De misdaad van Richard Ross' KERKDIENSTEN BRITSE POLITIEKRUISER WILIE NEDERLANDSE HARINGVLOOT VERJAGEN historie van Terneuzens jongste verleden WATEROVERLAST IN COENTUNNEL Zondagdisiisten Voor de zondag Pagina 2 OF, VRffF 7FF.UW Zaterdag 4 september 1965 NAJAARSBEURS -gebruiksgoederen INTER DECOR-beurs voor woningtextiel -vredenburggebouw en julianahal te utrecht - geopend van 9-17 uur Waardering RUIMTEVAARDERS WAREN EVEN BIJ VROUW EN KINDEREN - CHROESJTSJOV ZOU IN ZIEKENHUIS LIGGEN Opheldering gevraagd Vader van acht kinderen verongelukt Delftse „Nieuwe Kerk" gedeeltelijk onbruikbaar Uit de pilasters van acht glas- in-lood-ramen in de nok van Delftse Nieuwe Kerk zijn on langs brokken steen losgeraakt sn in het middenpad gevallen. Dat er zettingen waren opgetre den in de pilasters, is reeds be kend sinds een controle in februari 1964. Oproer in Egyptische stad LICHTSCHIP BRACHT BIJNA 37.000 OP Kind verdronken in slotgracht Loonzakjes met 11.600 gestolen Student stal kandelaars uit kerken In de twaalfmijls-zone voor de kust van Schotland bij Whitby, waar door de aanwezigheid van een enorme haringschool een rijke visvangst is te behalen en waar dientengevolge behalve vele Britse schepen talrijke vis sersvaartuigen v-.n andere natio naliteiten de netten hebben uit geworpen, heeft zich gisteren een incident voorgedaan tussen de Britse politiekruiser „Wat- ton" en de Nederlandse haring vloot. Slechts door tussenkomst van de commandant van het hos pitaalschip „De Hoop" is voor komen, dat de Nederlandse vloot van deze rijke visgrond werd verjaagd. De „Watton" had een vissers boot uit Katwijk aangehouden om de netten te controleren op de maaswijdte en daarbij geconsta teerd dat de mazen te klein wa ren. De Katwijker viste met net ten met een maaswijdte tot 50 millimeter, hetgeen, naar wij van het ministerie van landbouw en visserij in Den Haag vernemen, onder de internationale visserij conventie is toegestaan, maar volgens de commandant van de Britse politiekruiser niet is toe gestaan binnen de Britse twaalf- mijlszone. De_;e commandant be val daarom de Katwijker en tevens alle Nederlandse vissers schepen, die zich binnen de zone bevonden met netten met een grotere maaswijdte te gaan vis sen of de twaalfmijlszone te ver laten. Nu zijn er volgens de in ternationale visserijconventie al leen netten met een maaswijdte tot 50 millimeter, die voor de rond visserij' en voor de haring vangst dienen t.i nettten met een maaswijdte vanaf 75 milli meter, daartussen is niets. s De Nederlandse vissers hadden dus de keus tussen weggaan of vissen met te wijde netten, waar de haring door de mazen zou zwemmen. Commandant Rog van „De Hoop" kwam tussenbeide, waarvoor hij grote waardering heeft geoogst bij de Nederlandse visserij-autoriteiten: hij wees de Britse commandant erop, dat geen enkele Nederlandse visser iets afwist van een regeling, die het zou verbieden te vissen met netten met een maaswijdte van 50 millimeter of kleiner. De Britse 'commandant trok daarop zijn bevel in en 'maakte zijn ver ontschuldigingen. De Nederlandse visserij-auto riteiten, over het een en ander ijlings ingelicht door de kapitein van „De Hoop", zitten nu echter met het probleem van de rege ling, waarop het bevel van de De Amerikaanse ruimtevaar ders Gordon Cooper en Charles Conrad hebben donderdag even gelegenheid gekregen om vrouw en kinderen in de armen te slui ten. Zij mochten voor de eerste maal sinds zij zondag van hun langdurige vlucht