Feijenoord op volle oorlogssterkte tegen Real De voorgeschiedenis van de strijd in Kasjmier De misdaad van Richard Ross BEURSOVERZICHT Godsdienstige en politieke geschillen Hoofdpijn? III» Zware nachtelijke brand in Groningen Woensdag 8 september '65 Pagina 3 Puskas: „Een gelijkspel zou al mooi zijn" De zoon Vrij Kasjmier Vergiftigde betrekkingen DE VRTTF ZEEUW Op volle oorlogssterkte zal Feijenoord aantreden tegen Real Madrid. De blessure, die rechtsbuiten Henny Weering zaterdag j.l. opliep in het com petitieduel tegen Go Ahead, is minder ernstig dan aanvanke lijk werd gevreesd. Weering ondervindt van de bloeduit storting op zijn dijbeen alleen hinder wanneer hij zijn knie opheft, schieten en lopen gaan zonder moeite. „Nee, daar ben ik niet bang voor", verzekerde Feijenoords nieuwe aanwinst dinsdagmiddag in het magni fieke K.N.V.B.-sportcentrum te Zeist, waar de landskam pioenen die het zeer naar hun zin hadden, tot een paar uur vóór de wedstrijd nog zullen verblijven. „Aanvankelijk zat ik in de put. Het ging net zo soed en toen kwam die blessure. Ach- eraf valt het nogal mee en als de wedstrijd eenmaal aan de gang is, merk ik er waar schijnlijk niets meer van." Nerveus is Henny Weering totaal niet. Hij weet na de eerste 'drie competitiewedstrij den* dat zijn sobere, directe spel in de Feijenoordvoörhöe- de goed tot zijn recht kom.t en is nuchter genoeg om te be seffen dat hij ook in de be kerstrijd van waarde kan zijn en dat hij zich zeker niet de mindere behoeft te voelen van zijn medespelers. ERVARING De tweede nieuweling in Feijenoords eerste, Piet Fran sen, ziet de komende strijd eveneens met vertrouwen te gemoet. „Cupvoetbal heb ik nog nooit meegemaakt, maar door mijn wedstrijden met het Nederlands elftal heb ik wel internationale ervaring ge kregen", aldus Fransen, die meent dat Feijenoord een goede kans heeft nu sterspe ler Amancio voor Real niet beschikbaar is „Jammer dat Santamaria er niet bij is" vond Fransen verder, „tegen hem had onze voorhoede een goede kans, want hij schijnt de laatste tijd nogal wat blun ders te maken." De stemming in het Rotter- danmse kamp was dinsdag optimistisch. Feijenoord vreest Real niet meer zoals het dat deed kort nadat de loting be kend was geworden. De lands kampioenen kregen dinsdag van rainer Willy Kment een lichte training in Zeist, maar mochten zich verder ontspan nend voorbereiden op het ko mende duel. Zij amuseerden zich best in Zeist wat wel bleek uit de woorden van Hans Kraay, die overigens de komende tijd nog meer zor gen aan zijn hoofd heeft dan louter cupvoetbal. Vrijdag wacht hem een belangrijk ten tamen en ten tijde van de uit- wedsrij'd verwacht zijn vrouw een derde kind. De nuchere spil is echter wel tegen wat spanning be stand: „De dagen gaan hier snel, we komen er wel door", verklaarde hij tevreden. „Gis teren zijn we naar de bioscoop geweest, vandaag moeten we trainen, verder doen we het kalm aan om goed uitgerust te zijn." Coen Moulijn DE PROMOTIE- EN DEGRADATIE REGELING (amateurs) SEIZOEN 1965-66 District Zuid I 2e klasse De kampioenen van de 2e klas se A en B promoveren naar de le klasse. De nummers laatst en voor laatst van de 2e klasse A en B degraderen naar de 3e klasse. 3e klasse De kampioenen van de 3e klas se A t/m D promoveren naar de 2e klasse. De nummers laatst en voor laatst van de 3e klasse A t/m D degraderen naar de 4e klasse. 4e klasse De kampioenen van de 4e klas se A t/H promoveren naar de 3e klasse. De nummers laatst van de 4e klasse A t/m H degraderen naar de afdelingen van de K.N.V.B. Reserve 2e klasse De kampioenen van de reser ve 2e klasse A, B en C promove ren naar de reserve le klasse. De nummers laatst van de re serve 2e klasse A, B. en C. de graderen naar de reserve 3e klas se. Reserve 3e klasse De kampioenen en de nummers twee van de reserve 3e klasse A, B en C promoveren naar de reserve 2e klasse. De nummers laatst van de re serve 3e klasse degraderen naar de afdeling. Zaterdagvcetbal K.N.V.B. 2e klasse De kampioenen van de 3e klas romoveren naar de 2e klasse. De nummers laatst van de 2e klasse degraderen klasse. naar de 3e 3e klasse De nummers laatst van de 3e kalsse degraderen naar de 4e klasse. 