De oorlog tussen India en Pakistan Amerikaanse cavalerie-divisie naar Zuid-Vietnam Prinses Beatrix en verloofde op rondreis door Nederland Steden in India bereiden zich voor op het ergste HET WEER MET 428 HELICOPTERS RADI9 DE KOCX ENTHOUSIASTE BEGROETING IN DRIE PROVINCIEHOOFDSTEDEN DE ORKAAN „BETSY" LUCHTAANVALLEN DIEP IN ELKAARS GRONDGEBIED I HS L U; M regeringscrisis in Griekenland WOENSDAG 8 SEPTEMBER ljfö 21e Jaargang - No. 65]&/ Uitgeefster M. V. r/h Firma P. «J. van de Sandete Terneuzen. Bases ïn vlammen Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Pakistani bombarderen Srinagar Vergeldings- aanval Indiërs rukken op Veiligheidsraad nam resolutie aan Oe Thant gaat bemiddelen rGeen resultaten' Met lijfwacht Voorbereidingen voor wegvoeren van Amerikanen Moskou biedt goede diensten aan Vrijwilligers Parachutisten Haar Groningen Hinderlaag Evacuatie grote schaal In Assen FraakeriBg-KD abermement: TERNEUZEN DireefeOT-ffoofdreaaeteur: van da San'de Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 3,60 per kwartaal; per maand ƒ2,20; per week 53 et. Losse nrs 11 ct. VRUE ZEEUW Advertentieprijs per mm 16 et; minimum p« advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. tot W uur v.m. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer Pakistan heeft dinsdag bekend gemaakt dat de Indische lucht macht de grote steden zowel in het oosten als het westen van het land Karatsji, Rawalpindi, Dacca cn Tsjittagong heeft gebombar deerd. Dit bericht is in officiële In dische kringen tegengesproken. De correspondent van het En gelse persbureau Reuter meldt dat beide landen hun onverklaarde oorlog hebben uitgebreid tot lucht aanvallen diep in eikaars grondge bied. De Pakistaanse luchtmacht heeft Indiase vliegvelden over een groot gebied aangevallen in ant woord op de aanvallen op Paki staanse steden. Volgens de correspondent had den dinsdagochtend vóór het aan breken van de dag twee „golven" Indiase vliegtuigen ondanks hevig vuur van luchtafweergeschut de Pakistaanse hoofdstad gebombar deerd. In het gebied van Lahore, waar de Indiërs maandag de grens wa ren overgetrokken, wordt op twee punten zwaar gevochten. De In diërs trachten daar door te stoten, maar van Pakistaanse zijde is ge zegd dat de Pakistanen de toe stand volledig meester zijn en dat de Indiërs het initiatief hebben verloren. Volgens radio-Pakistan zijn 24 Indische vliegtuigen door de Pa kistaanse luchtmacht neergescho ten. Voorts werd gemeld dat Paki staanse vliegtuigen maandagnacht aanvallen hadden gedaan op bases te Pathankot, Adampoer, Halwara en Jamnagar. De bases waren in vlammen opgegaan. Aan het front bij Lahore waren de Indiërs met zware verliezen teruggeslagen. Volgens de Paki staanse melding hadden de Indiërs zware verliezen geleden en waren veel Indische militairen krijgsge vangen gemaakt. Ten noorden van Lahore, bij De- ra Baba Nanak, hebben de Pakista nen volgens Indische functionaris sen een brug over de rivier Ravi opgeblazen. Er zijn aanwijzingen dat de Indische troepen op de drie IETS MEER WIND. In de loop van dinsdag trok sen storing over Noord-Frank rijk naar het oosten. Het weer in ons land werd daardoor niet beïnvloed. Hier bleef polaire lucht aanwezig, waarin enkele buien tot ontwikkeling kwamen. Ook vandaag komt in het weer type niet veel verandering. Er zuilen weer enkele buien voor komen, maar ook opklaringen. De wind gaat overwegend matig uit het zuidwesten waaien. In de temperaturen wordt over het algemeen weinig verandering verwacht. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Opklaringen Opklaringen en slechts hier of daar een bui. Matige, langs de kust af en toe vrij krachtige zuidwestelijke wind. Over hep algemeen weinig verandering in temperatuur. WOENSDAG S SEPTEMBER v.m. n.m. 0.13 12.36 0.48 1.11 1.28 1.51 1.38 2.01 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden DONDERDAG 9 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 1.02 1.0-4 Terneuzen 1.37 1.39 Hansweert 2.17 2.19 Walsoorden 2.27 2.29 Sept. 8 6.03 19.12 18.55 2.40 9 6.04 19.09 19.14 3.50 10 6.06 19.07 19.31 5.01 11 6.07 19.05 19.45 6.13 fronten waarop zij bij Lahore Pa kistan waren binnengerukt, dins dag geen vorderingen hebben ge maakt. De aanvallen waren gericht op de bewuste brug bij Dera Baba Nanak, op de stad Lahore en op Ferozepore. Drie straalvliegtuigen van de Pakistaanse luchtmacht hebben gisteren Srinagar, de zomerhoofd- stad van Indisch Kasjmier, aange vallen. Zij werden door luchtdoel geschut verdreven, zo heeft een Inwdische woordvoerder in Nieuw Delhi gezegd. Een „Caribou"-transportvlieg- tuig van de Verenigde Naties was in brand geschoten. Een Pakistaanse woordvoerder verklaarde in Rawalpindi dat India met de aanval op vijf steden in O.- Pakistan een nieuw front had ge opend. Indiase „Canberra"-straal- bommenwerpers hadden Dacca, Tsjittagong, Jessore, Rangpoer en Laimonirhat gebombardeerd. Bij een vergeldingsaanval waren elf Canberra's op de grond vernie tigd en vier andere vliegtuigen be schadigd. Indiase Canberra's die Rawal pindi en Karatsji hadden gebom bardeerd, hadden hun bommenlast van grote hoogte laten vallen. In een communiqué van het In diase ministerie van defensie is ge zegd dat de Indiërs in het gebied var. Poonsj (Kasjmier), waar zij maandag twee belangrijke stellin gen hadden veroverd, verder waren opgerukt. In dit gebied waren 45 Pakistani gesneuveld. In het gebied van Tsjamb deden de Pakistani met 40 tractoren een poging om door de Indiërs vernie tigde of beschadigde tanks weg te slepen. Het Indische leger had zijn posi ties bij Haji Pir in Kasjmier ver beterd en Pakistaanse tegenaan vallen waren daar „met zware ver liezen voor de vijand" afgeslagen. De veiligheidsraad heeft maan dagavond met algemene stemmen een resolutie aangenomen, waarin, India en Pakistan wordt verzocht direct een einde te maken aan de vijandelijkheden. Secretaris-gene raal Thant maakte bekend dat hij zo spoedig mogelijk naar India en Pakistan zal gaan. In de resolutie wordt Oe Thant verzocht „al het mogelijke te doen" opdat ze wordt uitgevoerd en op dat het door de raad gedane ver zoek om een bestand tussen beide partijen wordt ingewilligd. Thant kreeg ook opdracht „alle mogelijke maatregelen" te treffen ter versterking van de groepen militaire waarnemers van de V. N. in India en Pakistan. Beide partijen, zo wordt verder in de resolutie gezegd, moeten hun strijdkrachten terugtrekken tot de stellingen die zij vóór 5 augustus 1965 innamen. De zitting werd daarna ver daagd, echter met dien verstande dat alle leden zich gereed moeten houden voor een spoedige hervat ting van het debat. Dit betekent dat de volgende bijeenkomst een voortzetting zonder meer yan de huidige zal zijn. De secretaris- generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, ver trok vannacht om 2 uur Neder landse tijd per vliegtuig uit New York naar Rawalpindi, waar hij donderdag wordt verwacht. Hij reist via Londen. Na zijn bezoek aan Pakistan gaat hij door naar Nieuw Delhi. Volgens een bekendmaking van de V. N. hebben de twee landen met het bezoek van Oe Thant in gestemd. Een Pakistaanqse regerings woordvoerder heeft dinsdag in Ka ratsji verklaard dat een bezoek van Oe Thant om te