VROUW r school kjapon DE KLEUTERJAREN IN EEN SNEL VERANDERENDE WERELD HAAR EIGEN ONERVARENHEID VOOR WIE GEZELLIG WIL FRITUREN Zaterdag 4 september 1965 DE VRfTF ZEEUW Pagina 5 Behoefte thans groter Zo goed en zo kwaad Draad kwijt Als de zomer op zijn eind raakt, maar als het toch nog niet koud genoeg is voor dat wat zware, warme winterkleding, dan dragen we graag een pakje of mantel van leer of suède. Kleding van dit materiaal is immers warm en zeker ook vlot, sportief, klas siek en zeer apart? Het is een kwestie van persoonlijke smaak of we het matglanzende nappaleer of suède kiezen, want beide zijn even sterk en modieus. Jeugdig en bijzonder sjiek voor jonge vrouwen is een jasje vstn leer, dat tot op de heupen valt en grote, opgestikte zakken, liefst met kleppen, bezit. Nieuw is een versierde drukknoopsluiting. Hel mooi is ook een lange mantel van enigszins grof leer met een rondgesneden kraag. Een brede ceintuur en een drukknoopslui ting onderstrepen het sportieve karakter. Wit, de kleur die Coco Chanel voor deze winter zo naar vo ren brengt, ja, sneeuwwit leer is heel nieuw als materiaal voor sportieve kleding. Er is heel zacht nappaleer, soepel als de fijn ste stoffen, dat tot gemakkelijk zittende broeken verwerkt kan worden. Daarom is het mogelijk witte of andere kleuren leren pakjes te maken, die bestaan uit een smalle, lange broek met een jasje in blazerstijl, dat dus ook heel praktisch op een rok ge dragen kan worden. De leren broek wordt meestal op zijde ge voerd. BBE EEE 3/4 MANTEL DE GULDEN TUSSENWEG Afe Kuisprarna EEN GOED MAAL MET PEULVRUCHTEN SUEDE JASJES DOE HET ZELF! GEKLEDER I Opvoeden steeds moeilijker De meeste ouders verrichten bij het opvoeden hunner kinderen eigenlijk niet anders dan ongeschoolde arbeid! Immers, waar zouden zij deze bezigheid hebben moeten leren? Het ontbreken van een systematische opleiding tot goed moeder- en vaderschap kan ten dele worden gecompenseerd door lectuur en zelfstudie, maar in de praktijk komt men daar meestal niet aan toe. De meeste kennis en ervaring op dit gebied wordt in het dagelijks leven opge daan, veelal ten nadele van het eerste kind; is er zo enig inzicht in de beginselen van de opvoedkunde ontstaan, dan zijn de resultaten vaak zeer bevredigend: de volgende kinderen groeien „gemakkelijker" op! Toch is dat van die automerken en van dat telefoneren en van al die an dere bijdehantigheid misschien alleen maar de buitenkant. De werkelijke rij ping van de lichamelijke en geestelijke vermogens vergt mogelijk evenveel tijd als weleer. u Wat wèl vaststaat is, dat „het opvoe den" er de laatste tientallen jaren niet gemakkelijker op geworden is en dat enige bezinning op dit punt beslist niet overbodig is. Dr. Alfreda Briedé. We denken hierbij aan de eerste baby, die vaak teveel naar de ogen wordt ge keken en die veel te teerhartig wordt opgekweekt, zodat hij of zij zich ont wikkelt tot een klein tirannetje, dat Iedereen 'nachts wakker houdt en dat het vertikt om te eten ondanks, of êigènlijk juist tengevolge van de wan hopige bemoeiingen van alle huisge noten (in jonge gezinnen zijn er vaak ook nog grootouders en andere familie leden bij de opvoeding betrokken!) Dat nooit meer, zegt de moeder dan bij het volgende kind, want „ergens" voelt zij toch wel ahn, dat de driftbuien, de ongezeglijkheid en andere (onheb belijkheden van haar eersteling alleen' maar kunnen worden toegeschreven aan haar eigen onervarenheid en de daardoor veroorzaakte onhandige aan pak. '£i ■- gelukkig zijn er ook nog een aantal personen, die krachtens hun deskun digheid de ouders in deze prachtige, maar zware taak van het opvoeden ter zijde kunnen staan: huisdokter, kinder specialist, wijkverpleegster, consulta tiebureau-arts. En mochten er zware moeilijkheden zijn gerezen, dan zullen de kinderpsychiater, de psycholoog en de maatschappelijk werker wellicht hulp kunnen bieden. Het is een