Het kofferlijk werd in Tokio geïdentificeerd Opleidingskamp van de vietcong geliquideerd Srinagar lijkt een belegerde vesting MUL RADIO DE K0CK POLITIEKE CRISISSFEER IN LONDEN DE LAWINERAMP IN ZWITSERLAND HET WEER de ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1965 21e Jaargang - No. 65'fóf Kantoor in Brussel Fierste buitenlandse standplaats Koffer gekocht in Osaka Politie krees: foto van vermoorde -Jananner DE STRIJD IN INDIA Koningin Juliana en prinses Christina terug in Nederland Krappe meerderheid GRIEKSE KROONRAAD VINT GEEN OPLOSSING Staat van beleg uitgebreid Zware bombardementen op vietcong-doelen STIJGEND DODENTAL IN ITALIË Ook Oostenrijk getroffen De leeuw van Kasjmier" Amerikaans materieel Sjastri over de toestand Dodencijfer stijgt VIJF „SPOETNIKS" GELANCEERD De toestand van Albert Schweitzer GASVERWARMING Enkele buien Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden FraftSwtol Bij i£ona«mtafc TERKBÜZEN IMrwtenr-HooMMHsetw»: r»n ëe Sani» Redactie- en Administratie-adres? Stnidswal Telefoon: 01180 2078 - Gironummer: 38180 Abonnementsprijs S,60 per kwartaal; per maand f 2,20; per week 53 ct. Losse nrs 11 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/H Firma P. J. van de Sandete Terneuzen, AdvertsnHeprüs per »hf 10 et; fitfnlfRUm per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 et. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres. Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. De Tokiose politie heeft het hoofdloze lijk geïdentificeerd, dat in een koffer in een Amsterdamse gracht is gevonden. Volgens de politie is de vermoor de de 32-jarige Yoetaka Kameda, die in Brussel was gevestigd als functionaris van een Japanse ma chinefabriek. Kameda had Brussel op 21 augustus verlaten en zijn vrienden „ezegd dat hij naar Amsterdam ging- Kameda die uit Kyoto komt, werd in juni naar Brussel uitge zonden De directeur van de afdeling Europa en Afrika van de Nishiza- wa-maatschappij in Osaka heeft verklaard, een 'telegram van Kame da te hebben ontvangen waarin slond dat Kameda naar Afrika ging. De datum van dit telegram was 21 augustus. Kameda zou toen 5.000 dollar in zijn bezit hebben gehad. De heer Ogasawara voegde eraan toe niet te kunnen begrijpen waar om Kameda naar Amsterdam is gegaan Hij zei verder de naam te kennen van de man wiens kaartje in de koffer werd gevonden. Vol gons Ogasawara was het een Kon golees en een klant van zijn maat schappij. De koffer van Japanse makelij, waarin het hoofdloze lijk werd gevonden, is naar Ogasawara meent, dezelfde die Kameda van zijn maatschappij had gekregen toen hij naar Brussel vertrok. De vermoorde Iaat een vrouw van 28 jaar en een kind van nog geen twee jaar achter. De vrouw verwacht in november een tweede kind Volgens leidinggevende functio narissen van de Nishizawa Cy in Tokio heeft Kameda het hoofdkan toor toch laten weten dat hij van plan was op zaterdag 21 augustus naar Amsterdam te gaan (4 dagen later, de 25ste aug. werd het lijk in de koffer gevonden). Sindsdien had men niets meer van hem ver nomen, zo bericht het Japanse persbureau Kyodo. Uit zijn kantoor in 'een fiatge- 'bouw in Brussel onderhield Kame da zakelijke contacten met onge veer 20 handelsfirma's in de Bel gische hoofdstad en in Nederland. Bij het onderzoek van de Japan se politie ia gebleken dat Kameda enkele malen voor een hernia is geopereerd en toen hij nog een kind was, een blindedarmoperatie 'heeft ondergaan. Zoals reeds eer der werd bericht, bevindt zich