in de ruimte terugkeerden, Kaap Kennedy verlaten en naar Houston gaan waar de Coopers en Conrads op het vliegveld verlangend naar hen stonden uit te zien. De twee gezinnen reden gezamenlijk naar het ruimtevaartcentrum, waar zij opnieuw afscheid namen, om dat de langdurige onderzoekin gen en ondervragingen nog lang niet voltooid zijn. Deze duren tot 9 september De astronauten zullen dan hun wederwaardig heden op een persconferentie wereldkundig maken. Daarna zullen zij korte tijd naar hun haardsteden mogen terugkeren. Die ontspanning zal niet lang duren, want er staat de „ruimte tweeling" nog een vermoeiende zegetocht door de Verenigde Sta ten te wachten, gevolgd door een bezoek aan verscheidene buiten landse steden. Volgens Charles Perry, hoofd van de medische dienst van het ruimtevaartproject, is de licha melijke toestand van de ruimte vaarders na acht dagen gewicht loosheid zo goed, dat er medisch gesproken geen bezwaren lijken te bestaan tegen de veertiendaag se Gemini-7 vlucht, die in dec. of januari zal plaatsvinden. De gewezen Russische leider Nikita Chroesjtsjov bevindt zich reeds twee weken in een zieken huis in Moskou, waar hij een periodiek controle-onderzoek zou ondergaan, aldus is uit krin gen vernomen die in nauw con tact staan met de familie van Chroesjtsj ov. Chroesjtsjov zou binnenkort het ziekenhuis verlaten en naar zijn woning 30 km ten-westen van Moskou terugkeren. com' an lant van de Britse poli tiekruiser moet zijn gebaseerd. Een dergelijke regeling die af wijkt van de bepalingen van de internationale visserijconven- tie, zou inderdaad door Enge land kunnen worden uitgevaar digd, maar de conventie schrijft voor dat dit alleen na overleg met alle andere lidstaten van de conventie en dus ook met Neder land kan geschieden. In Den Haag is hierover niets bekend en men houdt fiet er daarom op, dat het hier een verkeerde in terpretatie van de bepalingen van de internationale visserijconven tie door de commandant van de Britse politiekruiser betreft. Niet temin heeft de regering haar at taché in. Londen opgedragen op heldering te vragen. De diplo maat kan voorlopig niets te weten komen! daar alle ministe ries in Londen voor het week einde gesloten zijn. Hij doet zijn best iemand te vinden die van deze zaak op de hoogte is en inmiddels hoopt men in Den Haag dat de Britse politiekrui ser althans gedurende dit week einde de Nederlandse vissers geen nieuwe moeilijkheden in de weg zal leggen. De 38-jarige brandstoffenhan- delaar L. Mol uit Elim, gemeen te Hoogeveen, is gisteren te Hol- landsche Veld door nog onbeken de oorzaak met zijn auto tegen een boom gebotst en om het leven gekomen. Hij was gehuwd en vader van acht kinderen. Rijksmonumentenzorg is toen onmiddellijk op de hoogte ge steld, maar daarop werd nooit antwoord ontvangen. Niet alleen de acht ramen waaruit de brok ken steen zijn gevallen, maar alle 38 ramen van het middenschip dienen te worden gerestaureerd. Met deze restauratie en met de vernieuwing van de in bouwval lige staat verkerende goten zal een bedrag zijn gemoeid van om streeks 400.000 gulden. De oor zaak van het euvel is, dat bij de restauratie van de kerk, die in 1936 werd voltooid, voor de roe den in de glas-in-lood-ramen waarschijnlijk uit zuinigheids overwegingen gegalvaniseerd ijzer is gebruikt en geen brons Omdat een herhaling van het losraken van steen net is uitge sloten, heeft de kerkvoogdij be sloten dit deel van de kerk voor lopig niet meer voor de dienst