4e klasse De kampioenen van de 4e klas se A en B promoveren naar de 3e klasse. De nummers twee van de 4e klasse A en B spelen één beslissingswedstrijd om één plaats in de 3e klasse. De nummers laatst van de 4e klasse A en B degraderen naar de afdeling. Hoek won van Rillandia (2—1) Van de Zeeuwsvlaamse zater dagvoetballers zagen A.Z.V.V. en de Terneuzense Boys zich reeds op de eerste de beste competitie- dag voor een niet geheel onver wachte terreinafkeuring ge plaatst. Hoek, vers gepromoveerd naar de landelijke afdeling, startte uit stekend met een kleine zege op het bezoekende Rillandia. De rust ging in met een 1—0 voor sprong voor de thuisclub dank zij een goed doelpunt van Deij. Kort na de hervatting bracht De Zeeuw de stand op 2-0. Ieder een had zich al met deze stand verzoend toen Rillandia in de laatste minuten bij een scrimma ge voor het Hoek-doel de eer nog wist te redden. De meningen over deze goal liepen uiteen maar de arbiter be sliste dat de bal over de doellijn GEEN VREES Rust was ook het parool van Real Madrid op de dag v voor de wedstrijd. De erva ren Spanjaarden, voor wie ook Europacupduels reeds een routinezaak zijn, behoefden zich dinsdag van trainer Mu- noz geheel niet meer in te spannen. Een training werd niet noodzakelijk geacht, de spelers maakten 'n boottocht door de Rotterdamse havens de Madrilenen waren over he algemeen zeer ingenomen met wat zij zagen en wa ren verder vrij om te doen en laten wat zij wilden. De mees ten benutten hun tijd voor wat sight-seeing en het doen van inkopen. De Realploeg vreest Feije noord allerminst, maar wil wel in ieder geval te Rotter dam alle risico's vermijden. „Het niet meespelen van Amancio en Santamaria heeft ons ongetwijfeld verzwakt", geeft veteraan Puskas toe. „Een gelijkspel zou hier ai mooi zijn, in Madrid zien we dan wel verder." REAL NIET MEER ZO STERK De 32-jarige, nogal gevrees de linksbuiten Gento liet zich minder duidelijk uit. Zijn te genstander Romeijn kent hij totaal niet en daarom laat hij een oordeel achterwege. Gen to, die met zijn ploeggenoten maandagavond voor het laatst heeft getraind, wordt niette min met Puskas beschouwd als de man die de Feijenoor- ders in moeilijkheden moei brengen. „Morgenavond weten r we meer", aldus de routinier van de ploeg, „aan voorspel lingen waag ik me niet graag". De Tsjechische scheidsrech ter Galba tenslotte wilde niets voorspellen omtrent d© ko mende strijd. „Feijenoord heeft het voordeel van eigen terrein en moet wel iets kun nen, want het heeft eenmaal de halve fniales bereikt, en Real is niet meer zo sterk als enkele jaren geleden. Dus is alles mogelijk", aldus de Tsjech, die evenals de beide ploegen Europacupvoetbal ook reeds als routinekwestie be schouwt. Per slot van reke ning draait ook hij al wat jaartjes mee! DE OPSTELLING VAN FEIJENOORD Het elftal van Feijenoord dat vanavond in het Rotterdamse stadion in de eerste ronde van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen te gen Real Madrid uitkomt, is als volgt samengesteld: Doel: Eddy Pietérs Graafland. Achter: Piet Romeijn, Hans Kraay en Cor Veldhoen. Midden: Piet Fransen en Guus Haak. Voor: Henny Weering, Piet Kruiver, Hans Venneker, Frans Bouwmeester en Coen Moulijn. DE OPSTELLING VAN REAL MADRID Real Madrid komt vanavond uit in de volgende opstelling: Doel: Betancourt. Achter: Miera en Pachin. Midden: Tejada, Defelipe en Zoc- co. Voor: Aguerra, Pirri, Grosso, Puskas en Gento. (Adv.) ZEER STILLE MARKT Het is gisteren op het Damrak uitzonderlijk stil geweest in de hoeken van de internationale waarden. Mede hierdoor bleven de koersfluctuaties gedurende de gehele beursduur binnen nauwe grenzen. Ten opzichte van het vooragande slotniveau waren