rechts op de onderbuik een lit teken van een operatie van onge veer 10 cm. De Japanse politie zet haar onderzoek naar de bezigheden van Kameda alsmede naar zijn connecties met vrienden voort. Een broer van Kameda. Hiroshi Kameda, die tandarts in Kyoto is, •heeft verteld dat zijn broer welge moed naar Brussel was gegaan omdat dit zijn eerste buitenlandse standplaats was. De aluminium koffer waarin het lijk werd gevonden en die het merk Kowa draagt is, zo heeft de politie in Japan bij haar onderzoek vastgesteld, gemaakt door de Fuji Kewa Industry Cy in Tokio, die Kowa als handelsmerk voert. Voorts is uit het politieonderzoek gebleken dat Kameda deze koffer in Osaka vóór zijn vertrek naar j Brussel heeft gekocht, Ook func tionarissen van Kariieda's firma hebben verklaard dat dit waar schijnlijk de koffer is, die Kameda in juni te Osaka kocht. De Amsterdamse politie beschikt sinds vrijdagmiddag over een foto van de Japanner Yoetaka Kameda, vermoedelijk het slachtoffer van de koff.ermoorti. De foto-afdeling van het A N.P. in Amsterdam ontving deze foto via een pas in gebruik genomen radio-verbinding met To kio. Hoofdinspecteur J. Vrijburg, hoofd van het bureau Leidsepiein die het onderzoek leidt, was dui delijk verrast toen een foto-redac teur van het A.N.P. hem de foto overhandigde. (Adv.) TERNEUZEN Nonrdstraat 102 Tel. 01150-3128 Een door de Indiase regering vrijgegeven foto, gemaakt in Kashmir: Indiase troepen be mannen een mitrailleurpost tij dens de strijd om de verovering van de Ilajipir-heuvel, enkele dagen geleden, door de Pa kistaanse troepen. Koningin Juliana en prinses Christina zijn gisteren van hun vakantie in Italië teruggekeerd. De vorstin en haar dochter arriveerden vrijdagmiddag om kwart voor zes op het vliegveld Soesterberg. Zij hadden de reis met de regerings-Friendship ge maakt. iAdv.) Een sterke Zuidvietnamese troepenmacht heeft donderdag een met Chinees materiaal uit gerust opleidingskamp der viet cong. dat 515 kilometer ten noordoosten van Saigon lag, on der de voet gelopen. Hierbij wer den 25 communistische verzets strijders gedood, terwijl 35 an deren sneuvelden tengevolge van aanvallen door Amerikaanse vliegtuigen. De vietcong-bezetting yan het kamp trok zich na een hevig ge vecht terug in de met dicht oer woud overdekte naburige, bergen. Zij liet een groot gedeelte van haar uitrusting achter. Verscheidene eenheden der aanvallende Zuidvietnamezen werden per hefschroefvliegtuig aangevoerd. De Zuidvietnamezen. werden uit de lucht door Ame rikaanse straal- en hefschroef- vliegtuigen ondersteund. De verliezen aan Zuidvietna mese zijde Waren slechts licht. In een echte sfeer van politieke crisis voeren de drie belangrijkste partijen labour, conservatieven en liberalen op afzonderlijke bij eenkomsten overleg over de opvol ging van sir Harry Hylton Foster, voorzitter van het lagerhuis, die donderdag overleed. Sir Harry was bij de algemene verkiezingen van oktober j.l. par tijloos kandidaat. Zijn voorzitter schap van het lagerhuis de voorzitter en zijn beide plaatsver vangers brengen geen stem uit bracht daarom geen nadeel voor labour met zich mee. Edwarth Heath, de nieuwe conservatieve leider, schijnt nu echter niet bereid te zijn labour te helpen door b.v. het aanwijzen van een conservatief voor de opengevallen functie. De mogelijkheid staat nog open een liberaal een der drie voorzit- lersfuncties aan te bieden maar premier Wilson zal dan zeker con cessies aan de liberale partij moe ten doen. Op het