Oorlogstoestand tussen India en Pakistan Dr Schweitzer overleden Het noodweer in Italië en Oostenrijk Algemene mobilisatie in India HET WEER RAADSELACHTIG ONGEVAL IN KOFFERMOORD-AFFAIRE ZELFMOORD VAN JAPANSE GETUIGE? extra extra bescherming Geheimzinnige moord in Pariis Toespraak van Gomoelka Weerbericht Hoogwater Ajoeb Chan: wij zijn in oorlog Veiligheidsraad in spoedzitting bijeengeroepen Hij kon niet komen De Amerikaanse defensie-uitgaven Bach Claus von Amsberg 39 jaar Zon- en Maanstanden De DomH'c^nse republiek Niet geleden Moderniseren Overeenstemming in Amerikaanse staalindustrie Geestelijk gestoorde moeder brengt twee kinderen om het leven DïtactaBr-gaafar^Xctwow L ws a* Sand# Redactie- en Admiaistfatie-adjws: Snsldswal Telefoon: 01150 2078 Gironummer: SS150 ABmmgnenteprifo 'f 8,60 per kwartaal; per maand 2,30; per week S3 et. Losse nrs 11 et. VRUE ZEEUW Maandag 6 Dinsdag 7 september 1965 21e Jaargang - No. 651fij/ Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sandete Temeuzen. Advertentieprijs per mm 16 et; minimtms per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bü vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. India en Pakistan zijn in oorlog. De Indische regering heeft de al gemene mobilisatie bevolen. In de omgeving van Lahore en volgens een niet-officieel bericht ook ver der noordelijk bij Sialkot zijn Indi sche troepen Pakistan binnenge rukt. De Indische minister van de fensie, Tsjavan, heeft verklaard dat de actie wordt ondernomen uit zelfverdediging. De Poolse communistische leider Wladyslaw Gomoelka heeft zondag in een toespraak ter gelegenheid van het oogstfeest in Warschau gezegd dat de oogst in Polen dit jaar beter is dan voorgaande jaren. Hij maakte een prijsverhoging voor diverse korensoorten bekend, maar de prijzen voor brood gebak zullen niet stijgen, beloofde Go moelka. Op internationaal gebied drong Gomoelka aan op het tegen gaan van het atoomwapenbezit en waarschuwde hij tegen vorming van een multilaterale Navo-atoom- strijdmacht en tegen wat hij noem de het Westduitse streven naar beheer over kernwapens. De benoeming van Gronouski tot ambassadeur in Warschau door president Johnson vond hij een vriendelijk gebaar. Polen is echter diep geschokt door de Amerikaan se agressie in Vietnam, die tot een wereldconflict kan leiden, zei Go moelka. De Poolse leider maakte bekend dat premier Cyrakiewic op uitno diging van president De Gaullè deze week een bezoek aan Frank rijk zal brengen. WEINIG VERANDERING Een boven de Noordzee aan wezig gebied van lage luchtdruk is tijdens het weekeinde geleide lijk opgevuld. Daardoor is in Nederland de wind zwak gewor den en handhaafde zich hier de enigszins onstabiele polaire lucht die zaterdae werd aangevoerd. Het weer heeft dientengevolge een onvast karakter. Plaatselijk ontstaan buien, die een enkele maal van onweer vergezeld gaan. Ook morgen zal dit het geval zijn. De situatie in onze omge ving verandert namelijk niet veel. Een ten westen van de Britse eilanden aanwezige de pressie trekt naar het zuidoos ten en wordt morgen boven west-Frankrijk verwacht. Ze zal het weer in Nederland dan ook nauwelijks beïnvloeden. De lucht- drukverschillen blijven hier klein en het rustige weer met de plaat selijke buien houdt aan. medegedeeld door het K.N.M.Ï., geldig tot dinsdagavond. Rustig weer Veranderlijke bewolking en plaatselijk enkele buien. In de nacht en vroege ochtend hier en daar mist. Weinig wind. Aahou- dend koel weer. DINSDAG 7 SEPTEMBER Breskens Terneuzen Hansweer Walsoorden v.m. 11.25 0.40 0.50 n.m. 11.45 12.20 1.00 1.10 WOENSDAG 8 SEPTEMBER De berichten over de striid spre ken elkaar tegen. Nieuw D *hi zegt dat de Indische strijdkrachten kilo meters diep op het Pakistaanse grondgebied zijn binnengedrongen. Volgens Karatsji zijn de aanvallers teruggedreven. Een officiële oorlogsverklaring is door India niet gedaan. Voor ge heel Pakistan is de noodtoestand afgekondigd. Uit Kasjmier, waar de aanleiding tot het conflict ligt, werd vandaag weinig of geen militaire activiteit gemeld. President Ajoeb Chan van Pa kistan heeft via de radio ver klaard: „Wij zijn in oorlog. De In- I diërs zijn