pogen de vrede te herstellen, „geen resultaten zal afwerpen, indien de secretaris-ge neraal zich zou beschouwen als een hoeder van de bestandslijn in Kasjmier". Hij voegde hieraan toe dat de Pakistaanse regering in deze geest had geantwoord op een beroep van Oe Thant om herstel van de vrede en het betrachten van zelfbeheer-. sing. Het is nog niet zeker dat Paki stan Oe Thant zal ontvangen, zo hgeeft de Pakistaanse hoge com missaris in Londen dinsdag ver klaard, nadat hij een gesprek hac! gehad met de Britse premier Wil son. In Nieuw Delhi verklaarde een officiële woordvoerder, dat Oe Thant welkom zal zijn in India. De secretaris-generaal wordt vergezeld door de Brit Bryan Ur- quart, die behoort tot het kabinet van de ondersecretaris voor spe ciale politieke zaken, de Egypti sche persattaché Ramses Nassif en een lijfwacht. Een woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van buiten landse zaken heeft dinsdag mede gedeeld dat voorbereidingen wor den getroffen voor het wegvoeren van een drieduizendtal Amerikanen in het gebied van Lahore, in Paki stan, indien dit noodzakelijk zou worden. De woordvoerder zei dat een negenhonderd Amerikanen in La hore werken in verband met de uitvoering van een hulpverlenings programma, terwijl nog eens twee duizend Amerikanen werkzaam zijn bij het bouwen van een dam ten noordwesten van de stad La hore. De Amerikanen zullen eventueel door de lucht worden weggevoerd, indien dit mogelijk zou zijn. An ders zullen 'zij over dc weg ï.aar Rawalpindi worden gebracht. De Sowjet-Unie heeft dinsdag India en Pakistan haar goede diensten aangeboden, „voor het geval men zulks nuttig zou oor delen". Volgens een bericht van „Tass" heeft de owjet-regering er bij de twee landen op aange drongen, onverwijld de militaire operaties te staken en beide hun troepen op de bestandslijn in Kasjmier terug te trekken. MP vs DE STRIJD IN KASJMIER Bestandslijn, Kasjmier-: Indiase artillerie heeft op grote hoogte stellingen b'etrokken in een ge bied, dat wordt omschreven als de „Uri-Punch-Belge". Bij deze foto, welke door de Indiase re gering werd vrijgegeven, was vermeld, dat op een hoogte van 4.000 meter hevige gevechten tussen Indiase en Pakistaanse strijdkrachten waren utigebro- ken. Overstromingen in Mexico Een groot deel van de Mexicaan se staat Nayarit in het noordwes ten van het land is overstroomd doordat de rivier de Lerma buiten haar oevers is getreden. Een 15-tal dorpen is ondergelopen en de in woners ervan zijn met hefschroef- vliegtuigen geëvacueerd. De eerste Amerikaanse cavale rie-divisie, die zowel met vliegtui gen als lichte voertuigen is uitge rust, zal binnen enkele dagen in Zuid-Vietnam aankomen. De com mandant van deze divisie, gene raal Kinnard, is dinsdag reeds in Saigon aangekomen. De divisie omvat 16.000 man met 428 hefschroefvliegtuigen, 6 verkenningsvliegtuigen en 1509 lichte voertuigen. Zij wordt ge steund door twee bataljons artil lerie met 105 mm-kanonnen die per helicopter kunnen worden ver voerd. TERNEUZEN Noordstraat 103 Tel. 01150-3128 O De bevolking van de Friese hoofdstad heeft prinses Beatrix en haar verloofde, de heer Claus von Amsberg, een overweldigende ontvangst öereid op de eerste dag van hun kennismakingsbezoek met de elf pro vincies van ons land. „Ik wist niet dat er in Leeuwarden zoveel men- sen woonden", aldus de heer Von Amsherg, tijdens de rondrit door de hoofdstad waar de toeschouwers rijen dik langs de route stonden. De prinses en haar verloofde, die in een open hofauto reden, werden ietterlijk bedolven onder bloemen, confetti en serpentines die met kwistige hand