verheugende omstandig heid, dat de aandacht, zowel voor de 'normale kleuterontwikkeling als voor 'de stoornissen, die zich in deze veelbe wogen periode voordoen, geleidelijk groeiende is In onze moderne samen leving hebben wij daaraan veel meer dan vroeger ook grote behoef te. Onze maatschappij is bijzonder dy namisch, het lijkt wel of de veranderin gen zich in steeds sneller tempo gaan voltrekken. In evenredige mate nemen de spanningen en daarmee ook de kan sen op stoornissen in de verhouding der mensen onderling gestadig toe. De jeugd moet in deze onrustige maatschappij zijn weg trachten te vin den en de ouderen behoren hen daarbij te helpen, zo goed en zo kwaad als ze kunnen. Nu is het menselijk aanpassingsver mogen gelukkig ook heel groot. De ontwikkeling van het kind voltrekt zich thans heel wat sneller dan vroeger. Aan die indruk kan men zich tenminste niet onttrekken als men jongetjes en meis jes van nog geen drie jaar met gemak allerlei automerken hoort opsommen, als je ze de teevee ziet aanzetten, als je ze met hun oma ziet telefoneren. „Ik geloot dat ze tegenwoordig al bij- de-hand geboren worden", verzuchtte een grootmoeder laatst tegen me. Haar kleindochtertje, dat nog op de kleuter school was, had haar gevraagd of ze ZZ en de Maskers top of flop vond. En fin, die oma wist niet eens waar het schaap het over had en ze begreep ook niet wat ze bedoelde. ZONDER SPATTEN-ZONDER WALM D. 100.96.66 LEER is IN! NOG ALTIJD zijn de meningen verdeeld over de vrouw in lange of korte pantalon. Er worden bijbelteksten aangehaald, dat de vrouw zich niet als man behoort te kleden, maar we lazen eens in het christelijk-nationale weekblad De Spiegel, dat het hier niet gaat om een herenpantalon. De j kledingstukken die de; dames dragen tegenwoordig, zijn speciaal ontworpen en vervaardigd voor de vrouw en kunnen derhalve worden gerekend tot de dameskleding. Een heel ander geval zou het zijn als een vrouw de pantalon van haar echtgenoot aantrok. Dan pas is er sprake van het dragen van herenkleding. Maar welke fat soenlijke vrouw doet dat En m de vdewwe hmsfbroek) piawxi hmn ethe a*eh 's 1 MKMwfe owkeaa»gd hhm in eti*e Toch heeft de jarenlange strijdvraag over het voor en tegen wc', veroor zaakt, dat menig mode-ontwerper zich gebogen heeft over zijn tekenplaik om een „gulden middenweg" te vind.n. En die is er eigenlijk al jaren, alleen is die weg tijdelijk verlaten, omdat er weer spijkerbroeken en slacks en smalle pijpen met bandjes onder de schoen in de mode kwamen. We willen ook altijd wat anders. En nu zijn ze er- opeens weer, die tus senvormen tussen rok en broek met de voordelen van beide: de rokbroeken, of de broekrokken. Geen opwaaiende rokken meer op de fiets, geen geschutter meer met het zit ten en bestijgen van 'rappen en toch het zwierige, het zwaaiend 1 e char mante van de keurige en geklede dames japon. Geschikt voor sportieve meisjes en voor op haar zondags uitgedoste vróu wen. Bruikbaar voor jong en oud, maar alleen in trek zolang de modekoningen het gebruik decreteren. Een uitkomst Maar het mag nu weer. Na dertig jaar eindelijk een praktische dracht, die me nig jong meisje zal doen uitroepen „dat ze daar niet eerder opgekomen zijn." Vooral voor de schoolgaande jeugd een uitkomst. We hebben er al lang over nagedacht wat onze dochters aan kon den naar school. Het antwoord is er: de jurk met broekrok. Niemand ziet het ver schil zolang de meisjes in de l.lasseban- ken zitten, maar heerlijk is deze drac'.it als ze door weer en wind naar hu moe ten fietsen. Het verschil met de rokbroek van voor de oorlog is voor lijk, dat er toen' losse bloeses bij moesten worden gedragen en dat we nu complete jurken kunnen kopen, waarbij de enig-zins klok kende rok een dubbele binnenkant vee- bergt Door de onopvallende uitvoering vettt de bijzondere vorm van de rok in het ge heel niet op als je er gewoon mee op Sant. Be grblrrki