de hoofdfondsen gemakkelijker, waarvan Philips aan de zwakke kant. De prijs van dit fonds liep terug van 119,10 tot 118,40. Dit betekende een gulden koersver lies vergeleken met de slotkoers van maandag. A.K.U. moest van de behaalde koerswinst ad zes punten circa vier punten prijsgeven op 447. Hoogovens werd een punt hoger geadviseerd op 510. Unilever gaf een halve gulden prijs tot 135,40. Kon. Olie slechts twintig cent la ger op 139,20. Voor K.L.M. werd 200 als advieskoers opgegeven. Maandag behaalde K.L.M. op f 201 als officiële koers het hoog ste niveau aller tijden. Dat het dinsdag kalm zou zijn, lag in de lijn der verwachtingen, omdat Amsterdam verstoken bleef van de slotkoersen in Wallstreet, waar de beurs wegens Labour- day gesloten bleef. Hierbij kwam nog de toegenomen spanning tus sen Pakistan en India. Men wilde in Amsterdam de houdnig van Wallstreet afwachten alvorens tot het verstrekken van opdrach- t enover te gaan. In de scheepvaartsector kon den winstnemingen op kleine schaal plaats. Deze waren vol doende voor een iets gemakke lijker stemming in deze groep van aandelen. Paketvaart was ca drie punten lager op 219. De om zetten in deze hoek waren min der dan die van maandag. De lei dende cultures gaven evenals de staatsfondsen weining verande ring te zien. In de lokale afdelingen werden aandelen General-banden weder om iets hoger geadviseerd. In de jaarvergadering van deze maat schappij werd van aandeelhou- derszijde voorgesteld dat de Amerikaanse moedermaatschap pij maar en bod moest uitbren gen op de sandelen. De directie zou deze wensen overbrengen. Mogelijk worden op een even tueel aanbod tot overname van de aandelen thans reeds specula tieve koopopdrachten in dit fonds verstrekt. Braat Amsterdam kreeg wederom een hogere ad vieskoers op het zakensucces in Indonesië. Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, vandaag gel dend in Amsterdam, luiden: Engels pond 10.0010.10 Canadese dollar 3.31'/23.36V-! Amerik. dollar 3.57V2—3.6F/2 Belg. fr. (100) 7.16Vz7.21V2 Franse frank (100) 73.2073.70 Zwitserse fr. (100) 83.1083.60 Duitse mark (100) 89.4089.90 Dank zij zijn wetenschap pelijke samenstelling bevat 'ASPRO' alles wat nodig is om u snel van uw pijn af te helpen. Doeltreffend en betrouwbaar. (S&tóUrMif-op Zweedse mark (100) 69.0070.00 Noorse kroon (100) 49.8050.80 Deense kroon (100) 51.3052.30 Oostenrijkse schilling (100) 13.92—14.02 Italiaanse lire (10.000) 57.00—59.00 Portugese escudo (100) 12.45—12.60 Spaanse peseta (100 gr. coup.) 5.95—6.10 Het conflict tussen India en Pa kistan over de Himalaya-staat Djammoe en Kasjmier is 18 jaar geleden ai begonnen, toen Enge land de macht overdroeg aan de onafhankelijke gemenebestlanden India en Pakistan. Sinds 1947 heb ben de Verenigde Naties getracht vrede te stichten in deze voorma lige staat, die verscheurd wordt door godsdienstige en politieke ge schillen. Verscheidene speciale ver tegenwoordigers van de V. N. heb ben vergeefs verzoeningspogingen gedaan. De staat Djammoe en Kasjmier met een bevolking van ongeveer 4,7 miljoen, van wie 80 procent mohammedanen, werd het toneel van bittere gevechten kort nadat het Indische land werd verdeeld. De toen malige maharadja, sir Hari Singh, een hindoe, sloot zich op 27 oktober 1947 bij India aan. over aan een regering onder sjeik Mo hammed Abdoella, bekend als de „leeuw van Kasjmier", een mohammedaanse lei der van de nationale conferentie van Kasjmier, de grootste politieke partij in die staat. De gevechten duurden voort en de afgescheiden mohammedanen vorm den een „regering" van „azad Kasjemier" (vrij Kasjmier). Pakistan steunde deze groep en de legers van India en Pakistan kwamen tegenover elkaar te staan. In december 1947 verzocht India de veiligheidsraad Pakistan tot agressor te verklaren omdat Pakistan had geholpen bij een inval aan de noordwestelijke grens van 'n staat, die deel uitmaakte van India. Pakistan voerde hiertegen aan dat de