ogenblik zijn de plaatsvervangende voorzitters een conservatief en een labouriid. De meerderheid van labour be droeg al niet meer dan twee, door dat een labourzetel vakant was geworden in het district Erith en Crayford nabij Londen. Op zeven oktober wordt hier een tussentijd- Se verkiezing gehouden. Indien la bour deze derde zetel zou verlie zen en in het district van sir Harry een conservatief wordt gekozen, zou de labour-meerderheid geheel verdwijnen. In elk geval wordt het regeren steeds moeilijker voor een partij met een precaire meerderheid die een aantal rebellen en verscheide ne bejaarde afgevaardigden onder haar aanhang telt en bovendien niet erg zeker meer is van haar populariteit. In iabourkringen voorziet men hoe dan ook geen spoedige verkiezingen. De Griekse kroonraad, die door koning Constantijn bijeen was geroepen, is donderdagavond na een bijeenkomst van zes uur uiteengegaan zonder dat men het eens was geworden over een oplossing van de politieke crisis. heden van de raad gaven toen zij om middernacht (Ned. tijd) het koninklijk paleis .verlieten toe dat hun standpunten niet konden worden verenigd. Ex-premier Papandreou ver klaarde dat de koning had ge luisterd naar de standpunten van de leden en nu een zal nemen Het nu twee maanden oude bewind in Zuid-Vietnam dat door militairen wordt overheerst heeft vrijdag bij decreet het land in militaire zones verdeeld waar door het een vastere greep op de provincies hoopt te krijgen. Waarnemers zien er een poging in om de staat van beleg, die al geldt voor Saigon en diverse steden in de provincies, uit te breiden tot de landelijke distric ten. Het decreet geeft de pre mier vergaande bevoegdheden wat het invoeren van militair bestuur betreft. In de afgelopen 48-uur hebben Amerikaanse vliegtuigen tonnen bommen geworpen op stellingen van de vietcong in Zuid-Viet nam. Het ritme van de Ameri kaanse bombardementen is sinds donderdag opgevoerd. Dit was mogelijk door de inschakeling van toestellen van de marine luchtvaartdienst, die aanvanke lijk alleen boven Noord-Vietnam opereerden. Amerikaanse gevechts- en bom bardementsvliegtuigen van marine en luchtmacht hebben in het afge lopen etmaal bij meer dan vijf honderd aanvallen zware bombar dementen uitgevoerd op kampe menten, voorraadcentra en sche pen van de vietcong. De doelen waren over het ge- nele land verspreid. Men schat dat bij verschillende aanvallen vijfen dertig opstandelingen zijn gedood. Achtmotorige straalbommenwer- pers van de strategische lucht macht vernietigden een grote mu nitieopslagplaats bij Saigon. Een kledingmagazijn met een duizend- mi uniformen werd met de grond gelijk gemaakt. Een naar de aan gevallen munitieopsiagplaats ge zonden patrouille maakte daar een groot aantal nog niet vernielde wapens en munitie buit. Een hef schroefvliegtuig werd tijdens deze patrouille door grondvuur neerge schoten. Het was de vierde heli kopter die deze week verloren zing. Tweeëntwintig mannen von den daarbij de dood, onder wie negen Amerikanen Volgens militaire kringen in Sai gon zullen de missies met de reus achtige achtmotorige vliegende forten van de strategische lucht macht geleidelijk worden verveel- vuldigd, Het noodweer dat de afgelo pen twee dagen in Italië heeft gewoed, heeft volgens de laatste berichten een 40-tal doden ge- eist. Het slechte weer blijft aanhou den in geheel Italië, van de Al pen,tot Sicilië. In de streek van Trapani heeft de storm in het bijzonder huis gehouden: 12 doden en grote schade. In