taeóBjfa* blijven Model Dubois, een gebloemd broek- japonnetje voor onze schoolgaande dochters van haêtmnen piqué en rose imprimé. een gedistingeerd uiterlijk bewaren, maar de draagster voelt zich vrijer, kan zich ed beter in bewegen en behoeft zich niet meer bij elke stap die zij dcet te ver gewissen af haar rok wel nebjes blijft En dan is deze rokvorm uitermate ge schikt voor de categorie jongedames die' 's avonds iets huiselijks -vil aanschie ten of nog even in een speciale, gemak kelijke dracht van een nazomeravond buiten willen genieten. De z.g. huispiama wordt dan vervangen^ door een exemplaar met de broekrok die' haar toestaat de benen wat nonchalan ter over elkaar te slaan, zich ergens lang-' uit neer te vleien of ergens op een poef of een laag tuinmuurtje neer te hurken. Het is niet zoveel moeite er zelf een te vervaardigen. Het is een ideale dracht. Wie heeft er niet eehflje oantimotot ao- tea sÉof waar ometü MENU mi Ie wiek In deze tijd van het jaar verdie nen peulvruchten zeer zeker onze speciale aandacht. Zij zijn rijk aan eiwitten en ijzerzouten en spelen ook ten belangrijke rol bij de voorziening van B-vitamines. Redenen te over Om peulvruchten regelmatig in het menu op te nemen. Gewoon gekookt tijn peulvruchten al erg lekker, maar er zijn talrijke combinaties en varia Hes mogelijk. probeert u de volgende eens: RECEPTEN VOOR 4 PERSONEN CAPVC1JNERS MET WORST EN APPEL 300 g capucijners, 1 l water, zout, 150 g salami, cervelaatworst of gekookte worst, 2 appelen, 2 uien, '4 eet lepels paprika-zoetzuur, azijn, peter selie. De capucijners wassen, een nacht weken en in het weekwater met wat zout in 45 minuten gaarkoken. De peulvruchten afgieten. (Het kookvocht voor een soep of saus be waren). De uien schoonmaken, in dunne ringen snijden en deze in wat water met een scheutje azijn 5 mi nuten koken. De appelen schillen, van het klok huis ontdoen en in kleine blokjes snij den. De worst en de paprika in stuk jes snijden, de peterselie fijnsnijden. Uien, appelen, worst, paprika en pe terselie met de capucijners vermen gen. Het geheel nog even verwarmen en opdienen. BONEN MET GEMENGDE GROENTEN 300 g bruine of witte bonen, 1 l water, zout, 2 uien, >/4 kg niet schoon gemaakte (of 400 g schoongemaakte en gesneden) soepgroenten (prei, wortel, selderij, selaèrijknol, peterse lie), boter of margarine, citroensap, desgewenst 1 theelepel kerrie of gem berpoeder. De peulvruchten wassen, een nacht weken en in het weekwater met zout in 45 minuten gaarkoken. De peulvruchten afgieten. (Het vocht voor een soep bewaren of ge deeltelijk in een saus verwerken De uien en soepgroenten schoon maken, wassen, kleinsnijden en zo nodig nogmaals wassen. Ze in de bo ter of margarine ongeveer 10 minu ten fruiten. Desgewenst kerrie of gemberpoe der toevoegen. De bonen door het groentemengsel roeren. Bij dit gerecht kan drooggekookte rijst gegeven worden, 0 Een enkel grijs geworden hoofd haartje verdwijnt reeds door toevoe ging van wat azijn in het waswater. 0 Vers brood mag u nimmer in de trommel opbergen, vóór het hele maal is afgekoeld. 41 Hebt u ranzige boter, gebruik deze dan uitsluitend voor het braden van vlees. Door toevoeging van een klein stukje ui voorkomt u de nare smaak. Een uit een muur losgelaten spijker kan men weer muurvast zettgn door deze te omwikkelen met watten en daarna in gipsbrij te dopen. Daarna weer in hetzelfde gat slaan en na een dag zit de spiiker vast. Broodkruimels zijn niet geschikt voor goudvissen. Het brood gaat schimmelen in het water, waardocr het ongeschikt wordt voor deze vis jes. 0 Is er, na gebruik van benzine, een kring ontstaan in uw kleding, be strooi deze dan met talkpoeder, daarna uitborstelen. Q Gooi een kapotte bal niet weg, maar maak er een vangbakje van om uw verfkwasten in te zetten. 