te gebruiken. Het eerste deel van de historie van het jongste verleden van Terneuzen door Joh. de Vries zal in de eerste maanden van 1966 in boekvorm verschijnen. Er bestaat reeds thans gelegenheid op dit werk in te tekenen. Met de plaatsing van het tweede deel dat eveneens in weke- lijkse afleveringen in ons blad zal worden opgenomen, hopen wij in het komende voorjaar een aanvang te kunnen maken. Zoals bekend zal de heer De Vries in dit tweede deel het wel en wee van Terneuzen in de 20e eeuw behandelen. Donderdag is het in de Egypti sche stad Damietta aan de Middel landse Zee tot een botsing tussen vissers en de politie gekomen. Er vielen 16 doden en verscheidene gewonden. De moeilijkheden ontstonden toen 'een visser weigerde een ver boden terrein te verlaten. Hij werd door iemand van de kustbewaking neergeschoten nadat een politie man had geweigerd dat te doen. De vissersbevolking kwam tegen deze gewelddaad in opstand. De politie maakte van de vuurwapens ge bruik. Naar men in Cairo meedeelt, heeft het gebeurde geen politieke achtergrond. De inspecteur der domeinen te Alkmaar heeft gisteren bij open bare inschrijving een veertig jaar oud lichtschip verkocht, dat on der meer dienst deed in Den Helder. Het schip is 42 cm lang, 7,14 m breed en had een diep gang van 3,15 m. Er waren ongeveer tien in schrijvers. Het laagste bod kwam van een inwoner uit Den Helder, die ƒ33,voor het schip over had. Eigenaar werd de firma H. Hey uit Zaandam, die het hoog ste bod uitbracht, n.l. 36.789. De nieuwe eigenaar zal probe ren het schip te verhandelen en mocht hij daarin niet slagen, dan zal het schip waarschijnlijk wor den gesloopt. Sinds half negen vrijdagmor gen is de Amsterdamse brand weer met een motorspuit doen de geweest water uit de in aan bouw zijnde Coentunnel te pom pen. Door een lekkage in de waterdichte afsluiting van de sluitvoeg nabij het zuidelijk ven tilatiegebouw was kanaalwater binnengestroomd. Met de grote hoeveelheid gevallen regen be reikte het water in dit tunnelge deelte een hoogte van ca twee meter. Per minuut werd ongeveer drieduizend liter water uitgesla gen. Zodra het peil voldoende is gedaald, zóu een ploegje ar beiders de lekkage herstellen. Na uren pompen heeft de Am sterdamse brandweer de Coentun nel weer watervrij kunnen maken. Om herhaling van de wateroverlast te voorkomen worden pompen in gereedheid gehouden. Alleen tus sen de kopschotten, waar het lek moet zitten, staat thans nog wa- rer. Dit zal maandag worden weg gepompt waarna met het onder zoek naar de lekkage zal voortzet ten. POMPEN MAAR. Amsterdam.: De hulp van de brandweer is ingeroepen om wa ter uit de ondergelopen Coen tunnel te pompen. Door een breuk in een tussenwand spuit met kracht water de tunnel bin nen. Op het diepste punt stond het mepers hoog. Ricql Bulthuis 6) „Waarom niet? Heeft u daar het bewijs voor?" Met een bijna komisch gebaar, haar' elleboog op oogshoogte en één oog gesloten, gaf zij hem te kennen, dat hij grappen maakte. Zijn antwoord deed haar ontstel len. „Het zou slim van me zijn, fluisterde hij. „Kunt u dokter Hogendjjk meer of minder ver trouwen dan mij? En de heer Eggeling en de heer Lucas en Lu cia Filippo en de majoor en „Man, schei uit, ik vertrouw mezelf niet meer „Ook dat is een mogelijkheid mevrouw, niet voor ons beide, maar wel voor de anderen." Ze stak haar onderkin kordaat naa. voren en riep, als deed ze een ontdekking: „Die krijgen immers geen dreigbrieven!" „Hoe weet u dat? Indien