Napels was de storm 1 zó hevig, dat het grote Amerikaan se vliegdekschip „Shangri-La" en het grote Italiaanse Transat lantische passagiersschip „Leo nardo da Vinei" hun meertrossen braken. De schade door de storm in geheel Italië wordt op tientallen miljarden lire geschat. Vier mensen hebben in Oosten rijk de dood gevonden door oyer- stromingen en grondverschui vingen als gevolg van stort regens. In Tyrol werden drie fa brieksarbeiders die bezig waren een dijk te versterken, door een grondverschuiving bedolven. In Karinthie werd een lid van een reddingsploeg door snelstromend hoog water meegevoerd. De situatie blijft zeer kritiek in Oost-Tyrol en in Karinthie waar de Drave onrustbarend wast. Het blijft overigens rege nen en een verbetering van hel weer is voorlopig niet te, ver wachten, India heeft 100.000 man aar. mili tairen en politie aan de bestands lijn in Kasjmier, zo wordt meege deeld in Srinagar, de zomerhoofd- stad van het Indische deel van Kasjmier. De stad lijkt op een be legerde vesting. Zandzakken be schermen ramen en deuren van openbare gebouwen. Bruggen cn belangrijke installaties worden strepg bewaakt. India zegt dat tussen de 3 en 5.000 gewapende infiltranten du afgelopen maand het Indische deel van Kasjmier zijn binnengekomen. Indische troepen hebben vorige maand op drie plaatsen de be standslijn overschreden om de in riltratiewegén af te grendelen. Pa kistaanse troepen gingen twee da gen geleden de lijn over en sinds dien is er een strijd ontbrand, waarbij van tanks en vliegtuigen gebruik wordt gemaakt. Voor het grootste deel is de be volking van Kasjmier mohamme daans, evenals de Pakistani. India is overwegend hindoes. De bestandslijn is door bemidde ling van de V.N. in 1949 getrokken, Sinsdien hebben zich schermutse lingen voorgedaan. De anti-Indische groeperingen in het Indische deel van Kasjmier eisen vrijlating van sjeik Abdoei- lah, „de leeuw van Kasjmier", die premier van het gebied is geweest. Hij wordt door de Indische over heid in Zuid-India vastgehouden. Hij is voor een onafhankelijk Kasj mier Boven Kasjmier is vrijdagmorgen gevochten tussen Indische en Pa kistaanse vliegtuigen. Van Indische zijde wordt gemeld, dat in het ge bied van Chamb twee Pakistaanse toesteliei^ van het type F-86 Sabre zijn. neergeschoten, één door Indi sche jachtvliegtuigen, het andere door afweergeschut. Op de grond was het tamelijk rustig. Er was alleen patrouiile- aktiviteit. Volgens een Indische woord voerder zouden de Pakistani nooit tot de aanval zijn overgegaan als zij niet over zo'n enorme hoeveel heid Amerikaanse tanks en vlieg tuigen hadden beschikt. Premier Sjastri van India heeft de bevolking van zijn land in een radiorede gezegd dat zij zich op een moeilijke tijd moet voorberei den. De mogelijkheid was zelfs niet uitgesloten, dat men luchtaan vallen zou krijgen te verduren. De. premier riep mannen en vrouwen op zich te melden voor de burgerwacht. De veiligheids maatregelen in Nieuw Delhi en de Pendsjaab, ook wat de bescher ming van de burgerbevolking be treft zullen worden uitgebreid. Voor de andere delen van bet land zou dit later gebeuren. Men moest bereid ontberin gen te verdragen. O. er de oproep van Oe Thant ojn het vuren te sta ken zei Sjastri dat dit nog geen vrede betekent. India paste er voor om van het ene bestand naar het volgende te leven, afhankelijk van de Pakistaanse gril om opnieuw te beginnen. In Nieuw Delhi is meegedeeld dat tot donderdagavond 1244 „aan vallers" waren gedood. Aan Indi