Vlaamse standpunt is, dat de Franstalige preken in de Ne derlandstalige badplaatsen op 1 september met het einde van het loeristenseizoen dienen te wor den beëindigd, zoals door de ker kelijke overheid was bepaald. gtn op de tweede dag van hun be zoeken aan de provinciale hoofd steden. De belangstelling van de Haarlemmers was zo groot, dat bij de rijtoer stapvoets moest worden gereden. Daardoor was het halve uur dat voor de tocht was uitge trokken, lang niet toereikend. On) half elf arriveerden de gis ten bij het gebouw van de provin ciale griffie. Daar werden ze ver welkomd door de commissaris der koningin in Noord-Holland, mr. F. J. Kranenburg, en de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. Cremers. In de vergaderzaal van de staten waren aanwezig de leden van G. S. en de voorzitters van de fracties der provinciale staten met uitzon dering van die van de P. S. P. en de C. P. N. ONBESTENDIG. Een hogedrukgebied dat zich van de oceaan over Spanje via Zuid-Europa tot aan de Zwarte Zee uitstrekt, veroorzaakt in die gebieden rustig nazamer-weer. In Oost-Frankrijk en het Alpen gebied liep de temperatuur daar bij op tot 22 a 24 -graden. In Italië en op de Balkan werd het omstreeks 25 graden, in Zuid- Frankrijk en Spanje werd het 'over het algemeen nog iets war mer. Langs de noordflank van dit hogedrukgebied trok woensdag een depressie over Zuid-Enge- land naar de Noordzee. Het re- gengebied dat aan de depressie voorafging passeerde in de mid dag en avond ons land. De depressie die zich verder in de richting van Zuid-Noor- wegen verplaatst veroorzaakt vandaag in onze streken een ma tige tot krachtige wind tussen zuidwest en west. Hiermee stroomt polaire lucht aan waar in nu en dan buien voorkomen, maar ook verspreid enkele op klaringen. De middagtemperaturen zul len over het algemeen iets lager zijn dan woensdag. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Onbestendig. Wisselend bewolkt met nu en dan buien, sommige mogelijk met onweer. Matige tot krachtige, aan de kust aanvankelijk nog af en toe harde westelijke wind. Middagtemperaturen over het algemeen iets lager dan gisteren. DONDERDAG 9 SEPTEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.02 1.37 2.17 2.27 n.m. 1.04 1.39 2.19 2.29 VRIJDAG 10 SEPTEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.43 2.18 2.58 3.08 n.m. 1.49 2.24 3.04 3.14 Mr. Kranenburg zei dat het be zoek aan de provinciale hoofdste den nog slechts het begin is van de studie die de heer Von- Amsberg gaat maken en het valt te verwach ten, dat hij Noord-Holland nog ver scheidene malen zal bezoeken, om dat deze provincie op velerlei ge bied belangrijk is. De commissaris wees op de aanwezigheid van de kernreactor in Petten, de fabricage van staal, het vervaardigen van kranten- en bankpapier, "dë bloem bollencultuur en de luchthaven Schiphol. De heer Von Amsberg ontving een boekje getiteld' „Wat doet en waar zetelt de provincie Noord- Holland". Om kwart over elf begon de rij toer door het centrum en het zui den van Haarlem. Op de Wagen weg bij de grens met Heemstede namen de commissaris der konin gin en de burgemeester van Haar lem afscheid van het verloofde paar, dat vervolgens naar Den Haag reed. Nadat zij de lunch op Huis ten Bosch hadden gebruikt, kwamen prinses Beatrix en haar verloofde om half drie voor het provincie huis van Zuid-Holland aan. Bij de ingang van dit nieuwe gebouw werden zij verwelkomd door de commissaris van de koningin, mr. J. Klaassesz, en de burgemeester van Den Haag, mr. H. A. M. T. Kolfschoten, beiden vergezeld van hun echtgenoten. Vervolgens werden de leden van gedeputeerde staten voorgesteld en werd van gedachten gewisseld over problemen en aspecten van het provinciaal bestuur. Om vijf over drie begaf het ge zelschap zich naar de filmzaal, i waar onder het genot van een glas champagne een kleurenfilmpje 1 over Zuid-Holland werd vertoond. Hierna overhandigde mr. Klaas sesz de heer Von Amsberg de dicht bundel „Gezicht op Zuid-Holland" verzameld door dr Schulte Nord- holt. De provincie zal gaarne wanneer dit gewenst wordt geacht, haar medewerking verlenen bij de oriën- teringsarbeid in Nederland, die de heer Von Amsberg te wachten staat, zo zei hij. De commissaris beëindigde zijn korte toespraak met het voordra gen van een toepasselijk gedicht van de Franse dichter Paul Geraldi ER IS EEN VLAGGETJE OP ALLE CALIFORNIA- SOEPEN EN BOUILLONPRODUCTEN uit de bundel „Toi et moi". Er werd nog 'n kwartiertje nagepraat. Om tien voor vier verliet bet ver loofde paar het provinciehuis, toe gejuicht door enkele honderden belangstellenden, die zich voor het gebouw hadden verzameld. Tijdens hun bezoek aan Utrecht op maandag 13 september a.s. zul len prinses Beatrix en haar ver loofde 's middags ook een ander half uur durend bezoek aan de na- jaarsbeurs brengen. Het verloofde paar wordt om tienover elf in Paushuize verwacht, waar hun de leden van het college van gedeputeerde staten, de frac tievoorzitters' uit de provinciale staten, de burgemeester ysn Utrecht en de echtgenoten van deze bestuurders zullen worden voorgesteld. Van twaalf uur tot half één ma ken de verloofden een rondrit door de stad Utrecht. Van half één tot kwart over twee lunchen zij beperkte kring" in Paushuize. ,U) In Canoas in de staat Rio Grande do Sul is een „Globemas- ter" van de Braziliaanse lucht macht op een huis gestort. Vijf personen, onder wie een baby en een kind, werden gedood. Het vliegtuig maakte deel uit van een groep, die ter gelegen heid van de viering van onafhan kelijkheidsdag' stuntvluchten uit voerde. De beide bemanningsle den werden met een shock in een ziekenhuis opgenomen. Petros Garoefalias, die minister van defensie van Griekenland is geweest, heeft ex-premier Georges Papandreoe dinsdagavond ervan beschuldigd dat hij een „volks opstand" in de nacht van 15 op 16 juli heeft willen uitlokken. Het ministerie van defensie, al dus Garoefalias, beschikt over in lichtingen volgens welke-er in de periode tussen het eventuele ont slag van Papandreoe en de eeds aflegging van de nieuwe regering in Athene <en Saloniki een opstand had moeten uitbreken die het ka rakter van een staatsgreep had moeten hebben. Aanhangers van Papandreoe rekenden op een wel willende houding van bepaalde legercommandanten en officieren van de organisatie „Aspida". Het ministerie van defensie dat van een en ander de lucht had gekregen, had echter maatregelen getroffen, waaronder het alarmeren van de strijdkrachten. Garoefalias heeft zijn beschul diging aan het adres van Papan dreoe al eerder geuit in het blatf „Acropolis" i

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1