werden rondgestrooid door het publiek. De rondrit door Leeuwarden werd een ware zegetocht, waarop de Friezen hun sym pathie op ondubbelzinnige wijze lieten blijken. Het paar arriveerde om kwart over tien met de Fokker-Friendship „Gerben Sonderman" op de vlieg basis Leeuwarden. Meteen daarop stapte het verloofde paar in een gereed staande auto waarna men naar het, provinciehuis reed. Langs een haag van griffieper- snneel besteeg het paar de met bïoemén versierde trappen naar de statenzaal. Daar stonden de ge nodigden die zouden worden voor gesteld, in een kring gereed. De commissaris, mr. Linthorst Terwijl de luchtaanvallen ho ven India en Pakistan steeds veelvuldiger worden, bereiden de grote Indische steden zich op het ergste voor. De Indische autoriteiten nemen een serie passieve verdedigingsmaatrege len zoals luchtalarmoefeningen en uitgaansverbod. In de Indische hoofdstad gaat het leven normaal door. Het eni ge opmerkelijke zijn de grote groepen mensen voor de kran tengebouwen. Het laatste nieuws wordt door de krantenjongens rondgeroepen, wat anders nooit gebeurt. Zij verspreiden extra edities in het Engels, Hindi en Oerdoe. In men alle zich bevolkingslagen spontane acties vor- voor steun aan de regering. De hin doe-partij deelde dinsdag mee dat de kritiek op de regering zal worden stopgezet en dat alle partijleden worden opgeroepen met de regering mee te werken. De partij deed een oproep voor vrijwilligers voor militaire en burgerlijke operaties. Maandag staakte de Moskou-gezinde com munistische partij een oppositie campagne en zegde zij de rege ring haar steun toe in de strijd tegen „de Pakistaanse agressor". Talloze vakbonden en werkne mersverenigingen publiceerden dinsdag communiqués en ver klaringen waarin zij van hun vaderlandsliefde en steun aan de regeringspolitiek blijk gaven. De bevolking is gewaarschuwd tegen het gevaar van Pakistaan se parachutistenlandingen in het Vijf Pakistaanse parachutisten zijn in Rajowana door de bevol king aan de politie overgeleverd, zei men in Nieuw Delhi. Maan dagavond werd volgens dezelfde zegsman een tempel bij Loedjia- na door Pakistaanse vliegtuigen met raketten bestookt. Acht men sen werden daarbij gedood. Men zal nog geen reservisten oproepen, hoewel uit alle stre ken van het land aanbiedingen daartoe binnenkomen. Sinds drie jaar geleden de noodtoestand werd afgekondigd met het oog op de Chinese aanval, is aan de defensie-behoeften meer dan vol daan. Toch schijnt de regering gebruik te willen maken van alle beschikbare mankrachten, Homan, bood het paar zijn harte lijke gelukwensen aan met hun voorgenomen huwelijk. Hij sprak de wens uit dat dit eerste bezoek aan Friesland de inleiding zou zijn tot een lange reeks van volgende bezoeken. Hij bood het verloofde paar een exemplaar aan van de encyclopedie van Friesland en van het fotoboek „Friesland, land van wijde verten". Prinses Beatrix en haar verloof de arriveerden omstreeks half één juist tijdens de lunchpauze in de stad Groningen. Vele Groningers dromden samen langs de route, die van de gemeentegrens leidde naar de ambtswoning van de commissa- ris der koningin mr. C. L. W. 