voor- olpige aansluiting van Kasjmier in strijd met een „wapenstilstandsovereenkomst" was, die door de maharadja onmiddellijk na de verdeling van het Indische gebied met Pakistan was aangegaan. ff ff Pakistan weigerde dit te erkennen en heeft sindsdien steeds een volksstemming geëist om de status van dit gebied te be palen. In 1947 droeg de maharadja de macht Op nieuwjaarsdag 1949 kwamen India en Pakistan tot een bestand. De veilig heidsraad vormde een speciale commissie. Er werd een bestandslijn afgebakend, waarover men het later in dat jaar eens werd. Als gevolg hiervan beschikte India over ongeveer tweederde van de staat met 3.560.000 inwoners, zoals een volks telling in 1961 uitwees. Intussen volgde de zoon van de maha radja, Yoevraj Karan Singh, deze in 1950 op. Aan het eind van het erfelijke bewind, op 17 oktober 1952, werd hij als sardar- i-riyasat (staatshoofd) beëdigd. Bij het overlijden van zijn vader (26 april 1961) werd Yoevraj Karan Singh door de In dische regering als maharadja erkend. Begin augustus 1953 werd sjeik Abdoel la, die premier was, door het staatshoofd van Kasjmier ontslagen omdat hij een wanbeheer zou hebben gevoerd. De kwes tie-Kasjmier bleef de gemoederen in beide landen in beroering houden. Verscheidene pogingen van de V. N. en van andere diplomatieke zijde India en Pakistan tot overeenstemming te brengen, mislukten. Het voortslepende geschil bleef de betrek kingen vergiftigen. De jongste en ernstigste fase kwam ongeveer twee maanden nadat zij waren overeengekomen het geschil in de vlakte van Koetsj, ongeveer 1600 km ten zuid westen van Kasjmier, te beëindigen. De gevechten in het moerasgebied van Koetsj waar de grens tussen India en West-Pa kistan niet was afgebakend, braken op 9 april dit jaar uit. De formele wapenstil standsovereenkomst werd op 30 juni on dertekend. Rico Bulthuis 8) „Martelen, had mevrouw We ber uitgeroepen", „meid, je weet niet wat je zegt!' Ze had met haar valse gebit geklapperd, als een paard, dat op een te strak toom bijt. „Kijk, dit is het eerste gebit, dat goed zit. Ze heeft me zeven kiezen uitgetrokken en drie tan den en de wortel van een heeft ze er met een hefboomkind wat is er, wat doe je? Nellie was ineengekrompen, de handen om de kaak, tranen in haar ogen. „O mevrouw, schei alsjeblieft uit....!" Altijd als Nellie de heer Gal- jaard zag, kon ze het idee niet van zich afzetten, dat deze man zo stil en zo teruggetrokken was geworden, door een eeuwigdu rende kwelling van hefbomen, gloeiende naalden, diep inzuigen de boren en rukkende tangen, was geweest. Een kleine maar Wat deze edele, fijne man, aan verdiende overwinning die d'e dat zwarte, spinnige schepsel Ioekse spelers en supporters zag, was Nellie een raadsel. Ze ergerde zich aan haar zijden kou- moed heeft gegeven voor de din gen die komen,. MO. sen, aan haar hoge, vlugge stem. aan haar onfatsoenlijke, „wulpse" kleding, aan haar lippenstift en aan haar nagellak Ze werd woedend, als die Ja- pannees (ook zo'n griezel) thee kwam drinken in de zitkamer en dan naar niemand anders keek, dan naar die kakenkraakster. En dan te weten, dacht Nellie met weemoed, dat er zoveel nette meisjes overblijven. Toen nu de heer Galjaard, op de verjaardag van mevrouw Weber om vijf uur in de middag thuiskwam, liet Nellie de kopjes in het zeepsop aan hun lot over, droogde snel haar handen aan haar schortje af en liep op een drafje door de gang: „Meneer Galjaardme neer Gaaaaaljaard! Hij stond al op de derde trede van de trap, maar wendde zich om, toen hij het dienstmeisje op zich af zag komen. „Zo Nellie, wat is er?" „Mevrouw Weber is jarig, zei ze, „wil ik wat bloemen gaan ko pen?" Hugo Galjaard sloeg zich met de hand voor zijn mond. „Wat een geluk Nellie, dat je daaraan heb gedacht, ik was hét glad vergeten. Wacht even. Hij zette zijn actetas neer, haalde zijn portemonnaie te voorschijn en gaf haar een rijks daalder. Ze spraken af, dat hij op zijn kamer wachten zou en