ik een spion was, had ik het u ook niet verteld." „En Tilly dan, meneer?" „Pekelzonden, die met een paar tranen vergeven en verge- iten zijn. Wat weet u van de nn- deren af? Eggeling is toevallig door de mand gevallen en dan waarschijnlijk voor iets, dat nieP met déze zaak te maken heeft. U weet niet, in hoeverre hij door de mand is gevallen." Mevrouw Weber was gehe~' van de wijs gebracht. Ze begrsc Ishiguro in zoverre, dat ze hae eigen gedachtengang niet prijs gaf. Het begrip pekelzonden ken de ze niet. Voor haar was zonde, zónae. Goed was goed en slecht was slecht. Zij was goed, maar Tilly Agar- ra was een beetje slecht geweest, slechter misschien dan Eggeling, die in zakenmoeilijkheden was geraakt. Zi.i had behoefte zich duidelijk uit te drukken en deed dat mees tal met behulp van stevig om lijnde begrippen, die zij in beeld gebracht, zo hier en daar aan de muur had hangen als zovele Ont vangen geschenken. „Het staat vast als een paal. begon ze. „Dat het geld onder de mat moet worden gelegd, Ishiguro had haar onderbroken met een zijn beschaafde, zachte stem. Voordat mevrouw Weber boos kon worden en nog voordat zij op haar beurt, hém in de rede kon vallen, vroeg Ishiguro: „Hoeveel matten heeft u in uw huis?" Zij telde op haar vingers, maar de Japanner wachtte niet op het antwoord. Hij liep in zijn kamer heen en weer, keek naar het plafond en verstoorde haar bere kening met de zijne: „Twaalf matten", zei hij. „Hon derd stoelzittingen, duizend ver borgen hoekjes, vijfduizend boe ken, allemaal goede plaatsen om geld in weg te stoppen. Misschien «verkt de afperser met een assis tent, misschien leent hij van een ander een boek en ontvangt daar mee zijn verborgen beloning." Mevrouw Weber opende haar mond, keek van de boekenkast naar de deur en zette haar han den in haar zij. „Ik wil maar zeggen, zei Ishi guro vriendelijk, dat het voorlo- Jpig beter is tegen iedereen te zwijgen, niets te ondernemen en vooral: niemand te vertrouwen". Dokt'er Hogendijk slofte met !het meetkundeboek onder zijn arm over de gang van de derde verdieping en passeerde, voor hij de trap af liep (met de handen in zijn zakken) de kamer van Lu cia Filippo. Hijzelf woonde een etage lager en juist onder de twee kleine vertrekken van het meisjfe. Hogendijk haalde een hand uit zijn broekzak, tikte de as van zijn sigaartje in een bloe- menvaas, die op een kleine Com mode in de gang stond en klop te zachtjes tegen de deur. Zon der te wachten draaide hij de knop om en keek naar binnen. Lucia, die op de divan lag, had haar hoofd verschrikt opgehe ven. De dokter zag direct, dat ze gehuild had en dat ze zich met bewonderenswaardige zelfbe heersing herstelde. „Lieve kind, begon hij, het boek opheffend, waarbij hij zag, dat het een meetkiindeboek was, „zou jij me een plezier willen doen? Ik met mijn ouwe benen je begrijptzou' jij eens willen kijken, of ze in je bi bliotheek een dergelijk boek hebben, liefst een beetje eenvou diger." Het meisje nam het boek van hem aan, las de titel hardop en nam toen een dikke catalogus van haar tafeltje. „Vlakke of alleen beschrijven de meetkunde, dokter?" Hogendijk nam het boek op, hield het dicht bij zijn ogen, bla derde eens en zei: „Nee mijn kind, vlakke meet kunde, gewoon plat." Lucia trok een stoel naar zich toe en schreef een paar titels over. Ze vroeg, of zij de boeken mee wilde nemen. „Graag kind, zoek maar een heel eenvoudig boek uit, want ik ben een stommeling. Misscnien wil je me dat boek dan