zonder voorafgaande oor logsverklaring de grens overge trokken. De tijd is gekomen om htm een verpletterend antwoord te geven". Officieel wordt van Pakistaanse ziide meegedeeld, dat de Indiërs de militair belangrijke stad Lahore beschoten en bombardeerden. De Indische troepen zijn volgens een bericht uit Rawalpindi tot staan gebracht. De veiligheidsraad der V. N. is in verband met de verscherping van het conflict om Kasjmier tegen vanavond voor een spoedzitting bijeengeroepen. De Amsterdamse koffermoord heeft de Belgische en Neder landse politie dit weekeinde voor een nieuw raadsel ge plaatst. De 26-jarige Japanner Pakesji Okagata, die zaterdag ochtend door de politie was ver hoord, kwam enige uren daarna op geheimzinnige manier in Brussel om het leven. In een stille stadswijk achter het Noordstation werd hij dood in zijn vernielde wagen aange troffen, waarmee hij tegen een der pijlers van een spoorbrug was opgereden. Vermoed wordt dat hij dit opzettelijk heeft gedaan en zelf moord heeft gepleegd. Of en in hoeverre Okagata bij de koffer- moord is betrokken, kon niet worden vastgesteld. Na zijn var- hoor was hij zaterdag weer vrij gelaten. Het slachtoffer van de kof fermoord, de Japanner Yoetaka Kameda, had twee maanden voor zijn dood een woning in Brussel gehuurd. Het geheimzinnige auto-onge luk in Brussel betekent dat de recherche van het bureau Leid- seplein te Amsterdam een be langrijke bron van gegevens voor haar onderzoek naar de koffermoord minder heeft. Hoofdinspecteur Vrijburg ver klaarde: „Wij missen nu een potentiële getuige". Okagata, een van de weinige persoonlijke relaties van Ka meda in Brussel, jvas reeds eer der door de Brusselse politie verhoord in verband met de koffermoord. De twee Amster damse politiefunctionarissen, die in de Belgische hoofdstad een onderzoek instellen, hadden de Japanner verzocht zaterdag ochtend naar de flat van Ka meda in de Rue Ernestine te komen met zijn auto om deze wagen aan de concierge van het flatgebouw te laten zien ter her kenning en tevens om een aan tal vragen te beantwoorden. De Japanner deelde mede dat hij niet kon komen, omdat zijn auto defect was. In de middag reed hij met een snelheid van onge veer 120 km tegen de pilaar van het viaduct. Een der vragen die men had willen stéllen was, wanneer hij Kameda voor het laatst had ge zien. De twee politiemannen, inspecteur A. C. H. Hoegee en hoofdagent-rechercheur C. C. J. Venderbos, zijn opnieuw naar Brussel gegaan en zullen, ais het mogelijk is, ook de fiat van de verongelukte Japanner, die vriigezel was, onderzoeken. Zii hebben ook de flat van Kameda onderzocht, maar niets gevon den. Koninklijke belangstelling voor liet Chio Rotterdam: Prinses Armgard, prinses Beatrix, die ondertussen met een verliefde blik haar ver~ loofde aankijkt, en de heer Claus von Amsberg, brengen een ovatie aan het winnende team, zater dagmiddag tijdens het Chio. (Adv.) Ontwapening -en vermindering dei militaire uitgaven zullen geen economische crisis in de Verenig de Staten veroorzaken, zo heeft een commissie van tien economis ten gezegd in eep rapport dat zon dagavond is publiceerd. President Johnson heeft in een schrijven aan de commissie verklaard dat hun conclusies buitengewoon bemoedi gend zijn, omdat zij bewijzen dat de grote militaire uitgaven van vandaag geen obstakel voor ont wapening vormen. Het rapport c-yft verscheidene maatregelen aan om de gevolgen van een vermindering van de de fensie-uitgaven op de Amerikaan se economie op te vangen: belas tingverlaging, verstandige verde ling van de niet-militaire uitgaven, gemakkelijke kredietverlening te gen lage rente, instelling van een federaal orgaan om hulp te ver lenen aan de gebieden die door een vermindering van de militaire uit gaven het zwaarst worden getrof fen, etc. Dr. Albert Schweitzer, de beken de arts en filosoof, is in de nacht van zaterdag op zondag op negen tigjarige leeftijd overleden. Dr. Schweitzer overleed kalm in zijn oerwoudziekenhuis in Lamba- rene (Gabon). De begrafenis van de man die al in zijn leven een legende was ge worden heeft zondagmiddag plaats gehad. Schweitzer werd vorige week ernstig ziek als gevolg van grote De heer Claus von Amsberg, de verloofde van prinses Beatrix is vandaag 39 jaar geworden. De viering van deze verjaar dag geschiedt in familiekring in kasteel Drakesteijn, het verblijf van de kroonprinses. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 0.13 0.48 1.28 1.38 n.m. 12.36 1.11 1.51 2.01 Sept. 7 6.01 19.14 18.31 1.33 8 6.03 19.12 18.55 2.40 9 6.04 19.09 19.14 3.50 6.06 19.07 19.31 5.01 if <A7 19.05 19.45 6.13 Radio San Isidore, een radio station in de Dominicaanse repu bliek dat onder toezicht staat van de rechtse generaal Elias Wessin y Wessin, heeft zondagavond ge meld dat de Dominicaanse repu bliek bedreigd wordt door het communisme. De strijdkrachten worden ge waarschuwd en mogelijk staan wij weer op hetzelfde punt waar wij ons in de eerste dagen van de bur geroorlog bevonden, aldus het radiostation. Generaal Wessin y Wessin staat aan het hoofd van de centrale school van de strijdkrachten, een elite-krijgsmacht van 1700 man, die in de burgeroorlog tegen de linkse troepen streed. De school werd zondag bij decreet opgeheven door Hector Garcia-Godoy, de nieuwe voorlopige president van de repu bliek. Zoals bekend was de benoeming tot president van Garcia-Godóy, het gevolg van de overeenkomst tussen de twee elkaar bestrijdende groeperingen. Wessins school is opgericht door wijlen dictator Ra- faël Trujilio. De school beschikt over tanks en vliegtuigen. De nieuwe regering van de Do minicaanse republiek moet de bur gers ontwapenen en toezicht hou den op de terugtrekking van de troepen van beide partijen uit de stellingen die zij innemen. Dit pro ces komt echter maar langzaam op gang. Een correspondent van Reu- Ier, die het noordelijk deel van San Domingo heeft bezocht, meld de dat de Dominicaanse politie en c'e troepen niet naar de kazernes zijn teruggekeerd. vermoeidheid. Hij had zich de laat ste weken erg ingespannen. Zater dagochtend was hij bewusteloos en het werd duidelijk dat hij zou ster- Ven. Zaterdagavond kwam hij enige ogenblikken weer bij bewustzijn. Voor de laatste maal werd voor hem muziek van Bach, die hij zo lief had, ten gehore gebracht. Hij herkende zijn omgeving en bracht moeilijk enige woorden uit! Op de kleine binnenplaats van het huis waar hij overleed, verzamelde zich een honderdtal Afrikanen. Op zijn negentigste verjaardag verklaarde Schweitzer nog, dat hij tnt zijn laatste adem in Lambarene zou blijven. Dr. Schweitzer is volgens een communiqué van zijn opvolger, dr. Munz, overleden als gevolg van een storing in de bloedsomloop in de hersenen, die zich zaterdag 28 augustus plotseling voordeed. Hierdoor werden de hersen-, hart en ademhalingsfuncties bemoeilijkt. Gedurende het grootste deel van de week was de patiënt half be wusteloos, een toestand die lang zaam verergerde. De zieke heeft niet geleden en hij is kalm heen gegaan, vredig en waardig, aldus het communiqué. Het noodweer dat de afgelopen dagen Italië en Oostenrijk heeft getroffen, heeft volgens nog niet volledige gegevens in Italië aan zestig en in Oostenrijk aan dertien mensen het leven gekost. Hoewel het ergste voorbij schijnt te zijn is het verkeer tussen de twee landen nog ontwricht. In Oostenrijk in het bijzoncW n provincies Frtnthië en Oost.-'1" 1 werkten zondag nog duizeo a vrijwilligers om mensen te redden en de schade te herstellen. Alle hefschroefvliegtuigen waarover het land beschikt, waren in actie. De grote autoweg tussen Flo rence en Rome die enige dagen niet kon worden gebruikt, werd zondag weer opengesteld. Het treinverkeer tussen de twee steden was echter nog gestremd. In totaal zijn in Italië meer dan 2500 huizen verwoest of beschadigd. De weg over de Brennerpas was zondag weer open, doch het ver keer naar het zuiden kon niet ver- Karintliië: Een luchtfoto van het overstroomde Oostenrijkse ge bied, dat de afgelopen dagen door noodweer is geteisterd. militairen, brandweerlieden en I der daa B$l£gao, deoidat de yes- binding tussen deze Noorditaliaan- se stad en Merano nog verbroken was. Het spoorwegverkeer via de Brenner was mogelijk tot Brixen. Internationale treinen naar het zuiden liepen zondag echter nog niet yerder dan Innsbrück. RRÏJG