dat als hij er niet was, Nellie de bloemen op zijn kamer zou zet ten. Nellie sloeg haar mantel om en holde weg. Galjaard ging naar boven. Hij woonde op de eerste verdieping naast mevrouw Haye. Zij had twee, hij had drie kamers. Een verdieping hoger woonden Bob Lucas, dokter Hogendijk en Eg- geling en daarboven was de etage, waarop de majoor, de Ja panner en juffrouw Filippo hun kamers hadden. Geheel beneden woonde mevrouw Weber en in de nok, in de grote zolderkamer, had Tilly Agarra haar atelier. Galjaard was genoodzaakt, alle trappen te beklimmen, voordat hij de witblonde pianiste het pakje kon geven, dat zijn vrouw hem voor het meisje meegegeven had. Tine had een zwak voor ar- tisten en speciaal voor Tilly. Ze had Hugo een gedichtenbundel meegegeven voor „de witte duif" zoals ze het uitdrukte en Hugo bang dat hij het geschenk ver geten zou, haastte zich naar bo ven. Toen hij zijn hoofd boven het derde trapgat uitstak, zag hij Ishiguro staan. De Japanner liep aandachtig speurend over de gang, zijn hoofd diep naar de grond gebogen. Toen hij voor de kamerdeur van juffrouw Filip po was gekomen, bleef hij staan, boog zich nog dieper naar de grond en raakte de vloermat aan. Bliksemsnel trok Hugo Galjaard zijn hoofd terug. Zijn hard bonk te hem in de keel. Op zijn tenen sloop hii de trap ai snoot toen zijn neus, kuchte luid en beklom voor de tweede maal de trap, nu echter niet op zijn tenen, maar op zijn hakken. Al het lawaai was misschien niet noodzakelijk geweest. De Japanner was ver dwenen en Galjaard zette zijn tocht voort over de zoldertrap. Tilly ontving hem stralend, was opgetogen over het geschenk en deed alle moeite, om Hugo waar dig te ontvangen, maar ze had al tijd last van verlegenheid in de buurt van deze stijve, zwijgende man. „Een zalige bundel, wilt u uw vrouw met duizend zoenen be danken meneer?" „Duizend," zei Hugo, in een poging tot humor, waar nog bij kwam, dat hij in een allesbehalve leuke stemming was. „Wat loopt die Japanner over de gang te sluipen, wat voert hij uit?" vroeg hij. Tilly bladerde in haar nieuw boek, keek niet op. Ze zei ter loops: „O nikshij zoekt ratten." Toen legde ze het boek weg. „Ratten"sprak Galjaard na. „Weet u dat mevrouw Weber jarig is? Tilly was een en al vro lijkheid. Ze wees: „Zóooo'n taart hebben we gegeten, en leuk dat het er was, enorm leuk!" „Ik moet eens naar beneden, riep Galjaard verschrikt. Hij nam haastig afscheid en maakte dat hij weg kwam. Op de gang, op de derde etage, keek hij naar de deur van Lucy Filippo en nog maals zei hij, luider dan hij bo ven had gezegd: „Ratten, die nare beesten, ratten zegt ze (Wordt vervolgd,) De Groningse brandweer is maandag tot diep in de nacht be zig geweest met het nablussen van het uitgebrande 18e eeuwse pand van tearoom-restaurant „Indië" aan de Herestraat aldaar, dat in ruim een uur tijd geheel werd ver woest. Dank zij snel optreden van de brandweer slaagde men er in de panden ernaast te behouden. Het hotel „Baulig" dreigde aan vankelijk te worden aangetast door de vuurzee, maar het bleef bij lichte brandschade in het woonge deelte van de eigenaar van het hotel, de heer F. G. Bonten. Ook aan het aan de andere zijde gren zende gebouw, een lingeriewinkel met daarboven enkele flats, bleven gespaard. Wel liepen beide pandas waterschade op. Direct nadat de portier van hotel „Frigge" de brandweer alarmeerde, werd groot alarm geslagen. Hij zag het vuur op de benedenverdieping waar de keuken van het restaurant is gevestigd. De brandweerlieden probeerden de enorme vuurgloed in een „tang" van waterstralen te vatten. Vrij wel al het materiaal werd ingezet. Aan de voorzijde van het pand werden twee magyrusladders opge steld, alsmede twee motorspuiten. Aan de achterkant en de zijkant werd het vuur bestreden met twe% motorspuiten. Van alle kanten pro beerde men met een groo.t aantal stralen het vuur in de greep te krijgen.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 5