'Fock. Groningen heette de kroonprin ses en haar verloofde spontaan welkom met vlaggen en hartelijk Eenheden van het Zuidvietna- mese leger zijn 500 km ten noord oosten van Saigon in een hinder laag van de vietcong gevallen. Er is anderhalf uur gevochten en de verliezen van de regeringstroepen worden in Saigon zwaar genoemd De luchtmacht heeft niet kunnen ingrijpen. In Zuidvietnamese legerkringen wordt gezegd dat bijna een mil joen mensen vrouwen, kinderen en ouden van dagen uit Hanoi naar het platteland zijn overge bracht sinds de luchtaanvallen op Noord-Vietnam zeven maanden ge leden begonnen. Ook voor andere steden in Noord-Vietnam waren evacuatiebevelen uitgegeven. Rege- ringsbureaux waren eveneens bui ten de stad ondergebracht. Een Zuidvietnamese woordvoer der heeft gezegd dat er ook lucht aanvallen op economische doelen in Noord-Vietnam zullen worden ondernomen als dat land de viet cong blijft steunen. De 36 afgevaardigden van de „onafhankelijke groep van het cen trum" (afgevaardigden die zich van Papandreoe hebben afgescheiden en Novas en Tsirimokos hebben ge- hebben zich uitgesproken tegen verkiezingen onder de hui dige omstandigheden. Zij zijn ge kant tegen de desbetreffende ont- werp-overeenkomst, die op het ewuif. De scholen hadken Vrijaf ogenblik door Papandreoe en Ca- gekregen zodat de jeugd gelegen- «ollopoelos wordt besproken. binnenland. Tot dusver zijn vol-1 gezien de radio-oproepen aan de gens India alleen in de Pends jaab Pakistaanse parachutisten gesignaleerd. militairen onmiddellijk van ver lof naar hun standplaatsen terug te keren. heid kreeg zich langs de route op te stellen. In de Marktstraat wer den de kroonprinses en verloofde begroet door de commissaris der koningin en mevrouw FockRoest van Limburg. In de ambtswoning van de commissaris werd de lunch gebruikt. Ook de burgemeester van Groningen, de heer J. A. Berger en mevrouw BergerMaliepaard, wa ren aanwezig. 's Middags volgde een ontvangst in het provinciehuis. Het bezoek aan Groningen werd besloten met een rondrit door de binnenstad. Later op de middag heeft het ver loofde paar een triomfale intocht in de Drentse hoofdstad gemaakt. Er stonden duizenden mensen, die het paar met gejuich hebben begroet. Voor bet provinciehuis bad de politie moeite de enthou siaste menigte in bedwang te hou den. In de kamer van de commissaris va nde koningin, mr. K. H. Gaai- landt, schonk diens echtgenote in Delfts porseleinen kopjes het ver loofde paar een kopje thee. Het paar begaf zich vervolgens te voet naar het ontvangershuis, waarin het aan de leden van gede puteerde staten en aan de burge meester en wethouders van Assen werd voorgesteld. Tot slot van het bezoek, dat van 15.45 tot 17.15 uur duurde, maak te het verloofde paar een korte rondrit door de met bloemen en vlaggen versierde Drentse hoofd stad. Papandreoe, de leider van de unie van het centrum, aanvaardde in beginsel het voorstel van Canel- loploelos, de leider van de radi cale nationale unie, een regering uit de radicale nationale unie te vormen onder leiding van Canellop- loelos voor verkiezingen binnen de grondwettelijke termijn van 45 dagen. Papandreoe heeft inmiddels ge reageerd op de verklaring van de groep. Hij liet weten dat zijn partij welwillend blijft staan tegenover elke regering, die binnen de door de grondwet vastgestelde tijd ver kiezingen uitschrijft. De met wervelwinden gepaard paarde orkaan Betsy" woedt thans. met. windstoten die een snelheid van ruim 220 kilometer per uur bereiken, boven het eiland Nassau van de Bahama- groep. Er is nog niets bekend over eventuele, door de orkaan een der hevigste van de afgelopen jaren aangerichte schade of onder de vijftigduizend bewoners van Nassau veroorzaakte slacht offers daar alle verbindingen met het eiland zijn verbroken. Het Nederlandse vrachtschip „Sarah Elizabeth", met een be manning van elf koppen, dat moeilijkheden had met zijn stuurinrichting en dal een s.o.s.- sein had uitgezonden, is erin ge slaagd het eiland Groot Bahama te bereiken.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1