INGESTORT Een honderdtal mensen kwam zaterdag in 't ontstuimige water van de rivier de Drau terecht toen 15 km ten zuiden van Kla- genfurt een brug instortte. De meesten konden naar de kant zwemmen. Anderen werden door militairen gered. Slechts twee mensen een branweerman en een gemeenteraadslid uit Fer- lach -worden vermist. De brug was wegens de hoge waterstand (vrijdag) al voor het verkeer gesloten. Hij ligt. in de verkeersweg naar Zuid-Slavië. Toen hij zaterdagmiddag be zweek, stonden er alleen nieuws gierigen, soldaten en brandweer lieden op. Er zijn de laatste dagen tien tallen bruggen in Karinthië weg geslagen. D<e 34-jarige barones Svlvaine de Country is donderdag door de zoon van de concierge dood aan getroffen in haar appartement aan de Avenue Rapp in Parijs. Zij was aan handen en voeten gebonden en in haar lichaam stak een 60 cm lange antieke Japanse dolk uit de verzameling van haar vader. Het slachtoffer heeft een ingetogen leven geleid, gaf veel aan liefdadigheid en was erg godsdienstig. Een motief voor de moord ontbreekt De politie vermoedt dat de dader, die een onduidelij ke vingerafdruk op de dolk heeft achtergelaten, een sadist was. In een van de schoolschriften waarin de barones van dag tot dag haar belevenissen en ge dachten neerlegde, heeft ide po litie bij een datum in 1962 de volgende aantekening gevonden: ,.Ik heb in een droommijn dood geien. Men zal mij aan handen en voeten binden en met een Na het bekend worden van het overlijden begon een défilé van vrienden, voor het merendeel Af rikanen en Iepralijders, langs de baar. De oude hoed die Schweit zer altijd droeg, was op zijn voeten gelegd. Twee grote kaarsen ver lichtten het kleine vertrek .Buiten verdrong zich een grote menigte. Veel mensen stortten tranen en een grote bloemenkrans getuigde van de aanhankelijkheid der bevol king van Lambarene, waaraan hij zijn leven wijde. De begrafenis vond plaats aan da oever van de rivier de Ogowe naast de plaats waar de urn met de as van de in 1957 in Zwitserland overleden echtgenote van. dr. Schweitzer, Helene, is bijgezet. Op het graf van dr. Schweitzer werd een houten kruis gezet, dat hij lang geleden zelf had gemaakt. De eenvoudige plechtigheid werd bijgewoond doör'Schweitzers doch ter, mevrouw Rhena Eckert Schweitzer, die presidente wordt van de Schweitzer-stichting en ver antwoordelijk zal zijn voor de ad ministratieve aangelegenheden van het ziekenhuis. Overeenkomstig de wens van dr. Schweitzer krijgt dr. Walter Munz de medische leiding. Dr. Munz was al directeur-genees heer. Algemeen wordt aangenomen dat het ziekenhuis geleidelijk zal worden gemoderniseerd. Zoals be kend is er de laatste jaren veel kri tiek geuit op de toestanden in Lam barene, waar vooral op hygiënisch gebied veei te wensen over zou zijn. De broer van dr. Schweitzer, de 83-jarige dr. Paul Schweitzer uit Gunsbach in het Franse departe ment Boven-Rijn, en twee neven van de overledene konden niet niet Lambarene komen. Dr. Paul Schweitzer is een hartpatiënt. De Amerikaanse vakbond van metaalarbeiders heeft zondag het nieuwe collectieve arbeidscontract goedgekeurd dat vorige week op het Witte Huis met de vertegen woordigers van de maatschappijen was overeengekomen. Voorzien wordt in een loonsverhoging van 50 dollarcent per uur, alles inbe grepen. De nieuwe c.a.o. geldt voor de komende 39 maanden. De stakingsorder is ingetrokken. De staalmaatschappijen moeten de nieuwe c.a.o. nu nog goedkeu ren, maar een afgevaardigde daar van zei dat de tien grootste maat schappijen dit zo spoedig mogelijk zullen doen. Een 23-jarige moeder in de Belgische plaats Borgerhout heeft het afgelopen weekeinde haar twee kinderen om het leven ge bracht. De 3-jarige George Ger- on en zijn 2-jarige zusje Chan- tal werden door haar van de negende verdieping van een flat gebouw geworpen. Aanvankelijk verklaarde zij aan de politie, dat de kinderen bij het spelen op het balcon wa ren gevallen. Later ging zij over tot gedeeltelijke bekentenissen. Het gerechtelijk onderzoek had toen al uitgewezen, dat de kin deren over het balconhek moes ten zijn gegooid. V

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1