vanavond even komen brengen, je woont zo hoog in deze duiventil." (Wordt vervolgd.) Donderdagmiddag is de drie-, jarige Theo Sprenkeling uit Eg- mond a/d Hoef toen hij met zijn tweelingbroertje en andere kin deren aan het spelen was, in de gracht van het voormalige slot van de graven van Egmond ver dronken. De chauffeur van een passe- ende legerauto probeerde nog met momd-op-mondbeademing de levensgeesten bij het kind op te wekken maar slaagde hierin niet. Uit het kantoor van de stich ting „Nieuw Jeugdtoneel" in de oude Frederikkazerne in Den Haag is donderdagnacht een geldkistje gestolen met eeji be drag van 11.600,dat in tien loonzakjes zat. De dief kon het gebouw bin nenkomen door een deur, waar na hij een binnendeur forceerde om in het kantoor te komen. TERNEUZEN: Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagochtend 8 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter P. J. Nijsten, Wil lem de Zwijgerlaan 17, tel. 2324. Zondagdienst Kruisverenigin gen: Gtoene en Wit-Gele Kruis: zr. Claeyssens, Wilhelminalaan 3 te Sas. van Gent, tel. 01158 781. AXEL. Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagochtend 8 uur wordt de praktijk .der artsen waargenomen door dokter K. Boor, Noordstraat 8, tel. 666. DIERENARTS: f Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der dierenartsen in Axel, Sas van Gent én Zaamslag waar genomen door dierenarts J. Jans sen, Stationsstraat 10 te Axel, tel. 01155—488. PROFITEREN TOT DE GEEST. Daarna zeide Hij tot mij: „Profeteer tot de Geest." Ezechiël 37 9. Het „mensenkind" moet profe teren tot de dorre doodsbeende ren maar het moet ook profeteren tot de Geest. Deze twee staan met elkander in nauw verband. Het zijn als het ware twee com municerende vaten. Zit er in het ene niets, dan is ook het andere beslist leeg. Allen, die op eniger lei wijze met de verkondiging te maken hebben, mogen hiervan goede nota nemen. Een prediker, die niet tot God spreekt, kan ook niet tot de mensen spreken. En omgekeerd, als hij wél profeteert tot de Geest, en de Heilige Geest graag naar hem luistert, dan is hij voor „de dorre doodsbeende ren" ook allicht goed genoeg. Daarom, op de knieën, gij, pre dikheren van allerlei slag! Op de knieën! De prediking is tegen woordig allerwegen in discussie. Terecht! Maar nodiger is het nog, dat ons „profeteren tot de Geest" in discussie wordt gebracht. Want daar zit het geheim van het echte preken. Het kan met wat uiter lijke welsprekendheid gemakke lijk bereikt worden. Het gaat er ook niet om de beenderen weer keurig bij elkaar en op een rijtje' te krijgen, overtogen met een goedsluitende belijden» s-huid. Daarin kan kerkelijke organisatie en preciesheid het gevaarlijk ver brengen. Het gaat erom de dode doodsbeenderen weer levend en op hun voeten te krijgen. Daar voor zal er tot de Geest geprofe teerd moeten worden. Als wij dat doen, kunnen er in de dode kerken en dode vereni gingen en dode gezinnen en dode harten grote dingen gebeuren. Breng uw doodsbeenderen bij de Geest en bid de Geest naar uw doodsbeenderen toe. Profeteer: „Kom, Gij Geest van de grote wonderen, hier zijn onze- been deren: onze Kerk, ons volk, onze wereld, ons hart. Blaas in deze gedoden! Doe ook hier uw won deren! Maak ons levend!" (uit „De Stem achter U."> OOST ZEEUWS-VLAANDEREN NED. HERV. KERK ZONDAG 3 SEPTEMBER Axel: 10 u. en 14.30 u. Ds. P. J. Pennings. Hoek: 10 u. en 14.30 u. Ds. W. J. van Meeuwen. Hontenissè: 930 u. Ds. E. Grams- bergen. Hulst: 10 u. Ds. J. A. H. Brok. Philippine: 9 u. 