sche zijde hadden 178 manschap pen, 13 officieren en 31 politie mannen het teven verloren. Premier Wilson van Engeland heeff in persoonlijke boodschappen aan president Ajoeb Chan van Pa kistan en premier Sjastri van India zijn bezorgdheid over de strijd in Kasjmier tot uiting gebracht. Vrijdag zijn de stoffelijke overschotten geborgen van nog vijf slachtoffers van de lawine ramp bij het Zwitserse plaatsje Saas Fee. In totaal zijn nu de lij ken van 14 slachtoffers geborgen. Het zoeken naar de vermisten vorderde vrijdag slechts lang zaam als gevolg van het slechte weer en het gevaar voor nieuwe lawines. Tien berggidsen hebben van een korte weersverbetering - ge bruik gemaakt om springstofla dingen bij gevaarlijke gletsjer- gedeelten aan te brengen. Ver wacht wordt dat de ladingen vandaag tot ontploffing zullen! worden gebracht. Volgens de Geneefse professor in de geologie, Augustin Lom bard, bestaat de mogelijkheid dat onder de maandag neerge storte ijsmassa nog mensen in leven zijn. Hij zei dat mensen tot acht dagen onder een ijslawine in leven kunnen blijven als zich ertussen spleten bevinden waar- ;n voldoende zuurstof aanwezig is. Een deskundige bij de ber gingswerkzaamheden zei dat het opruimen van de naar schatting 600.000 kubieke meter ijs en stenen mogelijk een maand zal vergen, In de Sowjet-Unie zijn vrijdag met één raket vijf spoetniks in een baan om de aarde gebracht. Het zijn de nummers 80 t/m 84 in de Kosmos-serie. Zij zijn uitgerust met weten schappelijke instrumenten voor verder ruimte-onderzoek op grond van het huidige program dat al in maart 1962- werd aan gekondigd. Een Amerikaanse hartspecia list is in Lambarne aangekomen en vertoeft nu vrijwel constant bij Albert Schweitzer. De vrees neemt toe, dat de 90-jarige zen deling, filosoof, medicus en mu sicus het niet lang meer 'zal maken. Woensdag werd bericht, dat Schweitzer slechts af en toe bij bewustzijn was na een week lang „erg vermoeid" te zijn geweest. (Adv.): Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 7-9 Terneuzen Het K.N.M.I. deelt mede: In de afgelopen 24 uur werd het weer in West-Europa be paald door een depressie, die van Zuid-Duitsland naar Oost-Enge- land trok. De depressie ging ver gezeld van een groot regenge- bied, dat vooral vrijdagmorgen in ons land zeer intensief was. Aangezien de depressie in hett komende etmaal nog dicht in onze' buurt blijft, is de kans vrij groot, dat randstoringen nu en dan het weer zullen verstoren. In verband hiermede moet op aan houden van het onstandvastige weer gerekend worden met plaatselijke buien. De wind blijft overwegend uit zuidelijke rich tingen waaien, terwijl in het temperatuurverloop maar wei nig verandering komt. medegedeeld door het K. N. M. L, geldig tot hedenavond. Dezelfde temperaturen Veranderdlijke bewolking en op de meeste plaatsen enkele buien. Matige tot krachtige wind uit zuidelijke richtingen. Weinig ver andering in temperatuur. ZATERDAG 4 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 8.07 8.44 Terneuzen 8.4B 9.19 Hansweert 9.22 9.59 Walsoorden 9.32 10.09 ZÖNDEG 5 SEPTEMBER v.m. n., Breskens 9.23 10.04 Terneuzen 9.58 10.39 Hansweert 10.38 11.19 Walsoorden 10.48 11.29 MAANDAG 6 SEPTEMBER v.m. n„ 10.41 11.14 11.16 11-49 11.56 12.29 0.06 12.39 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden Sept 4 5.56 19.21 16.27 23.39 5 5.58 19.19 17.19 6 5.59 19.16 17.59 0.32 7 6.01 19.14 18.31 1.33 8 6.03 19,12 18.55 2.40

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1