9 Spiegels moet men niet ophangen daar, waar deze zijn blootgesteld aan zonnestralen. Het kwikzilver kan de stralen niet verdragen, Waar door het glas vlekkerig wordt. Van het zachte, bijna zijdezachte nappaleer is ook een driekwart jasje in klassieke stijl bijzonder mooi. Zo'n jas past op een rok, maar ook op een lange broek. Een heerlijke dracht op koele zomeravonden, in de herfst of in het voorjaar. Sportief, praktisch en begerenswaard is ook een broekrok van nappa-glacéleer.. Misschien in het wit en dan in combinatie met een enigszins getailleerd bruin leren nappa jasje met brede revers en dubbele rij knopen? Een betrouwbare begeleider op reis en ook bij een wandeling door de stad is een costuumpje van heel fijn nappaleer. Zo'n pakje krijgt een wat sportiever aanzien als de schouders van klepjes zijn voorzien en als er grote zakken opgestikt zijn. Jasje en rok kun nen natuurlijk ook met andere, niet leren, kleding stukken gecombineerd gedragen worden. Misschien schaffen we ons voor een enkel fiets tochtje niet dadelijk een leren kniebroek met bij passend jack aan, maar de combinatie is beeldig, sportief en charmant tegelijk. Veel vaker draagbaar en veel minder aan mode onderhevig zijn de niet af te beulen suède jasjes. Heerlijk om te bezitten zo'n gezellig jasje met liefst dubbele rij knopen en grote, platvallende reverkraag, die ook hoog kan worden gesloten. Het kan zowel op een lange broek als op een rok gedragen wor den. Ons kleedgeld is verantwoord besteed als we een lange, suède jas aanschaffen. Zo'n klassieke jas, die niet snel uit de mode is. Heel praktisch is bij zo'n jas een extra, gebreid kraagje en gebreide „binnen- manchetten", als windvangers in de mouwen. Een lange jas in iets wijder model en met aangesneden mouwen doet het figuur niet zo uitkomen en is dus bijzonder geschikt voor de wat zwaardere vrouw. Ook kan zo'n jas zonder bezwaar gemakkelijk over een mantelcostuum gedragen worden. Voor sportieve, jonge vrouwen is een leren oS suède rok een ideaal bezit. Een gladde rok, een rok met diepe plooi midden vóór of een rok met grove ritssluitingen in zakken, splitten of zelfs onderaan in de zijsplitten, dat hangt van de leeftijd en smaak van de draagster af. Een beetje veranderen aan de jas of het jasje dat we al jaren bezitten is weer een geheel ander punt. We bedoelen zo'n jasje dat een beetje dun geworden is van het vele malen reinigen of waarvan de kraag zó lelijk is geworden, dat we hem er, zonder daar lang over te denken, afslopen. De mode van nu, met zijn fantasie en zijn snufjes geeft ons veel mogelijkheden om te experimenteren, zodat het jasje waar we een beetje op uitgekeken waren, bijna „couture" wordt. Heel praktisch is het om in zo'n oud jasje een dubbele voering te ma ken. De handigen onder ons kunnen het zelf wel. Zij maken om te beginnen een papieren patroon, gelijk aan de bestaande jas en breien volgens dit patroon een warme voering van grove wol. Misschien is het een aardig idee om meteen een mutsje, zeer geliefd deze winter, lange shawl en bijpassende kousen te breien? Meer gekleed staat het als we voe ren met een crylor stof, die een bont achtig uiterlijk heeft. Zo'n voering geeft een jas het allure van een com fortabele bontjas» Heel mooi is het om er nog een vest, model herenvest, van de voeringstof bij te maken. Een vest met een colkraag. Een pakje, dat niet zo heel fraai meer is, krijgt weer een fris en heel ander aanzien als we de mouwen vervangen door exemplaren van ste vig ribfluweel en de kraag door een capuchon van hetzelfde materiaal. Het jasje krijgt bovendien een rib fluwelen voering. Een heel jeugdig effect krijgen we als we het jasje van het costuumpje waarvan we de kraag afhalen, voe ren met een soepele wollen tweed. Van d® tweed maken we ook een mouwloze blouse met rolkraag, die we ook over een pullover kunnen dra gen. Voor erg koude dagen breien we er alvast een muts en kousen bij. BETÏX TEEIÜKÖ, en gezin 4

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 9