'Ds. E. E. Stern. Sas van Gent: 10.30 u. Ds. E. E. Stern. - Sluiskil: 9 u.- en 10.30 u. kandidaat P. E. Th. Rutgers, van Drieber gen. Terneuzen: (Noordstraat) 10 u. Ds. P. A. v. d. Vlugt. (Bediening H. Doóp)19 u. Ds. J. Scholten. Kerkhof laan9.30 u. Ds. J. A. Poelman. Zaamslag: 10 u. Ds. Ph. M. Becht; 14.30 u. Ds. E. Gramsbergen, van Hontenisse. Othene; 14.30 u. Ds. Ph. M. Becht, van Zaamslag. GEREF. KERK Axel: 10 u. en 15 u. Ds. J. Th. Heemskerk. Hoek; 10 u. en 14.30 u. Ds. A. J. Verbeek. Terneuzen: 10 u. en 16.30 u. kand. J. van de Ree. Zaamslag: 10 u. en 15 u. Ds. Mid delkoop, van Workum. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) Axel: 10 u. en 15 u. Ds. A. Kui per. Hoek: 10 u. en 14.30 u. Ds. H. M. Ohmann. Terneuzen: 10 u. en 15 u. Ds. K. D. van Dijk. Zoutespui; 10 u. en 14.30 u. Ds. C. van der Jagt. (Om 14.30 u. voor bereiding H. Avondmaal.) GEREF. GEMEENTE Terneuzen (Vlooswijkstr.)9.30 u., 14 u. en 18 u. leesdienst. Hoek: 9.30 u., 14 u. en 18 u. lees dienst De politie in Amsterdam heeft de 21-jarige student W. E. B. uit Leiden aangehouden, die 21 kan delaars heeft gestolen uit katho lieke kerken te Den Bosch, Maastricht, Haarlem, Roermond, Eindhoven, Alkmaar, Uitgeest, Krommenie, Voorhout, Breda en Zoeterwoude. De verkoopwaarde bedraagt plm. 6000. De diefstallen zijn gepleegd in de loop van de laat ste twee jaar. Van het geld maak te hij vakantiereizen. Na terug keer uit Spanje is de jongen aan gehouden, Hij heeft een beken tenis afgelegd, is in het politie bureau te Krommenie ingesloten en zal worden voorgeleid aan de officier van justitie te Haarlem. GEREF. GEMEENTE (Syn.) Axel: 10 u. en 14.30 u. de heer J. van Vliet, van Den Haag. Terneuzen (Fr. Halslaan)10 u. en en 15 u. leesdienst: 19 u. student Van Vliet, van Den Haag. CHR. GEREF. KERK Zaamslag: 10 u. en 14.30 u. lees dienst. OUD GEREF. GEMEENTE Terneuzen: 9.30 u., 14 u. en 18 u. Ds De Reuver VOLLE EVANG. GEM. Terneuzen: Samenkomsten: zon dags 10 u. v.m. en donderdags 8 u. n.m. Bidstond zondags om 8.30 u. n.m. LEGER DES HEILS Terneuzen: 10 u. Heiligingssamere komst; 19.30 u. Evangelisatie- samenkomst o.l.v. It. B. E. Meuf- fels en H. R. Nijhuis. ROOMS KATHOLIEKE KERK Axel: 7.30 u„ 9 u„ 10.30 u. en 17.30 u. H. H. Missen. Clinge: 7 u„ 8.30 u. en 10 u. H.. H. Missen. Hulst: 6.30 u., 7.45 u., 9 u. en 10 u. H. H. Missen. Philippine; 7.30 u. en 10 u. H. H. Missen. Sas van Gent: 7 u., 9 u., 11 u. en 17 u. H. H. Missen. Sluiskil: 6.45 u., 8.30 u„ 10.30 u. en 17 u. H. H. Missen. Terneuzen: 7 u., 9.30 u. H. H. Mis sen; 17 u. Avondmis. Triniteitskerk: 8 u. en 11 u. H. 'H. Missen. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN ZONDAG 23 AUGUSTUS NED. HERV. KERK ZONDAG 3 SEPTEMBER Aardenburg: 11 uur Da mej. H. B. de Neeling, van Zuidzande. Biervliet: 9.30 u. Ds. W. S. Even huis. Breskens: 10.30 u. Ds. L. Spaans. Groede; 9.30 u. Ds. H. W. Door- nink. Hoofdplaat: 11 u. eerw. heer H. J. Begeer. Nieuwvliet: 9 uur Ds. L. Spaansj. van Breskens. Opstburg: 9.30 u. Ds. Th. A. C. van Drunen. Retranchement: 9.30 u. eerw. heer G. M. C. de Vries. Sluis: 9.30 u. Ds. C. Balk. St. Anna ter Muiden: 11 u. Ds. C. Balk. St. Kruis: 19 uur Ds. C Balk. Schoondijke: 9.30 u. 'Ds. P. A. L. Brinkman. (Viering H. Avond maal.) Waterlandkerkje: 10 u. Ds. W. B. Bergsma. Uzendijke: 9 u. eerw. heer H. J. Eegee:-, van Hoofdplaat, „uidzaniie: 9.30 u. Da. mej. H. B. de Neeling.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 2